i£l Uit de dagen Lambert en van Graaf de Olieslagers O Woningen voor ouden van dagen te St.-Jansteen ingezegend Jubilarissen bij de brandweer Regeling voor Hongaarse vluchtelingen VvxhaJk. Maatregelen tegen prijsverhoging Fabrieken in Hongarije zonder kolen Zes doden bij brand in een ziekenhuis Nas Voe DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 24 DECEMBER 195C A. C. B. v. Arendonk overleden Hongaars gezin door militairen geadopteerd Otto John krijgt vier jaar Poolse studenten veroorzaken relletjes Walcheren VLISSINGEN Geen winkelgalerij Zuid-Beveland GOES Plannen tot industrialisatie VIJFTIG JAAR LUCHTVAART IN NEDERLAND De grootste avonturierster Aan onze kwartaalabonnees Vier minuten in de lucht maar dan mocht het in Z.-Vlaanderen TERNEUZEN AXEL geen geval waaien HULST Grenswijziging in raadsvergadering GEMEENTE ST. JANSTEEN Subsidie verleend en geweigerd Doktersdiensten Hoogwaterstanden De Dominee van Urk AGENDA Vandaag Ie Kerstdag 2e Kerstdag Donderdag Ei Nieui (Advertentie) In de o-»... i van ou jaar over leed te Breda de heer A. C. B. van Arendonk, die een grote rol heeft ge speeld in het Katholieke middenstands leven van het Bredase diocees. Hij was negen en twintig jaar lang de ijverige penningmeester van de diocesane N.R.K.M. en maakte als zo danig de moeilijkheden mee na de Hanze-débacle evenals die welke na de oorlog ontstonden en waaronder hij zwaar gebukt ging. Als raadslid behartigde hij de be langen van de Bredase middenstand gedurende 21 jaar. Hij was voorzitter van de Nederlandse R. K. Banketbak kersvereniging en vice-voorzitter van het bedrijfsschap banketbakkerij. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau, terwijl hij begif tigd werd met het gouden ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice. De H. Mis van requiem en begrafe nis vindt tweede kerstdag a.s. te Bre da plaats. Een uit vijf personen bestaand Hon gaars gezin, dat op 4 november vluchtte uit Komlo, in het industrie gebied bij Pecs, is geadopteerd door de militairen van hoog tot laag van de luchtdoel-artillerieschool in Ede. Het gemeentebestuur van Ede had aan de van Leeuwenhoekstraat een nieuwe woning beschikbaar gesteld, die reeds door de militairen in alle vertrekken was gemeubileerd, gestof feerd en verder ingericht. Zelfs een versierde kerstboom met geschenken voor ieder gezinslid, was aanwezig. Tenslotte hebben de militairen ook nog geld bijeengebracht om voor on beperkte tijd in het levensonderhoud van de familie te voorzien. Zaterdagmiddag zijn de 3 nieuwe „Ouden van Dagenwoningen" inge zegend en werden aan de a.s. be woners de sleutels van deze woningen overhandigd; voor deze plechtigheid bestond veel belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij o.m.Het gemeentebestuur van St. Jansteer., de pastoor van Heikant, het bestuur van de kath. Z.-Vl. Wo ningbouwvereniging, maatschap, werkster en wijkverpleegsters, archi tect van Zantbeek, de heer E Ruym- beke van Nieuw-Namen, de heer J. v. d. Voorde var. de K.A.B te Sluiskil en nog vele belangstellenden. De burgemeester Reuser als wnd hoofd van de kath. Z.-Vl. Woningbouwver eniging sprak zijn dar.k uit aan allen die bij de totstandkoming van de Be jaardenwoningen, die in een ernstige behoefte voorzien, hadden medege werkt. Alhoewel de huurprijs van deze woningen (tussen de f 5,en f 5.50) r.iet direct meevalt hoopt hij dat de nieuwe bewoners: Frans Letens en echtgenote, J. Ferlet en echtgenote en de Wed. d'Hooghe in deze woningen hun ,,oude dag" in alle vreugde en gezondheid mogen slijten Na deze woorden sprak de heer Reuser als burgemeester van St. Jan steen dank uit en memoreerde de De minister van Maatschappelijk Werk heeft de gemeentebesturen in kennis gesteld van een regeling ter voorziening in het levensonderhoud van de Hongaarse vluchtelingen, van het tijdstip af, waarop deze vluchte lingen eigen huisvesting in de ge meenten hebben verkregen. De uitvoering van deze regeling, die op 9 december in werking is ge treden en tot 1 januari 1958 zal gel den, geschiedt door de gemeentebe-» sturen. De minister heeft de gemeentebe sturen onder meer medegedeeld, dat het, aangezien er in vele plaatsen, streken en provincies hulpcomité's zijn, die gelden bijeen hebben ge bracht voor de hulpverlening aan de Hongaarse vluchtelingen voor de hand ligt. dat bij deze comité's de wens leeft de uitgaven voor levens onderhoud van de zich in hun plaats of streek vestigende Hongaarse vluchtelingen, voor hun rekening te nemen. (Advertentie) Ondanks daartoe gemaakte afspra ken met de minister van Economische Zaken bestaat in sommige bedrijfstak ken een tendens, zonder voorafgaand overleg, de prijzen te verhogen. Nadat begin december het overleg tussen minister Zijlstra en het be drijfsleven begonnen was en de be drijfsgroepen intern beraad hielden, heeft het ministerie geaarzeld om bij prijsstijging zonder overleg in te grij pen. Nu gesprek en beraad (vrijwel) ge ëindigd zijn en door sommige be drijfstakken de gemaakte afspraak j omtrent overleg in de prijzen niet i schijnt te worden gehouden, acht men I de tijd gekomen in te grijpen, i Op korte termijn kunnen voor een aantal artikelen prijsmaatregelen worden verwacht. vele moeilijkheden die moesten over wonnen worden om de bouw van deze woningen mogelijk te maken. Hij hoopte dat deze proef zal slagen en dat t.z.t. nog meer Ouden van Da gen om zulke woningen zullen vra gen. Ondanks de insinuaties die wor den geuit: „Op Steen kan alles en in Heikant niets", zijn deze woningen in Heikant gebouwd en er zullen in de toekomst als de moeilijkheden die overwonnen moesten worden over wonnen zijn, nog meer woningen in Heikant gebouwd worden, alhoewel wij dan weer de risico lopen dat zoals St. Jansteen met de Tragel op het ogenblik meemaakt: Eerst volledig opknappen en vernieuwen en uit breiden en dan weer door een ander afgenomen worden, (algemeen ge klap). Hierna werden de woningen be zichtigd en door pastoor Claassens van Heikant ingezegend. Nieuive brandweerauto Na deze inzegening begaf het ge meentebestuur zich naar de raadzaal, alwaar het voltallige personeel van de brandweer ontvangen werd om de nieuwe trek. en manschappenwagen van het gemeentebestuur in ont vangst te nemen. Nadat de burge meester de brandweer welkom heette en de moeilijkheden nog ever* schetste die overwonnen moesten worden om de definitieve aankoop van deze brandweerauto te bewerk stelligen. kwam de burgemeester nog met een verrassing voor de dag waar van niemand kennis droeg. Uit de annalen van de brandweer was nl ge bleken dat de comandar.t van de brandweer, de heer M. Verschueren, de ondercommandant, de heer Em. Valcke, de heren G. Schelfhout en J. Valcke reeds meer dan 25 jaren lid waren van de Steense brandweer. Bij deze gelegenheid werd hen het zilveren kruis door de burgemeester opgespeld. Onder de indruk van deze verras sing dankte de commandant Ver schueren met zeer toepasselijke woor den en bracht dank uit aan zijn man schappen, want zonder goede man schappen is een goede commandant ook niet denkbaar. Het gemeentebestuur nam plaats in de brandweerwagen en reed onder luid sirenegeloei een rondje" door het dorp. Hij bracht ook dank uit speciaal aan de burgemeester voor diens symathie voor de brandweer en voor hetgeen hij gedaan heeft tijdens zijn 3-jarig verblijf te St. Jansteen voor de brandweer. „Wij hebben nog meer verlangens, o.a. neveltankwagen, mo torspuit". aldus de commandant, ,,maar wij hebben vertrouwen in het gemeentebestuur. Otto John, de voormalige chef van de Westduitse veiligheidsdienst, is zaterdag te Karlsruhe tot vier j^ar gevangenisstraf veroordeeld wegens ..verraderlijke vervalsingen, gepaard gaande met samenzwering tegen de regering". Een jaar voorarrest wordt op de straf in mindering gebracht. Talrijke grote fabrieken in geheel Hongarije hebben zondag als een ge volg van gebrek aan brandstof hun poorten moeten sluiten, waardoor dui zenden arbeiders zonder werk zjjn ge komen. De zondag werd op last van de re gering. evenals de zaterdag, als een halve werkdag beschouwd, doch al leen een beperkt aantal arbeiders was op het werk voor onderhouds werkzaamheden. Radio Boedapest maakte voorts be kend, dat vertegenwoordigers van de vereniging van Hongaarse studenten de regering hebben verzocht ,,zo spoe dig mogelijk in onderhandeling te tre den over de terugtrekking van de Russiche troepen uit Hongarije". Een Hongaars blad heeft te kennen gegeven, dat Kadar de toestand nog geenszins in de hand heeft en dat er hele gebieden zijn die zich aan de regering in Boedapest niets gelegen laten liggen. Zes personen zijn zondag om het leven gekomen en negen verkeren in ernstige toestand als gevolg van een brand m een ziekenhuis te Minneapo lis, in de Amerikaanse staat Minneso ta. Ongeveer zestig mensen, nog in nachtkleding, konden worden gered. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting van lichtjes in een kerstboom. Studenten in de Poolse stad Lodz, die enige kandidaten wilden stellen voor de verkiezingen van de volgende maand hebben relletjes en vecht partijen" veroorzaakt, zo meldt ra- dio-Warschau. Op aanstichten van de Poolse De mocratische Partij" hebben de stu denten tegen de (communistische) verenigde arbeiderspartij geageerd en vervanging van arbeiders door hun eigen kandidaten op de kieslijs ten geëist. Radio Warschau klaagde erover, dat conservatieve en reactionaire elementen van verscheidene jeugd groepen agressiever zijn geworden sedert de ontbinding van de commu nistische jeugdbeweging." Daardoor zijn de laatste tijd tal rijke onaangename demonstraties en relletjes" ontstaan. Advertentie) Bij de artikelsgewijze behandeling der begroting kwam in de avondzit ting ook weer de winkelgalerij op het Betje Wolffplein ter sprake, met wel ke galerij met de lelijke Schelde-muur wilde maskeren. Veel hoopvols konden b. en w. er niet van zeggen. De verkeerssituatie ter plaatse schijnt een dergelijke verbouwing niet toe te laten, terwijl ondanks aanbrenging van winkels de' ontsierende Scheldemuur blijft domi neren. Onderzocht zal wprden of door aan brenging van een beplanting verfraai ing kan volgen. CONCERTEN IN ZIEKENHUIZEN De harmonie Hosanna zal op de morgen van de eerste kerstdag een concert geven voor de patiënten van het Gasthuis. Hetzelfde programma wordt zondag 30 december in ,,St. Joanna" uitge voerd. W. DE GLAS OVERLEDEN Zaterdagmiddag is nog vrij onver wacht op 60-jarige leeftijd alhier over leden de heer W. de Glas. oud-direc teur van de Goese handels-avond school die onder zijn bestuur tot bloei kwam. Enkele jaren geleden was hij in verband met zijn gezondheid, ge noodzaakt ontslag te vra*gen. NIET ALLE ZAKEN GEOPEND Van middenstandszijde deelde men ons mede, dat heden toch nog enkele zaken, voornamelijk in de textielsec tor, gesloten zullen blijven. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Pieternell d.v. H. Wave rijn en P. Jacobsete Yerseke; Johanna z.v. A. Nieuwburg en D. de Koning; Abraham z.v. J. Liplijn en P. Hoebe- ke; Wilhelmina d.v. J. Liplijn en P. Hoebeke; Richard z.v. A. Schrijver en D. Saaman; Pieternella d.v. j. van Pagee en M. de Goffau, te Krabben- dijke; Francina d.v. M. Lopulissa en J. Tahaparij te Kruiningen; Johan z.v. J. Floor en Ch. Laros, te Kruiningen; Judith d.v. H. Baars en Th. Giesen; Gerrit z.v. G. Jurriëns en A. v. Meer; Adriaan z.v. A. Govers en F. Nagel- GEHUWD: A. Hoogesteffcr, 26 j. en J. van Hakken, 19 jr. OVERLEDEN: P. Schneider, 65 j-, e.v. J. Krook v. Harpen; G. de Witte, 63 j., wedn. van W. Rcniersen; N. Zandce, 91 j., wedn. van M. Kerpel; A. Bramsen, 40 j., e.v. J. Verhage te Kapelle; W. Liplijn, 46 u., d.v. J. Lip lijn en P. Hoebeke. s-ft eerenhoek Naar wij vernemen heeft de fa. J. de Jonge alhier een machine-park in Holland gekocht, dat geplaatst gaat worden in een loods van 20 bij 15 me- (Advertentie) van deze eeuw, zo noemt men de Italiaanse journaliste Marceüa d'Arle, een geboren vertelster, die elf maanden van het jaar door de wereld zwerft. Zij was de eerste blanke vrouw die de verboden stad Mekka be zocht. Toch zijn het niet in de eerste plaats avontuur en sensatie die zij zoekt. Overal waar zij komt - of het nu in India is of in de Sahara, in gevangenissen of in harems - gaat het haar vóór alles om de mensen en vooral om de vrouwen. Over deze vrouwen ver telt zij in een warme, ontroerende stijl, boeiend en intrigerend, voor de lezeressen van Libelle. Over haar ontmoeting met een melaatse leest u in het nummer van 22 de cember (overtgem een prachtig geïllus treerd nummer vol KerstsfeerDe komende weken zult u kunnen ge nieten van haar zwerftochten door zuidelijk Argentinië, doot Syrië, door Marokko. Ze was de gast van koningen en prinsessen, maar ze was de gast van koningen ze sloot soms hechte vriendschap met vrouwen aan de troebele zelf kant van de maatschappij. Haar verhalen vormen de verrassing van het seizoen LIBELLE - Nassauplein 7 - Haarlem DE KWITANTIES VOOR HET EERSTE KWARTAAL 1957 WORDEN BEGIN JANUARI A.S. UITGEZONDEN. indien U voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan de 15 cent incassokosten wordt U verzocht een bedrag van fl. 6.50 te storten of over te maken op onze girorekening no. 278841 en wel vóór 31 december a.s. Voor abonnees, die bniten ons verspreidings gebied wonen en de krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van fl. 7.20. Administratie Dagblad De Stem. ter, welke weldra gebouwd wordt. Het is de bedoeling der firma om zich toe te leggen op de vervaardiging van koperen kranen, waarvoor tegen woordig een willige markt is. Men hoopt in de toekomst zo werk te krijgen voor een dertig a veertig man. Yerseke PROEFVERLICHTING Na enige besprekingen is het ge lukt dat door de dienst betonning en loodswezen een proef zal worden ge nomen op de betonning bij de Kijk uit, reflectors aan te brengen, welke door de schepen die schijnwerpers voeren benut kunnen worden om hun positie te bepalen. Ook is boven dien het gemeentebestuur voornemens op het eind van' de strekdam aan de Kijkuit een mast te plaatsen en deze eveneens van bovengenoemde reflec tors te voorzien. WANDELPARK WERD EEN ZWAAN RIJK Na veel moeite is de plantsoenen dienst van onze gemeente er in ge slaagd een Knobbelzwaan te vinden die één dezer dagen aan het wandel park ,,te water is gelaten". Het is een prachtig, jong exemplaar, maar het voelt zich in zijn (of haar) nieu we omgeving nog niet helemaal thuis. Het schijnt nog niet zo heel gemak kelijk te zijn zwanen aan te schaffen. De Terneuzense plantsoendienst zou het buitengewoon op prijs stellen wan neer een tweede exemplaar zou kun nen worden bemachtigd. Voor de vele inwoners van Terneuzen en de vele vreemdelingen, die bij hun zomers bezoek aan de Schelde en het wandel park de eendjes niet vergeten, is deze mooie vogel zeker een aanwinst. Sas van Gent CAMPAGNE BEËINDIGD Na»dat de suikelfabriek ,,C.S.M." alhier op 15 december haar jaarlijk se campagne heeft beëindigd, heeft ook de Coöperatieve Suikerfabriek op 22 december de laatste suikerbieten verwerkt. Door de slechte kwaliteit der bieten was het de laatste week onmogelijk nog suiker te produceren en werden de bieten uitsluitend ver werkt tot veevoeder, voornamelijk suikerpulp. (Van onze Luchtvaartmedewerker) Het zal in 1957 een halve.eeuw geleden zijn, dat in Nederland de eerste schuchtere pogingen werden aangewend om het hogerop te zoeken. Na het succes van de gebroeders Wright, die op 5 oktober 1905 ruim een half uur in de lucht ble ven, werden ook spoedig Nederlandse stappen gedaan. Evenwel, zoals het meestal gaat, de be langstelling bleek aanvankelijk nihil. Het pleit daarom voor de baanbreker en grondlegger van de Nederlandse luchtvaart, luitenant-ter-zee A. E. Rambaldo, dat hij niet bij de pakken neerzat, maar erin slaagde op 27 augustus 1907 te zijnen huize in Watergraafsmeer een eerste vergade ring van belangstellenden te organiseren, en deze belangstelling gaande te houden. De eerste keer, dat hier te lande werd gevlogen, was in juni 1909 boven de hei van Etten-Leur door de Franse graaf De Lam bert, een leerling van de Wright's Hij slaagde er in met zijn Wright-toestel vier minuten in de lucht te blijven! Zijn landgenoot Lefebre verbeterde dit „record" een maand later door op „Groot Persijn". nabij Den Haag, enkele vluchten van een kwartier te maken. In hetzelfde jaai werd door de Fédération Aéronautique Internatio nale een vliegbrevet inge steld, dat al spoedig door onze landgenoten Frits Koolhoven, Henri Wijnma len, G. P. Kuiler, F. van Riemsdijk, J. E. W. I. Hil- gers en Clement van Maas dijk werd behaald. De Antwerpse luchtdui- vel Jan Olieslagers maakte op 24 augustus 1910 zijn debuut in Utrecht, door op het terrein achter de Ge nie-kazerne met een Ble- rirt-eendekker met 60 pk motor op een hoogte van 50 meter te vliegen. Als bijzonderheid zij hierbij nog vermeld, dat alleen gevlogen werd bij nage noeg volkomen windstilte in de late namiddag, waar bij een zijden zakdoekje als windvaan dienst deed Hing het niet stil, dan werd er niet opgestegen Henri Wijnmalen deed in oktober 1910 een geslaagde aanval op het wereld- hoogterecord, door het met een hoogte van 2800 meter op zijn naam te brengen, terwij] hij een paar weken later zelfs een vlucht Pa rijs-Brussel v.v. volbrachl in 28 uur. Hij verwierf hiermee een prijs van 100.000 francs, door de Franse automobielclub uit geloofd. Een echt vliegveld Op 5 november van dat jaar opende de firma Ver- wey en Lugard een vlieg terrein bij Soesterberg. waarvan de outillage was voltooid op 14 september 1911, benevens een, iets kleiner, bij Ede. Het aantal Nederlandse vliegers nam gestaag toe. Zo was Han van der Burg de eerste Nederlandse con structeur, die 2 februari 1911 een vliegtuig het eerste in Nederland ge bouwde voltooide en daarmee enkele dagen la- ler boven het vliegveld bij Eie zijn eerste vlucht maakte en was het Mari- nus van Meel, die op 6 juni 1911 het verzwaarde vliegbrevet te Etampes in Frankrijk behaalde en die eveneens de bouwer van het eerste Nederlandse wa tervliegtuig was. Inmiddels had de Neder landse regering zich het vliegwezen aangetrokken. De eerste stap van die kant was, dat aan de luitenants F. A. van Heyst, W C. J. Versteegh, L. F E. Coblijn en Visser gelegenheid werd gegeven (op eigen kosten cn voor eigen risico!) ich in de vliegkunst te bekwa men aan buitenlandse vliegscholen. In 1912 werd door het ministerie van oorlog aan de kapitein Walaardt Sacré opgedragen een militaire luchtvaartafdeling te vor men, welke 1 juli 1913 op het vliegveld te Soester- berg werd opgericht, welk terrein in verband hiermee in eigendom overging aan het rijk. De burger luchtvaart Onderwij] was in 1908 in Den Haag de Nederlandsp Vereniging ter bevordering van de Luchtvaart opge richt, waaruit in 1919 de ons welbekende K.L.M ontstond. Het Amsterdam se raadslid Manasse stelde in mei 1917 voor, van ge meentewege een luchtha ven op Schiphol aan te leggen en drie jaar later kon de dienst op dat vlieg veld worden geopend.Weer een jaar later volgde Rot terdam met het vliegveld Waalhaven, waar in 1927 op initiatief van de be kende sportvlieger Van de Leeuw de eerste nationale luchtvaartschool werd ge opend. De eerste vliegtuig, fabriek was inmiddels in 1919 door Antonie FokkeT opgericht op het Elta-ter- rein te Amsterdam, waar kort tevoren de eerste luchtvaarttentoonstelling was gehouden. Aanvankelijk vloog de K.L.M. met buitenlandse vliegtuigen en buitenlands personeel, nadat zij op 17 mei 1920 de proefvlucht van Schiphol op Engeland had geopend. Een vlucht Amsterdam-Batavia was in de herfst van 1919 reeds voorbereid, doch het zou nog tot oktober 1923 du ren, aleer luitenant Van de'r Hoop met luitenant vlieger H. van Weerden Poelman en mecano P. A. van den Broeke met een éénmotorige Fokker van Schiphol naar Batavia vloog. De ouderen onder ons herinneren zich nog wel de vluchten die volg den met luit. vlieger Kop pen in 1927 met de Post duif, met Smirnoff, die in 1928 de eerste retourvlucht maakte, en niet te verge ten de beroemde kerst- vlucht van dat jaar met Frijns en Duimelaar Op 25 september 1930 was het Van Dijk met zijn Fokkervliegtuig de Reiger, waarmee hij een vaste 14- daagse postdienst op het voormalige Nederlands- Indië opende. 20 oktober 1932 werd met de Havik reeds de honderdste vlucht naar en van dat land ge maakt. Jan Hondong maakte in 1934 met de Snip de eerste geslaagde vlucht van Amsterdam over de oceaan naar West- Indië. Enkele jaren later wer den D.C. II en Ill-machi nes in gebruik genomen, toestellen die veel tot de bekendwording van de K.L.M. hebben bijgedra gen, mede ook dank zij het onvermoeide werken van haar eerste en helaas te vroeg gestorven di recteur A. Plesman (den ken we alleen maar eens aan het prachtige resultaat van de Uiver in de be roemde Melbourne - race van oktober 1934). Zo zouden we nog blad zijden kunnen vol schrij ven over de Nederlandse vliegerij, die zich van een goede zesde plaats in de wereldluchtvaart heeft we ten te verzekeren, met een lijndienst, die zich over de gehele wereld uitstrekt. Aardenburg ZILVEREN JUBILARISSEN De Koninklijke Muziekvereniging „Aardenburgse fanfaren" herdacht in een algemene ledenvergadering het feit, dat twee van haar leden 25 jaar onafgebroken werkend lid der vereni ging zijn geweest. Na een korte toe spraak overhandigde de voorzitter der vereniging I. van Daalen aan de beide zilveren jubilarissen P. Rooze en P. Lippens, als blijk van waardering, 'n fraai ingelijst diploma, namens het bestuur en de werkende leden. Op deze vergadering werd tevens beslo ten de jaarlijkse muziek- en toneel uitvoering te geven in februari 1957. UITBREIDING SFORTPAVILJOEN Met de uitbreiding van het sport- paviljoen op het sportpark weid een begin gemaakt. De ruimte van het pa viljoen zal hierdoor nog eens zo groot worden, terwijl er voor de bezoekers toiletten zullen worden gebouwd, en ook voor het publiek dat de sportwed- hstrijden bezoekt zullen er toiletten komen. OPVOERING „JUDAS MACCABEUS". De Chr. gemengde zangvereniging, die reeds verscheidene keren voor Raaio-Hilversum optrad, zal geduren de de Kerstdagen ten bate van het Hongaarse Vluchtelingencomité een uitvoering geven van het oratorium „Judas Maccabeus" van Handel. Dit oratorium vertoont een zeer treffen de overeenkomst met de huidige vrij heidsstrijd van de Hongaren. Vrijdagavond a.s. komt de raad van onze gemeente bijeen. Het is een zeer korte agenda, met slechts één punt ter bespreking, maar dat is dan ook op zich meer dan genoeg om heel wat discussies uit te lokken: Het wets ontwerp tot wijziging van de gemeen tegrenzen nl. Waarschijnlijk zal voor deze raadsvergadering (die om zeven uur begint) meer dan normale pu blieke belangstelling bestaan. St. Jansteen BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van St. Jansteen maken bekend dat de Secre tarie voor het publiek op maandag 24 en maandag 31 december 1956 GESLOTEN zal zijn. Burgemeester en Wethouders vnd„ J. I. M. REUSER, Burgemeester. F. E. FRANCKEN, Secretaris Hoofdplaat In de gemeenteraadsvergadering werd de instructie havenmeester vastgesteld. Voorts werd vastgesteld een nieuwe verordening van haven-, kade- en liggelden. Als lid v. d. ad viescommissie ingevolge de woor.- ruimtewet werden voor het jaar 1957 herbenoemd de heren J, de Kraker, Vh. Hamelynck, J. F. Blaakman, Ch. Ryckaerd en Th. Wieleman. De sub sidie voor de Vereniging van Burge meesters, Secretarissen en Ontvan gers werd verhoogd van 2 op 4 cent per inwoner. Aan de Stichting „Zeeuws studiefonds" werd een sub sidie toekend van 5 cent per inworer. In verband met de financiële toestand der gemeente werd op het subsidie verzoek van de helikopter-verbin ding BrusselZeeuwsch-VIaanderen Rotterdam v.v., afwijzend beschikt, evenals op het verzoek van de Stich ting Lager Nijverheidsonderwijs in de Bisdommen Breda en den Bosch. Er werd adhesie betuigd met het besluit van de raad der gemeente Oostburg. inzake subsidiëring door het rijk van de openbare opleiding tot kleuterleidsters in de provincie Zeeland. Aan de r.-k. Opleiding voor Kleuterleidsters te Vlissir.gen werd voor het cursusjaar '56—-'57 een sub sidie van f 40,verleend. Op het verzoek om lid te worden van de K.N.A.C. werd wegens de financiële toestand der gemeente niet ingegaan. Aan de lectuurvoorziening voor de jeugdactie der Hervormde Kerk >verd een subsidie toegekend van 10 cent per boek. De raad besloot de presentiegelden van de vorige raadsvergadering te bestemmen voor het plaatselijke co mité „Hoofdplaaat Helpt Hongarije" Ook het voorstel om eenzelfde bedrag uit de gemeente-kas beschikbaar te stellen, werd aangenomen Het St.- Nicolaascomité werd ook een subsidie verleend. De begroting 1957 werd vastgesteld. De gewone dienst der begroting sluit met een post onvoorziene uitgaven van f 1800.—. Na de rondvraag gaf de burge meester een kort verslag van de be langrijkste gebeurtenisen in het af gelopen jaar waarbij hij met spijt constateerde dat Hoofdpl. r.og steeds niet uit zijn isolement verlost is. Hij sprak de hoop uit, dat het komende jaar een oplossing zou brengen, spe ciaal met betrekking tot 't sportveld. De doktersdienster, zijn voor beide kerstdagen als volgt geregeld: Goes: dr. Weiten op 25 en 26 dec.. Middel burg: dr. Reyerse, idem; Vlissingen: dr. van Dijk 25 en dr. de Greef 26 des.; Heinkenszand Arendskerk en Wolfaartsdijk dr. van Maanen, 25 en 26 dec.: dr. Zonr.evylle op O.Z.- Beveland: dr. Roos te Krabbendijke op 25 en 26 dec.; dr. Wöstmanr. te Kwadendamme neemt op beide dagen waar voor dr. Kole. Te Axel neemt op eerste kerstdag dokter Kats waar en op tweede kerst dag dokter Schiltman, te Terneuzen op eerste kerstdag dokter J. v. d. Griek (tel. 2020); op tweede kerst dag dokter P. Nijsten. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 25 december, de volgende hoogwaterstanden; te Hans- weert om 8.29 en 21.19 uur, te Ter neuzen om 8.05 en 20.48 uur en te Vlissingen om 7.36 en 20.25 uur. Woensdag is het hoogwater: te Hans- weert om 9.37 "en 22.33 uur, te Terneu zen om 9.15 en 22.04 en te Vlissingen om 8.49 en 21.40 uur. Donderdag zal het hoogwater zijn: te Hansweert om 10.53 en 23.46 uur, te Terneuzen om 10.34 en 23.19 uur en te Vlissingen om 10.07 en 22.53 uur. (Advertentie) St. Jozefkring - Hulst Op 23, 26, 30 dec, a.s. om 8 uur Toneelspel van Mevr. Dr El. Verkade, door de Rede rijkerskamer van Hulst. Voor het ZEEUWSE LANDJUWEEL Toegang 14 jaar Kaartverkoop Ls. Verwilghen Tel. 164 Hulst. 690-o f AXEL Het Centrum 8 uur: De man in het donkergrijze pak. DE KL1NGE KÜiema v. Dijck 7.30 uur: Strategie Air Command. GOES Grand: Zo hebt U nog nooit gelachen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Dui vel in zijde. Café De Ster 10-21 uur: Vogeltentoonstelling. MIDDELBURG Electro: Zwei blaue Augen. Schouwburg: Op de drempel der oneindigheid. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het jolige Weeuwtje. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De tante van Charlie. VLISSINGEN Aihambra: Alarm in de Pacific. Luxor: De verkenners der ver loren bergen. AXEL Het Wapen v. Zeeland 3 uur: Kalkoenschieting. Het Centrum 3.45 en 8 uur: A en C als Waaghalzen. DE KLINGE Kinema v. Dijck 3 en 7.30 uur: Dean Martin en Jerry Lewis in het College. GRAAUW L. v. Poppe 6 uur: Prijs- kaarting. B. Plasschaert 3 uur: Hazen- schieting. HULST Bioscoopgebouw 5.15 en 8 uur: De stille getuige: 2.30 uur: 10 kleine nikkertjes. Café De Ster 10-21 uur: Vo geltentoonstelling. Oscar Neefs 3 uur: Wildschieting. IJZEN DUKE Hofzicht 5 uur: Michael Strogoff, de koerier van de Czaar; 8 uur: Omstreden huwelijk. ST. JANSTEEN Café De Zwaluw: Hok- tentoonstelling. J. der Weduwe 6 uur: Prijskaarten en teerlingen. Café J. Baert 3 uur: Schieting. KOEWACHT A. de Kind 9-4 uur: Dui ven tentoonstelling en prijsteerlingen. OOSTBURG Ledel 4.30 en 8 uur: De tante van Charlie; 2 uur: Alarm in de Pacific. SAS VAN GENT Olympia 2.30, 5 en 8 uur: Het jolige Weeuwtje. STOPPELDIJK J. Vernimmen 7 uur: Prijskaarting. TERNEUZEN -- Luxor 2 en 8 uur: De levensroman van Johan Strausz; 4.30 uur: De karavaan der verdoemden. Concertgebouw 8 uur: Karavaan der verdoemden. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Het land van de glimlach. AXEL Het Centrum 3,45 uur: A en C als Waaghalzen; 8 uur: De politie volgt het spoor. De KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Dean Martin en Jerry Lewis in het College. HULST Bioscoopgebouw 2.30. 5.15 en 8 uur; De man die nooit bestond. Café De ster 10-21 uur: Vovelten toonstel ling. G. Nijs 6.30 uur: Grote jubileum- prijskaarting. IJZENDIJKE Hofzicht 5 uur: Omstre den huwelijk; 8 uur: Michael Strogof-f, de koerier van de Czaar. ST. JANSTEEN Café De Zwaluw: Hok- tentoonstelling. Café J. Baart 4 uur: Dansen. Zaal Beatrix: Jubelschie- ting. J. der Weduwe: Prijsteerlingen. TERHOLE F. Schreurs 6 uur: Prijs kaarting t.b.v. kankerbestrijding. KOEWACHT A. de Kind: Prijsteer lingen A. de Nijs 3 uur: TBC-schieting OOSTBURG Ledel 2 uur: Alarm in de Pacific; 4.30 en 8 uur: De tante van Charlie. SAS VAN GENT Hotel Rotterdam 7.30 uur: Kersdag-bal. Olympia 2.30 uur: De graaf van Bragelonne; 5 en 8 uur: Meisjes voor Tanger. STOPPELDIJK P. Complet 5 uur: Dansavond. TERNEUZEN Luxor 4.30 en 8 uur: Levensroman van Johan Strausz; 2 uur: Karavaan der verdoemden. Concertge bouw 8 uur: Karavaan der verdoemden ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 7 uur: De Walkure. GENT Kon. Ned. Schouwburg: D« schrijfmachine. Toen Jhr.L weg opende er in de la; hfj hoopte, PoortvRet welvaart m! een sterke praktisch ramp werd j demaatscha pen ruilverk enkele jarer er thans rei Doordat kaveling niq nog nieuwe worden er perspectievA vooral de kracht en ra linge same; trachten te f bindingen waren in ha weg om gr tot stand t<| schaal, wanll nemingen ki| Nu daarin ging is gek en probeert eigen weg In zijn kiel kamer op hi de gemeentl burgemeester een kaart vsl Hij wees na' nieuwe uitbrg len worden.f ringsplannerj dere gemee| liefst wees datgene wa menwerking| wezenlijkt daarbij welti lijkheden, dl want het isl lijke opgavef op een eila£ telt, Tholenl nisse, Schei Sint Maarte| in slechts leven, waar! op de landbq waarvan eei gewezen op T al ook op Elinkwijk-I Rapid JC—I MVV—Will Eindhoven-, GVAV—Sp SpartaPS NAC—Forti NOADV' AjaxDOS lll SVVALknl Helmondia, I Xerxes, HaarS lewijckers-Lif ll Sittardia EBOH-Fortul m md-Stormf sior, Rigtersq Wit-DFC. Velocitas-l| Heracles, Zwartemeer. Veendam, T\ Be Quick. Zeist-RBC ONA-Baro LONGA-'t Hilversum Wilhelmin TOP-UVS DOSKO-I RES Feijenoord DOSKO 2, 2-Sparta 2, 2-EBOH 2, UVV-Gouc piditas, DW Velox-VCS, Robur et Boys-WVC. WW, Be Sneek-Henge den. Kimbria De Spcchti Roermond- Maurits-Sf VSV '34-M 37) ,,Neen, Mil niet doe", zei dat ik morgfl en ik wil tral land der level iets op me k| „Och wat, man, een b<| evenveel vai der en deze een baas va Maar, je ge het geld got jou niet vleié is er geen J zo kunnen tol toe Jim?" Willis daclj aan. „Ach, Mikl

de Stem | 1956 | | pagina 2