brylcreem X POMMERY JAN, DE ZOON VAN FINN Pagblai) Pe£tcm Studenten veldslag rond Kamper Soos Grote epidemieën zijn zeldzaam geworden AT EEN ONDERLIJKE ERELD CHAMPAGNE Meningen en Commentaren Een vademecum NEHROE IN AMERIKA Universitaire studie voor notariaat RADIO 3 «i TWEEDE BLAD WOENSDAG 19 DECEMBER 1936 m 3 NIET GELUKKIG VER. NATIES EN HONGARIJE DE Ver. Naties hebben zich ver mand tot het vormen van een politieleger voor ordebewaking in het Midden-Oosten. Ten aanzien van Hongarije zijn zij echter niet verder gekomen dan resoluties aan het adres van Sovjet-Rusland, dat deze eenvoudig naast zich neerlegt. BEDROG EISENHOWER GEKOZEN - uw hoofdhuid frisi-UwJha» ««-•» heeft „voedingswaarde" voor Uw haar Gouden zuster in Bergen op Zoom Eens de schrik der mensheid, WITTE KRUIS" tablet cachet TELEVISIE-PROGRAMMA'S JsjlET alleen de onderwijzerssala rissen zijn een brandende kwes tie voor de regering geworden, ook in andere sectoren geeft het salaris- beleid aanleiding tot moeilijkheden. Nog onder het vorig kabinet was de gedachte gerezen, aan topfunc tionarissen een salarisverhoging toe te kennen. Men kreeg zo veel moei te met het vasthouden van bekwa me, merendeels gespecialiseerde krachten in de overheidsdienst, dat men er iets aan meende te moeten doen. De overheid moest min of meer kunnen opbieden tegen het particuliere bedrijfsleven. Genoem de gedachte is door dit kabinet in een daad omgezet. Het besloot voor topfunctionarissen tot een verho ging van 8,6 tot 17 procent met te rugwerkende kracht tot 1 septem ber. Dit kan het kabinet zelfstandig doen, maar de gelden, hiervoor be nodigd, moeten de Staten-Generaal toestaan. Intussen heeft dit besluit van het kabinet de nodige beroering ver wekt in kringen van leraren en andere groepen, zoals de rechter lijke macht, waar men zich af vraagt: Waarom wij dan niet? Zo heeft het besluit weer allerlei ver langens gewekt, welke indruisen tegen de politiek van bestedings beperking, welke minister Hofstra met een sombere ouverture' heeft ingeluid. De kwestie is nog meer gecom pliceerd geworden, omdat naar ver luidt opdracht was gegeven aan de verschillende Rijksdiensten, om de verhogingen bij wijze van voorschot reeds uit te keren. Deze opdracht zou nu weer ingetrokken zijn, maar intussen schijnen er toch al uitbe talingen te zijn gedaan. Dat kan straks de zure noodzaak van terug betalen met zich brengen. Want in de Tweede Kamer is al van verschillende zijden verklaard, dat men niets voelt voor die extra verhoging in dit tijdsgewricht. Hoogstens wil men de regering toe staan, in uitzonderlijke gevallen zeer bekwame krachten met gou den banden vast te leggen. Maar voor een optrekken van de top salarissen over de hele linie voelt men niets. Het ziet er dus naar uit, dat de regering de daarvoor beno digde gelden niet krijgt. Alles bij elkaar is er dus niet erg gelukkig geprocedeerd. Zolang de Sovjet-Unie slechts woorden en geen macht tegenover zich vindt, zal zij de Ver. Naties verder eenvoudig bruuskeren. Van de Ver. Staten heeft zij ook niets te vrezen, zolang zij binnen de per ken blijft van de status quo, welke door Amerika op de viermogend- heden-besprekingen te Genève praktisch werd erkend terwille van de vrede. Prof. Gerretson noemt de resolu ties der Ver. Naties in dit verband een schijnvertoning. Toch is het mogelijk, zoals „De Tijd" berede neert, dat de resoluties een begin van kentering inhouden ten aan zien van de houding en de macht der volkerenorganisatie tegenover het Sovjet-blok. Op het punt van Hongarije heb ben zich ook vele Afro-Aziatische landen tegen Rusland, gekeerd of zich van stemming onthouden. Vloeit hieruit een verder opgeven van hun neutralisme voort, dan zouden de Ver. Naties in de lijn der Amerikaanse speculatie aar. kracht winnen tegenover het communis tisch gevaar. Politiemaatregelen als in het Mid den-Oosten getroffen, zouden dan ook voor de satellietlanden van de Sovjet-Unie binnen de mogelijk heden komen te liggen. In theorie vooralsnog! De kiesmannen die bij de Ameri kaanse presidentsverkiezingen in be gin november aangewezen waren, hebben maandag in Washington met 457 tegen 73 stemmen president Eisen hower herkozen. Er deed zich slechts één verrassing voor. De kiesman van Alabama weigerde zijn stem voor de democratische kandidaat, Adlai Ste venson, uit te brengen. Hij stemde voor rechter Walter B. Jones, die niet eens kandidaat stond... F)E voorzitter van de Belgische Kamer, Kamiel Huysmans, heeft enige weken onder officieel geleide in Rood China rondgereisd en hij kwam terug met de bood schap, dat de meest geautoriseerde vertegenwoordigers van de katho lieke eredienst in China hem ver zocht hadden aan de Belgische ka tholieken mede te delen dat er thans geen godsdienstvervolging be staat in China. Tegen deze bewering zijn ver scheidene uit China verjaagde mis sionarissen opgekomen. En ook is met deze oude socialist in het krijt getreden de „Commission Interna tionale contre le regime Concen- trationnaire" (C.I.C.R.C.), een in ternationale organisatiie opgericht op initiatief van de Franse (socia listische) letterkundige Rousset en erkend door de economische en sociale raad van de U.N.O. Men heeft er de heer Huysmans op gewezen, dat er geen aartsbis schop van Peking bestaat, zodat hij ook niet zoals men hem wijs maakte met hem gesproken heeft. Men heeft hem voorgehou den een groot aantal getuigenissen van Belgische, buitenlandse en Chi nese priesters en leken die licha melijk gefolterd werden en in hun meest intieme wezen, in hun ma nier van denken, in hun overtui ging, in hun geloof aangevallen werden door het regime. Men heeft hem trachten uit te leggen, dat wetten en reglementen in Rood China niets dulden, dat tegen het materialistische commu nisme indruist, aangezien er naast de grondwet een wet bestaat die elke contra-revolutionaire bedrij vigheid beteugelt, en tot deze con tra-revolutionaire bedrijvigheid be hoort de trouw aan Rome. De heer Huysmans heeft zijn boodschap dan ook blijkbaar gekre gen van priesters, die met Rome gebroken hebben en de door de communisten gepatroneerde z.g. na tionale kerk aanhangen. Hij wil echter niet zien, dat hij ongelijk heeft. Elk debat met de C.I.C.R.C. weigert hij. Hij wil zich laten be goochelen door communistisch be drog. Terwijl juist in de laatste maanden al zo velen de schellen van de ogen zijn gevallen. Urbi et Ocbi te Amsterdam heeft ook dit jaar weer een zakagenda sa mengesteld, welke speciaal voor ka tholieken bestemd is. Behalve de gebruikelijke aardrijkskundige kaart jes, verkeerstekens, posltarieven, af standstabellen, titulatuuropgaven enz. vir.dt men er godsdienstige gegevens als Geestelijke Eerste Hulp, de Tien Geboden de Twaalf Artikelen des Geloofs,de Kruiswegstaties, de Ge heimen van de Rozenkrans, de Acht Zaligheden, gedenkdagen van onze Bisschoppen enz., terwijl bij iedere datum ook de heilige van de dag vermeld wordt. Goed papier, een heldere druk, een stevig plastic bandje, ziedaar nog enkele factoren, welke dit boekje tot een bruikbaar vademecum maken. (Advertentie) voor smetteloze Op het feest van Driekoningen hoopt zuster Dorothea van de orde van de Franciscanessen te Bergen op Zoom het feit te herdenken, dat ze een halve eeuw geleden geprofest werd. Zuster Dorothea (in de wereld mej. P. Nagtzaam) verblijft in het St. Catharinagesticht te Bergen op Zoom. OMDAT BvyWwm ««rdevolk. verwerkende «..de» omdat d,.!'»i geëmulgeerd *i)« Uaarver/orging- OMDAT een dubbel voordeel geeft: mooi haar en geiond haar! brylcreem wat l> baar nodig heeft Beetham (Nederland) N.V. foor Engr.t Jactj. Me* N.Y^ Am mi de De Indiase premier, Shri Jawahar- lal Nehroebrengt momenteel een bezoek aan de Verenigde Staten en heeft o.a. een onderhoud gehad met president Eisenhower. Op de foto ziet men president Eisenhower, die de heer Nehroe de hand schudt bij zijn aankomst op het Witte Huis te (Advertenties) (Advertentie) Studenten van de Landbouwhoge school te Wageningen hebben enige tijd geleden een bezoek gebracht aan Emmeloord. Op de terugweg deden zij Kampen aan en maakten zich meester van het beeld van de Vides- maagd, dat naar Wageningen werd overgebracht. Dit weekeinde was er een dispuut van de Kamper studenten in Drie bergen. Op de terugweg werd beslo- C? C? C7 Een schepje LUISMAN bij de koffie doet wonderen. Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbare koffie is een beetje BUISMAN onmisbaar. ten revanche te nemen. De Kamper studenten kregen in Wageningen het adres van de ab-actis, de heer M. Prins te pakken. Deze werd met een tèxi naar Kampen ontvoerd en „op geborgen" in een studentenpension. De Wageningse studenten wilden hun ab-actis terug hebben en met honderd man toog men maandagavond naar Kampen, waar de Cellebroederspoort, de sociëteit van de Kamper studenten, werd bestormd. Met een bijl wist men de toegang te forceren, maar op de nauwe stenen trap werden de Wage- ningers ontvangen met een slang op de waterleiding en flesjes chocolade melk. Het werd een ware veldslag, waarbij verscheidene ruiten van de slu den ten-soos sneuvelden. Toen het gevecht aan de gang was, arriveerde de Kamper politie, die met de uitroep „daar hebben we Kaasjager" werd begroet De politie wist echter een wapenstilstand te bewerkstelligen en op erewoord werd door beide partijen beloofd het geschil in der minne, te schikken, Tot laat in de avond werd nog in de Kamper studenten soos ge confereerd. Washington, terwijl mevrouw Ei senhower en mej. Indira Gandhi een dochter van de heer Nehroe lachend toekijken. Gisterenmorgen heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals, tij dens een korte bijeenkomst de com missie universitaire notariële studie geïnstalleerd. In zijn rede noemde hij als taak van de commissie het doen van voorstellen met betrekking tot de instelling van een universitaire notariële studie. Wij zullen slechts dan onze mede werking aan de regeling van een uni versitaire notariële studie kunnen verlenen, aldus de minister, indien de duur hiervan die van de normale ju ridische studie niet te boven zal gaan. Hij dacht aan een oplossing, waar bij op de basis van een gemeenschap pelijk kandidaatsexamen, naast het bestaande „gewone" doctoraal examen in de rechten, een afzonderlijk „nota rieel doctoraal examen" zou worden ingesteld. Voor de overgang van de thans be staande toestand naar de universitaire notariële studie zal een soepele over gangsregeling dienen te worden ge troffen Bij de aanvang van het studiejaar 1957-1958 zouden de eerste studenten voor deze nieuwe studierichting aan de Nederlandse universiteiten inge schreven moeten kunnen worden. In een speciale uitgave van de kro niek van de Wereldgezondheidsorga nisatie wordt gezegd, dat de jaren sedert de tweede wereldoorlog een opzienbarende afneming te zien heb ben gegeven van de omvang en de hevigheid van de cholera, pest, ty phus, anderdaagse koorts, pokken en gele koorts, in het algemeen de ziek ten waarvoor de quarantaines zijn ingericht. Deze ziekten zijn nu nog slechts een schaduw van hun vroe gere dreiging. De cholera heeft eeuwenlang in Voor-Indië een endemisch karakter gedragen, totdat zij zich in de negen tiende eeuw in westelijke richting heef't verspreid De negentiende eeuw heeft niet minder dan zes grote epi demieën gekend, die bijna alle delen van de wereld hebben bereikt. Sedert 1920 is het aantal choleragevallen veel kleiner. In India en Pakistan is het aantal sterfgevallen door cholera te ruggelopen van 824.000 in de jaren van 1945 tot 1950, tot 384.465 in de ja ren van 1950 tot 1955. De pest, die. in de geschiedenis enorme slachtingen heeft aangericht, is in de laatste helft van de negen tiende eeuw door de zeevaart op Chi na voor het laatst op grote schaal verspreid. De pesthaarden, die nu nog in Azië, Afrika en Amerika bestaan, zijn resten van de epidemieën uit de vorige eeuw. De typhus, eeuwenlang berucht als een metgezellin van oorlog, hongers nood en rampen, is in de afgelopen wereldoorlog tegen de verwachting in niet uit de hand gelopen, al heeft deze ziekte in Zuid-Slavië en Noord- Afrika, en later in Korea wel slacht offers geëist. De.ze ziekte verdwijnt uit Europa en wordt minder in Afri ka, met uitzondering van Ethiopië, waar in de jaren van 1951 tot 1955 een groot aantal gevallen is gecon stateerd. Tot 1953 kwam de ziekte ook nog veel voor in Latijns-Amerika. Ook de pokken, die in alle tijdper ken en op alle plaatsen ter wereld is voorgekomen, eisen langzamerhand minder slachtoffers. In de jongse vijf jaar werd 58 procent van alle geval len uit India gemeld en 23 procent uit Pakistan De pokken zijn niet meer zo gevaarlijk als aan het begin van deze eeuw. De gele koorts is een ziekte van tropisch Afrika en Amerika, die. ook in Europa en Noord-Afrika heeft ge woed, echter nooit in Azië. Door het uitroeien van muskieten en inenting op grote schaal heeft men in grote gebieden deze ziekte kunnen bedwin gen. (Advertentie) Het heilzame GENEESMIDDEL tegen hoofdpijn, kiespijn, maand- pijn, zenuw- of rheum attache pijnen h. brhalvt in dt vorm van potdtrs, tik verkrijgbaar als V raag t u w Apotheker of Drogist BELONING Vijfhonderd mannen, die wer ken in een brouwerij te Mal tese in Engeland, krijgen met Kerstmis een gratificatie. Het is de eerste maal, dat hen zo iets overkomt. Zij hebben het te danken aan de ijver, waar mee ze sjouwden om de sol daten van de Britse Suez- strijdkrachten van bier te kunnen voorzien. Twee Een 16-jarige jongen uit Mexico werd op heterdaad betrapt, toen hij trachtte iets te stelen in een groot warenhuis. Het kostte hem tien dagen gevangenisstraf. Zijn vader ging tegelijk met hem de bak in, eveneens voor tien dagen. Niet, dat de man ook wat had gestolen, maar alleen omdat een of andere Mexiaanse wet bepaalt, dat ouders een gelijke straf ontvangen als hun minderjarige kin- ideren iets uithalen, dat niet door de beugel kan. Muziek Mensen, die een gevangenis in Londen passeren, worden de laatste tijd getroffen door wondermooie klanken van een orgel. Het gebeurt her haaldelijk, dat ze met hele drommen tegelijk blijven staan om te luisteren naar wat de musicus allemaal aan zijn instrument kan ontlokken. Die musicus is onzichtbaar. Het is een ge vangene, die toestemming gekregen heeft om af en toe eens te repeteren. Lang saam De filmster James Cooper heeft de spreekwoordelijke Amerikaanse snelheid een flinke deuk bezorgd. Hij vertelde op een persconferentie, dat hij niet lang geleden een brief op (1e post deed in New York. Het schrijven was bestemd voor een adres, dat vier straten verderop was gelegen. Het duurde echter vijf da gen, vooraleer de brief daar aan kwam. „Indien ik de afstand even tjes zou hebben gelopen, had ik hooguit een half uurtje nodig ge had," aldus Cooper Proeftijd Onlangs greep de jonge heer Lou Wanek uit Long Beach in flinke drift een ijzeren ketting. Hij sloeg daarmee een werkmakker. Hij werd ter verantwoording geroepen voor de rechter, die wel zag, dat de jon gen het hoofd op hol was gebracht door alles, wat er vandaag de dag aan films en muziek op de markt wordt gebracht. Daarom veroordeel de hij hem tot een proeftijd van drie jaar. waarin het hem verboden is zijn haar te laten groeien, zoals rock 'n' roll-jongen Elvis Presley dat draagt en eveneens om zich stoer uit te dossen. Onze Lou werd de rechtszaal uitgeleid om alvart de lange bakkebaarden a la Presley te laten afscheren. „Je ziet er al heel wat fatsocndelijker uit," zei de rech ter vaderlijk, toen Lou terug kwam. Haha! Déze moet je es Ie2ent Advertentie) N M. 3.633.332 J CHAMPAGNE POMMERY GRENO - REIMS DONDERDAG 20 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en liturg, kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11,00 V. d. zieken 11,45 Utrechts stedelijk ork. 12,00 An gelus 12,03 Instr. octet 12.25 V. h. platte land 12,35 Land- en tuinb. meded. 12,88 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Pianospel 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Promenade ork. en omr. koor 14,45 V. d. vrouw 15,15 Strijkkwart. 15,35 Gram. 16,00 Kerstwij din gsdienst 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Klass. muz. 18,45 Leger des Heils- kwartier 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gr. 19,20 Sociaal perspectief, caus. 19,30 Gr. 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar. progr. 21,45 Gram. 22,00 Tijdschriftenkron. 22,10 Or- gelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondoverden- king 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20- 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 NWs. 8,15 Gram. 9,00 Gym. 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Tussen de wal en het schip, caus. 11,15 Theaterork. en solist 11,45 Nederlanders in Nieuw Zeeland, caus. 12,00 Twee piano's 12,25 In 't spion netje 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Dans- muz. 13,55 Koersen 14,00 Marie Antoi nette, hoorsp. 14,50 Viool en piano 15,20 V. d. zieken 16,00 Gram. 16,15 Voordr. 16,30 Lichte muz. 17,00 V. d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.Nederland en de wereld. Terugblik op het Rembrandtjaar door Ton Koot 18,00 Nws. 18,15 Sportproblemen 18,25 Amus, muz. 18,55 Gesproken brief uit Londen'19,00 V. d. kind. 19,05 Caba ret 19,25 Westindisch ork. 19,45 V, d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Kamerork. en soliste 21,05 Het Balboekje, hoorsp. 22,40 Journ. 22,50 Sportact. 23.00 Nws. 23,15 Koersen v. New York23,16 Onze buitenl. correspondenten melden 23,25-23,55 Jazz- muz. BRUSSEL 324 m: 12,00 Ork. conc. 12,30 Weerber. 12,45 Gram. (om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,11 Orgelspel 14,00 Engelse les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gr. 15,00 Klankb. 15,30 Schoolradio 15,45 Ork. conc. 16,30 Kamermuz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind 18,15 Kinderlie deren 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19,40 Gram, 19.50 Pol. caus. 20,00 Zang en piano 20,35 Verz. progr. 21,30 Jazzmuz. 22,00 Nws. 22,10 Int. Radio-Universiteit 22,30 Koorzang 22,45 Gr. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13.00 Nws. 14,15 Gram. 14,30 Kamerork. 15,15 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Piano en viool 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22.55 Nws. DONDERDAG 20 DECEMBER NTS: 20,00 Journ. en weerber. VARA: 20,15 Spiegel der kunsten 20,40 Jubileum- receptie De Ramblers 21,25 Opmars der atomen, documentaire 21.35 Cabaret. FRANS BELGIë 17,00 V. d. kind. 17,45- 18,20 La Clé des Champs 20,00 Act. 20,40 Relais v. Londen 21,10 Vijf minuten met St. Cranier 21,15 Filmprogr. 22,15 En quêtes et documents 22,45 Wereldnws. VLAAMS E.ELGIë: 18.55 Muz. 19,01 De gezanten van Mars 19,06 V. d. vrouw 19,30 Nws. 20,00 Problemen van nu 20,30 Het loon van de angst, drama 22,45 Journ. Maar behalve deze stevige aanvul ling van hun voedselvoorziening, die Jean s gelukkig schot hen bezorgd nad was het sledespan krachtig en handig, omdat het volmaakt goed ge leid en volmaakt goed gedrild werd. Daarna kwam de vreemde verwar- rin8 van de rumoerige mijnwerkers- stad en het eind van deze merkwaar dige periode uit Jans leven. hoofdstuk xxii. de gevolgen van onbekwaamheid. Jans indrukken van het noordelij- ke mijnstadje waren ten eerste, dat het de lelijkste plaats was, die hij door A. Jf. Dawson. ooit gezien had; ten tweede, dat het vermoedelijk de meest interessante plek was, die hij immer had aan schouwd en ten derde en ten laatste, dat het een goede plaats was om weer te verlaten, en dat hij blij zou zijn, wanneer hij al de merkwaar digheden er van weer verwisselen kon voor het harde werken van een tocht in de witte wereld. Jan bleef nog een week in de stad: maar in die ene week had hij meer nieuwe opwindende indrukken van al lerlei aard opgedaan dan meestal ooit enige menselijke debutante ge durende haar eerste winterseizoen in de grote stad zal verkrijgen. Jean had vast besloten, dat hij Jan voor geen cent minder dan vijfhon derd dollar zou laten gaan. (Had Jan hem niet tweehonderd gekost op die avond, dat Bill verdween?) Wanneer er ervaren hondenkenners in de stad geweest waren, die een hond nodig hadden, zouden ze niet over Jans prijs met zijn eigenaar getwist hebben. Maar toevallig deed er zich geen enkele voor. Het resul taat was, dat Jan vijf achtereenvol gende malen werd voorgeleid ten be hoeve van vijf verschillende kopers, die geen van allen in staat waren zijn buitengewone eigenschappen naar waarde te schatten, tot einde lijk de vijfhonderd dollars in Jeans geldbuidel verdwenen, en hij afscheid van zijn leider moest nemen. Hij had het plan om Snip aanvoer der van zijn span te maken, omdat Snip een eigenaardig, meedogenloos beest was, en om zo goedkoop mo gelijk een husky" te kopen, om vóór Blackfoot te lopen de zachtzinnig ste van alle honden uit het span. Jeans afscheid van Jan was teke nend voor de man. Hij had een ge negenheid vol bewondering en trots voor de grote hond opgevat en zou liever gestorven zijn dan dit aan ie mand te tonen. Zijn trots op de be kwaamheid van de hond, zijn grote waardering voor de vele goede ei genschappen van het dier liet hij, wel is waar, herhaaldelijk zelfs blijken, maar zijn oprechte genegenheid vond hij een laakbare zwakheid, die geen levende ziel mocht merken zelfs Jan niet. Want zijn slagen en vele verwensingen misleidden Jan niet, die zich Jeans genegenheid heel goed bewust was en bij wie dit gevoel in hoge mate wederkerig was. Hij was niet aan Jean gehecht, maar mocht hem graag; hij vertrouwde en eer biedigde hem om zijn bekwaamheid en kunde. ,,Ja-a", zei Jcan langzaam tot de rijke chechaquo, die Jan gekocht had, „die Jan is de beste leider, die ik ooit gezien heb en ik heb er nog al wat gezien. Maar geloof me, mister Beeching, u moet Jan geen andere plaats dan die van leider van uw span geven. Als u het niet doet, zal uw leider het aan de lijve voelen, en er misschien nog wat vel en haar bij inschieten ook, denk ik. Maar die Jan is een uitstekende leider, let op mijn woorden. Tot ziens, baas, ik moet weg. Terug, Jan! Duivel, blijf waar je bent, als ik het je zeg. Waarom voor de drommel, loop je achter me aan? Terug!" Dit was Jeans afscheid van Jan. Deze was zich vaag bewust van na derende moeilijkheden en besloot bij Jean te blijven, menend dat hij al heel listig te werk ging. Maar Jean pakte hem telkens terug en schopte hem terug naar de plaats was de chechaquo stond en gaf hem tot af scheid een flink pak slaag op zijn kop. ,,Ik zal je wel leren me achterna te lopen", zei hij brommig. ,,Die geeft ook machtig weinig om zijn honden", dacht de nieuweling, en hij keerde zich (met zijn zachtere gevoelens) om en wilde Jans kop strelen. Maar Jan bukte plotseling zijn kop om aan de aanraking te ont komen; gehoorzaam aan Jean, zijn beproefde meester, bleef hij op de plaats, die hem was aangewezen. Gedurende de dagen, die aan het afscheid van Jean vooraf gingen, had Jan vrij door de stad gedwaald met Blackfoot, Snip en de rest van het span, opmerkend en kennis makend, aanvallen afwerend, bestraffingen uitdelend en grapjes uithalend met de beste van een groot aantal sle dehonden van allerlei soorten, groot te, in alle verschillende toestanden en dikte, glanzend, gezond of geheel uitgemergeld. Want er waren honden bij, die kort geleden harde tijden met hun meesters hadden doorgemaakt en die weken van verzorging nodig hadden om ze geschikt voor een tocht te maken. Sommige van dit soort waren te koop en konden voor een tiende van Jans prijs of min der gekocht worden. Andere waren op „wachtgeld", terwijl hu nverarm- de meesters het een of ander am bacht uitoefenden om genoeg geld te kunnen verdienen om weer een sle- detocht te kunnen ondernemen. Tussen de honden, die Jan en zijn vrienden ontmoetten in de stra ten van het ruwe stadje van goud en sneeuw, vuilheid en overdaad, waren enige snoevers, gevreesde en beruch te vechtersbazen. Maar er was geen flinker span dan dat van Jan, geen enkel dat met succes zo'n klein en dapper troepje kon uitdagen. Herhaal delijk lokte de een of andere opge blazen ruziezoeker de lichtgelovige, goedige, oude Blackfoot alleen in een hoekje om hem eens de les te le zen. Maar zodra Blackfoot zijn stem verhief hetgeen hij altijd bij de minste uitdaging deed schoten Jan, Snip en de andere toe en zijn bela ger moest zich uit de voeten maken, met gescheurde oren en bloedende flanken, nederiger, zo niet wijzer, dan hij vóór zijn aanval op Blackfoot ooit dacht te worden. Wat Jan betreft, binnen vieren twintig uur kon hij zich geheel alleen door de hele stad vertonen zo hij dat verkoos, en er waren maar weinig „huskies", die niet onmiddellijk uit de weg gingen, zodra ze zijn massie ve gestalte en zijn opstaande, sabel- vormige staart zagen. Jan vroeg hen niet om uit de weg te gaan. Hij eis te geen kruiperige onderdanigheid en toonde zich nooit een bullebak. Maar hij drong op beleefdheid aan en de hond, die hem toegrauwde of pro beerde hem tegen de muur te drin gen, kreeg zeker met Jans slagtan den te doen. Geen enkele grootdoe nerij redde hem van die afrekening. De tegenstrijdige geuren van de stad brachten Jan met zijn merk waardige eigenschappen van bloed hond, na de zuivere lucht van het open veld, geheel van het spoor. Ge durende zijn wandelingen bleef hij telkens stokstijf staan, doordat hij plotseling het spoor van Jean, van Jake of van een van zijn makkers van het span meende te ruiken; dat spoor was soms vierentwintig uur oud en door honderd andere sporen gekruist. Deze voorvallen maakten, evenals zijn ontelbare ontmoetingen met andere honden, zijn leven belang- vekkend en vol opwinding. Maar over net algemeen vond Jan het stadsle ven te verward, te vaag en te doel loos om het tot een werkelijk goed leven te maken. Toch voelde hij zich tamelijk een zaam en verlaten, toen hij op de laatste avond door zijn nieuwe mees ter, wiens naam Beeching scheen te zijn, werd weggeleid en in een klei ne ruimte met een hoog, ijzeren hek werd opgesloten, tegelijk met negen andere honden, het overblijfsel van het span, waarvan hij nu deel zou uitmaken. Gedurende enige tijd had hij nu te veel afleiding om veel aan het verlies van zijn makkers te den ken. De negen vreemdelingen zagen er alle glanzend en wel doorvoed uit. Chechaquo Beeching was op weg naar de zeekust en de beschaafde wereld met een tamelijk dikke bui del en hij was vast van plan om de tocht geheel volgens de regelen te volbrengen, met zijn eigenaardige vriend, die hij Harry noemde. Van de negen mooie, gezonde honden had Jan er vier in de stad ontmoet en hun geleerd om eerbied voor hem te hebben. Twee - Jinny en Poll - wa ren teven en werden daarom niet als mogelijke tegenstanders in een gevecht beschouwd, maar de overige drie waren stevige „huskies", dik en brutaal, die de grote hond nooit gezien hadden en deze drie moesten een flink pak slaag hebben, voordat Jan vaste voet had binnen de om heining. (wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5