ik fPagblad 23*j&ïctu In Wales staat een bijzonder huis Nosweithiau Llawen De Para - militaire organisaties in de Sowjet-zone BIG BEN BESTOND EEN EEUW Afgelopen weken: dure les voor Europa tstal :f in ïm Priesterjubilea in 1957 10 VIJFDE BLAD DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 en SIE LAMPEN Onbetrouwbaarheid volkspohtie en andere strijdgroepen Bisdom Breda Beroemde klokken in Londen „Genootschap voor sport en techniek" Door dr. Konrad Adenauer 1 M en nog zal beperkende ■ringen, die n genomen, sen van dit voorts nog bare bouw- insdagavond, n Lenin en te Moskou rog in rode rmer van d« steigers had ■ruchten. dat n verwijderd jk overschot, ligt, naar el- bracht, ekendmaking icht voor het 'kzaamheden. ongeveer Duitsland U het mo- ieuw da- guldens de vluch- verzocht sporeti, terugge- ondertekende Bet moment was tevens jaar dure ri tussen beide e betrekkin- rsteld. t 3 R G pNEEIi luwelier fistburg IRT. las en (Advertentie) er zijn geen betere Er Tras eens een tijd (zo moeten alle goede verhalen beginnen) dat er geen televisie, radio of film was. De mensen moesten zich dus zelf verma ken. De Engelsen brachten menig ge zellig uurtje zoek met over het weer of cricket te praten, of ze vertrok ken, wanneer de conversatie stokte, om een of ander nieuw, vreemd we relddeel te ontdekken. De Schotten versterkten zich met borden vol ha vermout opdat zij de doedelzak een klein beetje harder zouden kunnen be spelen of om meer Engelsen aan te kunnen by een grensincidentje. De Ieren zaten natuurlijk om hun turf vuren, staarden voor zich uit en ver dwenen dan naar verre landen met een shillelaghs onder hun armen en tranen in hun ogen en bezongen zo de schoonheid van de Bergen van Mourne, Galway Baai en de lieve Molly Malone. Maar wat deden de Welshmen? God was hen zeer genadig. Hij gaf hen een prachtig land met ber gen en valleien, liefde voor de mu ziek en de dichtkunst, een mooie taal en mooie zangstemmen. Zij waren tevreden met wat zij hadden en behandelden de rest van de wereld alsof deze niet bestond. Het idyllisch gelegen huis aan de brug de oever van de snelstromende ri vier de Conway te Llanrwst in Noord- Wales. „Tu Hwnt i'r Bont" betekent eenvoudig: ,,Het huis bij de brug", een zeer geschikte naam voor dit gebouw, dat bij een stenen brug staat. Tot ongeveer 1875 hield de plaat selijke politierechter er recht in de tegenwoordige keuken. Hoofdpijn Zij zongen En steeds maar, of het nu goed of slecht ging, maakten zij muziek en zongen zij. Zij zongen bij het be werken,, van hun land. Zij zongen bij het delven van de kolen. En als de dagtaak was gedaan, schaarde ieder een familie, vrienden, buren en wie er ook maar toevallig voorbij kwam zich om het keukenvuur voor een ,,noson lawen", (een gezel lige of vrolijke avond). Rondom het vuur vond men een harpiste, zangers, een verteller en misschien ook wel een dichter. Ge wone mensen met gewone baantjes. De harpiste zou de vrouw van de plaatselijke bakker kunnen zijn, de verteller was misschien caféhouder of dokter, de dichter zou boeren knecht of predikant kunnen zijn en onder de zangers scholen wellicht een mijnwerker, een boer, een me taalbewerker en een onderwijzer. Het huis bij de brug Doch nosweithiau llawen" (dit is het meervoud van ,,noson lawen") behoeven niet noodzakelijk avonden uit het verleden te zijn, dankzij het werk van mevr. Olwen Caradoc Evans. Zij komt uit Wales en houdt van Wales. Ruim vier jaar geleden nam zij van de National Trust de huur over van ,,Tu Hwnt i'r Bont", een vijftiende-eeuws gerechtshof aan Zingende kinderen in de klederdracht van Welsh. Het huis werd door mevr. Cara doc Evans overgenomen met de be doeling om er de echte sfeer van Wales te scheppen. Ze houdt er ten toonstellingen en verkoopt er 't werk van Welsh ambachtslieden en kunste naars uit het verleden en van deze tijd. Maar ook bereidt zij de heer lijke Welsh high-teas! Iedere zomer stappen bezoekers uit alle delen van de wereld bij ,,Tu Hwnt i'r Bont" uit om te kijken, te kopen en te eten....en om er hoofdpijn te krij gen. Die hoofdpijn komt niet door alcoholgebruik, doch door de lage I eiken balken van de zoldering. Mevr. I Caradoc Evans liet ,,Pas op Uw l hoofd" in vele talen op de balken i schilderen. 1 j Veel liederen Het huis werd zo populair bij de bezoekers aan Groot-Brittanië, dat de British Council mevr. Caradoc Evans heeft verzocht om een of twee speciale „nosweithiaullawen" te willen ensceneren voor studenten uit andere landen. Dit heeft zij gedaan en met zoveel succes, dat zij be sloot de avonden voort te zetten voor buitenlandse bezoekers. Deze avon den houden alles in wat de ,,noson llawen" aan geliefde herinneringen schenkt voor Welshmen thuis en in den vreemde: goede muziek, goede zang, goede gedichten, goed eten en een warme, vriendschappelijke at mosfeer. Men kan er de traditionele liederen van Wales horen. Elk lied verhaalt een oude Welsh legende. De lange geschiedenis van Wales is rijk aan gebeurtenissen. En dus zijn er veel liederen! 50 jaar priester: 25 mei A. C. J. M. Asselbergs, em.-pastoor, Gasthuis te Etten; 21 december A. A. v. Eekelen, postoor van O. L. Vrouw van Lourdes te Bergen op Zoom; 21 december mgr. P. R. A. Sweere, rector van Pensionaat te Gr. Zundert. 40 jaar priester: 2 juni Z. H. Exc. mgr. Jos. W. M. Baeten, bisschop 1 van Breda; J. J. C. A. Bijnen, pas toor te Zevenbergschenhoek; C. G. J. J. van Hooydonk, pastoor te Ter- heijden; J. C. A. Mol, rector van Pen sionaat St.-Anna, Oudenbosch; mgr. prof. dr A. J. M. Mulders, profes sor aan de universiteit te Nijmegen; A. A. van Raamsdonk, pastoor Kruisland: A. H. Vercauteren, lector j van het St.-Elisabethgesticht te Roo sendaal. Toen tn Polen en Hongarije de bevolking zich tegen het Sowjet-communis- me ging vefzetten, lieten de machthebbers in de Sowjet-zone van Duitsland, bevreesd voor hun hachje, hun „strijdgroepen" tn de bedrijven door de straten marcheren. De bedoeling van deze actie was de militante kracht van het regime te demonstreren en de bevolking te intimideren. Deze „strijdgroepen In de bedrijven" werden door de S.E.D. na de schok van de volksopstand van 17 juni 1953 in het leven geroepen om in geval van toekomstige onlusten een betrouwbaar korps hulptroepen bij de hand te hebben. is het toch al onmogelijk om sport, waarbij toestellen of gereedschappen te pas komen, te beoefenen zonder staatsteun. Wie lid is van dit genootschap, wordt direct ingeschakeld in een sys teem van para-militaire opleiding. De commando-functies in dit genoot schap worden tot in de laagste ran gen bekleed door officieren van de gekazerneerde volkspolitie. Aan de top staat de K.V.P.-generaal Richard Staimer. de vroegere schoonzoon van Pieck. En rondom dit kader van of ficieren scharen zich 24.500 gesala rieerde functionarissen van wie een deel in de Sowjet-unie, in Saratow, is opgeleid. Alle jongens en meisjes die lid zijn van dit genootschap, zijn verplicht, onverschillig welke sport zij beoefenen, te leren schieten, en - Bovendien 25 jaar priester: 21 mei L. O. J. C. Beckers, rector van S. Marie te Huy- bergen; C. A. J. de Beer, kapelaan v. d. kathedraal te Breda; Chr. J. P de Graauw, rector van het Liefde huis te Hulst; J. C. v. d. Heijden, pastoor te Hank; J. F. de Jong, ka pelaan te Liesbosch (Breda); P. A. J. J. Koenraadt, kapelaan te Heer- Ie: L. F. Mabesoone, kapelaan te Hulst; A. B. A. M Stulemeijer, ka pelaan te Bergen op Zoom (H. Maagd Maria). 12,5 jaar priester: (gewijd op 15 aug. 1945)) Th. J. A. Brekelmans, ka pelaan te Breda (H. Maria Hemelv.); dr. J. A. Goderie, Piusconvict, v. I Slichtenhorststraat, Nijmegen; A. J. M. Kimmel, diocesaan geestelijk ad viseur van de KAB (St. Janstr 16, Breda)Th. A. J. J. de Kroon, rector van het r.-k. ziekenhuis te Oostburg; dr. C. J, de Jong, professor Gr. Se minarie te Hoeven; P. A. M. Nooyens, kapelaan te Oosterhout (H. Hart)C. P, H. Oomen, kapelaan te St.-Wille- I brord; J. C. A. Oomen, kapelaan te N. Borgvliet; P. A. M. van Zon, ka pelaan te Ginneken (Mariakerk). Pas op de lage balken! ONOPGEMERKT DOOR DE BUITENWERELD heeft 's werelds beroemd ste klok de Londense Big Ben dit jaar voor het eerst sedert 1858 enkele weken de Engelse hoofdstad haar forse, welluidende klanken ont houden. Er is in de vele Europese landen, welks radio-omroepen de uur slag van deze befaamde klepelaar op band of plaat conserveerden ten ge- bruike by de klokslag van het volle uur, geen opvallend hiaat geweest. Maar vraag de Londenaar wat hij in het afgelopen jaar het meest heeft gemist en hy zal het „Big Ben '-gebeier vóór de wereldvrede noemen. Er zijn twee oorzaken, die de po pulariteit van deze bijna veertien ton wegende klok verklaren. De eerste is haar mijlenver reikende, onmis kenbare welluidende klank. Maar smaken verschillen. En zo zijn er enkele duizenden Londenaren, die er rond voor uitkomen, dat zij het ge beier van Great Tom of Great Paul beide klokken, die ook in de toren van Westminster House zijn opgehan gen, verre verkiezen boven dat van de Big Ben. Toch zouden ook zij, alle flegmatische nuchterheid van de En gelsman ten spijt, met de eersten hun stem verheffen, indien ooit het idee zou worden geopperd de Big Ben op enigerlei wijze te degrade ren. En de verklaring daarvoor ligt dieper dan de eerste: de Big Ben is het klinkend symbool van Engelands trots in goede dagen en Albions rouw in droeve tijden. Toen Hitleus legers in de meidagen van 1945 tot overga ve werden gedwongen, beierde de Big Ben het lied van de overwinning; na de dood van de geliefde koning George was het alsof alle innerlijke droefheid om zijn plotseling verschei den werd verklankt door 's werelds bekendste klok. taak Eige n De Big Ben neemt een geheel eigen plaats in in het klokkeleven van Lon den, een zeer deftige plaats. Haar hartklop is de uurslag, maar dat is dan ook het enige, wat zij met de vele andere klepelaars gemeen heeft. Geluid bijvoorbeeld wordt de Big Ben maar uiterst zelden: alleen bij het overlijden van een regerende vorst of vorstin en na het behalen van een glorieuze overwinning of bij de viering van een groots nationaal ge beuren, zoals bijvoorbeeld de kroning van Engelands huidige lieftallige ko- ninging. Maar ook haar klokslag is wereldvermaard, omdat zij doorgaat voor de meest secure ter wereld. Dat is niet alleen de reden, waarom zij bepalend is voor de Greenwichtijd, maar ook, dat haar klokslag op vele banden en platen is vastgelegd en dagelijks gebruikt wordt door meer dere radio-omroepverenigingen in vele Westeuropese naties. Ook in Ne derland. Entourage Niet echter zo in Londen. Daar heeft men tot op de dag van van daag het gebruik gehandhaafd om de klokslag van de Big Ben rechtstreeks uit te zenden. Die traditie dateert van nieuwjaar 1923, maar werd as regelmatig in 1924. De beroemde één-minuut-stilte", die de vol-uur- klokslag en de nieuwsberichten voor afgaat, werd voor het eerst op 10 no vember 1940 uitgezonden, ook steeds rechtstreeks. Dit laatste leidde wel eens tot dra matische en ook genoeglijke entou rage-reportages". Zo hoorde men tij dens de Duitse bombardementen op Londen in de tweede wereldoorlog zeer duidelijk tijdens het tikken van het uurwerk in Westminster House de doffe explosies, die bominsla gen vergezelden en het regelmatige geratel van het afweergeschut aan de rand van de binnenstad. Zo groei de die één-minuut-stilte tot een waar heidsgetrouwe dagelijkse reportage van hartje-Londen. Genoeglijker was het volgende voorval: eens hoorden duizenden verbaasde luisteraars tij dens die ene minuut de uitroep: „Hé, Charlie", gevolgd door de minder welvoeglijke taal: „Geef mij nu, die vervlhamer eens aan!" Later bleek, dat op het moment van de •uitzending twee leidekkers in 't vuur van hun werk vergeten waren, dat op enige meters afstand een micro foon was geplaatst, die alle geluiden uit de omstrek onfeilbaar over Albion verspreidde. Ook op TV-scherm In de laatste maand van 1949 is de Big Ben voor het eerst op het televisiescherm verschenen en sedert die tijd is elk programma van de B.B.C. met het beeld van 's werelds vermaardste klok beëindigd. De andere klokken, die in de toren van Westminster House zijn gehangen genieten evenzeer grote bekendheid. „Great Tom" bijvoorbeeld redde eens het leven van een schildwacht, die tijdens zijn dienst aan de poort van Windsor Castle, het kasteel, waar de koninklijke familie woont, werd ge vangen genomen, omdat men meen de, dat hij had geslapen. Tijdens de rechtszitting verklaarde hij, dat hij de Great Tom dertien maal had ho ren slaan, hetgeen natuurlijk zeer uitzonderlijk was. Bij controle bleek dit waar te zijn. Het mechanisme was juist die nacht gestoord geweest en bovendien werd de waarneming van de gedaagde schildwacht beves tigd door getuigenissen van vele an dere Londenaren. Dit alibi redde de soldaat het leven, omdat verzaken tijdens de wacht van het koninklijk paleis zonder pardon werd gestraft met levenslange opsluiting. Boete-toren De klokketoren van Westminster House, bijna honderd meter hoog, werd gebouwd uit de gelden, betaald door een veroordeelde rechter, die staatsdocumenten had vervalst. Dat was in de dertiende eeuw. De „Great Tom" dateert uit die tijd. In 1707 werd de vervallen toren gesloopt en pas weer herbouwd in 1854. Twee jaren later werd de eerste Big Ben meer dan 17 ton zwaar - te zwaar zoals twee jaren later zou blijken - in de nieuwe toren gehangen. Eerst in 1856 kreeg er de klok, die nu nog dienst doet een plaats, al werd reeds in het eerste jaar het gewicht van de klepel, die op enkele plaatsen scheuren in het gietsel sloeg, aanzien lijk verminderd. Sedert die tijd heeft de klok onafgebroken haar diensten verricht, zelfs nog toen in 1944 een Duitse bom boven het uurwerk in sloeg en het mechanisme zodanig be schadigde, dat het tien jaar later, De kern van deze strijdgroepen be staat uit leden van de S.E.D. en van de communistische jeugdorganisa- satie. Bovendien zijn echter vele niet- communistische arbeiders gedwongen tot deze formatie toe te treden. Op leiding en discipline zijn strikt mili tair. Zij zijn gekleed in blauwe over alls en uitgerust met geweren, pis tolen, machinegeweren, stenguns e. d. terwijl het de bedoeling is hen ook lichte machine-geweren te geven. Deze formaties beschikken over een eigen korps sanitair personeel, chauf feurs, koeriers en verbindingsdien sten. In geval van nood worden zij geleid door een gevechtsstaf, die uit vertegenwoordigers van de S.E.D., van de volkspolitie en de geheime politie, de staatsveiligheidsdienst, be staat. Een speciaal alarm-systeem moet voor de bliksemsnelle mobili sering van deze strijdgroepen zorgen. De bedrijven zijn dan verplicht voor ten minste drie dagen levensmidde len voor deze groepen in te slaan. De „minister van defensie" van de Sowjet-zone heeft destijds in een rede voor het partijbestuur van de S.E.D. verklaard, dat deze strijdgroe pen tot taak hebben op te treden te gen aanslagen tegen „de orde van de D.D.R., ter bescherming van het volkseigendom en dat zij tot een ef fectief instrument ter verdediging van het vaderland moeten worden ontwikkeld". Het is duidelyk, dat deze semimi- litaire formaties voor een serieuze „verdediging van het vaderland" te gen vijanden van buitenaf volmaakt ongeschikt zouden zijn. Zij komen al leen in aanmerking als burgeroor logstroepen tegen actie en beweging van de bevolking. In dit opzicht zet ten deze „strijdgroepen" de tradi tie voort van de nationaal-socialisti- sche S.A. en S.S. Ingeval van een volksopstand moet de communistische regering er name lijk op rekenen, dat de zogenaam de „gekazerneerde volkspolitie," thans „volksleger" genoemd, die uit jonge boeren en arbeiders wordt ge- recruteerd, onbetrouwbaar zal blijken te zijn. Dan rest haar nog slechts evenals op 17 juni 1953 een be roep te doen op de Sowjettanks om de communistische heerschappij te redden. Betrouwbaar Hoe staat het met de betrouwbaar heid en de bereidheid tot vechten van deze strijdgroepen? Bij de algemene afwijzing van het communisme door de bevolking van Oost-Duitsland mag er op worden gerekend, dat ook in de kwantitatief toch sterke strijdgroe pen de tegenstanders van het S.E.D.- regime overwegen. Zij zijn door de organisatorische dwang en discipli ne gebonden, aan voortdurende con trole onderworpen en ingeval van nood staan zij onder krijgstucht Zo hoopt men hen in bedwang te hou den. Bovendien worden alle leden van deze strijdgroepen onverschil lig of zij al dan niet vriendelijk te genover dit systeem staan mis bruikt, alleen al door het feit, dat zij onder rode vlaggen moeten mar cheren om autoriteit en verschrikking van de communistische dictatuur te verspreiden. Beïnvloeding van de jeugd Een andere para-militaire forma tie van de Sowjet-zone gaat schuil achter de onschuldig klinkende naam van „Genootschap voor Sport en Techniek". Dit genootschap zet de traditie van de „Wehr-ertüchtigungs- lager", dat waren de jeugdkampen voor militaire opleiding, van de Hit- ler-jeugd, voort. Geraamd wordt, dat in dit genootschap ongeveer een half miljoen jonge mensen van beiderlei kunne vanaf hun vijftiende jaar zijn georganiseerd. Een ieder, die in de Sowjet-zone wil leren paardrijden, motor- of autosport wil beoefenen, radio-techniek wil leren, zweef- of sportvliegen, scheeps- of vliegtuigmo dellen wil bouwen, ontkomt er niet aan lid te worden van dit genoot schap, omdat dit alle opleidingslo kaliteiten en toestellen beheert. Bij de lage levensstandaard in de Sow jet-zone en de ontoereikende voor ziening met alle soorten goederen, kazernes zien exerceren. Overal in de Sowjet-zone bestaan scholen, oplei dingskampen en oefenterreinen van dit genootschap, aan talrijke para chute-torens worden jongens en meis jes opgeleid lot parachutisten. Boven dien worden zware terreinoefeningen en volledige militaire manoeuvres met zware bepakking gehouden. Werving vrijwilligers De belangrijkste taak van dit ge nootschap voor sport en techniek is te zorgen voor een regelmatige aan voer van jonge en goed-opgeleide krachten voor het „volksleger". De leiding van het genootschap heeft van de regering opdracht gekregen er voor te zorgen, dat 15.000 leden als „vrijwilligers" voor het leger wor den aangeworven. Daar de jeugd van de Sowjet-zone afwijzend staat tegen over deze werfactie, hoopt men door druk van het genootschap betere re sultaten te behalen. Het eerste re sultaat was echter, dat een groot aantal jongens en meisjes uit het ge nootschap traden. Zij willen liever afstand doen van sportbeoefening dan soldaten te worden voor het com munistische regime. Daarop heeft de regering thans pre mies uitgeloofd aan de functionaris sen van dit genootschap wanneer zij een groot aantal recruten weten aan te werven. Daarnaast wordt de pa ra-militaire opleiding op scholen en universiteiten alsmede in de bedrij ven voortdurend gestimuleerd en uit- gebf-eid, zodat nauwelijks één jong mens in de Sowjet-zone zich aan (le ze druk kan onttrekken. En het Us de praktijk, die vaak genoeg de be- goed te leren schietenwBovenmen ^oGdeNoenem«- rSnoefeningerT en gevechten. In de I de vlucht van jongeren uit de Sow- Sowjet-zone kan men niet zelden jet-zone. meisjes op de binnenplaatsen van - Het onveranderde feit, een dictatoriaal geregeerd com munisme de wereld onveran derd wil beheersen en dat het ieder middel om dit doel te be reiken goed vindt, zou de vrije volkeren juist in de huidige op eenvolging van kritieke situ aties in de internationale poli tiek moeten behoeden uit te enge gezichtspunten te oordelen en te handelen. Ieder alleen gaan wordt levensgevaarlijk voor degenen, die direct of in direct als tegenstanders tegen over de Sovjet-Unie staan. De brutale toepassing van geweld door de Sovjet-Unie in Hongarije en de wijze waarop zij een rol speelt in het conflict in het Nabije Oosten, moet het gehele Westen veel waak zamer dan tot dusver doen worden. Er schuilt een onaanvaardbare en on dragelijke tegenstelling in de houding van een grote mogendheid die glim lachend de vreedzame coëxistentie predikt, wanneer deze midden in Europa de vrijheidswil van een klei ner volk in een bloedbad poogt te ver stikken en zich tegelijkertijd wil op werpen als beschermer van de vrij heid in de Suez-zone. Uit de gebeurtenissen van de alge lopen weken dienen verschillende on- rlat dit opzicht verzuimde in te halen. De bedoelingen van de Sovjet-Unie gemeen belangrijke lessen te worden getrokken. Allereerst komt het er op aan, dat de Sovjet-Unie voortaan ner gens ter wereld de kans wordt gege ven zich als splijtzwam vast te zetten en de vrije volkeren door slinkse ma noeuvres uit elkaar te brengen. Het geval - Egypte moet het inzicht ver diepen, dat de instandhouding van de wereldvrede er mede gediend is wan neer op het juiste moment en in toe reikende mate hulp wordt verleend voor grootscheepse opbouw van eco nomisch zwakke landen. Een volk dat in sociale en politieke onrust verkeert is altijd bijzonder ontvankelijk voor verlokkingen en neigt tot gevaarlijke experimenten. Het Egyptische volk verlangt naar en heelt in toenemende mate behoefte aan produktief werk waarmee het een betere levensstan daard zal bereiken. Zonder krachti ge hulp van buiten af kan het nauwe lijks weer tot rust' komen. Het is een onweerlegbaar feit, dat de levensbelangen van het Nabije Oos ten en Europa zeer nauw met elkaar zijn verbonden. Een oplossing hier voor in de zin van een gemeenschap pelijke vrede zal het vlugst worden bereikt door de inspanningen, die het Westen zich in economisch opzicht ge troost. Het is naar mijn mening nog niet vergeefs, te laat of onmogelijk het in in 1956, zou stilvallen. Om dit euvel van de vertrouwde klanken van de te verhelpen heeft in de afgelopen klepelaar, die in tijden van rouw en maanden de Big Ben gezwegen en zege het lied van droefheid en victo- ïs de Londenaar verstoken geweest rie heeft gezongen. Big Ben, welluidende klanle. zijn in hun fundamentele motieven ze ondubbelzinnig, dat over de richting der noodzakelijke tegenwerking nau welijks behoeft te worden gediscus sieerd. Ook al stelt Moskou thans het „herstel van de vrede" In het Nabije Oosten op de voorgrond, dit kan het feit niet verdoezelen, dat de Sovjet-Unie de exploitatie van de olie bronnen mee wil bepalen en daaren boven tracht door beheersende In vloed in het Nabije Oosten zo diep en zo breed mogelijk door te dringen in het gehele gebied van de Middel- lanse Zee. Dit zou echter voor geheel Europa betekenen, dat het door de Sovjet- Unie in hoge mate zou worden be dreigd. Tegenover deze mogelijkheid nu is het niet voldoende te spreken over de uiteindelijk dwingende gemeenschap pelijke belangen van Europa en Ame rika, omdat ook de Verenigde Staten niet achteloos aan de ontwikkeling in 't Oostelijk deel van de Middelland se zee voorbij mogen gaan en ander zijds het gehele Europa zich tegen over het Sovjet-blok niet zal kunnen handhaven, wanneer het niet met de Verenigde Staten van Noord-Amerika hand in hand gaat. Wij Europeanen moeten in ieder geval gemeenschap pelijk handelen en onze landen op ds een of andere wijze verenigen. Wij zouden ons in dit streven niet moeten beperken tot de landen van de Kolen- en Staalgemeenschap. Ook Groot-Brittannië zou mee moeten doen en wij zuilen ons over ieder ander Europees land verheugen, dat zich bij dit streven aansluit. De vrije landen van Europa hebben met hun rond 200 miljoen inwoners heimen. een gemeenschappelijke economische kracht, die zich met de economische kracht van de Sovjet-Unie kan meten. Evenwel, voorzover de volken van Europa in hun politiek Wijven vast houden aan de opvattingen uit het verleden, mogen zij zich niet verwon deren dat zij op zekere dag zullen worden fijngewreven. Europa kan zich op de duur geen versplintering meer veroorloven n« sinds de laatste oorlog de ontwikke ling in de wereld in het teken van grote economische en politieke com plexen staat. Een Europa waarin iedere staat na drukkelijk probeert, de nationale eco nomie te beschermen, moet ln de internationale krachtmetingen steeds meer verliezen. Het is ongetwijfeld begrijpelijk wan neer op de weg naar grotere ge meenzaamheid ieder land en in het bijzonder het nationale bedrijfsleven in de beginne veel zal klagen en jam meren, maar dat mag ons allen er niet van weerhouden consequent voort te gaan op de nieuwe weg. In Duitsland hebben wij juist op dit punt, rijke ervaring opgedaan, waaruit thans iedere naar aaneenslui ting strevende Europeaan moed en ook vertrouwen kan scheppen voor een van ganser harte aanvaarden van het nieuwe. Duitsland was eens in vele kleine en kleinste staatjes ver deeld, die allemaal uitermate trots waren op hun souvereiniteit. Evenwel de talloze grenzen en tolmuren ver hinderden op een thans nauwelijks denkbare wijze de vrije ontplooiing van het economische leven. Door za kelijk, nuchter denken en handelen, waarbij van vele bijzondere belangen en van vele oude gewoonten afstand moest worden gedaan, kwam het ein delijk tot de Duitse tolunie. Het suc ces daarvan heeft de twijfelaars vol komen weerlegd en al spoedig was het opbloeien van de gehele econo mie hiervan een gevolg. Overeenkomstig zou ook het lot van Europa kunnen zijn. Dan namelijk, wanneer zijn volkeren en staten zich zo hecht mogelijk aaneensluiten en zich vrijmaken /an de gedachte, dat een ieder volgens zijn jarenlange ge woonten zijn eigen potje moet koken. Menige poging in de afgelopen jaren om tot Europese eenheid te geraken, is mislukt. Dat mag ons echter niet op een dwaalspoor brengen. Het scheppen van Euratom en de ge meenschappelijke Europese markt, waarmede wij thans bezig zijn, zijn dan wel pas gedeeltelijke oplossingen maar zij zijn toch ook de aanvaarding van een grootscheepse gemeenschap pelijke Europese politiek. En dat is bemoedigend voor een ieder die zich geen illusies .naakt over de grote gevaren die alle vrije volkeren in de zelfde mate bedreigen.

de Stem | 1956 | | pagina 7