over Mr. drs. Knook sprak in Terneuzen beroepskeuze Vijf oester kwekers vragen om vernietiging oesterbesluit Kerkgebouw te Ouwerkerk in gebruik genomen Subsidie maatschappelijk- werk door G.S. afgewezen De heer E. van Waes-Boodts ten grave gedragen Goese spoorbaan was pas na ongeveer 24 uur vrij Goese raad besloot tot bouw van 202 woningen veel te weinig aandacht voor belangrijk onderwerp Nog Geen adviseur Bloemfontein botste te Ylissingen Protest tegen de delingsdijk op Schouwen Zondagsrijder f 100 boete Uitbreiding van sportterrein Namens bedrijfsverenigingen Burgemeester van Serooskerke overleden Toren mag herbouwd WYNAND „Half FOCKINK en Half Deskundig personeel en goede ..outillage" Stichter brouwerij in Westdorpe Oesterverzending te Yerseke Makelaar uit Andel protesteert bij de Britse ambassade Stuivertje wisselen bij prov. diensten Walcheren Z-Vlaanderen AXEL De heer A. Vonk nam afscheid van P.Z.E.M. ABDIJSIROOP/^ Goede trouw in geding Zuid-Beveland GOES Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 Voor de Oudervereniging van het „Petrus Hondius Lyceum" te Terneu zen sprak Mr. Drs. A. L. C. Knook uit Den Haag over de beroepskeuze zoals deze in onze tijd gezien wordt en de wijze waarop deze wordt uit geoefend, met name de factoren, die hierbij een rol spelen. In een buitengemeen scherpzinnige en kundige uiteenzetting heeft de heer Knook dit zeer moeilijke onderwerp belicht en daarbij is hij er in geslaagd een duidelijk inzicht in deze materie te geven. Mr. Knook begon zijn inleiding met er op te wijzen dat er in Zeeuwsch- Vlaanderen geen beroepskeuze-advi seur is en dit komt volgens spreker omdat de bevolking te weinig is door drongen van de belangrijkheid hier van. Inleider gal een definitie van dit onderwerp en zei, dat dit een advies is -dat na een zorgvuldig on derzoek wordt gegeven in het be lang van het individu. Men dient drie soorten van inlich tingen te onderscheiden, aldus de heer Knook, -n.l. de beroepskeuze, waarbij dus advies wordt gegeven over het beroep dat men kan kie zen, blijkens de aanleg waarover men beschikt, de beróepsvoorlichtingen, waarbij inlichtingen worden verstrekt over de aard van verschillende be roepen, en tenslotte de industriein formatie, die hierop neerkomt dat industrieën in een bepaalde streek voorlichting geven over de mogelijk heden, die in deze bedrijven aanwe zig zijn en over welke opleidingen men dan dient te beschikken. Groot aantal In Zeeuwsch-Vlaanderen, aldus de heer Knook, weet men evenals op vele andere plaatsen te weinig over de mogelijkheden, die voor de men sen open staan. Er bestaan 4200 be roepen en niet minder dan 10.000 functies. Het spreekt vanzelf, dat geen mens al deze beroepen kent, nog minder wat zij precies beteke nen. Daarom is het duidelijk dat een voorlichting door een specialist wel gewenst is. Uitvoerig ging spreker daarbij in op de mogelijke vooropleidingen, die er zijn (HBS Gymnasium en U.L.O.) en de rol, die de leraar vaak speelt, wanneer hij een man is die met veel liefde voor zijn vak de kinde ren onderwijst, Ook de reden, waar om iemand leraar is geworden, speelt een grote rol. Spreker betreurde het ten zeerste, dat men in Nederland nog geen na zorg kent. Dat men dus niet weet wat er na verloop van jaren in de meeste gevallen van een advies is terecht gekomen. Hij betreurde het eveneens dat in een belangrijke beslissing als het kiezen van een beroep heel vaak een weinig deskundig advies gege ven wordt. Een onderzoek heeft n.l. uitgewezen dat 41 procent het be roep van vadf-r kiest. In 26 procent van de gevallen wordt het advies van moedet opgevolgd, terwijl in 12 procent yan. de gevallen de ouders samen hésïissen. De familie, kennis sen en .buurman hebben ook een woordje.,mee te spreken n.l. in res pectievelijk 10, 4 en een half en 1 procent van de gevallen. Ook slechts in 1 procent wordt de mening van de beroepskeuze adviseur gevraagd. Belang van individu Heel veel factoren spelen een rol wanneer een adviseur in een der gelijk geval zijn mening moet te ken nen geven. Het zijn niet alleen de gaven van verstand en hart, maar ook het karakter speelt een grote De burgemeester van Serooskerke de heer P. Dregmans is op 57-ja- rige leeftijd, na langdurige ziekte overleden. De heer Dregmans die in 1899 te Hoek werd geboren kwam reeds op 23- jarige leeftijd als gemeente-se cretaris naar Serooskerke en werd 8 jaar later tevens benoemd als bur gemeester. De heer Dregmans bekleedde vele functies. Hij was bestuurslid van de stichting verpleeg- en rusthuizen Walcheren, lid van het Wegschap Walcheren, enz. Zaterdag a.s. is de begrafenis. rol. De heer Knook keurde het af dat wanneer iemand b.v. capacitei ten en gelegenheid heeft om een uni versitaire studie te volgen, hij dit niet doet omdat hij kans ziet op een gemakkelijker manier zijn brood te verdienen. Iedere mens heeft al zijn-gaven slechts gekregen. Hoewel voor de psycholoog het belang van het individu primair is, dient men er terdege rekening mee te houden dat men ook tegenover de maatschap pij en dus tegenover medemen sen verplichtingen hee Deze waar schuwing weegt in de tijd van nivel lering, waarin wij leven, zeer zwaar. De heer Knook deelde mede, dat gedurende de tien jaren, dat de Rijksberoepskeuzebureaus bestaan, ongeveer 200.000 adviezen zijn gege ven en dat er nu jaarlijks ongeveer 30.000 adviezen worden gegeven. Na zijn interessante inleiding gaf spreker gelegenheid tot het stellen van vragen. 5-daagse werkweek De Rector van het Lyceum deelde na de inleiding van de heer Knook de ouders mede dat men. bij wijze van proef, de 5-daagse werkweek zal invoeren, dit ten gerieve van de on geveer 50 procent der leerlingen, die buiten Terneuzen wonen. De heer Jansen zei daarbij dat voor- en na delen terdege waren afgewogen. Mocht deze methode niet voldoen, dan zal tot de vroegere werkwijze worden teruggekeerd. Over de onlangs gestarte Middel bare Meisjes School was Rector Jan sen zeer tevreden. Hij wees er ech- Advertentie) ter op dat de ouders niet mogen denken dat wanneer een meisje niet geschikt is voor H.B.S. de M.M.S. uitkomst biedt. Zij moeten wel de gelijk een goede aanleg voor talen hebben. ISieuwe vleugel In de pauze werden de ouders in de gelegenheid gesteld zich met de leraren te onderhouden over hun kin deren. Hierna liet de pianiste mej. J. van Puyvelde zes variaties van Beethoven en „Letzter Frühling" van Edvard Grieg horen op de nieuwe kleine concertvleugel, die het lyce um pas is rijk geworden. Dit instru ment betekent een zeer gelukkige aanwinst voor de school. Bestuur De secretaris, de heer Voorhans, gaf het jaarverslag en de notulen van de vorige vergadering. De be stuursleden, mevrouw Denie en de heer de Haas, stelden zich niet meer herkiesbaar. De heer Simons werd als lid herkozen, terwijl in plaats van de heer de Haas, de heer R. A. M. Vis werd gekozen. 55 55 Gisteravond rond acht uur werd op de Vlissingse Boulevard een harde klap gehoord van metaal op metaal. Twee schepen bleken, als gevolg van de mist, op de rede van Vlissingen met elkaar in -botsing te zijn geko men. Het waren, zoals achteraf dui delijk werd, de Bloemfontein" van de N.V. Verenigde Ned. Scheepvaart- mij in Den Haag en het Noorse Li- bertyschip „Sneland". De „Bloemfontein" die even voor bij de Vlissingse haveningang op de Schelde voor anker is gegaan, raakte bij de botsing een, anker kwijt en liep lichte boegschade op. De Sneland" kreeg een flink -gat midscheeps, maar maakte geen water. Het is eveneens op de rede van Vlissingen voor anker gegaan. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Op het moment van de botsing was er op de Schelde een tot anderhalve mijl zicht. De „Bloemfontein" was op weg naar Antwerpen, de Noor kwam er juist vandaan. Gistermiddag is op het kerkplein in Ouwerkerk het nieuwe kerkge bouw van de Nederlands hervormde gemeente in gebruik genomen Aan wezig waren de Commissaris dér Ko ningin in Zeeland en mevrouw de Casembroot, vertegenwoordigers van de synode der Ned. Hervormde kerk van de provinciale kerkvergadering, de classis Schouwen-Duiveland, het rampenfonds en van het ministerie van maatschappelijk werk. De bouw van deze elfzijdige kerk is geheel mogelijk gemaakt met gel den uit het rampenfonds. Bij de wa tersnoodramp kwam ruim een derde van het aantal leden der Ned. Her vormde kerk om het leven. De heer W, J. van Berkel, verte genwoordiger van het rampenfonds, droeg de kerk over en deelde mee f 7.6O per fles (een heel genoegen!) een dubbele verrassing door smaak en geur! De vier in onze provincie reeds werkzame of nog in oprichting zijn de op provinciaal niveau werkende organen voor maatschappelijk werk op levensbeschouwelijke grondslag, hebben reeds dit voorjaar de pro vincie verzocht om een zo hoog mo gelijke subsidie, op basis van de rijksregeling. Behalve het kath. centrum voor maatschappelijk en cultureel werk, werd het verzoek ingediend door her- vormdee gereformeerde en huma nistische instellingen. Het pre-advies van G. S. is thans op bedoeld verzoek verschenen. Zij schrijven daarin o.m.: De minis ter van maatschappelijk werk acht het noodzakelijk dat, willen deze in stellingen hun taak naar behoren kun nen behartigen, zij financiële hulp van de overheid ontvangen. Zij moe ten nml. in vele gevallen over des kundig personeel en een behoorlijk geoutilleerd bureau beschikken. Van rijkswege is daarom een sub sidieregeling vastgesteld, welke voor lopig tot 1 januari 1957 geldt, maar naar algemeen verwacht wordt, na die datum verlengd zal worden. Krachtens deze regeling ontvangen de provinciale organen van het rijk een subsidie van 40 procent van de Gisteren heeft te Westdorpe de be grafenis plaats gehad van de heer E. A. van Waes - Boodts, stichter van de Beiersche Bierbrouwerij Van Waes - Boodts. De overledene werd geboren op 22 augustus 1875 te Westdorpe als jongste zoon van de burgemeester van Westdorpe. Na de lagere school in zijn ge boorteplaats te hebben bezocht, werd zijn opvoeding voltooid in Belgische pensionaten. Op 18- jarige leeftijd werd hij opgenomen in het landbouw bedrijf van zijn vader. In die tijd tvas het, evenals thans, zeer moei lijk om aan een hofstede te geraken *n daar naast hem nog vier andere broers op het bedrijf werkzaam wa ren, besloot hij naar iets anders uit te zien. Door de verbreding van het Ka naal Terneuzen - Gent waren toen tertijd grote hoeveelheden klei dis ponibel gekomen. Daardoor kwam vader op het idee deze klei tot stenen te verwerken. In de jaren 1898 1900 was hij werkzaam als leerling steenbakker in de Waalstreek. In het laatstgenoemde jaar stichtte hij de steenfabriek „Axelse Vlakte". De voorraad klei, die binnen het economisch bereik van de steenfa briek lag, gaf deze echter slechts een tijdelijk karakter. Deze voorraad bleek inderdaad na 20 jaren te zijn opgebruikt. Toen dan ook de fabriek 2 jaren in bedrijf was, is vader weer vertrokken om het brouwersvak te leren. Een zijner broers, die intus sen zijn vader als burgemeester van Westdorpe was opgevolgd, belastte zich met de controle van de steen fabriek. In de jaren 1902 - 1905 was hij werkzaam als leerling brouwer in verschillende Nederlandse en Duitse brouwerijen en stichtte toen het brou- werijbedrijf te Westdorpe. Hij mocht het genoegen smaken het 50 -jarig bestaan van de brouwerij nog mee te maken, welk bedrijf onder zijn energieke en voortvarende leiding tot grote bloei is gekomen, zodat zijn produkten tot ver buiten de provin cie werden afgeleverd. De heer van Waes-Boodts is daar bij steeds een eenvoudig man ge bleven, die ieders achting genoot. aan de hand van bepaalde normen berekende salarissen, sociale lasten en kosten van het apparaat. De re geling houdt er rekening mede, dat ook andere overheidslichamen sub sidie kunnen verlenen. Daarom is bepaald, dat het totale overheidssub sidie niet meer dan 70 procent van de daarvoor in aanmerking komende lasten mag dragen. De stichting Zeeland komt in haar advies tot de conclusie, dat er ge gronde redenen zijn op grond waar van de provinciale overheid deze or ganisaties zou kunnen steunen. Zij acht het voorts gewenst, dat de provincie zich bij de rijksregeling zal aansluiten, dus dat zij een bij drage zal verlenen van 30 procent van de voor rijkssubsidie in aan merking komende lasten. Wat de financiële consequenties be treft komt zij aan het slot tot de conclusie, dat een provinciale sub sidieregeling voor het jaar 1957 naar raming een uitgave van f 15.000,- zou vergen. G. S. hebben zich bij de samen stelling der begroting hierover ern stig beraden en realiseerden zich, dat inwilliging van het verzoek tot gevolg zou hebben dat boven de aanzienlijke subsidie, die jaarlijks wordt verleend aan de stichting Zee land nog aan vier organen, die - zij het dan op levensbeschouwelijke grondslag - een overeenkomstige taak hebben, een niet onbelangrijke sub sidie zou moeten worden toegekend. Voor 1957 is deze uitgave te ra men op f 15.000,- G. S. menen ech ter te mogen verwachten dat het hierbij niet blijven zal, omdat naar mate het maatschappelijk werk als gevolg van de subsidie-regelingen wordt uitgebouwd de subsidie-lasten zullen toenemen. De diverse belangen welke drin gend om voorziening vragen - G. S. denken hierbij aan volksgezondheid, streeklaboratorium, enz. - tegen el kander afwegend, achten G. S. het, gezien de begrotingspositie niet verantwoord het verzoek in te wil ligen. De oesterverzending van Yerseke heeft in november 2.719.141 stuks be dragen tegen 3.276.614 stuks in ok tober 1956 en 2.990.266 stuks in no vember 1955. België was weer de grootste afnemer met ruim 2,3 mil joen stuks resp 2,7 en 2,6 miljoen stuks. Het opruimen van de ravage op het Goese spoorwegemplacement, ontstaan door de botsing en ontspo ring van de zware diesel-elektrische locomotief, heeft iets langer geduurd dan men geschat ad. Gistermorgen vier uur was de versperde baan pas vrij. Om de 60 ton zware locomotief te lichten, moest er een stoomkraan ko men uit Eindhoven, wat nogal enige tijd kostte. Toen men de locomotief eindelijk „op de been" had, ging het met de ontspoorde en vernielde wa gons vlugger. De 33-jarige machinist uit Hengelo, die het ongeluk op zijn geweten heeft was zeer geschokt en is op doktersadvies naar zijn woon plaats teruggekeerd om zich daar onder geneeskundige behandeling te stellen. De Goese politie zal hem zo spoe dig mogelijk horen. De man had na het incident verklaard al enige da gen niet erg lekker te zijn geweest. Daaraan schreef hij toe, dat hij te vroeg gestart en door onveilig sein was gereden. De seinhuiswachter, die plotseling de locomotief zag naderen kon op het nippertje de bomen van de over weg neerlaten. nog een zeer bijzonder cadeau te hebben. De toren van de kerk, die in de bezettingstijd was opgeblazen, mag n.1. worden herbouwd. Over dit feit toonde vooral de heer de Casembroot zich verheugd, daar var. oudsher op de zeekaarten Ouwer kerk en zijn toren als oriëntatieplaats gegeven is. In de nieuwe toren zal de zware klok komen te hangen, die luidde in de novembernacht toen de dijk bij Ouwerkerk gesloten werd. Ds. J. Franke, de plaatselijke pre dikant, ging na de ingebruikneming in de eerste kerkdienst voor. De makelaar L.W. v. A. te Andel wist een Rotterdamse onderneming te interesseren voor de koop van een 16-tal landingsschepen van de En gelse Marine, die rond 2 miljoen moesten kosten. De Rotterdamse on derneming zag hierin iets, met het oog op de uitvoering van het Delta plan. Er werden contracten opge maakt en regeringsverklaringen over gelegd. Op het laatste ogenblik wen sten de Engelsen niet tot levering over te gaan. Mogelijk met het oog op de internationale spanningen. De Andel- se makelaar die voor deze transac tie reeds niet onbelangrijke kosten had gemaakt heeft bij de Britse am bassade in Den Haag een fel protest ingediend. Binnenkort krijgt de prov. Plano logische dienst de beschikking over het gehele pand in de Nieuwstraat te Middelburg, dat hij nu nog moet delen met het E.T.I. Deze laatste instelling zal gehuisvest worden in het pand aan de Londense Kaai, waar thans de provinciale Waterstaat in is ondergebracht. Deze dienst gaat op zijn beurt naar het herenhuis aan de Rouaanse Kaai, waar het bureau bijzondere werken van de prov. Waterstaat onlangs domicilie koos. Overwogen wordt voorts om ook de rijksmiddenstandsconsulent, die nog in Goes woont en de rijks- nijverheidsdienst bij het Eti aan de Londense Kaai onder te brengen. Waar uiteindelijk het bureau bijzon dere werken prov. Waterstaat zal belanden, kon men ons nog niet zeg gen. Het belangrijkste voorstel dat de raad van Goes gisterenavond nam, was dat, om in beginsel te besluiten tot de bouw van 202 woningen in fa zen en voorlopig te beginnen met 52 huizen in west. Zij zullen onderhands worden gegund aan de fa. Jansen en Broek te Groningen. Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen, toonden B. en W aan, dat het niet de bedoe ling is plaatselijke of gewestelijke aannemers te passeren, maar dat zij alle aanwezige bouwcapaciteit zoveel mogelijk zullen benutten. Voorts werd in beginsel besloten tot de restauratie en uitbreiding van het sportpark en om zo spoedig mogelijk met de eerste faze te beginnen. De heer Zuidema en Laport vonden het jammei' dat het zwembad h.i. hier door in het gedrang komt. B. en W. bestreden dit echter. Beschikbaar werd gesteld een kre diet van f 2000 voor het ontwerpen van Zo men weet, wil Rijkswaterstaat dwars door Schouwen een z.g. de lingsdijk leggen om het risico bij eventuele overstroming te halveren. Het bestuur van de polder Schouwen is daar tegen, omdat het liever de buitendijken verstevigd ziet. Op de algemene vergadering te Zierikzee van het waterschap, kwam die kwestie weer ter sprake en richtte de voorzitter, de heer Klom- pe harde woorden tegen Rijkswater staat. Hij zei o.m. ,,dat de macht van die instelling te kort zou blijken te schieten, wanneer zij zover tracht te gaan, dat zij het waterschap zou willen dwingen een dijk in beheer en onderhoud te nemen die wordt aangelegd op grond van argumen ten, die wij niet kunnen delen. Ar gumenten zelfs die geheel en al in gaan tegen ons verantwoordelijk heidsgevoel ons diepste inzicht en onze historisch gevormde kennis 1 van de locale omstandigheden". Hoewel enkele hoofdingelanden de vrij krasse woorden betreurden, die soms in geschriften door het polder bestuur gebruikt zijn, werd de be groting 1957 aangenomen. een streefplan tot verbetering van het Schuttershof. De verhoging der ver- pleegtarieven van het Gasthuis werd goedgekeurd. De industriehal aan de Edisonstraat werd verkocht aan de N.V. van der Vliet en de Jonge voor ruim f 77.000. Aan het bestuur van het Protes tantse Streekziekenhuis werd bouw grond verkocht voor f 203.000. De an dere voorstellen werden allemaal aan vaard. Bij de aanvang der zitting leek het er nog even op dat er weer een debat zou ontstaan over het ontslag van de directeur van het Gasthuis. De voor zitter wees er echter op dat dit bui ten de. orde ging. De brief van mej. van Melle, adjunct-directrice van het Gasthuis, werd daarop voor kennis geving aangenomen en het bestuur der afdeling Beveland van de Mij. tot bevordering der geneeskunst, dat ook geadresseerd had, zal worden meegedeeld waarom het ontslag werd verleend aan dokter Scherphuis. W/einig overtredingen In de zitting van de politierechter te Middelburg is één geval van over treding van het zondagsrijverbod be handeld. Van de zijde van de justi tie werd medegedeeld, dat men zich in Zeeland aan het verbod heeft ge houden. Weinig verbalen zyn er bin nengekomen. Slechts enkele keren werd in onze provincie tot op heden 't zondagsryverbod overtreden; veel al onder exceptionele omstandighe den. Eén van deze weinigen die ech ter slechts een pover excuus had was de fabricagechef A.A.V. uit St. Jansteen, die 's zaterdags, omdat hij niet over een rijwiel kon beschikken, een auto van zijn firma had geleend. Hij vergat de wagen 's avonds terug te brengen; dacht er, zoals hij ver klaarde, slechts 's zondagsmorgens heel vroeg aan en ging zodoende om ongeveer half zeven met de wagen aan 't rijden. Uiteraard tegen zijn verwachting stond de politie reeds klaar om hem om kwart voor zeven te verbalise ren. De officier van justitie eiste tegen deze overtreder 'n boete van 100. subs. 20 dagen, ,,'t Wordt een dure rit, mijnheer V." zei de politierech ter en vonniste hem conform. GEMEENTE MIDDELBURG. SLUITING HUISVESTINGSBUREAU MIDDELBURG. Bovengenoemd Bureau zal van 21 DECEMBER 1956 TOT 2 JANUARI 1957 gesloten zijn. 382o Souburg B. en W. schrtjven de raad, dat uitbreiding van het sportterrein aan de Spoorstraat noodzakelijk is, omdat het sportveld aan de Rithemsestraat ten offer valt aan de uitbreiding der gemeente en omdat het aantal sport velden. dat thans in gebruik is, in de praktijk lang niet voldoende blijkt te zijn. Om uitbreiding van het bestaande terrein mogelijk te maken is in de raadsvergadering van 5 oktober jl. reeds besloten daarvoor grond aan te kopen van de heer Francke. Dit besluit is inmiddels door Ged. Sta ten van Zeeland goedgekeurd. Aan de Nederlandse Heide Maat schappij hebben B. en W. opgedra gen een plan te ontwerpen voor de uitbreiding van het sportterrein; aan de D.A.C.W. hebben zij gevraagd een subsidie te verlenen in de kosten voor uitbreiding. Met het plan van de Nederlandse Heide Maatschappij kunnen B. en W- zich verenigen. In het ontwerp is aangegeven, dat er een voetbalveld en een korfbalveld gemaakt zullen worden. Daartegen is geen bezwaar, mits de bestaande speelweide, waar op regelmatig door de junioren van R.C.S. wordt gespeeld, dienst kan doen als 2 korfbalvelden. Naar men ons mededeelde is dit wel mogelijk. Zodra het plan van de Heide Maat schappij is uitgevoerd dan zullen er 3 voetbalvelden beschikbaar zijn en 4 korfbalvelden. Aangezien er 2 korf balverenigingen in de gemeente zijn tegen 1 voetbalvereniging moet het mogelijk zijn om het nieuwe veld, dat als voetbalveld staat aangege ven als voetbalveld en ook als korf balveld te gebruiken. Het zal daar om nodig zijn geen afrasteringspaal tjes voor een voetbalveld te plaatsen. Het plan komt op 'n kleine halve ton, maar het rijk subsidieert erin. Sluiskil VOLKSONDERWIJS. Onder presidium van de heer P. Hamelink die in zijn openingswoord een overzicht gaf van het afgelopen jaar werd in jeugdgebouw „De Ark" een vergadering belegd van de plaat selijke vereniging voor volksonder wijs. Zowel de groei van het leden tal, als de financiële positie gaven reden tot optimisme. Het bestuur bleef ongewijzigd. Na nog''enkele1 huishoudelijke punten te hebben be handeld werd een cultureel pro gramma geboden. De heer A. Vonk. hoofdmonteur bij de P.Z.E.M., heeft gisteren wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, na een diensttijd van ruim 32 jaren, afscheid genomen, 's Morgens werd de heer Vonk ont vangen in de tekenkamer van het P.Z.E.M.-kantoor te Terneuzen, waar hij werd toegesproken door de hoofd ingenieur R. Froijen, die hem na- (Advertentie) irC&JtAjpt maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. U bent er het vlugst van al met Vijf oesterkwekers uit de drie Zeeuwse bedrijfsverenigingen, te we ten „Oesterbelangen," „Vebo" en „Zeeuwse oester," hebben zich na mens het merendeel van de bij deze bedrijfsverenigingen aangesloten kwe kers tot het college van beroep voor het bedrijfsleven gewend met het ver zoek te bepalen, dat het bestuur van het bedrijfschap voor visserij-produk- ten zijn besluit tot vaststelling van exportpercentages, genomen in de vergadering van 20 september 1956, zal vernietigen. Mocht vernietiging van het besluit niet mogelijk zijn, dan wordt ver zocht alleen een quotering uit de laatste drie jaren naar keuze vast te stellen, zonder herleiding naar 100 procent. De uitspraak van het college van beroep is bepaald op woensdag 6 februari 1957. In de vergadering van 20 septem ber had het bestuur van het be drijfschap namelijk besloten, dat het percentage van iedere exporteur zou worden vastgesteld door het hoogste percentage van twee der vijf laatste geling geen bezwaar te maken, seizoenen op te tellen en door twee Tevens werd er tijdens de zitting te delen, en daarop een zodanige kor- op gewezen, dat het bestuur van ting toe te passen, dat de som van het bedrijfschap in strijd komt met alle percentages 100 werd. Het groot- 1 de goede tróuw, waarmee de nieuwe ste deel der oesterkwekers achtte verordening moet worden uitgevoerd. Er werd betoogd, dat het meren deel der bedrijfsverenigingen zich te gen de totstandkoming van een re geling verzet zou hebben, indien het had kunnen bevroeden, dat een dei- essentiële voorwaarden voor de tot standkoming van een dergelijke re geling bij wijze van uitvoeringsmaat regel gefrusteerd zou worden. zich 'door deze gang van zaken be zwaard. Vrij Tijdens de zitting van vorige week werd het college van beroep ter ken nis gebracht, dat het bestuur van het bedrijfschap bij schrijven van 9 au gustus jl. aan de bedrijfsverenigin gen had medegedeeld, dat op ver zoek van het merendeel der aange sloten leden was besloten het oester- bedrijf vrij te laten. Indien de ver enigingen echter van mening moch ten zijn, dat een regeling de voor keur verdiende zou het bestuur als nog een regeling treffen. De „Vebo" heeft onder meer aan het bedrijfschap meegedeeld, dat zij alleen akkoord kon gaan met de totstandkoming van een regeling, in dien ten aanzien van de exportbe perking - die de vereniging ten enen male als ongewenst beschouwt - niet verder zou worden gegaan dan tot een beperking voor de individuele exporteur tot het hoogste exportcij fer door hem bereikt in een der een exporteur, die nog over een quo in strijd met Deze uitvoeringsmaatregel wordt in strijd geacht met het algemeen be lang van het oesterbedrijf, terwijl het toch van algemeen belang is, dat, speciaal nu er van overproduktie gesproken kan worden, zoveel mo gelijk oesters worden geexporteerd. Zodoende moet iedere afnemer in België vrij zijn - binnen redelijke grenzen - zijn oesters te betrekken, daar, waar hij naar zijn mening het beste wordt bediend. Opgemerkt werd, dat zich niet het geval mag voordoen, dat deze af nemer nog voor het einde van het seizoen plotseling moet ervaren dat zijn leverancier hem niet meer met de bij zijn klanten ingevoerde oesters bedienen mag - niet kan - en hij gedwongen zou worden te kopen bij vijf voorafgaande seizoenen. Ook de beide andere verenigingen gingen hiermee akkoord. Het- bedrijfschap deelde vervolgens mee tegen een re turn (mindere) oesters beschikt, ter wijl er bij andere exporteurs nog oesters van betere kwaliteit zijn. Tot slot werd opgemerkt dat elke verdergaande beperking in strijd is met het algemeen belang van het oesterbedrijf en een onredelijke be knotting is van de uitoefening van zijn bedrijf door de individuele ex porteur. mens bestuur en directie hartelijk dank zegde voor toewijding en ijver gedurende zovele jaren aan het be drijf bewezen en hem nog vele goede jaren toewenste. De bedrijfsingenieur in Zeeuwsch- Vlaanderen, dc heer R. Vis, sprak eveneens hartelijke woorden van af scheid. Als voorzitter van de perso neelsvereniging bood hij een aanden ken aan. De heer J. de Feijter, dis trictsmonteur, bood namens het per soneel een blijvend aandenken en een bloemstuk aan. De heer Vonk dankte daarna allen voor de goede wensen en aangeboden geschenken, waarna ter herinnering nog een foto werd ge maakt. OPENING WACHTLOKAAL Morgenmiddag om 5 uur zal het wachtlokaal van de Z.V.T.M. op het Szydlowskyplein officiëél voor het publiek worden opengesteld. Bnsrbhonollf, VOOR DE BEJAARDEN Het comité ouden van dagen or ganiseerde in het Parochiehuis een dansavond, die druk bezocht werd. De baten van deze avond waren be stemd voor de kas, waaruit men vol gend jaar de bejaarden uit onze pa rochie een reisje hoopt te kunnen aanbieden. ONDERWIJZERES BENOEMD Tot onderwijzeres aan de lagere school is benoemd mej. Joh. Locke- feer uit Hulst, thans ais tijdelijke leerkracht verbonden aan de school te Westdorpe. EEN M.T.S-ER DIE BOFTE De 20- jarige M.T.S-er Kees Blok- poel alhier won de Zeeuwse prijs, groot f. 360,- van de Stichting ter bevordering van amateurfotografie, met zijn inzending „Opbouw van Ne derland" Het aantal inzendingen was 2600, DE BOUW VAN DE LAGERE TECHNISCHE SCHOOL Minister Cals heeft bij de behan deling der begroting van onderwijs, in de Tweede Kamer meegedeeld, dat in het volgende jaar een aan vang zal kunnen worden gemaakt, met de bouw van een lagere tech nische school. Heinkenszand PATER KOENS IS OP ZIJN BESTEMMING AANGEKOMEN. Na een interessante en avontuur lijke reis van 1,5 maand heeft pa ter Koens dan eindelijk zijn eindbe stemming, Ibami in de provincie Oriëntale gelegen in het oostelij ke deel van de Belgische Kongo bereikt. Uit zijn brieven vanuit het onher bergzame machtige bossengebied, spreekt weer het hem eigene grote enthousiasme waarmee hij zijn taak begonnen is. De reisbeschrijving zo- wei als zijn eerste indrukken daar, vormen een boeiend stuk literatuur en geven een gedegen inzicht in de verheven taak welke voor hem is weggelegd. Overigens is hij nog met heel zijn hart bij de dorpsgemeenschap waar hij opgroeide en die hij nog zo kort geleden voor lange tijd een vaarwel toeriep. Pater Koens zal op 29 december ,zijn koperen priesterfeest vieren. Yerseke RAADSVERGADERING Vrijdag 21 december komt de raad bijeen voor de vaststelling van de gemeente-begroting 1957 en de be groting van het burgerlijk armbe stuur. O. m. staat nog op de agenda; aan- en verkoop grond burgerlijk armbestuur, benoeming leden woon ruimte commissie en gemachtigde naar de vergadering waterleidingmij. voor 1957. AANKOPEN OESTERFONDS Naar het zich laat aanzien, zal er door de kwekers geen gebruik ge maakt worden van de mogelijkheid om consumptie-oesters aan de Stich ting Aankoop Oesters te leveren. Het aanbod bepaalt zich slechts tot een enkele kweker. De reden hier van is dat de kwekers dit seizoen haast al hun oesters direct aan de exporteurs kunnen verkopen. Ook van de 2e peildatum op 1 januari a.s. zal om dezelfde reden wel geen ge bruik gemaakt worden. Blijft alleen de laatste peildatum nog over om een eventueel overschot op te van gen. Zowel voor kwekers als expor teurs bestaat zodoende grote kans dat de 25 procent heffing zo goed als geheel terugbetaald zal worden. EXPORT VAN OESTERS VOOR DE A.S. FEESTDAGEN Grote hoeveelheden oesters staan gereed of zijn gedeeltelijk reeds ver zonden voor de a.s. Kerstdagen. Door de opheffing van het rijverbod in België verwacht men weer een gro tere afname. De laatste weken was de export tengevolge van het rij verbod achteruitgegaan. De pessimis ten hebben inderdaad gelijk gehad, in tegenstelling met de anderen, die meenden dat er meer oesters gege ten zouden worden in eigen omgeving. Rilland DE VERKIEZING VAN AMBTSDRAGERS. Bij de gehouden stemming door de lidmaten der Ned. Herv. Kerk, werd met grote meerderheid besloten, de verkiezing van ambtsdragers, de eerstvolgende zes jaar. te doen ge schieden, door de lidmaten. (59 stem men). Om dit te doen plaats heb ben door de kerkeraad werden slechts 9 stemmen uitgebracht. 2 stemmen waren blanco. De gang van zaken blijft zodoende onveranderd. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 21 december, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 5.17 en 17.51 uur; te Terneuzen om 4.31 en 17.02 uur en te Vlissingen om 3.57 en 16.30 uur. GOES Grand: Les mains salest volw. MIDDELBURG Electro: Camille. Schouwburg: Week-end. VLISSINGEN Alhambra: De zeven hoofdzonden. Luxor: Spion voor de onderwereld. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Cavalleria Rusticana en Paljas.

de Stem | 1956 | | pagina 2