SOEKARNO MACHTELOOS r Geen overlevenden.... Diverse prijzen vóór Nieuwjaar omlaag Partij-comité laakt staatseconomen in de Sovjet-Unie KERSTFEEST OVERAL MET GROTE WIJDING GEVIERD \957 kker Rebellen op Sumatra weigeren te onderhandelen Opruimingswerk in Suez- kanaal kan beginnen Niet alleen communisten in regering? Vuurzee in binnenstad Maastricht Kolonel Simbolon krijgt steeds meer steun Overal een koude Kerst Opmerkelijke toespraak van Koningin Juliana dagen e en I g >E an DAGBLAD VOOR ZEELAND Garuda-vliegtuig aangehouden „Zwarte Ruiter krijgt 15 jaar TE LICHT BEVONDEN DE DOODOP DE WEG Kadar heeft zijn program gereed Dertig doden op voetbalveld Na maanden van tragiek en onvrede: Dooi wint terrein WAAROM Politie gaat optreden tegen voetbalpools G. 710—o ÏRIEKEN ifdelingen eleid kun- incties in p vrijdag m. bij het latharina- t de afde- i/er. Blik- reg 54. DAM 'echnische doorlopen, f 61,92 per ld volgens directeur oot 187 £EN Breda. Nieuw- irk f 16.000. reau, Gr. Markt 786. 32671 i.000, vrije ves- s v, d. Berg en inekenstraat 43, 32720 IOTOKËN L951, Ford F8 m. L951, Chevrolet- Blitz 1,5 ton, legger 8 m. lang gwagens v. 500- bestel 1000 kg il 750 kg. 1949. kg 1950. Luxe kord 1956. Dod- et 1950 en idem /anguard 1949, petroleum ver- d de luxe 1946 -tering auto-on- len. Autohandel en 4a, Oud Gas- Roosendaal Tel. KSEN club op woens- l gr. jubileum- ij G. Nijs. 25 Poort. Gewaar- prijzen. Kalkoe- inzen, hammen, bollen kaas - 6.30 uur. Inleg 16427 k tentoonstelling and Hulst v, d. ie Nijs en Hyp. stdag v. d. lief- uycks en Gebr. 16430 te worden, ch en aan- et, dat hij niet verder rst zelf een llen. 96e JAARGANG No. 22337 Uitgave N V Uitgevers Mij Neerlandla Verschijnt eike werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16 Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem, Mr. Dr. A- J. 3 M Mes, Mr H M L.de Rechter, P V M Veicauteren, L J v. '1 Westende. Abonn.pry* by voorultbet t 6.56 p. kwartaal, p post t 7.20, p. week tultsl bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse oumm. 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN. Noordstraat 56, Tel. 2601 C OSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De toestand in Indonesië wordt niet het uur chaotischer. Een kabinetsraad van zeven uur heeft gisteren zelfs geen begin van een oplossing kunnen brengen voor de verwarde toestand, waarin bet land zich bevindt. Steeds meer groeperingen op Midden- en Noord-Sumatra scharen zich achter kolonel Simbolon, die voor deze gebieden de staat van beleg heeft afgekondigd. President Soekarno kondigde eveneens de staat van oorlog af voor de op standige provincies, maar totnutoe is deze proclamatie niet meer dan een leeg gebaar. In de afgelopen dagen is duidelijk geworden, dat men op Sumatra geen los-van-Djakarta-actie voert, maar dat het slechts de bedoeling van de opstandige legercommandanten is, het huidige kabinet tot aftreden te dwingen en te doen vervangen door een regering met de gematigde Mohammed Hatta aan het hoofd. Een vliegtuig van de Garuda Indonesian Airways is door kolonel Simbolon in beslag genomen. De bemanning, onder wie enkele Neder landers, kreeg het bevel koers te zetten naar Kotaradja, de hoofdplaats van Atjeh. Tijdens de vlucht werd het toestel onder zware bewaking gesteld. Het vonnis dat de Bossche recht bank over de 31-jarige Hans Gruyters uit Mierlo, alias De Zwarte Ruiter, heeft geveld, is aanzienlijk zwaarder geworden dan de eis door de officier van justtitie in zijn requisitoir ge steld. Vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, ter beschikking stelling van de regering, inbeslagname van een pistool, twee jaar ontzegging van rijbevoegdheid en een schadever goeding van 120 aan de heer Schaep- man te Oss, luidde het vonnis. De rechtbank heeft hem wat Ravenstein betreft, schuldig verklaard aan geweld pleging de dood tengevolge hebbend. De eis van de Officier van Justitie, mr. Dony luidde tien jaar gevangenis straf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Naar wij ver nemen zal Gruyters van dit vonnis in hoger beroep gaan. De opstandige militaire leiders, die in Padang en Medan residentie heb ben gekozen, gaven duidelijk te ken nen dat zij Soekarno niet wensen af te vallen, maar dat deze laatste ge hoor moet geven aan de stem van het ontevreden volk. De huidige regering, zo wordt gezegd, heeft de democratie niet hoog gehouden en zij is er niet in geslaagd, de wensen van de Indo nesiërs te vervullen. Een delegatie, door premier Sastro- amidjojo naar de opstandige gebieden afgevaardigd, kon geen gehoor krij gen, omdat zij geen officiële papieren van de president bij zich had en slechts" door het kabinet was ge stuurd. Enkele van de grootste partijen in Indonesië tonen onverbloemd sympa thie voor de houding van de rebelse legercommandanten. Afdelingen van de Masjumi en de Nahdatul Ulama op Noord-Sumatra hebben zich zonder meer achter kolonel Simbolon ge steld. AMERSFOORT: De 24-jarige Van der Akker uit Nijkerk. be heerder van een autorijschool, reed door onbekende oorzaak met zijn auto tegen een boom. De man was op slag dood. LEIDEN: Een autobusje met vijf Delftse studenten kwam in botsing met een personenauto en sloeg enige malen over de kop.. Drie van de inzittenden werden door het dak van de auto gedrukt. De 24-jarige student H. P. liep zoda nige verwondingen op, dat hij ter plaatse overleed. Geen geweld De regering in Djakarta durft ken nelijk niet met harde hand in te grij pen. Geruchten, als zouden er troe pen van Java naar Sumatra worden gestuurd, zijn In de Indonesische hoofdstad tegengesproken. De kleine ..Partij ter Bescherming van de Onafhankelijkheidsproclama tie" heeft haar minister uit het kabi net teruggeroepen. Men verwacht dat de kleine katholieke en christelijke partijen dit voorbeeld zullen volgen. De Masjumi heeft verklaard, dat „maatregelen die zouden worden ge nomen door president Soekarno, met steun van de onlangs afgetreden mi- nister-president Mohammed Hatta, door het volk zouden worden toege juicht. Totnutoe is echter nog niets bekend over een bespreking tussen beide staatsleiders. De Indonesische com. partij heeft de Masjumi en de socialistiscne partij er van beschuldigd steun te verlenen aan de legerofficieren, die het be stuur in Midden- en Noord-Sumatra hebben overgenomen. Volgens te Djakarta ontvangen be richten hebben „bepaalde kringen" ook pogingen gedaan, de militaire be velhebber in Zuid-Sumatra, overste Sartion te bewegen, het voorbeeld van zijn collega's van Padang en Me dan te volgen. Tot nu toe heeft deze daaraan geen gehoor gegeven. De gouverneur van Zuid-Sumatra gaf op een persbijeenkomst te Pa- lembang toe, dat ook in de enige Su- matraanse provincie, die trouw is gebleven aan het gezag van „Dja karta", onder de bevolking ontevre denheid heerst. Hij waarschuwde er echter tegen, aan deze ontevreden heid uiting te geven door een staats greep. Bezwaren De door de centrale regering te Djakarta tot vervanger van kolonel Simbolon benoemde overste Djamin Ginalung is door het nieuwe bestuur van Noord-Sumatra benoemd tot com mandant van het „revolutionaire commando van Noord-Sumatra"! Deze aanstelling is een nieuwe tegen slag voor de centrale regering. Als belangrijkste bezwaren tegen het huidige bewind noemen deskundi ge waarnemers het falen van het ka binet om de levensstandaard omhoog te brengen, de verloren strijd tegen de corruptie, het veronachtzamen van de wensen der verschillende pro vinciale gebieden en het verspillen van belastinggelden door de departe menten van de centrale regering te Djakarta. Soekarno kan altijd nog de noodtoe stand afkondigen. „Paleiskringen" gaven te verstaan, dat Soekarno hiertoe kortelings reeds wilde over gaan, teneinde een verdere verslech tering van de toestand te voorkomen. De staat van oorlog voor het gehele land zou aan de president automa tisch, als opperbevelhebber van de strijdkrachten, het hoogste gezag doen toevallen. Inmiddels hebben tot overmaat van ramp opstandelingen op Cele bes de districten Tombatoe, Modoin- ding, Tompasubaroe, Motaling, Ten- ga en Poigar, in het noordelijkste deel van het eiland bezet. De distric ten beslaan een groot deel van de zuid-Minahassa. De opstandelingen zouden behoren tot het buiten de wet gestelde „leger van de verdedigers van het recht". De ambtenaren van het burgerlijk bestuur zijn uit de door de benden bezette gebieden gevlucht. Op Java hebben de Soendanezen ook al van hun ontevredenheid blijk gegeven over het huidige regerings beleid. Een krachtig gebied met hoge barometerstanden, waarvan het zwaartepunt zich boven Scandinavië handhaafde, heeft vrijwel geheel Europa een koude Kerstmis bezorgd. Uit Noord-Finland en Zweden werd meer dan dertig graden vorst gemeld. In Zwitserland en zuid- Duitsland vroor het meer dan 10 graden, in ons land vier tot zes graden. Een bijzonder actieve storing die zich in de kerstnacht nabij Ierland ontwikkelde, Gepaalde het weer in Engeland cn Frankrijk. In Wales, Ierland en Bretagne viel op Eerste Kerstdag 20 tot 30 liter regen en natte sneeuw per vierkante meter. Een actieve Oceaandepressie, welke zich 1000 km van Ierland bevond, verplaatste zich inmiddels noord- oostwaarts. Deze depressie kan van daag de wind bij ons later weer uit liet zuiden doen opsteken. De vorstgrens zal daardoor ergens over Nederland komen te liggen. Tengevolge van ijs-afzetting op de vleugels is een Italiaans verkeers vliegtuig met 21 mensen aan boord in de Italiaanse Alpen neergestort. Na langdurig zoeken in zware sneeuwstormen en bij dichte mist, heeft men het wrak op een berg helling aangetroffen. Er waren geen overlevenden. Deze telefoto toont een reddingsploeg welke bij het beklimmen van de berghelling juist de staart van het vernielde vlieg tuig passeert. (Advertentie) Het eind van het .i&ar is gekomen, Met feestvreugd' en lichtende bomen. Dan verhoog ik de sfeer Met een heildronk nog meer TIP VAN BOOTZ heb ik Inr. Mevr. C. K. B.. Hengelo ont. TIP 1 Lfl. Rood van Bootz. EEN PLAN van de Belgische minis ter Collard dreigt zulke hoge eisen aan de katholieke verpleegstersoplei ding in België te gaan stellen, dat 69 instituten hun deuren zouden moeten sluiten. OOSTENRIJK heeft een Russische be schuldiging van de hand gewezen, als zou 6e regering in Wenen, door het opnemen van duizenden vluchtelin gen, partijdigheid hebben getoond t.a.v. het gebeuren in Hongarije. HET VETERANENLEGIOEN Neder land heeft gisteren bij het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam alle Nederlandse militairen herdacht, die in Indonesië en Korea gesneuveld zyn. Z. H. DE PAUS heeft benoemd tot titulair bisschop van Vagada en apos tolisch vicaris van de Nederlandse An tillen, pater Michel Holterman, van de orde der Dominicanen. MEER DAN DUIZEND Japanse krijgs gevangenen, die als oorlogsmisdadi gers in de Sovjet-Unie werden vast gehouden, zijn in hun vaderland terug gekeerd. Over de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal is nu algehele over eenstemming bereikt tussen de be langhebbende landen. President Nas ser heeft ook toegestaan, dat Britse schepen aan het bergingswerk deel nemen, op voorwaarde dat deze sche pen ongewapend zijn en in dienst van de V.N. worden gesteld. Over een dag of tien zou men over de omvang van het werk meer kunnen zeggen. Intussen heeft generaal Burns aan Israël de enigszins vage toezegging gedaan, dat er ..enige afstand" zou komen tussen de Israëlische troepen en de Egyptenaren die zich in de Si- nai-woestijn ophouden. Nasser heeft zijn leger bevolen een onderzoek in te stellen naar de ont voering van de Britse tweede luite nant Moorhouse, van wie inmiddels vast staat, dat hij door Egyptenaren is vermoord. Een V.N.-officier had enkele dagen geleden nog beweerd, dat Moorhouse in goede welstand ver keerde. De inwoners van Port Said hebben het standbeeld van Ferdinand de Les- seps, de schepper van het Suezka naal, met dynamiet opgeblazen. Het beeld kantelde en stortte met een ge weldige plons in de haven. De Israëlische marine heeft een basis gevestigd te Elath, Israels toe gang tot de Rode Zee. Het eerste Is raëlische oorlogsschip is in Elath aangekomen. Egypte wil schadevergoeding van Frankrijk en Engeland voor de ver liezen die het tijdens de voorbije ge vechtshandelingen heeft geleden. Een eis daartoe heeft het bij de V.N. in gediend. Men verwacht dat Engeland en Frankrijk een tegeneis zullen in dienen. In Londen heeft premier Nchroe van India, die op thuisreis is van zijn be zoek aan Amerika, met premier Eden over het Midden-Oosten gesproken. Nehroe's voornaamste adviseur. Khrisjna Menon, vloog gisteren naar Cairo, waar hij besprekingen zal heb ben met president Nasser. Nog vóór Nieuwjaar zal, naar het A.N.P. van betrouwbare zij de verneemt, de prijzenrem voor havermout, limonade, haarden, kachels en voor het kappersbe- drijf worden aangehaald. Fabrikanten van losse en verpakte havermout verhoogden, tegen de af spraak met de minister van Econo mische Zaken in .hun prijzen met 5 tot 10 percent. Hun prijspeil zal tot dat van 1 juli ji. moeten dalen. Met twee en meer centen per fles werden limonadesiroop, koolzuurhou dende alcoholvrije dranken, vruchten dranken, tonics" en mineraalwaters van sommige fabrikanten duurder. Zij zullen terug moeten naar het prijs niveau van 1 november jl. Enige fabrikanten van haarden en Volgens een officiële woordvoerder in Boedapest zal premier Kadar bin nen enkele dagen een politiek pro gram bekend maken, dat opneming van niet-communisten in de regering mogelijk maakt. Het blad van de Hongaarse com munistische partij heeft als een van de voornaamste oorzaken van de op stand genoemd „het luxueuze leven dat door de partij-functionarissen werd geleid. Dezen hadden een zeer bevoorrechte positie, aldus het blad, dat tevens voorspelde, dat er vol gend jaar, tengevolge van het brand- stoffengebrek honderd- tot tweehon derdduizend arbeiders zonder werk zullen zijn. Meer dan de helft van de 84000 mijnwerkers is naar Oostenrijk uitgeweken. De regering wil nu in dustrie-arbeiders naar het platteland overbrengen. kachels voor het stoken van kolen of olie hebben, tegen de afspraak om trent de prijsstabilisatie in, hun prij zen in de loop van november met 8 tot 30 gulden per stuk verhoogd. De prijzen van deze produkten moe ten terug tot het peil van 1 novem ber jl. Ook de dames- en herenkappers zul len niet hoger mogen gaan dan hun tarieven op 1 november aangaven. Talrijke kappers hebben hun prijzen tot wel 20 procent verhoogd. Pogin gen om hen te bewegen die verho gingen ongedaan te maken leverden totnutoe geen succes op. Maandag is op een voetbalveld in Belem (Brazilië) het, steigerwerk van een in aanbouw zijnde toren, bestemd voor de verlichting van het veld. in gestort. Van dé honderden mensen die tijdens een wedstrijd een plaatsje op de steigers hadden gezocht en van de velen die er onder stonden, zijn er dertig om het leven gekomen. Het Centrale Comité van de com munistische partij in de Sovjet-Unie verlangt ingrijpende economische hervormingen. Het vigerende vijf jarenplan komt op de helling en er moet een nieuw plan gemaakt wor den, dat ten doel heeft „de meest vergevorderde kapitalistische landen te overvleugelen". De verbeteringen waren nodig ge worden. omdat bij de uitwerking van het bestaande plan niet voldoende re kening was gehouden met de werke lijke moeilijkheden van het land wat betreft de materiele en' financiële hulpbronnen. In vergelijking met 1955 was de ge hele industriële produktie met onge veer elf procent en die van de ver- bruiksgoederen met negen procent gestegen. De Sovjet-Unie was door de „successen in 1956" zelfs nog sterker Verwachting van het KNMI, tot donderdagavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Vrij veel bewolking, maar geen sneeuw van betekenis meer. Hiel en daar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, geleidelijk wat toene mend. In het noordoostelijk deel van het land nog tot de avond tempe raturen beneden het vriespunt, eiders stijging van de tempera tuur tot boven nul. Vandaag: zon onder 16.32 uur; maan onder 13.24 uur. Morgen: zon op 8.51 uur, maan op 5.19 uur. In heel de wereld is het kerstfeest met meer innigheid ge vierd dan in de voorafgaande jaren. Na de dramatische gebeur tenissen van de laatste maanden kon men weer even ademen in een sfeer van rust, zij. het dan dat in Hongarije, het Midden-Oos ten en in veel andere landen die rust niet identiek was met de Vrede, waarvan de Engelen hebben gezongen. De mensheid snakt meer dan ooit naar de vrede. Daarvan getuigden de kersttoespraken, daarvan getuigde ook de stille devotie, die overal het feest van Christus' Geboorte kenmerkte. Nederland kreeg, al was het laat, nog een „witte" Kerst Anthony Moorhouse, de Britse officier, die door Egyp tenaren is vermoord. Koningin Juliana richtte zich op Eerste Kerstdag in 'n radiotoespraak tot het Nederlandse volk. Hare Ma jesteit zei o.m.: „De strijd tussen licht en duisternis is de strijd van deze wereld e*. van alle mensen die daarin leven. Hoe wijder wij de ogen van onze geest open hebben, hoe beter zien wij het licht als een ster van Bethlehem schijnen dwars door de duisternis heen en hoe duidelijker zien wij de richting waarin wij moeten koersen. Het licht is er altijd, maar hoe vaak zien wij het niet. Maar steeds als er gens een geestelijke overwinning plaats heeft gebeurt er een ommekeer van wezenlijk belang. Enerzijds doen wij stervelingen al len mee aan een grote samenzwering tegen het licht. Maar anderzijds mo gen en kunnen we allen, ieder voor zich. deel uitmaken van die menigte mensen die bereid is het licht onbe vreesd tegemoet te treden. Waar een volk strijd voor het recht zichzelf te mogen zijn tegen alle rede lijke hoop in. zoals nu het Hongaarse volk dat doet, dan bevroeden we ge redelijk, dat er toch wel iets veel gro- ters tot stand wordt gebracht dan het ogenschijnlijk lijkt en dat wij nu ook nog maar kunnen schatten. Daar is de geest waarlijk vrij en levenwek kend vaardig geworden. Laat ons volle waardering hebben Ondanks alle beroering in liet Na bije- en Midden-Oosten hebben op Eerste Kerstdag toch vele pelgrims het Heilige Graf in Jeruzalem be zocht. Deze foto laat zien hoe pelgrims de touwen op de grens tussen Nieuw- en Oud-Jeruzalem passeren om via het niemandsland de Mandelbaum-poort te bereiken. voor al het goede dat we van onze medemensen ervaren. Er is bij hen veel warm spontaan gevoel en veel eerlijk denken. Ook ik heb dit onder vonden en het vervult me met diepe dankbaarheid. Er is geen groter smart dan te zien hoe het kwaad, het onrecht zijn beloop heeft, zoals we dit op allerlei wijze in het nu aflo pende jaar hebben zien gebeuren. Waarom, bijvoorbeeld, vallen som mige mensen iemand aan langs slink se wegen met onware beweringen? Waarom, bijvoorbeeld, trachten zij een wig te drijven tussen een man en een vrouw in vergeefse pogingen tot het vernietigen van een diepge wortelde eenheid? Waarom valt men daarbij nog anderen aan dan degene die men op het oog heeft? Kan men aan diegenen dan niet zelf cerljjk rechtstreeks schrijven wanneer men zulke bezwaren voelt aangaande diens persoonlijke houding, dat men meent dat die persoon ze bepaald weten moet? Ook dit heb ik ervaren. Wat bezielt zulke mensen dan toch? Wat zijn hun eigenlijke drijfveren? Maar: heb ook ik soms het recht niet te trachten mezelf te zijn? Laat ons dan in donkere tijd ons meer dan ooit aaneensluiten als be wuste mensen die duidelijk voelen wat er op aankomt en wat niet. We leven in een tijd die ons meer dan ooit laat zien de ernst van het erop of eron der." Tot zover koningin Juliana. In Bethlehem Ook kardinaal Frings van Keulen en koningin Elisabeth van Engeland hielden kersttoespraken. De eerste zei: „De uiterlijke vrede behoort tot de hoogste goederen der mensheid. Hem lichtvaardig aan te tasten is een der ergste misdaden, waartoe de mens in staat is. Anderzijds toont het voorbeeld van Hongarije, dat 't held haftig kan zijn de uiterlijke vrede te offeren terwille van de hoogste goe deren der mensheid". In Palestina hebben vele pelgrims de Heilige Plaatsen bezocht. Engel sen en Fransen echter konden zich niet naar Bethlehem begeven. Ze kre gen geen visa van de Jordaanse re gering. In de Geboortekerk hebben duizenden aan de kerstviering deelge nomen. Ho II. Vader heeft te Rome in zijn privé-kapel de Nachtmis opgedragen. Toen de Paus later op de dag voor het venster van zijn studeervertrek verscheen, riepen 20.000 pelgrims hem kerstwensen toe. Ook Hongarije heeft kerstmis innig gevierd: Radio-Boedapest zond voor het eerst sinds jaren het „Stille Nacht" uit. Jammer genoeg echter slechts als uiterlijke tegemoetko mendheid aan het Hongaarse volk. Enkelen van de meer dan 700 vluch telingen die in de kerstnacht naar Oostenrijk kwamen, zeiden dat zij hun geslaagde vlucht het schoonst denk bare kerstgeschenk vonden Een oude man was door grenswachten de weg gewezen. Denemarken had een wat al te wit te kerst. Zware sneeuwstormen gier den over het land en het verkeer raakte in de war. Het Russische persbureau ..Tass" zei, dat ook overal in de Sovjet-Unie de rooms-katholieken het kerstfeest hadden gevierd. geworden en de materiële welvaart was toegenomen". Het centrale comité heeft vastge steld dat de staatscommissie voor economische plannen tot dusverre ..ernstig tekort is geschoten". Zo had zij zich onvoldoende op de hoogte ge steld van de toestand in de verschil lende takken van industrie. Zij stond te weinig in verbinding met de econo mische leiders der Sovjet-republieken cn van zelfbesturende gebieden, en zij had te weinig contact met industriële bedrijven en wetenschappelijke licha men. Het presidium van de Opperste Sov jet heeft een aantal wijzigingen aan gebracht in de leiding van de staats commissie voor economische plannen. Michail Perwoechin. een van de eer ste vice-premiers, is benoemd tot voorzitter van de commissie, als op volger van Maxim Saboerof. die Zijn functie van eerste vice-premier be houdt. De wijzigingen betekenen ook een aanzienli]ke verandering in 't staats bestel. Tot dusver beschikte premier Boelganin over een kernkabinet, be staande uit vijf eerste vice-premiers cn acht gewone vice-premiers. Voor taan komen de vijf vice-premiers. Ko- sygin, Malysjef. Kroenitsef, Koetsje- rentko en Matskewitsj direct onder Perwoechin te staan, waarbij zij hun vice-premierschap moeten opgeven. Perwoechin wordt op deze wijze lei der van de gehele Sovjet-economie. Dat de justitie zou gaan optreden legen de grote voetbalpoolcombinaties konden we op 18 december jl. al mel den. Inderdaad heeft nu de procureur generaal te Amsterdam, mr. A. A. L. V. van Dullemen, onder wiens ambts gebied de provincies Noord-Hollanden Utrecht vallen, aan de politie op dracht gegeven tegen de grote pool- combinaties in de hoofdstad, Alkmaar en 't Gooi, na 7 januari a.s. maatrege len te nemen. Als de betrokken pool- combinaties (die zijn of worden inge licht) geen gevolg geven aan de waarschuwing. Het betreft hier de stichting Ned. Voetbalpool, de Ge meenschappelijke Amateur-Voetbal- pool en de Ned. Sportvriendenkring. Door een felle uitslaande brand die maandagavond te Maastricht heeft ge woed in een complex gebouwen tus sen Gubbelstraat en Kleine Gracht zijn twee magazijnen, nl. van een meubel en stoffeerdersonderneming en van een matrr.sscnfabriek uitgebrand. Drie magazijnen, nl. van een wijn handel en van een aannemersbedrijf liepen ernstige schade op door de hitte cn het bluswater. De brand is ontstaan in het maga zijn van de meubel- en stoffeerders onderneming, waarschijnlijk door oververhitting van een kacheltje. Het duurde uren voordat de brand weren van Maastricht, Heerlen en Aken het vuur onder de knie hadden. Gisterenmiddag was men nog aan het nablussen. Vijf gezinnen hebben we gens instortingsgevaar hun huizen moeten verlaten. De toegang tot de Gubbelstraat en tot de bedreigde huizen is verboden. Het terrein van de brand wordt be waakt. l\og een brand Op de morgen van Tweede Kerst dag, om circa zes uur, is brand uitge broken in hotel „De Unie" te Finster- wolde. Ondanks intensief blussings- werk is het hotel, het grootste van Finsterwolde, door het vuur verwoest. Van de inboedel en van de inventaris kon niets worden gered. Verscheidene archieven van plaatselijke verenigin gen gingen eveneens verloren.

de Stem | 1956 | | pagina 1