Ir. Bouman vertelde over Afghanistan sroe in DEFILE VOOR PRINSES BEATRIX Walcheren Motie van wantrouwen tegen de voorzitter kreeg meerderheid Het werk van gezondheids dienst voor dieren Een dode bii aanvaring BELEIDSFOUTEN ERKEND Bouw van 202 woningen te Goes DUF0UR Zeeuwse visserij in september Voorstellen tot onteigening CLINGSE PANIEK BLEEK NIET NODIG f H 1 Crisis in Afd. Zeeland abrupt opgelost' Verrukkelijke Cliopift-avond DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 17 DECEMBER 1956 Lezingen in Axel en Hulst Geestig verhaal Zeeuwse Sus-ballon in Hulst opgelaten Dr. Wagenaar over verleden en toekomst MIDDELBURG VLISSINGEN Meer subsidie voor uitzending van Zeeuwse kinderen Willem Andriessen Terneuzen in Sanering oude stad Zuid-Beveland GOES J WHAT YOU CAU. Geen financiële onregelmatigheden Z.-Vlaanderen AGENDA Vandaag Morg en Ir. P. R. Bouman. die, zoals men weet, een jaar in Afghanistan heeft doorgebracht teneinde daar de regering van advies te dienen inzake de suikerbietenteelt, heeft de Zeeuwsch-Vlaamse boeren, wier rykslandbouw- consulent hij tot vdor enige tijd was, een en ander over zijn verblyf en zijn werk in dat onbekende, nog zo primitieve land verteld. Wie ir. Bouman kent, begrijpt dat dit geen droge, wetenschappelijke le zing is geworden, doch een vlot en in hoge mate geestig verhaal, dat voor de geamuseerd luisterende toehoorder uit niets anders scheen te bestaan dan uit een aaneenschakeling van anekdotes, maar dat toch de macht bleek te bezitten ieder een goed en juist gekleurd beeld te verschaffen van wat zich in dit land afspeelt. Daarbij beperkte de heer Bouman zich waarlijk niet tot de landbouw al leen; ook hier toonde hij zich de in alles geïnteresseerde, die een grote belangstelling voor land zowel als voor volk aan d 2 dag legt. Naar hij uiteenzette wordt Afgha nistan slechts bij uitzondering door buitenlanders bezocht: men heeft daartoe trouwens ofwel een uitnodi ging van de regering voor nodig (zo als ir. Bouman had) of een speciale vergunning. Het is een nog woest land, dat gekenmerkt wordt door ber gen, kale heuvels, woestijngebied en in de valleien landbouw, waar de bo dem droger is slechts veeteelt. De voor landbouw gebezigde gronden, af gespoeld van de bergen (erosie) is uitstekend van kwaliteit. Comfort Modern comfort is tot op zekere hoogte verkrijgbaar, althans in en rond de hoofdstad Kaboel, waar ook het onderwijs is geconcentreerd. Daarmee is het overigens ook niet al te gunstig gesteld: in de hoofdstad is een middelbare school, een ,,dok- tersschool" en zelfs een landbouw school. Deze staan echter onder bui tenlandse leiding. De medische ver zorging is er slecht, de zuigelingen sterfte zeer groot, er bestaat door het hele land (zo groot als Frankrijk) slechts één weg. Wie ergens wil zijn waar die weg niet heengaat, neme een kameel of een ezel en doorploege de harde grond, met boven zich de blakerende zon. Of rijde met een jeep zoals ir. Bouman meermalen gedaan heeft. Als het niet tegen zit, lukt het zonder dat er hier of daar een stuk weg weggespoeld is, of dat er op die weg (nou ja. ,,weg") juist een stukje berg gevallen is. Gemakzucht Dergelijke primitieve methoden ken merken uiteraard ook de landbouw, alhoewel de beginnende ontwikkeling in dit merkwaardige land met zijn ge makkelijke, het niet al te nauw ne mende bevolking hier en daar ook al de moderne techniek heeft ingevoerd, b.v. merkbaar aan een stuwdam enz. Om die gemakzucht van de bevolking te demonstreren vertelde ir. Bouman tientallen staaltjes, waaronder dit: de passagiers van een vliegtuig werd verzocht uit te stappen en een uurtje te wachten, omdat de piloot het niet vertrouwd vond met een zijns inziens haperende motor te vliegen. Toen na een uur het toestel opsteeg en een Eu ropeaan vroeg of de motor nu ver- B. cn W. van Goes stellen de raad voor in beginsel te besluiten tot de bouw van 202 woningen, uit te voeren in gedeelten en het beschikbaar stel len van gelden voor de uitvoering van de eerste 52 huizen, welke met grond en andere kosten mee een som van ruim acht ton vergen. Zo wij vorige maand reeds mede deelden, zullen deze huizen wor den gebouwd door de fa Broek te Groningen, die in totaal 8Ó0—900 wo ningen kan bouwen in Zeeland, o.a. ruim 300 in Middelburg. De 52 huizen die b. en w. nu voor stellen te bouwen, komen in west en zullen resp. 4, 6 en 7 slaapplaatsen bevatten. De huren variëren van f 8.70 tot f 11.85. In het voorjaar hopen b. en w. nog 30 huizen in west te realiseren, en eind 1957 de rest. welke in plan zuid-oost wordt gepro jecteerd, tussen spoorbaan en Kloe- tingseweg. Het worden allemaal wo ningwetwoningen. i Advertentie) Bétere scboenen *ijn vQprzien 1 van •V vangen was, kreeg men te horen dat niet de motor, doch de piloot vervan gen was. Op boeiende wijze vertelde de heer Bouman ook van zijn werk in de sui kerfabriek, de landbouw in dit land en de talloze problemen waarmee de ze te kampen heeft en bij de nog groter vraagstukken die aan de orde zullen komen bij de ingezette ontwik keling van het land. Deze lening, gehouden zowel te Axel als in Hulst, kreeg uiteraard een grote belangstelling. Niet alleen vele boeren waren naar hun vroegere consulent komen luisteren, maar ook vele leerlingen van de Landbouwwin- terschool. Ir. Bouman heeft de Zeeuwsch-Vlaamse boeren, die hem met zeer grote spijt hebben zien ver trekken, een hoogst interessante mid dag bereid, waarbij hij zich tevens ontpopte als een kundig (kleuren) fo tograaf; hij had nl. alle als lichtbeeld vertoonde foto's zelf vervaardigd. Zaterdagmiddag, stipt op tijd, is in Hulst dat de eer te beurt viel de start plaats van de Zeeuwse SUS-ballon te mogen zijn, het gevaarte met aan hang door wethouder F. de Meurichy opgelaten. Natuurlijk kreeg de met .-en vlijmscherpe schaar gewapende wethouder veel belangstelling van de jeugd, die al begerig naar de grote witte ballon (drie meter omtrek) keek. Er stond op ,,SUS III-Nederland-Zee- land". Er was nog een kleinere bal lon aan bevestigd plus nog een flinke kaart waarop in vier talen stond wat de vinder van de ballon, die boven dien nog een fraaie pop torste, moest doen om zijn beloning te krijgen. En zoals men weet is dat niet mis. Nadat het touwtje was doorgeknipt steeg het gevaarte onmiddellijk, he laas in wellicht wat ongunstige rich ting: ongeveer noord-west. Volgens de pas uitgekomen statis tiek waren de totaal uitkomsten van de visserij op de Zeeuwse stromen in september jl. heel wat slechter dan een jaar tevoren, wat hoofdzake lijk te wijten is geweest aan de ge ringe afzet van mossels. In 1955 was dit 6.700.000 kg tegen f 810.000 en nu slechts 2.700.000 kg tegen f 318.900. Ook de vangst van garnalen was veel geringer maar dank zij de hoge prijs werd ruim één ton meer ge beurd, nl. f 391.600 tegen f 281.700. Oesters De verkoop van oesters was gun stig, nl. 2.126.000 stuks (1.763.000 in 1953) tegen f 433.100 wat f 43.000 meer was dan vorig jaar september. De gehele opbrengst in kilo's was 3.829.000 (8.324.000) en in geld f 1.237.700 (f 1.596.500). De kwaliteit alsmede de groei der oesters bleken maar zeer matig te zijn. De groei en de kwaliteit van het oesterbroed op de pannen en schel pen waren ook maar matig. Slipper- val was er meer dan vorige jaren. Terstond na de opening van het oesterseizoen was de handel en ex port levendiger en zelfs hoger dan in de maand september 1955. De door de oesterkwekers uit Yerseke en Tholen uitgezaaide oesters op de per celen Hammen en Oosterschelde w.d. en Zandkreek waren ook al als ge volg van de lage watertemperaturen weinig gegroeid en waren behalve in de Zandkreek matig van kwaliteit. In de Grevclingen en op de Oude Tongse bank waren de oesters tame lijk goed van visgehalte doch de groei was echter ook daar maar ma tig te noemen. Het oesterbroed, dat aldaar op de mosselschelpen was ge vallen, was zeer klein. Hier werden ook consumptie-oesters gevist en overgebracht naar de wal ter sorte ring. Premier Nehroe van India is te Washington aangekomen, waar hij vier dagen besprekingen zal voeren met Eisenhower. Op zijn heenreis heeft hij te Londen drie kwartier een onderhoud gehad met de Engelse pre mier. Eden. Een officiële verklaring van dit onderhoud werd niet uitgege ven. Waarnemers verwachten, dat te Washington gesproken zal worden over de kwesties in het Midden-Oos ten, communistisch China en Oost- Europa. In zijn afscheidsrede op de jaarver gadering van de Zeeuwse gezond heidsdienst, .leeft de directeur, dr. G. Wagenaar, een overzicht gegeven van wat de dienst in 10 jaar tot stand bracht met betrekking tot het t.b.c.- vrjj maken van de veestapel, de run- derhorzelbcstrijding, de kunstmatige inseminatie en de abortus-Bang be strijding. Spr. zette uiteen wat deze maatre gelen, die ook elders in den lande werden toegepast, betekend hebben voor de veestapel en aan deze maat regel schreef hij ook de produktiever- hogmg toe welke op dit terrein te constateren valt. Door de verlengde levensduur van de runderen worden tevens de selectie-mogelijkheden ver groot. De Zeeuwse dienst werkte ook op het gebied van de paardeziekten en vooral ageerde die tegen de veulen- sterfte; in dit verband memoreerde spr. het proefschrift, waarop de adj. directeur, dr. Grootenhuis, onlangs promoveerde. Voor de toekomst be pleitte dr. Wagenaar behoud en voort zetting van het bereikte. De t.b.c.-be strijding is eerder moeilijker dan ge makkelijker geworden en mag daar om niet te licht worden genomen. Spr. sprak zich uit voor subsidiëring der opruiming van door abortus-Bang be smette dieren. Intensiever bestrijding van de runderhorzel is hard nodig; wat thans gebeurt, vond spr. 'n lap middel. Laboratorium Voor bestrijding der ziekten op de bedrijven, verwacht dr. Wagenaar heil van het laboratorium indien dat verder gecompleteerd wordt. Zo'n la boratorium zou de vraagbaak kun nen worden van de praktijk-dieren artsen. Spr. waarschuwde ervoor om de gezondheidsdiensten al te veel onder druk van boven te zetten, maar van de andere kant moeten ze ook weer niet al te zelfstandig worden, omdat ze dan misschien naast elkaar gaan werken, wat voor landelijk onderzoek en dito proeven funest zou kunnen worden. TEKEN- EN SCHILDERWEDSTRIJD VOOR MILITAIREN Soldaat E. Went alhier, van de Cen trale Opleiding Administratief Kader, heeft bij de teken- en schilaerwed- strijd voor militairen van land en luchtmacht een eerste prijs gewon nen in de categorie beginners. Het centraal genootschap voor kinderherstellingsoorden en vakan tiekolonies te Amsterdam 'verzocht de provinciale staten om een subsi die-verhoging van f 0,50 tot f 1,30 per verpleegdag. G.S. schrijven naar aanleiding hier van dat ook nu reeds de subsidie van f 0,50 kon worden verhoogd tot f 1.- wanneer het kinderen betrof, die lij dend waren aan bepaalde ziekten als astma, suikerziekte, enz. Tot nu toe gaf de provincie onge veer f 6000 per jaar voor deze. sub sidies uit. Het genootschap heeft in Zeeland 30 afdelingen die vorig jaar 81 kin deren uitzonden. G.S. staan niet ongunstig tegenover het verzoek, maar vincen de gevraag de verhoging te groot. Zij stellen de Statenleden nu voor om de subsidie voor gewone gevallen te brengen op f 0.75 per dag en voor de bijzondere gevallen op f 1,50. Aangezien G.S. menen te mogen aannemen dat de andere instellingen in onze provincie die zich met uitzen ding van kinderen naar gezondheids kolonies en herstellingsoorden bezig houden eveneens behoefte hebben aan een hogere financiële bijdrage, der provincie, dient deze verhoging te gelden voor al deze instellingen. Wat betreft het verzoek van het Centraal Genootschap om een aanvul lend subsidie over 1856 bestaat er naar hun mening voldoende aanlei ding om aan dat verzoek te voldoen zodat de verhoging der bijdrage met terugwerkende kracht tot 1 januari 1956 ware toe te kennen Deze verhoging zou voor de pro vincie een extra-uitgave meebrengen van ongeveer f 3000 per jaar. Advertenties) De pianist Willem Andriessen heeft in de zaal van het openbaar Lyceum te Terneuzen in het kader van het Z. V.U.-programma drie concerten met toelichting gegeven. Twee middag concerten werden door ongeveer 400 leerlingen van de middelbare school bezocht. Ook in het avondconcert bleek een groot deel van het publiek uit jeugd te bestaan. Willem Andriessen vertolkte een Beethoven-programma, dat hij op uiterst begrijpelijke wijze toelichtte. Hij speelde de Waldstein-Sonate, de sonate opus 10 nummer 1 en de Mond- schcin-Sonate. Hij had een zeer geboeid publiek, dat grote waardering uitdrukte voor de begaafdheid van deze kunstenaar. Zaterdagochtend heeft H.K.H. ■prin ses Beatrix het défilé va.n het jaar lijkse Assaut van de Adelborsten in Den Helder afgenomen. Op de foto ziet men de prinses, die in gezel-« schap van kapitein ter zee H. A. W. Goossens, commandant van het Ko ninklijk Instituut voor de Marine, het défilé afneemt. De 60-jarige dekknecht C. de Rover is bij een aanvaring op de Ooster schelde over boord geslagen, tussen twee schepen bekneld geraakt en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde vlak bij We- meldinge, toen de sleepboot „Neptu- nus" uit Rotterdam en het motor schip Rijn-Schelde" van de rederij Borier uit Antwerpen tegen elkaar voeren. Door de schok sloeg de dekknecht over boord. Teneinde het gedeelte der zogenaam de oude stad. aldus b. en w. aan de raad, omsloten door de Walstraat, Vrouwestraat, Oude Markt. Kromme Elleboog, Noordstraat en Kolvenier- straat voor verder verval te behoeden, is het noodzakelijk, dat dit stadsdeel zo mogelijk op korte termijn wordt gesaneerd". Bij deze sanering" denken b. en w. niet aan het geheel afbreken en in een andere vorm herbouwen van dit ge deelte van de stad. Hun staat meer voor ogen om deze wijk met behoud van de historische waarden te vernieuwen en aantrek kelijker te maken. O.m. gaan hun ge dachten uit naar het ontwerpen van een plein in bedoeld blok. In verband hiermede vragen b. en w. een krediet van f 15.000. Zij willen het ontwerpen van dit sa neringsplan opdragen aan het archi tectenbureau Roosenburg-Verhagen te Den Haag. De raad die tegen woensdag a s. is bijeengeroepen krijgt vier voorstellen tot onteigening te behandelen. De eerste drie betreffen percelen ten zuiden van de spoorbaan, gron den aan de de Graafstraat en perce len ten oosten van de Oude Singel en zijn nodig ter realisering van het Uitbreidingsplan-1954. Met de eige naren is overeenstemming bereikt. Dit laatste is niet het geval met de eigenaren van de gronden, die nodig zijn voor de uitbreiding van de sport velden. Zowel de heer G. de Feyter als de wed. Suurland hebben daarte gen bezwaarschriften ingediend. De inspecteur van de volksge zondheid maakt in zijn advies nog de opmerking, dat de noodzaak tot ver krijging van de eigendom van de be treffende gronden op het gunstige tijd stip niet is aangetoond en geeft in overweging, in het definitieve raads besluit deze noodzaak uitvoerig te motiveren. Zoals uw raad bekend is, al&rv I v AA-.-1.:' ".OH j v ?:f (Van onze sportredacteur). Tijdens een veelbewogen vergadering in restaurant Wöh- ler zaterdag' te Middelburg, hebben de bij de Afdeling Zeeland van de K.N.V.B. aangesloten verenigingen praktisch alle verenigingen waren vertegenwoordigd door het aannemen van een motie van wantrouwen, met overgrote meerderheid, te kennen gegeven, dat de Afdelingsvoorzitter, de heer A. Imanse, niet langer als zodanig gewenst is. Met 8 stemmen voor en 32 tegen, vijf onthoudingen en vijf ongeldige stemmen gaf de vergadering haar misnoegen te kennen over het beleid van de Afdelingsvoorzitter, die weinig anders kon doen dan heengaan. Met het aannemen van die motie van wantrouwen, namens di verse verenigingen door de voorzitter van de V.C. Vlissingen, de heer A. Levering, na langdurige debatten en uiteenzettingen ingediend, kwam een einde aan de hoogst onverkwikkelijke zaak in de Zeeuwse voetbal wereld, die de gemoederen sinds geruime tijd, maar de laatste weken in hevige mate, van dag tot dag, had bezig gehouden. zullen belanden, waartegen uit de vergadering met protesten onmiddel lijk een einde werd gemaakt, heeft de heer I. een hartstochtelijk pleidooi gehouden voor zijn beleid, zonder overigens in te gaan op de punts- punts gestelde aanvallen, welke aan zijr. adres werden gelanceerd. Vast is intussen komen te staan, dat de Afdelingsvoorzitter geen gel den ten eigen bate heeft aangewend. Het berucht geworden ..potje", waarin gelden var. porti en dergelijke van interlandkaarten, werden opge spaard voor het doen van uitgaven voor jubilea e.d. was 'n onderdeel der serie beschuldigingen, waarvoor de Afdelingsvoorzitter naar de over tuiging der meeste afgevaardigden geen aannemelijke verklaring kon geven. Evenmin wat o.a. betreft het beleid ten aanzien van de stembiljet ten voor de verkiezing van het be stuur der Afdeling. Reeds tijdens de besprekingen, door de heer A. Schroder, (Breda), voor zitter der sectie Afdelingen KNVB, rustig, beheerst, in de goed" toon en met veel kennis van zaken geleid, trad aan 't licht, dat de meerderheid der aanwezigen het „hoofd" zouden eisen van de heer I., die overigens aanwezig was maar naar het oordeel der club-afgevaardigden er niet in slaagde de beschuldigingen, door de vertegenwoordigers der oppositie ter tafel gebracht, voldoende te ontze nuwen Het was hard, héél hard voor de man. die gedurende meer dan een kwart eeuw mede aan het hoofd van het georganiseerde Zeeuwse voetbal heeft gestaan en ongetwijfeld in die jaren zeer veel voor deze tak van sport heeft gedaan. Aan het einde der besprekingen, die wel eens de neiging vertoonden te zeer in de persoonlijke sector te Mild oordeel gevraagd De heer Schroder heeft zowel in zijn openingswoord, als vóór de stemming getracht de afgevaardigden te bewegen een mild oordeel uit te spreken over de Afdelingsvoorzitter en aldus de ontstane crisis tot een voor deze gunstige uitslag te brengen, De stemming was echter van die aard, dat dit alles niet heeft mogen baten. De heer Imanse werd ver plicht heen te gaan en binnenkort zal in een speciaal te beleggen ver- gadermgd der clubs de geleger.hei worden geboden 'n nieuwe Afdelings voorzitter te kiezen. De mudvolle zaal werd muisstil, toen voorzitter Schroder de goedwil lende afgevaardigden verzocht een einde te maken aan de gezagscrisis in de Afdeling en de personen, die daar behoefte aan hadden, met hun beschuldigingen voor de dag te ko men: t.w. het potje, het beïnvloeden der bestuursverkiezing en het achter houden van een stembiljet. Nu een aantai bestuursleden stelling had ge nomen tegen de afdelingsvoorzitter, was het bestaande conflict in ern stige mate uitgegroeid. Voorzitter „Vlissingen" De heer Levering was de eerste spreker Hij bracht dezelfde beschul digingen naar voren, welke hij ten week geleden ir. Vlissingen tijdens de bekende actievergadering ter ta fel had gebracht. Dt beschuldiging bevatte negen punten. Waartegen de heer Imanse inbracht, dat hij beter had gedaan het anders te doen, maar overigens opmerkte dat hij r.iet al leen verantwoordelijk was te stellen, doch ook de bestuursleden niet hele maal vrijuit gingen. Met name dhr Bakker, penningmeester en de heer van Nimwegen, administrateur, kwa men daartegen hevig en gedocumen teerd in verzet. Meerdere malen werden hun uiteenzettingen met ap plaus onderstreept. De heren Westerweel en Slaakweg kozen partij tegen de oppositie, ter wijl de heer Sukkel zich allerminst bleek te kunnen verenigen met de gang van zaken in het bestuur. De heer Ras beklaagde zich over de hou- Bij een van de vele aanvallen had midvoor Kareis met de gepasseerde Clingse achterhoede de bal voor het nakijken. Het leer ging naast. ding van het afdelingsbestuur ten op zichte van de V.V. Clinge. Doorslaggevend Maar hef betoog, dat de meeste in druk maakte en waarschijnlijk de doorslag heeft gegeven ten nadele van de Afdelingsvoorzitter, kwnm van penningmeester Bakker door de de heer I. bestempeld als een „recht vaardig maar koppig man".' Grote instemming kreeg óók de heer Kees van Nimwegen, die zich op dramati sche wijze beklaagde over de behan deling welke de afdelingsvoorzitter hem had doen ondergaan. Daarop heeft de heer Imanse gele genheid gekregen zich te verweren. Het is in de ogen van de meerderheid der afgevaardigden te zwak gebleken om de ingebrachte beschuldigingen te ontzenuwen. Nadat de heer Schroder de feiten nog eens had geresumeerd, kwam deze tot de navolgende conclusie. Wat het potje betreft is van non chalante administrering sprake, doch het stond volgens spreker vast. dat het niet de hireling is geweest om met het potje onregelmatigheden te plegen Bovendien is er ook niemand mee bevoor- of benadeeld. Die noncha lance. zei de heer Schroder is intus sen wel op verschrikkelijke manier gewroken. Wat de kwestie der beïn vloeding terzake de bestuursverkie zing betreft, stelde spr. vast, dat de commissie van onderzoek de houding van de bestuursleden den Boer en Lensen onvoorwaardelijk heeft afge keurd evenals de mar.ier waarop de stemming werd gehouden, absoluut fout is te noemen. De slotconclusie van de heer Schro der luidde als volgt: er zijn ernstige fouten gemaakt door het Afdelings bestuur en ook de voorzitter maakte beleidsfouten. Er zijn echter geen financiële onregelmatigheden aan de dag getreden die door feiten zijn be wezen. Na de afgevaardigden er aan te .hebben herinnerd welk een waarde volle figuur de heer Imanse heeft be tekend in het Zeeuwse voetbal, kwam de motie van wantrouwen in stem ming, waarvan men het resultaat in de aanhef van dit verslag reeds kon lezen. Het zittende bestuur zal aanblijven om de lopende zaken te behandelen (met uitzondering van de vice-voor- ter de heer Meyler, die officieel had bedankt) zolang, tot een nieuw be stuur is gekozen ligt het in de bedoeling, de restaura tie en uitbreiding van het sportterrein te doen uitvoeren met rijkssubsidie door bemiddeling van de Dienst voor Aanvullende civiel-technische Werken in het kader van de aanvullende werkgelegenheid bij opkomende werk loosheid. Dit betekent, dat, wanneer het aanbod van arbeidskrachten hier toe aanleiding geeft, onmiddellijk met de werkzaamheden een aanvang ge maakt moet kunnen worden. Daar om is ook reeds aan de Ned. Heide Mij opdracht gegeven tot het ontwer pen van een plan voor de restauratie en uitbreiding. Dit impliceert echter tevens, dat de gronden, benodigd voor de uitbrei ding, beschikbaar moeten zijn, om dat, wanneer de noodzaak voor aan vullende werkgelegenheid zich voor doet, geen lange onteigeningsproce dure voor de verkrijging van de be schikking over de benodigde gronden meer afgewacht kan worden. Daarom stellen b. en w. voor tot 'n onteigeningsprocedure te besluiten. In „Schuttershof" heeft voor de Z.V.U. de bekend- piano-solist Wil lem Andriessen met groot meester schap en zuiver aangevoeld een ge varieerd Chopin-programma gebracht dat zijn gehoor stil maakte. Na de sombere als het ware onder doods bedreiging geschreven Sonate, opus 35, bracht de pianist de blijde, melo- dieuse Barcarolle. Ook na de pauze sloeg hij na weemoedige Nocturne blijder en vu riger klapken aan in walsen, mazur ka's en polonaises. Op ieder stuk gaf Andriessen weloverwogen en verhel derend commentaar. Voor de muziekkenners en fijnproe vers een avond, die verrukkelijk was. Hein ken*, zand BRANDJE JUIST OP TIJD ONTDEKT Met groot materiaal rukte de brand weer uit na een melding dat de boer derij van de heer Jac. Simonse in lichterlaaie stond. Achteraf bleek het niet zo erg maar dit was meer te danken aan het feit dat de brandweer en omwonenden zo snel ingrepen. Het bleek namelijk dat de schoor steen en naaste omgeving hadden vlam gevat terwijl de bewoners zich niet in het woonhuis bevonden. De echtgenote van de bewoner ontdekte tenslotte het gevaar en door haar snelle alarm werd erger voorkomen. Rilland ONTSPANNINGSAVOND C.N.V. In de grote zaal van de heer Col- paart werd 'n ontspanningsavond ge houden door het C.N.V, voor haar le den, uit de dorpen van Oost. Z.-Beve- land. De voorzitter van de afdeling Krab- bendijke, de heer Boucherie opende de samenkomst. De heer Lodder uit Vlis singen sprak daarna een opwekkend woord van de aansluiting bij de Chris telijke Vakbeweging. In de pauze werd een verloting ge houden ter bestrijding van de kosten van deze avond. Daarna werd een film gedraaid over het leven van Rem brandt van Rijn. Dr. J. v. Leeuwen Hervormd Pre dikant te Krabbedijke sloot de avond. Yerseke DIJKBERM VERZWAKT. Door de reden en het zware ver keer verzakte een stuk dijkberm aan de Havendijk, juist toen een vracht wagen van de fa. de Jongh uit Goes deze zwakke plaats passeerde. Op ei gen kracht kon de wagen niet meer op het vaste wegdek komen, maar moest door een collega los getrokken worden. GEZELLIGE MIDDAG Door de plaatselijke afdeling van de Plattelandsvrouwen werd in zaal Nolet aan de bejaarden van de ge meente een gezellige middag aange boden die bij de aanwezigen zeer in de smaak is gevallen. Op verschillen de manieren werden de bejaarden aangenaam bezig gehouden. Pastoor Kuipers was mede aanwezig voor het afdraaien van een dorpsfilm. EXPORT NAAR FRANKRIJK Evenals vorig jaar is het ook dit seizoen gelukt op het handelsverdrag met Frankrijk een post geplaatst te krijgen voor consumptie-oesters en wel voor een bedrag van 100.000.-. Bovendien is ook de mogelijkheid opengesteld dat kleine zaai-oesters geëxporteerd kunnen worden. Hier voor is een post van 400.000.- toe gestaan. St. Jansteen GEMEENTE ST. JANSTEEN Bekendmaking De burgemeester van St. Jansteen brengt ter openbare kennis dat ter secretarie dier gemeente voor een ieder gedurende 30 dagen na heden ter inzage is nedergelegd een ontwerpre geling met de daarbij behorende stuk ken, betrekking hebbend op de wijzi ging der grenzen van die gemeente. Gedurende 30 dagen alsmede geduren de 21 dagen na verloop daarvan, kan iedere inwoner of ter plaatste geves tigde rechtspersoon tegen de ontwerp regeling schriftelijk bij Gedeputeerde Staten van Zeeland bezwaren inbren gen. St. Jansteen, 14 december 1956. De burgemeester vnd. Mr. J. J. M. Reuses. AXEL Het Centrum 8 u.: Moederleed DE KLINGE Kinema v. Dijck 7,30 u.: De dood vloog mee GOES Grand: Don Camillo contra Peppone. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: On stuimig bloed. MIDDELBURG Electro: The desperate hours. Schouwburg: Djenghis Khan, de veroveraar. OOSTBURG Ledel 8 uur: Avontuur in Hongkong. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het begon in Parijs. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De man in het donkergrijze pak. VLISSINGEN Alhambra: Don Camillo contra Peppone. Luxor: The Command HULST Bioscoopgebouw 8 uur: On stuimig bloed. OOSTBURG Ledel 8 uur: Carmen Jones SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Alle hens aan dek TERNEUZEN Luxor 8 uur: Demonen der diepte.

de Stem | 1956 | | pagina 2