Pools-Russisch akkoord legering van Russische over de troepen iidtkpw Twee jaar geëist tegen Otto John De Statendam weer veilig in Schiedam gemeerd ass RUSSISCHE TROEPEN.... V oetbal-toto ten dode gedoemd? Mi INCIDENT IN ISRAEL HONGARIJE Brits-Franse bergingsviool mogelijk op non-actief Industrie wil schade door vliegtuigongeluk op de staat verhalen Opstandige intelligentsia vreest Russisch ingrijpen op Hongaarse wijse DE DOOD OP DE W EG DAGBLAD VOOR ZEELAND Gomulka onder druk van Moskou Geen. uitbreiding van Veiligheidsraad ft. t m, Aanhoudend zacht Macartnur ambassadeur i *en, hoewel aldus een verzekering in Japan UNO-macht verlaat spoedig Port Said Civiel geding in Den Haag Middelhuis herkozen als voorzitter KAB Ambtenarensalaris Loonsverhoging als voorschot uitbetaald Geen Nederlander te Marcinelle gevonden 96e JAARGANG No. 22331 Uitgave N. V. Uitgevers Mi). Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hootd- redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr B. M. L. de Rechter, P. V. M Veicauteren, L. J v. '1 Westende. Abonn.pnjs bij voorultbet t 6.56 p. kwartaal, p. post t 7-20, p. week (ultsl. bij niet postbesteil.) i 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 18 DECEMBER lb iJ Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bjjbureaus: TERNEUZEN, NoordstraatTe, Tel. 2601 - O OSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De Russische minister van buitenlandse zaken, Dmitri Sjepi- lov, en zijn collega van defensie, maarschalk Georgi Zjoekov, hebben in Warschau besprekingen gevoerd met de Poolse rege ring over een overeenkomst inzake de wettige status der Sovjet troepen in Polen. Deze besprekingen zijn met succes bekroond. Aan Poolse zijde tekenden de minister van buitenlandse zaken, Adam Rapacki, en de minister van defensie, generaal Marian Spy- chalski. De Russische ondertekenaars waren Sjepilov en Zjoekov. Tot de aanwezigen behoorden onder meer de secretaris-gene raal van de Poolse arbeiderspartij, Gomulka. en premier Cyran- kiewicz. ten om in te grijpen zoals in Hon garije is gebeurd. Aldus meldt de correspondent van 't KNP uit Warschau. ari ander emplooi moeten zoeken, tenzij de Stalinisten erin zouden sla gen snel de goede, oude tijd" te doen terugkeren. Deze kritiek binnen de partij ver klaart echter ook, waarom verschil lende vooraanstaande communisten een paar weken geleden nog als hel den der revolutie werden beschouwd, doch nu reeds hun positie verzwakt zien. Men zegt dat verscheidenen hunner ontslag zullen moeten indie nen en dat Gomulka niet in staat is hen te saneren. De ontslagen functionarissen vor men de harde kern van de oppositie groep, omdat zij thans onder Gomul ka hun macht en privileges verliezen. Hun oppositie binnen de partij en de gistingen, die hier en daar in het land plaats vinden, spelen Moskou in de kaart. Vooral de kwestie Honga rije, die door de Poolse studenten en arbeiders hoog wordt opgenomen, plaatst Gomulka in een moeilijke po sitie tegenover de Sovjet-leiders. De overeenkomst voorziet in een tijdelijke legering van de Russische troepen in Polen. Dit leger mag de Poolse soevereini teit niet aantasten. In een apar te clausule zal nader de omvang en de plaatsing van deze troe pen worden geregeld. Zij zullen zonder toestemming van de Poolse regering het aangegeven gebied niet mogen overschrij den. Politieke kringen in Polen zijn al gemeen bevreesd, dat de opstan dige bevolking de grenzen zullen overschrijden, die Moskou aan Gomulka heeft gesteld. Zij zijn van mening, dat de Stalinisten in Polen en de Sovjet-leiders slechts een gunstige gelegenheid afwach- RIJSWIJK. Twee automobilisten op de Rotterdamseweg te Rijswijk hebben de dood gevonden. De 45- jarige C. J. A. uit Dordrecht reed op de inhaalweg, toen hij honderd meter voorbij Ypenburg slipte, en met betrekkelijk grote snelheid tegen een tegenligger opbotste, bestuurd door de 41-jarige J. P. uit Rotterdam. Beide bestuurders werden op slag gedood, hun auto's werden totaal vernield. Vooraanstaande katholieke politici te Warschau is het duidelijk dat het Kremlin onder geen voorwaarde een katholieke meerderheid in het par lement zal dulden. Onder de huidige omstandigheden achten zij het daar om gewenst de nodige terughoudend heid bij de opstelling van katholieke kandidaten voor het nieuwe parle ment te betrachten. Verwacht wordt, dat niet meer dan 10 tot 20 partijloze katholieken in het parlement zullen komen naast de afgevaardigden van de communistische, de boeren- en de democratische partij. Zij zijn echter ervan overtuigd, dat de katholieke partijen een overweldigende meerder heid zouden kunnen behalen bij de in januari te houden verkiezingen, in dien de katholieken gebruik maakten van de communistische belofte tot vrije stemmingen. Een communis tische meerderheid in het parlement wordt evenwel onvermijdelijk geacht wil de Russische interventie verme den worden. Vandaar het akkoord van nu! De Stalinisten binnen de commu nistische partij van Polen wachten hun kans op terugkeer tot de macht af. Zij voelen zich allerminst versla gen. Hun huidige tactiek bestaat in kritiek op degenen, die Gomulka aan het roer hebben -geholpen. Onder de communistische partijleden hebben zij de wind mee, daar onder leiding van Gomulka het enorme partij-appa raat drastisch is besnoeid, als gevolg van het besluit, dat de partij niet langer een 's lands besturende, maar een aanvoerende taak heeft. Tot dus ver was het de communistische par tij, die het land bestuurde en niet de regering. Populair Onder de huidige omstandigheden achten het vooraanstaande katholieke figuren in Polen geboden de uiterste voorzichtigheid in aeht te nemen. ste plaats komen, gevolgd door Cyrankiewicz en de advocaat Hej- mowski, die de jeugdige opstandelin gen in Poznan verdedigde. Indien kardinaal Wyszynski zich kandidaat stelde, zou hij naar algemeen gevoe len Gomulka nog verre overvleu- gelen. De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties zal niet worden uitgebreid. Op een voorstel van Spanje, dat ge steund werd door 19 Latijns-Ameri kaanse landen, om de raad uit te breiden van 11 op 13 leden, repliceer de Rusland, dat dan rekening gehou den zou moeten worden met de geo grafische ligging. Communistisch China moest lid van de V.N. kunnen worden en een Oost europees land zou zeker een der an dere zetels van de Veiligheidsraad moeten krijgen. Gelijk bekend, bestaat de Veiligheidsraad thans uit vijf per manente en zes andere leden, die bij verkiezing worden bepaald. De openbare aanklager bij het geen openbaar ambt mag bekle- Westduitse Hooggerechtshof te Karsruhe heeft maandag tegen dr. Otto John, het voormalige hoofd van de contra-spionage dienst te Bonn, een straf van Een prognose van de verkiezingen ^en hoogste twee jaar tuchthuis kan men niet geven, tenzij wellicht I met aftrek van een jaar voor de vermoedelijke uitslag van 'n even-arrpst apöist Voorts' pistp hii tuele enquete naar de populariteit der j geelst. voorts eisxe nlj, leiders. Gomulka zou dan op de eer-1 dat John gedurende drie jaar Ambtenarij JE AMERIKAANSE vice-president, 'ichard Nixon, zal morgen in Wenen •ankomen voor een niet-officieel be- oek van drie dagen. ADENAUER is op het ogenblik niet voornemens de Verenigde Staten te bezoeken, aldus een mededeling van een woordvoerder te Bonn. Daarmee <ujn berichten in enkele bladen gede menteerd. DE SPAARBANKEN, aangesloten bij de Nederlands^ spaarbankbond heb- oen in november aan de spaarders te rugbetaald een bedrag van 88.724.319. Ge inleg bedroeg f 69.668.796, zodat er tvoortgezette) ontsparing was van f 19.055.523, N 1955 heeft Nederland 128 miljoen iitgegeven voor het bezoek van ver- nakelijkheidsinstellingen (exclusief .ermisbezoek) dat is 11.49 per In- oner, tegen f 10.84 in 1954. 'iuérhAUS P1U,S XI1 hepft het apos- ilisch vicariaat van Marokko tot altsbisdom verheven. OK HENRI Knap heeft ontslag Be nnen (als bestuurslid) van de Ne jrlandse Vereniging van Letterkun- gen en (als vice-voorzitter) van de ederlandse federatie van beroeps- renigingen kunstenaars. E EGYPTISCHE studenten en scho ren zal reeds op de scholen worden igebracht het kolonialisme te haten, heeft de minister van onderwijs in Egypte verklaard. V DEN HAAG Dr. Kuyperstraat l— is een nieuw voorlichtingsbureau in de Verenigde Naties gevestigd, °lk bureau voorlichting verstrekt ver alles wat verband houdt met het werk van de V.N. Weersverwachting van het K.N. M.I., geldig tot vanavond, opge maakt maandagavond 23.15 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk op- ■diingën en nog slechts hier en daar wat lichte regen. Matige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke wind uit zuidwest tot zuidoost. Afwisselend betrokken met opklaringen en lichte regen "J tussenpozen. Vandaag: zon onder 16.31 uur. Vlaan op 17.45 uur. Morgen, zon op 8.47 uur. Maan "der 9.49 uur. Zeventig procent der partijambte naren zullen met ingang van 1 janu- I (Van onze sportcorrespondent.) In Den Haag circuleert het gerucht, dat er een grootscheep se en algemene actie wordt voor bereid tegen de voetbalpools, die momenteel geweldig floreren. In kringen van het betreffen de departement zou men zich met de organisatie van de actie bezig houden. Over het even tuele tijdstip van de actie is niets bekend, maar men neemt aan, dat dit spoedig zou kun nen zijn. den en niet mag worden ge kozen Hij noemde John een „zwakkeling, jjeen misdadiger.Het proces heeft al zes weken geduurd. Men verwacht, dat het Hof nog voor Kerstmis een uitspraak zal doen. Zoals bekend, verdween John in juli 1954 onder geheimzinnige om standigheden naar Oost-Duitsland, vanwaar hij een jaar geleden onver wachts naar West-Duitsland terug keerde. Volgens de openbare aankla ger heeft John zich schuldig gemaakt aan het verspreiden van valse, of op frove wijze verdraaide, gegevens, an overmacht kon zijn inziens niet worden gesproken, daar John niet onder dwang of bedreiging van zijn j leven had gehandeld. De verdachte j had veeleer de rol van ..voorvechter voor de hereniging van Duitsland en tegen de herbewapening van West- Duitsland" willen spelen, om zijn gel dingsdrang te bevredigen. Overigens had, naar de mening van de open bare aanklager, Johns besluit om zich achter het ijzeren gordijn als propagandist te laten gebruiken, niet veel te betekenen gehad, gezien de ..oppervlakkigheid van het karakter" van de beklaagde. De aanklager stelt vast, dat Johns actieve deelneming aan de koude oorlog" in het vijan delijke kamp moest worden bestraft. De verklaring van dr. John. dat hij onder invloed van verdovende midde len naar Oost-Berijn zou zijn ont voerd. noemde de aanklager volko men onwaarschijnlijk. Volgens hem staat echter vast, dat John niet naar Oost-Berlijn was gegaan om verraad te plegen. Bij de beoordeling van het feit, dat John naar West-Duitsland was teruggekeerd, moet men er re kening mee houden, dat zijn beteke nis voor de communisten steeds meer was geslonken, en dat hij moest vre zen, op zekere dag gedwongen te worden naar het westen terug te ke ren. aldus de openbare aanklager. Gisterenmiddag om tien voor half twee lag de Statendam weer veilig en wel gemeerd langs de kade aan de werf van Wilton- Fijenoord te Schiedam. Wat er precies gebeurd is tijdens de technische proefvaart? Niemand weet er het fijne van. Men heeft overal, waar men bij kon komen, een onderzoek ingesteld, maar geen enkele beschadiging kun nen ontdekken. Het zal nodig zijn eerst alles ..open" te maken om te kunnen ontdekken, wat er aan de hand is. Gebrom en gefluit Het ongerief werd zondagmorgen omstreeks half elf ontdekt, toen er onverwacht gebrom en gefluit werd gehoord. Het schip, met zijn turbines i van 22.000 p.k. liep normaal op volle j kracht. Omdat het geluid bleef aan- i houden, werd het niet verstandig ge- ■\r f lacht de machines te blijven gebrui- van de directie van de Holland-Ame- In Boedapest is de rust nog altijd niet weergekeerd. In de stad wor den werkmensen in vrachtwagens van het Russische leger opgehaald voor werkzaamheden aan Russische legerinstallaties (joto boven). Rond de stad concentreren de Russische troepen zich. De onderste joto toont een tankdepot in de heuvels in de omgeving van de Hongaarse hoofdstad. (Telefoto ANP) Israëlische regeringsautoriteiten hebben bekend gemaakt, dat een Israëlische grenswacht werd gedood en veel schade werd aangericht, toen Fedayeens uit Jordanië aan de grens tussen beide landen het hoofdkwartier van de Israëlische grenswacht op Israëlisch gebied met bommen opbliezen en daarna een aanval deden met handgrana ten. De sporen van de aanvallers leidden regelrecht naar de Jor daanse grens, aldus de mededeling. De foto toont een bewoonster van het grensgebied, die de schade opneemt. Het verzet in Hongarije blijft nog steeds voortduren. Wel riep radio- Boedapest gisteren om. dat zich in de Hongaarse hoofdstad steeds meer werkwilligen hebben gemeld, ander zijds staat vast, dat in andere centra van het land de verbitterde staking nog lang niet gebroken is. Bovendien kunnen op tal van plaatsen de werk zaamheden niet worden hervat, omdat er een tekort aan elektrische stroom is. Van de vroegere 84.000 mijnwer kers hebben er 20.000 voor goed de mijn verlaten. Onder degenen, die gebleven zijn, bevinden zich vele sta kers en mannen, die de normale pro- duktie niet wensen te halen, omdat zij menen, dat een tekort aan kolen de Russen eerder tot terugtrekken zou bewegen. De vroegere Amerikaanse generaal Douglas Macarthur is gisteren op het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken in Washington beëdigd als ambassadeur van de Verenigde Staten in Japan. rika-Lijn er ook geen overwegend bezwaar tegen geweest zou zijn. Met een nieuw schip wilde men alle mo gelijke zekerheid en veiligheid ne men. reden waarom toen om sleep boothulp werd gevraagd. Van de eigenlijke technische proef tocht, die op 6 januari was vastge steld. was hier nog geen sprake. Men jj Deze luchtopname ,van ANP-foto toont de lamgeslagen „Statendam" tijdens de sleeptocht naar Schie dam op de Waterweg. had echter een zgn. ,,invaartocht" nodig, omdat het met deze krachtige installatie niet mogelijk was langs de wal op volle kracht te draaien. Of de datum van 6 januari kan worden aan gehouden, is een open vraag. Zeemanschap Het overbrengen van de tros op het moment, dat de Statendam in moeilijkheden verkeerde, is een staal tje van Nederlands zeemanschap ge weest. Want dat overbrengen moest geschieden bij windkracht acht, met vrij veel zee. De sleepboot Titan danste" geweldig, maar moest toch nog trachten heel dicht bij het zee kasteel te komen, waarbij dan nog kwam het geweldige hoogteverschil. De Titan kwam op bepaalde momen ten zelfs met de achtersteven onder water, maar wist het niettemin ten slotte te klaren. Gesleept door vijf sleepboten en omringd door nog en kele slepers, kwam de Statendam omstreeks vijf uur ,,voor gat", waar na men de gunstige gelegenheid af wachtte om de pieren van Hoek van Holland binnen te varen. De Brits-Franse bergingsvloot, die aangeboden had om het Suezkanaal vrij te maken, zal mogelijk onverrich- terzake weer uit het Midden-Oosten vertrekken. Egypte ging niet akkoord met het voorstel deze vloot onder de vlag der Verenigde Naties werkzaamheden te laten verrichten met waarnemers der V.N. De overdracht aan de V.N. zou zonder bemanningsleden moeten ge schieden en op ieder schip zou een instructeur moeten achterblijven, die andere manschappen voor de berging kon opleiden. Engeland en Frankrijk namen daarmee geen genoegen en zul len htin vloot terugtrekken, zodra hun troepeneenheden zijn geëvacueerd. Zij hebben Hammarskjoeld gevraagd van- daag een beslissing te nemen. Generaal Burns, bevelhebber van de UNO-politiemacht, heeft meegedeeld, dat zijn manschappen Port Said zo spoedig mogelijk zullen verlaten. Hij verklaarde voorts, dat de Egyptische regering er geen bezwaar tegen had, dat enkele leden van de UNO-macht in Port Said gestationeerd blijven, zulks om controle uit te oefenen op de bevoorrading van de overige man schappen van het UNO-leger, die zich verder in het land bevinden. Generaal Stockwell, bevelhebber van de 'gecombineerde Engels-Franse strijdkrachten, heeft zijn vertrouwen in het UNO-leger uitgesproken. Op een persconferentie deelde hij mede, dat bij de ongeregeldheden zaterdag avond 27 Egyptenaren de dood had den gevonden. Ook gisterenavond viel er weer een dode te betreuren, dit keer een lid van het Franse Vreem delingenlegioen, die zich inscheepte en daarbij door een Egyptische sluip moordenaar werd neergeschoten. De aansprakelijkheid van de staat voor industriële schade, veroorzaakt door het wegvallen van elektriciteit na een vlieg tuigongeluk. is de kern van een civiel geding, dat op het ogen blik voor het Haags Gerechts hof dient. In november 1949 vloog een Spit- firepiloot bij een duikvlucht de bo vengrondse hoogspanningsleiding in de Achterhoek stuk. Drie fabrieken te Winterswijk en Aalten kwamen zonder stroom te zitten. Het bleek, dat de vlieger niet aan sprakelijk kon zijn voor dit ongeluk. Op zijn stafkaart stond de hoogspan ningsleiding niet aangegeven. Boven dien heeft hij. tegen de zon invlie gend, de draden waarschijnlijk niet kunnen zien. De drie fabrieken kwamen stil te liggen en leden daardoor schade. De Prov. Gelderse Elektriciteitsmaat- I schappij kon er zich contractueel op beroepen voor deze schade niet aan sprakelijk te zijn. Aangezien de schuldvraag hier vast stond, kon een civiel geding na on derling beraad direct voor het ge rechtshof worden gebracht. Voor de industrie trad mr. W. Geuchies uit Leidschendam op en voor de staat jhr. mr. P. Th. Six van het bureau van de landsadvocaat. Op grond van diepgaande juri dische overwegingen meende mr. Geuchies, dat de staat aansprakelijk is voor de toegebrachte schade. Door beschadiging van de hoogspannings leiding staat die aansprakelijkheid je gens de elektriciteitsmaatschappij vast. Deze heeft dan ook het haar toekomende gekregen. Ongeacht het feit, dat deze maatschappij niet ge bonden is haar afnemers bij niet- levering schadeloos te stellen meent mr. Geuchies, dat degene, die schul dig is aan de beschadiging, wol dege lijk aansprakelijk is voor de schade, die de afnemers hebben geleden. Mr. Six bestreed deze opvatting. Indien een schip een spoorbrug aan vaart en het treinverkeer stagneert, waardoor reizigers schade lijden, dan wordt de voor de aanvaring •verant woordelijke man toch ook niet aan gesproken. terwijl de vervoerscondi- ties de spoorwegen voor aanspraken vrijwaren, aldus een voorbeeld. Belangrijker overigens dan de schade is het principe van deze zaak, zo meenden beide pleiters. Indien het gerechtshof de staat voor de schade aansprakelijk zou stellen, dan zou dit enorme consequenties voor de (ook internationale) luchtvaart heb ben. De financiële risico's zouden veel groter worden. Het is de vraag, of deze dan nog verzekerbaar zouden zijn. Over deze principiële vraag, inhou dende of de eis tot schadevergoeding een al-of niet onafscheidelijk belang heeft met het veroorzaken van de be schadiging, zal het gerechtshof op 24 januari arrest wijzen. Gisteren en vandaag is in Utrecht cle Vevbondsraad van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging in zijn najaarsvergadering bijeen. De voorzitter van de K.A.B.. de heer J. A. Middelhuis, die periodiek af trad, is bij enkele kandidaatstelling als zodanig herkozen. Na zijn openingsrede, die wij elders in deze editie weergeven, deelde hij mede. dat de K.A.B.-inzameling voor financiële steun aan Hongarije tot dus verre f 81.000.heeft opgebracht. De regering heeft besloten, aldus weet De Tijd te berichten, de zes pro cent salarisverhoging voor het Rijks personeel van 1 januari af bij wijze van voorschot te doen uitbetalen. Op het aldus verhoogde salaris zal met ingang van 5 januari een tweede voor schot worden gegeven, namelijk van 5.6 procent tot een maximum van 32.20 per maand als compensatie van de premie ingevolge de Algemene Ouderdomswet. Aan de besturen van provinciën en gemeenten is verzocht een overeenkomstige maatregel te nemen. Een herziening van het Bezoldi gingsbesluit voor de Rijksambtenaren zal plaats vinden zodra omtrent de huurverhoging en de in verband daar mede te geven looncompensatie een beslissing is genomen. Dan zullen de voorschotten van 6 en 5.6 procent daar in worden verwerkt met de compen satie voor de huurverhoging. In onze editie van gisteren publi ceerden wij een bericht, afkomstig van het Belgische persbureau Belga, dat het stoffelijk overschot van de Neder landse ingenieur Jan Stroom uit Heer len in de rampmijn te Marcinelle ge vonden was. Belga berichtte echter nadien, dat het niet het stoffelijk over schot van Stroom was, doch van een andere mijnwerker.

de Stem | 1956 | | pagina 1