van vier twee ONZE PUZZEL SCHAT VAN PRIJZEN LIGT KLAAR SLUIZEN EN ...OESTERS n padeen Bruines iJuivenkroniek VIERDE BLAD jöaQblat) ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 Kindje verkouden? Kogels in gemeentehuis Leusden OPLOSSING FAPKj televisie voor hen die meer eisen B; de doorvoering van het Deltaplan wordt het aantal door depcheepvaart te passeren sluizen van twee op drie gebracht: bij [die van Hansweert en van Wemeldinge voegt zich dan die van de Volkerakdam. Dit zou zo blijven voor de lange tijd, die ligt tussen het in gebruik nemen van de Volkeraksluis en het gereed-zijn van de reusachtige en moeilijke dam door de Oos- tsfschelde. Door het dan verder openstaan van de sluiswerken bij Wemeldinge zou het aantal sluizen weer op twee terug- Mren. In ieder geval wordt zo voor een onbeperkt, moeilijk te jepalen aantal jaren het oponthoud vergroot. Diep dan twee sluizen raiddel om het aantal sluizen twee te houden is het opnieuw Pen van het Kreekrat naar vo- •én gebracht. Het zou een oplossing lijn met ook bepaalde andere kwali- jjten als verkorting van de vaart >n ontlasting van de scheepvaart op je Wcsterschelde. Volstaan zou kun- icn worden met een sluis te Bergen fKonm en een sluis in de Volkerak- jam. het aantal zou dus op twee ilijven. Met deze oplossing zou ech- Hhct terrein van de vele beslom meringen, verbonden aan het Ant- verpen-Rijnkanaal worden betreden ?n deze belangrijke zaak moet op ie verschillende eigen factoren wor- ïenl bekeken en dan gaat het al raag genoeg. Met het aangeven van leze oplossing kan niet worden vol- ,taan. Hel vraagstuk van het aantal slui- ,en1 weegt in de Memorie van Toe- iehting zo zwaar, dat op grond daar- 'an het herhaaldelijk naar voren ;ebrachte denkbeeld om de schelp- ierencultuur te redden door middel ■anfopeningen in de afsluitdam om ;e Oosterschelde wordt afgewezen: ,fi<ze mogelijkheid moet helaas oorden verworpen, niet in de eer- ite [plaats vanwege het vervallen can de voordelen voor de land bouw, maar omdat de scheepvaart ip de route Westerschelde-Hollands (Advertentie) GjDaii rug, keel of borstje inwrijven twee sluizen meer zou moeten passeren dan in de tegen woordige situatie(blz. 9) Deze berekening van twee sluizen meer is er één te hoog. Blijft dat deel van het Zeeuwse Meer. dat tus sen de sluizen van Wemeldinge, de Grevelingendam en de Volkerakdam ligt, zout - de werkelijke of naar ons inzien vermeende belangen van de landbouw spreken daarbij volgens de Minister niet in de eerste plaats - dan heeft de scheepvaart drie slui zen te passeren; Hansweert, Wemel dinge, Volkerak. Kennis van zaken Voor dc schipper komt de kwestie van drie sluizen in plaats van de twee van het heden, daarop neer, dat dit niet leidt tot verlies van tijd. Dat behoeft niet. Immers het Ka naal van Zuid-Beveland, in 1886 ge opend, nadert zijn eerste eeuwfeest. Gerekend dat van 1880 tot 1938 het scheepvaartverkeer te Hansweert de groeikracht vertoonde om zich meer dan achttienvoudig uit te breiden dan toont dit wel aan, dat er steeds mo gelijkheden waren om voortdurend meer schepen te schutten. En daal de schippers niet allen engelen van geduld en lijdzaamheid waren, moe ten er ook mogelijkheden zijn ge weest het tempo van het schutten aanzienlijk te versnellen. Om te be oordelen wat in deze nog verder is te bereiken, is een onderzoek van de tegenwoordige uitrusting nodig. Op de landkaart is het kanaal een korte streep, maar met de boor- haven in Hansweert en Wemeldinge mee is het 9.1 km. lang. De breedte is 63 meter aan de oppervlakte en 42 meter op de bodem; het kanaal heeft dus schuin oplopende zijkanten. Op 10 meter van de bodembreedte is de diepte 6.5 m., verder 5.5. m. Diepte is tegenwoordig geen probleem de breedte is voldoende. Het kanaal zelf legt aan een vlugge vaart geen hinderpalen in de weg. Deze zou den kunnen komen van de sluizen. Zowel aan de zuider - als aan de noorderinvaart zijn drie schutsluizen. Ze heten zowel te Hansweert als te Wemeldinge: Oost -, Midden - en Westsluis. Ook de afmetingen zijn op beide plaatsen dezelfde. De beide Oost- en de beide Middelsluizen hebben ge lijke breedte en diepte: 16 ra. en 5 m. Bij de beide Westsluizen is dat heel wat minder: breedte op de bodem 8.15 m. en aan de opper vlakte 8.60 m., diepte 4.9.m. De leng te van de schutkolken is 152, 113 en 109 m. In beide havens zijn de schutslui zen dag en nacht in beweging. Een vernuftig stelsel van lichten laat de schipper al van verre zien, welke van de drie sluizen hem het eerste zal kunnen schutten. Welke het eerst - maar het ligt voor de hand, dat de wachttijd te korter zal zijn, hoe beter de sluis- dienst is uitgerust. En afgaande op het laatste rapport van de Delta commissie hapert daaraan het een en ander: Moderne schutsluizen ver gen bovendien een kortere schuttijd dan oudere schutsluizen zoals die te Wemeldinge." (blz 11). Dat geldt ook voor Hansweert, dat dezelfde inrichting heeft. De West sluizen zouden b.v. tot de gelijken van de andere gemaakt kunnen wor den; er zou 'n vierde sluis te Hans weert en te Wemeldinge bij kunnen komen, het gehele complex zou zo veel mogelijk gebracht kunnen wor den op dezelfde graad van volkomen heid die aan de sluizen in de Volke rakdam gegeven zal worden. Het gevolg van de genoemde en ongenoemde verbeteringen zal zijn, dat er ook op de spits uren aan het Kanaal van Zuid- Beveland veel minder gewacht behoeft te worden. De over grote meerderheid van de 67.5 percent Nederlanders en de 20 percent Belgische schippers zullen met deze redelijke oplos- sings minstens tevreden zijn. Doen is een ding Het komt ons voor, dat als de hand der machtigen maar doen wil, wat ze te doen vindt, waartoe ook behoort het vieren van de koorden van de beurs voor noodzakelijke zaken, de sluizenkwestie in het Deltaplan of in welk ander plan ook voor Zuid west geen rol meer behoeft te spe len. Men verwachte echter niet van een schipper, die in Hansweert lang heeft moeten wachten of in Wemel dinge of in beide en ook nog. maar dan wat korter, aan het Volkerak, zich zal laten troosten met: Over vijftien jaar zegt ir. Maris, die er ook dertig of meer kunnen zijn. zeg gen anderen, staat de sluis bij We meldinge geregeld open. Kan zijn.... maar de vloed van klachten zal zich in al die jaren niet laten kanaliseren. LUCTOR (Advertentie) BORIZONTAAL: 1 smerig, 4 leger, Vizenei, 11 jongensnaam, 12 klaar. Jwater in Utrecht, 14 voorzetsel, 15 v. h. been, 16 grondsoort, 17 Wicht. 19 stap, 20 vaartuig, 22 kader, •toiletartikel, 26 sportterm, 28 als- i)eoe. 31 treiter, 33 rivier in Italië, lengtemaat (afk.), 36 deel v. h. loofd. 38 ongedierte, 39 drank, 40 zangstuk, 41 eerwaarde heer (Lat. i{k.). 42 zangnoot, 44 familielid, 46 naar meden, 48 beetje, 50 inhouds maat jafk.). 51 brandbaar koord, 53 :waa: avis, 55 wrede keizer, 57 godin, >8 Vo. woord, 60 rondhout. 61 ge- mch 63 het romeinse rijk (lat. afk.), V telprodukt, 65 voorzetsel, 66 ,etij. t,7 groente, 69 titel (afk.), 71 ers. rnw., 73 dunne, 75 spaans veld- jlï' '7 nagerecht, 79 gindse, 81 een- ieid v. kracht (afk.), 82 gewas 84 nBrabant' ai j,onSer>snaam, 89 water hel (afk os a!st leden (afk->. 93 nel O, 9a werkelijk, 96 pl in O - Word3'102 b?ihk' iongensn- 109 bij vooid, 102 bijb naam, 103 iizerhmi iende aarde, 105 luchtmacht (afvt W [vogel, 110 feestdos, U2 meisies )aam. 115 muziektaken, 116 Sek' instrument, 118 nevel, 120 geogr aan Stffling (afk.) 121 tandeloos zoogdier" na it mr' detdt^ 123 chim £2- int P,C1S' vnw-- 125 deel v e ika lg spreken» 127 Pl- in lEr.vtTInCAA11:: 1 S.evuld, 2 hetzelfde, daHs'. 5 serie, 6 onbep. vnw., ■rve, 8 juiste gewicht, 9 nobel, 10 F,d® duigen, 17 onder het nodige (behoud (lat. afk.), 18 duur van anfkV) 23 hVenl\V- stro°msterk- en 97 bpdra§- 24 godsdienst, 25 cht' 39 eeP.maal' 29 vlechtwerk, 30 32 m'roep, 34 regel, 35 be- hvopi' L°ns ,\nzlens (a£k-I. 41 hennep- nnhtk' a vulkaan' 43 zangstem, 46 de alk')' 47 ambtshalve (lat. alk 48 pers. vnw., 49 selenium (afk.), 50 Spaanse titel, 52 geb. in rusland, 54 ïeeks, 56 edelsteen, 57 lokspijs, 59 rtf.S deel v' e' v°ertuig, 62 rio= %nerS' V1^,É' 68 vernis, 69 feest- d°s' 1°. n?melU.k (afk.), 72 insecten eter (4 rivier in Nederland, 76 heen en terug (afk.),, 77 deel v Amerika alf voigt (afk.), 80 stofmaat, fr i m k'w j f 85 pers- vnw., Lhalfedelsteen88 enkelspel. 90 vogel, 92 kleur, 94 zangnoot, 97 pers vnw., 99 tijdperk, 101 fijn weefsel 104 gelijk, 105 onzin, 106 dappere 108 communicatiemiddel, 109 deel v'. Su matra, 111 soort onderwijs (afk.), 113 laatst leden (afk.), 114 meisjesnaam 115 kledingstuk, 117 plakmiddel, 119 schrijfbehoefte. HORIZONTAAL: 1 moeras, 6 mod der, 11 antoon, 13 md, 15 schimp, 18 po, 20 ere, 21 sa, 22 de. 23 garnaal, 25 zonde, 27 noest, 29 as, 31 arm, 33 ik, 34 nto, 35 inham, 37 eerder, 40 rr, 41 ala, 42 ee, 43 ao, 44 epe, 46 sr, 47 tandem. 50 assen. 52 iea. 54 tt, 55 spa, 57 ka, 58 enkel, 61 omdat, 63 odalisk, 65 in, 66 le, 67 eel, 68 te, 69 setter, 91 cu, 73 geneve, 75 ginder, 76 optiek VERTICAAL: 2 och, 3 ramen, anp, 5 st, 6 moord, 7 on, 8 dm, edelen, 10 essaai, 12 opa, 14 nestor, 16 ca, 17 idolaat. 19 ranke, 23 gereed, 24 ao, 26 da, 28 streek, 30 snaren, 32 me, 33 ido, 36 hl. 38 rampok, 39 res tant. 42 ent, 45 ps, 46 slepen, 48 atlas, 49 es, 51 nadert, 53 akolei, 56 am. 59 ed, 60 liter, 62 dieet. 64 sen. 66 le, 69 svp, 70 the, 72 un, 73 ge, 74 eo. NIEUW BREDA Met genoegen heb ik de maquette be keken van het Breda over enkele tien tallen jaren. Alhoewel ik niet graag zou durven beweren dat het mij in alle op zichten voldoening schenkt, geloof ik toch wel dat er veel zaken goed wor den opgelost. Ik zou wel graag zien dat de haven nog enkele meters verder ge dempt zou worden en de bochtige weg Catharinastraat—Singelstraat is ook geen 100 procent. Maar ja, wat wil men: als men iets totaal nieuws ontwerpt is het niet naar ieders smaak: dus zo'n ingrijpen in een oud stadscentrum kan natuurlijk ook nooit aan alle eisen voldoen. De vraag die bij mij opkwam was: wat gaan ze nu met het oude stadhuis doen? Is daar een bestemming voor, of zullen ze dat later nog wel eens be kijken? Een nieuw politiebureau zou men maar uit de plannen moeten schrappen. Want het stadhuis dat we nu hebben zou daar toch wel zeer geschikt voor zijn. Het is goed centraal gelegen en is behoorlijk ruimte en als het wer kelijk te klein zou worden is er ook nog een heel goede uitbreidingsmoge lijkheid. Als ik goed ben ingelicht, zijn de twee zaken naast het stadhuis ook reeds eigendom van de gemeente, zo dat er een nieuwe vleugel bij zou kun nen komen, vanaf de Markt tot aan de St. Annastraat. Mogelijk heb ik helemaal geen ver stand van zulke dingen en zou men kun nen zeggen ..schoenmaker blijf bij je leest": maar als ik in de gemeenteraad zat (desnoods als schoenmaker) zou ik zeggen: „Heren bouw geen nieuw poli tiebureau maar begin zo vlug mogelijk aan een nieuw stadhuis dan zijn we al lemaal uit de brand". BREDA, G. G. PENSIONPRIJZEN (II) Met belangstelling las is het ingezon den stukje van de heer Nuyten over de „wantoestanden'' in onze gasthuizen. Als ik niel beter wist, zou ik werkelijk diep medelijden krijgen met de familie en de kennissen van de heer Nuyten. Uit hoofde van mijn werk zit ik ech ter bijna dagelijks in de r.-k. gasthui zen over het gehele land. Ik acht me dus wel enigszins op de hoogte te zijn over de belichte „wantoestanden". Er werd zeker over het hoofd gezien, dat ieder Nederlander boven de 65 jaar nu f 800 van de ouderdomsvoorziening krijgt uitgekeerd. Het echtpaar, dat dus maar f 3000 per jaar kon betalen en wordt „gedwongen" f 3600 te betalen, houdt nu dus nog f 1000 over! Zo ook met de andere door hem gestelde voor beeldden. Het is het volledig recht, dat onze r.-k. gasthuizen nu eindelijk hun prijzen iets gaan verhogen. Is de levens standaard in deze. jaren niet schrikba rend omhoog gegaan? Is de heer Nuy- (Advertentie) In het gemeentehuis te Leusden in de provincie Utrecht zijn donder dagochtend een aantal kogelsdie waarschijnlijk va.n een straaljager van de vliegbasis Soesterberg af komstig waren, ingeslagen. Op de foto's ziet men de heer A. F. H. Bui- ning, de gemeente-secretaris, die zich tijdens het gebeuren in de hal van het gemeentehuis bevond enkele van de vele gaten in het gemeentehuis aanwijzen. ten bekend hoeveel er in de afgelo pen jaren aan de onkosten der r.-k. gasthuizen moest worden bijgelegd? Dat waren wantoestanden! En dan de ver zorging in de gasthuizen. Aan de verzorging uit de „centrale keu ken" worden geen kosten gespaard. Kan een doorsnee particulier^ zich de luxe permitteren, 2 soms zelfs 3 maal per dag vlees te eten? Heeft de heer Nuyten soms enig idee, hoeveel enkel de verwarming per jaar per gasthuis kost? Zou op iedere kamer soms ook een straalkachel moeten staan? Denk enkel eens aan het brandgevaar. Er zouden nog vele voorbeelden aan gehaald kunnen worden, doch ik zou alle mensen, die gebukt gaan onder de wantoestanden in de gasthuizen één ding willen adviseren: Ga eens één maandje logeren bij getrouwde kinderen!! Re sultaat,? Héél tevreden terug naar het gasthuis!!! BREDA. GUIDO DINNESEN Huize „Doornbosch" HERINNERING Het bericht in uw blad, dat twee mu zikanten van de harmonie „Terneuzen" zijn gehuldigd en begiftigd met de ere medaille van Oranje Nassau, wekte bij mij( als oud-directeur van harmonie „Terneuzen", herinneringen op. In 1903 aangesteld als directeur van het toenmalig muziekgezelschap „De Verenigde Werklieden", nu uitgegroeid tot harmonie „Terneuzen", bestond de vereniging destijds voor het merendeel uit stoere bootwerkers. Mensen die som tijds na zeer zware dagtaak toch de lust en de moed hadden 's avonds de repe titie bij te wonen, desnoods in hun werk pak. Ik denk hierbij aan de Gilde's, de Di- schoom's, de De Zeeuwen, de Verlinde's e.a. Zij zijn toch de kern en het voor beeld geweest van wat nu is bereikt. Driesje en Wannes, laat mij toe ze nog eens zo te noemen, je oud-directeur wenst jullie van harte proficiat, gaarne was ik persoonlijk bij de huldiging aan wezig geweest, doch Terneuzen is voor mij nog slechts een herinnering, de tijd van mijn directeur zijn bij „De Werk lieden" vergeet ik nooit. Daar heb ik geleerd, daar heb ik bewonderd de vol harding van de werkers van het mu ziek van „Uittel" zoals de volksmond ons destijds betitelde. Het directeurschap bij de Werklieden is een der mooiste bladzijden uit mijn leven. Terneuzense Harmonie, blijft trouw het voorbeeld volgen van hen, voor wie ook nu de tijd van komen en gaan is aangebroken en gij zult onder uwe te genwoordige leiding nog meer successen boeken. HULST AUG. EECKHOUT KOLENRESERVES In uw blad van 12 december 1956, derde blad pag. 5 lees ik: Directeur Inichar is van oordeel, kolenreserves voldoende voor ongeveer 3000 jaar. Bosch Kurier uitgegeven door Robert Eosch, Stuttgart, heeft een geheel af wijkende mening. In no. van 13 februari 1956 staat een uitgebreid artikel van Robert G er win: Wie wird die Welt ihren Energiehunger stillen? Daarin lees ik op pag. 11: Voor raad nog voor 150 jaar. Rond 150 jaar is de voorraad van ko len, aardolie en aardgas gebruikt. Wat zijn 150 jaar? Twee mensenleeftijden, meer niet. In het nummer van 1 mei 1956 no. 14 pag. 11 staat nog eens: Zolang de voor raad reikt. Dat kan hoogstens nog 150 jaar duren. Wie heeft gelijk? 3000 of 150 jaar, dat verschil is groot, BREDA, F. OTTEJN De berekeningen in deze zijn inder daad zeer uiteenlopend. We zouden, als leek op dit gebied, werkelijk geen uit spraak kunnen doen over gelijk of ongelijk. (Red.) Van de Bredase Kampioenen dag aangaande volgen hier on- herroepelijk de laatste berich ten. Het -inzetten der duiven van Bredase kampioenen ge schiedt zaterdagmiddag tussen 15 en 18 uur. Wie op dit tijd stip zijn eksters en krawaten nog niet gebracht heeft, kan ze weer mee naar huis nemen, want hij komt met zijn neus voor een gesloten deur. Net als N.A.C. zondag voor de goal van B.V.V., dat door personen met een vooruitziende blik als een zacht eitje werd beschouwd. Ordeverstoorders zullen met geweld buiten worden gestampt als de Engelse weerlicht, kort maar krachtig. Tussen 19 en 21 uur volgt dan de keuring op zicht, van de diverse stands, door de bezoe kers van de Kampioenendag. Iedere bezoeker ontvangt gratis (en franco) een stembiljet, daar moet hij op invullen wie volgens zijn mening, de mooiste duiven heeft ingezonden. Bij deze keuring zijn er twee prijs- winners, ten eerste de persoon wiens duiven door de meerderheid van de bezoekers als zijnde de schoonste worden uitverkoren. Ten tweede (bij loting) de persoon uit de genoemde meerderheid, die de wijsheid en het verstand had, de uitverkoren stand op zijn stembiljet in te vullen. En het geluk dat het lot op jonas viel. Zaterdagavond mogen ook de dui ven worden ingezet van de liefheb bers buiten Breda, die 's zondags wegens het rijverbod niet uit de voe ten kunnen. Doch niet later dan tot *1 uur. Dit mag dus wel maar het niot niet. Want 's zondagsmorgens tussen 8 uur - 9.30 houdt de com missie van ontvangst zitting voor de r,es5 Y,an de duiven van buiten de stad Breda. V errassingen De prijzen, verbonden aan de be zoekerskeuring, die de clou vormen jan het hele feest, zullen niet van de poes zijn Denk vooral niet dat U met een mattenklopper 'n geklutst w ,ofe,en. banaan naar huis gaat. Wat het dan wel zal zijn, mag ik op heden nog niet bekendmaken. Wel dat de winnaar in een open calèche bespannen met zeven paarden een rijtoer zal worden aangeboden door de stad. De tweede prijsvraag, die de klap op de vuurpijl betekent, wordt 's zon dags gehouden. Hoe die in zijn werk gaat, is nog geheim. Het enige wat ik ervan vernomen heb is dat het met de nummers op de programma boekjes in verband staat. Daarom zou ik iedereen, of hij nu een duif uit een kraai kent, ja of nee, aan willen raden zo'n document te ko pen. Zijt U de gelukkige dan wordt "Uw ameublement uitgebreid. Perso nen die willen gaan trouwen, zijn er ineens mee onder de pannen, als U voelt wat ik bedoel. Voor de inzenders zijn kaniions vol ereprijzen beschikbaar gesteld, merendeels door de burgerij van Bre da, die de duivensport vanouds een een tactisch sterke ploeg die goals maakt en overwinningen behaalt Ver geten wij nooit dat de grootste kracht der Hongaren niet hun techniek was maar hun tempo en hun stootkracht. Het zijn deze wapens geweest waar mee zij technisch even sterke ploe gen (Oostenrijk, Engeland) kansloos wisten te verslaan. Kampioen van de week De kampioen van de week is de befaamde „Witte" van Peet Netten uit de Amstelstraat, die U op bij gaande foto ziet. Zijn ringnummer is 53-808156. Aan zijn houding hebt U al wel op gemerkt dat niets hem ontgaat en warm hart toedraagt. Zelfs het wak kere gemeentebestuur dat niet zit te slapen, is in deze niet achter wil len blijven. Ook de Dikke Bruine zal met zijn presentie aanwezig zijn. Hij zal een grote rede houden over het onder werp; Wat te doen als ze niet wil len komen? (Volgens mij moeten ze dan maar wegblijven D. Br.) De officiële opxing zal plaats heb ben zondagmorgen te 11 uur. Aan vang van de verkoping der geschon ken bons voor jonge duiven, broed '57, allemaal voor het goede doel van St. Fidelis te 12 uur. Daar zal be langstelling voor zijn. Vele gulle ge vers immers hebben dit jaar uitsla gen gemaakt, dat de rook er af vloog. Prijsuitreiking 16 uur en af halen der duiven van 17 uur af Zegt het voort want het zal een klap geven. De Witte Wat N.A.C. 'etreft wil ik nog me dedelen dat Kuys weer spil zal staan en de gevreesde Witte, Poes- kas Stonmans linksback. Het is zijn plaats wel niet, maar een allround crack met een asem als een paard als hij, kunnen ze als de nood aan de man komt, overal zetten. Ik vermoed dan ook dat de ach terhoede weer een bolwerk zal zijn, waar Abe en zijn mannen tever geefs storm tegen zullen lopen. Wat het energievoetbal van NOAD zon dag in Enschedé heeft gepresteerd, moge voor N.A.C. een spoorslag zijn het in deze richting te zoeken. Het lauwe, krachteloze zg. systeem-voet bal door spelers die fysiek gewogen zijn en te licht bevonden - geen werk lust, geen tempo, geen stootkracht - heeft, nog nooit een club aan de kop van de ranglijst gebracht, wel onderaan en degradatie. Het parool is daarom: Geeft ons dat hij alles in de gaten heeft. In zijn hokje staan een bakje grit en een potje solferbloem voor een onberispe lijke verpluiming. Al het oud dons moet er uit, zo niet ziet een duif er om deze tijd van 't jaar uit als een vuil hemd op zaterdag. Nu bij die van Peet is dat niet het geval, daar loert hij niet op al zegt hij het zelf, daar is hij ten slotte te fijn stielman voor. In '54 won deze klepper niet min der dan elf prijzen: 42e Pont (1893 duiven). 68e St. Denis (1002 duiven), 100e St. Quentin (2764 duiven), 138e Pont Kringconcours Midden Bra bant, 152e St. Quentin (2058 duiven), 277e Pont (1037 duiven). 230e Neuf- villes (3207 duiven), 441e St. Quen tin (1451 duiven), 650e Quievrain (2719 duiven), 843e Duffel (4246 dui ven.) Zoals U ziet, schrijft mijn cor respondent, om van de kweilen! Zijn er nog betere in Breda? Wat zeg ik: in heel West-Europa? Hier zijn prestaties in '55: 27e Vil voorde (3658 duiven I, 53e St. Ghis- lain (3033 duiven), 63e Corbeil (1919 duiven), 67e Noyon (1638 duiven), 78e Pont (2243 duiven), 101e Pont (1237 duiven), 142e St. Denis (1837 duiven), 122e St. Denis (901 duiven). 242e Orle-ns (1494 duiven), 391e St. Denis (2635 duiven). U ziet het vrien den nog harder dan in '54. En nu - steeds volgens mijn cor respondent - de klap op de vuur pijl.... 4c Vilvoorde (3286 duiven), 49e Noyon,(2460 duiven), 55e Pont (2322 duiven), 56e Pont Kringcon cours Midden-Brabant, 78e St. Ghis- lain (3510 duiven), 250e St. Ghislain (3062 duiven), 372e Vilvoorde <3523 duiven), 393e St. Denis (2507 duiven), 523e Duffel (3730 duiven), een ware lawine van kopprijzen dus. Tevens behaalde de ..Witte" bijgenaamd Sto- rimans. in drie jaar tijds zes se ries en elf koningspoulen. wat ook niet van de kat is. Een kampioen die de gouden plak verdiend heeft. Zijn moeder, het „Oud-Witje" won in vijf jaar acht en veertig prijzen, met twee eij twintig koningspoulen. Van Duffel vloog het dit jaar nog los de eerste. Ha, zult U zeggen, nu gaat er mij een lichtje op. Dan is die „Witte" een zoon van het wijd en zijd ver maard „Witje" van Koos van Don gen uit de Middellaan. Goed gera den, betere duif heeft er nooit be staan. Of het nu van Duffel is of van in de Kongo, dat „Wit" van Koos zit er altijd met 'r tractement tus sen. Niet aan te kluiven. Van moederskant Bels soort (Rim- beau of Mahy), van vaderskant van de soort van Driekske Verheijen te Ulvenhout. Onder de rook van de jamfabriek te Breda vliegt de „Wit te" van Peet alle weken de vellen er af, proficiat kerel en wat zal dat witte soort een bewondering heb ben op de Bredase Kampioenendag van a.s. zaterdag en zondag! Belgische kampioenen Het kampioenschap van de „Bel li 1 o"t" dut algemeen he schouwd wordt als de ranglijst die de actuele krachtenverhouding onder de sterkste duivenspelers van België het zuiverst weergeeft, ziet er dit jaar als volgt uit: Halve fond: 1 H. Kempenaers te Hoeppertingen 5620 p„ 2 M. van Tuyn te Schoten 4690 p., 3 G. Vanhee te Wervik 3960 p., 4 A. Piraprez te Lae- ken 3610 p„ 5 Desmet-Matthijs te Nokere 3380 p 6 T. Welkenhuyzen te Lanaken 3355 p., 7 L. Pepermans te Zemst 3010 p„ 8 R. Gadeyne te Hooglede 2680 p., 9 Roger Vereecke te St. Louis 2670 p.. 10 Gebr. Cor- tebeek te Stekene 2620 p., 11 P. Steen hout te Aalst 2620 p. en 12 Stael- Vandaele te Oostende 2600 p. Fond: 1 J. Portois te Ronse 3840 p„ 2 Vandenbroucke- De Weerd te Wielsbeke 3480 p„ 3 A. Vanbruaene te Lauwe 3420 p„ 4 Valeer Docker te Moortzele 3210 p„ 5 Gebr. De- scheemaecker te Antwerpen 3135 p„ 6 M. Delbar te Ronse 2940 p„ 7 J. Vanbruaene te Moeskroen (geen familie van André), 2940 p., 8 G. Van hee te Wervik 2835 p., 9 R. Dubois te Lauwe 2775 p., 10 Gebr. Willequet te Kwaremont 2915 p., 11 dr. A. Ide te Gistel 2460 p„ 12 H. Vandenbo- gaerde te Waregem 2325 p. Algemeen Klassement over alle vluchten van het vliegseizoen 1956: 1 H. Kempeneers te Hoeppertingen, 8880 p., G. Vanhee te Wervik 8695 p., 3 M. van Tuyn te Schoten 6540 p„ 4 V. Docker te Moortzele 6090 p„ 5 Gebr. Willequet te Kwaremont 6015 p. 6 J. Vanbruaene te Moeskroen 5930 p., 9 C. Claessens te Drogenbos 5360 p„ 8 L. Pepermans te Zemst 5215 p., 9 Vandenbroucke -De Weerd te Wielsbeke 5180 p., 10 Gebr. Cor- tebeeck te Stekene 5030 p., 11 De smet-Matthijs te Nokere 4940 p., 12 N. Norman te Oostrozebeke 4640 p. Allemaal goeie DIKKEN BRUINE' GEEF HUN EEN KERSTFEEST Op Ambon, in de Zuid Molukken, zit ten de gevangenissen vol met „bewoners" van hetzelfde type. Van bet type zoals wij en anderen, die „gezeten" hebben in het Oranjehotel" in Scheveningen, in de jaren 1940-1945. Niet alleen op Ambon, Saparua, Ban- da en Ternate, maar ook op Noesakem- bangan, het Indonesische Duivelseiland en in de vele andere gevangenissen in de wijde Archipel zuchten ze, honderden strijders voor vrijheid. Voor dezelfde vrijheid waarvoor wij en zij 5 lanje jaren vochten, maar die hun weer werd ontnomen. En thuis, ergens in de Zuid Molukken, wonen zij die achterbleven, de vrouwen, de kinderen, de ouden van dagen en zovele anderen die wachten op het uur van de bevrijding. Voor hen allen doen wij een beroep op U. Een beroep op uw steun opdat wij hun, daarginds in de gevangenissen en in de Zuid Molukken, een kerstgave kunnen zenden. Met behulp van de internationale or ganisatie van het Rode Kruis willen wij aan de Zuid Molukkers, die omwille van hun vrijheids-idealen in de In donesische gevangenissen zuchten, ieder een pakket zenden met nuttige artike len en medicijnen. Daarnaast is het de bedoeling om voorzover het totaal bedrag dat toelaat vooral geneesmid delen en versterkende preparaten naar de Zuid Molukken te zenden. Men heeft daar vrijwel aan alles op dit gebied gebrek. Ons postgironummer is 426 te Eindhoven. STICHTING DOOR DE EEUWEN TROUW BEHUIZING De manier waarop wij gehuisvest zijn, op Geertruidaplein 28, is meer dan erg. Mijn vrouw lijdt aan asthma. Zij moet veel frisse' lucht hebben. Het huis is vochtig en duf, de kinderen moeten in dezelfde ruimte slapen als vader en moeder. Mijn vrouw zit soms hele nachten op van de benauwdheid. Zij heeft drie we ken in de Klokkenberg gelegen. Dat weet men op het gemeentehuis, maar niemand die eens bij ons komt kijken. Zoek zelf maar een beter huis werd mij gezegd BERGEN OP ZOOM, Geertruidapl. 28. L. J. VORSTENBOSCH SINT NICOLAAS EN DE MISSIE Waarschijnlijk is Sint Nicolaas dezer dagen gul geweest met reisbonnen af te geven in de verschillende winkels! Misschien weet U niet wat er mee te doen. Sint Nicolaas zit immers alweer in Spanje, maar veel Missionarissen zit ten nog in Nederland, wachtend op de dag van hun vertrek. Allenp die hun reisbonnen als HOBO- CA, MIDREIZA, ORSI enz. willen af staan voor de reis van *n Missionaris naar Midden-Afrika zo'n reis kost minstens 1000 gld., enkele reis doen ons 'n groot plezier ze op te sturen aan: Witte Paters, Burgakker 17, Boxtel. Al le beetjes helpen en moge God U er voor zegenen! MET OPRECHTE DANK DE WITTE PATERS. SINT IN DORST Vele kinderen in dorst hebben zich weer eens kunnen verblijden omdat de goede Sint in dorst heeft rond doen rij den maar wanneer zullen ze in Dorst eens leren de paralelweg en Baarschot ook eens met Sint Nicolaas te vereren zo ook als de Sint Joris met muziek door dors doet devileren waarom dan altijt bij JC om te keren. Ze hebben mij in de paralleweg doen vertellen dat ze wel het donateurs geld als het jaar om is voor de heren mogen tellen maar dat ze dan voor het gehele jaar wat er ook te doen is niet meer mee tellen. Maar het is diep te betreuren dat ge op zon manier lid voor lid van de vereni ging doet af scheuren. En wat zal er met Sint Joris gebeuren als ge temet geen donateursgeld meer zult beuren. Maar als het muziek alleen maar voor de kom van de gemeente wort gegeven waar om zouden we dan nog donateurs- geld geven ik ben niet alleen de per zoon die zoo doet spreken. Maar de parel en baarschot wilt met de feestkommisie en de Sint Joris als donateurs verbreken daar is al vast niet veel meer te halen want de meeste zullen met januarie al niet meer betalen. BOERTJE VAN DORST BROODPRIJS (I) Enige weken geleden werd door mijn bakker een gewoon tarwebrood van 34 verhoogd tot 35 ct., dit tengevolge van een beslissing van de Bakkersbond. Op mijn antwoord, dat ik daar niets van in de krant had gelezen, werd gezegd, dat dit niet meer gebeurde. Op zichzelf vond ik dat al vreemd. Een paar weken geleden verscheen er echter wel een advertentie in de krant, dat de minister toestemming had ver leend om wit- en luxfebrood in prijs te verhogen; hierin werd echter geen bruin brood genoemd. Vandaag moest ik echter voor een der gelijk brood 36 ct betalen en kreeg weer te horen: „beslissing Bakkersbond en geen advertentie". Hoe zit dat nu? EREDA, J. v.d. M. Sikkelstraat 42. BROODPRIJS (II) Kortelings werd mij door mijn bakker medegedeeld dat het volksbrood weer één cent per brood duurder was gewor den, thans 39 cent (bezorgprijs). Dat is voor de tweede maal binnen 8 weken. Mag dat nu zo maar, zonder goedkeu ring van de minister en indien het niet mag, waarom deze bakkers dan niet grondig beboet? Indien het wel mag, waarom dan geen bekendmaking in de krant, zoals het behoort? BREDA, EEN HUISMOEDER De prijzen die hier genoemd wor den, zijn prijzen die voor de hele stad gelden. Naar men ons meedeelt, zijn de broodprijzen ook nergens la ger dan in Breda. (Red.) DUISTERNIS Hiermede wilde is gaarne een opmer king maken over het drukke wegver keer in de Leursebaan te Breda. Op de onverlichte, bar donkere weg, waardoor de Leursebaan een spookweg is geworden, zijn al veel ongelukken gebeurd. Kan er nu niet voor worden gezorgd, dat de Leursebaan een goede verlichting krijgt, waarnaar trouwens ook d§ be woners met smart verlangen. BREDA, EEN BELANGHEBBENDE

de Stem | 1956 | | pagina 13