Mejuffr. A. Kessel KONINKLIJKE BELANGSTELLING Anders zo bedrijvige alleen vreemde, stille Sluis kent zondagen Beroepsvoorlichting op grote schaal N Tijdens televisie-uitzendingen geen verduistering EYVC geeft de toon aan Veertig deskundigen te Goes in actie DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 DECEMBER 195C Nergens een auto en dus ook nergens een Belg oj toerist Snelle herbouw Leidster van 7500 vrouwen Riviernaam borden in Zeeland en Noord-Brabant A. VO.-werkplaats te Hulst In stationsgebouw EXAMENS Nazorg astmatische kinderen Provinciale subsidie Bemoeiziek Amerika.... Verkoopster verloor tas met ruim f 3000.- Verlicht Baby's i KOU terwijl Ai hij slaapt! Y/ICKS Televisie-ziekten in Amerika NOC ONTRAADT VERDER CONTACT MET RUSLAND Gedrukte stemming bij Hongaarse atleten smruv'tmr MARKTEN WATERSTANDEN O Een van de zwaarst door het zondagsryverbod getroffen plaatsen, is on getwijfeld het grensstadje Sluis, dat tydens de laatste weekends een merk waardige indruk maakt, beklemmend voor wie de drukte kent welke telken male losbarstte als de werkweek er weer op zat en de Belgen in grote drommen vermaak zochten. Sluis heeft zich sedert de bevrijding een toeris tische bedrijvigheid verworven, waarop menige andere plaats terecht jaloers is. Enkele factoren werkten er toe mee dat de grote stromen van toe risten het historische stadje als de voornaamste pleisterplaats in Ne derland gingen beschouwen en Sluis heeft zich daar uiteraard op inge steld. De snelle herbouw van de plaats is dan ook vooral te danken aan de geweldige investeringen in de vreemdelingen industrie. Er ver rezen vele en grote zaken: horeca bedrijven en winkels. Die investerin gen waren volkomen verantwoord want ze waren gebaseerd op de toe ristische reputatie van Sluis. Van een seizoen was er nauwelijks sprake: natuurlijk was de drukte tij dens de vakantiemaanden het grootst, maar ook daarna kende Sluis de toe- ristendrukte en bepaalde feestdagen midden in de winter waren voor de stad van praktisch evenveel bete kenis als hoogtijdagen in de zomer. De weekends, zelfs bij niet al te best winterweer, boden hetzelfde beeld als de zomerdagen: talloze geparkeer de auto's, tekort aan parkeerruimte zelfs en drommen gasten, winkelend en zich verpozend achter de roem ruchte klare. De activiteit was trou wens 's winters even groot als in de zomer: de beroemde schaatswedstrij den naar Brugge brachten een enor me levendigheid in de plaats, ook, ja vooral toeristisch. Ook 's zaterdags Er werden door sommigen die de ze bloeiende vreemdelingenindus trie aanzagen klinkende staaltjes verteld, waaruit moest blijken, dat het Sluis wel erg voor de wind ging, beter dan wie ook. Dat het verhou dingsgewijs de meeste toeristen trok, dat het een geweldig deviezenlaatje was, waar de (nog goedkopere) ben zine onophoudelijk in buitenlandse autotanks stroomde en waar de duur ste sigaren die er in Nederland ge maakt worden grif verkocht werden. Het zondagsbeeld van deze tijd is echter heel wat anders: een stille uitgestorven stad, waarin de Sluise- naren onwennig rondblikken. Nergens een auto.dus nergens een Belg, ner gens een toerist. En van de toeris ten, ook de wintertoeristen, moet Sluis het hebben. Voor vele zaken mensen is dit een enorme strop. Meer wellicht dan voor hun colle ga's in andere plaatsen. In Sluis heeft men nl. een speciale winter voorraad ingeslagen, van artikelen die gedurende de wintermaanden ge woonlijk druk verkocht worden, maar. waarmee men nu wel blijft zitten, waaruit men misschien tijdens de kerstdagen, wanneer er geen rijver bod geldt, wat kan ruimen, doch die voor het grootste deel toch tot win keldochter dreigt te worden. Want ook 's zaterdags is de stilte ingetreden. En dat is begrijpelijk. De meeste gasten van het weekend wa ren mensen die na de werkweek naar Knokke en omgeving trokken en van daaruit, ook al 's zaterdags even naar Sluis wipten. Nu men 's zondags niet rijden mag, is er voor de Belgen weinig vertier in Knokke. En dus blijven ze er maar weg. En dus blijft Sluis leeg. „Laatste pomp Dat het rijverbod spoedig wordt opgeheven is niet waarschijnlijk. Dat de Belgen spontaan zullen gaan fiet sen nog minder. En er zou voor Sluis dan ook weinig gunstigs in het verschiet liggen als er niet een klein beetje hoop was op de komende maatregel in België, waar men het met een maximum snelheid, in plaats van met een zondagsrijverbod, wil gaan proberen. Indien dit lukt, zal Sluis wellicht nog een niet al te slech te winter maken. Maar het zal dan toch wel heb ben kennis gemaakt met wat wel licht ooit de toekomst nog eens ge ven zal. Wanneer nl. de economi sche gelijkschakeling verder en ver der doorzet zal de toeristische ont wikkeling van dit grensgebied, die uiteraard wel blijven zal, anders ge richt moeten worden. De verhoging van de benzineprijs is voor vele pomphouders langs de grens al een zeer gevoelige klap. De voor de Bel gen zo aanlokkelijke bordjes „laat ste pomp voor de grens" kunnen er straks wel weer af. Evenals vorig jaar was er gister in het Goese lyceum voor de leerlin gen van middelbare scholen in Zee land gelegenheid zich te laten voor lichten over allerlei beroepen. Een en ander geschiedde op nog groter schaal dan in 1955. Driehonderd kandidaten hadden zich opgegeven, maar doordat de leerlingen van het Jansenius lyceum te Hulst op het laatste moment verhinderd waren was dit getal kleiner. Door de goede zorgen van de rec tor en zijn staf waren een veertig deskundigen aanwezig, die ieder aan een apart tafeltje de kandidaten ont vingen. Het liep zeer in het oog, hoe aan sommige tafeltjes de weétlustigen zich verdrongen terwijl aan andere de eenzaamheid groot was. Zij is één bonk energie één bonk spontaniteit en één bonk werkdrift. Zij sjouwt van de vroege morgen tot de late avond voor de K.A.V., de vereniging van katholieke arbeidersvrouwen in het bis dom Breda. Voor die K.A.V is geen moeite te veel, geen zorg te groot. Men kan met deze mejuffrouw Kessel al tijd over de K.A.V. praten, dan weet zij van geen ophou den. De K.A.V. telt 7500 le den (inclusief 700 wijkleid- sters) en is verdeeld over 62 afdelingen. Er bestaat een wachtlijst van plm. 35 plaat sen, die ook met een K.A.V. beginnen willen. Maar die! moeten wachten, omdat het anders te druk wordt voor die éne mejuffrouw Kessel, die de touwtjes van 62 afde lingen desnoods in handen weet te houden, maar moe lijk van achtennegentig. B'j,.h?t tienjarig bestaan van die KAV werd zij door de dioce sane KAB verrast met de mede deling, dat er een tweede dioce sane leidster bij zou komen. Die plaats is nog steeds vacant, want het is moeilijk iemand te vinden, die daartoe de vereiste kwaliteb ten bezit. Zij moet namelijk or ganisatrice zijn, maar bovenal vrouw kunnen blijven. Het zijn dus deze twee kwaliteiten, die mejuffrouw Kessel in ruime mate bezit en die haar zo waardevol doen zijn voor deze jonge arbei- dérsvrouwenbeweging. Zelf ontkent zij dat allemaal. Zij zal hevig protesteren, als wij schrijven, dat zij aan de touwtjes trekt. Dat doet zij persé niet, al dus haar opmerking, want de KAV is een beweging van, door en voor de vrouwen en als prak tisch alle KAV-afdelingen een bloeiend bestaan leiden, is dat het werk van de wijkleidsters Eigenlijk is het zó, dat mannen nooit over een vrouwenbeweging moesten schrijven, zij snappen daar toch niets van. Zij begrijpen niet, dat het mogelijk is een afde ling te besturen, zonder een for meel bestuur, zonder gewichtige convocaten statuten en huishoude lijke reglementen. Want de KAV t j3' allemaal niet nodig. raad is namelijk om met een minimum aan organisatie een ,„aXiln)u,Ir aan beïnvloeding te be werkstelligen. de KAV is geen kathol" middel- Middel om de milw arbe'dersvrouw te sti- liike k r, aar tyPisch vrouwe van rto Ti M»en: het beoefenen naaste in 1? ten °Pzichte van de naaste in alle mogelijke facetten neemt in de KAV zSLndeTn [n"m7ore° "iet de «e plaats m. Zorg voor zieken, zorg voor zin kraamvrouw. hulp in het ge- zaak te hetVander alE daar de daar„faib!et^e zit. Maar sociaal actie°P cultureel hied u zeker godsdienstig ge- mejuffrouw Ke^T'daf^ aWuS interesse dTïïSS abstracte onderwerpen. Een le zing over het humanisme b.v. heeft de interesse van vele vrou wen en het is opmerkelijk te ho ren hoe gezond en logisch zij daarop reageren. En zo zijn wij toch weer van mejuffrouw Kessel zelf afge dwaald en misschien was dit ook haar bedoeling wel, terwijl wij met haar zitten te praten. Zij blijkt lid te zijn van 26 diocesane, provinciale en nationale organi saties en toch haar KAV niet te verwaarlozen Zij heeft jarenlang als sociaal en maatschappelijk werkster geopereerd in de Bre dase Driesprong-parochie. Bij zijn overlijden legateerde pastoor Riemslag haar een kostbaar Ita liaans wij waterbakje van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad, de patrones van zijn parochie. Daarom is zij ook de bescherm vrouwe geworden van de KAV. Bij het aanvaarden van haar functie kreeg zij carte blanche en daaruit groeide een eigen sys- teem en een eigen methode van werken, waar het diocesaan be stuur van de KAB misschien wel eens hoofdschuddend op heeft neergekeken, maar waar 't spoe dig vertrouwd mee was, omdat het resultaten afwierp. Zij werk te prettig samen met de geeste lijk adviseur, thans kapelaan Mouwen en oud-bondsvoorzitter Mertens. Zij stimuleerden haar werk, omdat zij begrepen, dat een goed-functionerende KAV de KAB slechts ten goede kan ko men. En de tegenwoordige sa menwerking met het diocesaan KAB-bestuur laat evenmin te wen sen over. De KAV moet een middel zijn voor de vrouw om haar taak in en buiten haar gezin zo goed mo gelijk te vervullen. Dat is de lei dende gedachte die mejuffrouw Kessel bezielt. Maar deze gedach te is eveneens terug te vinden bij de honderden wijkleidsters, die haar helpen bij haar werk, de katholieke arbeidersvrouw in het Bredase bisdom te confronteren met het moderne leven in al zijn facetten. Zeer opvallend was dat de jour nalistiek het hoogst genoteerd stond in de aandacht. Er waren 22 liefheb bersisters) zodat de journalist, die als informateur was aangezocht, as sistentie van een paar collega's nodig had. Er waren heel wat jonge meisjes onder deze gegadigden, die al heel vreemd stonden te kijken toen zij hoorden wat er aan het vak vast zit. De meeste jongens verschrokken toen ze de salarisschaal zagen. Voor jurist voelden 21 jongelieden wat en over de werktuigbouwkunde liet zich eenzefde getal inlichten. Twintig jonge dames trappelden vol ongeduld bij de tafel waar een ste- wardes zetelde. Deze vier beroepen lagen duidelijk op kop. Op enige af standen volgden 13 kandidaten voor ir.formatrice bij de spoorwegen; 12 voor land- en tuinbouwconsulent; 15 voor ingenieur; 12 voor onderwijzer (es) en twaalf voor leraar schei kunde. Geen enkel ander beroep kwam verder in de dubbele cijfers en eenlingen hadden interesse voor no taris, danseres, fotograaf, machinist, tuin-architect en belastingconsulent. Het ging er de gehele middag ge animeerd toe in het lyceum en uit alles bleek dat deze beroepsvoorlich. ting, op praktische leest als zij is ge schoeid, in een behoefte voorziet. Binnenkort zal de afdeling ver keersborden van de ANWB wederom overgaan tot een aanzienlijke uitbrei ding van het aantal in ons land aan gebrachte riviernaamborden op pun ten waar verkeerswegen waterwegen kruisen. De bond is destijds tot dit initiatief gekomen uit de overweging, dat binnen- en buitenlandse toeristen gaarne de naam van een rivier of ka naal zouden kennen, uit belangstel ling of om zich te kunnen oriënteren. Inmiddels hebben de witte borden met blauwe opschriften reeds vele malen hua waarde bewezen. In Zeeland krijgt het kanaal van Gent naar Terneuzen zijn naambor den, nl. ter weerszijden van de west sluizen te Terneuzen en te Sluiskil bij de brug in de weg naar Axel. In de weg van Eindhoven naar St. Oedenrode zal de ANWB te Son bor den bij het Wilhelminakanaal aan brengen. De inrichting van de A.V.O.-werk- plaats te Hulst, die ten behoeve van minder valide arbeiders zal verrij zen, verkeert in een verregaande staat van voorbereiding. Zoals men weet zal het definitieve gebouw voor dit doeleinde verrijzen op het ter rein van de gasfabriek. Aan de stich ting wordt deelgenomen door de ge meenten in het Land van Hulst, tot en met Overslag 'toe. Deze gemeen ten hebben alle intussen reeds toege zegd hun deel bij te dragen. Om een spoedige start te verkrijgen zal men wellicht de werkplaats voor lopig onderbrengen in het stations gebouw van de N.S., op het Sta tionsplein. Hierover zijn onderhande lingen gaande. Indien dit gebouw voor dit doel wordt afgestaan, kan men dit AVO-werk in (oostelijk) oost- Zeeuwsch-Vlaanderen reeds zeer bin nenkort aanvangen. TANDARTSEXAMEN De heer A. Hendrikse uit Stoppel dijk slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het examen tandarts. Naar aanleidingvan een binnen gekomen verzoek, stellen G.S. de Sta tenleden voor om met ingang van 1957 aan instellingen, die een astma-cen trum exploiteren, jaarlijks een bij drage te verlenen'van hoogstens f28 per kind, onder de volgende voor waarden: de bijdrage wordt alleen verleend voor de nazorg v-an de astmatische kinderen, waarvoor ook door het Rijk wordt bijgedragen; de bijdrage der Provincie zal niet hoger zijn dan de bijdrage iwelke door de gemeente van inwoning van het kina wordt verleeftd;.' de betaalbaarstelling van de bij- dragè dient na afloop van het jaar waaróver 'aanspraak kan worden ge maakt schriftelijk te worden aange vraagd bij Gedeputeerde Staten, on der overlegging van een rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven betreffende de dienst van de nazorg over dat jaar, van het jaarverslag, alsmede van een opgave van de namen en adressen van de kinderen op wie de nazorg betrekking had met vermelding van de bijdrage welke door de gemeente van inwo ning voor ieder kind werd verstrekt. De Russische plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, Koez- netsof, heeft de voorzitter van de V.N.. assemblée, prins Wan van Thailand, schriftelijk verzocht het volgende punt op de agenda van de assemblee te plaatsen: „De inmenging van Amerika in de binnenlandse aangelegenheden der volksdemocratieën en zijn ondermij nende activiteit tegen deze landen". Koeznetsof zei dat de activiteit van Amerika gericht is tegen Albanië, Bulgarije, Hongarije, Polen, Roemenië, de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije en ten doel heeft „het vrijelijk door de volken van deze landen gekozen politieke stelsel te ondermijnen". Japan is gisteren tot de V.N. toege laten. De aanvrage van Buiten-Mon- golië werd afgewezen. Een 22-jarige verkoopster heeft in de Rijnstraat te Amsterdam een tas verloren, waarin zich een bedrag van 3222.50, een girobiljet, een boek en een pakje brood bevonden. De ver koopster moest het geld in opdracht van haar baas op de giro storten. Zij had de tas op de bagagedrager van haar fiets gebonden. (Advertentie) V VapoRub alle verlichtingsbronnen uit te scha kelen, maar dit middel is minstens zo erg als de kwaal zelf. Doktoren in Amerika staan tegenwoordig ook voor de taak televisie ogen, televisie-tanden en zelfs televisie-nekken te behandelen. In het klas sieke land van uitersten moesten deze kwalen komen, hun komst was on afwendbaar. Nu mag weliswaar als vaststaand worden aangenomen dat deze modekwalen in ons land geen vaste voet zullen krijgen, een en ander neemt niet weg, dat het bovenstaande toch een waarschuwing inhoudt. Het kijken naar televisie vraagt nu eenmaal in meerdere opzichten een nieuwe concentratie en het is beter de televisie-ziekten, indien er van ziek ten als zodanig gesproken mag worden, te voorkomen dan te genezen. Dit klemt te meer, omdat de ervaring leert dat tallozen onder onjuiste omstandigheden naar de uitzendingen kijken. Een ander en eigenlijk nog veel be langrijker punt is de Verlichting. Zeer veel televisiekijkers verduisteren hun kamer volkomen tijdens het kij ken naar de televisie, hetgeen - het kan niet met voldoende klem wor den gezegd - even. Verkeerd is als het kyken naar de programma's bij te royale verlichting met midden licht, leeslampen en wandarmaturen. In beide gevallen is; het kijken naar de televisie onnodig vermoeiend. Een en ander neemt niet weg, dat de misvatting cm de televisie in het volledig donker i te volgen vol komen begrijpelijk en verklaarbaar is. In een bioscoop is het immers ook donker! Maar vergeten wordt, dat de beelden van deze beide rrie- dia op geheel verschillende wijze tot stand komen. In een bioscoop is het namelijk absoluut noodzakelijk dat al le lichten gedoofd worden, maar bij televisie is dit niet het geval, omdat daar de beelden niet geprojecteerd worden, maar rechtstreeks op de beeldbuis verschijnen. Door de in tensiteit van het op deze wijze ver kregen beeld is het waarnemen aan genamer indien de ruimte enigszins verlicht is. Enigszins.dan te ver staan in de betekenis van bepaald niet al te krap. - Uitgebreide proeven,-^ die overigens geen enkel verband met de televisie hadden, hebben aangetoond, dat het langdurig kijken naar een kleine, hel vellichte plaats in een donkere omgeving voor de ogen veel vermoei ender is dan wanneer onder overi gens gelijke omstandigheden de ge hele ruimte matig is verlicht. Deze situatie lijkt heel erg op het kijken naar een televisietoestel, met dit verschil dat dit laatste voor de ogen nog aanzienlijk vermoeiender is. Op die gronden moet dan ook een matige verlichting by het kijken naar de televisie absoluut noodzakelyk wor den geacht. Echter geldt daarby te vens, dat deze verlichting; qua plaats en helderheid, wel aan bepaalde voor waarden moet voldoen. Is dit niet het geval, dan ontstaan Alvorens nader in te gaan op de plaatsing van het televisie-apparaat en de noodzaak van een bepaalde verlichting tijdens de uitzendingen, is het goed met nadruk vast te stel len, dat de televisie natuurkundig bezien onschadelijk is. Uit het toe stel treden dus geen gevaarlijke stra len naar buiten en de lichtstralen, die de wereld in al z'n aspecten voor ons op het scherm toveren, hebben dan ook absoluut geen scha delijke invloed op onze ogen of op andere lichaamsdelen. Juiste kijkafstand Aan de andere kant kan niet ont kend worden, dat veel kijken ver moeiend is voor de ogen. Maar wat dat betreft is een televisietoestel niet erger dan een schip aan de verre horizon, dat men geruime tijd in het oog houdt. De dan optredende ver moeidheid van de ogen is te wijten aan de geringe bewegingen van de ogen, die deze moeten maken om de beeldbewegingen (van het tele visieprogramma, het schip aan de horizon of de acteur op een slecht verlicht en ver af gelegen toneel) te volgen. Hoe verder men dus van het televisietoestel gaat afzitten, des te vermoeiender zal het voor de ogen zyn. Maar neemt men te dicht bij het scherm plaats, dan kunnen de lijnen waaruit de beelden zijn opge bouwd zichtbaar zijn en ook dat is hinderlijk en daardoor vermoeiend. Tussen deze twee uitersten zal dus de juiste middenweg moeten worden gekozen en dat is in het algemeen op een gemiddelde afstand gelijk aan achtmaal de beeldhoogte van het ge bruikte televisietoestel. In de prak tijk zal overigens blijken dat deze afcfanrJ KUn-T ai+,sj Ir UAl Iliei S^vai, aan onxsx worden Jtnten automatisch zaleen aantal hinderlijke werkingen zo- er niet bij nodig is maatlata,ls ondermeer spiegelingen. Men Speciale verlichting Bij het bepalen van een speciale televisie-verlichting moet er rekening mee worden gehouden, dat binnen de kijkrichting van de toeschouwers geen directe lichtbronnen aanwezig mogen zijn. Dit betekent iets tech nischer gezegd, dat binnen een hoek van 120 graden voor elk der toe schouwers de lampen uitgeschakeld moeten worden. De wanden binnen dit gebied moeten een geringe egale helderheid - dus een enigszins lichte kleur - hebben om het optreden van sterke contrasten te vermijden. Een en ander betekent, dat de ver lichting achter - eventueel hoog bo boven - de toeschouwers moet bran den. Er moet hierbij op gelet wor den dat dit geen directe lichtbron nen zijn, aangezien anders spiege lingen op het beschermglas van de buis kunnen ontstaan. Weliswaar zijn hiervoor dikwijls bepaalde voorzie ningen getroffen, zoals bijvoorbeeld de toepassing van anti-reflex veilig heidsglas, maar niettemin kunnen onder bepaalde, ongunstige omstan digheden toch nog storende spiege lingen ontstaan. In dit verband ver dient ook het sluiten van de over gordijnen de voorkeur* omdat de lam pen in de ruiten kunnen weerspiege len, hetgeen eveneens minder pret tig is. De ervaring leert, dat men soms even moet wennen aan een matige verlichting tijdens de uitzendingen, maar spoedig wordt zulks als aan genaam ervaren, doordat de ogen dan minder vermoeid raken. Niet te hoog plaatsen Zoals nog dikwijls wordt gezon digd tegen de juiste verlichting bij het kijken naar televisie-uitzendin gen, zo is het ook met de hoogte waarop het toestel zich bevindt. In het algemeen namelijk wordt de plaats te hoog gekozen, waardoor de kijkers zich onnodig moeten inspan nen. Het is dan ook alleszins de moeite waard om ook hieraan de nodige aandacht te besteden. De televisienekken in Amerika bewijzen, dat ook dit probleem internationaal en zeker niet denk beeldig is. Zonder twijfel echter verdient de verlichting de meeste aandacht. Niet alleen omdat een onjuiste televisie verlichting een onnodige vermoeid heid van de ogen veroorzaakt, maar ook omdat de huiselijke gezelligheid hierdoor onnodig geweld wordt aan gedaan. En dat is toch het tegendeel van wat met het kijken naar de komt dan uiteraard in de verleiding televisie wordt beoogd. Het bestuur van het Neder- landsch Olympisch Comité heeft de bij het comité aangesloten organisaties o.m. doen weten dat op verschillende manieren aan het bestuur van het NOC de vraag voorgelegd werd inzake contact met Russische sportaf- gevaardigden buiten de Olym pische Spelen. Het bestuur »taat te dien opzichte op het volgende standpunt. Men kan zich aan de hand van statuten en reglementen afvragen of het bestuur hier formeel wel een bevoegdheid heeft. Toch is in de eerste plaats con tact en overleg tussen de verschillen de bonden via het NOC altijd moge lijk en wellicht gewenst. Voorts heeft het bestuur wel de be hoefte zijn mening hierover te geven. Het heeft in zijn besluit over Mel bourne, dat op 6 november de in stemming verkreeg van de aangeslo ten organisaties, twee groepen van argumenten gescheiden gehouden. In de eerste plaats dat er na het gebeurde in Hongarije geen basis was voor sportcontact met Russische sportafgevaardigden. In de tweede plaats, dat Nederland om dezelfde reden niet kon meedoen aan een sportfestijn als de Olympische spelen. De eerste groep argumenten geldt naar de overtuiging van het bestuur ook voor andere ontmoetingen dan de Olympische Spelen. Het bestuur acht spel met Russische afgevaardigden nu voorlopig onjuist. Het spreekt vanzelf, dat dit in de eerste plaats geldt voor een gaan van Nederlandse sportbeoefenaren naar Rusland of het ontvangen van Rus sische sportafgevaardigden naar Ne derland. Het geldt volgens het NOC- bestuur óók voor ontmoetingen in an dere landen waaraan officiële Russi sche ploegen meedoen. Het advies is dus zich daarvan voorlopig te onthou den. Bonden autonoom Daar er evenwel sportgebeurtenis sen denkbaar zijn, waar niet zozeer van nationale ploegen dan wel van individuele deelneming sprake is, be grijpt het bestuur van het NOC vol komen. dat elke bond in dat geval voor zichzelf zal willen en moeten na gaan, welke zijn houding zal moeten zijn. Het bestuur van het NOC ver klaart zich gaarne bereid, in elk zich aandienend geval van advies te die nen. (Zeeuwsche volleybalcompetitie) In de tweede klasse van de Wal- cherse volleybalcompetitie behaalde EVVG 2 op EMM een 3-1 overwin ning, waardoor de Vlissingers de lei ding nemen. Al verloren zij met de zelfde cij fers van MTS 2, <iat verder nog won van Zuidwesters 2, ook al met 3-1 en nu de tweede plaats bezet. EMM bleef met 3-1 baas over NMVC, dat echter met Michiel de Ruyter 2 eer lijk deelde (22), zodat de stand nu als volgt luidt: EWC 2 4—5- MTS 2 2—4; EMM 3—4; MVC 2 2-3- Zuid westers 2 3—2, NMVC 3—1; Michiel de Ruyter 2 3—1. EVVC 3 behield de leiding in de derde klasse door een 31 overwin ning op het eigen vierde team. De stand is hier: EVVC 3 6—9; VCU 2 3—5; Marathon 2 2—2; EMM 2 2—2, MTS 3 3—2, MVC 3 4—2, EVVC 4 4—2. Vijf en dertig leden van de Hon gaarse Olympische ploeg zijn woens dag per vliegtuig uit Melbourne in Milaan aangekomen. De groep stond onder leiding van Gyula Ilegy, de Hongaarse minister voor sport. In gesprekken met journalisten ble ken de hongaren zeer terughoudend: ze weigerden hun identiteit bekend te maken. Enkelen verklaarden door te zullen reizen naar Oostenrijk. Daar zouden zij pas beslissen of zij naar hun land zullen terugkeren of niet. De meeste deelnemers weigerden op de vragen van de journalisten te ant woorden. Er heerste een gedrukte stemming. DE NOORSE schaatsenrijdersbond heeft bekend gemaakt, dat de voor genomen landenwedstrijd in het hardrijden op de schaats tussen Noorwegen en Rusland dit jaar niet ral worden gehouden. Maandagavond werd in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag „Le Misanthrope" van Molière door de theatergroep van Jean-Louis Barrault uit Parijs opgevoerd. De voorstelling, die plaats vond onder auspiciën van de Franse ambassade, werd bijgewoond door H.M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Beatrix. In de pauze werden enkele leden van de theatergroep aan de ko ninklijke gasten voorgesteld. V.l. n.r. de oudste speler van de groep, Pierre Bertin, Jean-Louis Barrault, Madeleine Renaud, H.M. de Konin gin en H.K.H. Prinses Beatrix. DE BREDASE A.V. „SPRINT" orga niseert op 30 december wederom een int. Sylvesterloop over resp. 9, 6 en 3 k'lometer, o"er een parcours in het Brabant- en Wilhelminapark. DE VOETBAL-LANDENWEDSTEIJD Duitsland-België, 23 december a.s. te Keulen. zal door de heer J. Bronkhorst (Velp) worden geleid. Als grensrechters fungeren P. Roo mer (R'dam) en J. Martens (Zeist). DE TWEEDE WEDSTRIJD tussen de Grasshoppers (Zwitserland) en Slo- van (Tsjechoslowakije), gespeeld te München en geldend voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker, is geëin digd in een 2-0 zege voor Grasshop pers. In de kwart finales komt Grasshoppers uit tegen Fiorentina (Italië). BERGEN OP ZOOM, 12 dec. An dijvie 77-87, bloemkool 17-78, rode kool 6-14, sav. kool 18-35, kroten 19, waspeen 21-25, prei 16-28, spruiten 53- 111, boerekool 19-24, schorseneren 31- 38, witlof 40-81, witte kool 4-10, Saint Remy 22-29, Comtesse de Paris 7-32, Pondspeer 18-29, Sterappelen 11J26, Cox Orange 37-70, Jonathan 6-38, Goudrenet 7-42, Golden delicious 48-69 GOES, 12 dec. Groenten; spruiten A2 36-50, B2 24-32, afw. 25-28, witlof Al 97, BI 88-91, andijvie 67, prei 12- 21, uien 17, veldsla 69, kroten 12, was peen 29, knolselderij 8, gr. sav kool 25, boerekool 10-19, rode kool 8-14, witte kool 4.50. KAPELLE, 12 dec. Industrie, en exportveiling: Appelen en peren: Goudrenet H85 50, H75-85 40.80-43.20. H65-75 24.70-25.10, 2 exp. 17, 2 13. K 25.80-26.90, F 15.80-16.30, Jonathan H75 45. H70-75 37.90-43.30, H65-70 29.80- 38.10, H60-65 20.10-25.50, 2 exp. 13.70- 15.80, 2 8 K 19.20-20, F 7-7.40. Laxton Superbe H75 45, H70-75 44-48, H65-70 36-39, H60-65 24-29, K 30. Glorie van Holland H75 48, H65-75 40.90-40.95 2 32, K 38, F 28. Sterappelen H55-65 28, H2 7.50, K 11. Comtesse de Paris H65 31, H55-65 28. K 23. St. Remy H75 26, H65-75 26. Golden Delicious H75-80 69-71, H70-75 64-74, H65-70 54-62, H60- 65 34-48, 2 exp 20-30. 2 17-19, K 32-42, F 10-22. Gieser Wildeman 1 grof 48- 52, 1 37-41, 2 21-25. K 33-35, F 16-21. Winston H65 27-46, H2 9.50. Pondspeer 1 22, 2 21. Provisiepeer 1 25, 2 20. Brabantse Bellefleur 1 18, Wintersui- kerij 1 13. Kroetappelen 5.50. Verpakt fruit: Gold, delicious H80-85 72, H75- 80 70, H70-75 68, H65-70 65. Groentenveiling: spruiten Al 44-50, A2 35, afw. 22, waspeen 8, rode kool 4.50-8.50, witte kool 5-6, breekpeen 10, stekuien 8.50, bloemkool 11-21, sjalot ten 16, aardappelen 7,5-13, prei 25-26, boerekool 13, knolselderij 13-23. TERNEUZEN, 12 dec. Glassla A 16.60-18.00, B2 11.40, bloemkool B afw 43, C 30-41, C afw. 33, D2 23, D afw. 20, knolselderij 4-11, selderij 12, kro ten 12, bintjes 1 10.90, andijvie 20-39, rode kool 9-18, sav. kool 16-27, witte kool 12-13, breekpeen 6-12, prei 18-24, knolselderij 16, spruiten 45-67. uien 10- 18, witlof 1 85-90, 2 61-80, afw 31-60, waspeen 7-20, boerekool 20-23. Appe len: Golden delicious H75-80 55.30. 70- 75 55.30, 65-70 47.70, 60-65 39.60, 55-60 18, K 32-37, F 14-22. Goudrenet H85- 90 34, 75-85 37.30. 65-75 24. 60-65 15.20, K 17-26, F 6-13.60. Jonathan st75-80 52, 70-75 52, 65-70 43.60. 60-65 35.60, H 75-80 42, 70-75 42. 65-70 35.40, 60-65 23.70, 55-60 15.70, K 20-27, F 9-10. Ster appelen H65-75 38, 55-65 28.40. K 26, F 16. Laxton superbe H75-80 45.30, 70-75 47. 65-70 41.20, 60-65 32.40, 55-60 20. Bellefleur K 24.30, F 12.20. Zoete ap pelen 13-27. Peren: Beurré Alex Lucas K 14, F 10. Comtesse de Paris H65-75 30.40, 55-65 26.60, 50-55 9 30. H2 6, K 17-22, F 17, St. Remy F 20-25. Mannheim 258 (+005), Kaub 227 (—013), Trier 219 (—004), Koblenz 258 (—020), Keulen 270 (—019), Ruhrort 506 (—021), Lobith 1155 (—012), Nij megen 933 (—009)., Arnhem 931 008), Eefde 461 003), Deventer 355 (+002), Namen la Plante 175 (+007), Maastricht hoofdsluis 4385 (+001), Borgharen 4037 013), Bel- feld 1209 (—017), Grave 522 (—001).

de Stem | 1956 | | pagina 3