VELPON JAN, DE ZOON VAN FINN PHILIPS .Infraphil' Bouwvolumen voor het onderwijs RADIO rusland en de olie lonen in benelux nieuw-guinea AT EEN ONDERLIJKE ERELD jQagblaD P* DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 Meningen en Commentaren ER Onregelmatigheden ten nadele van liet rijk? V.S. protesteren bij Tsjecho-Slowakije Enquêtecommissie wil werkzaamheden beëindigen Aanwinst voor Blijdorp wuneM.. SNELPON sne/sfS De prins heeft bronchitis Meer olie voor west-Europa De kolensituatie in Europa door A. J. Dawson. wit - rood - dry TELEVISIE-PROGRAMMA'S 't/wfcf TWEEDE BLAD is dezer dagen sprake ge dweest van Russische olieaanbie dingen aan Engeland en Frankrijk, die wel enige verbazing mochten wekken, alleen al vanwege de ge spannen verhoudingen over en weer. Moskou heeft ook een tegen spraak laten horen, alsof het zich schaamde over dergelijke aanbie dingen, maar in feite werden ze toch gedaan, zij het niet voor aan stonds, dan toch in het kader van handelsverdragen op langer termijn. Over grote hoeveelheden olie gaat het hierbij overigens niet en dat is ook niet verwonderlijk, want Rusland heeft zelf een tekort aan olie. De spanning in het Midden- Oosten is juist daaraan voorname lijk te wijten. In heel het commu nistische gebied wint men 82 mil joen ton per jaar, terwijl het Wes telijk blok jaarlijks over 572 mil joen ton kan beschikken. Dit ver schil verhindert de Sovjet-Unie haar economische plannen te vol voeren en haar droom van wereld- beheersing te verwezenlijken. Nu produceert het Midden-Oos ten 22 pet. van de wereldproduktie aan petroleum, nog daargelaten de grote reserves aan olie, welke er in de bodem aanwezig zijn. Voor Rusland is dit gebied daarom een hevig begeerde buit, waarvan het zich door infiltraties en onruststo- ken hoopt meester te maken. De Westelijke wereld zal er re kening mee moeten houden, dat Rusland ook verder niet aflaten zal in het Midden-Oosten te wroeten en verwikkelingen uit te lokken. ^/OOR de subcommissie lonen van de Benelux-commissie voor so ciale vraagstukken is een rapport uitgebracht over de loonverschillen in de Beneluxlanden. Uit dit rapport blijkt, dat van oktober 1954 tot oktober 1955 het gemiddelde loonverschil tussen Ne derland en België iets verminderde. Lag het Belgische loongemiddelde aanvankelijk 38 pet hoger dan het Nederlandse, later beliep het 37 pet. Het Luxemburgse loongemid delde kwam tenslotte echter 75 in plaats van 73 pet. boven het Ne derlandse uit. Het betreft hier bru- to-uurlonen, exclusief de sociale lasten der werkgevers. Betrekt men deze laatste mede in de berekening, dan is er t.o.v. België geen verbetering te bespeu ren. Inclusief deze lasten (en de Nederlandse vereveningsheffing) bleef het Belgische loonniveau 35 pet. boven het Nederlandse. Alleen het Luxemburgse steeg dan van 63 tot 66 pet. daarboven uit. Men kan hieruit opmaken, dat de loonverschillen tussen Neder land en België in het beschouwde tijdvak toch enige neiging tot ver mindering hebben getoond, maar dat het naar elkaar toegroeien der loonschalen erg langzaam gaat. Intussen leven we weer een jaar verder. Het zou wel zo interessant zijn geweest, wanneer aan de Be nelux-commissie de huidige stand der loonverschillen was gerappor teerd. J^IET minder dan 116 intellectu elen, waaronder 54 hoogleraren, hebben in een adres het vraagstuk Nieuw-Guinea weer eens aangesne den. Het zint hun niet, dat de po litieke partijen behalve dan de communistische er zich helemaal niet druk over maken. Ze vinden het niet zo'n vanzelfsprekende zaak, dat Nederland soeverein blijft over Nieuw-Guinea en dat Nederland op grond van een zedelijke roeping het beheer voorlopig moet voortzetten. Zij betwijfelen aldus de verkla ring of het officiële Nederlandse standpunt politiek houdbaar en het vasthouden er aan moreel te ver antwoorden is, hoewel de adressan ten deze twijfel niet allen op de zelfde grond koesteren en ten aan zien der alternatieven niet een stemmig zijn. De 116 kunnen er dus niet uit komen en ze zijn van oordeel, dat hun verontrusting door velen wordt gedeeld. Daarom pleiten ze voor een veelzijdige en diepgaande studie van het vraagstuk, toe te vertrou wen aan een commissie, waarin verschillende politieke partijen ver tegenwoordigd zijn tezamen met deskundigen. Merkwaardig is, dat het adres niet aangeeft, waarom de onder tekenaars de argumenten voor het officiële standpunt niet houdbaar achten. Is het niet waar, dat het handha ven van het Nederlands bewind de beste uitzichten opent op een gelei delijke ontvoogding van de inheem se bevolking? Is het niet waar, dat het huidige Indonesische bewind, onmachtig om orde op zaken te stel len in het eigen huis, zeker niet de aangewezen instantie is om als ko loniaal beheerder over Nieuw-Gui nea op te treden? Is het niet waar, dat Australië zich verzet tegen ver andering van gezagsverhoudingen, omdat het daarvan terecht gevaren ducht voor zijn strategische positie? Als men denkt aan een onder man daat van de V.N. stellen, blijft het vraagstuk in wezen gelijk, want dan rijst dadelijk de vraag: Wie zal het mandaat voeren, Nederland of In donesië? Als de adressanten dit alles nu eens met steekhoudende argumen ten hadden aangetast, dan zou men kunnen zeggen: Uw verzoek is juist.' Het is maar 'n heel dubieuze zaak, waarvoor we ons zo veel inspan ning en het ongenoegen van een overspannen Indonesisch nationa lisme op de hals halen. Het is ech ter net zo als met het schrijven van de Hervormde Synode. Men draait eerst alle schroeven los en dan zegt men: de zaak rammelt, we mogen niet slapen, we moeten ons bezinnen. Ons dunkt dit een weinig reële houding. Het lid van de Tweede Kamer, de heer van Lienden heeft aan de mi nisters van financiën en van justitie de volgende vragen schriftelijk ge steld: 1. Is het juist, dat na een in 1954 in de gemeente Willemstad door de centrale accountantsdienst van het ministerie van financiën ingesteld on derzoek is gebleken, dat door een aan nemer, belast met werkzaamheden naar aanleiding van de stormvloed- schade, onregelmatigheden ten na dele van het rijk zijn gepleegd? 2. Zo ja, is dan uit dit onderzoek ook gebleken, dat het gemeentebe stuur van Willemstad had kunnen we ten, dat door deze aannemer werk werd uitgevoerd, dat ten ongerechte ten laste van het rijk werd gebracht? 3. Kan worden medegedeeld, als vraag 1 bevestigend wordt beant woord. in hoeverre het rijk door deze onregelmatigheden is benadeeld? 4. Is het juist, dat na afloop van het in vraag 1 genoemde onderzoek aan de minister van justitie is ge vraagd een justitieel onderzoek te be vorderen? 5. Kan worden medegedeeld, of dit onderzoek tot een vervolging heeft geleid en, zo ja, tot een veroordeling van de betrokkene, en, zo neen, om welke redenen een eventuele vervol ging, c.q. veroordeling niet heeft plaatsgevonden? (Advertentie) Napijn Philips „Infraphtl" weg pijn! PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerking Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij napijn na fiet trekken van tanden of kiezen, spierreumatiek, spit, verstuikingen, steenpuisten, verkoud heid. De huisvesting van de leerlingen zal op vrijwel het gehele terrein van het onderwijs in de komende jaren grote moeilijkheden opleveren. Aan de ene kant ziet men bij vrijwel alle tak ken van onderwijs een toeneming van het aantal leerlingen en ten gevolge van de groei van de bevolking en ten gevolge van een verhoging van de belangstelling. Aan de andere kant heeft men te maken met beperkende bepalingen ten aanzien van de uit voering van bouwwerken wegens ge brek aan arbeidskrachten, waardoor ook de bouw voor het onderwijs wordt geremd. Het uitzonderlijk hoge aan tal geboorten in de jaren 1946 en 1947 schept bovendien in de komende ja ren vooral voor het uitgebreid lager onderwijs, het nijverheidsonderwijs en het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs bijzonder grote be hoeften. Aldus minister Cals in de zojuist verschenen eerste nota over het bouwvolumen voor het onderwijs. Het vraagstuk van de huisvesting van het onderwijs vervult de minister dan ook met grote zorg. Zeker zal niet aan alle op zich zelf genomen gerechtvaardigde wensen kunnen wor den voldaan en zullen, mede om de uitzonderlijke grote behoeften ten gevolge van de geboorteplek van 1946/'47 op te vangen, noodoplossingen moeten worden aanvaard, zoals huis vesting in barakken e.d. Voor de voorziening in de nijpende woningnood, die door de regering als allereerste urgentie op het bouwpro gramma is geplaatst, wordt een ter mijn van 10 jaar gerekend Het is duidelijk, dat dus ook voor de nood zakelijke voorzieningen bij het onder wijs met een overeenkomstige termijn rekening moet worden gehouden.^ Op deze gronden heeft de minister dan ook gemeend akkoord te moeten gaan met een vaststelling van het volume voor de sector scholen van het bouwprogramma 1957 van 150 miljoen gulden. (1956 115 miljoen gld.) Takken van onderwijs Dit volume van 150 miljoen gul den is opgebouwd uit de volgende vo lumina voor de onderscheidende tak ken van onderwijs: in miljoenen gul dens: kleuteronderwijs 8. gewoon la ger en voortgezet gewoon lager on- (Advertentie) Wallstreet De Ver. Staten hebben bij de rege ring van Tsjecho-Slowakije geprotes teerd tegen het optreden van gewa pende soldaten tegen mensen die in de Amerikaanse kanselarij in Praag, films uit Hollywood wilden zien, al dus heeft het Amerikaans ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton meegedeeld. Een woordvoerder van het minis terie zei. dat de ingang van de kan selarij sinds begin november weken lang bewaakt is door meer dan het normale aantal mannen in uniform, die de bezoekers tegenhielden. Hij zei, dat deze wachten de be zoekers vroegen naar hun persoons bewijs en naam, adres en beroep in notitieboekjes opschreven. derwijs (exclusief gymnastieklokalen) 21, buitengewoon lager onderwijs 3, uitgebreid lager onderwijs (exclusief gymnastieklokalen) 11, gymnastieklo kalen voor g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. 7,5, kweekschoolonderwijs en opleidings scholen voor kleuterleidster 4, voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs 26,5, lager nijverheidsonder wijs voor jongens 24, nijverheidson derwijs voor meisjes 10, uitgebreid technisch onderwijs 5, middelbaar nij verheidsonderwijs 5, hoger onderwijs exclusief Delft en Eindhoven 19, in ternaten, seminaria en landbouwscho len 6. De enquêtecommissie regeringsbe leid 1940-1945 heeft aan de Tweede Kamer verslag van haar werkzaam heden uitgebracht. Zij stelt tevens voor die werkzaamheden te beëin digen. Met haar eerste verhoor op 17 fe bruari 1948 en haar laatste verhoor op 17 juli 1956 heeft zij 1250 getuigen en/of deskundigen gehoord. Er wer den 100.045 vragen gesteld. De acht delen van het verslag om vatten 14.868 bladzijden, waarvan 4228 bladzijden aan het eigenlijke verslag zijn gewijd. 8656 bladzijden aan ver horen en 1984 bladzijden aan bijlagen. Het punt van het enquetebesluit, dat thans nog door de commissie on derzocht moet worden, is punt N: het beleid betreffende de overzeese gebiedsdelen, daaronder begrepen het beleid der Nederlandsch-Indische re gering. De commissie heeft zich de vraag gesteld of zij deze opdracht nog naar behoren kan uitvoeren. Zij mc van niet. In de loop der jaren immers is het de commissie gebleken, dat het steeds bezwaarlijker en welhaast onaan vaardbaar wordt, getuigen voor de commissie te laten verschijnen en hen onder ede te horen over gebeurte nissen. welke ten dele 15 jaar gele den zijn geschied. FULL-FLAVORED Door leng te filtrerend In de Diergaarde-Blijdorp te Rot terdam is een zgn. Przewalski-paard geboren, een paardesoort, die behoort tot de zoölogische zeldzaamheden, zeldzamer nog dan de wisenten. Gis terenochtend stond de moeder in het buitenverblijf haar oppassers op te wachten om haar veulen een mer rie te tonen. Het jong is iets gro ter dan een ponyveulen en heeft een lichtgele kleur. Tot ongeveer 18T0 leefden in Euro pa en Azië nog twee echte wilde (Advertentie) paardesoorten en wel de muisgrijze Tarpan en het Isabella- of geelkleuri ge Pr/.ewalski-paard, genoemd naar de Aziëreiziger, die het wilde paard omstreeks 1870 in de steppe van bin- nen-Mongolië ontdekte. Het aantal thans nog levende Prze- walski-paarden in Mongolië is niet bekend. De dierentuinen in Praag en Munchen hebben elk dertien van deze dieren, die van Whipsnade (Engeland) een echtpaar, in de Verenigde Sta ten leeft er nog een en de Rotter damse diergaarde beschikt over het stel, enige tijd geleden aangekocht, dat nu het veulen heeft gekregen Z.K.H. prins Bernhard moet wegens een lichte bronchitis op medisch ad vies enige dagen het bed houden. Het Amerikaanse departement van binnenlandse zaken heeft bekendge maakt, dat het nieuwe vaarplannen voor tankschepen zal opstellen om de verscheping van olie van de Ameri kaanse kust van de Golf van Mexi co naar West-Europa uit te breiden. Regeringsfunctionarissen vertrou wen, dat in de nabije toekomst onge veer 500.000 vaten (barrels) Ameri kaanse olie per dag in Westeuropese havens zullen worden aangevoerd ter aanvulling van de Europese olievoor ziening De bijzondere raad van ministers der Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, die onder voorzitter schap van dr. J. Zijlstra, Nederlands minister van economische zaken, te Luxemburg bijeen is geweest om de moeilijke situatie op de Europese ko len markt te bestuderen, heeft een spe ciale commissie opdracht gegeven uiterlijk einde januari a.s voorstel len te doen, opdat de regeringen en de Hoge Autoriteit concrete maatre gelen kunnen overwegen om de voor zieningsmoeilijkheden der Gemeen schap te overwinnen. De deskundigen van de Gemeen schap zijn tot de slotsom gekomen, dat het iii de huidige omstandigheden geen aanbeveling verdient een toe stand van ernstige koienschaarste af te kondigen, die in zou houden, dat de kolendistributie in handen van de overheid zou komen. Volgens de des kundigen is het beter zijn toevlucht te nemen tot „indirecte actiemidde len". Om in het kolentekort van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te voorzien zullen in 1957 min stens 37 miljoen ton Amerikaanse ko len moeten worden ingevoerd, verge leken met 30 miljoen ton in 1956 en 16 miljoen ton in 1955. I NAAM l In het Amerikaanse Ironde- J quoit is pas geleden een nieu- we school gereed gekomen die zo ongeueer 12 miljoen J gulden heeft gekost. De leer- l lingen, die van dit gebouw ge- bruik gaan maken, mochten de naam kiezen. Zij kozen: „De Elvis Presley-school". Onze J Elvis is die man van de rock S V roll. Verdediger Twee zuipschuiten uit de onder wereld van New York hebben nu pas een goede strafpleiter ontdekt. Ze werden onlangs weer maar eens voor de balie gesleept. Het proces verbaal vermeldde, dat ze waren aangetroffen nadat ze samen zeker drie liter jenever op hadden. „Nie mand heeft dan nog het benul, dat hij leeft en vermoedelijk zijn de meeste mensen na die hoeveelheid alcohol bewusteloos", zei de rech ter. „Zou U denken?"; vroeg de verdediger Hij vroeg een uur belet en dronk onder getuige drie flessen van het spui leeg. Daarna zette hij de verdedi- ging van het tweetal voort, f Nieuwsgierig In St. Louis ging de heer Bommarito op de remmen van zijn auto staan. Hij had een wonderschoon meisje in een der huizen langs de weg zien verdwijnen. „Ik was zo nieuwsgierig, dat ik haar per se wilde terugzien", ver klaarde hij voor de rechter, die hem beschuldigde van het feit, dat hij met voor noemde auto 22 deuren had geramd. „In de haast had ik niet gezien welk huis ze bin nen stapte", zei Bommarito. „Aha", zei de rechter, „der tig dagen gevangenis". Hulp Twee leden van de verkeerspoli tie uit Liberty zagen een nian suk kelen met zijn auto, die hü niet uit een rij geparkeerde wagens kon krijgen. „Zullen wij U even helpen, meneer?", vroegen ze galant. „Graag", zei de man. De agenten manoeuvreerden net zo lang tot de auto op de weg stond, poetsten de ruiten, die onder de modder zaten en gaven hem nog enkele liters ben zine mee, omdat hij bijna zonder zat. Op het bureau hoorden zij, dat de man de wagen had gestolen, na dat hij in een stadje in de buurt een bank had beroofd. Opnieuw Twee weken geleden moest de heer Ressnick voor de rechter van Garfield verschijnen. Men had hem beschuldigd betrokken te zijn geweest in een straatrelletje, waarbij hij een der vechtenden een flinke dreun op het gezicht zou hebben gegeven. Hij werd vrijgesproken. Dezer dagen ver- scheen onze Ressnick weer. De beschuldiging luidde, dat hij tij- dens de behandeling van de eer ste zaak een der rechters een flin ke dreun op het gezicht had ge geven. Komt Pietje huiten spelen? (Advertentie) 281 'r" iuisï de fout van Jean- Het was Jan wel toevertrouwd de te°TerenVam^et Span wat óf af te leien, maar er was iet*; in Riii de ex-leider, dat door niets ter we reld zou worden afgeleerd: hij wist het en Jan wist het. En hierin was het, dat zij beiden iets verder ke ken dan de schrandere Jean Wat Zij zaEen, hinderde geen van beide Zij durfden gerust de afloop af te wachten. Maar als Jean alles had geweten, zou hij in het geheel niet tevreden zijn geweest verre van dien. In elk geval sloot de uitslag ver lies voor Jean in, daar die, zoals beide honden wisten, de dood van I komen tevreden met deze weten- I schap. Maar Jan kon begrijpelijker wijs niet tevreden zijn met een voor- uitzicht, dat hem geldelijk verlies zou bezorgen; want dit zou geheel tegen zijn grondbeginsel zun. Trots in zijn eigen onfeilbare ken- nis van honden en van het leven in het Noorden droeg er toe bij, dat hij Jan tot leider van het span maak te. Maar, indien hij geldelijk ver lies zou hebben kunnen voorzien in deze schikking, zou hij stellig zijn trots beteugeld hebben en Bill weer aan het hoofd hebben geplaatst. Jean zag dat Jan een buitengewoon edel leider was; daar was geen twij fel aan. Hij stelde geweldig hoge eisen aan het werk en dreef het span er toe die te aanvaarden door de uitoefening van een bijna meedogen loze strengheid. Niets ontsnapte hem; als er slechts een zweem van ver slapping in 't werk te bespeuren was zag hij het. Hij was vlugger dan Jeans zweep, zekerder en meer ge biedend. Maar, terwijl Jean dit alles en nog meer zag met oprechte be wondering voor Jan en voor zijn eigen schranderheid in het ontdekken van deze buitengewone bekwaamheid van de hond, zag hij ook met toor nige verbazing, dat zijn span afnam in hoedanigheid en kracht, en dat de eénheid verbroken werd. Het was niet, dat de leider rechtvaardigheid of tact miste in zijn hevige streng heid. Dit toonde Jan bewonderens waardig, maar het span moest le ven tussen strengheid, terwijl het aan het werk was, en Bills bittere en onvermoeide vervolging en sluw ophitsen, als het uit het tuig was. Zó duivels listig was Bill, dat hij de meester nooit de ware slechtheid van de rol, die hij speelde, liet ont dekken. Zij konden de bloedende po ten van de arme Blackfoot zien, maar zij wisten niet de voortdurende listige ophitsingen tot muiterij van Bill of de honderd en één manieren, waarop hij trachtte, wanneer ze uit gespannen waren, haat onder Jan's makkers te kweken, of, als ze in gespannen waren, haat onder Jans bruiken, die de nieuwe leider in des- crediet moesten brengen. Bill of Jan betekende. Zij waren vol- Bij intuïtie merkte Jan de meeste van deze dingen; maar zelfs, waar hij een fout bij Bill ontdekte, kon hij de ex-leider niet afstraffen, zo als hij de andere honden afstrafte, omdat hij en Bill heel goed wisten, dat er van sparen geen sprake kon zijn. Er was een uitdaging tot een strijd op leven en dood in Bills grommen. Als Jan slechts even naar hem keek. Hij was er volkomen ze ker van, dat hij, zodra er zich een geschikte gelegenheid voordeed, Jan zou kunnen doden en het doen zou ook. Jan was hiervan niet zo zeker; toch wist hij heel goed Bill af te straffen en het daarbij slechts te laten; maar boven Bills onversaag de moed als vechter en als eerste onder de honden was er een dodelijke haat in hem waar het Jan betrof, een haat, die, naast «zijn slagtanden, een tweede wapen werd. En toen kwam de gedenkwaardige avond, waarop Jean een mannetjes eland doodde, waaraan zich het hele span te goed deed behalve Bill. Hoofdstuk XIX HET FEEST EN DE VASTER Jean en Jake waren niet op een jachtexpeditie, en indien wèl, dan zou naar alle waarschijnlijkheid Jean nooit die mannetjes-eland vermees- terd hebben. Maar toen zijn scherpe ogen de eland die middag ontdek ten, wilde het toeval dat het arme dier juist een zijner voorpoten had gebroken in een diep gat, dat door een laag bevroren sneeuw bedekt was. Het was feitelijk een zittend schot. Hij was op zo'n afstand, dat het voor een man als Jean onmoge lijk was hem te missen. De honden waren woest van opwinding, maar gelukkig waren zij nog in het tuig en zaten vast aan een beladen slede. Toch bleven ze onrustig, al maakte Jean het hun duidelijk, dat het zijn bedoeling was het span nog een poos in het tuig te laten. Maar de zwe pen der meesters, gesteund door de meedogenloze slagtanden van de po litieagent, Jan, hadden spoedig de orde hersteld. En dit was maar heel goed, want op dat bepaalde ogenblik hadden Jean en Jake slechts een kleine vracht, en een sterk span kan gemakkelijk ernstig onheil verwek ken door met een lichte slede tus sen bomen op de vlucht te slaan. Toen Jean de eland goed had bekeken besloot hij zich meester te maken van de prachtige voorraad vers vlees, die hem daar eens werd ge boden, en hij zou er zoveel van mee nemen, als de slede maar enigszins kon dragen. Tot dit doel besloten hij en Jake die nacht te kamperen op een plek, niet verder dan enige hon derden schreden verwijderd van de dode eland. De honden waren te opgewonden om in hun tuig te gaan liggen. (Zij hadden gedurende we ken geen vlees geproefd en ofschoon gedroogde zalm een uitnemend voed sel is, verschilt het natuurlijk he melsbreed van vers vlees, waar het bloed nog in is). Zij stonden en za CINZANO VERMOUTH VRIJDAG 14 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. huisvrouw 9,35 Waterst. 9.40 Schoolradio 10,05 Gram. 11,00 V. d. zie ken 11,40 Gram. 11,45 Franse chansons 12,00 Angelus 12,03 Piano, hobo klarinet en fagot 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Retourtjes 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Pianoduo 14,00 Amus. muz. 14,30 Franse muz. 15,00 Schoolradio 15.30 Metropole ork. en solist 16,00 V. d. zieken 17,00 V. d. jeugd 17,15 Kinderkoor 17,40 Beursber. 17,45 Lichte muz. 18,05 Idem 18,30 En nu mijn geval 18,45 Pianospel 19,00 Nws. 19,10 Rege- ringsuitz.: Rubriek verklaring en toelich ting. Overheid en kunst, door mr. J. Jansen 19,20 Regeringsuitz.Emigratie- rubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19,30 Verz. progr. v. d. mili tairen 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Amateursprogr. 21,15 Het geval Glim, hoorsp. 22,00 Kamerork. en solist 22,40 Het vertrouwen der kinderen, caus. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgen wijding. VARA: 10,20 Orgel en zang 10,45 V. d. kleuters 11,05 Piano en cello 11,35 Wat doe je voor de kost. AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Lichte muz. 13,55 Koersen 14,00 Fluit en piano 14,30 Literair progr. 14,50 Gevar. progr. VARA: 16,00 Gram. 16,20 Muz. caus. 17,00 V. d. jeugd 17,30 Dansmuz. 18,00 Nws. 18,15 Amus. muz. 18,40 Rep. 19.05 V. d. kleuters 19,15 Meisjeskoor. VPRO: 19,30 Ober, één Kerstmis, hoorsp. 19,50 E-er. 20.00 Nws. 20,05 Filmrubriek 20,15 Voordr. en muz. 20,30 Europa één, caus. 20,40 Muz. caus. VARA: 21,00 Oude en moderne dansen 21,30 Etherforum 22,10 Buitenl. overz. 22,35 Gram. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. 22,50 Avondwijding. VA RA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gr. 14,00 Schoolradio 15,45 Vlaamse muz. 16.00 Koersen 16,02 Balletmuz. 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Orgelspel 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Zang 19,45 Gram. 20,00 Symf. ork. 20.45 Kunstkaleidoscoop 21,00 Symf. ork. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Zang en piano 22,45 Vlaamse dansen 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Ork. conc. 14.00 Balletmuz. 15,30 Gram. 16,05 Idem 17,00 Nws. 17,10 Gram. 18,38 Idem 19,30 Nws. 20,30 Strijkkwart. 22,00 Nws. 22,35 Gram. 22,55 Nws. VRIJDAG 14 DECEMBER NTS: 20,00-21,30 Paradijsvogels, spel. VLAAMS BELGIe: 18,55 Muz. 19,00 Da gezanten van Mars 19.06 Varia 19,30 Nws. 20,00 De Paradijsvogels 21,30 Filmfragm. 22,00 Uit de geschiedenis v. d. film 22,15 Journ. en nws. (Advertentie) vatti ten dus rechtop met open, kwijlende kaken, toen Jean en Jake het grote, dode lichaam met hun lange mes sen gingen bewerken. Het snijden van een volwassen eland is geen gemakkelijk werk en de duisternis viel in, voordat de bei de mannen de zware stukken eland vlees in de slede hadden geladen. Na dat ze de lekkerste stukken voor ei gen gebruik voor die nacht en de daarop volgende dag hadden opzij gelegd, gingen Jean en Jake de hon den uitspannen, opdat zij zich aan hun gastmaal te goed zouden kun nen doen. Jean wist, dat de acht honden in korte tijd de overblijfselen van het geraamte zouden hebben verslonden. Volgens gewoonte werd de leider het eerst losgemaakt. Jan liep re gelrecht naar het geraamte. Na enkele seconden hadden zes andere honden de zachte, blanke ruimte tus sen het kamp en het gat. waarin de eland gevallen was, afgelegd. Maar de zevende hond, Bill, ofschoon ook zijn kaken hadden gekwijld van begeerten evenals die van al de ove rigen liep langzaam in dezelfde richting, alsof vlees hem volkomen onverschillig liet. „Wat ter wereld scheelt die Bill?" zei Jake. „Het lijkt wel of hij een volle maag heeft, maar dat kan toch niet". „BilJ is een kwade hond", zei Jean met een grijns. „Hij lijkt wel ziek te zijn", zei Jake „Hm, misschien ziek van haat", zei Jean, terwijl de twee zich aart het werk zetten om hun eigen avond, eten gereed te maken. Feitelijk was geen hond ooit ge. zonder, of had meer zelfbeheersing, dan Bill op dat ogenblik. Als hij zelf de tijd geschikt achtte, zette hij met de grootste bedaardheid zijn tanden in 't verse elandsvlees. Maar hij deed het op de manier, waarop huishonden in de beschaafde wereld hun neuzen steken in hun goedge vulde etensbak en met het onver schilligste gezicht ter wereld, dat de ervaren toeschouwer gewoon ver baasd zou hebben. De overige ze ven honden dachten aan niets an ders dan aan het genot, naar harte lust aan hun begeerten naar vlees te kunnen voldoen. In een tempera tuur onder het nulpunt is het lokaas van vers vlees, na veertien honderd mijlen hard te moeten trekken op een rantsoen van vis gedurende vijf a zes weken, een macht, van welks omvang de mens geen denkbeeld kan hebben, tenminste zij niet, die veilig door het leven gaan. Het is de oorzaak van een over weldigende sterke hartstocht. En Bill, de afgezette leider van het span, snuffelde er aan en proefde er van met de kalme, onverschillige aard van een Engelse huishond; terwijl elk orgaan van zijn uiterst gezond lichaam als het ware gepijnigd werd door een echt zenuwachtig verlangen naar vlees. (wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5