De Oostduitse communisten zitten zonder „partijlijn De Stad Gods op de Wereldtentoonstelling Brussel Liefjes, noten en „Nuts" Hongaar met wereldnaam Nieuwe belichting van Nacht van Verschrikking NSB Eugene O Gomulka en Tito kwamen „verminktdoor Zaak de Braai opnieuw uitgesteld Busje botst op truck DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 Imponerende kerk en machtige zalen voor exposities Toren van 45 meter RYNBENDE tt V oorwaardelij ke hechtenisstraf voor paragnost Rechter werd onwel tijdens sitting V.N. over Zuid-West- Afrika New York Een dode en vier gewonden Gratificatie voor jubilerende burgemeester Nieuwe wapens voor Indonesische leger Reizigers mogen meer koffie uitvoeren FMÉJh: -r>.) Nadat de oorspronkelijk opgezette plannen, om de diverse bisdommen in België met eigen stands te laten uitkomen op de in 1958 te houden wereldtentoonstelling te Brussel, waren mis lukt, heeft Z.H. de Paus toesloten het Vaticaan aan deze grote expositie te laten deelnemen. Het Vaticaan is een zelfstandige staat en dus moest de deelname worden geaccepteerd. Deelname van het Vaticaan aan dit soort evenementen is een unicum in de geschiedenis tot dusver. Dat het Vaticaan aan deze gebeurtenis groot belang hecht, blijkt uit het feit, dat de H. Vader de Minister van Staat, de heer Paul Heymans, aangesteld heeft als Commissaris-Generaal van de H. Stoel. De heer Heymans, die een zware taak te wachten staat, wordt bijge staan door een beperkt werkcomité, waarvan pater Jan Joos (CICM Orde van Scheut) secretaris en pater A. Lievens (eveneens Orde van Scheut), die jarenlang in China werkte en ge ruime tijd tijdens de oorlog in een concentratiekamp van de Japanners verbleef, tweede secretaris is. Vanuit alle delen der wereld wer den aan het commissariaat sugges ties toegezonden voor het ontwerp van de te bouwen Civitas Dei, Stad Gods, in samenwerking met het werkcomité. Er bleken andere comités noodza kelijk. Zij kwamen er: voorhuisves ting, vervoersproblemen van talloze katholieken uit de hele wereld, enz., enz. Want men wil, dat de deelne ming van de H. Stoel en het univer seel Katholiek leven ook waarlijk een indrukwekkende manifestatie worden. Alle architectonische plannen wer- j den door de hoogste autoriteiten van het Vaticaan ter goedkeuring voorge legd en aldus ontstond een algemeen plan voor het paviljoen Civitas Dei, dat in twee delen is te onderscheiden. Ie Deel. 1. De hedendaagse mens zoekt naar de zin van het leven. Dit is afwisse lend gekenschetst door een noodsitu atie en een gevoel van hoop. Onbe wust zoekt hij naar God die hem ge schapen heeft en aangesteld tot ko ning van de schepping. 2. Maar ook God zoekt de mens. Christus' geboorte uit de Maagd Christus' verborgen Leven Christus' openbaar Leven en Leer Christus' Kruisdood en Verrijzenis 3. Voortzetting van het Heilswerk van Christus onder de leiding van de H. Geest.:. De Kerk. a). De Zending van de Kerk en de eredienst: de Prediking; het H. Mis offer en de Sacramenten. b). De leden en de organisatie: de apostelen; de Paus (Citta del Vati- cano) - de bisschoppen - priesters kloosterlingen - leken. c). Heiligen: triomf van de H. Geest. lie Deel, ,,De zin van het leven": 4. wordt gebracht aan alle mensen in alle landen, in alle tijden (de mis siën, de caritatieve werken) 5. in de sociale verhoudingen van 2^1 j de mens: het huwelijk, de familie, de rol van de vrouw, de standenorgani- saties; 6. in de internationale verhoudin- TYiwp dplpn oen- internationale sociale rechtvaar digheid, wereldvrede, internationale katholieke orga nismen 7. uitgedrukt in kunsten en weten schappen 8. onderwezen door de katholieke opvoeding en beleefd in de grote god vruchtige praktijken: in de onderwijsinrichtingen: van kindertuin tot universiteit, buiten de onderwijsinrichtingen: de beweging voor de jeugd en voor de volwassenen, Bond van het H. Hart, familie- De maquette van de Civitas Deide Stad Gods, die op de Wereldten toonstelling te Brussel zal verrij zen. Links zien we de kerk, de eigenlijke tentoonstellingsruimte en voorts de klokketoren en het res taurant. De kerk en de eigenlijke tentoonstellingsgebouwen zijn aan weerszijden ingesloten door een immense muurDe kerk is geheel uit hout gebouwd, dat brandvrij ge maakt is. De vorm van het dak is een unicum in de bouwwereld. rozenkrans, bedevaarten naar het H. Land naar de Mariahei- ligdommen, ,,The Christophers" enz. 9. verspreid door moderne commu nicatiemiddelen: pers - film -radio - T.V. - toneel - affiches. Binnen de muren Hoog boven de muur verrijst een kruis van vyftien meter, dat des avonds verlicht is. Binnen de muren, die vyf meter dik zijn, bevindt zich een kolossale kerk met een toren van 45 meter hoog. Deze toren is com pleet uit hout en glas opgetrokken. Het dak van de kerk heeft de vorm van een sluier, hetgeen een unicum is in de bouwwereld. Op de grote jaar markten van Aarlen in België de „Liefjes- markt" van 6 decem ber en de „Verlovings- markt" van 3 januari danst de jeugd om de „Hellechsman". En op 17 december eten in Bastogne jong en oud noten. Daar zijn noten bij, die heerlijk moeten smaken. De Hellechsman is de huwelijksman of huwe lijksmakelaar de mars kramer of rondtrek kende ambachtsman, die in vroeger jaren in de Ardennen de trouw lustigen bij elkaar bracht. Op de tegen woordige jaarmarkten is hij nog aanwezig als een goedmoedige reus. Noten vertolken één «lag in Bastogne een bijzondere boodschap. Men kan er in alle on schuld vele mensen no ten offreren, maar als een jongen een meisje een noot aanbiedt, be tekent dat meer dan een traktatie. Als zij de noot aanneemt, wil dit neggen, dat de jongen op een nadere kennis making mag rekenen. De noten van Bastog ne roepen herinnerin gen op aan het be roemde woord van ge neraal Mc Auliffe. „Nuts!", zei de gene raal op 22 december 1944, toen de Duitsers hem vertelden, dat zij zijn troepen zouden ver nietigen als hij zich met overgaf. „Nuts", dat wilde iets anders zeggen dan „noten". Het was geen salontaai. Het kwam zo ongeveer neer op „je bent knots" of „barst". „Nuts" was het sein voor de verbeten strijd tegen de troepen van Von Rundstedt. Het verband tussen deze dingen is gelegen in het landschap van de Ardennen. Vredig en met een schilder achtige pracht doet het zich in de zomer aan de toeristen voor. Maar het kan ook vijandig, ontoegankelijk en bar zijn. Het geallieerde offen sief dreigde er vast te lopen. Ten koste van vele offers ging echter tenslotte de zegetocht van de vrijheid voort. Een dankbare bevol king eert de nagedach tenis van de gevalle nen. De veteranen ke ren nog dikwijls terug op deze legendarische grond. Dit landschap heeft tot onze dagen zijn be woners in afzondering gehouden. Vóór de komst van het moderne vervoer kwam men zel den buiten zijn dorp. En als men dan wel eens naar de jaarmarkt in de stad ging, dan moest zo'n gebeurtenis als een feest worden aangegrepen. Twintig, dertig kilometer lang was de tocht er heen. Met een klein rijtuigje of zelfs wel te voet ging men ter markt, al lag de sneeuw ook dik op de wegen. Hier was het dat de jeugd zijn kansen kreeg. Na de zaken, die meestal in de ochtend werden afgedaan, was er feest. Men zag eens een nieuw gezicht en die ervaring moet het geweest zijn, die aan de jaarmarkt van Aar len de naam van „Lief- jesmarkt" heeft gege ven. Voor deze dag had de Hellechsman op zijn reizen trouwens al ver scheidene ontmoetingen geregeld. Als hij een goede keus gedaan had, werd de zaak op de Verlovingsmarkt, de eerste donderdag van het jaar, officieel. Dan waren beide partijen het eens ook over de bruidschat en de Hellechsman kon ver der in vertrouwen wachten op de uitnodi ging voor de bruiloft, een goudstuk en een hoge hoed. In de Ardennen zijn nog verscheidene jaar markten, die nog' iets handhaven van de oude traditie. Op 25 novem ber is het feest in Houf- falize, op 1 december in Lierneux, waar de jaarmarkt al dateert van 1152, en op 23 de cember heeft Neuf- chateau zijn „Jaar markt voor de jeugd". Virton tenslotte koos de tweede Kerstdag voor zijn feestelijke handel. Maar Aarlen en Bas togne spannen toch de kroon met hun liefjes, de noten en dank zij ook het „Nuts!" van de generaal. Het ontwerp hiervan is afkomstig van de Namense architect Roger Bastin, constuctief uitgewerkt door het Antwerpse Concern op het gebied van Houtconstructies. Bij het ontwerp was het niet de bedoeling een repro- duktie te maken van een typische kerk. Wel waren als eisen gesteld: capaciteit voor enkele duizenden ge lovigen en bovendien gelegenheid om liturgische voorwerpen te exposeren. Achterin bevindt zich de Sacraments kapel. Er zijn afzonderlijke altaren in typische stijl, die door diverse lan den werden geschonken. Expositiezalen Achter de kerk liggen de expositie zalen. bestaande uit drie gebouwen, elk met drie étages met roltrappen. Dit gebouw is uitgevoerd in beton en staal en plastic. Een binnenhof, achter de expositie zalen gelegen, geeft toegang tot een feestzaal met 1200 zitplaatsen, welke zaal, evenals trouwens de binnenhof, ook nog steeds binnen de muren is gelegen. Aan het andere einde van het bin nenhof bevinden zich de receptiezaal, de bureaus en een groot restaurant, dat ongeveer 2.000 personen zal kun nen bevatten, maar buiten de ring van Civitas Dei ligt. De prachtige gevel van dit restaurant, die volledig in glas is uitgevoerd, steekt schril af (Advertentie) JÉ| fü ktf)iiöe§i|(!>i§§ 5ctjieSaTn.il tegeh de sobere muur, die de hoofd gebouwen van het paviljo^ omringt. Modern Uit deze enkele regels blijkt reeds, dat het paviljoen van de H. Stoel en het universeel Katholiek leven niet zal behoeven onder te doen voor de andere gebouwen van de wereldten toonstelling en dat zijn gezonde en gedurfd-moderne stijl Onze Moeder de H. Kerk waardig zal zijn. Want weet ook Zij zich niet steeds aan te passen aan de kunstvormen van alle tijden? In januari a.s. zal de Nederlandse muziekwereld opnieuw een groot Europeaan begroeten, die tot de meest veelzijdige dirigenten ter we reld behoort. Sinds zijn twee-en-twin- tigste jaar, toen een ongelukkige sa menloop van omstandigheden hem in Amerika liet stranden, heeft hij daar een indrukwekkende carrière opge bouwd. Zijn naam is Eugene Ormandy. Op 18 november 1899 aanschouwde hij het levenslicht als zoon van een tandarts in Boedapest. In datzelfde jaar over leden de walsenkoning Johann Strauss jr. en de operettecomponist Millöcker. Ormandy was negen, toen hij voor het eerst als violist optrad o.a. voor Keizer Franz-Josef I, des tijds heerser over het verenigde Oos- tenrijk-Hongarije. (Hongarije werd eerst in 1918 een zelfstandige repu bliek.) Kort voordat de aanslag op aarts hertog Ferdinand in Serajewo zijn vaderland in de wereldoorlog mee sleurde, verwierf de jonge Ormandy zijn staatsdiploma. In 1917 verwierf hij graden in pianospel, compositie en harmonieleer. Na enkele concert reizen keerde hij terug naar zijn vaderstad, waar hij les gaf aan het conservatorium. Wie zijn platen kent met het Phi ladelphia Orkest, die muziek omvat ten van Bachs vioolconcerten (met Isaac Stern) tot Waldteufels walsen en Ravels Bolero, zal zich over die vroege ontwikkeling niet verbazen. Sinds in 1912 de grote mailboot van de White Star Line, de Titanic onder ging, heeft de mensheid ramen en verschrikkingen van veel groter for maat beleefd^ Toch blijft deze ontzag lijke tragedie" van de zee de aandacht trekken en de gemoederen bezig hou den. Het is gebleken toen onlangs in Amerika en daarna in Engeland een boek verscheen, waarin Walter Lord met alle middelen van de moderne, onopgesmukt, maar met suggestieve groepering van de harde feiten des te meer indrukwekkende reportage ons de „Nacht van Verschrikking" weer voor ogen zette. De schrijver is de zoon van de kapitein op een schip, dat in de fa tale nacht de Titanic passeerde zon der de ramp op te merken en dit heeft hem als het ware geobsedeerd. Hij heeft ook bij tal van overleven den gegevens verzameld en, hij heeft de stukken, verslagen en documenten bestudeerd, en zo is hij tot zijn ver slag gekomen, dat opruiming houdt onder vele geruchten en romantische verdichtsels. Het is niet allemaal heldenmoed en doodsverachting ge weest, dat in die nacht werd ver toond. De feiten tonen ook aan dat het schip, dat als onzichtbaar was geproclameerd in alle reclame, welke zijn bouw, tewaterlating en eerste- zee-kiezen vergezelde, ernstige fouten vertoonde in het uur van gevaar. Toen er meer dan vier schotten be zweken wareiv kon niets het schip meer van de ondergang redden. De reddingsboten hadden niet voldoende capaciteit om alle opvarenden op te nemen Verschillende boten zijn af gevaren zonder dat ze geheel gevuld waren. Het principe „eerst de vrou wen en kinderen, dan de mannen" is ook lang niet ten volle gehand haafd. Het klasseverschil bleef ook nog meespreken bij de reddingsmaat regelen. De legende, dat het orkest „Nearer My God to Thee" speelde kan ook geen stand houden tegenover de meest betrouwbare getuige. Het heeft inderdaad tot het laatst toe ge speeld. doch in hoofdzaak ragtime. Alleen' op het allerlaatst de Episco paalse hymne „Autumn". Maar ook ontdaan van alle voor de waarheid onhoudbaar gebleken overleveringen, ja juist daardoor is dit relaas van zulk een aangrijpende kracht geworden, een echt menselijk document, waarin alle schakeringen van goede en kwade eigenschappen samenspelen tot een drama zonder weerga. De waarde van het boek wordt nog verhoogd door een reeks van unieke fotos Deze vertaling in het Neder lands werd uitgegeven bij C. de Boer jr. te Amsterdam. In hoger beroep heeft de recht bank te Amsterdam de 47-jarige A. A.H. uit de hoofdstad veroordeeld tot een voorwaardelijke hechtenisstraf van 8 weken (4 x 14 dagen), met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van 1000 gulden (4 x 250-). In dit vonnis zijn straffen verdis conteerd voor elk der vier geval len van onbevoegd uitoefenen der geneeskunde die hem waren ten las te gelegd. Veertien dagen geleden had de of ficier van justitie bevestiging ge- eist van het vonnis van 8 weken on voorwaardelijk, dat de kantonrechter in eerste instantie tegen H. had uit gesproken. Al tweemaal eerder waren de pa ragnost geldboeten opgelegd wegens het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde. De Oost-Berlijnse leiding van de S.E.D. be. vindt zich nog steeds in een gecompliceerde situatie, die pas in de tweede plaats door de sche partij wordt openlijk aangevallen is veeleer een gevolg van de veranderingen, die zich in het Oostblok voltrekken. Het cen trale comité van de Oost-Duitse communisti sche partij wordt openblijk aangevallen in in de Poolse pers, die het verwijt, dat het weigert de destalinisatie te voltrekken. Grotewohl wordt „contra-revolu tionair" genoemd, omdat hij de beweging in Polen tegenover zijn aanhangers verzwijgt, de rede van Gomulka op het achtste ple num van de Poolse communisten volledig ver. minkt en vervalst heeft laten publiceren en de discussie in Polen „onvruchtbaar" noemt, terwijl het hier in werkelijkheid om een re volutie gaat, waarvan de tegenstanders (dus Grotewohl) contra - revolutionairen moeten worden genoemd. De S.E.D verzwijgt tot op de huidige dag aan haar leden de kern van de Poolse debatten en weigert con sequent de daarop betrekking hebbende documenten, in het bijzonder het protocol van het achtste Plenum van de Poolse communistische partij bekend te ma ken. T ito In het centrale comité zelf werden echter heftige de batten gevoerd, die op welhaast sensationele wijze tot uiting kwamen toen Tito zijn rede in Pula had gehou den. ,,Neues Deutschland", het centrale orgaan van de S.E.D. bracht in de afgelopen weken een uittreksel van die rede, waaraan alle passages die kritiek be vatten ontbraken, zodat de rede een even onschuldige indruk maaKte als het verminkte en vervalste verslag van de rede van Gomulka. Na deze zeldzame bericht geving ontstond er een heftige botsing in het politieke bureau, die tot resultaat had, dat de rede van Tito in de volgende uitgave van ,,Neues Deutschland" uitvoerig werd afgedrukt, waarbij zelfs de passages niet ontbiaken, die zich tegen de leiding van partij en staat in Albanië ,,en andere partijen" richtten, dus die direct op de S.E.D. zijn gemunt. Toen kwam echter de aanval van het Kremlin op de rede van Tito en nogmaals zwaaide de S.E.D.-pers om en volgde consequent de Sovjet-lijn, die voor de pu- blikatie van de uitvoerige versie van de Tito-rede in ,,Neues Deutschland" nog niet bekend was. Nu heeft Walter LJlbricht in het centrale orgaan van zijn partij in Georg Hansen, die als plaatsvervangend hoofdredacteur optreedt, een man zitten, die op een jarenlange activiteit ais Komintern- en Kominforn- agent kan terugzien. George Hansen, die lange tijd de politieke leider van het Sowjet-zone persagentschap A.D.N. was, daarna naai de persafdeling van het cen trale comité van de S.E.D. verhuisde om vandaar uit eerst direct, later indirect, als tweede hoofdredacteur de lijn te bepalen, heeft vele jaren van zijn leven door gebracht in de Oost-Azië-afdeling van de komintern en voor de Komintern in China gewerkt. Hij is het type van een intelligente neioepsrevolutionair, die zonder enige scrupules van theoretische en morele aard ieder politieke opdracht en iedere wijziging in de lijn van de Sovjets zonder tegenspraak uitvoert en volgt. Het conflict over de twee versies van de rede van Tito openbaarde echter duidelijk, evenals andere symp tomen, dat onder de oppervlakte de debatten in de S.E.D.-leiding voortduren. De problematiek ligt voor het centrale comité in het feit, dat het Kremlin zelf een nieuwe houding probeert te vinden, alsook in de zwenkingen van het partijpresidium in Moskou, die in de afgelopen weken op opvallende wijze bleken en die het onmogelijk maakten verplichtende richtlijnen voor een langere periode uit te vaardigen. Dus moeten de S.E.D.-leiders in zeker opzicht zelfstandig hun tactiek bepalen, waardoor de mogelijkheid ontstond voor ver schillende groepen hun eigen interpretatie van de toe stand kenbaar te maken. Grotewohl en Ulbricht hebben in de afgelopen weken wanhopig gevochten voor een de finitieve nouding en hebben voortdurend geschommeld tussen neerslachtigheid en optimisme, al naar gelang van de nate van beslistheid waarmede de Sowjet-Unie in Hongarije en ook in Polen optrad. Haatuitbarsting Terwijl de Poolse ontwikkeling met groot scepticisme werd gadegeslagen, heeft men het militaire ingrijpen in Hongaiije met een «vaar triomfgehuil begroet, waar hij vooial Gernair Eisler uitblonk, die sinds enige maanden weer naar voren komt en die thans in het centrale secietariaat van de S.E.D. werkzaam is. Op werkelijk woeste wijze schreeuwde deze man om „het neerslaan van de Hongaarse fascisten". Daar hjj jarenlang door de stalinisten in de Duitse S.E.D. nog maar net in ondergeschikte functies werd geduld, com penseert hij zjjn destijds inferieure positie tegenwoor dig door waarlijke haatuitbarstingen, waarmede h(j b(j de Sovjets weer voor een meer prominentere functie m het gevlij tracht te komen. Het besliste optreden van Tito, wiens houding in de Sovjet-zone hekend is, de successen van de Polen op de weg naar democratisering en verlichting van het leven in het algemeen, het aanhoudende verzet van de Hongaarse arbeiders en hun algemene staking, oefe nen grote invloed uit op de leden en functionarissen van de S.E.D. De positie van Ulbricht mag dan for meel nog een tijdlang verzekerd zijn, in feite is zij echter reeds lang achterhaald. De gehele ontwikkeling in het Oostblok ontneemt de stalinistische groep in de Sovjet-zone de grond onder de voeten. De basis waarop deze groep, vooral in de partij staat, wordt zienderogen kleiner. De partij raakt steeds dieper in het isolement. Oe opponerende groep in het centrale comité voelt dit en weet dit en richt zich derhalve ook uit weloverwogen tactische redenen wat het hand naven van de partijposities betreft, tegen Ulbricht, zich daarbij echter tevens inspannend om de Sovjets van de noodzaak van persoonlijke veranderingen in de par tijleiding te overtuigen. Het Landgerecht in Madjalengka, west-Java, heeft maandag de behan deling voortgezet van de strafzaak te gen de Nederlander H. de Braai, die terecht staat op beschuldiging van subversieve actie tegen de In donesische staat. Als gevolg van ziekte van de rechter, was de ver dere behandeling van deze zaak veer tien dagen geleden reeds opge schort. De rechter, die een astma- patient is, heeft echter kennelijk zijn krachten overschat, want op de zit ting van maandag, tijdens het ver hoor van de derde getuige, viel hij bewusteloos van zijn stoel. Na een half uur kwam hij weer bij, doch was niet bij machte de zitting voort te zetten. De verdere ehandeling van het proces werd hierop voor onbepaalde tijd uitgesteld. De beheerschapscommissie van de Algemene Vergadering der Ver. Na ties heeft Liberiaanse voorstellen in zake Zuid-West-Afrika. cen' vroeger mandaatgebied van de Volkenbond dat coor Zuid-Afrika bestuurd wordt, besproken De Liberiaanse afgevaardigde heeft voorgesteld, dat Hammarskjoeld zich persoonlijk met de kwestie dient be zig te houden of dat anders een com missie waarin Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten, een Zuid-Amerikaans, een Afrikaans en eventueel een Azia tisch land zitting hebben, met de Zuidafrikaanse regering over de kwestie zou moeten onderhandelen. De Philippijnse afgevaardigde, Vill- real, verklaarde dat de Ver. Naties het vraagstuk nu eens ernstig moeten bestuderen om het tot een oplossing te brengen. Uit 'n zorgvuldige analyse van de Zuidafrikaanse politiek blijkt, zo zei hij, dat Zuid-Afrika vastbeslo ten is het gebied in te lijven. Rassen discriminatie en economische exploi tatie van de inheemse bevolking du ren voort, de fundamentele rechten van de mens worden geschonden en de Ver. Naties worden getrotseerd. In 1921, uitgenodigd voor een toer- nee door de V.S., stapte hij in New- York aan land.... om te ontdekken dat zijn „impresario" hem iets te bieden had. Hij stond in een vreemd land zonder geld, zonder vrienden en zonder kennis van de taal. Evenals zoveel dappere landgeno ten, heeft de jonge Hongaar zich in de vreemde een bestaan verworven. Boven de allereerste nood werkte hij zich uit door bij een bioscoop-orkest je te spelen (het was in de tijd van de stomme film!). Van toen af aan voerde elke stap hem een trede hoger op de artistieke ladder. Zijn talent bleef niet verbor gen. Het resultaat van enkele con certen als dirigent van het Philadel phia orchestra was een contract voor drie jaar, dat telkens vernieuwd werd Sinds 1944 bereist Ormandy de ge hele wereld om met zijn „eigen" or kest en als gastdirigent volle zalen in verrukking te brengen. Tijdens de zes concerten, die Ormandy in janu ari zal geven, dirigeert hij het Con certgebouworkest. Cor de Groot (pia no) en Rudolf Firkusny (piano) zul len solistische medewerking verlenen. Een busje met arbeiders uit Enk huizen en Bovenkarspel, die te Wor- merveer werken, is maandagavond op de Jaagweg te Avenhorn op een aan de kant staande truck met op legger gebotst, waarvan de chauffeur bezig was de achterlichten te repa reren. De gevolgen waren verschrik kelijk. De bus werd totaal vernield en de 46-jarige chauffeur-eigenaar A. Mos uit Enkhuizen, die zwaar ge wond werd, overleed kort na het on geval. Ernstig gewond werden de ar beiders J. de Boer (59), J. Lub (26), J. Groes (50) en T. Klein (50). De slachtoffers werden naar twee zieken huizen in Hoorn vervoerd. (Advertentie) Stijf en Stram? Nu hier - dan daar? Neem Kruschen en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van reumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer is de oor zaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, onder vindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen Onzuiverheden daarin krij gen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van uw reuma tische pijn. Voortaan zal bij het volbrengen van een diensttijd van 25, 40 of 50 ja ren in overheidsdienst aan de bur gemeesters, ten laste van de gemeen tekas, een gratificatie of desge wenst een geschenk worden aange boden, dan wel ren combinatie van beide. De daaraan verbonden uitga ven zullen bedragen: bij een 25-ja- rig dienstjubileum de helft van de maandelijkse bezoldiging, bij een 40- jarig en een 50-jarig dienstjubileum eenmaal het bedrag der maandelijk se bezoldiging. De woordvoerder van het Indone sische. leger heeft dinsdag medege deeld, dat dit leg 'r, dat thans ouder wets geworden Japanse en Neder landse wapens gebruikt, met moder ne wapens zal worden uitgerust. Hij voegde hieraan toe, dat de aanko pen van nieuwe wapens zullen ge schieden „in overeenstemming met Indonesië's politiek van het zich niet aansluiten bij enig blok". Voorts sprak hij de in Djakarta gepubliceerde persberichten tegen, dat een overeenkomst zou zijn ge sloten tussen Je Sovjet-Unie en In donesië voor de aanschaffing van 4.000 legervoertuigen en wapens. Aan de grensfaciliteiten is voor wat de .goederen voor persoonlijk ge bruik" betreft een kleine uitbreiding gegeven. Reizigers naar het buiten land zullen voortaan per persoon 2 tot 3 kg. gebrande koffie als reisbaga ge uit Nederland mogen uitvoeren (tot voor kort 500 gram p.p.), mits bij de douane aangegeven. Voor in gezinsverband reizende per sonen is de uitvoer van een totale uit voer van 5 kg. per gezin toegestaan.

de Stem | 1956 | | pagina 7