Staten zonden aan Regering een motie en Kamers Chefarine,4 Belangrijke voorstellen in gemeenteraad Ter neuzen „De Schelde" te Vlissingen huldigde 90 jubilarissen Benzinepomp bij de grens voorwaardelijk gesloten Ontspoorde loc. blokkeerde spoorwegverkeer bij Goes Z.-Ylaamse Horeca-cursus te Yzendijke geopend Tweede nieuwe pont zit de Zeeuwen hoog Huwelijksfeest in diamant DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 11 G.S. waren eerst wat huiverig Bavelse zuster melaats overleden in Paramaribo Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Na verkoop voor illegale uitvoer Voorstellen tot de polderconeentratie ter inzage Hoogwaterstanden Benoeming gezworene Schieting in Eede Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN MEUBILAIR VOOR DE MUZIEKTENT Z.-Vlaanderen TERNEUZEN HULST Avond vol koorzang „De dominee van Urk" Zuid-Beveland GOES Zwembad urgenter dan sportveld Financiële commissie over woningbouw Verdubbeling van rekening-courant AGENDA Vandaag Morgen Dat de kwestie van de door de minister van Waterstaat afgewezen tweede nieuwe veerboot de Statenleden hoog zit, kwam gisteren uit bij de opening van de winter zitting. Een stemmig werd n.l. de volgende motie aangenomen: „De Staten der provincie Zeeland spreken hun ernstige teleur stelling en verontrusting uit, over de aanvankelijke beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat, strekkend tot het onthouden van toestemming voor de bouw van een tweede nieuwe boot voor de veer dienst op de Westerschelde. Zij zien in deze beslissing een onvoldoende erkenning der betekenis van deze veerdienst voor de Zeeuwse- en de onverbrekelijk daarmeee verbonden nationale economie, en als schakel in de internationale verbindingsroute met België, Frankrijk en Enge land. Zij nodigen Ged. Staten uit deze motie ter kennis te brengen van de minister en van de beide Kamers.". De heer Verhagen (V.V.D.) had in deze de kat de bel aangebonden. Dit Statenlid herinnerde aan het feit dat reeds in augustus 1954 de Staten had den besloten tot de bouw van twee nieuwe boten. Nu zal er pas in 1958 slechts één in de vaart komen. De vitale belangen van Zeeland achtte hij daardoor geschaad. Daarom drong hij aan op een motie, waarin van dat gevoelen werd getuigd. De heer van Poelje (Ged Staten), bleek eerst niet erg enthousiast over zo'n motie en vroeg de vergadering er van af te zien. Ged. Staten zijn natuurlijk verheugd over de activi teit der Staten in deze, maar menen dat een motie minder opportuun is, omdat het mogelijk zou zijn, dat het beleid van G.S. er mee doorkruist zou worden. Spr. memoreerde dat om redenen van de conjunctuur de minister voorshands niet had kunnen instem men met de bouw van een tweede boot, maar hij herinnerde ook aan het woord van minister Zijlstra dat beperkingen om die redenen beperkt moeten worden en niet mogen leiden tot structurele schade. G.S. menen, nat die schade ontstaat bij 't uitblijven van de tweede boot. Hoewel G.S. begrip hebben voor de moeilijkheden der regering meenden zij zieh toch te moeten wenden tot de ministerraad, omdat dit geen kwestie meer is van de minister van Water staat alleen. De heer van Oorschot (Arb.) zei dat de motie hem sympathiek was, maar dat hij er liever mee wilde wachten tot de zitting van 24 januari, wanneer alles in de brede bespro ken is. De heer Verhogen meende dat de In het moederhuis der Zus ters van Liefde te Tilburg is telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van zuster M. Theresa Boomaars, de melaatse zuster uit Parimaribo. Op jeugdige leeftijd vertrok zr. M. Theresa Boomaars. die afkomstig is uit Bavel, naar de Majellastichtmg in Paramaribo, waar de Congregatie der zusters van Liefde zich wijdt aan de verpleging der melaatsen. In 1913 kwam de algemene overste voor visitatie in de Majella. Tijdens dit bezoek bekende zr. The resa het vermoeden, dat zij sinds enige tijd door de lepra aangetast was. Tot afschijding van de communi teit moest worden besloten toen dit vermoeden juist bleek te zijn. Zr. The resa ging volgens haar eigen wens de ergste zieken verplegen. Daar haar handen gaaf bleven kon zij dit tot op hoge leeftijd blijven doen. Haar laat ste levensjaren heeft zij gedeeld met een tweede zuster, die melaats werd. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Oe kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge- leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. f/ legen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. motie allerminst het beleid van G.S. doorkruist maar het juist versterkt. Wacht men tot 24 januari dan is de spanning eruit en dan is de minister raad ook al klaar met G.S. Thans moet men het kabinet en de volks vertegenwoordiging er met zijn neus op duwen. De heer van Poelje zei te willen terugkomen op zijn mening, dat de motie het beleid van G.S. zou door kruisen en dat hij daardoor al toegaf, dat het college zich er niet tegen zal verzetten. Dit was het sein voor de Staten een motie ineen te zetten en onder tekend door alle fractievoorzitters, kwam die tenslotte ter tafel en werd zonder discussie aanvaard. Daarna gingen de leden in de afdelingen en werd de vergadering verdaagd tot 24 januari. Bij de aanvang der zitting neeft het oudste Statenlid, de heer Kodde, de Commissaris hartelijk gecompli menteerd met zijn 50ste jaardag. Spreker gaf te kennen hoe de Staten leden zijn persoon waarderen, om hetgeen hij- in het belang der pro vincie doet. Namens alle Statenle den bood hij, met zijn beste wensen, de Commissaris een zes-delige wereld geschiedenis aan. De Commissaris zei dat deze woor den hem diep troffen en dat hij ook maandag ontroerd was door de vele bewijzen van belangstelling. Met Gods hulp hoopte hij nog lang piet de Stater, te kunnen werken in het be lang van Zeeland. (Advertentie) Op de (zeer waarschijnlijk) laatste gemeenteraadsvergadering van dit jaar te Terneuzen, die donderdag om 19 uur zal worden gehouden, zul len nog enkele belangrijke punten aan de orde komen; punten die al vele malen onderwerp van bespre king zijn geweest, die weer een stuk je nieuwe toekomst van Terneuzen zullen inluiden, of het uiterlijk van de stad binnen niet al te lange tijd zullen veranderen. Wie Terneuzen zegt, zegt scheep vaart en daaraan is onverbrekelijk het belang der haven verbonden. Sedert de kwestie van de overname der Terneuzense havens door de ge meente van het Rijk ter sprake is gekomen, blijkt dat het gemeente bestuur met grote voortvarendheid te werk is gegaan. Op 13 septem ber verklaarde de raad zich in be ginsel bereid het beheer en de ex ploitatie hiervan over te nemen. Toen bleek al direct, dat het nodig zou zijn dat iemand .zou worden aange wezen die de gemeente van advies wil dienen bij de problemen, die zich bij de overdracht door het Rijk van de haven voordoen. Hieronder is ook de toekomst van de haven begrepen. Het college van B. en W. zal de raad dan ook voorstellen te besluiten voor deze werkzaamheden de directeur van de Haven- en Handelsinstellin- gen der gemeente Amsterdam, C. J. Tuyn te benoemen. In het Schcldekwartier te Vlissin- ren legpenning van deze maatschap gen is door de koninklijke maatschap pij ,,De Schelde" weer de traditione le massale huldiging van zijn jubi larissen gehouden. Het waren ditmaal 90 personen, die in het jaar 1956 een bijzondere dag te gedenken had den. Bij de huldiging waren o.m. aanwezig de burgemeester van Vlis singen, mr. B. Kolff, de voorzitter van het departement Zeeland der maatschappij voor nijverheid en han del, ir. M. de Vink en de volledige directie van „De Schelde". In zijn toespraak vertelde de pre sident-directeur, de heer J.W. Hup- kes, dat sedert de oprichting van de maatschappij reeds 2.827 personeels leden hebben gejubileerd. Onder de negentig jubilarissen met 50-, 40- of 25-jarige dienst van dit jaar zijn twee gepensioneerden, die 25 jaar pensi oentrekker zijn. De heer Hupkes on derwierp de resultaten van het jaar 1956 aan een beschouwing en consta teerde dat de conjunctuur zich op een hoog niveau heeft kunnen hand haven en de N.V. Koninklijke Maat schappij ,.De Schelde" heeft kunnen profiteren van de gunstige gang van zaken. De orderportefeuille, zei hij, omvat thans 22 koopvaardijschepen met een totaal draagvermogen van 359.100 dwt. Ook de machinefabriek is voor een aantal jaren goed van werk voorzien. De tandwielfabriek heeft een orderportefeuille van 21 grote tandwieloverbrengingen. Spreker reikte vervolgens een voor een de jubilarissen een gratificatie en een herinneringsbord uit. De heer Hupkes wenste iedere persoonlijk ge luk. Daarna werd nog het woord ge voerd door ir. M. de Vink, die in het bijzonder ir. G.A. Kemper, secreta ris van het departement Zeeland van de maatschappij voor nijverheid en handel gelukwenste en hem de zilve- (Van onze correspondent). De Middelburgse politierech ter, mr. P. v. Empel, heeft gis teren voorwaardelijke sluiting bevolen van een benzinepomp, die eigendom is van de gebr. G. te Sas van Gent. Dit was de voorwaarde bij een boete van f 500 subs. 2 maanden hechtenis, die de gebroeders werd opgelegd wegens de ver koop van benzine, die voor smokkel naar België bestemd was. Hoewel de jeugdige broers ter zit ting ontkenden te weten, dat liet kostbare vocht voor illegale uitvoer bestemd was, accepteerde de politie rechter dat niet. De jongemannen hadden opdracht gekregen van hun vroegere Belgische klanten o<m drums van tweehonderd liter tot vlak bij de Belgische grens te brengen. Men hoefde de drums maar een schop te geven en ze rolden zo onze buurstaat binnen. Voor een Belgische tandarts moesten ze grote hoeveelheden ben zine afleveren in Hoek, waar de man een zomerhuis heeft staan De gebroeders G. meenden niet strafbaar te zijn, zolang ze de ben zine maar in Nederland afleverden. Maar daar was de politierechter het niet mee eens. De officier van jus titie evenmin en die wilde meteen een voorbeeld stellen voor alle ben zinepomphouders langs de grens. Hij eiste de straf die hierboven werd opgesomd alsmede een week onvoor waardelijk. Die laatste viel er in het vonnis af. pij aanbood. Daarna reikte de burge meester van Vlissingen de bij K.B. toegekende gouden, zilveren en bron zen eremedailles uit aan enige jubi larissen, wier namen wij gisteren reeds vermeldden. Op de secretarie van de betrokken gemeenten zipn door G.S. ter visie gelegd de voorstellen tot samenvoe ging van alle polders of waterschap pen op Schouwen-Duiveland. N.-Be- veland en Tholen tot een drietal wa terschappen, voor elk eiland één. Belanghebbenden zijn nu in de ge legenheid om eventueel bezwaren daartegen in te brengen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 20 december de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 4.34 en 17.01 uur, te Terneuzen om 3.47 en 16.12 uur en te Vlissingen om 3.14 en 15.41 uur. In dezelfde raadsvergadering (van 13 september n.l.) vonden verschil lende raadsleden het noodzakelijk voor de werkzaamheden verbonden aan de overdracht van de haven, het college ook te doen bijstaan door een commissie van advies. Ais leden van deze commissie zul len worden voorgedragen, mr. P. H. W. F. Teilegen, voorzitter, en de raadsleden dr. M. E. H. Camps, S. W. Henry, en M. van Langevelde, uit het bedrijfsleven de heren H. A. M. A. de Meyer, G. J. W. v.d. Peyl en L. F. du Bois, (secretaris). Het college van B. en W. zal ook een voorstel doen tot de bouw van een industriehal voor de tijdelijke huisvesting van de te stichten U. T. S. Impliceert dit dat de definitieve Uit gebreid Technische School in Terneu zen zal worden gebouwd? Reeds tientallen jaren is de onwel riekende leiding die vanaf Sas van Gent (hoofdzakelijk tot en met Sluis kil) de atmosfeer verpest met kwa lijk riekende gassen, (vooral tijdens de bietencampagne is dit verschrik kelijk) onderwerp van discussie ge weest. In de Terneuzense gemeente raad niet alleen, doch ook in die van de andere belanghebbende ge meenten. Iedere keer opnieuw kon den de vroede vaderen geen afdoen de oplossing vinden, maar nu schijnt het toch zo ver te zijn gekomen, dat de bewoners van Sas van Gent en Sluiskil vooral een frissere tijd te gemoet gaan. De gemeente Terneuzen heeft n.l. een verzoek van de Commissie van samenwerkende gemeenten Kanaal zone ontvangen, tot medewerking aan de voorbereiding voor de aanleg van een persleiding van Sas van Gent naar de Schelde voor de afvoer van afvalwater. Reeds in 1950 heeft het Stedebouw kundig Advies- en Ingenieursbureau Irs. Witteveen en Bos c.i. een voor lopig plan tot een persleiding ge maakt. In verband met de kanaal plannen is dit plan echter moeten blijven rusten. De kosten van voorbereiding wor den voorlopig geschat op fl. 30.000 Sas van Gent zou hiervan 50 pro cent voor zijn rekening moeten ne men, Terneuzen 25 procent, West- dorpe 15 procent, Axel en Hoek leder 5 procent. Het College van B. en W. overweegt dat dit project ten doel heeft een einde te maken aan de reeds tien tallen jaren bestaande onhygiënische en in strijd met de volksgezondheid heersende toestanden rondom de wes telijke Rijkswaterleiding en stelt dan ook voor hieraan medewerking te verlenen. Het College van B. en W. zal ten slotte de raad voorstellen aan de woningbouwvereniging .Werkmansbe- lang" percelen grond te verkopen in de Zeven Triniteitspolder 11 en in de Zuidlandpolder tot een gezamen lijke oppervlakte van ongeveer 40. 000 m2. Op 9 augustus 1.1. werden aan de ze woningbouwvereniging diverse percelen in de Zeven Triniteits polder verkocht, om daarop 216 wo ningwetwoningen te bouwen. Op de zelfde datum werd financiële steun toegezegd voor de bouw van deze woningen. Het is thans de bedoeling het to tale bouwprogramma van de Zeven Triniteitspolder 11 en de Zuidland polder in het tijdsverloop van onge veer 3 jaar te verwezenlijken door de bouw van totaal 541 woningen, waarvan 531 woningwetwoningen. B. en W. zullen nu voorstellen het beèluit van 9 augustus betref fende de financiële steun in te trek ken en uit 's Rijks kas een zo hoog mogelijke jaarlijkse bijdrage te vra gen ter gedeeltelijke voorziening in de ongedekte jaarlijkse kosten, voort spruitende uit de exploitatie van 531 woningwetwoningen. Gistermorgen tegen vijf uur blok gedrukt. De locomotief had op het' Goese spoorweg- i kwam schots en scheef op en emplacement langs de Patijn- naast de rails te staan en blok- weg een ernstig incident plaats. Een zware dieselelektrische lo comotief raakte op dood spoor en botste toen met een donde rende klap op een paar wa gons van een zandtrein. Die werden finaal door het stoot- In een van de moderne loka len van de r.-k. Huishoudschool te IJzendijke werd de Horeca- cursus officieel geopend, waar bij talrijke genodigden aanwe zig waren. Deze cursus voor opleiding van hotel-, café- en restaurantpersoneel wordt ge geven op initiatief van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Terneuzen, nadat een derge lijke cursus vorig jaar te Mid delburg een waar succes ge worden is. De directeur van het Gew. Ar beidsbureau te Terneuzen, de heer Jansen, hield een korte inleiding. Daarna sprak de burgemeester van IJzendijke, jhr. van Bonninghausen het officiële openingswoord. Spreker ging er van uit dat het beroep van hotelhouder of gastheer een van de oudste beroeper, is, waarvan zelfs in de oudste geschiedenis melding ge maakt wordt. Een tijd echter, dat er aan het beroep van gastheer meer eisen gesteld worden dan in de tijd waarin wij leven, zal er ongetwijfeld wel niet geweest zijn Men zal immers als gastheer aan de eisen moeten vol doen van de gasten die, door opvoe ding, leeftijd of welke andere facto ren dan ook, een totaal verschillen de smaak hebben en dit dan nog wel in letterlijke en figuurlijke beteke- Hoewel men nog niet eist dat men een vakbekwaamheidsdiploma mogt bezitten, meende de burgemees ter dat het vooral voor Zeeuwsch- Vlaanderen van het grootste belang zou zijn met geschoold personeel te kunnen gaan werker.. Vooral door de geweldige opgang van het toerisme in de laatste jaren. Tot slot bracht hij dank aan de N.C.B. voor het be schikbaar stellen van de school, aar. het personeel van de huishoudschool voor hun medewerking en wenste hij succes toe aan de docenten en leer lingen van de cursus. Hierna sprak de directrice var. de huishoudschool mej. A. Hiel. Zij sprak er haar vreugde over uit dat de cursus, die voor het eerst in Z. Vlaanderen wordt gegeven, in IJzen dijke gehouden wordt, en zij heette van harte welkom de ruim dertig leerlingen aan de cursus, waardoor het aantal leerlingen van de school na de opening op 30 mei van dit iaar tot 190 is gestegen. Ook de beide docenten, de heren Seydel en van 't Westende, heette zij welkom. Uit het oplezen van de namer. ..er leerlingen bleek, dat men niet alleen met mensen van IJzendijke te doen had, maar dat meer dan de helft van de leerlingen uit andere plaatsen komt, zoals Biervliet, Hoofdplaat Oostburg, Cadzand, Terneuzen, Sluis kil en Sas van Gent. Hieruit mag men toch wel de conclusie trekken, dat velen de cursus die twintig we ken duurt, en waarvoor men twee avonden per week r.aar IJzendijke moet komen, van groot belang ach ten. Na het woord door de directrice werd aan de aanwezigen thee gepre senteerd. Namens de Horecaf, de bond van werkgevers in de Horeca bedrijven, sprak de heer Ten Have Hij sprak er zijr. vreugde over uit dat men nu ook in IJzendijke de mo gelijkheid heeft geschapen een der gelijke Horecacursus te vilgen. Tot slot van de avond spraken de beide leraren. Vooral brachten zij dank aar. de directrice voor het vele werk dat door haar was verricht bij de voorbereidingen voor de cursus. keerde een der sporen, zodat men tot éénrichtingsverkeer moest overgaan. Dit veroorzaakte heel wat stagna tie in de ochtenduren. De trein uit Bergen op Zoom, die even vóór achten te Goes moet binnenkomen, arriveer de pas hall negen en werd 'toen tegen negen uur naar Bergen op Zoom te ruggebracht, tot grote teleurstelling van de vele reizigers(sters) voor Middelburg en Vlissingen. Die kon den eerst na anderhalf uur op het perron te hebben gepatrouilleerd, naar hun bestemming vertrekker.. Na tien uur was het personenvervoer weer normaal. Heel de dag is er hard gewerkt om de baan vrij te krijgen en tegen de avond gelukte dit ook. De ravage was vrij groot, maar persoonlijke on gevallen kwamen gelukkig bij de botsing r.iet voor. Het echtpaar L. van Doeselaer- Oppeneer Dekkerstraat 2 te Terneu zen, herdacht, onder grote belang stelling van familie en vrienden de dag waarop zij zestig jaar geleden in het huwelijk traden. De diamanten bruidegom (87) en bruid (82) genie ten nog een uitstekende gezondheid. Het feest werd gevierd ten huize van de heer en mevrouw P. Kaan-van Doeselaer, te Driewegen. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot gezworene van het waterschap De Vereenigde Polders van Ossenisse de heer B. de Bruijcker te Vogel waarde. In het Parochiehuis „Sancta Ma ria" te Eede hield de schuttersver eniging ,,De Edele Handboog" een grote kalkoenschieting. Niet minder dan 71 schutters waren opgekomen. Reeds bij zijn eerste schot wist J. Cattoor uit Eede de hoogvogel naar beneden te halen en zich daarmede sire te schieten. De eerste zijvogel werd afgeschoten door M. Coppejans uit Middelburg in Vlaanderen. VERZOEK CM INLICHTINGEN De commissaris van politie ver zoekt personen, die hebben gezien, dat in de Molstraat of in de Sint Pieterstraat op maandag 17 decem ber 1956 tussen 10 en 11 uur een bruin-grijze Volkswagen werd aange reden. zich voor het verstrekken van inlichtingen aan zijn bureau te mel den. B. en W. schrijven de raad: „Waar de gemeente nu in het be zit is gekomen van een moderne ver plaatsbare muziektent, welke zowel uit esthetisch als uit praktisch oog punt geheel voldoet, verdient het aan beveling, dat deze muziektent ook van representatief meubilair wordt voorzien. De huidige inventaris, waarvan 'n gedeelte in gebruik is bij de plaatse lijke muziekverenigingen, wier eigen meubilair gedeeltelijk is verbrand, verkeert in een slechte toestand, zo dat vernieuwing daarvan tóch al geen overbodige luxe is. Dergelijk meubilair, bestaande uit muziekstandaards, taboerets, trom- stoelen, etc., kan door het personeel van de beschutte werkplaats in eigen beheer worden vervaardigd; de kos ten hiervan worden begroot op rond f. 2.000,-. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. OPENING R.-K. JONGENSSCHOOL Het ligt in de bedoeling de nieuwe r.-k. Jongensschool aan de Geranium straat half januari officiéél te ope nen. NA AANRIJDING DOORGEREDEN De bestelauto van de heer J.C.M. wonende Boeregat stond in de Axel- sestraat even voorbij de Kerkhoflaan, aan de rechterzijde van de weg ge parkeerd. Toen de bestuurder weg wilde rij den bemerkte hij dat zijn auto aan de achterzijde was beschadigd. Al spoedig stelde de politie vast dat een andere auto in het spel was, doch hiervan was geen spoor meer te be kennen. Na ijverig speuren bleek de dader een Terneuzense automobilist te zijn, de heer G.V.W. die meende dat de aanrijding niet zo erg was geweest en maar was doorgereden. Zijn eigen auto was evenwei fiink beschadigd. Sluiskil BENOEMING Tot directeur van het St. Liduina ziekenhuis te Apeldoorn werd be noemd drs. F. Vink. Voorheen was de heer Vink administrateur van het St. Elizabethziekenhuis alhier. PAROCHIEHUIS GESLOTEN In verband met de deze week te houden H. Missie zullen in het paro chiehuis geen bijeenkomsten alsmede repetities van verenigingen en der gelijke plaats hebben. Sas van Gent „MYSTIC MARCO" HELPT JEUGDVERENIGINGEN Donderdag 20 december om 20 uur zal onze stadgenoot - goochelaar „Mystic Marco" optreden in het bios coopgebouw alhier. Deze avond zal opgeluisterd worden door het orkest van de „Optimisten". Voor de jeugd zal een kindermatinee plaats vinden in voornoemd gebouw. Donderdagavond (om 8 uur in het St. Josept-patronaat) geeft het Ge mengd Koor een uitvoering waaraan ook afzonderlijk het kerkkoor en het Dameskoor zullen meewerken. Deze uitvoering, onder leiding van de heer J. Ivens, zal een uiting zijn van bijna alles wat Hulst op zanggebied pres teert. Zondag geeft de Camere van Rhe- torica ,,De Transfiguratie" haar eer ste opvoering van ,,De dominee van Urk". Twee volgende voorstellingen worden op 26 en 30 december ge geven, eveneens in het St. Joseph- patronaat. Dit stuk, dat over het vissersle ven handelt, wordt gespeeld voor het Zeeuws Landjuweel, waarin de Ca mere uiteraard deze keer een betere plaats wil bezetten dan vorig jaar, toen ze - hetgeen de omstandighe den ruimschoots excuseerden - ein digde op een plaats waar men tone listen, die eens het vaandel hielden, niet zou verwachten. St.-Jansteen FILMVOORSTELLING Ten bate van de missionarissen van Afrika zal deze week in het Jongenspatronaat de geluidsfilm ..Waar de hemel zong" vertoond wor den. BEKENDMAKING INENTING Donderdagnamiddag om 3 uur in enting tegen difterie in het Wit-Gele Kruis-gebouw. 362-0 Koetvacht GEDENKPLAAT GESNEUVELDEN Vorige week is in alle stilte een bronzen plaat opgehangen in de gang van het gemeentehuis. De plaat be vat de namen der oorlogsslachtof fers van '40 - '45. Deze zijn: G. Bonte, gesneuveld in de meidagen van 1940; Ed. Verschraegen en And. Buijs, gcsneeuveld in Indië; Art. Buijs, P. van Goethem, E. de Schepper en G. de Schepper, V2- slachtoffers LEZING VER. OUDLEERLINGEN Aanstaande vrijdag zal drs. L. Lockefeer te Hulst op uitnodiging van de ver. van oudleerlingen der vlassersschool alhier in de school een causerie houden over het onder werp: „Humor in de Literatuur"., Hengstdijk „de laatsxe misdaa.d" De „Toneelclub Hengstdijk" geeft zaterdag en zondag a.s. opvoeringen van het stuk „De laatste misdaad" van Frank Graham. Het spel staat onder regie van de heer J. Burggrave Overslag kolensmokkel Een kolenhandelaar, die zich met een wagen kolen naar de Berdelé- gebuurte begaf, werd door de douane achtervolgd. De kolen werden op Ne derlands grondgebied gelost doch na vertrek van de kolcnhandelaar wer den ze door een Belgische vrouw naar België getransporteerd. Hierbij sloeg de douane toe en de kolen wer den in beslag genomen. Proces-ver baal werd opgemaakt. IJzendiike COLLECTE VOOR HONGARIJE De opbrengst van de collecte voor Hongarije in onze gemeente was 2.768,25. Breskens KANARIE TENTOONSTELLING In Calé De Haven van de heer v.d. Broek hield de vogelver. De Vink haar eerste tentoonstelling. Na keu ring waren de prijzen als volgt: Eigen kweek: 1 M. Quaars, 2 en 4 Ph. Kegmel. 3 M. v.d. Broeke, 5 J. v.d. Wege (Nieuwvliet) Open klasse: 1 en 5 M. Quaars, 2 Schut de Kraker, 3 M. v.d. Broeke, 4 J. Snoep (Groeke). Bont-klasse: 1 en 2 J. v.d. Wege (Nieuwvliet), 3 K Wisse, 4 D. Quaars i. - De financiële commissie heeft de raad bericht, dat ze nog steeds van oordeel is, dat de bouw van een zwembad urgenter is dan de restau ratie van de sportvelden. Nu door burgemeester en wethou ders is medegedeeld, dat de goed keuringen voor de bouw van een zwembad nog wel even op zich zullen laten wachten, wil de commissie node met dit voorstel akkoord gaan onder voorwaarde evenwel dat burgemeester cn wethouders de uitdrukkelijke toe zegging doen dat daardoor onder geen enkele voorwaarde de bouw van een zwembad zal stagneren. De financiële commissie schrijft de raad, dat bij haar de vraa"g is gerezen of het mogelijk is de bouw van de 200 woningen te doen uitvoeren door een aannemer of combinatie van aanne mers uit Goes of omgeving, zóals dit ook het geval is met de bouw van de 72 woningen in West. Gevreesd wordt dat door de bouw in diverse gemeenten de woningen in de ene gemeente vlugger gereed zUl- len zijn dan in de andere. Vorig jaar machtigde de raad b. en w. een rekening-courant-over eenkomst aan te gaan tot maximaal 1,5 miljoen. Voor het jaar 1957, schrijven b. en w. de raad zal een nieuw besluit met betrekking hiertoe genomen moe ten worden. Vooral gedurende de tweede helft van dit jaar is geble ken, dat genoemd maximum bedrag te laag was en vooral gedurende de laatste weken verkeert de gemeente in acute betalingsmoeilijkheden. Zulks wordt veroorzaakt door de heer sende omstandigheden op de geld en kapitaalmarkt, die het onmogelijk maken om tot consolidatie van vlot tende schuld over te gaan. Zelfs het verkrijgen van kasgeldleningen stuit op vrijwel onoverkomelijke moeilijk heden. In verband hiermede is het noodzakelijk, voor 1957 het maximum in rekening-courant op te nemen kre diet te verhogen en zij stellen voor het te verdubbelen tot 3 miljoen. De vlottende schuld is thans f. 1.612.000. Voor in uitvoering zijnde kapitaalswerken is f. 1.270.000 nódig. De voornaamste zijn:bouw 21 woning wetwoningen 1 632.000; fabriek gebr. Wassen f. 375.000 en bouwrijp maken van grond Valckeslot f. 100.000. Bovendien moet nog rekening ge houden worden met de bouw van de 11-klassige r.-k. lagere school, waar mede binnenkort een aanvang ge maakt zal worden en waarvoor het goedgekerude krediet f 400.000 be draagt. Kruiningen ACTIE VEILIG VERKEER Voor de Veilig-Verkeersactie be stond overdag slechts matige belang stelling. De filmvoorstelling in het „Dorpshuis" trok echter vrij veel publiek. De medewerking van de ko ninklijke harmonie EMM, die in de pauze enkele nummers ten beste gaf, werd zeer op prijs gesteld. KOSTER BENOEMD Als opvolger van de heer P. van de Velde als koster van de hervormde kerk werd per 1 januari a.s. benoemd de heer H. Dek, alhier. GOES Grand: Moord op de voorpa gina. MIDDELBURG Electro: De zoon van Caroline. Schouwburg: Weekend. OOSTBURG Ledel 8 uur: Carmen Jones. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Alle hens aan dek. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Demonen der diepte. VLISSINGEN Alhambra: Moord op de voorpagina. Luxor: Spion voor de on derwereld. Ariënsgebouw: Vergadering KAB. GOES Grand: Les mains sales, volw. MIDDELBURG Electro: Camiile. Schouwburg: Week-end. VLISSINGEN Alhambra: De zeven hoofdzonden. Luxor: Spion voor de onderwereld. ANTWERPEN Kon, Vlaamse Opera, 8 uur: Cavalleria Rusticana en Paljaa.

de Stem | 1956 | | pagina 2