vt Sun balm JAN, DE ZOON VAN FINN Hongaars blad licht de doopceel van Rakosi c.s. RADIOj Meningen en Commentaren AT EEN ONDERLIJKE ERELD Oplichter gaf zich uit voor pastoor Smiths wekkers iden TWEEDE BLAD DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 DE VASTE VERBINDING SNEL BESLUITEN JONGEREN EN OUDEREN Monsterlijke folteringen Engeland klaagt in Dublin Whisky race vanaf f 9.1.5 TELEVISIE-PROGRAMMA'S In één nacht Uw handen gaaf en zacht 34). hartelijk en ijver het be- ele goede !eeuwsch- s, sprak i van al- de perso- aanden- ijter, dis- het per en en een ik dankte wensen waarna werd ge- CAAL r zal het A. op het voor het IEN dagen or ehuis een cht werd. waren be- men vol- onze pa- ,e kunnen NOEMD de lagere Dh. Locke- tijdelijke de school md ;ofte Cees Blok- iwse prijs, chting ter ■fotografie, w van Ne- izendingen agere OOL de behan- onderwijs, eegedeeld, een aan gemaakt, gere tech- ZIJN KOMEN. a vontuur- heeft pa- ijn eindbe- provincie et oostelij- Kongo het onher- isengebied, »ene grote zijn taak rijving zo eken daar, literatuur licht in de >r hem is :t heel zijn chap waar log zo kort en vaarwel december vieren. ING ut de raad ïg van de en de be- ijk armbe- de agenda: burgerlijk eden woon- emachtigde rleidingmij. FONDS :ien, zal er lebruik ge- ïogelijkheid n de Stich- leveren. ich slechts reden hier- dit seizoen eet aan de en. Ook van anuari a s. ïl geen ge- Uijft alleen over om op te van als expor- grote kans g zo goed ;al worden. TERS TDAGEN sters staan reeds ver dagen. Door ijverbod in er een gro- weken was an het rij- )e pessimis- ilijk gehad, nderen, die ;sters gege- i omgeving. VAN ;S. ïing door de Kerk, werd lesloten, de ragers, de te doen ge- n. (59 stern- plaats heb- rden slechts 2 stemmen van zaken rd. and gelden december, tanden: te .51 uur; te 102 uur en 6.30 uur. RIJ de behandeling van Verkeer en Waterstaat is er, naar men weet, ook gesproken over db vaste verbinding voor ZGeuwsch-Vlaan- deren met de rest van Nederland. Bij het nalezen van het gesprokene in de Handelingen is ons weer op gevallen, dat de minister en de beide Zeeuwse sprekers ten dele langs elkaar heen praatten. De mi nister had het over één bepaald denkbeeld: de verbinding Saeftinge- Brabant. In dit verband vond hij, dat het toch al een aardige ver betering was, nu de weg Vrasene- Antwerpen zo zéér zou worden ver beterd. In Zeeland en met name in Zeeuwsch-Vlaanderen vindt men dat natuurlijk ook mooi, maar dat blijft een verbinding, welke gepaard gaat met tweemaal overschrijden van de grens en alle oponthoud, dat daarbij hoort. Bovendien wordt de Antwerpse tunnel onderhand van onvoldoende capaciteit met al dat toenemende verkeer. Er wordt niet voor niets gedacht aan een tweede tunnel. De Zeeuwen „han gen" echter niet aan één bepaalde oplossing. Ze vragen het onderzoek naar „een verbinding", waarbij men aan verschillende plaatsen kan den ken en ook aan een tunnel óf een brug. Zoals de heer Van der Peyl het uitdrukte: „De vaste verbinding zal op de duur een gebiedende eis zijn ondanks de vele financiële en technische problemen, die hieraan verbonden zijn." Het is dan ook niet te veel gevraagd van de mi nister hieraan voortdurend zijn aandacht te blijven schenken en niet omwille van één ongunstig rapport omtrent één bepaalSe ver binding de zaak maar uit zijn hoofd te zetten. [)RIE ministers zijn werkzaam en komen tot inzichten, die beslis singen eisen om de financiële en economische spanningen, waaronder Nederland lijdt, te ontspannen. Dat zijn minister Zijlstra van Economische Zaken, minister Hof- stra van Financiën en minister Suurhof van Sociale Zakeii. Ze zeggen alle drie: kalm aan, a.u.b., remmen! De bestedingen van het gehele volk moeten 700 miljoen minder worden, zeggen ze de S.E.R. na. In de S.E.R. zitten evenveel werk gevers als werknemers. Het is dus geen conservatieve, noch kapitalis tische uiting. Men voelt, in angst een slechte economische toestand voor het Nederlandse volk naderen. Geen hoogconj.unctu.ur dus! Zijlstra houdt niet alleen speeches in de Tweede Kamer, maar ook daarbuiten, om maar zoveel moge lijk mensen aan hun verstand te brengen, dat we er beroerd voor staan. Met onze handelsbalans, met onze deviezenreserves en met een langzaam verminderende export, omdat de prijzen te hoog worden. En het zal met onze eigen prijzen steeds hoger gaan. nu het Suez- kanaal onbevaarbaar blijft in de eerste maanden; en Amerika poogt (Advertentie) door voorlopig geen benzine en olie aan Europa te leveren de basis prijzen daarvan op te voeren. En de S.E.R. en Suurhof zeggen: geen loonsverhogingen; ook al komt er een ouderdomspremie- heffing; de loontrekkenden moeten er ook iets aan bijdragen. Niet al leen dus de werkgevers. En geen huurverhoging zegt de S.E.R. vóór midden 1957, want daarmee wordt een loonsverhoging acuut en laten we dus eerst eens kijken. En de minister van Financiën: sommige belastingen omhoog, want de staatsfinanciën moeten worden versterkt. En hij hoopt natuurlijk een rem te zetten achter bepaalde bestedingen. Het zal iedereen benieuwen met welke maatregelen de regering pro beren zal de besteding der inkom sten van het gehele Nederlandse volk met 700 miljoen in te krim pen. De plannen tot verbetering stapelen zich op. Voor de meeste mensen, die rustig in „hoogconjunc tuur" leefden, nog al verbijsterend, zou ik zo zeggen. Nu men zo met spoed aan het werk gaat, is het te hopen, dat de maatregelen efficiënt zullen zijn. En daar iedere medaille haar keer zijde heeft, kan men verwachten, dat de politieke partijen proberen zullen tegen de door de regering voorgehouden zijde van de medaille de keerzijde te laten zien. Het zal beter zijn, als alle par tijen in eenzelfde élan en gezamen lijk de beste maatregelen nemen. Het wordt tijd, vooral in deze maanden van internationale moei lijkheden, waarvoor Rusland ons plaatst en nu Amerikai andere in zichten heeft dan West'-Europa. Maar het blijft jammer dat niet iedereen begin 1956 het feit aan vaard heeft, dat die hoogconjunc tuur er niet was, wat tot verkeerde maatregelen en uitgaven geleid heeft. B.o.Z. Ir. J. I_IET is geen ongewoon verschijn sel, als de opkomende generatie andere ideeën huldigt dan de voor gaande. Het zou niet gezond zijn, als jonge mensen in hun opvattin gen, hun smaak, hun voorkeur pre cies zo zouden denken als hun ouders. Dit geldt zeer in het bij zonder voor de jongere intellectue len, voor de studenten. Zij staan de partij. Nu ja, in de satellietstaten kon dikwijls vóóraan in vernieuwings bewegingen, ook in opstanden en revolutionaire veranderingen. Het communisaieroheeft gedacht en ge tracht. deze natuurlijke gang van zaken af te dammen. Door de Marx- istisch-Leninistische opvoeding kon men immers-een_nieuw type mens scheppen, geheel verschillend van de mens in de kapitalistische we reld. In de nieuwe maatschappij zou hij een volgzaam kind van die maatschappij'zijn, zou hij niet twij felen aan de voortreffelijkheid van de Sovjetstaat en de heiligheid van de partij. Nu ja, in de satelliet- dit nog niet ten volle bereikt worden, omdat er nog altijd bour- geois-elementen en reactionairen leefden, die de jonge mensen kon den beïnvloeden buiten de officiële opvoeding en voorlichting om. In Sovjet-Rusland echter, dat sinds 1917 bestaat, is nu al bijna veertig jaren lang de „juiste" scholing ge schied. Daar moeten de jonge men sen van thans toch wel volledig van het nieuwe type zijn. Wat hoort men nu echter? Jammerklacht op jammerklacht, dat er zo'n kritische geest ontstaat onder de studenten, dat ze meer vrijheid van voorlich ting willen, dat ze twijfel zaaien over de prestaties der Sovjet cultuur. Men is hoogst verontwaar digd, dat de intellectuele jeugd iets anders wil dan de ouderen, dat ze kortom „jeugd" wil zijn. Waar blijft zo het dogma van het nieuw te scheppen menstype? De ergste on verlaten krijgen nu een kuur in gevangenis of concentratiekamp. Maar dit verandert niets aan het feit, dat de natuur toch weer ster ker is gebleken dan de (communis tische) leer. In een normale maat schappij is men verheugd, dat er van de jeugd telkens weer ver nieuwingsdrang uitgaat. De man darijnen van het Marxisme barsten echter in toorn uit, omdat de jon geren hun en hun prestaties geen onvoorwaardelijk geloof schenken. W: Het Hongaarse dagblad „Nepsza- badsag" heeft een artikel gewijd aan de gedragingen van de Hongaarse po litieke politie onder het regime van Rakosi, welke laatste het blad mede schuldig verklaart aan de gevangen neming van duizenden onschuldigen in het verleden. Volgens het blad was onder Vladi mir Vargas een speciale afdeling van deze politie opgericht, die als een van haar eerste misdadige praktijken het proces Laszlo Rajk voorbereidde de vroegere Hongaarse minister van buitenlandse zaken, die wegens ,,Ti- toisme" in 1949 werd terechtgesteld. De kruisverhoren in dit proces zijn volgens het blad zo zou uit de processen tot eerherstel zijn geble ken) door Mihail Vargas "(Vladi- mirs vader en toentertijd minister van binnenlandse zaken) en Ga oor Peter (de vroegere politiechef die la ter gevangen werd gezet), persoon lijk geleid op aanwijzingen van Rako si. Er zouden ,,monsterllijke folterin gen" bij te pas zijn gekomen. Ver scheidene honderden AVH-mannen (politieke politie) hebben misdaden begaan en de ,,tegenrevolutie" heeft De Britse ambassadeur in Ierland, Sir Alexander Glutterbuck, heeft dins dag op het Ierse ministerie van Bui tenlandse Zaken in Dublin een nota overhandigd, waarin de Britse rege ring haar ongerustheid uitspreekt over de hernieuwde activiteit van de Ierse nationalisten in noord-Ierland. hiervan gebruik gemaakt om de al gemene haat tijdens de opstand nog aan te wakkeren", aldus het blad. De Nepszabadsag" verzekert dat de re gering op het ogenblik de dossiers van de oud-leden der veiligheidspolitie bestudeert „om de ware schuldigen te kunnen straffen. Nieuwe leden van de politieke politie moeten nooit ver geten dat misdadige werkwijzen, die ver van het socialistische rechtsbestel staan, zich vroeg of laat tegen hen die zich ervan bedienden, keren." Het laatste bericht over Rakosi was dat hij zich in Moskou zou bevinden en vader en zoon Vargas wachten in een Hongaarse gevangenis op hun proces. De AVH als zodanig is na de opstand ontbonden. Een jaar en vijf maanden gevange nisstraf zonder aftrek eiste de offi cier van justitie bij de Utrechtse rechtbank tegen de 68-jarige tuinder L.J.B. uit Apeldoorn die terecht stond wegens poging tot oplichting. Op 5 september jl. te Amersfoort vertoe vend, zou hij de juwelier A. Groen huizen hebben opgebeld, waarbij hij zich voordeed als pastoor. Hij zou verzocht hebben een zichtzending gou den horloges, kruisjes etc, te bezor gen bij een klooster aan de Zuidsin gel. De juwelier, die het zaakje niet vertrouwde, maakte met de politie de afspraak, dat hij inderdaad een pakje zou laten bezorgen, terwijl de recher cheurs in de omgeving de wacht zou den betrekken. Op het afgesproken uur vervoegde B. zich inderdaad aan een der deuren van het klooster. Doch de zuster portierster, die niets van de zaak afwist, verwees hem naar de aangrenzende deur. Even later werd hij door de recherche aange houden. Wegens diefstal van een rij wiel te Apeldoorn hoorde de verdach te bovendien nog 8 maanden gevan genisstraf zonder aftrek eisen. ARGUMENT Een garage-eigenaar te St.- Helens in Engeland maakte bekend, dat hij dan en dan zonder prijsverhoging benzine zou verkopen. Op het afge- sproken uur stond een queue van dik 200 auto's voor zijn pomp. De eerste twintig kon hij van brandstof voorzien. Toen was zijn voorraad uit geput. „Ik wilde alleen maar even laten zien, dat niet alle garage houders de benzine-schaarste uitbuiten om met zwarte prij zen geld te verdienen," zei de man later ter verklaring. Vrij Een uitstapje, dat honderd jonge lui uit Deep River naar New York maakten om daar het gebouw van de UNO te bezichtigen, is enigszins schielijk geëindigd. De jongelui kregen een uurtje vrü om souvenirs te kopen. Zij raakten echter aan de rol en na dat uur kwamen slechts vier excursie-gangers terug, van wie er drie behoorlijk in de olie waren. De rest moest uit allerlei kroegen worden gehaald. Student In al de jaren, dat David Folk studeerde aan de universiteit van Wisconsin, schreef hij niet één maal naar huis om wat geld, hetgeen toch een gewoonte is van studenten. On ze David had dit niet nodig. Hij stak de 5000 dollar, die hij bij het begin van zijn studies meekreeg, in twee ondernemingen, die hij in zijn vrije uurtjes leidde. Hij haalde on langs zijn titel. David had toen dik honderdduizend gulden op de bank, zes maal zoveel als hij van vader meekreeg. Oudje De Londenaars hebben af scheid genomen van Jezebel, een dubbeldeks-bus, die ja renlang door Soho reed. Men heeft Jezebel cadeau gedaan aan een oudemannen-vereni ging te Parijs, die er voor taan uitstapjes mee gaat maken. ««ft' Steen In Engeland is een stuk steen ge vonden, dat meteen een hele ploeg wetenschappelijke vorsers nader lokte. Die hebben thans uitgemaakt, dat het stuk 50 miljoen jaar oud moet zijn. Op één jaar verschil heb ben de vorsers niet gekeken. Tobben Na twintig dagen in de gevangenis te hebben gezeten wegens openbare dronkenschap, werd de heer James Sky uit Ohio op vrije voeten gesteld Nu had Sky ergens in zijn achter hoofd de gedachte, dat hij de rech ter had horen zeggen: Dertig dagen gevangenisstraf. Hij zou dus tien da gen te kort hebben gezeten. Onze Sky geraakte daarover zo aan het tobben, dat hij zich al piekerend weer een stuk in zijn kraag dronk. De rechter heeft hem wederom naar de gevangenis laten brengen. Dit maal zei hij duidelijk: Twintig dagen. Fuifnummer De heer Herman Nolte uit Chicago verkeerde in een uitzonderlijk goede bui. Hij dronk wat glaasjes, waar door de stemming nog toenam. Uit eindelijk greep hij zijn geweer en begon daarmee in de lucht te schie ten. Vervolgens wachtte hij tot een in allerijl naderbij gestoven politie auto geheel verlaten was en reed hij opgewekt fluitend met het roer- tuig weg. (Advertentie) De chauffeur van een vrachtauto heeft dinsdag in Glasgow, toen hij met grote snelheid door de stad naai de haven reed, een groot aantal krat ten met flessen whisky verloren. Twee politie-auto's reden achter de vrachtauto aan, doch steeds als de politie de wagen haast ingehaald had viel er weer een krat en moesten de politiemannen stoppen om de whisky onder het begerige oog van de Schot ten in hun eigen auto te laden. Tegen de tijd dat de chauffeur merkte wat er gaande was, had hij 99 kratten met whisky, ter waarde van 18.000 gulden verloren. Dank zij de grote medewerking van de Schot ten werden nog maar elf kratten ver mist. Of die ooit terug gevonden zul len worden (Advertentie) 1 VRIJDAG 21 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7,45 Een woord v. d. dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d, vrouw 9,30 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Or- gelconc. 11.30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 12.00 Mezzo-alt en piano 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Instr. septet 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,40 Gram. 14,00 Radio Filharm. ork. en soliste 15,15 Voordr. 15,35 Bari ton en piano 16,00 Tuinb. praatje 16.15 Gram. 16,30 Salonork. 17,00 Voordr. 17,20 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Kerstliederen 18,00 Stemmen van overzee 18,15 School- ork. 18,35 Kerstuitz. 19,00 Nws. en weer ber. 19,10 Regeringsuitz.: Rubriek: Ver klaring en toelichting: mr. M. van Oer- sen: De burgerlijke stand voor de mid denstand 19,20 Regeringsuitz.: Emigratie- rubriek: Het emigratiepraatje van H.A. van Luyk 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20.20 Gram. 20,30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 21,00 Orgelconc. 21,45 Alaska: land der leegte, caus. 22,00 Mariniem- kapel 22,35 Gram. 22,45 Avondoverdèn- king 23,00 Nws. 23,15 Muz. caus. 23,56- 24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9,40 Mannen- en vrouwenkoor. VPRO: 10,00 Avonturen m. kinderen, caus, 10,05 Morgenwijding. VA RA: 10,20 Orgelspel 10,50 V. d. kleuters 11.10 Cello en piano 11,35 Het hangt aan de muur en het tikt. AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,53 Sport en prognose 12,50 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Mil. ork. 13,55 Koersen 14,00 Sopr. en piano* 14,30 Voordr. 14,50 Gevar. progr. VARA: 16,00 Gram. 16,20 Muz. caus. 17,00 V. d. tcind. 17,30 Orgel en tenor 18.00 Nws! 18,15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,45 Actuele sociale verzekeringsproblemen, caus. 19,00 V. d. kind. 19,10 De sportbond viert feest, klankb. VPRO: 19,30 Ober, één kerstmis! spel m. muz. 19,50 Ber. 20.00 Nws. 20,05 Indrukken van toneelpremières 20,15 Kerkliederen 20.40 Muz. caus. VARA: 21,00 Dansmuz. 21,40 Leert uw landgeno ten kennen 22,10 Buitenl. overz. 22,25 Amus. muz. VPRO: 22,40 Zorg om da mens, caus. 22,50 Avondwijding. VARA: 23,00 Nws. 23,15 Kamerkoor en sol. 23,30- 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Ork. cone, 12,30 Weerber. 12,34 Filmmuz. (om 12,55 koer sen) 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Licht* muz. 15,10 en 15,50 Gram. 16,00 Koersen 16.02 Kerstprogr. 16,30 Ork. eonc. 17.00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Gram. 18,00 Kerstprogr. 18,30 V. d. sold. 19,00* Nws. 19,40 Kinderliederen 20,00 Gewijde muz. I. d. pauze: Kunstkaleidoscoop 22,00 Nws. 22.11 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,10 Licht ork. 14,00 Sel. Ruy Bias, opera 15,30 Gram. 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Kerstprogr. 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Armide, opera 22,00 Nws. 22,10 Discografie 22,35 Chan sons 22,55 Nws. VRIJDAG 21 DECEMBER VLAAMS EtELBIë18,55 Muz. 19.01 De gezanten van Mars 19,06 Koofk-praatie 19,30 Nws. 20.00 Schipper naast Mathilda 20,40 De vergeten kus, filmkomedie 21,05 Filmfragm. 21,40 Sport 22,20 Journ. (Advertentie) sales, volw. ro: Camille. De zeven ion voor de amse Opera, ia en Paljas. Gelukkig waren de twee te ven al dadelijk vriendelijk gestemd en van de drie huskies" waren er twee druk bezig beenderen af te klui ven, toen Jan binnenkwam. De derde .husky" viel hem blindelings aan, zonder zelfs een blik op hem te wer pen. Dat voorvalletje was spoedig ten einde. In tien seconden had Jan de al te stoutmoedige Gutty - om hem de naam te geven waaronder mijnheer Beeching hem gekocht had - pardoes op zijn rug gegooid en schud de hem bij zijn keel heen en weer, zoals een terrier met een rat doet. Maar Jan was verre van boos, an ders had Gutty de brutale aanval met Z1)n *even moeten betalen; toen de „husky met 'n gesmoord gebrom om genade jankte, mocht hij overeind door A. J. Dawson. komen en in een donker hoekje slui pen en was hij er met een geschram de nuid afgekomen. Het geval met de twee andere „huskies" was echter ernstiger; in het schemerdonker liep Jan per on geluk tegen een van hen aan, ter wijl deze op zijn bot knaagde; in het volgend ogenblik sprongen beide op hem toe cn hapten met hun slagtan den naar hem, daar ze er van over tuigd waren, dat hij op roof uit was geweest. Terwijl Jan hen onder het afweren van hun aanval goedmoedig trachtte uit te leggen, dat hij geen kwaad bedoelde gingen Jinny en Poll er met hun botten van door. Maar hiervan merkten de twee „huskies" niets, daar ze het veel te druk had den met hun gezamenlijke aanval op de grote hond, die (hadden ze het maar geweten) bestemd was om voor enige tijd hun meester te zijn, zowel in als uit het tuig. Het was een moeilijk gevecht, waar bij heel wat bloedvergieten te pas kwam, want Fish en Pad, de twee „huskies" waren geweldige vechters bazen, terwijl Jan werkelijk trachtte te voorkomen, dat hij een van beiden zou doden. Hij was slim genoeg om te weten, dat hij nu bij een nieuw span was ingedeeld, en dat het wel nodig was dat de andere zijn moed zouden erkennen en eerbiedigen, maar tevens wenste hij vrede en be greep volkomen, dat, wanneer hij be gon met een van alle te doden, dit voor het span en voor hemzelf ern stige gevolgen zou kunnen hebben. Tenslotte moest hij, na zich lang ingespannen te hebben, Pads kop een lelijke scheur toedienen en Fish bijna wurgen, eer hij het tweetal,- hoewel met tegenzin, tot enige onderwerping gebracht had. Daarna heerste er vre de; Fish cn Pad waren te veel met de verzorging van hun wonden ver vuld om het verlies van hun klui ven te bemerken; Jan had toen ge legenheid om met andere leden van de troep kennis te maken, hetgeen hij op vriendschappelijke wijze deed, niettegenstaande zijn nekharen nog overeind stonden en zijn gang op merkelijk stijf was. De volgende morgen was er een hele menigte verzameld om het ver trek van Jans nieuwe meester te zien. Hoewel Jan de menigte nauw keurig doorzocht, zag hij niets van Jake of van Jean of van zijn vroe gere makkers. Beeching en Harry - de laatste was een heerschap, dat blijkbaar geen vertrouwen in zijn eigen gesternte had en zich daarom vastklampte aan elk gelukkiger per, soon, die zijn gezelschap verdragen kon - schenen populair te zijn, want iemand die dat niet is, wordt zelden met openhartige lachbuien begroet. Men klopt hem niet op de rug. zoals hier de mannen deden, die tegen el kaar knipoogden en knikten en ge zamenlijk hun onschuldig slachtoffer „er door haalden". Zo werd Beeching behandeld door de massa bekenden, die afscheid van hem kwamen nemen, voor hij de tocht naar het zuiden en de kust aanvaardde Harry werd door het grootste gedeelte eenvoudig gene geerd. riet was afgesproken dat hij zijn on derhoud zou betalen door zich „nut tig" te maken; aangezien hij nog nooit anders dan nutteloos was ge weest, pleitte het meer voor de goed hartigheid dan voor 't doorzicht van zijn kennissen, dat hij nog nooit zon der voedsel of dak geweest was. Meer kon „Huiskat Harry" ook niet verwachten. Een van de laatste bood schappen, die Beeching werden na geroepen, toen zijn overbevrachte slede het pad afging, luidde; „Laat Harry vooral niet los. want dan komt hij terug en dan schieten we op hem!" „Zeg", schreeuwde een ander, „als je hem laat gaan, doe hem dan een muilkorf aan. anders zijn onze voor raadkasten niet veilig!" Na al deze grappen op het klap- lopen van Harry barstte er een ho merisch gelach los, en dat was het einde en het afscheid van Jans nieuwe meester. Dat gelach riep weer het onplezierige gevoel van ge brek aan vertrouwen en het naar geestige voorgevoel wakker, dat de borst van de leider van het span vervulde, nu bijna vier en twintig uur lang. Jan had zich eigenlijk aan getrokken moeten voelen tot Beeching cn Harry, daar beiden landgenoten van hem waren en uit het zuiden van Engeland kwamen. Maar Enge land heeft, behalve het puikje van zijn jonge mannen ook heel wat deug nieten over de zee gestuurd; hoe dit ook zij, Jan had niet meer vertrou wen in zijn meester als in Gutty, de „husky" die hij de vorige avond had afgestraft en veel minder dan in Fish en Pad. de twee tegenstanders, waar mee hij zoveel moeite' had gehad. Inderdaad bleek Jans gebrek aan vertrouwen zeer gegrond te zijn. Ge durende de tocht van vijf en dertig dagen die in zestien dagen vol bracht had behoren te zijn kreeg Jan een even helder voorbeeld te zien van de uitwerking van warhoof dige, trage onbekwaamheid, als Jean hem de gevolgen van flinke, weldoor dachte bekwaamheid had getoond. Jan redeneerde wel niet precies zo, maar op zijn eenvoudige manier kwam hij tot de vaste overtuiging, reeds voordat hij twee dagen met Beeching en Harry op het pad was geweest, dat hij voor zijn part lie ver de grootste strengheid van een meester zou verduren, zo die maar gepaard ging met bekwaamheid, dan al het kwaad dat (in het noorden meer dan ergens anders) een lui, dom en onhandig man veroorzaakt, en dat de dagen van elke levende ziel, die enigermate afhankelijk van hem is, ellendig maakt. In deze dagen herdacht Jan met een droefheid vol verlangen zijn da gen als Jeans aanvoerder, na het gevecht met Bill. De viugge, zeke re, geregelde, geleidelijke gang van zaken in die snel voorbijgaande da gen scheen, achteraf beschouwd, bij na een wonder, nu Jan die in zijn herinnering vergeleek met de ellen dige, onstelselmatige manier, waar op Beeching door het land scharrel de. Ze hadden geen handelsgoede ren bij zich, alleen het noodzakelijke hondenvoedsel en wat tot het gerief der beide mannen diende; toch liep hun slede een extra grote an derhalf maal zo zwaar als die van Jean, niettegenstaande de tien in uit stekende conditie verkerende hon den van Beechings span. De ochtend was meestal al verge vorderd, wanneer Beeching en Harry de wanorde van hun amateurskamp begonnen op te ruimen; alle onmo gelijke rommel van bedden, kookge rei (altijd vuil) en andere overbodi ge pakkage, die niemand in het Noorderland ooit meesleept. De dag was meestal half voorbij, eer ze ein delijk met hun praktische toebereid selen klaar waren. Dikwijls voegde een van de man nen dan nog zün niet onbelangrijk gewicht bij dat van de halfbepakte en toch overladen slede; en Harry was op zijn zachtst uitgedrukt als baanbreker en spoorzoeker van even veel dienst als een blinde kat. Een dozijn malen per dag werd er stil gehouden om de slecht geladen vracht der slede over te pakken en werd er dan meteen nog tijd verspild om sterke drank of andere versnaperin gen te nuttigen. Er waren tijden, dat ze over een uitstekend pad niet meer dan twintig mijlen per dag aflegden; er waren tijden van slechte paden, dat Jean zelfs meer dan vijf en twin tig mijl zou gedaan hebben en deze stoethaspels vorderden, met hun span van tien honden, nauwelijks acht of negen mijlen, Het was even onmogelijk voor Jan om zich onder deze omstandigheden trots op zijn leiderschap te gevoelen, als het voor enig lid van het span was om tevreden of trots te zijn op zijn aandeel in het werk. Maar dat was nog het ergste niet. Gedurende de eerste twee dagen van de tocht merkte Jan met ontsteltenis, dat deze nieuwe meesters geen flauw be grip hadden van het afmeten van het rantsoen hondenvoer, van het voeren op geregelde tijden, van de porties of de hoeveelheid. Ze voeder den sommige honden, of allemaal op elk uur van de dag en op elke on beredeneerde manier, die hun in viel. (wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3