SIMBOLON WERD GEDWONGEN TOT MACHTSOVERDRACHT Eerste Kamer keurt belastingwetten goed Gemeente Hoorn lokte me in val, zei dansleraar de Bergingsvaartuigen begonnen hun werk Noord-Sumatra weer onder centrale regering Rijverbod op zondagen blijft nog Broertjes bij botsing gedood Stukje cellofaan gaf niet genoeg beveiliging Zuid-Sumatra wil geen belastingen meer afdragen HANDDRUK IN DE WOESTIJN DE LESSEPS VIEL. Heksensabbath" DAGBLAD VOOR ZEELAND Voetbalpool commissie naar minister „Radio Olifant'' van de baan GEEN ENKEL SCHOT Abdulgani komt voor gerechtshof Meer wind Hongaren naar Siberië De beschietingvan Leusden Verhoging sociale uitkeringen Eerste Kamer onder protest akkoord LOON NAAR VERDIENSTEN.... Tuinman slaags met inbreker En het Hof stelde hem in het gelijk Klokkenfabrikant mag tien jaar niet meer rijden 96e JAARGANG No. 22338 Uitgave N V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J v. Hootegem. Mr. Dr. A J. J M Mes, Mr. H ML.de Rechter, P V. M Vercauteren, L J v. 't Westende. Abonn.prijs bij voorultbet t 6.50 p. kwartaal, p. post 1 7.20, p. week (ultsl bij niet postbestell.) t 0.50 Incasso wordt berekend. Losse numm 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor adver.'enties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 035 per m mi Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsinge) 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - C OSTBURG, Nieuwstra_a^_4hJTel. naJH Ofschoon voldoende tankers op de wereldzeeën aanwezig zijn, is de aanvoer van aardolie uit de verschillende windstreken der wereld naar Rotterdam nog niet zodanig, dat de daar aanwezige raffinaderijen op volledige capa citeit kunnen werken. Naar schatting werken deze raffina derijen op slechts 90 procent van hun totale vermogen, zodat ook de voor ziening van Nederland en andere west-Europese landen nog niet toerei kend kan worden geacht. De in Ne derland beschikbare raffinage-capaci- teit zou ruim vier maal de Neder landse behoeften kunnen dekken, ware het niet dat ongeveer 70 procent van de eindprodukten op contract geëx porteerd moet worden naar nabuur landen. Het ziet er dan ook nog niet naar uit, dat in Nederland het zondagsrij verbod kan worden opgeheven. T)it wordt, zo verneemt het A.N.P., dan ook niet in regeringskringen over wogen. Vanmiddag zal de voetbalpoolcom missie van de K.N.V.B., die wordt ge vormd door de heren mr. P. Blaisse, E. M. Joosten en L. Brunt, een onder houd hebben met de minister van Jus titie, prof. mr. I. Samkalden. De commissie zal de minister een plan voorleggen, om te komen tot een sa nering van de Nederlandse voetbal pools. Men is van oordeel, dat er een manier te vinden moet zijn om de pools tóch een besloten karakter te geven, waardoor de justitie geen reden zou hoeven te hebben om in te grij pen. Radio Djakarta heeft donderdagmiddag; gemeld, dat lui- tenant-kolonel Djamen Ginting liet commando over het eerste militaire territorium - beslaande uit de provincies Noord- en Midden-Sumatra - van kolonel Maludin Simbolon heeft overgenomen en dat van 27 december af de nor male betrekkingen met de centrale regering werden her steld. Pantserwagens hadden het huis van Simbolon om singeld, waarna het leger o.a. het radio-stat:on van Medan en andere vitale punten in de stad kon bezetten. Overste Ginting werd zaterdag jongstleden door de centrale regering benoemd tot opvolger van Simbolon, die na zijn staats greep van zijn post werd ontheven. Tevens deelde radio-Djakarta mede, dat de radio-omroep van Medan, die door de opstandige legerofficieren was omge doopt tot „Radio Olifant", voortaan weer gewoon Radio-Medan zal heten. Het is de vraag in hoeverre Midden-Sumatra, waar Simbolon geen directe zeggenschap had, zich weer op Djakarta heeft ge richt. Naar verder verluidt heeft Ginting in Noord-Sumatra de macht overge nomen met behulp van overste Wa- hab Makmur, uit Oost-Sumatra, de overste Sugiarto en een aantal ma joors van de landmacht. Naar ver nomen werd is geen enkel schot ge lost toen Ginting het bestuur over de provincie overnam van Simbolon, die zijn onbloedige staatsgreep slechts zes dagén geleden pleegde. De bekendmaking van overste Gin ting is niet gehoord door de buiten landse correspondenten in Djakarta, die de laatste paar dagen radio-Me- dan hebben beluisterd. In Djakarta werd bekendgemaakt, dat donderdagochtend pamfletten met de dagorder van president Soekarno waarin Simbolons optreden tegen de centrale regering werd veroordeeld, met legervliegtuigen boven Oost-Su matra en Medan zijn uitgeworpen. Volgens onbevestigde berichten zou de Indonesische marine een blokkade hebben ingesteld in de wateren ten oosten van Sumatra en rondom de Riouw-archipel, tussen Midden-Su matra en Singapore. De gouverneur van Zuid-Sumatra, Winarno Danuadmodjo, heeft donder dag bekend gemaakt, dat het provin- eiaal bestuur de staatsinkomsten uit van de centrale regering heeft over genomen. Dit besluit werd genomen door de provinciale veiligheidsraad en beoogt het wegnemen van de ge voelens van ontevredenheid onder de bevolking over de trage vorderingen bij de wederopbouw. Ongeveer tweederde van Indonesiës inkomsten in buitenlandse deviezen zijn afkomstig uit dit rijke oliegebied. Zuid-Sumatra had zich niet als Noord- en Midden-Sumatra van de centrale regering losgemaakt, doch wat de financiële maatregelen be treft, komt het op hetzelfde neer. Politieke kringen in Djakarta noemden deze nieuwe uitdaging van de centrale regering een nieuwe slag voor het kabinet-Ali Sastroamidjojo. Advirs tutti Hat ia De vroegere vice-president van In donesië, dr. Mohammed Hatta, zei Het Indonesische kabinet heeft don derdag bekend gemaakt, dat het be sloten heeft om de zaak tegen minis ter Ruslan Adbulgani voor te leggen aan het Hooggerechtshof, nadat nog aanvullende gegevens zullen zijn ver kregen. In het communiqué van de regering wordt gezegd, dat zij geen aanleiding ziet voor vervolging van minister Ab dulgani met betrekking tot de beweer de corruptie, waarwaar in september jongstleden een onderzoek werd in gesteld. Doch gebleken is, dat er een andere zaak is, waarin de minister van Buitenlandse Zaken betrokken is, namelijk overtreding van de deviezen- bepalingen. Volgens het communiqué heeft mi nister Abdulgani zich bereid verklaard tot ontheffing uit zjjn ambt, zodra de bewijsstukken aan de procureur-gene raal zullen zijn overgelegd. Een botsing tussen een personen auto en een autobus van de Neder landse Buurtspoorwegmaatschappij op de rijksweg Utrecht-Zeist heeft donderdagavond het leven geëist van twee kinderen, terwijl de bestuurder van de personenauto, de 48-jarige G. J. Dekkers uit Utrecht, alsmede een ander kind in levensgevaarlijke toe stand naar ziekenhuizen in Utrecht zijn vervoerd. In de personenauto bevonden zich, behalve de heer Dekkers, zijn twee zoontjes, de 9-jarige Peter en de 10- jarige Marius en een vriendje, de 9- jarige Jan Knotnerus uit Zeist. Door tot nu toe onbekende oorzaak vloog de auto, die uit de richting Zeist kwam, plotseling op een uit tegenge stelde richting komende bus op. De 9-jarige Peter was op slag dood, ter wijl zijn broertje tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Utrecht over leed. donderdag, dat de vorming van een krachtige regering nodig is om het hoofd te bieden aan de huidige si tuatie. ,,Zulk een krachtige regering kan worden bereikt door het forme ren van een presidentieel kabinet, onder leiding van het staatshoofd zelf, die moet worden bijgestaan door ministers, die geen verantwoording aan het parlement schuldig zijn". Hatta zei, dat de formatie van een presidentieel kabinet alleen mogelijk zal zijn door een besluit van het par lement. dat genomen zou moeten wor den op grond van de tegenwoordige noodtoestand. De president mag niet het initiatief nemen voor zo'n kabi net zonder de voorafgaande toestem ming van het parlement, aldus Hatta, omdat zulk een stap een greep naar de macht zou zij in strijd met de grondwet, en „niets anders dan een staatsgreep". (Van onze parlementaire verslaggever) De Eerste Kamer heeft zich zonder hoofdelijke stemming verenigd met belastingen en in- en uitvoerrechten de verhoging van de accijns op ge- OOK DE FRANSE senaat heeft nu het Frans-Duitse verdrag over het Saargebied goedgekeurd. Volgens het verdrag zal de Saar op 1 januari 1956 politiek en op 1 januari 1960 eco nomisch met Duitsland worden her enigd. OP DE BERLAGEBRUG in Am sterdam slipte een woonwagen, die door een auto werd voortgetrokken. De wagen kantelde en viel geheel uit elkaar. Al het meubilair lag over de straat verspreid. HET CNV-BESTUUR heeft zijn voldoening uitgesproken over de dras tische maatregelen die de minister in het vooruitzicht heeft gesteld te gen ongemotiveerde prijsverhogingen. Dr. ir. J. NIEUWENHUIS heeft gisteren afscheid genomen als voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemin gen. Hij wordt opgevolgd door de di recteur van de BBA, mr. D. van Set ten. DE VOORZITTER van de Belgi sche' boerenbond heeft er over ge klaagd. dat de Belgische boeren geen deel hebben aan de stijgende con junctuur. De toestand van de land bouw noemde hij ernstig. BINNENKORT ZAL de benoeming afkomen van jhr. P. Teiexeira de Mattos tot ambassadeur in Brussel. Hij is momenteel ambassadeur in Luxemburg. DE SUS-BALLON, die op 15 de cember in Cothen (Utrecht) is opge laten, blijkt in Suid-Slavië te zijn ge land. Een zekere Dobrovoje Krustich heeft het vindersloon gekregen. Jhr. dr. C. QUARLES VAN UF- FORD heeft op zijn verzoek eervol ontslag gekregen als commissaris van de Koningin in de provincie Gelder land. Weersverwachting van het KN MI, tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen. S Matige tot krachtige en langs de 1 kust tijdelijk wellicht harde zuid- oostelijke wind. In het noorden 2 van het land lichte vorst, elders temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. S Vandaag: zon onder 16.33 uur, maan onder 13.59 uur. Morgen: zon op 8.51 uur, maan op 6.22 uur. In de woestijn van Sinai is het Joegoslavische detachement van het politieleger van de Verenigde Na ties gestationeerd. Op de foto ziet men een Israëlische officier (rechts) die de hand schudt van luitenant kolonel Gerbitc van het Joego slavische detachement. distiiieerd, de wederinvoering van de omzetbelasting op suiker en de verhoging van het invoerrecht op benzine. Als onmiddellijk gevolg van deze maatregelen zal de suikerprijs stijgen met 3 cent per kilogram tot 82 cent, de prijs voor oude jenever tot f 9,10 per liter, de benzineprijs aan de pomp tot 46,7 cent per liter. Deze maatregelen vormen slechts het begin van de bestedingsbeperkin gen die aan de hand van hot SER-ad- vies nog zullen volgen. Tevens is hierin opgenomen dat de omzetbelas ting op textiel voorlopig niet terug keert. Voorlopig, want dc minister van Financiën, dc heer Hofstra. heeft aangekondigd, dat dit misschien te zijner tijd wel het geval zal zijn. Hij deelde de Kamer mee dat. mocht de accijnsverhoging van gedistilleerd in derdaad. zoals sommigen verwach ten. het verbruik zodanig doen ver minderen. dat de regering zou onder vinden het paard achter de wagen te hebben gespannen, het tarief weer yerlaagri zal moeten worden. Zijn verwachting is echter, dat na enige tijd het verbruik weer op peil zal komen. De heer Van Hal (PvdA) heeft het amendement van dr. Lucas in de Tweede Kamer bestreden. Hij schreef het een onzakelijk en politiek karak ter toe, waarvoor hij als zakenman geen waardering kon opbrengen. Hij kreeg van mr. Teulings (KVP) te horen, dat hij vermoedelijk iets lan ger dan drie maanden lid van het parlement zal moeten zijn. om goed te begrijpen, dat het tijdelijk maken van een belastingmaatregel, zoals dr. Lucas voor de benzine heeft bereikt, iets zeer normaals is. De heer Witte- man (KVP) liet aantekenen, dat hij tegen dit ontwerp was. Een Japanner die woensdag na 11 jaar gevangenschap in Siberië te To kio aankwamen, heeft meegedeeld, dat het kamp te Kharbarowsk gebruikt zal worden voor Hongaren, die door de Russen uit hun land zijn wegge voerd. De Japanner had voor zijn vertrek aan een Russische officier gevraagd wat er met het kamp zou gebeuren na de vrijlating van de Japanse krijgsgevangenen. De officier zei hem toen dat het gebruikt zal worden voor Hongaarse gevangenen. In Hongarije wordt gezegd, dat er onrust heerst in een aantal Sovjet steden, in het bijzonder in Kiev. De Zuidslavische regering heeft het Hoge Commissariaat van de V.N. ver zocht om financiële en of andere hulp voor de Hongaarse vluchtelingen m Zuid-Slavië. Nog altijd komt een aan zienlijk aantal Hongaren over de grens, aldus de regering te Belgrado. Een stukje cellofaan is er de oor- zaak van. dat het gemeentehuis van Leusden veertien dagen geleden door een straaljager van de KoninWipke Luchtmacht is „beschoten". Dit blijkt uit het antwoord van minister Staf op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid. de heer Visch. Vier vliegers van de basfis Soesterberg hadden op 13 december opdracht ge kregen, een gewapende patrouille- (Van onze parlementaire verslaggever.) Onder protest heeft de Eerste Kamer zich in de laatste parlementaire ver gadering van het jaar verenigd met het voorstel van de regering om de uitkeringen van de sociale verzeke ringen met tien procent te verhogen. Als gevolg hiervan zullen degenen die rente trekken uit hoofde van on gevallen- of invaliditeitswet en zij die kinderbijslag ontvangen, hun uitke ringen met terugwerkende kracht van 1 september af verhoogd zien. Het zelfde geldt voor degenen die de uit keringen van de noodwet ouderdoms voorziening genieten. Het Kamergebouw protesteerde mee. want vlak nadat de minister van Financiën het wetsontwerp had ver dedigd, gingen alle lichten uit. Boden kwamen met stallantaarns aanlopen om de duisternis rondom de ministers tafels en het voorzittersgestoelte te verdrijven. Het protest van de Kamer gold niet het feit. dat deze uitkeringen worden verhoogd, maar dat men met de uit voering van de wet reeds was begon nen voordat ook de Eerste Kamer deze had kunnen bestuderen en aannemen. vlucht op grote hoogte uit te oeren. Als veiligheidsmaatregel, aldus de minister, was de veiligheidspal bo venop de stuurknuppel op veilig ge steld en bovendien afgeplakt met doorzichtig cellofaan. De vliegomstandigheden leidden er toe, dat een der vliegers zijn stuur knuppel beurtelings met de rechter- en linkerhand moest hanteren. Blijk baar is daarbij de veiligheidspal, on danks de cellofaanbeveiliging, ver schoven en bovendien de afvuurknop geraakt. De vlieger heeft het schie ten zelf geconstateerd en gestopt. De conclusie van het onderzoek is. dat de cellofaanbeveiliging gefaald heeft. Sindsdien zijn de veiligheidsmaatre gelen verzwaard. Woensdag is het beeld van de ont werper van het Suezkanaalde Fransman Ferdinand de Lesseps, dat bij de haveningang van Port Said stond opgesteld, opgeblazen. Nadat het beeld achterover was ge tuimeld, zwermde een juichende menigte om de sokkei waar tot voor kort het standbeeld had ge staan en waar mettertijd een Egyp tisch vrijheidsbeeld zal verrijzen. Zes politieambtenaren, wier naspeu ringen leidden tot de arrestatie van o.a. Jungschlaeger en Schmidt, werden donderdag tijdens een plechtigheid op het bureau van de staatspolitie in Djakarta bevorderd. Hun bevordering was een uiting van waardering voor bewezen diensten. De politie-ambtenaren in kwestie zijn Mohamad Junus, Raden Suwoso, Mo hamad Enduh. Abdul Munaf, Indra en Mohamad Danu. Toen de tuinman J. G. B. 's avonds de ronde deed in een perceel aan de Duinroosweg, waarvan de bewoners afwezig zijn. ontdekte hij in de voor kamer een man, die een verhaal op hing over werkloosheid en ziekte in zijn gezin. De tuinman greep de man beet om hem over te leveren aan de politie. De man verzocht eerst even zijn schoenen te mogen aantrekken, die hij in de keuken had gezet. Ge tweeën ging men naar de keuken, waar de. onbekende de tuinman een slag op het hoofd toediende om ver- «cigeni de benen te nemen. De civiele kamer van het Ge rechtshof te. Amsterdam heeft in hoger beroep de belastingtwist, die al drie jaar gaande is tussen de gemeente Hoorn en de dans leraar P. Kempen beslecht. De dansleraar werd in het gelijk ge steld, en de gemeente veroor deeld tot betaling der kosten van het geding. In 1953 stuurde de gemeente Hoorn de dansleraar een aanslag van 5000 over volgens de gemeente ten on rechte verzwegen opbrengsten. In Hoorn bestaat namelijk een gemeen telijke verordening, waarbij een ont duiker van de vermakelijkheidsbelas ting in bepaalde gevallen kan worden gedwongen de gemeente bijna twee maal zoveel te betalen als hij bruto heeft verdiend. Normaal helt de gemeente een ba- lasting van 45 procent van de op brengst van vermakelijkheden. Wan neer blijkt, dat geen aangifte is ge daan mag de gemeente een viervou dige aanslag opleggen, die dus neer komt op viermaal 45 procent is gelijk 180 procent van het totaal verdiende bedrag. De dansleraar weigerde zulk een vordering, groot 5000 te betalen. De rechtbank te Alkmaar stelde hem in het gelijk. Dit vonnis, waartegen de gemeente Hoorn appel aantekende, heeft het Amsterdamse Hof (zij het met enige wijzigingen in de gronden) bekrachtigd. Het verweer van de dansleraar kwam hierop neer, dat vermakelijk heidsbelasting mag worden geheven op de opbrengst van openbare gele genheden. echter niet op die van een besloten dansschool. Twintig jaar lang, zo betoogde veertien dagen ge leden tegenover het hof de raadsman van de dansleraar, mr. P. S. Winkel, heeft de heer Kempen in Hoorn zijn eigen dansschool, cn nimmer heeft de gemeente hem verplicht tot betaling van vermakelijkheidsbelasting. Begin 1953 heeft de gemeente hem echter in de val gelokt. Er was toen iemand de dansschool binnengegaan, die niet als lid stond ingeschreven. De heer Kempen zelf was nog niet aanwezig. Nog vóór hij verscheen hield de po litie een controle. Er werd proces verbaal opgemaakt wegens het open baar gelegenheid geven tot dansen zonder vergunning. De zaak werd bij de kantonrechter aanhangig gemaakt. Deze veroordeelde de dansleraar tot een geldboete, doch dit vonnis werd later door de rechtbank in Alkmaar vernietigd. Generaal Wheeler, die de leiding heeft van het bergingswerk in het Suezkanaal, heeft gisteren bekend ge maakt, dat de werkzaamheden tot het bevaarbaar maken van het ka naal zijn begonnen en wel te Isinailia (halverwege het kanaal) en te Suez. Bij laatstgenoemde plaats is men be gonnen met het opruimen van kleine wrakken. Wheeler heeft medegedeeld contrac ten te hebben gesloten met twee Brit se, een Franse en vier Duitse ber gingsmaatschappijen. De Franse en Britse bergingsvaartuigen hebben toestemming gekregen tussen Port Said en El Cap (30 km zuidelijker) met de eigen bemanningen te wer ken. Deskundigen hebben meegedeeld, dat de mijnen die ten zuiden van El Cap in het kanaal zijn gelegd de voor naamste belemmering vormen voor opruimingswerkzaamheden. Een aantal Jordaniërs, die in Irak werkten, zijn door de Iraakse rege ring uitgewezen. De Arabische landen zullen geen olie leveren zolang de Israëlische troepen niet achter de bestandslijn teruggetrokken zijn, zo heeft de ad- junct-secretaris-generaal van de Ara bische liga, Raif Ballaman, in Cairo verklaard. Dr. Louis Gailland, vertegenwoordi ger van het Rode Kruis in Israël, heeft meegedeeld, dat de Israëlische rege ring heeft aangeboden 5.580 Egypti sche krijgsgevangenen uit te wisselen tegen vier Israëlische gevangenen, die door de Egyptenaren worden vastge houden. Wegens het rechts passeren en „snijden" van een auto op rykswèg nr. 4 in de gemeente Haarlemmer meer is de klokkenfabrikant H. F. uit Aarle-Itixtel door de Haarlemse recht bank veroordeeld tot twee hechtenis- straffen van één maand en tweemaal vijf jaar intrekking van zyn rijbewijs. De fabrikant reed. zo bleek ter zit ting, op woensdagmiddag 9 mei met zijn auto met een snelheid van 140 kilometer op de linkerhelft van de rijbaan in de richting Amsterdam. Voor hem reed een Haarlemmer met circa 110 km snelheid. Deze was kort tevoren van de rechter- naar de lin kerhelft gegaan om een- auto gelegen heid te geven te passeren. Volgens een verklaring van de fabrikant bleef de Haarlemmer te lang op het linker weggedeelte. Daarom was hij naar rechts uitgeweken en na de auto ge passeerd te zijn. verder gereden op de linker weghelft. Het „rechts pas seren" gaf de fabrikant toe. het „snij den" niet. tt Het blad van de Sovjet-regering „Izwestia", heeft donderdag verklaard, dat Koningin Juliana betrokken is geraakt bij een heksensabbath" die door Neder landse reactionairenin ver band met de aankomst van Hongaarse vluchtelingen in Ne derland is georganiseerd. De „heksensabbath" bestond uit „demonstraties, toespraken voor de radio en optreden in het openbaar, aldus „Izwestia". Het blad schrijft, dat „Koningin Juliana op 19 december het vluchtelingenkamp te Utrecht bezocht. Daarna sprak zij voor de radio en ontving zij een de legatie van vluchtelingen in het koninklijk paleis." Tijdens haar bezoek ttan Utrecht werd haar de „zogenaamde Hongaarse verzetsvlcag" aange boden. die „naar Nederland was gebracht door fascistische ban dieten die voor de woede van het Hongaarse volk" waren ge vlucht. Die vlag zou men beter de „standaard van de tegen- revolutie" kunnen noemen. Drie dagen later werd „dit fascisti sche geval" plechtig in het ko ninklijk paleis in Amsterdam geïnstalleerd. De deelnemers aan deze „schaamteloze voor stelling" kunnen zich niet voor bewakers van de vrijheid" uit geven, aldus ,Jzwestia".

de Stem | 1956 | | pagina 1