MINISTER CALS BEET FEL VAN ZICH AF Uitfat Er komt een betere salarisregeling onderwijzendpersoneel voor Ongezouten kritiek van Spaak op UNO Benzine op de bon in Engeland Tito kreeg gelijk Aanpassing pensioenen der ambtenaren aan algemene ouderdomswet komt er Tweede Kamer is bezorgd over de woningbouw Rotterdams raadslid in arrest Nasser vervolgt Joden Japan lid van V.N. h Bittere verwijten aan adres der docenten-organisaties Groot werk voor liet Deltaplan aanbesteed HI \ID K m DAGBLAD VOOR ZEELAND A.N.O.F. brak zelf de spelregels Ook self niet Pineau zorgt voor verrassing Zjoekov en Sjepilov in Warschau In Hongarije De staking verloopt maar geen produktie Rustig weer Voorwaarden voor vrijmaking van Suezkanaal imiiimiiiit Ziekenverzekering van bejaarden aanv aard Duitse machines voor dam van Assoean? Persconferentie Dulles 1 A D «O M t* ffl 9 m STBUS 250 \>9 i 'I :V fv mi-* ding nd k\ Wk gedachte, lie treurige [jit hij ten- hetzelfde hzame rui- vorm voor poort uit- 96e JAARGANG No. 22332 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Veicauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn-prijs bij voorultbet t 6.50 p. kwartaal, p. post 1 7.20, p. week (ultsl. bij niet postbesteli.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor Cod, Koningin tn Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teletoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. Tel. 2h01 WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. COSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Minister Cals heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat tot een gunstiger salaris regeling voor onderwijzers is besloten. De voorstellen, die het nieuwe kabinet aan de organisaties had gedaan, zullen „iets ruimer worden geïnterpreteerd"De Kamer zal er zeker mee instemmen, aldus mr. Cals, die echter geen nadere voorstellen kon doen, De minister moest de organisaties van docenten bittere ver wijten maken over hun unfaire strijd. Zij hebben in tal van publi- katies en demonstratieve congressen het onderwijs voorgesteld als een chaos en de overheid de schuld gegeven van het onder wijzerstekort. Dit tekort bestaat volgens de minister niet. Hij deelde mede, dat in 1939 nog slechts 62 onderwijzers per 10.000 Nederlanders werkzaam waren bij het lager onderwijs. Thans is dit tot 72 gestegen. Cijfers in dezelfde rangorde deelde hij mede voor de andere takken van onderwijs. Dit is dus een absolute en tevens een relatieve stijging, aldus de minister. (Van onze parlementaire redacteur.) omdat dit alles nog in het georganiseerd overleg moet worden besproken. De extra beloning van bij-akten zal weer worden in gevoerd, echter zonder dat dit tot de voor oorlogse jacht op deze akten zal kunnen leiden. Ook de marge voor de hoofden van scholen zal worden verruimd. zullen dan nog kwesties geregeld worden, zoals de wijziging van de exameneisen van het m.o. Met de zesjarige h.b.s. is de minister nog niet in het reine, omdat verschillende adviserende instanties tot ander in zicht zijn gekomen. De minister is niet van plan de schoolgelden voor het onderwijs nog verder at te'schaften. Dit zou weder om miljoenen gaan kosten, en o.m. tegen het SER-advies, inzake de be stedingen, indruisen. Zonder belas tingverhoging zou het Rijk de kosten onmogelijk kunnen dragen. Minister Cals bracht dank aan mej. dr. de Waal, die bij het begrotings debat reeds niet meer zal spreken, omdat zij haar verantwoordelijkheid voor ondérwijzerszaken geheel aan de minister heeft overgedragen. Zij zal straks als adviseuse aan het departe ment verbonden blijven. Hy merkte op, dat degenen die in de onderwijzers-vakpers aanhoudend op defaitistische wyze over het onder wijs schrijven, een grotere verant woording op zich nemen dan zij zelf wellicht beseffen. Ook heeft de ANOF (Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie) in het overleg zelf de spelregels gebroken. Men wist, toen met het congres in Den Haag ging organiseren, dat voorstel len tot verbetering van de salarissen in de ministerraad werden bespro ken. DE Alkmaarse rechtbank heeft een arts ujt Den Helder, tegen wie 8000 subs, vier maanden was geëist, op juridische gronden ontslagen van rechtsvervolging wegens belastingont duiking. NEGEN jongens van omstreeks twin tig jaar hoorden voor de rechtbank te Rotterdam gevangenisstraffen tegen zich eisen, variërend van anderhalf tot drie jaar. Op tal van plaatsen had den zij ingebroken, een hunner zelfs 38 keer, anderen 20 tot 25 maal. DE PTT van Vaticaanstad zal een nieuwe serie postzegels uitgeven ter ïerdenking van het in 1956 in Polen gevierde Mariajaar ter ere van de Maagd van Czestochowa, de schutspa- :rones van Polen. OE Kerstboodschap van Z. H. Paus *us zal dit jaar niet, zoals ge woonlijk, op 24 december, maar op .3 december door de radio worden uitgezonden. N HET noorden van Portugal heerst «en koudegolf. In het gebied van Bra- ganca hebben op sommige plaatsen uitgehongerde wolven vee aangeval len. TE BETHESDA. in de Amerikaanse staat Maryland, is een Siamese rneis- jesrtweeling van vier maanden door een operatie gescheiden. De toestand van de tweeling is bevredigend. DE Amerikaanse luchtmacht zal in iet voorjaar van 1957 met een ballon U-achten een hoogte te bereiken van 12 km. DE Amerikaanse raad voor filmkri tiek heeft de Franse film „De wereld Ier stilte" uitgeroepen tot de beste buitenlandse film van 1956. IN HUIZE Overhorst te Driebergen is '•p 83-jarige leeftijd overleden jhr. dr A. G. Schimmelpenninck, grootofficier iciele huis van H.M. de Koningin en id-gezantsehapssecretaris. ••••••••«•«••«•••••••••••••••••••••••a Tegenover het starre standpunt van de ANOF, die sinds april 1954 vast houdt aan gedane voorstellen, stelde mr. Cals, dat de regering reeds her haaldelijk heeft aangetoond, dat deze onaanvaardbaar zijn vanwege de re percussies in het gehele ambtenaren corps. Dit zou miljoenen gaan kosten. Geen koppeling Hij bestreed voorts het standpunt van de leraren, die een koppeling van hun salarispeil aan dat van de hoofdingenieurs van de Rijks waterstaat voorstaan. De minis ter zei, dat dit niet opgaat, om dat de positie van de leraren al leen reeds door hun mogelijkhe den tot bijverdiensten en vakan ties geheel anders is. De regering heeft dit steeds be toogd, maar wederom door onjuiste publikaties is dit van de zijde van de organisaties van leraren verkeerd naar buiten gebracht. Te goeder- trouw menen velen, dat er discrimi natie in het spel zou zijn. Minister Cals sprak vier uur lang om zijn be groting te verdedigen. Hij deelde mede, dat in de komende vier jaar vier nieuwe wetsontwerpen tegemoet kunnen worden gezien, tot regeling van het l.o., het buitengewoon l.o., het m.o. en het hoger onderwijs. Beraad m. o. Op 15 januari gaat het Ministerie van Onderwijs met alle ambtenaren in retraite om zich op de zeer inge wikkelde wet van het middelbaar on derwijs voor te bereiden. Hier zal alleen het kweekschool- onderwijs buiten vallen. Incidenteel Het kabinet heeft besloten om de salarissen «au ministers en staatssecretarissen niet te ver hogen. Bij de verhoging der sa larissen van de topfunctionaris sen zouden ministers en staats secretarissen met f 135 per maand in die verhoging delen. Minister Cals heeft dit aan de Tweede Kamer medegedeeld in antwoord op een opmerking van mevr. Fortanier-Dewit. die had gevraagd hoe het mogelijk is, dat de regering niet de le raren met de hoofdambtenaren van Rijkswaterstaat gelijk wil stellen, maar wel de ministers salarissen mee optrekt met dat van de topfunctionarissen. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Christian Pi neau, heeft te Parijs in de na tionale vergadering gezegd, dat Hongarije een gegarandeerde neutraliteit moet krijgen, zoals Oostenrijk. Pineau is van plan, zo wordt ver nomen, hierover met Amerika en Engeland van gedachten te wisselen. Hij wil gezamenlijk met de Sovjet- Unie over dit voorstel onderhandelen. Het biedt volgens hem de mogelijk heid Hongarije zijn vrijheid te her geven. zonder dat de Sovjet-Unie bang hoeft te zijn voor internationale gevolgen. Radio-Moskou heeft het debat in de Franse nationale vergadering over Hongarij ..ongeëvenaard in de ge schiedenis" genoemd en gezegd dat „het een grove inmenging in de aan gelegenheden van een andere staat betekent". Gisteren is het eerste grote werk- van het Deltaplan door Rijkswater staat aanbesteed. Het is het maken van een bouwput met haven, ongeveer 5 kilometer benedenstrooms van de werkhaven te Hellevoetsluis voor de afsluiting van het Haringvliet. De combinatie N.V. R. Boltje en Zo nen te Zwolle. N.V. Oosterwijk te Rotterdam, N.V. Reef's Annemers- en Handelsmaatschappij te Oldenzaal en de N.V. P. C. Zanen was de laagste inschrijfster met een bedrag van 17.674.000 De combinatie N.V. Bag- germaatschappij Bos en Kalis te Slie- drecht en N.V. C. J. van der Hoeven te Den Haag, schreef in voor 22.425.000 en was daarmee de hoog ste. Diverse berichten uit Hongarije ge wagen van een toename van het aan tal werkwilligen. In tal van bedrijven duurt de staking echter hardnekkig voort. Daar. waar echter wel ,.ge' werkt" wordt, kan van enige pro. duktie van betekenis geen sprake zijn, omdat men overal kampt met een groot tekort' aan elektriciteit. Radio-Boedapest riep gisterenavond een bericht om, dat aan hogere amb- jjy (je behandeling vah de begro- tenaren van de Hongaarse PTT twee ting van Volkshuisvesting en Bouw dagen bedenktijd wordt gegeven om nijVerheid heeft de heer Andriessen het werk te hervatten. Zijn zij daar- j (K v p zijn grote zorg uitgespr0. toe niet bereid, dan volgt onmiddel- ken over ontwikkeling op de ka- (Van onze parlementaire medew.) Slechts enkele leden van de KVP en de CHU in de Eerste Kamer zul len zich waarschijnlijk blijven verzet ten, wanneer vandaag de aanpassing van de ambtenarenpensioenen aan de algemene ouderdomswet in de Eerste Kamer in stemming komt. Dit is gisteren reeds duidelijk ge worden, toen de senaat met de be handeling van de betreffende wets ontwerpen een aanvang maakte. De heer van Lieshout (KVP) stelde, dat aanpassing van verkregen rechten al leen geoorloofd is, wanneer die wor den gerechtvaardigd door het alge meen belang en wanneer de betrok kenen volledig compensatie krijgen. Geen van beide voorwaarden was nu, zo meende hij, vervuld. Zijn partijge noot Derksen achtte hier echter wel degelijk het algemeen belang in het geding, terwijl er volgens hem zoal geen volledige dan toch in ieder ge val een belangrijke compensatie was gegeven. Bovendien wees de heer Derksen op de consequenties die de verwer- (van onze parlementaire, redacteur) Weersverwachting van het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot van avond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur. In de ochtend plaatselijk mist, overigens veranderlijke bewol- j king en droog weer. Zwakke tot matige wind. overwegend tussen zuid en zuidwest. Iets minder zacht. 1 Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit zuid tot zuidwest, Afwisselend geringe tot zware be- 5 wolking. Hier en daar enige re- gen. Weinig verandering in tem- peratuur. ,„Vandaag: zon onder 16.32 uur Maari op 19.04 uur. Morgen: zon op 8.47 uur. Maan onder 10,26 uur. Het opperbevel van de Brits-Franse troepen in Egypte en vertegenwoor digers van de V.N. zijn het gisteren eens geworden over twaalf voorwaar den, waaraan moet worden voldaan, wil de Brits-Franse bergingsvloot in Egypte blijven, nadat de Britse en Franse militairen zich uit dat land hebben teruggetrokken. Men is overeengekomen, dat de troepen van de V.N. de bergings vloot zal beschermen. De schepen zullen de vlag van de V.N. voeren en het Britse marinepersoneel zal in burger werken en armbanden van de V.N. dragen. De overeengekomen voorwaarden behoeven nog de goedkeuring van president Nasser. Andere voorwaarden zijn. dat het Britse en Franse personeel van de bergingsvloot de volledige internatio nale status van de V.N. krijgt, de bergingsschepen vrij door het Suez kanaal mogen varen en dat men bij het werk gebruik mag maken van de weg langs het kanaal. Voorts zal men aan boord lichte wapens voor zelfver dediging mogen hebben, doch de zwaardere wapens zullen van boord moeten verdwijnen. lijk ontslag. Met ijzeren vuist wordt het ge knechte volk geregeerd. Radio- Boedapest zelf berichtte, dat maan dag nog 200 „contra-revolutionaire terroristen" werden gearresteerd. Ook gisteren werden nog vele arres taties verricht. R.-k. Huisvestings comité In overleg met de Caritas Inter national heeft het r.-k. Huisves tingscomité te Den Bosch toege zegd om gedurende zes maanden alle kosten op zich te nemen voor de verzorging van 300 Hongaren, die in Oostenrijk zijn onderge bracht. Hiermee is een bedrag gemoeid van een kwart miljoen gulden. Mo menteel wordt met de Oostenrijkse Caritas overleg gepleegd welk kamp aan de zorgen van het r.-k. Huisves tingscomité zal toevertrouwd worden. In het kader van de andere hulp verlening heeft het Huisvestings comité dinsdag 14.000 kg margarine en 5.000 kg vet aangekocht en naar Oostenrijk verzonden. pitaalmarkt, waardoor het zelfs mo gelijk zou zijn. zo had hij in de stuk ken gelezen, dat de beoogde produk tie van 75000 woningen in 1957 niet zou worden gehaald. Hij vroeg de re gering om zo nodig bepaalde bedra gen van de Rijksfondsen te claimen om de woningbouw in ieder geval op peil te houden. Hij vroeg ook de aandacht voor de systeembouw en meende, dat ook de i woningen voor bejaarden en voor al- leenstaande speciale aandacht ver- l dienen. Maidenspeech Het Bredase gemeenteraadslid mr. Toxopeus (V.V.D.) hield zijn maiden speech, die een uitstekende indruk heeft gemaakt. Hij was met de heer Beernink van van de C.H. tegen de voorgenomen huurverhoging van 25T. waarbij de helft van deze verhoging zou worden geblokkeerd en wees er op. dat deze op de eerste plaats op zich zelf niet voldoende zou zijn om de woningen weer rendabel te maken. Hij stelde voor om een trapsgewijze huurver hoging in te voeren, van telkens 10 procent, over een langere periode ping van de wetsontwerpen zal heb ben, omdat de regering de aanpas sing als voorwaarde stelt voor de in werkingtreding van de algemene ouderdomswet. In dit standpunt werd hij door andere fracties gesteund. De aanvaarding van de aanpassing wil echter niet zeggen, dat de Kamer zich met de gevonden oplossing erg gelukkig voelde. Er blijven nog vele wensen over, maar men troostte zich er mee, dat het hier slechts een interim regeling betreft, en dat de minis ter heeft toegezegd zo spoedig mogelijk met een geheel nieuwe pensioenwet te zullen komen. Over de gang van zaken in het ge organiseerd overleg tussen vertegen woordigers van de regering en de or ganisaties waren alle sprekers zeer ontstemd. Dat de minister in de Tweede Kamer nog concessies heeft kunnen doen, bewijst, zo was de al gemene opvatting, dat de regering bij het overleg met de organisaties niet het uiterste heeft gedaan om tot overeenstemming te komen. (Advertentie) verdeeld, en dan zonder blokkering. Steeds zou dan moeten worden bezien of compensatie van deze huurverho ging nodig zou zijn. Hij zag hierin tevens een stuk bestedingsbeperking. Evenals de heer Beernink was hij met minister Witte tegen het opiich- j ten van een Staatbouwbedrijf. Hij I vroeg de aandacht voor meer conti- l nubouw en een snellere procedure bij j de goedkeuring van materialen. 1 MAZÊIfABRIEKEN TE ZEVENBEBGEM Paul-Henri Spaak, de Belgi-v 'jP,sd„fructuur va," de r v.N. is alles op oorlog na geoorloofd, sche minister van buitenlandse Verdragen mogen worden geschon- zaken, die dezer dagen is geko-1 ?en' beloften kunnen worden verbro- ken, een land mag zijn buren bedrei- zen als secretaris-generaal van sen en elke streek tegen hen uitha- de NAVO, heeft in het Ameri- jlen' r.o\nng er maar geen feitelijke Voor het tekenen van een overeen komst, krachtens welke Rusland troepen in Polen mag stationeren, waren de Russische minister van defensie, maarschalk Georgi Zjoe kov (geheel links) en zijn collega van buitenlandse zaken, Dmitri Sje pilov (tweede van links) per vlieg tuig naar Warschau gekomen, waar zij op het Okecievliegyeld werden verwelkomd door de Poolse minis ter van buitenlandse, zaken, A. Ra- packi, (midden) en diens ambtge noot van defensie, M. Spychalski (rechts). Deze opname geeft een beeld van de begroeting op het vliegveld bij de Poolse hoofdstad. De i7ihoud van het akkoord gaven wij reeds in onze editie van gisteren Het Rotterdamse gemeenteraadslid en lid van provinciale staten M. F. is door de politie aangehouden, aldus weet Het Parool te berichten. Hij wordt verdacht van opzettelijke he ling en uitlokking tot oplichting, F. zou zijn betrokken bij een oplichtings zaak, waarvoor vrijdag al een ander# Rotterdammer, de verzekeringsinspec teur M. van R. is aangehouden. Van R. moest voor een woningbouw vereniging een rapport uitbrengen over de financiële toestand van ge gadigden voor een winkelpand in Pen- drecht. De man zou een aantal men sen hebben bewogen tot afgifte van niet onaanzienlijke bedragen, door mededelingen te doen die in strijd waren met de waarheid. In totaal zou van R. op deze wijze zesduizend gulden bijeen hebben ge kregen. Hij zou dit geld hebben ge deeld met F., die bestuurslid en ad ministrateur van de bewuste woning bouwvereniging is. De verzekeringsinspecteur wordt vandaag voor de officier van justitie geleid. De zaak van het raadslid moet eerst nog verder worden onderzocht. De recherche acht het niet onmogelijk, dat van R. getracht zou hebben nog meer geld onrechtmatig te innen. Deze bedragen zijn dan echter nog niet aan hem betaald. kaanse tijdschrift „Foreign Af fairs" een felle aanval gedaan op de wijze, waarop de Verenig de Naties de internationale vraagstukken behandelen. Een aantal Joodse vluchtelingen, 78 in getal, die gisterenochtend via Athene per vliegtuig uit Egypte in Tel Aviv zijn aangekomen, hebben verklaard, dat talrijke Joden in Egyp te in kampen of gevangenissen zijn opgesloten. Zij kregen zelf een week, om het land te verlaten, terwijl de Egypti sche autoriteiten beslag deden leggen op hun geld en andere bezittingen. oorlog is". In dit verband haalt Spaak aan, wat Egypte de laatste maanden heeft gedaan. ,,Toen Egypte Israëlische schepen het recht ontzegde om door het Suezkanaal te varen, zelfmoord commando's naar Israëlisch gebied stuurde, het verdrag van Constanti- nopel schond, wapens zond om die tegen de Fransen in Algerië ve laten gebruiken en aanstalten maakte om zijn buurland aan te vallen, waren de V.N. niet bij machte tussenbeide te komen." i Dit kan zo niet voortduren, aldus i Spaak. ,.Het is hoog tijd om het hand- vest te wijzigen, het vetorecht af te schaffen, een verantwoordelijk stem- I men te bevorderen, te bepalen, dat I schenders van het internationale recht automatisch worden uitgesloten en een werkelijk internationaal leger op te richten." Maandag begon in Engeland defini tief de distributie van benzine en konden de auto. en motorbezitters de bonnen gebruiken, die zij reeds eerder hadden ontvangen. De ver koop van benzine liep evenwel maandag tot vrijwel nul terug, om dat velen nog bleven rijden uit een kleine gevormde voorraad. Het ver keer bleef evenwel normaal. De linkerfoto laat zien hoe de tweede klant op een halve dag in een Lon- dense garage zijn eerste bonnen in levert bij een pomphoudster, die bij de pomp een groot bord had neer gezet, dat het begin van de distri butie aankondigde. De rechterfoto toont een vervoermiddel van een Londense firma, dat nimmer langs de weg zal blijven staan tengevolge van de benzineschaarste. Vertegen woordigers van deze firma bezoe ken sinds kort hun relaties in deze uit 1900 stammende, geheel elek trische „Krieger"-wagen, die door de hertog van Westminster 20 jaar lang als stadsvervoermiddel werd gebruikt. Het wagentje haalt 30 km per uur. (Van onze parlementaire redacteur.) Een speciale ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden is gisteren ook door de Eerste Kamer zonder hoof' delijke stemming aanvaard. Volgens deze regeling zullen bejaarden met een inkomen van 3410 per jaar, die zich daartoe bij de ziekenfondsen op geven, tegen een sterk verminderde premie verzekerd zijn. De premie be draagt voor de inkomens tot 2400 vijftig cent per week (een kwart van de kostprijs) en voor de categorie met een jaarlijks inkomen tussen ƒ2400 en 3410 een gulden per week. Zowel Eerste als Tweede Kamer had den uitbreiding voorgesteld, waarbij bejaarden met een inkomen tot 4200 voor de volle premie van 2 in de verzekering konden worden opgeno men. Minister Suurhoff was hiertoe echter niet bereid. Aansluiting van de bejaarden bij de normale vrijwil lige verzekering, met behoud van de gereduceerde premie, zoals de heer Maanen K.V.P. voorstelde, vond de minister te riskant. De fondsen kun nen niet worden verplicht om bejaar den die grotere risico's meebrengen, in de vrijwillige verzekering op te nemen. De Westduitse ambassadeur te Cairo Becker, zou van Adenauer en Von Brentano instructies hebben ontvan gen aan Nasser voorstellen te doen over de bouw van de dam van As soean, aldus meldt de correspondent te Bonn van het Italiaanse blad „11 Tempo". De dam zou volgens deze voorstellen gebouwd worden door een consortium met in hoofdzaak Ameri kaans kapitaal. De bij de bouw no dige machines zouden merendeels van Duitse herkomst zijn. terwijl technici en leidend personeel uit andere lan den. o.a. Italië, zouden komen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles heeft op zijn persconferentie verklaard, dat overwogen wordt maarschalk Tito naar Washington uit te nodi gen voor een bespreking op hoog plan. Een bespreking, die hij het vorig jaar met Tito heeft gehad, heeft de maarschalk thans in het gelijk gesteld wat betreft de ont wikkeling in een aantal Oosteuro- pese landen, aldus Dulles. Een nieuw gesprek heeft dus zijn nut. Amerika is niet van plan, zei hij, van de toestand in Oost-Europa ge bruik te maken voor een campagne tegen de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie kan ervan verzekerd zijn, dat Ama- rika niet de wens koestert van de Oosteuropese satellieten bondgenoten van Amerika te maken. Eisenhower en ik, aldus de minis ter, hebben duidelijk te kennen ge geven. dat Amerika er naar streeft de satellietlanden zich op vreedzame wij ze tot onafhankelijke staten te laten ontwikkelen. Amerika wenst geen hervatting van de koude oorlog. Japan is gisteren met algemene stemmen door de algemene vergade ring toegelaten tot de Verenigde Na ties. Ongeveer 77 landen namen deel aan de stemming. Hongarij» en Zuid» Afrika waren wet vertegenwoordigd

de Stem | 1956 | | pagina 1