Toestand in zeer Boedapest gespannen Nieuwe, solide basis voor NAVO-werk Aanslagen op militairen in Britse Egypte AMSTERDAM VOELT NIETS VOOR SCHADEVERGOEDING Britse oorlogsbuit VfCtfyoty Agent sprong op motorkap van auto Door arrestatie arbeidersleiders: Verhoging benzine-accijns kreeg voorlopig karakter Nog geen beslissing tarieven W est-Europa vraagt atoomwapens Wij staken ook Duizenden Hongaren gingen opnieuw in staking HET ROMMELT IN IERLAND Verhoging van sociale uitkeringen Meer subsidie bureaus voor beroepskeuze Mutaties op Soestdijk Luciafeest DAGBLAD VOOR ZEELAND Oplichters liepen in de val Twee mijnwerkers bedolven te Herstal MIKOJAN NAAR BOEDAPEST Regen en wind Bejaarden krijgen halve maand extra PI T en Spoorwegen Boer Hopman kreeg eis ingewilligdmaar: Pater Stokman pleit voor sterker subsidiebeleid Vrachtschip bij Texel gezonken 96e JAARGANG No. 22328 Uitgav» N. V. Uitgever» My. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relaerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J M. A. C v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L J v. 't Westende Abonn pnjs BU voorultbet t 6.50 p. kwartaal, p. post P- (ultsl. bij niet postbesteli.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 14 DECEMBER u»u Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, woerden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 C OSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 351 Tjjdens een rit met een snelheid van 90 km per uur op de Rijksweg l'trechtLeiden, over de weg zig zaggend om de op de motorkap van de auto vastgeklemde Alphense po litieman M. Fokker kwijt te raken, trachtten woensdagavond twee op lichters tevergeefs aan een achter volgende politieauto te ontkomen. Het waren de 29-jarige H. H. uit Roermond en de 27-jarige J. L. uit dezelfde plaats. Zij liepen tegen de lamp toen zij te Alphen a. d. Rijn zonder ventvergunning textielgoede- ren wilden verkopen. H. belde aan de woning van de politieman, die hem binnen liet. Wel dra kreeg de politieman argwaan te gen de Duits sprekende koopman en vroeg hem zijn ventvergunning. Toen geen legitimatiepapieren getoond kon den worden, stelde de heer Fokker telefonisch zijn superieuren op de hoogte. Hierop nam H. de vlucht. Hij sprong met zijn koffer in de gereed staande auto. Zij zouden zijn ontsnapt als de po litieman niet op de motorkap van de auto was gesprongen. Het werd voor de politieman een hachelijk avontuur, waaraan echter spoedig door een snelle politieauto een eind werd ge maakt. De auto met de vluchtenden werd aan de kant van de weg ge drongen. Onder bedreiging van revol vers werd het tweetal (oude beken den van de politie) gearresteerd. Een patrouillerende Russische pantserwagen bleef op straat in Boedapest steken met ban- denpech. Een lid van de bemanning zei in het Russisch tegen de om standers: „Wij zullen niet op jullie schieten. Wij hebben be vel slechts onze kanonnen te gebruiken, wanneer wij bescho- J ten worden." Een Hongaar vroeg, of deze verzekering op de pantserwagen geschreven mocht worden. De Rus vond dit goed en op de zijkant werd de volgende bood schap geschreven: „Wij schieten niet. Wij staken ook vandaag." Onder gelach van de omstan- 't ders reed de wagen met zijn boodschap weg. Bij de kolenmijn Bonne Esperance Ie Herstal zijn twee mijnwerkers, een Belg en een Italiaan, door een instor ting bedolven. Men heeft weinig hoop dat zij gered kunnen worden. De Hongaarse arbeiders begonnen donderdagochtend, na de J staking van 48 uur, het werk weer te hervatten. Men acht het echter onzeker of iedereen weer aan het werk zal gaan. De toe stand in Boedapest en ook in de provincie is zo mogelijk nog meer gespannen dan vorige week, nu de regering de arbeiders raden ontbonden heeft en de leiders ervan heeft gearresteerd. De voorzitter van de centrale arbeidersraad van Boedapest, de 23- jarige Sandor Racz en twee van zijn naaste medewerkers, zouden woens dag gearresteerd zijn, toen zij op het punt stonden het parlementsge bouw te betreden, waarheen zij door premier Kadar waren ontboden. In Boedapest werd een man gedood, toen politie en militie het vuur openden om ongeveer 600 stakers te verspreiden, die een tram hadden aangehouden. De toestand is nog erg verward. Radio-Boedapest meldde dat meer arbeiders dan ooit sedert 23 oktober aan het werk waren gegaan, maar volgens Reuter hebben 12.000 mensen het werk later weer neergelegd uit protest tegen de arrestatie van arbeidersleiders. (Van onze parlementaire verslaggever) De laatste ronde van de behande ling van de wetsontwerpen tot ver hoging van de benzinebelasting, de accijns op gedistilleerd en het defini tief maken van de omzetbelasting op suiker, heeft nog een vrij gepeperde discussie opgeleverd over het amen dement van dr. Lucas. Dit amende ment had tot doei om de benzine- beiasting aan een termijn van twee jaar te binden. Minister Hofstra vond dit tijdelijk maken van een belasting niet passen in zijn systeem, dat er op gebaseerd is om met belastingen zo vrij en soe pel mogelijk om te springen. Dr. Lu cas echter was van mening, dat men maar beter de veiligste weg kon be wandelen met een belasting, die zulke grote lasten op het bedrijfsleven gaat leggen. Een eventuele verlenging kan nu door de Kamer in 1959 eerst weer opnieuw beoordeeld worden. Prof. Oud, mr. Burger en prof. Romme voegden zich in de discussies over het systeem van de belasting wetgeving. De katholieke fractieleider herinnerde aan hetgeen destijds met de vennootschapsbelasting was ge schied. die in de Koreatijd werd in gevoerd met de bedoeling dat zij slechts tijdelijk zou zijn. De Kamer heeft er toen spijt van gehad, dat dit niet beter was vastgelegd. Met 83 te gen 45 stemmen (PvdA alleen was te gen) werd het amendement Lucas aangenomen. Een, motie van prof. Oud om de hele wet voorlopig op te schorten totdat het SER-advies ter bespreking zal zijn aangeboden in de Kamer, werd met 109 tegen 21 stem men verworpen. Het wetsontwerp is daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. de revolutie in Hongarije inderdaad een nationale opstand was, waaraan de grote meerderheid van de arbei ders deelnam. De revolutie, zei hij, heeft naar schatting aan 15.000 Hon garen en 7000 Russen het leven ge kost. De interventie van de Russische troepen noemde hij niet gerechtvaar- ring ontbonden. Algemeen verwacht digd. Hij vergeleed de toestand in De arbeidersraad van de giganti sche Csepelfabrieken is door de rege- men, dat vice-president Mikojan van de Sovjet-Unie vandaag in Boedapest zal arriveren. Sommige berichten zeggen, dat de dagen van de regering Kadar geteld zijn en dat de Stalinist Geroe zich weer in de Hongaarse hoofdstad bevindt. Indertijd werd door de regering Kadar gezegd, dat Geroe was vermoord. Honderden Hongaarse politiemannen hebben gis teren een overval gedaan op de elek trische centrale in Boedapest, nadat 6000 personeelsleden van dit bedrijf het werk opnieuw hadden neergelegd. De mensen werden gedwongen weer aan de slag te gaan. Volgens het Zuidslavische blad ..Borba" zijn in Eger twee mensen om het leven gekomen, toen de politie op demonstranten vuurde. De ont bonden centrale arbeidersraad heeft premier Boelganin van de Sovjet- Unie gevraagd, een arbeidersdelega tie uit Hongarije te ontvangen. Veroordeling door ISehroe Premier Nehroe van India heeft in het Indische parlement gezegd, dat ROTTERDAM heeft het plan, zijn nieuw centraal station op 18 mei 1957 (opbouwdag) officieel te openen. EEN VLIEGTUIG van de maatschap pij „United Fruit" is woensdag, kort het van het vliegveld Ilopago 'El Salvador) was opgestegen, neer gestort. Vier personen werden gedood. TE MONTBETSOE, in Japan, is woensdag een aantal huizen door een lawine vernield. Dertien mensen wor den vermist. DE POLITIE in Amsterdam heeft een man gearresteerd, die betrokken zou zijn geweest bij de diefstal van 15.000 uit het huis van een Chinese restau ranthouder, maandag jl. FRANSE staatsburgers zullen waar schijnlijk binnen zeer afzienbare tijd de Nederlandse grens mogen over schrijden op vertoon van een identi teitskaart. JAPANSE staatsburgers, die in de Sovjet-Unie zijn geïnterneerd, zullen worden vrijgelaten. Dit heeft het pre sidium van de Opperste Sovjet be sloten. JAN SLUIJTERS, de bekende Am sterdamse kunstschilder, wordt maan dag a.s. 75 jaar. In verband met zijn gezondheidstoestand zal de dag niet gevierd worden. TEGEN de zin van de Europese ge meentebesturen in Algerië, heeft de Franse regering besloten, dat de ge meenteraden daar zullen worden ver rangen door „speciale delegaties", met gelijke vertegenwoordiging voor Mos lems en Europeanen. Weersverwachting van het K.N. M.l. tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur- Aanvankelijk opklaringen, later zwaar bewolkt en regen Tot krachtig of hard en aan de kust mogelijk tot storm toenemende zuidwestelijke wind. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets ho gere. Vandaag: zon onder 16.28 uur- maan onder 21.48 uur opMlir5g6enuur°n °P 8'37' UUr= maan f (Van onze parlementaire verslaggever.) De Tweede Kamer heeft een zeven- lal wetsontwerpen aangenomen, die een verhoging met tien procent zul- en brengen op de uitkeringen, welke geschieden uit hoofde van een aantal sociale wetten. Het gaat hierbij om de invaliditeits- ™.et' d,e. ongevallenwet, de algemene kinderbijslagwet en de kinderbijslagen voor invaliditeit-, ouderdoms- en -Kie zentrekkers. Tenslotte nog om de noodwet kinderbijslag kleine zelfstan digen. De verhogingen, die in deze wet zijn opgenomen, vinden hun oorsprong in de stijging van de lonen met drie en zes procent in 1956. De V.V.D. voer de wederom oppositie tegen de ver hoging van de kinderbijslag. De heer van der Ploeg (K.V.P.) merkte op. dat de grote gezinnen te kort zouden worden gedaan, wanneer deze verhogingen op de uitkeringen niet zouden geschieden. De V.V.D. liet echter om deze redenen aante kenen, dat zij tegen het betreffende wetsontwerp wenste ie stemmen. Dc Kamer heeft zich voorts zonder hoofdelijke stemming verenigd met de uitkering van een halve maand extra voor ouden van dagen, die de rente van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning genieten. Het gist de laatste tijd weer op de grens van Ierland en Ulster. Eer gisteren kwam het zelfs tot bom aanslagen, beschietingen en brand stichtingen. Op deze foto ziet men technici van de PTT bezig met het herstellen van lijnen, die bij het vernielen van een brug verbroken werden. Boedapest met het verzet van de be volking van India tegen de Britten indertijd. Functionarissen in Washington heb ben te kennen gegeven, dat president Eisenhower de Russische piemier Boelganin waarschijnlijk schriftelijk zal verzoeken de troepen uit Honga rije terug te trekken, „om een betere atmosfeer te scheppen voor de ont wapeningsbesprekingen". Relletjes in Polen Volgens een Westberlijns blad is het dinsdag en woensdag in elf Pool se steden tot anti-Russische betogin gen gekomen. Politiebureaus en kan toren van de gemeentelijke diensten werden bestormd. In Nieuwszawa gaven arbeiders en studenten de se cretaris van de commu nistische partij een' pak slaag. Het blad maakte voorts melding van botsingen tussen Polen en Rus sische militairen te Zoppot. waar een menigte voor een Russische kazerne betoogd had. In Liegnitz vernielden betogers de rode sterren van de ge bouwen die door de Russen gebruikt worden. Voor het hoofdbureau van de communistische partij in Liegnitz werden borden met communistische leuzen verbrand. De commissie van overleg tussen de Poolse politieke partijen en orga nisaties heeft donderdag bij de ope ning van de verkiezingscampagne voor het nieuwe Poolse parlement (de ,,Sejm") een oproep tot de kiezers gericht. Program ,.Alle krachten", zo wordt gezegd. ..moeten gebundeld worden rondom het nationale eenheidsfront; Polen zal ..allen die ons in de weg willen staan en de terugkeer naar het kapitalisme wensen", terugdrijven en ,,zijn onaf hankelijkheid en grenzen verdedigen tegenover de bedreiging van het Duitse militarisme". Volgens Je iproep heeft het natio nale eenheidsfront de steun van alle partijen en organisaties in het land, waaronder ,,de communistische ver enigde arbeiderspartij, de verenigde boerenpartij, de vakverenigingen, de coöperaties en de katholieke vrou wen- en jeugdorganisaties". Het verkiezingsprogram voorziet o.m. in opheffing der beperkende be palingen inzake koop en verkoop van land, het recht om boerderijen te ver delen, volledige steun aan alle indi viduele boeren die meer produkten voor de industrie willen verbouwen en een grotere veestapel wensen en volledige steun aan de coöperatieve boerderijen. Het programma belooft ook vrije ontwikkeling van het onder zoek in alle takken van wetenschap en vrijheid voor de scheppende arbeid van schrijvers en kunstenaars. Dit gemotoriseerde stak geschut een SU-100, maakte tot voor kort deel uit van de uitrusting van Nas sers leger. De Engelse troepen maakten het echter buit en nu staat het tentoongesteld in Middlesex in Engeland. Er werd nog meer be machtigd: o.m. een raket-lanceer- inrichting met 32 lopen van Tsjechische makelij. Over verhoging van de P.T.T.-tarie ven en die van de Spoorwegen, is nog geen enkele beslissing gevallen. Dit heeft de minister van Econo mische Zaken. prof. dr. J. Zijlstra, medegedeeld in de jaarvergadering van de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond. welke te Utrecht is gehouden. Minister Zijlstra deed deze mede deling na het uitspreken van zijn rede toen in een hierop volgende discussie één der aanwezigen de vraag stelde, waarom enerzijds de overheid zich uitspreekt voor prijsstabilisatie en aan de andere kant tariefsverhogingen door overheidsbedrijven toelaat. (Van onze parlementaire verslaggever.) De begroting' van Sociale Zaken is door de Tweede Kamer zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Hier bij kwam tevens een amendement in stemming van de heer de Kort (KVP) om de subsidie voor de particuliere beroepskeuzebureaus te verhogen. Mi nister Suurhoff bleek aanvankelijk slechts bereid de subsidie te herzien voor die bureaus, die zich in grote financiële moeilijkheden bevinden. Maar de heer de Kort noemde dit „armenzorg". Daarbij kreeg hij de steun van de A.R., de C.H.U. en de V.V.D.. zodat het amendement met 76 tegen 51 stemmen werd aangenomen. Aan het verlangen van de heer de Vreeze (K.V.P.) om voor de gemeen teziekenhuizen kostprijs-dekkende ta rieven vast te stellen, zoals ook de particuliere ziekenhuizen dat moeten doen, kon de minister niet tegemoet komen. Dit probleem raakt de auto nomie der gemeenten en minister Suurhoff heeft hier geen enkele be voegdheid. Het secretariaat van H.M. de Ko ningin deelt mede: ..H.M. de Koningin heeft met in gang van 1 januari 1957 op haar ver zoek douairière A. A. baronesse van Heeckeren van Molecaten, geboren Jkvr. Groeninx van Zoelen op de meest eervolle wijze en onder dank zegging voor de vele en gewichtige diensten haar bewezen, ontheven uit haar functie van grootmeesteres. H.M. de Koningin heeft haar be noemd tot grootmeesteres-honoraire en tot Grootkruis in de Huisorde van Oranje. De Noordatlantische Raad heeft gisterochtend te Parijs een vrij korte tweede bespreking, het rapport van de „drie wijze mannen" over de samenwerking tussen de vijftien NAVO-landen op niet-militair gebied aanvaard en een tweetal resoluties aan genomen, waarin de aanbeve lingen in dit rapport zijn neer gelegd en worden uitgewerkt. In de tweede resolutie, handelend over het vreedzaam oplossen van ge schillen tussen de leden van de NA VO, is de overeenstemming van de 15 landen vervat, dat elk geschil, dat niet door directe onderhandelingen kan worden opgelost, zal worden on derworpen aan de goede diensten van de NAVO, voordat het aan enig ander internationaal lichaam zal worden voorgelegd. In deze resolutie zegt de Raad voorts het recht en de plicht van de aangesloten landen en de secretaris generaal van de NAVO te erkennen, die kwesties onder de aandacht van de Raad te brengen, die naar hun mening een gevaar opleveren voor de solidariteit en bestaanskracht van de NAVO. De Raad heeft de secretaris generaal gemachtigd te allen tijde zijn goede diensten aan te bieden. De besprekingen waren begonnen in een atmosfeer van hernieuwde on gerustheid over de vraag hoe de soli dariteit van de NAVO-landen het best gehandhaafd kan worden. Het voornaamste onderwerp van gesprek was donderdagochtend in conferentiekringen de verklaring van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, van woensdag, dat de Ver. Staten niet bereid zijn met hun bondgenoten vooraf overleg te plegen als de Amerikaanse levens belangen ergens in de wereld in di rect gevaar verkeren. Dulles gaf nu te kennen, dat de pers zijn woorden niet nauwkeurig had weergegeven. Steun aan Oost-Europa De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano. hield een rede over de toestand in de Oost- europese landen, waarbij hij een reso lutie indiende, waarin een beginselver- Een Egyptenaar heeft gisteren in Port Said een blad met broodjes, waartussen een granaat verborgen was, naar de auto van een Britse of ficier gegooid. De granaat ontplofte onder de auto en de Brit werd ge* wond. In de Arabische wyk van Cairo j hebben onbekende Egyptenaren ge- De strijd tussen de uit de hoofdstedelijke randgemeente Sloten verdreven Boer Hopman, wiens boerderij aan de stadsuit breiding moest worden opgeof ferd en het gemeentebestuur van Amsterdam, is nog steeds niet geëindigd. Thans heeft de gemeente cas satie aangetekend tegen een be slissing van de Amsterdamse rechtbank, die bij een tweede behandeling de verdreven land bouwer tenslotte een schadever goeding van 50.000 had toege wezen. Men zal zich herinneren, dat boer Hopman zich met hand en tand tegen de onteigening van zijn land verzet heeft, hoe hij diverse processen voer de. maar tenslotte letterlijk en fi guurlijk het veld moest ruimen. In Sloten had hij zijn leven lang op een terrein gewoond, dat hij van de gemeente had gepacht. Daar het pachtcontract juist in deze jaren af liep, weigerde de gemeente, nadat de onteigening door de justitie was goed gekeurd, Hopman iedere schadeloos stelling voor het verlies van zijn vee bedrijf en zijn inkomsten daaruit. Hopman berustte daarin niet en begon in de afgelopen zomer, ondanks de voor hem teleurstellende ervarin gen met vrouwe Justitia, opnieuw een civiel proces t»gen de gemeente. Aan de hand van een taxatierapport vroeg hij als eiser de rechtbank de gemeen te op te leggen hem als schadeloos stelling 50.000.uit te keren. De rechtbank wees deze eis echter van de hand Wie mocht denken, dat Hopman nu eindelijk het hoofd in de schoot zou leggen, heeft net mis; opnieuw reser veerde hij gelden voor de proceskos ten en tekende cassatie aan. zowaar met succes. De Hoge Raad kwam tot de conclu sie, dat. Hopman wel recht op schade vergoeding had, vernietigde het von nis en verwees de zaak voor een nieuwe behandeling naar de recht bank terug. Bij deze tweede behandeling vor derde Hopmans raadsman, mr. L. C. van der Tas, wederom f 50.000,en op 4 december jl. zag Hopman zijn eis ingewilligd. Het leek erop, alsof de landbouwer uit Sloten dan eindelijk de verlangde schadevergoeding zou krijgen. Maar nog juist vóór de termijn van acht dagen was verlopen, tekende thans op haar beurt de gemeente Amster dam tegen de beslissing van de recht bank cassatie aan, zodat de Hoge Raad binnenkort voor de tweede maal dezelfde vergoedingskwestie te beoordelen zal krijgen. schoten op een Britse patrouille. Er vielen geen slachtoffers. De Franse afgevaardigde, Vincent Broustra heeft woensdag in een brief aan de Algemene Vergadering der VN erop aangedrongen, dat de se cretaris-generaal onmiddellijk maat regelen zal nemen om Egypte ertoe te krijgen, de rechten van de Franse burgers in dat land te eerbiedigen. Generaal Raymond Wheeler, de Amerikaanse deskundige die door de VN is aangewezen voor toezicht op de bergingsoperaties in het Suezkanaal, heeft woensdag in Port Said gezegd, dat het merendeel van de bergings- vloot der VN elk ogenblik in het Suezkanaal kan arriveren. Hij deelde mee, dat hij het grootste deel van het kanaal heeft geïnspecteerd en dat der tig schepen de doorvaart blokkeren. Volgens het te Cairo verschijnende dagblad .,A1 Akbar" zouden Frank rijk en Groot-Brittannië ernaar stre ven met Egypte tot overeenstemming te komen over een oplossing van het Suezkanaalvraagstuk. waarbij beide landen geneigd zouden zijn de Egyp tische zienswijzt tot de hunne te ma ken. Wellicht, aldus het blad. zouden in Genève besprekingen worden ge houden. klaring van de NAVO-landpn is ver vat. De resolutie, die bij de Raad veel instemming vond, houdt in, dat „alle vrijheidslievende landen steun zullen verlenen aan het zelfbeschikkings recht van de Oosteuropese volkeren en het recht om in volle vrijheid hun eigen regering te kiezen". Mr. Luns heeft verklaard, getroffen te zijn door de openhartige en vriend schappelijke sfeer op de conferentie, vooral gezien de jongste gebeurtenis sen in het Midden-Oosten. ..Men heeft heel duidelijk gesproken zonder res sentimenten zei hij. De Nederlandse minister van defensie, ir. C. Staf, heeft in de N.A.V.O.-Raad te Parijs ver klaard, dat het van groot belang is, dat de N.A.V.O.-strijdkrach ten worden uitgerust met tac tische atoomwapens. Ook de Franse, Westduitse, Italiaanse en Turkse ministers spraken zich hiervoor uit. Begroting onderwijs Bij de behandeling van de begro ting van O.. K. en W. heeft de eerste spreker van de K.V P„ magister Stok man gisteren gepleit voor wettelijke normen voor de subsidiëring bij op richting van scholen. De P.v.d.A. over schat, zo meende Pater Stokman, de betekenis van de centrale planning, terwijl ze zich te weinig realiseert, dat de werkelijke onderwijspassifica- tie niet te bereiken is als men geen wettelijke normen wil aanvaarden. Pater Stokman pleitte verder voor een verbetering van de subsidiëring voor het bijzonder hoger onderwijs. De heer Roosjen (A.R.) vroeg de minister, aandacht te schenken aan de versterking van het onderwijzers- en lerarenkorps. Verbetering van de salariëring, ook voor de leraren van het V.H.M.O., achtte hij daartoe een onmisbare voorwaarde. Donderdagochtend omstreeks elf uur is het met 220 ton steerxkool ge laden vrachtscheepje „Christina", eigendom van de heer S. van Leeuwen uit Oude Schild, op enige kilometers van de Texelse kust gezonken. De lading van het scheepje, dat op weg was van Den Helder naar Oude Schild, ging schuiven, zodat de op staande schotten langszij werden door broken en het schip kapseisde. Schip per van Leeuwen en zijn echtgenote slaagden er in een roeibootje los te maken en daarmee het snel zinkende scheepje te verlaten. Nadat zij onge veer een half uur op zee hadden ge roeid. werden ze opgemerkt door een visser uit Wieringen. die het tweetal 7 an boord nam. In Zweden is donderdag het Luciafeest gevierd, een feest van licht en vrede. Een aantal jongelui in Gothenburg heeft de bedoeling niet helemaal begre pen. Zij gingen 's nachts op een der pleinen van de stad met zelfgemaakte „Molotov-cock- tails" smijten. Helemaal echt waren die niet. want er zat geen benzine in, maar een bijtende, brandbare vloeistof. Acht jon gelui werden getroffen en van hen werden er drie in het ge zicht gewond. Niemand is in levensgevaar, maar sommige van de getroffenen zijn „voor het leven getekend", zo heeft het ziekenhuis te Gothenburg meegedeeld. De daders waren donderdagochtend nog niet ge vonden.

de Stem | 1956 | | pagina 1