Hiagblad Qc Stem RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Hoe lang kan de Poolse politieke weegschaal in evenwicht blijven? De boeren verzetten zich Milj arden guldens Tussen Moskou en de vrijheid: Gomulka ZAANHAGEL Gedurfde afwijkingen van de marxistische traditie Ze zien grote gevaren voor onze export De jonge doctor van Beinum derde blad donderdag 13 december 1956 I mark. zinspeelde er indertijd I al op toen hij zei, dat 'n beet- I je hulp aan de Polen genoeg was om hen in verzet te bren- gomulka IN VERZET TEGEN STALIN „Mystiek" I 68 cent DE BRUSSELSE PLANNEN VOOR EEN DOUANE-UNIE tragische brand bij olifanten Correspondentie voor Hongarije Prinses Beatrix doopt Statendam Kamperen in een Britse spoorwegwagon LAMPEN Radoma av amsterdam1 Drie Poolse verzetsleiders gerehabiliteerd Achtervolging van smokkelauto Skiën in Wales op zand 5 (Advertenties) Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken De twaalf jaren Sovjet-poli tiek, die Polen aan de rand van de wanhoop hebben ge bracht, mogen gezien worden als onderdeel van een stre ven dat slechts weinig af wijkt van dat van de Tsaren. Vierhonderd jaar lang hebben de grote mogendheden Polen belaagd en begerig uitgezien naar een mogelijkheid om zich van zijn mijnen en landerijen meester te maken. De vijandigheid in het land jegens de Russen dateert niet van vandaag of gisteren. Bis. gen tegen de Tsaar. ...labiel evenwicht... b (ï'oto „Time") Achttien jaar na de dood van Bismarck kregen de Duitsers gelegenheid, I Polen een handje te helpen... In de eerste wereldoorlog gaven zij het land onafhankelijkheid, onder voorwaarde dat het aan de kant van Duitsland zou staan tegen de Russen. Ook Moskou erkende het vrije Polen, maar enkele jaren later reeds richtte Stalin zich tot de Poolse kameraden" met een toespraak, waarin hij hun zijn standpunt duidelijk maakte. Ze j moesten het Russische leiderschap als wezenlijk noodzakelijk voor de we- reldrevolutie. En wel omdat ,,de Sovjet-macht de basis en ruggegraat is van de revolutionaire beweging." Pufcn bleef achttien jaar lang een onafhankelijke staat. Hitier en Stalm maakten in 1939 bloedig een einde aan die vrijheid. Wladyslaw Gomul ka, de zoon van een arbeider in Krosno, was 38 jaar, toen de Rus sen en Duitsers zijn land binnenvie len. In twaalf jaren van zijn par- tijlidmaatschap had hij alles gedaan wat van een goede communist kan worden verwacht. Hij was een ijve rig propagandist geweest, die onder de schuilnaam Duniak werkte en die zijn ijver met vier jaar gevangenis straf had moeten betalen. Met zes andere communisten deelde hij een cel. Toen hij onenigheid met hen kreeg over een onderdeeltje van de communistische ideologie, weigerde hij achttien maanden lang met hen te spreken. Gelukkig zat hij nog in de gevan genis, toen Stalin in 1937 de Poolse communistenleiders naar Moskou ont bood. Want niemand van lien heeft Polen teruggezien. Ook bij de Duits-Russische inval zat Gomulka gevangen. Hij wist te ontsnappen en meldde zich bij een commandant van de Sovjet-troepen. Toen de legers van Hitier hun aan val op Rusland begonnen, vroeg Go mulka om toestemming, een onder grondse beweging op te richten. Hij kreeg geen antwoord. Nadat Stalin grad echter gevallen was, bracht Sta lin zijn eigen plan voor een Poolse verzetsbeweging in uitvoering. De Polen die aan parachutes werden neergelaten kregen tot taak de anti communistische illegaliteit te liqui deren en eerst daarna aan de striid tegen de Nazi's te denken. „Geen Sovjet-staat Men beweert, dat Gomulka aan dit verraad niet heelt meegedaan en dat het drama van Warschau hem diep getroffen moet hebben. In op dracht van Stalin liet Rokossovskv de verzetsstrijders in de Poolse hoofd stad aan hun lot over, op het mo ment dat dezen een „bovengrondse" strijd tegen de S.S.-formaties begon- nen. Omdat het Westen aandrong op vrije verkiezingen in Polen, ging Sta lin formeel akkoord met de instel ling van een gouvernement, waaraan ook de socialisten en de boerenpartij konden deelnemen. In feite echterI voerden de communisten een niet af- Stalin "stierf"^ fcueu en na de geruchtma latende strijd tegen de niet-communis- tische politici. Die strijd werd uit Moskou geleid en hij werd allesbe halve met eerlijke middelen gevoerd. Gomulka deed ijverig mee aan het liquideren van de democratie. ,,Je kunt geen heel volk uitroeien, Go mulka, en evenmin zijn verlangen naar de vrijheid," moet premier Mi- kola jszyk hem eens hebben toege voegd. Waarop Gomulka antwoordde: „We zullen het volk krijgen en U ook...." Twee jaar later ging Miko- lajszyk in ballingschap. Gomulka echter bleek een com munist te zijn met nationalistische inslag. Een man ook die minder dan anderen bereid was, alle wandaden van Stalin een quasi-ideologische sanc tie te geven. Kort nadat de commu nisten de macht in het land hadden overgenomen, zei hij: ,,Ik zal nooit toestaan dat Polen de zeventiende Sovjet-republiek wordt." In 1948 werd de opvatting, die uit deze woorden sprak, tot officiële dwa ling verklaard. liet ,,Titoisme" werd verketterd. Gomulka, ofschoon geen bewonderaar van de Zuidslavische dictator, zei: ,,Ik weet niet wie de schuldige is in het geschil, maar in elk geval moet er een verzoenings poging worden gedaan. Hij weigerde de Kominform-conferentie bij te wo nen in Boekarest, waar Tito aan de schandpaal zou worden gesteld. Dat was genoeg voor Stalin. Op bevel van het Kremlin keerden alle Poolse partijleiders zich tegen Go mulka. Een van hen zei: .Kame raad Gomulka moet zijn voorkeur voor mystieke beschouwingen opge ven en in de gelederen van de Partij meemarcheren." Toen Gomulka wei gerde zijn „dwaling" te erkennen, werd hij als partij-secretaris ontsla gen en opgevolgd door Bierut, die in Moskou een gedegen politieke op voeding had gekregen. Een maand of wat later kreeg Go mulka een landhuisje aangewezen in een voorstad van Warschau. Vier jaar lang werd hij daar in arrest gehouden. Zijn vrouw mocht hij nooit ontmoeten. Anders dan dè staatsgroten in Hon garije, Tsjecho-Slowakije en Bulga- i'ijen, ontkwam Gomulka aan een proces. Hij weigerde eenvoudig een bekentenis af te leggen. Bovendien was men bang dat hij vervelende oingen zou gaan verteilen over ge- ourtenissen tijdens de oorlog, die ir««n .N.er n^et voor een hof bespro ken wilde zien kende rede van Kroestjev kwamen de Poolse intellectuelen in beweging. Jacob Berman en andere gehate Sta linisten werd toegefluisterd, dat zij beter konden verdwijnen. In juli brak de opstand uit in Poznan. Iemand herinnerde zich Gomulka, de enige man die vanwege zijn staat van dienst in de oorlog, zijn ruzie met Stalin en zijn nationalistische inslag, de sympathie van de bevolking zou kunnen winnen. Botsing De leiding van de partij gaf hem eerherstel. Zij vertelde hem ook, dat zij tot allerlei concessies bereid was, maar dat zij in elk geval maarschalk Rokossovsky in de regering wilde handhaven, omdat men zich anders de woede van Moskou op de hals zou kunnen halen. Gomulka trok de wenkbrauwen op. „Zijn jullie dan bang van de Rus sen?" vroeg hij. „Je moet weten hoe je ze aanpakt. Ik herinner me, dat in 1944 kameraad Boelganin in Lu blin arriveerde en me liet weten, dat ik onmiddellijk bij hem moest ko men. Ik zei: als de generaal zo'n haast heeft, waarom komt hij dan niet naar mij toe? Een paar minu ten later kwam hij glimlachend aan wandelen Blijkbaar konden die woorden de leiders van partij en regering over tuigen. Rokossovsky kréég zijn ont slag en voor de Kremlin-bonzen was dat aanleiding tot een haastige vlieg tocht naar Warschau. Kroestjev nam niet de moeite de Polen te begroe ten. Wild zwaaide hij met zijn ar men, „Jullie wilt je land aan de Amerikanen verkopen; dat zal niet gebeuren." Toen hij Gomulka zag, vroeg hij snauwend: ,,Wie is die man". Gomulka bleef onberoerd. „Ik ben Gomulka", zei hij, „de man die jul lie lieten arresteren." Rustig liet hij Kroestjev uitrazen. Daarna merkte hij op, dat hij het vliegveld niet de geschikte plaats vond om het gesprek voort te zet ten, maar dat hij het Poolse volk 's avonds in een radio-rede zou ver tellen hoe de Russen erover dachten. „Nee, nee," zei Kroestjev, „laten we in Moskou de zaak nog maar eens bespreken Niet orthodox Enkele weken terug vloog Gomul ka inderdaad naar de Russische hoofdstad. Het Kremlin was tot een aantal concessies bereid, die echter geen volledige onafhankelijkheid voor Polen betekenden. Niettemin haalde de bevolking van Warschau de nieuwe partij-leider geestdriftig in. Gomulka weet dat de meerderheid van het Poolse volk andere politieke opvattingen heeft dan hij. Het ver moeden is echter gewettigd, dat hij het failliet van de knoet heeft er kend, van de botte dictatuur, door Lenin onontkoombaar genoemd in de overgangsfase naar een „klassenloze maatschappij". In het algemeen wijkt hij op een gedurfde (voor een communist bij na ketterse) manier af van de mar xistische beginselen. In dit opzicht overtreft hij Tito aanzienlijk. Hij heeft een delegatie naar de Scan dinavische landen bestuurd om daar de coöperatieve landbouwbedrijven te bestuderen en een andere af vaardiging naar de Verenigde Sta ten voor een studie van de bouw methoden. Hij heeft het falen van de landbouw-colleetivisering erkend En wat niet minder belangrijk is: op de scholen zal het godsdienst onderwijs opnieuw worden inge voerd. Veel Polen zouden wel eens pre cies willen weten, wat Gomulka denkt. Een Stalinist is hij zeker niet. Maar een Leninist? Veel wijst erop, dat hij verder van het pad der ideologische rechtzinnigheid is afgeweken dan hij momenteel zou durven erkennen. Balans Ondanks de sympathie die velen hem toedragen en de royale steun die hij momenteel krijgt, zit Gomul ka in een benarde positie. Als hij meer aan de Russen toegeeft dan het volk wenst, kan hij het vertrouwen van de Polen verliezen. Komt hij ech ter méér tegemoet aan de verlangens van het volk dan Moskou wenselijk acht, dan zou er in Polen hetzelfde kunnen gebeuren als in Hongarije. Het Poolse volk weet dat het voor lopig de gulden middenweg moet be wandelen. Het heeft de terreur in Boedapest voor ogen. De weegschaal in Polen staat, hoe dan ook, in subtiele balans. Een klein tikje kan voldoende zijn om haar met een klap te doen doorslaan. (Advertentie) de lekkerste chocoladekorrels van échte chocola j| 150 gram (Van een agrarische medewerker) Gedurende de laatste maanden wordt in Brussel hard ge werkt om een Westeuropese douane-unie tot stand te brengen. Deze unie zou omvatten de zes landen van de Kolen- en Staal gemeenschap, dus Italië, Frankrijk, West-Duitsland, Luxem burg, België en Nederland. In de loop van de laatste weken heelt men ook berichten kunnen lezen over Engelse plannen om te komen tot een vrij handelsgebied, dat deze zes landen en Groot-Brittannië zou omvatten. Als men de internationale politiek beziet kan men alleen maar verheugd zijn over deze ontwikkeling. Tegenover de gevaren, die Europa en de beschaving bedreigen is de eenheid van de Europese landen hard noodzakelijk. Alles wat deze een heid kan bevorderen moet men niet alleen met goedkeuring aanvaarden, maar ook met alle kracht steunen. binnen de zes landen volkomen vrij (Advertentie) ...Voor men het kon verhinderen, vatte het dekzeil vlam van de olifan- tenstal. In een oogwenk was de ruimte Kev d Inet r?ok on vonken, het stro onder de dieren begon te smeulen, stukken brandend zeildoek vielen hen op de rug. Luid trompetterend rukten e dieren aan hun kettingen Men wierp hen natte dekens over de rug. trachtte h16"] A6' man en macht trachtte hen los te maken. Frieda, de grootste en sterkste van de vier- enwtatig wist zich met le I*Lr den hNolhaar titanenkr»cht te bevrij- zioh ever fe£ Paar anc,<*ren konden den in „di i ™et 7ware brandwon- het te le t d stellen en toen was het te iaat. Sarassani, hun toe«ewiide als een ktodS? de van ziin v, a s toe in de palmen aanzien Aandfn, dn,kte' mo«t het Vieren d e!?ke'p van zijn lievelings- vrmHen n" A® hun einde rie - ,n jZe moment trachtten Weo wa dle^en' die in hot W'lde eg hadden rondgehold, zich terug te storten in de vuurzee om hun achter gebleven kameraden te helpen slechts met de grootste moeite kón den zij worden weerhouden. Zo vertelt het enige Nederlandse cir- cusboek „De bonte droom van het Circus" De circuskenners J. v. Dove- ren en Frcd Thomas schreven het voor u: boeiend en afwisselend.... u belééft die spanning van lief en leed achter de schermen van het circus Voor slechts 2.50 kunt u het kopen pij uw roomboterleverancier of recht.- itreeks bestellen bij kantoor „Room- boteralbum". Postbus 47, Den Haag. Denkt tl eraan, duidelijk uw naam en zolledig adres te vermelden?.... (1 krijgt het album dan per omgaand toegezonden onder rembours. Met euke pentekeningen en ruimte voor Drachtige kleurplaten en fotorepro- lukties die u gratis krijgt voor de -ijksbotermerken. Op elk pakje room- ooter treft u er een aan. 140-oo Meem 'n pakje extra voor de zondag 1 Er. wat ziet men? Een groep van de Nederlandse bevolking verzet zich met hand en tand tegen de bespre kingen in Brussel; in woord er. ge schrift wijzen de boeren op de ge varen, welke verbonden zijn aan de Brusselse plannen. Hebben de boeren dan geen fantasie? Strekt hun gees telijke horizon zich dan niet verder uit dan de grenzen van hun bedrijf? Weten zij dar. niet, dat men op den duur deze ontwikkeling toch niet kan tegenhouden? Door deze vragen bevestigend te beantwoorden zou men de boeren groot onrecht aandoen. Tenminste de Nederlandse boeren. Die beschikken over voldoende fantasie en juist daarom zien zij hoe gevaarlijk de Brusselse plannen zijn voor onze eco nomie. Een bevolkingsgroep die jaarlijks voor miljarden guldens ex porteert en ongeveer 35 pet. van onze export verzorgt, kan men moeilijk er van beschuldigen, dat hij niet over de grenzen van het bedrijf weet te kijken Maar wat is er in Brussel aan de hand. Daar worden plannen gemaakt voor een douane-unie, waarvan de landbouw bij voorbaat uitgesloten zou zijn. Dat willen de Nederlandse boe ren niet. Zij willen wel meedoen met een totale douane-unie, waarbij dus het verkeer van landbouwprodukten Volgens door de PTT ontvangen berichten is postverzending naar Hon garije tot nader order weer mogelijk via Tsjecho-Slowakije. In verband hiermede zal de verzen ding met ingang van 13 december 1956, via Praag worden beproefd voor gewone correspondentie. Met vertra-, ging moet rekening worden gehouden.' is. Graag zelfs zouden zij dat wil len. Want vanouds is Nederland een agrarisch exportland, dat de grenzen liefst zoveel mogelijk ziet verdwij nen en dat niet bang is voor con currentie met bet buitenland Dit is het voornaamste verschil tussen Nederland enerzijds en de andere landen van Westeuropa en Engeland anderzijds. Deze landen hebben een landbouw, welke werkt voor de binnenlandse markt en wel ke zich mag verheugen in tal van beschermende maatregelen. De Ne derlandse boer kent de concurrentie op de buitenlandse markt. Hij weet dat hij kwaliteitsprodukten moet le veren tegen concurrerende prijzen. Zoals het jonge vee een sterke be haring krijgt en sterk wordt als het in het najaar buiten aan guur weer wordt blootgesteld, zo is onze land bouw flink geworden door de econo mische stormen er. het economische gure klimaat. Of wil men een andere vergelijking: De landbouw in de andere landen is een kasplant die bang is voor het natuurlijke klimaat; de Nederlandse landbouw is als een boomgaard, waaromheen de regering weliswaar een windsingel heeft geplant om de ergste stormen op te vangen, maar die toch het natuurlyke klimaat heeft leren verdragen, Franse ivensen De andere landen willen niet hun grenzen openstellen voor de Neder landse landbouwprodukten, maar zij willen wel voor hun eigen produkten profiteren van de Westeuropese douane-unie. Met name Frankrijk heeft in dit opzicht bijzondere wen sen. Sedert enige jaren heeft dit land een overschot van granen. Het wil nu in de overeenkomst opgenomen zien, dat de andere landen eerst ver plicht zijn hun invoer van brood graan en voedergraan uit Frankrijk te betrekken alvorens zich tot an dere exportlanden buiten Europa te wenden. Vooral Nederland zou dan een groot afnemer worden. Ons land brengt (volgen? de cijfers van 1955) 350.000 ton tarwe voort en voert 733.000 ton in; het produceert 1.312.000 ton voedergranen voor het vee en voert 1.594.000 ton in. Deze Invoer komt in hoofdzaak uit Amerikaanse landen die met hun prijzen heel wat lager liggen dan Frankrijk. Het prijs- verschil kan soms wel f 100,per ton bedragen. Een zo groot verschil in prijs zou natuurlijk de prijzen van de eindpro- dukten eveneens aanzienlijk verho gen. Dit geldt met name voor melk, varkensvlees en eieren Dit alles zou wellicht nog geen onoverkomelijk be zwaar zijn, ais wij deze eindproduk- ten op de markt van de zes landen zouden kunnen verkopen. Maar in de overeenkomst zouden de andere lan den juist willen laten opnemen, dat landbouwprodukten buiten de doua ne-unie vallen, en dat elk land het recht zal hebben de grenzen te slui ten. Weliswaar moet een land eerst in een der vijf andere landen een landbouwprodukt kopen als het dit moet invoeren, maar een vrij ver keer van landbouwprodukten wordt niet toegestaan. Van het werkelijke doel der douane-unie komt op deze wijze niets terecht. Dit doel is daar produceren, waar dit door de natuurlijke omstandighe den of om andere redenen het beste en het goedkoopste kan geschieden. Het nastreven van dit doel zou Nederland ook of fers kosten, maar de landbouw zou hiertoe bereid zijn. Maar de Nederlandse landbouw is niet bereid zijn export te offeren voor de dure produktie der andere Europese landen. En toch zou dit het gevolg zijn van het uitvoeren der Brusselse plannen. Van de voeder- granen maakt de Nederlandse boer melk, varkensvlees en eieren. De zuivelexport had in 1955 een waarde van 725 miljoen gulden verkensvlees, spek en bacon van 164 miljoen, eieren en slachtpluimvee van 375 miljoen. Samen dus een waarde van 1,25 mil- jard. Van onze totale agrarische ex port gaat 55 procent naar de landen van de Kolen, en Staalgemeenschap; 45 procent naar andere landen. Eieren gaan hoofdzakelijk naar Duitsland; bacon naar Engeland, vleeswaren naar Amerika. Er is dus een groot ver schil van produkt tot produkt. Een voorbeeld Als Nederland nu duur voedergraan moet kopen in Frankrijk, zou het op de niet-Europese markten met veel duurdere produkten moeten komen en zou liet zijn concurrentie-positie ver zwakken. Een goed voorbeeld hier van is de condens. Nederland levert een zeer groot deel van de geconden seerde melk, welke op de wereld markten verhandeld wordt. De waar de van deze export bedroeg in 1955 247 miljoen gulden. De helft van de condens ging naar Azië; Afrika tam af voor 44 miljoen, Amerika (Noord en Zuid) voor 40 miljoen; Duitsland, Frankrijk en Italië tezamen voor on geveer 4 miljoen; België en Luxem burg voor rond 10 miljoen; Engeland nauwelijks voor een half miljoen. Aan de hand van dit voorbeeld is duidelijk te zien hoe groot het ge vaar van de Brusselse plannen voor onze boeren is, en niet minder voor onze exportpositie. I)at de boeren, en met name het Landbouwschap, zich hiertegen verzetten en zelfs de Twee de Kamer in het geweer trachten te roepen, is niet uit gebrek aan durf en visie. Zij doen dit alleen omdat zij de funeste gevolgen van deze plannen duidelijk onderkennen. H.K.H. prinses Beatrix heeft het voornemen, de doopplechtigheid van het stoomschip „Statendam" van de Holland Amerika Lijn te verrichten. Deze doopplechtigheid geschiedt ge durende de officiële proeftocht van het schip, die zal worden gemaakt op 23 en 24 januari. Bijna tweehonderd Britse spoorweg rijtuigen zullen gedurende 1957 voor kampeerders beschikbaar zijn, op speciaal uitgezochte rustige plaatsen in het binnenland en aan de kust. Deze plaatsen bevinden zich in de verschillende toeristencentra, zoals b.v. het Merendislrict, de kust en het binnenland van Yorkshire, de kust van Ayrshire en Fifeshire, de Schotse Hooglanden, Noord - Wales, de Zuidkust, het dol van de Wye, de oostelijke graafschappen, en het „Peak" district. De rijtuigen hebben slaapcompartimenten voor vier, zes of acht personen en in alle rijtuigen is er voldoende woonruimte en een volledig ingerichte keuken. Servies goed, kookgerei, handdoeken, tafel linnen en beddegoed wordt ook ver schaft. Men kan bij de Britse Spoorwegen voor een of twee weken een derge lijk kampeerrijtuig reserveren, van eind maart tot eind oktober, tegen een wekelijks tarief variërend van ca. ƒ60.— tot ƒ130.—, al naar ge lang de plaats en de tijd van het jaar. (Advertentie) die goeie ouwe BLANKEN HEYM (met de baard) J"*'"-'" o„z. «I,.».. i heeft de sleutel van de gezelligheid Maandagmiddag is de heer Eduard van Beinum in de aula van de ge meentelijke universiteit te Amster dam bevorderd tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbegeer te. Prof. dr. M. W. Woerdeman, de rector magnificus van de gemeen telijke universiteit, overhandigde de heer van Beinum (rechts) de doctorsbul, waarvan de foto een beeld geeft. (Advertentie) er zijn geen betere! Het regionale tribunaal van War schau heeft drie leiders van het ver zet tijdens de oorlog gerehabiliteerd. Zij waren tot zware gevangenisstraf fen veroordeeld op beschuldiging van collaboratie met de Nazis. Dit is door het Poolse persbureau PAP meege deeld. Het tribunaal verklaarde onder meer, dat de verzetsleiders Casi- mir Moczarski, Eustache Krak en Al- frede Kurczewski uitsluitend ver oordeeld waren op grond van be kentenissen welke waren afgedwon gen. In de nacht van dinsdag 11 op woensdag 12 december reed in snelle vaart een tien tons auto, voorheen als iegervrachtwagen gebruikt, achter volgd door enige politieauto's in de richting St.-Oederode, Oss. In het nauw gedreven, wisten de smokke laars zich van hun vervolgers te ont doen, door het uitstrooien van scher pe pikken, waarop de vervolgers, maar eveneens alle over deze route passerende auto's en andere voertui gen werden uitgeschakeld door lek ke banden. Een autobus liep zelfs vier lekke banden op, terwijl talrijke personenauto's met een of meer lekke banden de reis moesten onderbreken. De chauffeurs bleef niets anders over dan hun wagens achter te laten De politie speurt ijverig naar de daders. Een nieuwe en opwindende tak van sport wordt op het ogenblik in het prachtige Wales steeds populairder namelijk het skiën op zand! De nieuwe sport, die maar weinig ver schilt van het skiën op sneeuw, wordt beoefend in Newborough? op het ei land Anglesey, en in de duinen van Kenlig in Glamorgan, waar men de hoogste duinen van geheel Europa aantreft. Men toont grote belangstel ling voor deze nieuwe sport, niet al leen in Wales zelf, maar ook daarbui ten. Als een geste van goodwill heb ben Zwitserse ski-enthousiasten on langs 20 paar ski's naar de Welsh Tourist and Holidays Board gezon den voor de beoefenaars van het skiën op zand. Deze ski's werden overhandigd aan de voorzitter van het Bestuur, de heer Huw. T. Edwards, door de heer M.G. Michel, president van de Zwitserse Ski Federatie, in tegenwoordigheid van d'e Zwitserse ge zant en de burgemeester van Car diff. Gisteren is officieel een einde ge komen aan de staat van oorlog tus sen de Sovjet-Unie en Japan, door dat beide landen de ratificatie-oor konden van de overeenkomst van Moskou uitgewisseld hebben.

de Stem | 1956 | | pagina 9