MILITAIRE STAATSGREEP IN MIDDEN-SUMATRA Djakarta verrast Sooi wil opnieuw op het oorlogspad Wereldomroep financieren uit de luisterbijdrage Uitwisseling gevangenen in zone Suezkanaal Ontspanning Hongarije in Twee doden MAURICE OP DE FIETS Stakingen op Cyprus VOETBALLES VOOR EEN PR!Ns Vxtra treinen DAGBLAD VOOR ZEELAND Toestand zeer ernstig segt Indonesische regering Amerikaans krediet voor Engeland Advies van haar broer Charles Staatssecretaris over radio en televisie Vliegtuig neergestort bij Scheveningen ANTON HUNINK Veranderlijke bewolking I)E DOODOP DE WEG Rotterdams raadslid bekent Bnef aan minister Spaak: Mijn huurders worden lastig gevallen Kort geding op 15 januari 06e JAARGANG No. 22335 mttra M. V. Uitgever» Mij. HeetfMdla. Veochflnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna, Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J v. '1 Westende. Abonn.prijs bi) voorultbet t 6.5U p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (ultsl. bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse oumm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin «n Vaderland ZATERDAG 22 DECEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0J5 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Uubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - COSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De in Midden-Sumatra gelegerde legerdivisie „B'anteng" heeft het bestuur van de provincie overgenomen. De gou verneur van dit gebied, Ruslau Muljaliardjo, heeft zijn bevoegdheden overgedragen aan luitenant-kolonel Alimed Hussein, die aan het lioofd staat van een militaire raad, die het burgerlijk bestuur in banden heeft genomen. Deze staatsgreep verraste de regering te Djakarta volko men. Zij was, volgens een radio-uitzending vanuit Bukit Tinggi het voormalige fort De Koek ondernamen „om de huidige crisis in Midden-Sumatra, die was veroor zaakt door ontevredenheid onder alle lagen der bevolking, te boven te komen". De commandant van de poli tie in de provincie, Suarno, deelde via dezelfde radio-uit zending mee, dat hij zijn ambt had overgedragen aan de com missaris van politie Sutan Suis, die inmiddels lid is geworden van de „Militaire Raad". Ahmad Hussein deed een be roep op de bevolking om zich rustig te houden en zich te ont houden van alles wat tot een chaos zou kunnen leiden. Afkondiging noodtoestand Het Indonesische kabinet heeft gisterenmiddag spoedvergaderin gen belegd ter bespreking van de Indonesische regering omver te wer pen. Lubis. die zes weken gele den zijn woning in Djakarta ver liet. nadat hij was opgeroepen om voor zijn chef, generaal-majoor Na- sution te verschijnen (die ook al van Sumatra afkomstig isi, bevindt zich nog steeds op vrije voeten. Censuur Het schijnt, dat een vorm van cen suur gisteren is ingesteld voor uit gaande nieuwstelegrammen uit Indo nesië na berichten over de opstand. Een normale dagelijkse radio-uit zending uit Djakarta voor Singapore werd gisteravond plotseling beëin digd. Er werd hiervoor geen verkla ring gegeven. Eerder op de dag werden drie pers- telegrammen, die uit Djakarta waren Mif]flpT1*Slini(ltra l onivSLnZen en betrekking hadden op ltliuaen ournairu dg toestand >m Midden-Sumatra. zon- De provincie Midden-Sumatra, een der opgave van redenen ingetrokken, van de rustigste delen van de Indo- Deze moeilijkheden worden in dag bladen van alle mogelijke politieke richtingen uitvoerig opgesomd, zoals ontevredenheid over de bestrijding van de corruptie, verhoren Abdul- gani de langzame opbouw van het land, de bezetting van de voornaam ste sleutelposities in de regering door Javanen, het verwaarlozen van de andere eilanden door de centrale re gering en het gemarchandeer tussen de partijen, die deel uitmaken van Ali Sastroamidjojo's coalitieregering. Vele Islamitische partijleiders hebben de hoop uitgesproken, dat de sterk anti-communistische Hatta, een economist van faam, bereid zou zijn in dit kritieke ogenblik de regering te leiden, al thans weer samen te gaan met Soekarno. coup van de Banteng-divisie. De minister-president. Ali Sastroa- midjojo, verklaarde het optreden van deze divisie als ..zeer ern stig" te beschouwen, ..indien de berichten daarover althans op waarheid berusten." Dit laatste wordt echter nauwelijks betwij feld in Djakarta. Inmiddels meldt de ..Berita Indon nesia", dat president Soekarno over weegt de noodtoestand in geheel In donesië af te kondigen om een ver-1 nesische archipel, is de geboorte- streek van vele Indonesische leiders. I Dr. Mohammad Hatta, die drie we- i j ken terug als vice-president is afge-j I treden, nadat hij het land had ge- j I waarschuwd dat Indonesië hetzelfde j i lot zou ondergaan als het China van Tsjang Kai Sjek. als de corruptie niet wordt uitgeroeid, is uit deze provin-1 cie afkomstig, evenals Sutan Sjahrir, j eertijds minister-president en th* si j voorzitter van de PSI, de Indone- j sische socialistische partij. Sumatra is ook het geboorteland j van kolonel Zulkifli Lubis, de vroe- De export-import-bank der Ameri kaanse regering heeft een krediet van 500 miljoen dollar voor de Engelse regering geopend. Het krediet is be stemd voor de voorziening in de En gelse dollarbehoeften voor de aan schaffing van Amerikaanse goederen en diensten, o.a. aardolie. He krediet is verstrekt op onder pand van de Amerikaanse dollarc* Uit protest tegen de voorstel len van Radcliffe over de toekomst van Cyprus hebben te Famagusta de winkeliers hun zaken gisteren ochtend gesloten en hebben de ha venarbeiders het werk neergelegd. Cyprische arbeiders in een militair kamp te Dhekilia in het züiden van het eiland legden eveneens het werk neer. In verscheidene dorpen in het zuidwesten zijn. de winkels gesloten. Een onbekende heeft in de hoofdstraat van Nicosia een Cyprische politieman doodgeschoten. Makarios „Mijnheer Black en' mijnheer Sy- rhes" Zijn gistermorgen te Mahé op de Seychellen aangekomen. Zij wer den in het regeringsgebouw ontvan gen. Ofschoon geen nadere aandui dingen zijn gegeven, wordt veronder steld dat Blacl en Symes afgezanten van de Britse regering zijn naar de op de Seychellen in ballingschap ver toevende Cyprische aartsbisschop Ma karios. gere waarnemend chef-staf, die kort- dere verslechtering van de toestand i geleden plannen had beraamd om de fokten der Engelse regering. tegen te gaan. Het blad schrijft uit paleiskringen te hebben vernomen, dat bij een noodtoestand het hoogste gezag auto matisch zal toevallen aan het staats hoofd. dat bovendien opperbevelheb ber van de strijdkrachten is. Naar aanleiding hiervan wordt in politieke kringen herinnerd aan de jongste oproep van Soekarno aan de Indonesische partijleiders om bijeen te komen en aan de oproep ..alle par tijen te begraven", alsmede aan het bericht in het invloedrijke blad ,.Keng Po" van enige dagen geleden, dat Soekarno ,.de Mao Tse Tung van In donesië" wilde worden. (Van onze parlementaire verslaggever.) Staatssecretaris mr. Höpp«ner heeft in de Tweede Kamer zijn beleid in zake radio en televisie verdedigd. Dat een verhoging van de luisterbijdrage niet zou klop"' met de prysstabili- satie. moest hij kennen. Sinds 1945 is er reeds ge< verhoging van deze bydragen meer geweest. Hy zag bo vendien geen reden om de wereldom roep anders dan uit deze bijdragen te financieren. Hij beriep zich op de regeling, die Het Brits-Franse opperbevel te Port Said heeft gisteren 386 Egyptische ge vangenen vrijgelaten in ruil voor 450 geïnterneerde Britse technici, die bij het Suez-kanaal hebben gewerkt. Het hoofdkwartier voor de bergings operaties in het Suezkanaal zal woens dag van Cairo naar Ismail ia verplaatst worden. De brug bij Ferdan over het een kwart van genoemde aantallen; uitmaken. Voorts wordt in het rapport gezegd, dat de schade aan de Arabische stads wijk zich beperkt tot een dee' van de krottcnbuurt. dat door brand is ver woest. en lichte beschadigingen ten gevolge van he+ vuur van lichte wa pens. HcA aantal slachtoffers daar zou IET FEIT, dat Stalin 77 jaar gele den geboren werd, is gisteren door de Russische pers genegeerd. Vorig jaar ïad de Prawda nog een portret van hem op de voorpagina. OP 25 DECEMBER wordt Henri de Greeve, de vroegere leider van de Bond Zonder Naam. 65 jaar. Hij ver blijft in Huize Fatima bij de paters Montfortanen te Berg en Dal. DE INVOERING van het nieuwe sys- j teem voor afgifte van kentekenbe- wijzen, zal niet per 1 januari geschie- j den. maar is voorlopig opgeschort tot 1 februari a.s. VANMIDDAG tussen vijf en half zes zal de K.R.O. een reportage uitzen den vanuit de koninklijke stallen in I Den Haag, waar in tegenwoordigheid j van het koninklijk gezin de kerstvie- ring zal geschieden. (Advertentie) ..Geleide democratie In een lezing voor leden van de strijdkrachten in Djogja had de pre sident eergisteren medegedeeld, dat hij ,.een plan" had om de huidige moeilijkheden te boven te komen. Soekarno legde er de nadruk op, dat er geen reden was om te vrezen, dat hi] een dictator zou worden. Hij zou de politieke partijleiders raadple gen over zijn plan. Telkens opnieuw benadrukte de president, dat Indone sië een ..geleide democratie" nodig heeft om de moeilijkheden, waarvoor het zich op het ogenblik ziet geplaatst te overwinnen. kanaal, die bij het begin van de Brits- I te verwaarlozen zijn. Franse aanval op Egypte beschadigd Het rapport gaat aReen over de Egyp- was, is in het kanaal gestort, zo wofdt lisclie veriiezon. L/.-. Britse verliezen in Cairo vernomen. .rijn opgegeven als '21 doden en 112 Tn n i gewonden en de Franse als 10 doden. er hezen te rOVt dCUCl 33 gewonden en 1 vermiste. Volgens, een door de Britse rege- j ring gepubliceerd rapport heeft de Brits-Franse actie naar schatting in Port Said aan 650 Egyptenaren het leven gekost. Het aantal gewonden wordt op 2.100 geraamd, van wie er 900 in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen en 1.200 lichte ver wondingen hebben opgelopen. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat de verliezen onder de burgerij meer dan Voor de derde maal zal de Indische gezant te Moskou, op verzoek van Nehroe, zich naar Boedapest' begeven om aldaar rapport op te maken van de situatie in Hongarije. Het schijnt, dat de toestand iets ont spannen is. Volgens berichten de Kamer zelf destijds heeft aange nomen, met betrekking tot het ver bod van de film „Stazione Termini" voor de televisie. De Kamer heeft toen zelfs tot voorzichtigheid aange maand. aldus de staatssecretaris. Hij gaf echter toe dat de moeilijkheden in de regeling schuilen, mede in ver band met andere maatstaven, die voor het toneel gelden. Dit alles zal bin nenkort met het bestuur en de pro grammacommissie van de N.T.S. wor den besproken. Op de gronden die hij zelf voor het verbod van deze film aanwezig acht te, ging hij niet verder in. Zijn be toog over de formele kant van de zaak maakte indruk. Alleen de heer van Sleen (P.v.d.A.) ging verder met kapittelen. Spanningen 99 De heer Peters (K.V.P.) verdedigde bij de replieken het standpunt van de staatssecretaris door er op te wijzen dat degenen, die de verantwoordelijk heid bij de ouders willen leggen, ver geten, dat dit spanningenin de ge zinnen kan wekken, waarover men in de praktijk niet gering moet den ken. Ook de omroepverenigingen kunnen dit niet autonoom behandelen. De televisie is een openbare, vertoning daarvoor moeten dezelfde bepalingen gelden als voor de bioscopen. De P.v.d.A. heeft het betoog van de van buitenlandse radiostations is heer Peters wederom met interrupties onderbroken. „U heeft thuis blijkbaar er een Indisch-Chinees compro-1 nje|. je veej te verteiien," werd er misvoorstel gedaan, dat nader geroepen, toen hij op de spanningen door Russen en Hongaren wordt j wees' die in de sezinnen ontstaan. Terwijl koningin Elizabeth van En geland geboeid naar het toneel zit te kijken tijdens een liefdadigheids voorstelling van de pantomime Dick Whittington" in het Londen- se Palace-theater, fluistert prins Charles zijn zusje prinses Anne heel broederlijk iets in het oor. Gisterenmiddag omstreeks drie uur is. ongeveer 25^ meter uit de kust, ten zuiden van de havenhoofden te Sche veningen. een Fireflylesvliegtuig neer gestort. Verscheidene personen hebben het ongelük zien gebeuren. Een aan tal heeft waargenomen, dat de linker vleugel van het geel geschilderde toe stel in brand stond. Onmiddellijk steeg een helikopter op voor reddingspogin gen. terwijl ook de reddingsboot Do- rus Rijkers uitvoer. Men vond enkele onderdelen van het verongelukte toe stel. De inzittenden konden niet ge borgen worden. Het waren de 27-jarige luitenant ter zee tweede klasse C. F. A. Linck uit Den Haag en de onge huwde derde klasse zeemilicien S. Weima. amaf Fl. 28.1s Koud weer... Wórstweer! Weer voor smeuïge, sappige, malse Anton Hunink's worst - de échte Gelderse Rook worst. Bij 'n stevige pot boeren kool... 'n hartige erwtensoep... bij élke winterkost smaakt Anton Hunink's worst het lekkerst! Wat lét u om de proef op de som te nemen..? Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Weersverwachting, van het KNMI te De Bilt. tot vanavond, opge- maakt vrijdagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met aan- vankelijk hier en daar wat regen. Overwegend matige wind in i hoofdzaak tussen west en noord. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit noord tot oost. Zwaar bewolkt tot be- trokken en nevelig. Plaatselijk nachtvorst en vrij koud weer. Vandaag: zon onder 16.33 uur. Maan op 23.10 uur. Morgen: zon 1 op 8.49 uur. Zon onder 16.34 uur. J Maan onder 11.45 uur. J Maandag: zon op 8.49 uur. Maan onder 12.08 uur. J De Nederlandse Sp orwegen zullen voor. tijc'ens en na Kerstmis en de jaarwisseling op vele lijnen extra trei nen laten rijden. De dienstregeling van een aantal dezer treinen is in de reisgids tussen vette lijnen opgenomen, de overige treinen rijden als voor- en volgtrei- nen, kort voor en na treinen van de gewone dienstregeling. Op woensdag 2 januari bestaat in de morgenuren de kans. dat niet in alle treinen voldoende plaats zal zijn. In die uren moeten namelijk de mili tairen die met kerst, en nieuwjaars verlof zijn geweest, naar hun garni zoenen worden teruggevoerd. TRAGISCH ONGEVAL De 54-jarige D. de G. uit Delft is overleden tengevolge van een onge val, dat hem op een weiland in de omgeving van Delft is overkomen. Hij was op een stuk land,- tezamen met de zoon van zijn werkgever, van der B., bezig met het laden van bieten. Op een ogenblik dat hij zich bukte, kreeg de G. de riek van van der B. in het oog. De riek drong door tot in de hersenen, met het gevolg dat de G. is overleden. bestudeerd Het behoort tot de mogelijkheden, dat de werkzaamheden van de spe ciale tribunalen die tot dusver 21 doodvonnissen hebben uitgesproken, waarvan er drie voltrokken zijn (vol gens rar io-Boedapest) binnen zeer korte tij i zullen worden opgeschort. Voor het eerst na lange tijd zijn op de openbare pleinen van de Hongaar se hoofdstad weer kerstbomen opge richt Volgens welingelichte kringen in Boedapest is de arbeidersleider San- dor Bali, die tien dagen geleden is gearresteerd, in het begin van deze i week weer op vrije voeten gesteld. Ultimatum De Hongaarse mijnwerkers hebben Kadar een ultimatum gesteld, aldus heeft Reuter van reizigers uit Boeda- pest. die vrijdag in Wenen zijn aan- i gekomen, vernomen. Het ultimatum j zegt onder meer: 1. Men zal zich niet inspannen de produktie te verhogen zolang Kadar aan het bewind blijft. 2. Men waarborgt een verhoging van de produktie als de Sowjettroe- pen zich terugtrekken naar hun vroe gere legerplaatsen en als zij hun aantal verminderen tot op sterkte van voor de opstand. 3. De volledige produktie zal wor den hervat ..wanneer men tot een aanvaardbaar akkoord is gekomen inzake vrije verkiezingen." overgelaten de knop om te draaien als er iets voor hun kinderen op het scherm verschijnt wat niet blijkt te deugen. Minister Cals heeft een beroep ge daan op onze geliefde Limburg om zich aan te sluiten bij degenen, die het Zuidelijk Toneel steunen, en het voorbeeld van Brabant daarbij te vol gen. APELDOORN. Een 73-jarige wiel rijder, die plotseling de weg over stak. werd door een personenauto gegrepen. Hij werd naar een zie kenhuis overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. CAPELLE a.d. IJSSEL. Een 65- jarige weduwe, die van haar fiets wilde stappen, bleef met haar rok aan het zadel hangen en kwam ♦en val Een juist passerende auto greep haar. Het slachtoffer over leed ter plaatse. Ui.% Op een voetbalveld in het park van het kasteel te Laken bij Brussel, krijgen de Belgische prins Alexan der en zijn schoolvrienden voetbal- onderricht van de oefenmeester van de Belgische junioren-ploeg, de heer Dekens. De foto laat zien, hoe de hef/er Dekens een trucje demon streert, terwijl de jongens toekij ken. Geheel rechts prins Alexander. Over de arrestatie van de verzeke ringsinspecteur M. van R. en het Rot terdamse raadslid, tevens lid van de Provinciale Staten. M. F„ beiden aan gehouden in verband met de sleutel- geldaffaire in de Rotterdamse wijk Pendrecht, vernemen wij nader, dat F. bekend heeft van de 6000 sleutel- geld, die drie winkeliers tezamen had den moeten betalen om ieder een win kel toegewezen te krijgen, de helft te hebben ontvangen. F„ die secretaris penningmeester is van de vereniging, die daar bouwt heeft ook toegegeven dat hij twee dagen na de arrestatie van Van R. naar diens vrouw is ge gaan en haar 4000 heeft ter hand gesteld. Hij zou dit hebben gedaan om het bij een eventuele huiszoeking te doen voorkomen, alsof de verzeke ringsinspecteur de gelden voor zich alleen had gehouden, aannemende, dat Van R. over het aandeel van F. in deze zaak zou zwijgen. De president van de rechtbank te 's-Gravenhage zal het korte geding, dat de eigenaar van een speelclub de Woodside op het omstreden gebied te Baarle- Nassau, J. M., tegen de Staat der Nederlanden aanhangig heeft gemaakt, op 15 januari, 's mor gens om tien uur behandelen. De advocaat van M., mr. dr. K. W. P. Klaassen uit Den Haag, eist teruggave van de inbeslaggenomen speelbenodigdheden. zoals roulette tafels. roulettes, fiches, e.d.. en stop zetting van de acties van de politie, legen de speelclubs op de enclave te Baarle-Nassau. Intussen zit Sooi van den Eynde ook niet stil. De Gazet van Antwer pen weet te berichten, dat hij zich zeer gekrenkt acht door het gezamen lijk optreden van de Belgische en Nederlandse justitie in de speelzaal Beneluxe" die in een van zijn huizen op het betwiste enclave-gebied ge vestigd is. Hij heeft besloten zich met alle middelen hiertegen te verzetten. Hij heeft thans zijn woonplaats ver anderd en zijn intrek genomen in een van de negen huizen, dat onlangs vrijgekomen is. Hij heeft deze woonst verandering op het gemeentehuis van Baarle-Hertog opgegeven en een ge tuigschrift gekregen met de vermel ding. dat hij voortaan op het zoge naamde ..betwiste gebied" onder Baarle-Hertog woont. Eigen nummerborden Donderdagmorgen heeft Sooi de Nederlandse nummerborden, die op zijn huizen stonden, verwij derd en vervangen door eigen nummers van 1 tot 9. Evenals al de huisnummers in Baarle-Her tog zijn deze plaatjes met een witte ondergrond en zwarte cij fers. Ter onderscheiding van de officiële Belgische nummerplaat jes, die rond zijn, heeft Sooi zijn plaatjes vierkant laten maken. Sooi is vast van plan weer een grootscheepse actie voor de erken ning van .zijn grond in te zetten, als er geen einde komt aan de politiële actie. In een brief aan de minister heeft hijdeze van zijn oorlogsplan nen op de hoogte gesteld. Sooi heeft de minister medegedeeld dat hij eigenhandig is overgegaan tot de nummering van zijn huizen. Hy spreekt zijn leedwezen er over uit, dat hy pa vier jaar strijd om de soevereiniteitsrechten over 'n stuk Belgische grond, nog lankmoedig moet toezien, dat de Belgische justi tie, in samenwerking met de Neder landse, deze rechten miskent en dat de enige huurders van zijn huizen, die regelmatig hun huur betalen (de anderen betaalden in 4 jaar geen cent), geregeld worden lastig ge vallen. Weer wegversperring? Sooi deelt de minister mede dat. wanneer nog verder justitieel ingrij pen plaats heeft, hij opnieuw zal overgaan tot het versperren van de Turnhoutse weg. die voor de negen huizen loopt. In een tweede schrijver, aldus de Gazet van Antwerpen, aan de minis ter wijst Sooi er op, dat hij. volgens een getuigschrift van de gemeente Baarle-Hertog, op ..betwist gebied" woont. Hij vraagt de minister hem te willen mededelen in hoeverre deze statenloze bewoners van het betwiste gebied nog Belgische plichten hebben en Belgische staatsrechten kunnen laten gelden. In het beroemde circus „Medrano" in Parijs is weer een van de „grote Parijse nachten" gehouden, ditmaal gewijd aan de wielersport. Hier hebben de groten van de weg en van de baan kennis gemaakt met beroemde artiesten van film en to neel. Deze foto laat zien hoe Michel Rousseau, de Parijse fietsenherstel- ler, die binnen een jaar wereld- en Olympisch kampioen in de sprint werd, de populaire Maurice Che- vallier op zijn race-fiets helpt.

de Stem | 1956 | | pagina 1