JAN, DE ZOON VAN FINN V GLYCA Technica Nova Gemeentehuis onder vuur Veroordeling van Rusland van Leusden Oproep van cle Sinn Fein OUDE GENEVER AT EEN ONDERLIJKE ERELD 1 (GRUnPIG De Russische luchtmacht RADIO manchester i Ï7V )A té :n tweede blad vrijdag 14 december 1956 Meningen en Commentaren LIEFDE EN BEGRIP HET VOORSPEL Ruwe f [handen? fh.nSwaals WONINGFABRIEK VERPLICHT W.A.-verzekering in West-Duitsland. België en Oostenrijk Neem n GRUNDIG Postauto gestolen Oliebron in brand Zaak de Braai wordt 17 december voortgezet Het Nederlandse motorrij luigenpark Korte slaking van de Oostenrijkse journalisten televisie-programma's hJ y jenheid tot vergunning ee hengels eveland en de Ooster- erscliool en van een plan ont- Loonen te -verklaring nu dat de w ook niet omdat er lor de kleu- crijgt voor- ■ntraal ver- 1 TELI<' :iëteit „Wil- ial Verbeek georgani- leelgenomen 15 verschil- lag was als klep: resp. vezar.de; H. ,ande; P. v. Ivezande en szand. Ie en aas, Willem de Jonge, n 2e boven- oncordia, 's- Steenbergen e er. 2e on- Boranus II, ijdijk, Sora- 1ACTIE. in het teken staan. Door wagen werd oor het vei- vijl een aan- irtjes tracht- aan de man filmvoorstel- /an de scho- Nisse en :ven, terwijl voor de ou- Burgemees daarbij een ister van Fi- vaste dienst iht, L.C. A- idanig werk- komst bij de iwse stromen DE ZON". lolpaart werd Dranjevereni- leeluitvoering iorgen schijnt ld door voor aanwezigen Jobse, allen De amateur- gens op ver- it toneelstuk ATE VAN AGEN. nber organi- van dagen savond wordt iehuis en de worden opzij dat men ook ■den uit onze en aanbieden. EKEO. nze gemeente plaatselijke weer geslo- erkoop is de- In de drie )0.verkocht, n met twee telkens volle .VOND. iet de KA. 15 december ng voor Cül- in voordracht- ;t jeugdhuis, us, die inder- speelde, zal haar voor- et programma ernstige, ook stukjes en de fragmenten isseler.d in de van west- de ontspan- ért, heeft de n tot een suc- >p deze avond Camillo contra The desperate enghis Khan, de ehuis 19,30 uur: mpia 8 uu^: Het 8 uur: De man k. ra: Don Camillo The Command ,30 en 9 uur: ven. 15-22 uur: Vogel - v. Dijck 7,30 u.: Camillo contra uw 8 uur: Safari it 8 uur: Wien o: The desperate jenghis Khan, de uurAvontuur mpia 8 uur: Het 8 uur: De man Concertgebouw oestijnvos. bra: Don Camillo r: The Command huis 6 u.: Dansen Vlaamse Opera PROTE groepen Hongaren zijn sinds enige tijd in ons vader land gehuisvest. Geleidelijk aan worden er geschikte arbeids plaatsen voor hen gezocht en in menig geval ls dit ook reeds ge lukt. Dit betekent echter nog niet, dat de assimilatie, de aanpassing aan een geheel ander milieu, een geheel andere levenswijze nu ook meteen voltooid is. Die moet nog pas beginnen en daarvoor zal we derzijds veel begrip nodig zijn. On getwijfeld heeft er bij de improvi satie van de eerste maatregelen wel eens het een en ander aan dit be grip ontbroken. Het geval-Bigge- kerke was in dit opzicht een zeer sprekend geval. Hier paste geen op treden volgens de preciese letter van de wet en de tekst van regle menten. Het geldt hier immers men sen van een geheel andere volks aard en leefgewoonten. Ze komen uit een land, dat nu al jarenlang onder dwingelandij gebukt gaat. Ze waren verstoken van vrije onpar tijdige voorlichting. Hun denken werd door onderwijs en propaganda stelselmatig in een verkeerde rich ting gedrongen. Het blijft nog een heerlijk getuigenis voor hun geest kracht, dat ze niettemin zich ble ven verzetten tegen het tirannieke regime, eerst in de geest, sinds 23 oktober ook openlijk. Maar toch moest er wel iets verbogen raken in hun gedachtenconstructies. Ty perend is bijvoorbeeld, dat bij het testen door de Rijksrecherche de grootste aversie aan de dag trad voor functionarissen in burger. Men zag veel liever rechercheurs in uni form. In hun land immers zijn de gewone politiemannen de kwaaiste niet. maar de als burger vermomde beulen van de veiligheidspolitie schuwt men als de pest. Ook van betaalde tolken wilde men niets weten. In een communis tische staat is het immers helemaal niet zeker, of deze lieden het ge zegde niet vervalsen. Wij, die in een vrije wereld leven, kunnen ons maar moeilijk verplaatsen in deze gedachtengang. Onze heugenis aan de Nazi-tijd is al zo zeer vervaagd. Het is dan ook wel begrijpelijk, dat er in de aanvang fouten zijn ge maakt en ook in de toekomst zullen ze no>g wel eens voorkomen. We dienen dan echter bereid te zijn tot onmiddellijke correctie, zoals in het geval-Biggekerke gelukkig ook is gebeurd. De ambtenaren, die uitzonderlij ke gevallen met wetsparagrafen en reglementsartikelen te lijf wilden gaan, zijn gedesavoueerd. Slechts liefde en begrip voor mensen, die uit een hel van vervolging en doodsgevaar komen, kunnen de weg bereiden voor een langzaam in groeien in de Nederlandse samen leving. MINISTER HOFSTRA heeft in de Tweede Kamer sombere gelui den laten horen over de financieel- economische toestand van ons land. Te somber? Beheerders van schat kisten zijn er in de regel niet op uit naar lichtstralen te speuren. Dat doen anderen wel en die zijn dan ook niet zelden geneigd dat weer te overdrijven. Niet aan te tasten Ls echter het feit, dat onze beta lingsbalans over dit jaar een tekort van een half miljard vertoont. Niet aan ts. tasten ook de noodzaak, dat (Advertentie) helpt direct en... radicaal! Tube f Pot f 1,25 hier iets aan moet gebeuren. An ders verzeilen we in een inflatie periode, die op ontreddering moet uitlopen. Wel is het dienstig na te gaan hoe het tot die overbesteding is ge komen. Daartoe kunnen ook tijde lijke en toevallige factoren hebben bijgedragen. Zo bijvoorbeeld de kortstondige hamsterperiode. Alles is hiermede echter zeker niet ver klaard. Ook vóór die tijd hing onze betalingsbalans scheef naar de ver keerde kant. Bestedingsbeperking een mooi woord, dat men blijkbaar liever ge bruikt dan bezuiniging is het gebod van dit uur. Minister Hof- stra wil al dadelijk enkele noodver banden aanleggen, waardoor suiker, benzine en jenever duurder wor den. Er was aanvankelijk aarze ling, om dit zo maar voetstoots te aanvaarden. Kon dit niet wach ten op het totale plan tot afwen ding van de dreigende gevaren? Neen, zei minister Hofstra, dat duurt allemaal te lang, we moeten onmiddellijk iets doen. De twee grootste fracties bleken de minis ter te willen steunen en daarmede konden de ontwerpen reeds een meerderheid behalen. Het is ech ter nog maar een voorpostenge vecht geweest. Straks komen de po sities duidelijker te staan. Reeds heeft Dr. Lucas namens de KVP een suggestie gedaan, welke bestedingsbeperking en bezitsvor ming aan elkaar koppelt, namelijk het uitgeven van belastingcertifi caten. Op een punt als dit kan tussen de twee grootste partijen een in teressante gedachtenwisseling ont branden. (^ELUKKIG valt ln de woning bouw een verhoging van de produktie waar te nemen. Dat blijkt uit het pas gepubliceerde rapport van het departement van Volks huisvesting. In tegenstelling met het buitenland speciaal met Frankrijk neemt de systeembouw daarbij een zeer kleine plaats in. De tot nu toe in ons land fabriek matig vervaardigde onderdelen zijn groter dan de kleine baksteen. Ze zijn evenwel te groot om gemakke lijk met de hand te verwerken en te klein om het door machines te laten doen. Nu zijn er in Frankrijk twee sys temen ontwikkeld, waarvan er één al op vrij ruime schaal werd toe gepast. Daarmee is dus ervaring opgedaan. Wanden en vloeren wor den in de fabriek in een stuk ge maakt. De ruimte voor de leidingen wordt erin geperst. Met speciale vrachtauto's worden deze grote on derdelen naar de bouwplaats ge bracht. In een daarvoor ingerichte fa briek kan men zes woningen per dag maken en 1300 tot 1500 per jaar Men is bijna onafhankelijk van vak lieden. Weersomstandigheden heb ben in de fabriek geen en op de bouwplaats in mindere mate in vloed. Een grote Nederlandse bouwon derneming mag deze woningen in licentie vervaardigen. Als de fa briek klaar is heeft zij voor het maken van zes woningen per dag 160 man nodig, waaronder ook zijn begrepen de staf en het vervoer personeel. Laten we hopen, dat die nieuwe fabriek met voortvarendheid uit de grond wordt gestampt en dat zij veel zal bijdragen tot vermindering van de woningnood. Met ingang van 1 januari 1957 zal zowel in België en Duitsland als Oostenrijk voor buitenlandse motor rijtuigen de WA-verzekering verplicht worden gesteld. In Duitsland geldt zij ook voor bromfietsen. Voor België en Oostenrijk staat dit nog niet vast, In elk dezer landen zal de groene kaart" erkend zijn als bewijs van deugdelijke verzekering. liet is nog niet bekend, of voor hen die niet over een groene kaart of enig ander aan vaardbaar bewijs van verzekering tot de in het betreffende land vereiste minimumbedragen beschikken, aan de grens de mogelijkheid zal worden geschapen een verzekering voor korte termijn te sluiten. (Advertentie) taperecorder l Laat TECHNICA NOVA in Breda u zo'n fan- tastisch apparaat demonstreren. Veelzijdige toepassing: om uw meest geliefde radio-uit zendingen vast te leggen; om van uw films geluidsfilms te maken; voor het vastleggen van gesprekken en dictaten. 'n GRUNDIG is gemakkelijk te bedienen, technisch perfect, volmaakt van klank. Bij TECHNICA NOVA hebt u dubbele zekerheid van slagen: de garantie van de grootste fabriek van taperecorders ter wereld, plus de gedegen vakkennis en spreekwoordelijke service van Wilhtlminastriat 36 - BREDA Tel. 7681 de aristocraat onder de taperecorders D 6 Het dorpje Leusden in de provincie Utrecht is gisterenmorgen opge schrikt door een „luchtaanval". Met enkele harde klappen sloegen in het gemeentehuis enkele kogels in, die waarschijnlijk afkomstig waren van vier straaljagers van de vliegbasis Soesterberg, die om ongeveer half elf over Leusden vlogen. De gemeente secretaris, de heer A. F. H. Buining, die in de hall van het gemeentehuis liep, schrok enorm, want op ander halve meter van hem af sloeg een kogel.' waarschijnlijk van lichtspoor munitie, dwars door twee glazen deu ren op de grond en veroorzaakte daar een grote vuurbal en schroeiplek. En kele andere kogels, die eveneens door deze glasdeur waren gevlogen, ver oorzaakten overal in de hall glas schade. Het secretarie-personeel was zo geschrokken, dat het de hall bin nen kwam lopen en ook talrijke bur gers, die de klappen hadden gehoord, stroomden naar het gemeentehuis toe. waar binnen korte tijd ook de militaire politie arriveerde. Men heeft nog vier kogels kunnen terug vinden. Overal in het rond lagen scherven en stukken, die van de muur waren afgesprongen, terwijl ook een deel van de verwarming was beschadigd. De heer D. v. d. Berg, wonend in Leusden, die net het ge meentehuis had verlaten en in zijn auto wilde stappen, ontsnapte even eens aan de dood, toen enkele kogels dwars door zijn auto vlogen. De consternatie in Leusden was bijzon der groot. De Algemene Vergadering van de UNO heeft de resolutie der 17 lan den, waarin Rusland wordt veroor deeld voor zijn interventie in Hon garije met overweldigende meerder heid aanvaard. De Russische rege ring wordt gemaand haar troepen on middellijk uit Hongarije terug te trek ken. Er waren 55 stemmen voor, acht tegen en 13 onthoudingen. Alleen de landen van het Sovjet-blok stem den tegen. De amendementen, die door Birma, Cevlon, India en Indonesië waren in gediend op deze resolutie, zijn met overweldigende meerderheid verwor pen. Deze amendementen hadden ten doel de veroordeling van de Sovjet- Unie te schrappen en de secretaris generaal te verzoeken pogingen in het werk te stellen om met de Rus sen en Hongaren, zowel te New York als te Moskou, te onderhandelen on, een oplossing van de kwestie te be vorderen. Na verdaging van de vergadering tot dinsdag is een nota van de Hon gaarse regering aan Hammarskjoeld gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de regering te Boedapest bereid is op een later tijdstip door middel van haar vertegenwoordiging te New York een voorstel te doen tot het be reiken van overeenstemming over een bezoek van de secretaris-gene raal aan Hongarije. In de nota, die tijdens het debat door een koerier was gebracht, wordt gezegd, dat het de Hongaarse rege ring niet schikt, dat de secretaris generaal reeds op 16 december naar Hongarije komt. Dit was de eerste officiële mededeling hieromtrent. .,D*„0veï.igen van het span, Jan f °"der begrepen, aten als wolven, rHÓf tü Paar e,r van wai'en letterlijk j A van het wolvenras verwij- tiiri pot? artclen allen de laatste ï1, n laven geleid, dat niet van de gewoonten en de aangeboren nei- fs/ennwn ^e wolf verschilde Het er b fcu '1 zover Z'J" instincten er dij betrokken zijn, een hond door ontelbare geslachten heen terugvoert Zii aten °,oraPronkelijke afkomst, was ein hu°,n?eTge wolven - het Hitn h afzichtelijk schouwspel In- nèus vanJ eenrah tZaCht|Ee slokkcn de neus van een hond al te dicht bii die van een ander kwam ontstond ee" afschuwelijk dof gebrom een snuivend, rochelend geluid dat door A. J. Daieton. uit de met bloed en vlees overladen muilen kwam. Ten volle aan hun instinct gehoorzamend. maakten de ze werkhonden een braspartij van hun festijn. In hun natuurlijke gul zigheid stoeiden ze en wentelden ze zich rond; nadat zij ten volle waren verzadigd, verlangden ze, door hun langdurige honger naar vlees na de vermoeiende inspanning van hun le ven, nog altijd meer. Nadat de laat ste overblijfselen vlees verdwenen waren, knaagden zij zelfs de been deren nog af, en elke hond, al was hij ook half uitgeput, gromde nog als andere slagtanden dan de zijne een gekozen been aanraakten. En Bill, ondanks het vurig knagen in zijn ingewanden, snuffelde er slechts aan, proefde wat, en at niet Twee mannen hebben zich voor het postkantoor te Crillon, in het Franse departement Oise, meester gemaakt van een postauto, waarin zich een bedrag van zeventien miljoen francs (ongeveer 175.000 gulden) bevond. De auto werd enige uren later verlaten in een naburig bos teruggevonden. De commandant van de vliegbasis Soesterberg, die telefonisch van het gebeurde op de hoogte werd gesteld, zegde onmiddellijk een onderzoek toe. Naar de Luchtmachtvoorlichtings- dienst mededeelt, is de „beschieting" vermoedelijk veroorzaakt door een technische storing. Een commissie stelt naar de oorzaak een diepgaand onderzoek in. Voorlopig wordt aange nomen. dat de wapens van een Glos ter Meteor van de basis Soesterberg een klein aantal patronen afschoten, juist op het moment dat het toestel boven Leusden een lichte duik maakte. Een oliebron in Koeweit aan de Perzische Golf is in brand geraakt, nadat zich een aantal ontploffingen had voorgedaan. Naar verluidt, is er sabotage in het spel. De bron wordt geëxploiteerd door de „Kuwait Oil Company", die Brits-Amerikaans be zit is. Het proces tegen de Nederlander H. de Braai, die terecht staat op be schuldiging van subversieve activi teit tegen de Indonesische regering, zal op maandag, 17 december, wor den voortgezet. Het Landgerecht te Madjalengka stelde twee weken geleden de ver dere behandeling van deze zaak voor onbepaalde tijd uit, in verband met ziekte van rechter Raden Dwidjono Sastrodirdjo. In de volgende zitting zullen twee getuigen worden gehoord, nl. Achmad Sutji, een onderncmingsarbeider, en Frans Baden, die eveneens getuige nis aflegde in de zaken tegen Schmidt en Leon Jungschlaeger z.g. snelheid van 1.7000 km per uur heeft, de mig-19. die in horizontale vlucht 200 km sneller dan het geluid vliegt, en de mig-21, waarvan de snelheid niet bekend is, maar waarvan het model ongeveer een kwart groter is dan de mig-19. Volgens berekening van de KNAC bedroeg het aantal geregistreerde motorrijtuigen in Nederland op 1 ok tober 1956: 330.750 (267.888) personen auto's, 7.280 (6.722) autobussen, 111.550 (97.699) vrachtauto's en be stelauto's, 4.750 (4.275) trekauto's, 5.250 (4.944) speciale voertuigen, 163.200 (146.171) motorrijwielen inclu sief scooters, 654.000 (503.421) brom fietsen, 310 tractoren (dit zijn alleen de zogenaamde weg-tractoren. In Nederland zijn ongeveer 46.000 land- bouwtractoren) en 12.650 (11.294) mo tordriewielers. Het totaal aantal motorrijtuigen (inclusief de bromfietsen) bedroeg dus per 1 oktober 1.289.740 stuks. Op 1 januari 1956 was dit aantal 1.112.505 stuks. De tussen haakjes ge plaatste cijfers zijn de laatst beken de, door het CBS gepubliceerde ge gevens per 1 augustus 1955. In de eerste 9 maanden van het jaar 1956 werden 59.846 nieuwe per sonenauto's en combinatieauto's in gevoerd en geassembleerd, terwijl 3098 van deze motorrijtuigen werden uitgevoerd. Vergeleken met deze zelf de periode in het jaar 1955, werden 17% meer nieuwe personenauto's in gevoerd en geassembleerd, het aan tal uitgevoerde personenauto's nam slechts 2% toe. Volgens het gezaghebbende Britse jaarboek ..Jane's all the world's air craft" werkt de Sowjet-Unie aan te keningen voor een door atoomenergie voortgedreven vliegtuig. Voorts heb ben de Russen een vliegende bom ge construeerd, die sneller vliegt dan het geluid. In het Britse handboek wordt ge zegd, dat de Sowjet-Unie per maand ongeveer vijftien grote bommenwer pers vervaardigt, die een atoombom kunnen vervoeren. Deze toestellen, die in het Westen als „bisons" be kend staan, hebben een actie-radius van 7.000 mijl, waardoor zij in staat zijn van bases in Aziatisch-Rusland doelen in de V.S. te bestoken. Zij zijn ongeveer even groot als de Ameri kaanse b-52, doch zij hebben vier in plaats van acht straalmotoren, waar door zij ongeveer negenhonderd km per uur kunnen vliegen, terwijl de b-52 zeker een snelheid van duizend km per uur haalt. Verder wordt melding gemaakt van drie nieuwe straaljagers van driehoe kig model: de mig-17, die een top- (Advertentie) De Ierse republikeinse organisatie ..Sinn Fein" en het „ondergrondse Ierse republikeinse leger" hebben te Dublin verklaringen uitgegeven, waarin zij alle Ieren oproepen te ijveren voor de totstandkoming van een onafhankelijk verenigd Ierland. De aanslagen, die woensdagochtend vroeg op een aantal plaatsen in Noord-lerland waren uitgevoerd, wa ren gericht tegen installaties van de Britse bezetting, aldus de oproep. De regering van Dublin heeft be sloten de wetten uit de oorlog, waar in iedere verwijzing in de pers of via de radio naar het Ierse republikeinse leger werd verboden, weer in te voe ren. De Oostenrijkse journalisten zijn woensdag om twaalf uur een staking begonnen om kracht bij te zetten aan salariseisen, maar na drie-en-een- half uur hervatten zij het werk, na dat met de werkgevers overeenstem ming was bereikt over verhoging der salarissen met acht tot tien procent. De werkgevers deelden later mee, dat „verdere publikatie zal afhangen van een verhoging van de prijzen der bladen." WENNEKER EXTRA ZACHT EN BELEGEN w COMFORT Ten gerieve van het perso- J neel aan de loketten heeft een J t Amerikaans spoorstation elek- r J tronisch bestuurde televisie- j i toestellen aangeschaft. De em- 'ployés kunnen nu op kleine J tschermpjes zien hoe het staat t met de borden, waarop de be- J i sproken plaatsen in de ver- schillende treinen staan aan- gegeven. Ze hebben, dat 'schermpje naast zich. Tot dusver moesten ze een kwar- tier lopen om de borden op de perrons te gaan bekijken. i Inbreker ..Hahahaha", lachte de heer Lindy Cleveland uit Milwaukee smakelijk in zichzelf. „Ik zal eens lekker in breken als de bar van Jack is ge sloten". Hij speelde het klaar zich te verbergen in de ruimte tussen de vloer van de eerste verdieping en het valse plafond. Nadat de deu ren in het slot geworpen zouden zijn, kon hij aan de slag. Maar zo ver kwam het niet. Het stof kriebelde in zijn neus en hij moest opeens zo hard niesen, dat hij van de balk rol de, waarop hij was gaan liggen. Naast de balk was echter niets an ders dan een dunne laag kalk. Onze Lindy stortte dus naar beneden. Hij kwam precies midden tussen de stamgasten van de bar van Jack terecht. „Wat mag net zijn,-meneer?" vroeg Jack. Jager De heer Bill Behrens, een fijne vent uit Wahoo, zag een wilde eend, die hij wel graag in de pan wilde hebben. Hij stelde vast. dat het dier zijn stem graag scheen te horen en bij hem in de buurt bleef, zolang hij er maar tegen praatte. Hij stuurde zijn vrouw heen om zijn jachtgeweer te ha len, maar bedacht inmiddels dat het verboden was in de bebouwde kom te jagen. Bill liep al pratende naar het vrije veld, terwijl de eend hem trouw volgde. Daar leg de Bill aan. Hij schoot. De eend kwam inderdaad bij hem in de pan terecht, maar vanaf dat mo ment vindt niemand hem nog zo'n fijne vent. Geert De Sertoma Club uit Pasadena, die jaarlijks een prijs uitlooft voor de meest hoffelijke automobilist, kan het beschikbaar gestelde geld in eigen zak houden. Ondanks het ijve rig speuren van de clubleden, geas sisteerd door enkele honderden ver keersagenten en wagenwachters, bleek niet één kandidaat constant zo vriendelijk en beleefd op de weg. dat hij aanspraak kon maken op de ere-titel. Vlucht In het goede Antwerpen heeft de inbreker Raymond Raets zichzelf te pakken genomen. Hij werd ontdekt, toen hij bezig was een huis binnen te klimmen Onze Raymond vluchtte zo snel hij kon, klom in zijn angst over een muur van drie meter hoog te en stelde daarna vast, dat hij op de binnenplaats van de gevange nis van Antwerpen stond. Klant In Dallas werkt een televisiemaat schappij, die wekelijks een program ma geeft, dat „Bekentenissen" heet en waarin markante persoonlijkhe den worden geïnterviewd. De laat ste keer had men de heer Calhoun, die onder meer zei: „De politie heeft de pik op me. Ze arresteert me tel kens als ze me ziet. Dat noemen ze nou democratie". Toen Calhoun de studio verliet stonden er vier agenten klaar, die hem weer maar eens in de kraag grepen en naar de cel brachten. Zij hadden een gestolen brandkast in zijn auto ontdekt. Had ik me daar ren griezelige nachts merrie! Ik droomde dat Lollobngidi niet écht bestpnd ...J ZATERDAG. 15 DECEMBER 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gem. koor 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11.45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,55 Zon newijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Hammondorgelspel 13,30 Dansmuz. 14.00 V.d. jeugd 14,20 Eng. les 14.40 Boekbespr. 14,50 Harmonie-ork. 15,10 Kron. v. let teren en kunsten 15,35 Koorzang 16,00 De schoonheid v.h. Gregoriaans 16,30 V.d. jeugd 17,10 Gram. 17,20 Musette-ork. 17,40 Lichte muz. 17,55 Idem 18,15 Journalistiek overz. 18,25 Gram. 18,30 Van het E-in- nenhof 18,40 Jazzmuz. 19,00 Nws. 19,10 Omr.ork. en sol. 20,10 Lichtbaken 20,30 Act. 20,45 De gew. man 20,50 Gevar.progr. 22,10 Cabaret 22,35 Wij luiden de zondag in! Hierna: Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22-24,00 Nouveauté's. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9.00 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.50 Morgenw. VARA: 10,20 Strijkens. 10,50 Buiten 1.overz. 11,05 Het huis is te klein, hoorsp. met muz. 11,35 Orgelconc. 12,00 Dansmuz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VA RA-varia 13,20 Schoolork. 13,45 Sport- praatje 14,00 V.d. jreugd 14,35 Koorzang 14,55 Gram. 15.20 Streekuitz. 15,45 Radio- filharm.ork. en sol. 16,35 Stopzetting atoombomproeven, caus. 16,50 Swingmuz. 17,15 Radioweekjourn. 17,45 Hawaiianmuz. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Lichte muz. 18,45 Regeringsuitz.: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesl. bij het Atlantisch Pact 19,00 Art. staal kaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Het nieuwe testament, een levend boek, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Gevar.progr, 22,00 Social, comm. 22,15 Weense muz. 22,40 Samen uit, samen thuis, hoorsp. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram, 12,30 Weerber. 12,35 Caus. 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Muz. kaleidoscoop 14,30 Radio- journ. 15,00 Gram. 15,15 Accord.muz. 15,30 Gram. 15,45 Accord.muz. 16,00 Gram. 16,15 Omr.ork. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Caus. 17,20 Lit, gezangen 17,30 Ge- var.muz. 18,00 Gram. 18,.30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Zang 19,45 Gram. 20,00 Om roep Ommeganck 21,00 Gram. 21,30 Amus. muz. 22,00 Sport 22,30 Nws. 22,45 Verz. progr. 23,00 Nws. 23.05 Gram. 23,35-24,00 Idem. BRUSSEL 484 m 12,15 Gram. 12,55 Idem 13,00 Nws. 13,30 Gram. 16,00 Zang 17,00 Nws. 17,10 Jazzmuz. 18.38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Dans muz. 23,55 Nws. ZATERDAG. 15 DECEMBER 1956 NCRV: 17,00-17,30 V.d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weerber. KRO: 20,15 Cabaret 21,00 Krocodil, gevar.progr. FRANS BELG.: 19,00 V.d. jeugd 19,30 Hengelaarskron. 20,00 Act. 20,35 Operet- temuz. Daarna: Nwe films en wereldnws. VLAAMS BELG.: 17,00-18,00 V.d. jeugd 18,55 Muz. 19,00 De gezanten van Mars 19,06 Documentair progr. 19,30 Nws. 19,40 De week in beeld 20,15 Cabaret 21,00 Do cumentaire film 22,00 Uit het dagb. v. inspecteur Robert Fabian 22,25 Pianorec. 22.40 Nws. (Advertentie) is poolvast geweven, kan i dus niet kaal worden 1 is dichter geweven beval meer garen l is dus sterker mei schriftelijke garantie! ook in corduroy 'n „Drie Boompjes" product van Gerhd. Jannink en Zn Enschede meer dan een gewoon rantsoen van een werkdag. Lang voordat alle been deren waren afgeknaagd, liep hij weg en legde zich op ongeveer vijftig schreden afstands van de plaats dei- zwelgpartij neer aan de voet van een grote spar, waar de grond zich iets verhief. Een paar meter verder, beschermd door hun vuur, bereidden Jean en Jake zich voor om te gaan rusten en te roken; want ook zij waren geheel verzadigd. De een na de an der, zelfs de vraatzuchtigste onder de honden, liet eindelijk de beende ren in de steek, en zij trokken zich lui terug, langzaam hun bek lekkende. De bedwelmende kalmte van ver zadigd-zijn daalde op die plaats langzaam neer op alle levende we zens, als de dampen van een sterk narcotisch middel op alle behal ve op één. Bill, die ineengerold lag aan de voet van zijn span, was ver vuld van een gloeiend levensvuur, een vuur, dat door geen aardse macht te blussen was, zolang hij zelf nog adem had om dit aan te wak keren. Maar de overige wereld sliep De nieuwe maan verspreidde nog weinig licht. Maar juist nadat Jean en Jake hun pijp slaperig terzijde hadden gelegd en hun ogen sloten, begon het Noorderlicht koud te stra- orti aan heldere hemel en bracht Bul meer licht dan hij nodig had. In die ijskoude stilte waren Bills hersenen als het inwendige van een verlichte fabriek met al de machines in werking. Zijn gedachten gingen gevoed door haat en langzaam ver gaarde bittere toorn, heen en weer, gingen in en uit zijn hersenen, als een zuiger in een perspomp. Bill begreep die nacht alles in de we reld; en hij zag niets over het hoofd. Het zou hem wat waard zijn, als hij Jeans kamp een mijl verder had kunnen verwijderen. De ruimte open sneeuw tussen hem en het kamp was te klein naar zijn zin. Hij wist maar al te goed hoe snel Jean kon opstaan, hoe zeker hij kon raken, als het nodig bleek. Maar ondanks dit zou Bill die nacht een moord begaan hebben. Zoals de zaken nu stonden, meende hij te moeten vech ten. Nu, hij was er voor gereed. Ja, zijn hele wezen verlangde er naar, even sterk als het wezen van elke hond die nacht had verlangd naar vers vlees. Sterker nog, want in hem had het ene verlangen het andere overmeesterd en ten onder gebracht en hem daardoor volkomen tot de strijd gereed gemaakt. De honden van het meer dan door voed span waren die avond te lui om zich een slaapplaats m de sneeuw uit te graven. Een dun laagje sneeuw over kop, staart en poten was hen voldoende en het bovendeel van Jans prachtig lichaam lag geheel onbedekt halverwege de helling van Bills span. Heel bedaard stond Bill nu op en liep op Jan toe, met sierlijke, veer krachtige schreden, als was hij een speels katje. In die gehele streek was BUI bekend, omdat hij van alle honden het hoogst en het verst kon springen. Maar de traagste hond van het hoge Noorden is altijd nog vlug ger dan de huishond der beschaafde wereld. Snip gromde slaperig, toen Bill bijna onhoorbaar langs hem heen ging. Jans rood belopen oog glom, toen hij even zijn ooglid ophief en hij liet een woest doch gedempt gebrom horen, toen Bill hem naderde. Zijn zware leden schokten zenuwachtig en het haar op zijn schouders rees over eind; maar hij had zich zó te goed gedaan, dat hij bleef liggen, ofschoon zijn gegrom steeds venijniger werd naarmate Bill dichterbij kwam. Hier weer, en zeker voor de honderste keer die avond, werd Bills koele zelfbeheersing zijn werkelijk bewon derenswaardige macht over zijn drif ten bitter op de proef gesteld. Zijn vijand lag voor hem in de sneeuw, terwijl hij, als een gespannen boog, uitnemend geplaatst was voor de aan val. Waarvoor was eigenlijk vechten nodig? Waarom geen snelle, zekere moord? Eén beet met zijn gewel dige slagtanden zou het bloed uit de keel van zijn verfoeide vijand doen stromen! Bill wist heel goed, waar om dat niet moest gebeuren. Poging tot moord zou woedend op roer ten gevolge hebben en oproer moest ten gevolge hebben poging tot redding; een poging tot redding, zo dicht bij het kamp, zou Bill kunnen beroven van het leven van Jan, waar op hij recht meende te hebben; Jan zou in het leven kunnen blijven en hij misschien met een knots lam worden geslagen. Het helder ver lichte brein van Bill omvatte de he le toestand en hij nam het besluit geen kans te wagen nu het betrof zijn grootste vijand te doden. En zo ging hij er toe over met de grootste omzichtigheid, de zorgvul digste berekening, de vadsige Jan te tarten. Die vadsigheid was zó intens, dat hij. die drie uren tevoren woedend zou zijn geworden door een onbeschaamde blik van Bill, zich nu zelfs niet verroerde als deze zijn halsspieren raakte. Hij schoof alleen met een gerekt gegrom een paar meter op. „Wees stil, wees stil! Houd vrede!" schenen zijn logge bewegingen te be duiden. Ja, vrede! Terwijl in Bills ver lichte hersenen het geloei van gloeien de ovens en het meedogenloos ge draai van snel gedreven machines nagonsde. Met de grondeloze ver achting, die de zich steeds beheersen de asceet voor de dronken losbol koestert, vervolgde Bill koelbloedig zijn taak om Jan uit zijn veilige plek naar de wildernis te dringen. Na enkele ogenblikken waagde hij het de zaak te verhaasten door een van Jans achterpoten met zijn tanden te raken. Maar welk een omzichtig heid! Hoe heerlijk zou het zijn ge weest zijn slagtanden er zo diep in te zetten, totdat hij been en spier hoorde kraken. Maar dat zou de dood niet ten gevolge hebben, doch wel redding kunnen brengen. Het was prachtig, het was een triomf van zelfbeheersing en fijn over legde tactiek. Jan stond snel doch met lome beweging op, terwijl hij vinnig maar zacht gromde; het bracht hem gemelijk twintig of der*' tig schreden nader bij zijn vonnis en verder van het kamp. Ëen dozijn schreden volgde Bill hem dreigend, steeds hem opdringend om de juiste richting aan te geven. Toen stond Bill stil, daar hij de kans niet wil de lopen, dat Jan opzij zou springen en terug zou keren naar het kamp. En daar zijn vervolger bleef staan, als hij het ook deed, bood Jan weinig weerstand, en bewoog hij zich log voort, de helling af en het diepe bos in. Hij ging nog twintig schre den verder, voor hij weer ging lig gen met een grom om te rusten. Die rust was hem nu in zijn grote luiheid nog meer waard dan al het vlees ter wereld, en van nog groter gewicht dan al zijn Waardigheid, dan al zijn trots als leider. Met een geduld, dat geen Roodhuid overtroffen zou hebben, herhaalde Bill deze tactiek twintig dertig maal; maar altijd met dezelfde wel over wogen nauwkeurigheid, met ruim® tussenpozen tussen elk nieuw begin, met berekening van de juiste uit tartingen, die nodig waren om Jan steeds verder de wildernis in te drij ven zonder gevaar te lopen de in hem slapende eigenschappen te wek ken. (wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3