Camere" te Hulst speelde: De dominee van Urk KLEUTERJASJES „Schuttevaer'' afdeling Terneuzen hield haar jaarvergadering Klassenstelsel afgeschaft op kerkhof Heinkenszand Raad van Yerseke stelde de begrotingen vast G. J. de Koning en A. Koster kampioenen kleurkanaries Vele wensen zijn gebleven Opvoering van hoog gehalte Sterke „troupe Kruidenkracht! voor de HALVE PRIJS Terrein aan de Raadhuisstraat te Baarland ontruimd Leden winst 2 wit - rood - dry Walcheren Raadscliscussie over MIDDELBURG Zuid-Beveland Wegens het vergevorderde seizoen verkopen wij thans al onze Veel grote werken op het programma Vreemd verzoek van busmaatschappij de textielfabriek VOGELSHOW IN HULST Iriumpw ft A GOES Z.-Vlaanderen Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Radomi DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 55 (Advertentie) DE CAMERE VAN KHETORICA „De Transfiguratie" te Hulst doet dit jaar in alle ernst mee aan het Zeeuws Landjuweel en wie de opvoering van „De dominee van l!rk" heeft gezien en beoordeeld weet dat de Hulsterse tonelisten zeker niet bij de middelmatigen in de rangschikking van het Land juweel 56-'57 zullen eindigen. Veel valt er natuurlijk verder niet te voorspellen, doch onvoorziene ge beurtenissen (zoals pech bij de jury-opvoering of andere narigheden) buiten beschouwing gelaten kan men de Camera een kwade concurrent noemen voor de overige Zeeuwse toneelgezelschappen die dit seizoen voor het vaandel vechten. ,.De dominee van Urk", een spel van mevr. Verkade, is geen gemak kelijk stuk, zeker niet voor Zeeuwsch- Vlamingen die wel is waar bedreven zijn in het typische streekspel, zo lang dat echter niet te ver boven de rivieren uitgaat. Het merkwaardige, een zuiderling hoogst ongemakkelijk voorkomende dialect van het eiland Urk stelt de spelers voor vele moei lijkheden, vooral wanneer men b v. in een bepaald opzicht erg aan zijn taai-eigen verankerd is. Doch be halve een enkele maal in het roem ruchte g-h-probleem heeft men zich door die moeilijkheid bewonderens waardig heengewerkt. De technische staf (om daarmee nu eens te beginnen) had het deze maal niet zo erg moeilijk: het decor was gehuurd en hoewel het goed was, waardeerden we die van de Camere zélf, als eigen werk nl. meer. De opvoering droeg het stempel van een nieuwe regie en de als een experiment te beschouwen mthode welke men had toe gepast: raamregie van Jan Lemaire en mise-en-scène van de Camere- hoofdman Charel Heirman bleek praktisch uitstekend uitvoerbaar. Een compliment voor de kennelijk uitste kende samenwerking, welke vooral de toneelamateur Ch. Heirman tekent als een man die in de loop der jaren het toneelvak van haver tot gort ge leerd heeft. Het spel Ieder in oost Zeeuwscli-Vlaanderen kent Em. v. d. Walle als een goed toneelspeler, maar zelfs voor hen die daarvan ten volle overtuigd zijn, moet zijn vertolking van Riekelt Romkes, de zich oppermachtig voe lende Urker visser een openbaring ge weest zijn. Hij was er de ideale fi- (Advertentie) guur voor en vooral in het meest dra matische deel van zijn zware rol was hij uitstekend. Wim Colsen, die de vriend van de oude visser, Louwe, speelde, zette zich op be—onderens- waardige wijze heen over zijn handi cap van de eerste opvoering; wie hem goed kent of het wist zag dat hij niet ..in forme" stak. maar zijn spel leed er geenszins onder. Van de twee zoons van Romkes. Lub en Age, resp. gespeeld door Piet Verwer en Johnny van Overmeeren, overtuigde de eerste het meest, maar ook van Overmeeren kwam heel goed voor de dag, in het eerste bedrijf het best. Jan de Caluwe, als de geest van de legendarische vermoorde dominee, moest het vooral van zijn stem heb ben en voornamelijk daardoor, doch tevens door zijn beheerste beweging, maakt hij van zijn korte doch hoogst belangrijke rol een succes. komst van de doodgewaande Age. Daar hadden we meer geladenheid verwacht. Marielou de Bruyn, om met de benjamin te eindigen, kreeg kans haar zich vormende toneelaan- leg te ontplooien in Aaikes rol, waarin ze bewees geleerd te hebben dat expressie en mimiek „ergens vandaan moet komen", geladen moe ten zijn met de innerlijke bewogen heid die van een goed tonelist ver eist wordt. Een enkele keer was men niet vol doende zeker van de rol, één keer, juist in de scène waar van Lubs hou ding een dreiging uitgaat omdat hij naar men voelt de juiste toe dracht van het ongeval aan boord weet, was dit even storend. De speel sters en spelers dwongen de souf- fleuse daarom soms ook te duidelijk te zijn. De Camere heeft een sterke trou pe". die het de toneelvrienden in Zeeland wellicht nog vaak heel lastig zal maken! CINZANO VERMOUTH Vier zelfbouwers B. en W. schrijven de raad: „In juni 1954 besloot U onze ge meente te doen toetreden tot de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten. Een en ander houdt in, dat de ge meente de aan bouwers in deze ge meente door de Bouwkas te verstrek ken hypotheek moet garanderen, in dien althans de hypotheeknemer fi nancieel en moreel betrouwbaar ge acht kan worden. Ten behoeve van vier hypotheek nemers- wordt deze garantie thans ge vraagd. De plaatselijke commissie heeft voor deze gevallen een gunstig ad vies uitgebracht. Wij stellen U voor de gevraagde ga ranties te verlenen." (Advertentie) In kruiden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron, óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hoofdpijn, puist jes. verstopping, vale teint, enz., zijn her José'Cornelissens speelde de moei- 9evol9 vaQ onnatuurlijke leefwijze. Be Ike rol van Romkes vrouw Mijntje en dat deed zij goed, volkomen aan vaardbaar, behoudens o.i. in twee korte scènes, waaronder de thuis houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN, Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist ft f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden. i naar de vergaderingen waterleiding mij. De heer P. J. Huysse werd lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. De woonruimtecommissie werd sa mengesteld uit de heren Sinke, Ge braad, de Leeuw, v. Schaik en dr. Polderman. Bij vaststelling begroting Burgerlijk Armbestuur werd met algemene in stemming het zakgeld van de bewo ners van Vrederust verhoogd van in de malen 45 50 - 55 en 60 pracht kwaliteiten nieuwste modellen moderne kleuren en dessins prima pasvorm PROFITEER HIERVAN, maar HAAST U want de mooiste zijn er het eerst uit Door dc aankoop door de Raad van Yerseke van vier woningen werd wederom een stap gezet tot sa nering van de woonwijk Polen. Deze woningen stonden leeg en waren on bewoonbaar. Over de aankoop van de onbewoonbare woningen in de Lange- ville worden nog steeds onderhande- 1.50 tot 2.50 per week. Over de lingen gevoerd met de eigenaar. toekomst van Vrederust bestaat veel De wethouders de Koeyer en Koster onzekerheid. De inwendige inrichting werden aangewezen als gemachtigde en ook het uiterlijk vragen dringend om vernieuwing en verbetering. De mogelijkheid is overwogen de in richting te bestemmen als tehuis voor bejaarden of voor geestelijk onvol- waardigen. In dit verband is gedacht aan een centrum voor oostelijk Zuid- Beveland. De tegenwoordige samen woning van bejaarden en geestelijk onvolwaardigen voldoet niet. Lofprijzingen en kritiek Bij de gemeente-begroting hielden Pekaar P. v. d. A. en Sinke A.R. al gemene beschouwingen. De heer Pe- j kaar had naast vele lofprijzingen ook RpOM A DREESMAMN BREDA BERGEN OP ZOOM De raad der gemeente Baarland vergaderde onder voorzitterschap van de burgemeester, de heer W.N. van Liere. Van de N.V. Auto Maatschappij Zeeland te Goes is een verzoek ont vangen om een financiële bijdrage in de kosten van een te bouwen wacht- lokaaltje voor buspassagiers te Kwa- dendamme nu de busroute niet meer door het dorp Kwadendamme loopt, waarvan met name de passagiers van de overige plaatsen profiteren. B. en W. stellen voor het verzoek af te wijzen, aangezien de route nu weer wordt zoals vóórdat door het dorp Kwadendamme werd gereden, terwijl toen dc route door het dorp Baarland werd opgeheven evenmin van een dergelijke bijdrage van ande re plaatsen is gebleken. De voorzitter zei dat B. en W. erg verwonderd wa ren dat deze aanvraag werd gedaan. De heer De Vriend vindt het verzoek de dwaasheid zelve want de busmaat schappij profiteert in de eerste plaats van de kortere route. Vervolgens wordt het verzoek afgewezen. Salarissen Naar aanleiding van een circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken wordt ten aanzien van het sa laris van het gemeentepersoneel be sloten met ingang van 1 januari 1956 de 6% salaris-verhoging definitief in de wedden op te nemen en voorts in verband met de Algemene Ouder domswet een looncompensatie te ver lenen van 5.6%. Op voorstel van B. en W. en z.h.s. wordt besloten in een tweetal aanvra gen om premie - woningverbetering voor w.c.-verbetering een gemeente lijk aandeel van 50.in de te ver lenen premie van 150.beschikbaar te stellen en voorts een extra-premie ad 50.c.q. 100.per geval. Na het besluit van de vorige ver gadering, waarbij N.V. Wegenbouw bedrijf Joh. de Kroon te Rhenen nog één maal in de gelegenheid werd ge steld het terrein aan de Raadhuis straat conform de bepalingen te ge bruiken, moesten B. en W. al spoedig constateren dat ook dit laatste besluit in de wind is geslagen. Dientengevolge hebben B. en W. de ontruiming van het terrein gelast, waaraan inmiddels is voldaan en gezien de opgedane er varingen stellen B. en W. voor dit terrein niet meer beschikbaar te stel len voor standplaats van salonwagens doch over te gaan tot verhuur van dit perceel als tuingrond. Onheus behandeld De heer De Vriend wil naar aan leiding van deze zaak toch een op merking maken, namelijk dat hij door de heren De Kroon zeer onheus is be handeld, alsof de ontruiming van dit terrein alleen aan hem te wijten zou zijn. Hoewel het besluit met algemene stemmen is genomen is spreker de zondebok en vraagt aan de voorzitter, hoe dat verklaard kan worden. De voorzitter zegt met de hand op het hart te kunnen verklaren, dat dit niet zijnentwege is gebeurd. De heer De Vriend zegt, dat bij de gesprekken, die hij met de heren De Kroon had op zijn land in de Zuidpol der, beide heren De Kroon wel dui delijk lieten doorschemeren, dat zij al les van de burgemeester wisten. Spre ker heeft in deze zijn taak als raads lid gedaan om mede te werken aan de ontruiming van het terrein, maar niettegenstaande dat, lieten de heren De Kroon zich uit dat spreker de schuldige was en dat zij alles wisten van de burgemeester. De voorzitter zegt, dat het de heren De Kroon hun eigen schuld is, dat zij van het terrein af moesten. Vervolgens wordt conform de voor stellen van B. en W. besloten. Ter voorziening in de vacature van lid van het Burgerlijk Armbestuur door periodieke aftreding van de heer I. Elenbaas heeft het B.A. een aan beveling ingediend: 1. I. Elenbaas Jozzn (aftredend), 2. A. Nieuwen- huijse. Bij de schriftelijke stemming wordt de heer Elenbaas met algeme ne stemmen herkozen. vele verlangens en kritiek, maar i had eveneens begrip voor de vele 1 moeilijkheden die B. en W. moeten overwinnen. De begroting vermeldt: J Ink. en uitgaven Gewone Dienst I 972.729,49. Kap. dienst: ink. 2.666.002,05; uitga ven 2.655.323,60. Batig slot 10.678,45. Vele grote werken staan op het pro gram zoals: uitbreiding haven in oos telijke richting, scholenbouw, sane ring Polen, nieuw politie-bureau, bouwplan Kakeldans, verbouwing gas fabriek en verbreding Havendijk. Bij de post deelname C.D.B. sprak de P. v. d. A. zich uit tegen voortzet ting. Ook de heer de Leeuw was over deze dienst niet tevreden. Verschil lende klachten werden geuit. Uitvoe rig ging de voorzitter hier op in en verdedigde de werkwijze van deze dienst. Bovendien wees hij op het voordeel bij deelname in het C.D.B. Rattenbestrijding De kosten voor de rattenbestrijding waren volgens de heer de Koeyer weggegooid geld. Met proeven had hij geconstateerd dat de beesten weige ren dood te gaan, integendeel ze telen nog harder voort. Ook weth. Koster had hetzelfde geconstateerd. Pertinent weigerde burg. Willemse dit alles te geloven. Beide sprekers bleven onder grote hilariteit zo posi tief in hun bewering dat de voorzitter een onderzoek zal instellen. Bij de subsidie muziekvereniging Mozart" wenste de heer Gebraad aantekening dat hij tegen was. Oude gasfabriek De verbouwing voormalige gasfa briek ontlokte langdurige discussie. De kosten zijn geraamd op 70.000.-. Behalve ruimte voor de gemeentelijke diensten zullen ook lokaliteiten gere serveerd worden voor het G.A.K., B.B.-leslokaal, brandweerkazerne, en bergruimte en opslagplaats op de bo venverdieping. De heer de Leeuw kwam in langdu rig debat met de voorzitter over de exploitatierekening. Deze klopt ribt, de inkomsten, verhuur lokaliteiten, zijn te hoog voorgesteld, post voor onderhoud en afschrijving ontbreekt. Bovendien zag hij liever dat meer ruimte zal verhuurd worden voor het opbergen van auto's. Ook de post wo ningverbetering ondervond enige kri tiek. Wederom is een post uitgetrok ken voor het verder uitbaggeren van de haven. Hierbij merkte de voorzit ter op dat de havengelden verhoogd moeten worden. Ook deelde hij mede dat vergunning is ontvangen voor de bouw van de openbare school. De gunning kon indertijd niet doorgaan wegens overschrijding van de toege stane aanneemsom met 40.000.-. Een en ander is nu met Den Haag geregeld. Binnenkort zal de aanbesteding plaats vinden van de doorbraak Oude TorenstraatVierstraat. Hoewel het aanvangsuur van de vergadering gesteld was op 7 uur, ging de raad om half elf nog maar eens tot 12 uur in geheime zitting om enkele punten nog eens nader te be spreken. In de raadsvergadering van Hein kenszand is langdurig gediscussieerd over de vraag of al dan niet finan ciële medewerking moest worden ver leend aan een in de gemeente te bou wen textielfabriek. De meningen waren verdeeld: som mige raadsleden vonden liet een enigszins riskante onderneming. De heer Rehorst, directeur van de sedert enige maanden draaiende handschoenenfabriek, had een desbe treffend verzoek ingediend. De ruim te waar momenteel over wordt be schikt is ondoelmatig om verlerlei redenen. Nu de benodigde bouwgrond voorhanden is, wil de directie over gaan tot bouw van een goed geoutil leerde fabriek maar dit is afhankelijk van gemeentelijke financiële mede werking. Naar het zich laat aanzien is het een florissant bedrijf waar toe komstmogelijkheden inzitten, ook en vooral met het oog op het aantrek ken van arbeidskrachten. Maar „het kan vriezen en het kan dooien" meen de enkele algevaardigden. Tot een definitief besluit kwam het niet; de financiële plannen en mogelijkheden zullen nader worden bestudeerd. Besloten werd over te gaan tot ont eigening van de gronden bestemd voor aanleg van het sportveldencom plex. De zaken staan nu zo, dat een rechterlijke procedure wordt aanhan gig gemaakt waarvan het resultaat dient te worden afgewacht. Ter verwezenlijking van het plan tot aanleg van een subsidie met blus- vijver wordt subsidie aangevraagd. Na goedkeuring zal het werk in D.A.C.W. verband door de Heide Mij worden uitgevoerd. Met ingang van 1 april a.s. zullen nieuwe financiële normen gelden voor de algemene begraafplaats. De oude regeling waarbij het klassenstelsel werd toegepast vervalt. Er komt nu een afdeling eigen graven en een af deling algemeen, waarbij het onder houd der graven geheel voor reke ning van de gemeente komt. De heer C. van den Dries werd als afgevaardigde van de K.V.P. be noemd verklaard in de vacature, ont staan door het ontslag van de heer A. Simonse. Omdat de huidige badmeester per 1 januari a.s. zijn functie gaat neer leggen werd in zijh plaats benoemd mevr. Franse-Bordui. Aan de commissie vrije-tijds-beste- ding ouden van dagen werd een sub sidie van 50.- toegekend, j In het bestaande woningtekort komt weer enige verruiming nu begin 1957 aan de van Cittersstraat een 4-tal wo ningwetwoningen wordt bijgebouwd. De voorlopige huurprijs werd vast gesteld op 8.50 Bij de rondvraag informeerde de heer Grim (K.V.P.) naar de komst van een Hongaars gezin, waarvoor de i gemeente destijds woonruimte had aangeboden. De voorzitter deelde hierof) mede, dat geen Hongaars ge zin te verwachten is daar van hoger hand inmiddels is besloten de vluch telingen zoveel mogelijk in centra onder te brengen. Op een vraag van de heer de Leeuw (A.R.) over de riolering aan het Cla ra's pad, antwoordde de voorzitter, 1 dat G S. heeft bericht, dat de Polder deze aangelegenheid in orde zal moe ten brengen. VLISSiftGEN VERGROTING POLITIE-BUItEAU B. en W. hebben de raad meege deeld, dat waarschijnlijk door aan koop van twee panden, het politie bureau kan worden uitgebreid. Dan wordt het ook mogelijk tot aanstel ling van vrouwelijke agenten over te gaan. CULTUUR EN POTVERTEREN In de jongste raadszitting werd de culturele adviescommissie stevig be- critiseerd. Men sprak zelfs van-een potverteringscommissie en wilde de organisatie-vorm wijzigen. Weth. Poppe merkte op. dat zijns inziens de moeilijkheden zijn gerezen doordat,deze commissie niet spontaan uit de burgerij is gegroeid, doch als het ware van bovenaf werd opgelegd. Tijdens de Kerstdagen heeft ,»Vogel- vreugd" te Hulst in ,De Ster' 'n vogel tentoonstelling gehouden, waaraan door haar leden intensief werd deel- l genomen. De achterzaal was omge toverd in één grote volière, waarin I honderden gekleurde vogels een vro lijk fluitconconcert ten beste gaven, I dat de redaehte aan de winterse koude j die buiten heerste, snel deed verdwij- i nen en al een fleurige lentesfeer j schiep. Uiteraard bestond het grootste deel van de ingezonden vogels uit de kleur kanaries, merendeels eig^n kweek. Dat de serieus beoefende vogel- kweek in Hulst en omgeving sedert de laatste jaren en ongetwijfeld mede dank zij het sti mulerend werk van de vogelvereni gingen succesrijk is, bewezen niet alleen de fraaie exemplaren die op de expositie te bewonderen waren, maar j ook de hoge kwalificaties van de keurmeester, de heer C. de Groot uit Bergen op Zoom. Voor de meeste toeschouwers, voor zover althans geen vogelkwekers, zul len de in het midden var. de zaal in (Advertentie) een grote volière geïnstalleerde tro- pscihe vogels geweest zijn, waaron der als uitblinkers (wat schoonheid 1 betreft de diamantduifjes, de rood kopkardinaal, de fraaie oranjevoe der en de grijze rijstvogel die kam- ioen O.K. van de tropigsche vogels werd (met 89 punten), van I. Verha gen. Bij de E K, was kampioen de cubavink van A. Bracke. j Kampioen van de kleurkanaries E.K. werd G. J. de Koning, met een op 88 plus gewaardeerde Goudagaat, een fraaie vogel. Bij de open klasse van de kleurkanaries was het A. Ko"4^r die het kampioenschap be haalde met een zalmroodschimmel (89 min). Eerste prijzen kregen voorts: P. Wagenaar, F. Segers, E. van Over- meiren, O. J. Verhogen, C. Hageman en Ch. van Cauteren. Tweede prijzen: C. Hageman, E. Josiassen, E. v. Overmeeren. G J. de Koning, C. Hageman en A. Kos ter. De keurmeestersprijs was tenslotte ook nog voor Vogelvreugds voorzitter G. J. de Koning. chr ij {machines' 1 .Perlekl lot m elk detail RIJNBERG'S HANDELSBUREAU TERNFUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 Jaarvergadering van Goese museum Na vele jaren met zorg de steeds wat krappe financiën van het Goese museum te hebben beheerd, heeft de heer J. v. Bommel van Vloten zijn functie, om particuliere redenen, neergelegd. Dc voorzitter, burgemeester mr. ten Kate, dankte hem voor zijn accu ratesse en voor zijn vrijgevigheid, welke destijds het museum uit de put haalde. In zijn plaats werd notaris M. v. Dissel benoemd. De vacature, ontstaan door het ver trek van de heer Memelink werd aangevuld door de benoeming van de heer P. v. d. Dries. Uit de jaarrekening-1955 bleek dat er 'n tekort van enkele guldens was; 1956 zal ongeveer eenzelfde beeld vertonen en de begroting-'57 werd goedgekeurd op een eindbedrag van 1160 met een nadelig verschil van 60. De secretaris, de heer Ph. Werscls kon meedelen, dat het bezoek in 1956 zeer bevredigend was en de 800 te boven ging. Geklaagd werd door de voorzitter dat wegens gebruik aan middelen niets aangekocht kan wor den en omdat schenkingen ook uitblij ven de laatste tijd, komt men op een dood punt. De heren Verwer en Haas donk deden enige suggesties aan de hand. die mogelijk uitkomst kunnen geven. De heer v. d. Plassche rie." aan preventief te werken en nu reeds be slag te leggen op zaken, die over vele jaren uit de circulatie verdwe nen zijn. Thans zijn ze voor niets of voor weinig te bekomen. TWEE AUTO'S BOTSTEN Op tweede kerstdag h-d ten gevol ge van de gladheid van de weg een aanrijding plaats tussen twee auto's. De ene wilde een bocht nemen en gleed daarbij enigszins af. Daardoor kwam de voorbumper in aanraking met het portier van een andere auto. Er ontstond een lichte materiële schade. s-Hrer Arendskerke SPOEDEISENDE RAADS VERGADERING De gemeenteraad kwam in spoed eisende vergadering bijeen voor de afwerking van een slechts korte agenda. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten het rekening- courantkrediet met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten te verhogen tot 130.000.-. Dit in verband met de moeilijkheden, die zich momenteel voordoen bij het verkrijgen van fi nancieringsmiddelen. Ook machtigde de raad het college van B. en W. in het jaar 1957 zonodig tot een maxi mumbedrag van 250.000.- gelden op te nemen. Bij de rondvraag drong de heer A. Zonneveld (CH) aan op een spoedige uitvoering van de bestaande plannen voor verbetering van de Schippersweg te Nieuwdorp. I erseke VOORZIENING MOLENPOLDERWEG Tengevolge van het zware verkeer door de grote mosselauto's is de berm van de Molenpolderweg on verschil lende plaatsen voornamelijk bij de laadbruggen. in de daarnaast gelegen sloot gedrukt. Aangezien de straat eigendom is van de gemeente en de sloot van het polderbestuur moest de gemeente overgaan een voorlopige bekisting aan te brengen, in afwach ting van riolering. De kosten hiervan zullen voor het grootste gedeelte door de gemeente moeten worden gedra gen. In het afgelopen jaar heeft de afdeling Terneuzen van „Schuttevaer'' heel wat bereikt, maa.r er blijft toch nog veel te wensen over, aldus de voorzitter, de heer J. J. Kaan op de algemene ledenvergadering in café ,.'s Lauds Welvaren' te Terneuzen. De voorzitter herinnerde in zijn openingswoord aan een traditie van 50 a 60 jaar geleden, die men nu weer in ere wil herstellen. Toen was het n.l. zo, dat de schippers, na een jaar van hard werken en na 'n zeer drukke tijd van bietenvervoer voor de suikerfabrieken, in Terneuzen ligplaats kozen en op die laatste don kere dagen van het jaar eens even de bloemetjes buiten zetten. „Wij gaan dat nu ook weer doen", aldus de voorzitter, maar op een beetje gematigder wijze. Want toen kwamen de feestvierders op een verlichte schuit en allemaal voorzien van een fles eh limonade de kanaalarmen opgevaren". Hij deelde daarbij mede de heren te hebben gezegd dat wanneer er reeds een school voor schipperskinderen in Terneuzen zou zijn, „Schuttevaer" er 1 De voorzitter was uitermate tevre- niet aan zou hebben gedacht er nog den over de groei van de afdeling Terneuzen. Vorig jaar waren méér dan 200 schippers lid. Dit aantal is nu tot 250 gestegen en daarmee is Terneuzen een van de grootste afde lingen van Nederland. In dit verband was de heer Kaan zeer te spreken over de grote activiteit van schipper Jaap de Beer. die steeds opnieuw le den weet bij te winnen. een school te willen bij oprichten. Gemeente-haven Aangaande het overnemen van de Rijkshavens door de gemeente Ter neuzen wilde de voorzitter zich niet in allerlei bespiegelingen verliezen. Wel vroeg hij zich af wat deze over neming voor de binnenscheepvaart zal betekenen in verband met de ver- J' erbetermgen lichting, de drinkwatervoorziening en de havengelden. Hij noemde de situa- Praat me asjeblief niet te veel tie n°e een beetje duister maar was over de drinkwatervoorziening in Ter- het gemeentebestuur dankbaar voor neuzen want die is erbarmelijk, maar ondanks dat wij alles gedaan hebben het feit dat er in de commissie voor de havenovername ook een vertegen- Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 28 december, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 12.06 uur; te Terneu zen om 11.45 uur en te Vlissingen om 11.18 en 23.55 uur. wat mogelijk is, hebben wij nog geen woordiger vanjle binnenscheepvaart bevredigend resultaat kunnen berei- J ken." Hij was het Loodswezen uiterst dankbaar voor het plaatsen van een baken op de blinde dam van Hoede- baar werd gepleegd. Aangaande de kenskerke en de betonning op „het drinkwatervoorziening in Terneuzen Scher van Ossenisse". De verlichting Sat de voorzitter uiting aan zijn on- zal worden benoemd. Het heeft „Schuttevaer" evenwel verwonderd dat reeds niet vroeger overleg met van de haven te Terneuzen laat nog op zich wachten, maar men is nu genoegen over de slechte gang van zaken. Hij meende dat degenen van de toch al verder dan de voorbereidende Waterleidingmij. ,Z.-Vlaanderen', die maatregelen. Belangrijk noemde de deze kwestie moeten beslis- en Brakel e.o. aan de algemene ver gadering om de haven van de Araer centrale bij Geertruidenberg bij voorzitter het voorstel van Terneuzen sel1- n'e* acMef genoeg zijn geweest. - De heer Kaan zei evenwel eerlijk heidshalve te moeten toevoegen dat de schippers hebben nagelaten scherp slecht weer voor de schepen toegan- geformuleerde klachten door te geven kelijk te stellen. De voorzitter merkte dj0 door de directie van de Waterlei- hierbij op dat dit een fabriekshaven dingmij. destijds werden gevraagd. Hij hoopte in ieder geval dat, wan neer de havens in handen van de ge meente komen, ook hierin verbetering zal worden aangebracht. betreft. Als voornaamste resultaat noemde de heer Kaan het feit dat de ge meenteraad van Terneuzen in tegen stelling tot het eerste besluit, in twee de instantie besloten heeft medewer king te verlenen tot het oprichten van een school voor schipperskinderen. De heer Kaan betreurde het dat op een vergadering van het bestuur met de hoofden van bijzondere scholen op 23 april 11. geen overeenstemming was bereikt. De voorzitter was de mening toegedaan dat men beter één bloeiende school kan hebben, dan twee of misschien drie noodlijdende. Overzicht Secretaris J. Verschoor gaf een verslag van de jaarvergadering op 29 december 1955 en penningmeester A. Vermeulen liet de vergadering weten hoe het met de kas gesteld is. De heren Ch. Lauret, J. de Beer en J. Verschoor waren aan de beurt van aftreden, doch werden bij acclamatie herkozen. De algemene vergadering zal dit jaar waarschijnlijk te Rotterdam wor den gehouden en ook voor deze verga dering moesten afgevaardigden wor den aangewezen. Na ampele bespre kingen besloot men de heren J. Ver schoor (secretaris) en P. de Graaf hiervoor aan te wijzen. Als plaatsver vangers zullen de heren J. van Putte en A. Vermeulen optreden. De voor zitter kondigde belangrijke wijzigin gen in het hoofdbestuur aan. De lan delijke voorzitter Mr. W. A. C. van Dam, zal deze functie wegens hoge leeftijd aan een jongere over laten. En ook in de plaats van de secreta ris de heer J. Joontjes Sr. zal waar schijnlijk een ander worden benoemd. Deze functie zal in de toekomst wor den gesalarieerd, omdat de werk zaamheden enorm zijn uitgebreid. De heer Kaan hoopte, dat het contact tussen de afdelingen en het nieuwe bestuur zal verbeteren. Voorstellen Er werden verschillende voorstellen gedaan, die in aanmerking kwamen om aan de algemene vergadering te worden voorgelegd. De mogelijkheid tot het kiezen van ligplaats in de vluchthaven te Terneuzen is veel ver kleind in verband met de aanwezig heid van woonarken. Door een lid van de vergadering werd gevraagd of het niet mogelijk is in deze vluchthaven ducdalven bij te plaatsen om meer ligplaatsmogelijkheid te scheppen. Men wees er bovendien op dat het nodig is de drinkwatervoorziening on der de aandacht te brengen. Te We- meldinge heerst een chaotische toe stand bij het binnen varen. Ook hier dient men aandacht aan te besteden, evenals aan de bediening van de kleine sluis te Wemeldinge. Naar aanleiding van een opmerking van één der leden besloot het bestuur een brief te richten aan de hoofdin genieur-directeur der havens van Gent om te verzoeken ducdalven aan de spoorbrug te Gent te plaatsen. Rondvraag Aan de nieuwe steiger te Terneuzen ontbreekt een handgreep, waardoor het aan boord gaan een levensgevaar lijke kwestie wordt, aldus een lid. Algemeen beklaagde men zich over de slechte verlichting van de sluis- hoofden, terwijl dit euvel met een kleine moeite te verhelpen is. Toen uit de vergadering werd gevraagd om een vluchthaven aan Saeftinge, merkte de voorzitter op, dat deze dan het best naast de tunnel kon komen. De voorzitter sloot de vergadering met de leden mede te delen, dat wan neer er onverhoopt een vorstperiode zou intreden, waarschijnlijk een gewo ne ledenvergadering zal worden uit geschreven. TERNEUZ-N Hand verbrijzeld Het ledige tankschip „Maloja" uit Basel kwam tijdens het afschutten te gen het remmingswerk van het bir.- nensluishoofd van de middensluis te recht. Daardoor zwenkte het schip af naar de sluismuur. De schippersknecht, die probeerde het wrijfhout tussen het schip en de slutsmuur te plaatsen, sloeg door de schok overboord. De tijmannen kon den hem, nog voor hij tussen schip en sluismuur in het water viel, vast grijpen, doch konden hierbij niet be letten, dat zijn har.d werd verbrijzeld. Nadat geneeskundige hulp was ver leend werd hij naar het Julianazie- kenhuis gebracht. Sas van Cnnt UITVOERING K.A.J. Door de K.A.J. zal op zaterdag 5 januari aanvang 7.30 uur in het ver enigingsgebouw aan de Mathade al hier een uitvoering worden gegeven van muziek, zang en voordracht. En kele toneelstukjes o.a. „De duivel kocht een lapje grond" zullen worden uitgevoerd. Het orkest „de Optimis ten" zorgt voor de muzikale mede werking. Kloo-'nrrande PROPAGANDA-AVOND NED. BLINDENBOND In zaal van Leuven werd een pro- paganda-avond van de Nederlandse blindenbond gehouden. De avond werd geopend door de heer F. Arends wethouder van Hontenisse. Vervolgens werden er enkele films vertoond, zoals de film „Sport voor blinden" en „Een van ons", welke werden afgewisseld met liederen, die ten beste werden gegeven door het St. Martinuskoor uit onze gemeente. De heer Joh. v. d. Berg, bonds- propagandist en zelf reeds van zijn 17e jaar blind, hield een rede over het werk van en voor de blinden. Het slotwoord werd gesproken door ds. K. Verbeek. In studie. De toneelvereniging „De Leeuwerik" heeft het stuk „Drie is te veel" van Joh. Blaaser in studie genomen. Het stuk is een klucht in 3 bedrijven en het zal opgevoerd wor den half februari. KERSTVERSIERING Tijdens de kerstdagen was de markt alhier verlicht door een 7-tal meters hoge kerstbomen. Ook op het plein voor de huishoudschool werd een kerstboom geplaatst, waarop men vooral vanuit de Koninginnestraat een prachtig gezicht heeft. Gedurende de laatste week werden ook weer talrijke gevels van zakenpanden van een kerstverlichting voorzien. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Oper*. 7 uur. De Walkure. GENT Kon. Ned. Schouwburg: De schrijfmachine.

de Stem | 1956 | | pagina 2