RUTON-RX IJzi v Muziekschool afd. Hulst heeft ruim 200 leerlingen Ossenisse mag een ton kosten een nieuw costuum Gemeen tebestuur zei neen Dorp krijgt een opknapbeurt groot BAL Tarieven HOCRES AFDELING goedkoper van 18 gemakken voorsten Mosl DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 Komt straks gemeenschappelijke regeling er wèl door Grote betekenis Schipbreuk op Oosterschelde Geen slachtoffers Definitieve cijfers Nieuwe directeur Alginac JONGE KRACHT J. de Letter Zn „RESEDA" algemene ledenvergadering Cr N. V Het bes betere h C. ANDR 2 In de laatste raadsvergadering heeft Hulst zich niet bereid ver klaard de voor de Zeeuwse Muziekschool bestemde bijdrage te betalen. Daarmee heeft het zich in zeker opzicht buiten de deelnemende gemeen ten gesteld, hetgeen de Stichting voor een extra tekort plaatst. Immers het gevreesde bedrag was het aandeel in de kosten dat Hulst krachtens leerlingental enz. diende te betalen en dat, nu Hulst niet wil betalen, door de overige deelnemers zal moeten worden opgebracht. Op zich is dit betreurenswaardig, maar nog niet rampzalig voor degenen die in de afdeling Hulst van de Zeeuwse Muziekschool gebruik maken. Straks komt echter het voorstel ter tafel om deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling van de school. Daartegen schijnt het Hulsterse gemeentebestuur ook er.ige bezwaren te hebben en indien die ertoe mochten leiden dat het voorstel niet aanvaard wordt, komt het er voor de ruim 200 cursisten te Hulst maar beroerd uit te zien Destijds is de Muziekschool ge grondvest op het principe: een eigen ,,inter-gemeentelijke" school waar voor niet, in geval van tekorten sub sidies aan de gemeenten moeten worden gevraagd, doch die door de gemeenten zelf in stand wordt ge houden. De oorspronkelijke initiatief nemers zagen hun plan al gauw uit gebreid tot geheel midden-Zeeland en daarna voegden zich Zierikzee, Tho- len, Terneuzen, Hulst en Oostburg er aan toe. Nu heeft men destijds een begro ting opgemaakt, die ervan uitging dat Zeeland maximaal 800 leerlingen zou kunnen leveren. Daarvoor zou dan ter financiering nodig zijn: van rijk en provincie ieder 15.000 gulden en van iedere deelnemende gemeente 50 ct. per inwoner. En men kreeg voor het eerste jaar: van het rijk niets, van de provincie 5000 gulden en van de gemeenten 20 cent per inwoner. En het leerlingen aantal bedroeg toén niet 800 (wat nog als maximum had gegolden) doch reeds spoedig ruim duizend. Dat be tekent dus: een groter tekort, want iedere nieuwe leerling brengt zijn eigen tekort mee. Tegenover groter lasten stonden dus zeer geringe middelen. Later kwam er verbetering: de gemeenten zagen in dat die twee dubbeltjes per inwoner te laag waren en zij verhoog den die bijdrage, het rijk gaf 5000 gulden en de provincie legde er de overige 25.0000 bij. Dat was dus het vorige cursusjaar. Juridische verplichting t Nu is er een gemeenschappelijke regeling voorgesteld, welke erin voorziet om het tekort van de cursus eenvoudig om te slaan over alle ge meenten die leerlingen op de school hebben. De gemeenten is verzocht hieraan' deel te nemen. Deze regeling dient in werking te treden met in gang van het in september aangevan gen cursusjaar. Een kwartaal is daar van reeds voorij. Indien Hulst bin nen enige tijd dit voorstel te behan delen krijgt en toetreedt dan is het resultaat, dat door de weigering van onlangs (welk bijdrage nog het vorige cursusjaar betrof) een ver groot tekort ontstaan. Dit is onaan genaam en het geeft de vraag in de mor.d, waarom Hulst een jaar lang de school op deze wijze heeft laten draaien zonder te zeggen dat het iets tegen de gevraagde bijdrage had. Men betoogde overigens niet ten onrechte dat er aan de juridische verplichting is voldaan, door de vast gestelde 20 cent per inwoner te beta len Maar men wist toch dat er een hogere bijdrage gevraagd zou wor den. Terneuzen had daartegen even eens bezwaar, doch zei dat tijdig te voren, zodat er geen geld aan ge spendeerd behoefde te worden dat later niet verhaald kon worden. Verdubbeld lesgeld De Zeeuwse Muziekschool is de derde in 't land wat aantal leerlingen betreft. Ze heeft in korte tijd een uitstekende r.aam gemaakt en be reikt metterdaad wat een lang ge koesterd ideaal is: iedere jonge Zeeuw die muziek wil leren, kan dit, zonder hoge kosten zijnerzijds, bereiken. Of 't nu piano is, of hobo, klarinet of harmonium of dat men zangonder- richt wil hebben: voor een gering lesgeld krijgt men les van uitsteken de leraren. De school heeft er 45 in haar dienst. De afdeling Hulst trekt thans ruim 200 leerlingen. Dat zegt genoeg over de betekenis van deze unieke onder wijsinstelling. Mocht deze afdeling, tengevolge van een verdere afzijdige houding van de gemeente, voor niet te verhalen tekorten komen, dan zal men gedwongen zijn de lesgelden te verdubbelen. En dat zal betekenen, een zodanige vermindering van cur sisten dat Hulst geen afdeling van de Muziekschool meer zal bezitten. Het is te hopen dat men dit voor komt. Er moet toch een manier zijn waarop het verschil van inzicht kan worden opgelost. Op de Ooster Schelde vlzk tegen over de Wemeldingse sluizen, heeft een aanvaring plaats gehad tussen de ,,Tholen 10" en het motorschip ,,De Onderneming". De botsing was zo hevig, dat de „Tholen 1:" vrij wel onmiddellijk zonk, maar visser B. Baai en zijn zoo nkonden worden opgepikt door de schipper van ,,De Onderneming", de heer de Korte uit Tholen. Die heeft de geredden te Welmeldinge aan land gezet. Toen in 1936 de kerkdorpen Stoppeldijk, Boschkapelle, Hengstdijk Ossenisse werden samengevoegd tot één gemeente Vogelwaarde, was burge meester Hendrikse sick wei bewust van de zware taak, die op zijn schouders werd gelegd, getuige zijn bij de Installatie uitgesproken woorden: „Een enkel kind groot brengen eist van de ouders al heel wat werk en zorgen, maar een vierling groot brengen eist buitengewone oplettendheid en verzorging". Het zou er dus vooral op aan komen om de vier kindertjes, die voorheen zelf standige gemeenten waren geweest, in het gareel te houden. De woorden van burgemeester Hendrikse kregen in de laatste raadsvergadering van de ge meente Vogelwaarde weer reliëf, toen de raad zich moest uitspreken over de voorgenomen wegverbeterlngen te Ossenisse. Al eerder hadden de raadsleden de Booy en Serrarens de urgentie hiervan naar voren gebracht, maar aangezien toen omtrent de kosten slechts een slag in de lucht gemaakt kon worden, wai besloten eerst de zaak eens nader te bezien en later met cijfers op tafel te komen. Dat er in Ossenisse iets diende te ge beuren stond buiten kijf, want de we gen verkeerden daar ongeveer in de zelfde toestand als dertig jaar gele den. B. en W. hadden in overleg met de Centrale Dienst verschillende ver beteringen gepland. Deze plannen om vatten o.m. het verbreden van de Dorpstraat en het leggen van trot toirs en een riolering in deze straat, het asfalteren van de Kipstraat en het verbreden van de weg Ossenisse- Zeedorp, alsmede het aanbrengen van een teerslijtlaag op deze weg. Verder voorzien de plannen in de verkabeling van het elektriciteitsnet. Een en ander zou volgens een nog vrij ruwe begroting een kapitaaltje vergen van 100.000.—. B. en W. hadden vooraf nagegaan of deze uit gaaf het budget van de gemeente niet te zwaar zou belasten, want naast dit werk zijn in 1956 diver se kapitaalsuitgaven gedaan en voor 1957 staan verschillende zware kar weitjes op het programma. Zo vergt de woningbouw een som van 135.000, het aandeel in de verbetering van de Bossestraat en de Kerkdreef slokt respectievelijk 87.500.— en 67.500 op. De riolering te Boschkapelle vraagt een bedrag van ƒ91.000. en de verkabeling kost de gemeen te ƒ15.000.—. Met de verbeteringen te Ossenisse meegerekend staat er dus een half miljoen op het spel, waarin voor zien zal moeten worden door het aangaan van geldleningen. Er werd danig met grote getallen gegooid in de raad, maar gelukkig kwam men tot de conclusie, dat de gemeente de jaarlijkse last van aflossing en rentebetaling wel zal kunnen dragen. Nu de financiën de uitvoering van de werken te Ossenisse gedoogden, was de raad unaniem van mening, dat niet langer gedraald mag wor den. De heer Serrarens was er zich dertege van bewust, dat met deze plannen veel geld gemoeid is, maar hij voegde er aan toe, dat Ossenis se dan ook gelijkberechtigd zal zijn. Hij was van mening, dat uitstel van de plannen alleen duurder worden tot gevolg zal hebben, hetgeen maar al te duidelijk is gebleken bij de ver betering van de Bossestraat. De raad besloot hierna aan de Centrale Dienst opdracht te geven tot verde re uitwerking van de plannen, waar na de aanbesteding kan plaats vin den. Alleen omtrent de verkabeling van het elektriciteitsnet zal later een beslissing genomen worden, aange zien hieromtrent geen voldoende ge gevens voorhanden waren. Geldlening Ongeveer de helft van de beno digde gelden zal worden verkregen uit een geldlening, die de raad be sloot aan te gaan met de coöperatie ve boerenleenbank te Stoppeldijk. De ze lening van 225.000.tegen een rente van 4.25 pet. zal worden be stemd tot dekking van de uitgaven voor de rioleringswerken in de Bos sestraat en het bouwen van 10 wo ningwetwoningen. In deze raadsver gadering werd tevens de gemeente begroting 1957 vastgesteld en de be groting B.A. voor hetzelfde dienst jaar goedgekeurd. Nu de grote klap pen gevallen waren, was de rest van de begroting snel gezien en akkoord bevonden. Aan algemene beschouwin gen waagde zich geen der raadsle den en zo bleef de behandeling van de begroting beperkt tot een enkele opmerking. Zo vond de heer Peers man de opcenten personele belasting wel aan de hoge kant. De gemeente heft het maximum, 150 opcenten, de provincie ook nog eens 50 en zodoen de wordt de aanslag het driedubbe le van het oorspronkelijk bedrag. De heer Peersman vroeg of dit nu wel absoluut nodig was. De voorzitter achtte dit wel degelijk nodig, gezien de grote uitgaven waarvoor de ge meente zich gesteld ziet. Als opvolger van drs. Veld kamp is thans door de aandeel houders de heer J. v. d. Endt uit Yerseke benoemd tot directeur van de Alginac te Schore. Voor de verkoop van de alginaten zal een speciale man worden be noemd. Dit laatste werd voordien hoofdzakelijk door drs. Veldkamp ge daan. Het ligt in de bedoeling om de pro- duktie weer zo spoedig mogelijk op gang te brengen; men denkt zelfs over een drieploegenstelsel. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Klaas, zoon v. Hr. en Mevr. Sars-van Kerk- oerle. Utrecht; Marten zoon van Hr. en Mevr. Pothoven- Smits. Breda. Ondertrouwd: Chris tine Dams en ir. R- Bosselaers Helmond—Hilversum. Overleden: Henricus Serré, 90 jaar. 's Hertogen bosch: Jan Huntjens. 80 jaar, Eygelshoven. (MULO) gevraagd voor kantoorwerk. Aanmelden: L. DE MEYER. Westkade 38, Sas van Gent. Voor Uw Feestgebraad met de Feestdagen o.a.: Kalkoen, p. kg. 4.20 Braadkuiken p.kg. 4.20 Soepkippen, p. kg. 3. Konijnen, p. kg.... 4.50 Hazen, p. stuk 8. Alles panklaar, bij Gravenstraat 263, Clingc Tel. 880 Hulst. Zondag 16 december in zaal te SAS VAN GENT. met het „SASSE DANSORKEST" Aanvang 6 uur. Alléén bv vooruitbetaling Uitsluitend voor de Zeeuwae oplage3 regels ot minde» f 0.80; iedere regel meer 15 ct Bij 3 achtereenvolgende ge- Hike DlaatstneeD wordt de derde plaatsing tegen half ■»e|o oerekend l'b tvOOH AAMiLB. Remington schrijfmachines enz. vanaf f 3 p. w. met volledige garantie. Vraagt gratis demon stratie. Br. no. 32079 bur. bl. Bontmantels, kort en lang van af f 2 p.w.' Onze coupeur be zoekt u aan huis. E«r. no. 32080 bur. blad. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN - HULST op vrijdag 14 december a.s. Aanvang 8 uur bij dhr. P. DE BRUIJN, Hotel De Dubbele Arend te Hulst. De vergadering wordt gehouden i-v.m. de accijnsver hoging. Ook niet-leden zijn welkom. 152-0 Steek u eens „in het nieuw" en wijd het met Kerstmis feestelijk in! Koop zo'n prachtig, modern, degelijk costuum van BISCHOFF ga eens» kijken naar de enorme sortering, die Bischoff heeft, naar de mooie dessins en smaak volle tinten. Let vooral op de solide kwaliteit van de stof, op de modieuze coupe en de secure afwerking van Bischoff's costuums! Dan zullen de buitengewoon lage prijzen u des te meer méévallen! mm - «emus - ia kuh - motton mw m iom - (ookimü een rustige motor: laat U de radio maar gezellig aanstaan rubber (anti-kras) wieltjes onder de slede: Ruton spaart Uw vloerbedekking; meliamide koppeling: een moeilijk woord, dat een groot gemak betekent. U trekt de slang niet meer uit de stofzuiger terwijl U zuigt; zuigkracht-regelaar: met een kleine hand beweging tempert U de geweldige kracht van de motor als U b.v. de gordijnen zuigt, super-elastic slang: het nieuwste van het nieuwste. Kronkelt (als een echte slang) in alle bochten. Super solide, veerkrachtige stootranden: geen beschadi ging van Uw meubilair en van de stof zuiger zélf; handige drempelglijder: geen gesjouw van de ene naar de andere kamer. U „neemt" elke drempel of het niks is. g draaibare en onbreekbare hulpstukken: U dóét maar - 't hulpstuk draait méé; 9 front-air borstel: zuigt „voor zich uit" Dè oplossing voor hoeken en plinten; 10 speciale opnemer voor draden en pluizen: die hoeft U dus niet meer op te rapen; stevige voctschakelaar: zet Uw'voet ef maar op. de schakelaar kan er tegen; 12 ophanghaak: Ruton RX is geen sta-in-de- weg en heeft bijna geen ruimte nodig om keurig opgehangen te worden; 13 metalen dubbelrooster: zeeft de af te voeren lucht, ademschoon; 14 unieke oplossing (kunststofring): voor de bevestiging van papieren stofzakken; 15 beschermende plastic hoes: Ruton RX is niet alleen mooi. hij blijft hierdoor mooi; 10 harmonica stofzak: daar gaat 2x zoveel in dat scheelt U weer een keer leeg maken, 17 simpele één-knipsluiting: net ei van Columbus. De stofzuiger sluit perfect met één handbeweginkje; IS Ruton RX kunt U rechtop zetten: een gemak met leeg maken! Het kwaliteitsmerk voor stofzuigers, was machines, strijkijzers enz. Vraag met Kerstmis de nieuwe EISENSTADT Stoj, stoj, zovee commando's rij Heiligenkreuz v schijniyk leden men kan uit hu dat duizenden I worden aangehi een stuk weide eens, maar tier vluchtelingen pl sche soldaten ee geschoren jonge In tegenstellin is de vluchteling nomen en toen alle vroegte aar Eisenstadt ari daar juist weei één donkere nac zeshonderd maru ren, die de 125J giert een wind met haar snijde inei uitdroogt, i van stof opblaa spreken van een door merg en b ontzagwekkende vluchtelingen sol greppels en slo in het opvangka uitgeput dat ze met warme soe lippen kunnen bi Bevr Het ergste zi. vooral de baby's weekte kleren zij dat men de kleii redden, in spec richte ontdooid brengen. Voor ve vijf dagen de f te hebben gelede de handen der v< de en uitputting, sische pers en ri biedt, om de gr: êingen tegen de ostenrijk te uite deden beter van zonder het opvani stadt, waar alles in de grensstrook See en het Men telijk van Sopron vormt een monui het in alle satel gezegde: waar d gezet hebben, gro en is het met a Voor de tweede het landsbestuur nieuwe zetel voor diensten gebouwd het uitgereide pe de onmiddellijke wijk met hoge rr In 1945 nestelden sische soldaten er nieuwe stadsdeel lieten zij een com yuild, zo geruïne joenen schillingen gemoeid zijn, mil; lopig niet zijn. Rus Nu de Hongar elke dag geborgei heeft men de ven goed als mogelijk van karton voorz. plaatst, waarvan c mogelijkste plaats ken. Vrijwel alle wel van raamkoz. trappen. Boven d( gangen der won sische opschrifte schrift achtergebl kaartje der vanda lingen schrikken t deze Russische op: nen zelfs dat ze zijn, zodat heel wa ding nodig is, om e komen. Een politi ons een blok. Vro< enige hoofd-ambtet op. Kijkt U maar sets zijn met pli merd. De Russen vier verdiepingen, voerbuizen stampv werpselen zaten. E eenvoudig recht one in de vloeren en meer directe weg len in de kelder t „En die moten on tellen, dat wij de vervallen gebouwen merkte de politiem hun cultuur wonen nog in vervallen 1 gens blijven de vlu de opvangkampen 1 en worden ze in pe de doorgangskampe Enoi Wat Oostenrijk pr en wie meent te omdat de afvoer All-rltk verzmrd Grote M BERGEN C Tel. 288

de Stem | 1956 | | pagina 4