Brussel 56 heeft volste vertrouwen in Brussel 58 POLITIEKE URIEVEN Tankstation op zondag Stakingen in Moskou Modern gebedenboek Bedrijfspool opgedoekt Wereldtentoonstelling wordt architectonisch festijn DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 Nederlandlet op uw saeck Amerikaanse uitnodiging voor Tito Nehroe prijst Eisenhower Vogel vreugd Hulst houdt vogelshow Nachtmerries voor minister Witte VS-schepen uit de mottenballen MIDDEN-OOSTEN Beste Eduard, Eieter, Onaangename realiteit - „Hoe komt dat zo ineens - Het j publiek is niet j voorbereid Amice Eieter, Eduard Kolenproduktie Westen raakt achter bij oostelijk blok Amerikaanse spion in Rusland gearresteerd Vaarschema van de Statendam blijft onveranderd LAATSTE NIEUWS Drie nieuwe leden Veiligheidsraad Nog geen Hongaren in betaald voetbal V.Y. Sluiskil koos nieuwe voorzitter SPORTmt KORT Bridge in Z.-Vlaanderen MARKTEN EXAMENS WATERSTANDEN Kortgeleden zijn in Brussel vertegenwoordigers bijeengeweest van de ruim veertig landen, die in 1958 aan de Wereldtentoonstelling zullen deel nemen. Voor wie ogen en oren goed de kost geeft, was de Belgische hoofd stad in die dagen een stad van scherpe contrasten. Op de straten was men bezig, de versieringen aan te brengen voor de „lichtfeesten", die elk jaar In december honderdduizenden bezoekers trekken. Maar voor de kiosken hingen de bladen met het laatste nieuws uit Hongarije en het Midden- Oosten. En tegelijkertijd werden in het „Concert Noble" de plannen voor Brussel 1958 ontvouwd en besproken. Brussel 58 ligt nog zowat zestien maanden van ons verwijderd en in een wereld zoals die van '56 kan er in zestien maanden heel wat gebeuren. Maar dat is een pessimistische kijk op de zaak en voor pessimisme was er geen plaats in het „Concert Noble." De mensheid, die de laatste tien tallen jaren wel aan superlatieven gewend is geraakt, heeft er, sedert Brussel 58 van zich doet spreken, weer enkele bijgekregen. De komen de wereldtentoonstelling wordt de grootste, ooit gehouden, met meer deelnemende landen, dan er ooit op een wereldtentoonstelling zijn ge weest. Wat er te zien zal zijn, is gro ter, mooier en imposanter, dan alles wat we totnutoe hebben meegemaakt. En al die superlatieven vinden hun super-superlatief in het nu al be roemde Atomium, het twee miljard maal vergrote model van een yzer- molecule, waarin U de vorderingen van de atoom-wetenschap zult kun nen bewonderen en terloops een „Atomic bar" kunt binnenwippen. Maar de heer van Goethem, hoofd architect van de Wereldtentoonstel ling en schepper van indrukwekkende gebouwen in België en daarbuiten, spreekt niet in de overtreffende trap, als hij 't met de vergrotende trap kan doen. En de nuchtere heer van Goe them heeft onthuld, dat wat op de Heysel-vlakte gebouwd wordt, be slissend zal zijn voor de ontwikkeling van de architectuur gedurende de eerstkomende tientallen jaren. Hij kan het weten, want de buitenlandse plannen hebben voor hem geen ge- Wat de heer van Goethem heeft ge zegd, wordt bevestigd door zijn Ne derlandse collega, de heer J. B. Ba- kema, lid van de Architectengroep Brussel 58, welke groep plannen voor de Nederlandse afdeling heeft opge steld. Volgens de heer Bakema is het zeker niet overdreven, om hier van een stimulans op het gebied van de tentoonstellings-architectuur te spre ken. Er is verrassend vaak gebruik gemaakt van bijvoorbeeld voorge spannen betonconstructies. En Nederland.... Ja, en hoe staat het met de Ne derlandse afdeling? Zal ze door al die schone, imposante en revolutio naire scheppingen van de andere landen niet naar het tweede plan worden weggedrukt...? „Geen sprake van", zegt mr. H. F. van Walsem, de Nederlandse ComJ missaris-Generaal, nog maar enkele weken terug van een reis naar de West, waar hij besprekingen voerde over de deelname van Suriname en de Nederlandse Antillen. „Ons plan, Nederland en het water, is in Brussel bijzonder goed ontvangen", aldus de heer van Walsum. ..Kijk, heeft men in Brussel gezegd, dat was nu pre cies onze bedoeling: elk land moet in de eigen afdeling dat tot uitdrukking laten komen, waarin het zich van de andere onder scheidt. Dit is een echt Neder lands visitekaartje, waarop „geen woord Frans" staat." „Maar vergeet niet", waarschuwt de Nederlandse Commissaris-Gene raal, „dat we er met geslaagde plan nen alleen niet zijn. Ze moeten ook uitgewerkt worden. En dat kan de Stichting, gezien de middelen, die haar ter beschikking staan, niet al leen. Brussel 58 dient een verheven doel „de Vrede", de internationale samenwerking. Daar doen wij in Ne derland natuurlijk graag aan mee. Maar laten wij als goede zaken lui de dingen ook zakelijk bekijken. En wat zien we dan? Duitsland geeft bijna 20 miljoen gulden uit en we moeten er rekening mee houden, dat de Duitsers in Brus sel bijzonder actief zullen zijn... Frankrijk 25 miljoen gulden... Enge land 15 miljoen gulden... Zwitserland 5 miljoen gulden... en dan zwijgen we nog maar van de enorme bedra gen, die landen ais de Verenigde Sta ten en Rusland aan hun afdelingen zullen uitgeven." „Begrijp me goed, we willen in Brussel niet tegen de grote broers gaan opboksen... we willen er niet „duur" gaan doen. Maar we willen wèl gebruik maken van deze unieke gelegenheid om aan de gehele we reld en speciaal aan de veraf ge legen gebieden te tonen welke pri- Maarschalk Tito heeft twee of drie weken geleden een persoonlijke brief van president Eisenhower ontvangen waarin deze hem uitnodigde voor 'n bezoek aan de Ver. Staten, zo heeft de president van de Kroatische volks republiek. Bakaritch te Zagreb ver klaard tegenover een correspondent van het Britse blad „Daily Tele graph". ma goederen Nederland kan exporte ren. Nederlands ontvangstcentrum Van het ontvangstcentrum, dat op de Nederlandse afdeling zal worden gebouwd en waar genodigden uit ons land en elders zullen worden ontvan gen, stelt de heer van Walsem zich zeer veel voor. Er zullen in Brussel tijdens de Wereldtentoonstelling tal van belangrijke internationale con gressen worden gehouden. Premier Nehroe van India heeft in een rede voor de Amerikaanse radio en televisie verklaard, dat hy veel profijt heeft getrokken uit de bespre kingen die hij maandag met president Eisenhower heeft gevoerd. Die besprekingen zouden hem op ve le manieren helpen bij de ontwikke ling van zijn gedachten. Nehroe noem de Eisenhower een man „wiens men selijkheid en grote verdiensten voor de zaak van de vrede hem een unie ke plaats onder de staatslieden -van de wereld hebben bezorgd." Het aanzien van de Ver. Staten is zeer gestegen door de waardige ma nier waarop zij de beginselen van de Ver. Naties tijdens de recente wereld crisis hebben hooggehouden, zei hij. Wat de politiek van India betreft verklaarde Nehroe, dat het voornaam ste doel het bewaren van de vrede is. Daarom heeft India besloten zich bij geen enkel militair pact aan te slui ten. Dit betekent echter niet passivi teit of gebrek aan vertrouwen of over tuiging. „Het is een positieve en dy namische benadering van de vraag stukken die wij onder de ogen moeten zien". Tijdens de kerstdagen Ook dit jaar organiseert de vo gelvereniging Vogelvreugd te Hulst een tentoonstelling, nu al voor de zevende achtereenvolgende maal. Ze wordt als vanouds rond en tij dens de Kerstdagen gehouden (23, 24, 25 en 26 decemberdeze maal in café De Ster in de Overdamstraat Er zijn 21 deelnemers aan deze show, die gezamenlijk 120 kleurka- naries inzenden plus een aantal exo tische vogels, waaronder fazanten, valkparkieten en bastaarden. Ze wor den gehuisvest in verlichte vitrines, die „Vogelvreugd" voor dat doel spe ciaal liet maken en in volières die tijdens de tentoonstelling in Goes van deze zomer gebruikt zijn. De aankle ding van de zaal zal geheel in over eenstemming zijn met de aard van de expositie. Deze show houdt tevens een keu ring in; de keurmeester C. de Groot uit Bergen op »Zoom, zal die ver richten. Er is uiteraard veel belang stelling voor de Kampioenschaps- strijd; twee maal achtereen behaal de de heer A. Verstraeten de afde lingstitel, maar er konden deze keer i wel eens zware concurrenten opdoe- S men. Er is aan de show ook een ver- loting verbonden met vele prijzen. Deze zevende expositie bewijst dat Vogelvreugd een actieve afdeling van de N.Z.V. is. Haar leden wonen in de gehele omtrek. Zo komen de deel nemers behalve uit Hulst ook van St. Jansteen, Clinge enz. Volgens de Stockholmse cor respondent van het Parijse dag blad ..France Soir" hebben rei zigers uit Rusland bericht, dat er onlangs stakingen zijn ge weest in fabrieken te Moskou en Leningrad, een gerucht, dat ook in diplomatieke kringen in de Zweedse hoofdstad circuleert. De voornaamste oorzaak van deZe stakingen zouden klachten van de ar beiders over hun arbeidsvoorwaarden en lonen zijn. Maar hier en daar viel toch ook een ondertoon te beluisteren van protest tegen het militaire op treden in Hongarije en de onvoldoen de voorlichting over de gebeurtenis sen in dat land. France-Soir schreef, dat afgezien van de eerder vermelde stakingen in de Moskouse Kaganowitsj-fabriek en een wapenfabriek in een voorstad van de Russische hoofdstad, er tenminste een gedeeltelijke staking van een week is geweest in de enorme Poetiloffabriek te Leningrad, die voor zijn revolutio naire tradities bekend staat. (Van onze parlementaire redacteur.) ..Over het probleem van de finan ciering van de woningbouw kan ik niet veel meer zeggen, omdat het voor mij een nachtmerrie is, temeer daar ik er geen invloed op heb, om dat het beest door een ander wordt bereden". Met deze woorden sneed minister Witte gisterenavond in de Tweede Kamer het belangrijkste vraagstuk aan, dat bij de behandeling van zijn begroting ter sprake was ge komen. De minister doelde bij zijn uitspraak op het feit, dat financierings problemen op de eerste plaats op het terrein van zijn ambtgenoten van Eco. nomische Zaken en Financiën liggen. Wel kon ir. Witte verklaren, dat hij persoonlijk veel voelde voor de door de heren Andriessen (K.V.P.) en Bom- mer (PvdA) geopperde suggestie, om de institutionele beleggers, waartoe o.a. vele rijksfondsen behoren, te dwingen een deel van hun beleggin gen in de woningbouw te plaatsen. Ook over het huurvraagstuk waren de mededelingen van de minister zeer summier, omdat dit probleem binnen kort bij de huurverhoging aan de orde gaat komen. Hij wilde er alleen nogmaals op wijzen, dat men bij ho gere huren niet rechtstreeks een ver hoging van' de woningproduktie kan voor ogen hebben. De kostprijsverho gingen in de bouwnijverheid hadden ook de bewindsman met enige zorgen vervuld. Hij ontkende echter, dat de ontwikkeling castastrofaal genoemd kon worden. Van het Franse systeem project, dat thans ook voor Nederland wordt overwogen, had ir. Witte goede verwachtingen. In Frankrijk zijn hier mee uitstekende resultaten bereikt. Dertig schepen van de Amerikaanse reservevloot zullen spoedig beschik- oaar worden gesteld voor het vervoer van Amerikaanse overschotgraan naar het buitenland en van kolen naar Europa, zo heeft de Amerikaanse ma ritieme commissie bekendgemaakt. De schepen behoren naar de commissie mededeelde tot de „mottenballen"- vloot en worien naar scheepswerven gezonden om in orde gebracht te wor den, alvorens zij aan scheepvaart maatschappijen zullen worden toege wezen. Dit zal ongeveer 45 dagen per schip duren. Kammen en tanken De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft in het Knesset (parlement), verklaard, dat „Is raël er onder geen enkele omstan digheid in zal toestemmen, dat de Egyptische indringer in de strook "van Gaza terugkomt". Bergingswerk De Verenigde Naties beschikken over een vloot bergingsschepen met 600 duikers en technici, die binnen 24 uur na het vertrek van de laatste Britse en Franse militairen uit Egypte met de vrijmaking van het Suezkanaal zal beginnen, zo is in goedingelichte krin- j gen in New-York vernomen. Als de Brits-Franse bergingsvloot, I die zich in Port Said bevindt, mee j kan werken aan de vrijmaking van j het kanaal, is het mogelijk, dat de benzinedistributie in Engeland in april reeds kan worden opgeheven. Doden De algemene secretaris van de Ara bische Liga, Raif Ballama, heeft Is raël ervan beschuldigd „2150 Arabie ren te hebben vermoord". De gouverneur van Port Said. Mo hammed Riad, heeft verklaard, dat het aantal doden als gevolg van „de Brits- Franse agressie" nog niet .bekend is, maar dat voor duizend lijken toestem ming tot begraven is gegeven. Er moeten nog lijken onder het puin liggen, zei hij. Sinds zaterdag zijn er volgens Riad 23 Egyptenaren gedood en 60 gewond bij wraaknemingen door de Britten". Van de 773 kinderen die er tijdens de bezetting in Port Said geboren zijn, waren er 56 naar kolonel Nasser ge noemd. Bij Larinoo (Tielt, Den Haag) ver scheen „Zonder Wierook", gebeden in de maalstroom, samengesteld door Michel Quist. Bij een eerste doorbladeren was ik eerlfjk gezegd nogal sceptisch gestemd t.a.v. de bruikbaarheid van dit gebedenboek voor onze goeie, Hollands-Roomse en Roomshollandse vroomheid. Het zag er allemaal zo gewild modern uit, zo helemaal anders dan de gebeden on zer kerkboeken, die wjj al jaren ge woon zijn te gebruiken. Ter verduidelijking een specimen van zulk een gebed, getiteld: Tele foon. Ik heb zo even de hoorn weer op gehangen: waarom heeft hij getelefo neerd? O, ja. Heer... nu weet ik het. O mdat ik veel gesproken heb en heel weinig geluisterd. Vergeef mij. Heer, ik heb een alleenspraak in plaats van een samenspraak gehouden. Ik heb mijn gedachten opgedrongen erV. j van gedachten gewisseld. Omdat ik niet geluisterd heb, heb niets vernomen. °m<lat ik niet geluisterd heb, heb ik niets gegeven. Omdat ik niet geluisterd heb, heb ik geen band bestendigd. Vergeef mij Heer, want wij waren verbonden, en nu is de verbinding verbroken. Toen ben ik van vorenafaan gaan iezen, het boek werd haast een ro man voor me, boeiend en origineel. Ik constateerde, dat hier een boek voor me lag met echte, doorleefde gebeden. Gebeden, die in het leven jn van mensen, mannen en vrouwen, aanbiedahli.n strijd aan God 8 QÜ*I**de h«el{ da schrijver een Frans priester en doctor in de politieke en sociale we tenschappen onder woorden ge bracht om de mensen te helpen ook van hun leven een gebed te maken en het daardoor een nieuw aanzien te geven. De gebeden, die de meest uiteen lopende dingen en onbeduidendste ge beurtenissen van het dagelijks leven als uitgangspunt hebben ik citeer de er een zijn zo gerangschikt, dat zij een zekere vooruitgang aandui den, waardoor zij de christen kunnen voorlichten naar 'n langzaam groeien de totale overgave van zichzelf. Er zijn gebeden bij, die minder prettig aandoen, die zelfs verontrus ten. „Maar beter is het, aldus schrij ver, in dit leven God een verzoek tot ons te horen richten, dan ons door Hem te horen veroordelen in het hier namaals". Een prachtige „kruiswegoefening" besluit deze bundeling gesprekken tussen God en mens. maar dan een kruisweg, niet met afgesleten voor vaderlijke bewoordingen, maar een die recht op de man afgaat en in staat is liefde, waarachtige liefde te wekken tot de God, die zich om on- zentwille heeft overgeleverd. Alle gebeden worden voorafgegaan door enkele teksten uit de H. Schrift, teneinde bij ons de drang op te wek ken om het Evangelie ter hand te ne men en daarin het geestelijk voedsel te vinden voor het dagelijks leven. Zodoende zijn twee plaatsen, waar God tot ons spreekt, verbonden: het Evangelie en het leven. J. H. We gaan dan onze suiker, onze jenever en onze benzine straks duurder betalen. Ik kan me ten minste niet voorstellen, dat de Eerste Kamer hier een spaak in het wiel zal steken. En zo weten we meteen, dat het vierde kabinet- Drees een kabinet van bestedings beperking wordt. Ik heb altijd enige moeite met dat woord. Vroeger zeiden we doodgewoon „bezuini ging" of wat deftiger: versobering. Men acht die woorden blijkbaar be last met te veel onaangename her inneringen. Nu is het dan: Ik be perk mijn besteding, jij beperkt je besteding, hij beperkt zijn beste ding. Als men zo het oor te luiste ren legt onder de goegemeente, dan hoort men niet bepaald vriendelijke geluiden. „Hoe komen ze in Den Haag daar zo opeens tot de ont dekking. dat het mis gaat met onze economie? Vóór de verkiezingen hadden ze het nog druk over wel vaartsverdeling... Daar heb je nu het gevolg al van het feit, dat de KVP niet volhardde in haar vete tegen de socialistische theoreticus Hofstra als minister van financiën... Dat doekje voor het bloeden van dr. Lucas is wat alle doekjes zijn: een lapmiddel... Krijgen we weer de vertoningen als in vorige jaren: Erg hard sputteren en dan toch maar slikken? Natuurlijk zit er veel onbillijks in zulke opmerkingen. Toch doet men goed, een dergelijke stemming niet te onderschatten. De mensen zijn gewoonweg niet voor bereid op deze weersomslag. Ik heb zo de indruk, dat er hier te weinig aan psychologie is gedaan. In de dagen van een verkiezingscampagne is het ook heel moeilijk de mensen te zeggen: Denk erom, er kunnen wel eens harde tijden komen. Toch was het beter geweest dit wel te doen. Nu is de psychologische be werking van de publieke opinie nog veel moeilijker geworden. Toch zal de partij hier aan voorlichting moeten doen, tijdige voorlichting, onversluierde voorlichting. Is ze daarvoor gereed? Jij zult het me misschien wel kunnen vertellen. t.t. Over jouw brief zouden we eigen lijk een lange boom moeten opzet ten. De zaak, die je aansnijdt heeft zoveel kanten, dat een brief wei heel kort is voor een redelijk ant woord. Toch wil ik mijn best doen. Dat de omzetbelasting op textiel nu blijvend is afgeschaft, daar schrijf je wel niet over, maar die afschaffing is oorzaak van hogere heffing op andere artikelen. De KVP met name had bezwaar tegen het feit, dat die hogere heffingen meer zouden opbrengen dan de af schaffing van de textielomzetbelas- ting kostte, maar heeft niet tegen gestemd gelet op de ernstige situa tie, zoals die door minister Hofstra uit de doeken werd gedaan. Zij heeft echter via een amendement de extra heffingen een tijdelijk ka rakter gegeven. Dat is niet: sput teren en toch maar slikken. Dat, is: de realiteit aanvaarden, maar niet verder gaan dan nodig is. Wat is dan die realiteit? En waar om blijkt die zo plotseling? Een deel van die realiteit is gebleken uit het SER-advies. Beperking van bestedingen bleek nodig, zoals men trouwens al enige maanden ge vreesd had en waarover al veel is gepubliceerd. Maar in de laatste maanden is de situatie veel ongun stiger geworden, althans nu naar buiten gebleken dan de SER op grond van zijn oudere basis-gege- vens kon vermoeden. Om een voorbeeld te noemen be treffende de betalingsbalans. De SER ging uit van een tekort van 100 miljoen gulden voor 1956, op lopende rekening. In feite bleek dit tekort na het eerste halfjaar al te bedragen 168 miljoen gulden, ter wijl minister Hofstra op grond van zijn gegevens over het hele jaar een tekort van 500 a 600 miljoen raamt. Wat zijn nu de oorzaken van deze situatie? Op de eerste plaats heeft het bedrijfsleven veel meer ge ïnvesteerd dan in 1955. En vervol gens is de consumptie der burgers veel groter geweest. Als men weet, dat een groot deel der werknemers in dit jaar heeft ontvangen 3 pet. over 1955, 6 pet. meer loon over een groot deel van 1956 en 3 pet. meer in de sfeer der secundaire arbeids voorwaarden, dus 10 a 11 pet. méér, dan ziet men daardoor de consump tie reeds met enige honderden mil joenen toenemen. Dan is de invoer gestegen. Gevolg van grotere consumptie en in de laatste maanden mogelijk van voor- raadvorming. Vervolgens speelt de slechte zomer van het nu aflopende jaar een rol van belang. En ten slotte en niet het minst de inter nationale situatie. We behoeven al leen maar even aan de olie te den ken. En zijn we de moeilijkheden van Korea vergeten? Toen heeft de internationale situatie ons voor zeer grote problemen gesteld. Men her- innere zich onze slechte ruilvoet toen, die er op dit ogenblik ook al niet beter op wordt. Die internationale problemen wa ren niet te voorzien, maar de bin nenlandse factoren wel. Deze zou den echter met behulp van be perkte regelingen weer in goede banen geleid kunnen zijn. Nu staan we er moeilijker voor. En het is goed, dat ons volk dit weet. Voorlichting is dus gewenst. De KVP geeft die voorlichting en zal die geven in haar organen, aan haar werkgroepen en straks in haar maandelijkse ledenblad. De dage lijkse voorlichting mogen we van de dagbladpers verwachten. Ik zou over die voorlichting wel meer wil len schrijven, maar ik moet ein digen. Met hartelijke groet van huis tot huis. In de komende vier jaar zal de ko len- en staalproduktie van de landen van het oostelijk blok zich veel snel ler ontwikkelen dan die der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De staalproduktie zal in het oostelijke blok over vier jaar die van de E.G. K.S. met 21 a 33 procent overtref fen, terwijl het oostelijlk blok op het gebied van de kolenproduktie binnen vier jaar een voorsprong van min stens 15 procent zal krijgen. Deze voorspellingen zijn gedaan door de deskundigen der hoge autori teit van de E.G.K.S. die hierbij zijn uitgegaan van de produktiedoelen, die in de beide groepen van landen >vorden nagestreefd. De produktiecapaciteit van de ko- lenindustrie in de E.G.K.S. welke in 1955 260 miljoen ton bedroeg, zal ten hoogste kunnen worden uitgebreid tot 280 miljoen ton in 1960. De produktie van de landen van het oostelijk blok die reeds zeer veel hoger is en in 1955 425 miljoen ton bedroeg (waar van 276 miljoen in de Sovjet-Unie) zal met ruim 41 procent stijgen tot 601 miljoen ton (waarvan 490 mil joen ton de Sovjet-Unie). De Russische veiligheidsdienst heeft een Amerikaans spion gearresteerd, die via Turkije naar de Sovjet-Unie was gekomen, zo meldt het officiële Sov jet-persbureau „Tass". De man, Rem Petrovich Moroz, heeft zieh kort na aankomst in de Sovjet-Unie bij de autoriteiten gemeld en bekend, dat hij in opdracht van de Amerikaanse ge heime dienst belangrijke militaire in lichtingen moest verzamelen. Moroz zal niet vervolgd worden, om dat hij geheel met zijn verleden ge broken heeft, zo voegde „Tass" hier nog aan toe. De directie van de H.A.L. deelt mee, dat het onderzoek van de machine-in stallaties van het s.s. „Statendam" heeft uitgewezen, dat in het schema, hetwelk voor dit schip werd vastge steld, geen veranderingen behoeven te worden aangebracht. Dit betekent, dat de officiële proeftocht normaal op 23 en 24 januari zal plaats vinden, terwijl het schip 6 februari 1957 op de eerste reis van Rotterdam naar New-York zal vertrekken. Zweden, Columbië en Irak zijn door de algemene vergadering der V.N. tot lid van de Veilighiei'dsraati gekozen voor een termijn van twee jaar. Zij komen in de plaats van België, Peru en Perzië. Columbië en Irak werden bij de eerste stemming gekozen, resp. met 73 en 69 stemmen. De beslissing voor de derde zetel kwam eerst na vier stem mingen. Bij deze zetel ging het tussen Zweden en Spanje. De sectie betaald voetbal van de K. N. V. B. heeft een voorlopig be sluit genomen inzake de Hongaarse voetballers in ons land, die zich als lid van een semi-profclub hebben aan gemeld. Zij zullen tot juli aanstaande niet in het betaalde voetbal kunnen uitkomen, en ook niet als amateur. Er zou dan namelijk een transfer som verschuldigd zijn aan de oude vereniging, hetgeen betekent dat men dan de namen van de betrokken spe lers aan die club en aan de Hon gaarse voetbalbond zou moeten op geven. hetgeen de K. N. V. B.. met het oog op de politieke situatie niet wenselijk acht. De Hongaren kunnen wel in ama teurteams van semi-profclubs uitko men. te beginnen dus met het der de elftal. In juli wanneer de nieuwe con tractperiode ingaat, hoopt men dat de F.I.F.A. ook het contracteren van de spelers zal toestaan, opdat de Hon garen in hun nieuwe omgeving bij een weigering van de Hongaarse voet balbond niet voorgoed van profvoet bal verstoken zouden blijven. In een algemene ledenvergadering deelde de heer Klaassen mede, dat hij wegens hoge leeftijd de taak van het voorzitterschap van de v.v. Sluis kil niet langer zal kunnen vervullen. De_ aanwezige leden stelden er echter prijs op, dat de ex-voorzitter toch als bestuurslid zitting zóu willen nemen. De heer L. van Hyfte werd met al- gemene stemmen gekozen tot nieuwe voorzitter. IN „De Korenbeurs" te Kruiningen werd door de bridge-club Kruinin gen een drive gehouden, waarvan de baten zijn bestemd voor de hulp aan Hongarije. SLUIS heeft een wedstrijd gewon nen, die voor de golfbiljartcompe titie tegen IJzendijke werd gehou den. Uitslag: 6 - 4. ROMA heeft met de linksbuiten van de Hongaarse ploeg Honved Zol- tan Czibor een contract afgesloten, op basis van een aankoopsom van 70 miljoen lire of ruim 400.000 gul den. De FIFA moet dit goedkeuren. Tegen enkele ingezetenen te Hen gelo, die een kantoor- en fabrieks- voetbalpool hebben opgericht^ is we gens overtreding der Loterij'wet pro ces-verbaal opgemaakt. De helft van de opbrengst zou ten goede komen aan liefdadige doeleinden. In ver schillende bedryven werden de inzet en een groot aantal formulieren in beslag genomen. In de Zeeuwsch-Vlaamse parencom petitie van de bridgebond verspeel den mevrouw Maat en de heer Boer man de leiding in de hoofdklasse, doordat zij in de vierde zitting laat- sten werden. De stand is: 1 de Smet van Male 84.5, 2 Ranschaert—Remery 183, 3 de Meurichyde Jor.g 170.5: 4 mevrouw MaatBoerman 169.5; 5 Toussaintv. d. Linde 166. •In de eerste klasse luidt de stand: 1 Catsmanvan Veen 196; 2 mevrouw de MeurichyBoel 183.5; 3 AlCat- toir 179.5; 4 Guntervan Dongen 165; 5 mevrouw BakkerFranken 164. In de tweede klasse behielden Overmeire en van Poppel de leiding. DIERENARTS Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het examen dierenarts, de heer Th, van Esbroeck te Hengst dijk. GOES. 19 dec. Groenten: spr. A2 44-55, BI 17-27, alw. 29, witlof Al 81- 84, A2 67-75, BI 61-77, stek 34-39, knolseld. 10-13, gr. sav.kool 6-26, r.kool 5-10, boerenkool 14-16, prei 17-24, uien 6, peen 10, koolrapen 6, and. 29-75 's-HERTOGENBOSCH, 19 dec. Op de Bossche veemarkt van heden wer den aangevoerd 6466 stuks vee, zijn de: 2816 runderen, 496 vette kalve ren, 638 nucht kalveren, 52 fokzeu- gen, 623 slachtvarkens, 51 lopers, 1448 biggen, 311 sohapen, 31 geiten. De prijzen waren al!5 volgt: melk- en kalfkoeien 715-1085 p. st., guiste koeien 635-805, zw. soorten boven notering: kalfvaarzen 655-995, klamvaarzen 600- 675. guiste vaarzen 615-750. pinken 455-570, graskalveren 260-380, nucht. fokkalveren 100-150, nucht. slachtkal- veren 40-67.50, zw. soorten 77.50-97,50, lopers 68-80. biggen 32-53. drachtige zeugen 255-315. schapen 80-105, vette lammeren 85-100. Aanvoer slachtvee: 895 stuks. Prij zen extra kw. vaarzen 3,10-3.20. Ie kw. 2.90-3.05. 2e kw 2.65-2.80. 3e kw. 2,45-2,55, vette stieren 2,70-2,85, worst koeien 2.35-2.45, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren prima soorten 2,65-3,00 p. kg lev. gew., middenklasse 2.30-2.55, lichte soorten 2,00-2.20, nucht. slachtkalveren 1,30-1.47'!. slachtzeu- gen 1,60-1,70, jonge slachtvarkens 1,75- 1,79, zw. soorten 1,65-1,97Vt. Verdere mededelingen: ruim aan bod van rundvee. Melk. en kalfkoeien stroeve handel, prijzen moeilijk te handhaven. Guiste koeien handel re delijk, met. weinig verandering in prijzen. Goedsoortig jongvee werd prijshoudend verkocht. Mindere soor ten handel flauw doch wel ongeveer prijshoudend. Grote aanvoer van vette kalveren, prima kwaliteiten prijshou dend, mindere soorten handel traag, prijzen lager. Zware soorten nucht. slachtkalveren werden vlot verhan deld tegen iets hogere prijzen. Lichte soorten handel redelijk en nauwe lijks prijshoudend. Normale aanvoer van schapen en vette lammeren, han del flauw, prijsh Fokzeugen handel kalm, prijzen dalen. Minder aanvoer van lopers en biggen, handel vlug en even beter in prijs. Grote aanvoer van slachtvee. De extra en le kw. dieren werden ongeveer prijshoudend ver kocht. Mindere soorten handel traag, prijzen lager. Ruim aanbod van slachtzeugen, handel stroef, prijzen minder. Vanwege de kerstdagen vol gende week veemarkt op donderdag 27 december. KAPELLE. 19 dec. Export- en industrieveiling: Appelen en peren: goudreinette h85 47. h75-85 45.30 48.10, h65-75 25.20—27.60, 2 exp. 17—20, 2 13. k 2330, fabr. 1819. jonathan h75 38. h70-75 43.10, h65-70 38.30. h60- 65 27.70, 2 exp. 12—16, 2 6. k 13.10— 19.50, fabr. 7.407.20, cox orange p. h75-80 93, h70-75 93, h65-70 88, h60- 65 65—66. h55-60 42, 2 26, k 47. fabr. 28, sterappelen h55-65 15, 2 9, k 11 21, fabr. 6, gold delicious h75-80 60— 66. h70-75 55—69. h65-70 44—56. h60- 65 36—44, 2 exp. 23—31. 2 15—18, conference h65 71.10—71.50, h60-65 58.40—61.10, h55-60 42.10—44.90, 2 exp. 28.80—29.20, 2 18. k 42.50, fabr. 26.70, d. de cornice b75-80 110, h70-75 105, h65-70 95, 2 74. k 82, fabr. 77, g. wil deman 1 36—38, 2 26—28. k 29. fabr. 916, kleipeer 1 gr. 2426, 1 1425, 2 713. fabr. 710, comt. de paris 1 gr. 22—29, 1 15—27, 2 9—12. k 20, fabr. 8, gold delicious k 3445, fabr. 1420. st. remy fabr. 17, zoete ermg. 1 7173, dubb. bellebleur 1 18. 2 10, br. alex lucas 1 37, k 24, lomb. cal ville 1 25. fabr. 13, westl. bellefleur 1 gr. 25, fabr. 19, wintersuikerij 1 10, st remy h75 26. h65-75 2526, 2 21. k 22, kroetapp. 3. Verpakt fruit: gold. delicious st80-85 82, st75-80 83, st70- 75 78, st65-70 64, st60-65 41, h75-80 72, h70-75 69, h65-70 60, h60-65 53. d. du cornice h75-80 118—120, h70-75 105—115, h65-70 101106, goudreinette st80-85 57, st75-80 52, st70-75 47. Groen- tenveiling: spr. 26-59, r.kool 6.50, w. kool 6. sav.kool 7-14, waspeen 7.50 boerenkool 12-15. knolseld 14-28, prei 16-23, bl.kool 12, stekuien 8.50-9.50, and. 37-59 breekpeen 5, witlof 66 aardappelen 8-13, TERNEUZEN, 19 dec. Groenten: sla glas a 18.30—20.50. b 9.10—9 30 bl.kool c2 44, c afw. 21-29, b afw.' 16-24, knolseld. 2-6, seld. 9. boeren kool 16-21, kroten 5, veldsla 42-50 r.kool 12-15, sav.kool 12-18, w.kool 7-11, breekpeen 2-12, prei 17-27. knol seld. 2-18, spr. a2 54-64, b2 39-41, uien 2 2-16. afw. 1-6, witlof 1 63-71. 2 33- 60. afw 21-35. Appelen: gold, delicious h80-85 77. h75-80 57—65. h70-75 57— 62.40, h60-70 45.50—50.50, h60-65 37 20— 38.20, h55-60 18.40—20.10. h2 15. k 28.1039.20, f 1932. goudreinette st 80-85 46, st75-80 46, st70-75 31.20. st65- 70 22.70. h80-85 34. h75-80 33—42.90, h70-75 26.30—30.20, h65-70 19.20—20.30 h60-65 15, h2 11. k 2124. f 1115* jonathan h70-75 43.80, h65-70 38. h60- 65 26.40, h55-60 15, h2 10-11, k 19— 26. f 27—11.40. gl. v. holl. f 23. cox orange p k 62.40, sterappels k 21, zoete appelen 29. Peren: st. remy k 2326, f 1822, gieser wildeman f 29. Mannheim 243 (onv.) Kiaub 232 (onv.) Trier 242 (—018), Koblenz 278 (—015), Keulen 288 (—024), Ruhrort 533 019), Lobith 1169 (+002), Nij megen 945 (+007). Arnhem 942 (+005) Eefde 473 011), Deventer 364 (+010) Namen Ia Plante 197 (—023), Maas tricht hoofdsluis 4393 (onv.), Borgha ren 4148 (—035), Belfeld 1311 (—033). Grave «83 (—013).

de Stem | 1956 | | pagina 15