Drie jubilarissen bij de Terneuzense brandweer NEUROTONIC Hanze te Goes kwam (na vakantie) bijeen Twee concurrenten-rivierventers raakten slaags in flessenloods ZUID-BEVELAND Sun balm Bindingsavond van de B.B. Aardenburg Geen Hongaren aan 't werk UITBREIDING SCHOONDIJKSE LANDBOUWWINTERSCHOOL - ZENUWEN Tegenvallers bij restauraties Verbetering van Schuttershof Z- Vlaanderen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 Burgemeester Teilegen roemde trouw en gemeenschapszin Werk voor mannen Kosten f 200000 VIERHONDERD KG BOTER GEVONDEN IN EEDE WYNAND FOCKINK Onderling contact onontbeerlijk niet verdovend maar genezend Loopt in de papieren Hoogwaterstanden Nog 12 dagen VlcTmMan. Toch Politierechter van Middelburg veroordeelde tot 50 gulden Tik met fles pap is er aanvraag genoeg GOES Dokter Scherphuis in beroep De Gas thuis tarfc ven gaan omhoog Voorschotten voor kleuterscholen Kerstboom op de Grote Markt Winkelsluiting op 24 december Snoepers worden dieven HULST In één nacht Uw handen gaaf en zacht AGENDA Vandaag ,,In de gemeente Terneuzen, waar tamelijk weinig particuliere initiatieven worden genomen, is het mij een dubbele voldoening dat ik U mag geluk wensen met het feit dat U al deze jaren Uw liefhebberij in dienst hebt gesteld van de gemeenschap." Met deze woorden feliciteerde burgemeester mr. P.H.W.F. Tellegen van Terneuzen, de brandweercommandant, de heer C. J. van Strien, voor zijn vijfentwintig jaren, en de beide brandwachten 2e klasse, de heren Th. Borghstyn en P. van Es met hun 12^ jaar trouwe dienst aan de Terneuzense brandweer. Het is mij wel een bijzonder groot genoegen dat ik hier onderscheidin gen mag uitreiken, aldus burgemees ter Teilegen. Uw liefhebberij ligt wel op een hoger plan dan vele andere en juist daardoor is het goed en vei lig wonen in Terneuzen. De burge meester achtte het een eer voor het gemeentebestuur aan de brandweer de beste materialen ter beschikking te kunnen stellen. Hij had woorden van de hoogste waardering voor commandant van Strien, die in ern stige dagen had getoond, dat men hem rustig de leiding kan toever trouwen. Ook de heren Borghstijn en van Es noemde hij uit het goede brand weerhout gesneden en dankte ook hen voor alles wat zij voor de Ter neuzense brandweer hebben gedaan. Hierna overhandigde hij de com mandant het diploma van de Konink lijke Nederlandse Brandweervereni ging, aan de heren Borghstijn en van Es het diploma van de Neder landse Vereniging van Brandweer commandanten en aan alle drie het herinneringskruis. Bij deze gelegnheid stonden alle leden van Terneuzen en Sluiskil aan getreden, waren ook wethouder M. de Vos, de directeur van Bouw- en woningtoezicht in O. Zeeuwsch-Vlaan deren, de heer W. Voogd namens de B.B. en tenslotte de dames der le den in de brandweerkazerne aanwe zig. Vertrouwen Brandmeester W. G. Simons, die namens de manschappen het woord voerde, constateerde dat er veel is veranderd: het materieel, het ge bouw, de methode van brandbestrij ding, maar één ding is altijd hetzelf de gebleven nl. het enthousiasme van de drie jubilarissen. Het beheerste optreden van onze commandant geeft ons het ertrou- wen in Uw leiding, aldus spreker. Hij betrok ook de dames in zijn hul diging want hij is van mening dat de vrouw van een brandweerlid hem de nodige morele steun geeft. (Advertentie) De heer W. Voogd, dankte com mandant en korps voor de bijzonder goede samenwerking met de B.B. Uitbreiding Nadat alle aanwezigen in de gele genheid waren gesteld de jubilaris sen te feliciteren, dankte de heer v. Strien de burgemeester en zei, dat hij 25 jaar geleden uit avontuur bij de brandweer was gegaan, maar dat deze zucht naar avontuur was uitge groeid tot zin voor burgerplicht. Hij dankte voor de medewerking van het gemeentebestuur en memoreerde eni ge belangrijke feiten, zoals de wa tersnoodramp in 1953, en de grote brand op de cokesfabriek te Sluis kil. „Burgemeester, aldus de comman dant, ik ben trots op dit korps en U kunt het ook zijn". De heer van Strien sprak de hoop uit dat bij de snelle uitbreiding van Terneuzen, 't aantal leden en het materiaal van de brandweer eveneens in gelijke verhouding zal mogen uitbreiden. Namens de beide koperen jubilaris sen dankte de heer Th. Borghstijn en zei dat in 1943 hij de brandweer nodig had om te kunnen onderdui ken. Maar daarna vond ik dat de brandweer mij nodig had en daar om ben ik maar gebleven". Dit was ook het geval met de heer van Es. Hulde Er volgde een gezellig feest, waar bij heel wat episodes werden ver haald. Leerlingen van de muziek school brachten onder leiding van de heer Tollenaar mandolinemuziek. Zij werden opgevolgd door de „Twee zingende zusjes" uit Axel, de dames A. Verhelst (accordeon) en M. de Fouw (guitaar), die gedurende en kele uren op uitstekende wijze de muzikale omlijsting verzorgden en de verschillende solisten muzikale as sistentie verleenden. Tijdens dit vrolijke programma, waarvan de heer J. v. Cleemputte namens de personeelsvereniging, zeer toepasselijk „De rode haan" geheten, de leiding had, werden na mens deze vereniging en namens de B.B. prachtige bloemstukken aange boden. In de zaal van „De Roode Leeuw" te Aardenburg; werd door de Orga nisatie Bescherming Bevolking een bindingsavond gehouden voor de be langhebbenden uit Aardenburg, Eede en Sint Kruis. De belangstelling voor deze avond bleek bijzonder goed te zijn, daar een vijftigtal personen aan wezig waren toen wethouder A. I. Catsman, als waarnemend burge meester de bijeenkomst opende. Hij wees er op. dat deze avond bedoeld was om de band tussen de leden te versterken, en dat zo'n bij eenkomst reeds vroeger had moeten plaatsvinden, doch dat dit werd ver hinderd, doordat hij zijn functie van Kringhoofd van de B. B. in west Zeeuws-Vlaanderen tijdelijk niet had kunnen uitoefenen. Waarvoor is dit alles nodig" zo zeide spreker. Dit wordt zo dikwijls opgemerkt, waar bij dan wordt gewezen op de vroe gere luchtbescherming, die ook zo goed was opgezet, maar waarbij in de praktijk soms ook weinig van terecht is gekomen. Hij wees daar bij op het grote verschil van toen FABRIEKEN TE LEEUWARDEN De raad van Schoondijke kwam onder voorzitterschap van burge meester van Rosevelt bijeen om een lijvige agenda -f te werken. Subsi die werd verleend aan de vereni ging van burgemees.ei s, secietaris- sen en ontvangers in W.-Z. Vlaan deren en wei 4 cent per inwoner met ingang van 1 januari 1957. De gemeente Axel werd F. 40,- toegezegd als bijdrage in het na delig saldo van de heiikopterdienst. Het laatste perceel bouwgrond in de Dr. Huizingastraat werd beschik baar gesteld aan de heer I. de Reu te IJzendijke. De frontbreedte van het perceel bedraagt ongeveer 6 me ter. Als de plannen doorgang zullen vinden zal Schoondijke straks twee benzinestations rijker worden, want de raad willigde twee verzoeken voor het plaatsen van een dergelijk sta tion in en wel een verzoek van de hotelhouder A. F. van Rosevelt en van de rijwielhandelaar P. Cornelis. Beide stations zullen verrijzen aan de Willemsweg, schuin tegenover el kander. De heer de Badts was de mening toegedaan, dat inwilliging van beide verzoeken wel wat veel van het goede betekende en vond de voorgestelde recognitie van F. 25,- om in gemeentegrond pompen te plaatsen wel aan de lage kant. Uit eindelijk werd besloten om beide verzoeken in te willigen, doch het recognitie-bedrag in een volgende vergadering nader te bepalen. Voor de verlichting van de open bare lagere school werd een kre diet van F. 910,- beschikbaar gesteld. Aan Iz. de Bliek en Ir. W. J. Bruijn- ooge weiden percelen grond ver kocht respectievelijk gelegen aan de Prinses Beatrixtstraat en aan de Lange Heerenstiaat. Met de N. V. Bank voor Ned. Gemeenten werd een rekening - courant - overeen komst aangegaan tot een bedrag van F. 75.000,-. De raad besloot tot gunning van de bejaardenwoning aan C. de Ruijs- scher te Hoofdplaat voor de som van F. 10.385,-. Het huisje wordt gebouwd aan de Lange Heerenstraat en zal zo de huur dit toelaat ver huurd worden aan een bejaard echt paar. Verbeteringen De raad machtigde B. en W. om kas-geldleningen aan te gaan, tot ten hoogste F. 300.000,- tegen het laagst mogelijke rentetype. Aan het Stede- bouwkundige Adviesbureau Schat en Schut te Middelburg werd opdracht verleend tot het ontwerpen van een uitbreidingsplan. Het ligt in de be doeling om de Rijkslandbouwwmter- school zeer binnenkort aanmerkelijk uit te breiden. Met deze uitbreiding zal een kapitaalsuitgaaf gemoeid zijn van ongeveer F. 200.000,-. De raad besloot medewerking te ver lenen voor de uitbreiding van deze school in dien zin dat de kosten worden gedragen door het rijk. De aanbesteding zal onderhands ge schieden. Diverse aannemers in W. Z. Vlaanderen zullen worden aange zocht om in te schrijven. De binnenkort te verwachten ver betering van de Willemsweg stelde de raad voor een onteigeningspro bleem. Aanvankelijk leek het dat de benodigde grond voor het aanleggen van een parallelweg vrijwillig kon worden verkregen, doch nu zich te dien aanzien moeilijkheden hadden gevormd kon de raad niet anders dan besluiten tot onteigening van die voortuintjes, die niet door vrij willige verkoop eigendom van de ge meente zouden worden. De verbete ring van de Willemsweg zal door deze weigering en noodzakelijke ont eigening vertraagd worden. en nu. Thans is er veel meer on derlinge samenwerking, die door de overheid wordt gedirigeerd en daardoor is men paraat, niet alleen in geval van oorlogstijd, maar ook bij rampen. Na zijn inleiding gaf wethouder Catsman de leiding der bijeenkomst over aan het waarnemend kringhoofd in de Kring Z 3 L. Stoorvogel. Deze was verheugd dat de heer Catsman weer aanwezig kon zijn, en gaf een overzicht van de inrichting van de B. B. Daarbij merkte hij op, dat in vele plaatsen de organisatie wat wordt verwaarloosd. Hij drong er daarom op aan te zorgen paraat te zijn als er iets gebeurt en te oefenen. Hij wekte de aanwezigen op om propagandisten te zijn voor de B. B. en om de blokploegen vol ledig te maken, speciaal te Eede. In Aardenburg is thans een blok- ploeg onder leiding van Ph. van de Velde, die 31 man telt. waarvan 13 leden van de vrijwillige brand weer alsmede een dienst sociale ver zorging van 15 leden, waarvan mevr. S. van Dongen-Bonte plaatselijk hoofd is. Verder is er nog een E.H.B.O.- afdeling. Tijdens deze avond werden een viertal filmpjes vertoond, o.a. over de B. B. en over het Rode Kruis. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op wethouder C. Sturtewaegen, het hoofd van de Dienst Sociale Ver zorging mevr. S. van Dongen-Bonte, de gemeente-secretaris J. M. Pari- daen en cje adjudant der rijkspoli tie L. Meertens. Onderwijs Aan dc vereniging Kleuterschool te Schoondijke werd in principe finan ciële medewerking verleend, voor het leggen van vloerbedekking, mits door de inspectrice van het kleuter onderwijs zou worden verklaard, dat de kosten niet de normale voor het kleuteronderwijs te stellen eisen zou den te boven gaan. Bij de behandeling van de vast stelling vergoeding art. 101 der lager onderwijswet '9zu over 1955 wees de heer Neele op het onderzoek van de schoolkinderen door de schoolarts. Spreker meende, dat de tijdsduur tussen twee onderzoekingen in veel te lang was en drong aan op ver korting van die termijn. Hetzelfde lid wees tijdens de rond vraag opnieuw op de uiterst gevaar lijke oversteekplaats aan de Land- bouwhuishoudschool en drong er op aan, dat hier voor verlichting zou worden zorggedragen. De voorzitter deelde mede, dat in het kader van de algehele verbetering van de dorpsverlichting ook over de ver lichting van dat gedeelte van de rijks weg nog advies zou worden uitge bracht. Een tweetal ambtenaren van de dienst van invoerrechten en accijn zen in Eede heeft beslag weten te leggen op een partij van 400 kg. boter. De beide kommiezen hadden 'n paar mannen opgemerkt, die zich langs de Dopersdijk tussen de Rijksweg en de Eedeweg zonderling gedroe gen. Met enige assistentie werd de omgeving afgezocht en bij dit onder zoek werd onder een ruiter de par tij boter gevonden. i Advertentie) SUPERIOR (40"'o) per liter f 8,73 EXTRA (37,3%) per liter f 7,60 Na 'n rustperiode althans wat het vergaderen met de leden ue- treft kwam de Hanze-afdeling in Goes in Hotel Tivoli byeen, onder leiding van de heer J. Roose, die uit eenzette wat de reden was geweest van deze lange vakantie". Diverse teleurstellingen o.m. de mentaliteit van sommige midden standers bij de zomer-actie, waren daaraan niet vreemd, terwijl de voor zitter zelf zo overstelpt is met be slommeringen door eigen zaak en I wethouderschap, dat een zekere ver gaderingsmoeheid bij hem optreedt. Daarom zou hij bij de eerstvolgen de verkiezing, gaarne zijn functie aan een ander afstaan en ook denkt hij er niet meer aan om een her benoeming als wethouder in 1958 te aanvaarden. De heer Plouvier had, naar bleek, als bestuurslid bedankt. Desgevraagd zei hij zich niet te kunnen verenigen met de gang van zaken. Vorig jaar was hij toegetreden in de hoop het contact tussen bestuur en leden en tussen de leden onderling te verster ken. Hij was daarin niet kunnen sla gen en trok daaruit de consequen tie. Pro en contra kwam hierop uit de vergadering naar voren, maar over het algemeen bleek men van gevoe len, dat meer onderling contact nood zakelijk was. De geestelijk adviseur, kapelaan van Stee, wierp het denkbeeld op binnen de afdeling bepaalde clubs te stichten. Deze zouden dan regel matig bijeen kunnen komen en de afdeling zelf indien er belangrijke za ken aan de orde waren. Evenementen De voorzitter sneed toen de verschil lende objecten aan, welke de evene- meniencommissie voor 1957 op sta pel had staan. In de eerste plaats wil men, in samenwerking met om liggende gemeenten feestelijkheden arrangeren als de elektrificatie van de Zeeuwse lijn is voltooid. Dan heeft Kasporg-o een groots plan ontworpen voor een internatio naal festijn op gebied van gymnas tiek. volksdans, ballet enz., dat in de week van 1 tot 9 augustus te Goes zou worden gehouden. De leider van K^pargo, de heer Vervest, heeft al medewerking toe gezegd gekregen van' clubs en vereni gingen uit Oostenrijk, Duitsland. "En geland (Folkestone). België, Frank rijk, Luxemburg, Yoego-Slavië en ei gen land. Dit festijn kan echter al leen verwezenlijkt worden bij ruime financiële steun en de evenementen commissie voelt er veel voor om toe te geven als de middenstanders ach ter haar gaan staan. De vergadering stemde ten volle in met dit stand punt en het bestuur kreeg opdracht daar kennis van te geven aan ge noemde commissie. Ook met het idee van de feestelijkheden bij de elektrificatie der N.S. kan men zich verenigen, evenals met een recente kerstactie. Causerie De avond was begonnen met een causerie door pater Alexander Man deis over de grote wereldpolitiek, de botsing tussen west en oost en de taak van het christendom in deze en over het nationalisme en imperialis me. T.a.v. dit laatste zei spr. dat er van wereldcommunisme eigenlijk geen sprake is. Wat de Sovjets drijft is zuiver imperialisme. Pater Manders stelde zich niet te vreden met het aangeven der grote lijnen, maar liet ook op menig de tail 'n verrassend licht vallen, zodat de causerie zeer interessant en blik- verruimend was. Hartelijk werd spre ker dan ook dóór de voorzitter be dankt voor dit openleggen van de ho rizon. (Advertentie). wordt U volledig de baas met liet zenuwpreparaat dezer tilden Uit een pas ontvangen Statenstuk blijkt, dat zo goed als alle restaura tie-werken, waar de provincie in sub sidieerde, de raming sterk te boven gingen. Zo schrijven G. S., dat de toren restauraties te St.-Anna ter Muiden, Domburg, Kloetinge en Oostkapelle, inplaats van resp. 75.440,-, 29.350,-, 269.500,- en 131.900.- thans bedra gen vorderen van 106.400,-, 36.000,- 340.000,- en 234.700,-. De torenrestauratie te Biggekerke viel 20.000,- tegen; de eerste etappe der stadhuisrestauratie kostte nu 397.000,- inplaats van 141.500,-; de Beurs te Zierikzee 54.600,- inplaats van 21.300,- en de Gasthuis- kerk te Zierikzee 302.000,- inplaats van 260.000,-. In dit verband stellen G. S. de Sta tenleden voor de provinciale subsidies naar evenredigheid te verhogen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 14 december, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 11.59 uur; te Terneuzen om 11.33 uur en te Vlissingen om 11.07 en 23.39 uur. (Advertentie) dan is het weer KerstfeestNatuur lijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise in huis. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het^achter- etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van Alle andere geruchten ten spijt was gister nog geen enkele der in Zeeland ondergebrachte Hongaren aan het werk. Van het hoofd der arbeidsvoorzie ning in Zeeland vernamen wij, dat dit niet ligt aan de Hongaren, die er naar hunkeren om de handen uit de mou wen te steken, noch aan de werkge vers, want de aanvragen om Hongaar se arbeiders overtreffen verre hun aantal. De arbeidsbemiddeling is met haar werk ook geheel klaar en heeft de resultaten van haar onderzoek te bevoegder plaatse gedeponeerd. Er leven heel wat wensen onder de Hon garen. De mijnwerkers willen alle maal graag naar Limburg, de textiel arbeiders naar hun eigen branche, evenals de metaalwerkers. Velen blij ken de voorkeur te geven aan de gro- O Het is merkwaardig; hoe twee mensen, louter door een concurrentie strijd, louter door materiële zaken, el kaar kunnen gaan bejegenen. Het ver haal van die twee rivierventers uit Terneuzen is al weer enige tijd geleden, op 28 september. Een zware regenval kletterde op een loods, waarin de beide rivierventers schuilden. Hier tussen dc kratten, lege en volle flessen, vonden zy een droog onderkomen. Teneinde zijn hoofd wat te sparen heeft J. A. de L. getracht J. die fles te ontfutselen. De worteling was een feit.... Het lukte de L. inderdaad! Maar het lukte hem niet meer, toen J. een volle met pap gevulde fles te pakken kreeg.... J. is door de politierechter te Mid delburg, conform de eis, bij verstek tot vijftig gulden boete veroordeeld. De L., gelukkig nog (of weer) op de been, fungeerde als getuige Met een alleszins oorspronkelijk verweer kwam de vlasser F. G. v. P. uit Koewacht, die, zo luidde de ten lastelegging, op 4 november jl. een fiets had bereden, terwijl hij „bene veld" was. „Wel gefietst" gaf verdachte toe, „maar onder invloeddat geloof ik niet". Doch de oude concurrentiestrijd werd er niet bij vergetenSchimp scheuten vlogen over en weer. De ri- vierventer R J. heeft toen als eerste naar een lege fles gegrepen. te steden en anderen verlangen terug naar Utrecht, waar zij zo hartelijk ontvangen zijn. Dat er nog geen spijkers met kop pen zijn geslagen, vindt zijn oorzaak in de op zichzell redelijke eis van de vluchtelingenfederatie. dat bij de aan vraag om Hongaren de werkgevers ook een behoorlijke huisvesting moet garanderen. Ook het onderzoek naar de politieke gezindheid der Hongaren door de politiële autoriteiten heeft tijd gevraagd. Ieder ogenblik is echter de beslissing van de federatie te ver wachten en dan zal het plaatsen der Hongaren in snel tempo verlopen. De stemming in kampen en jeugd herberg is overigens zeer goed. Er is met de mensen te praten, zei de hoofdinspecteur der arbeidsvoorzie ning ons en van enige verkeerde ele menten onder hen is geen spoor te bespeuren. Leut De goede vlasser verhaalde toen van het kaartavondje, waar hij, toen hij werd aangehouden, vandaan kwam. Ach, wat hadden die vlassers onder elkaar een leut gehad! ,,'k Zat nog te schudden van 't lachen op müne fiets" zei de vlasser. „U slingerde dus van plezier?" in formeerde de politierechter, die P veroordeelde tot een boete van f 80 subs. 16 d. De officier, mr J. L. An- dreae, had f 100 subs. 20 d. geëist, omdat het hier recidive betrof. R. R. M. H„ een 19-jarige automon teur uit Sas van Gent moest voor de politierechter verschijnen, omda' hij een paal, waaraan een verkeersbord zat bevestigd, had afgebroken. ..'t Bord stond scheef en 't was niet verlicht" zei verdachte. Voorts had hij, korte tijd voordat hij tot de afbraak overging, bepaalde agressies tegen het bord gekregen. Hij was er zogezegd tegenaan gelo pen.... Toen was hij zo kwaad op het arme bord geworden, dat hij het met een haal van zijn sterke benen in elkaar frommelde.... Omstanders hadden echter ver klaard, dat H. veel langduriger krachtsinspanningen had aangewend, vooraleer van een totale vernieling kon worden gesproken. Fatsoenlijk De politierechter veronderstelde, dat de kermis, die toen in Sas van Gent werd gehouden, hieraan ook wel niet veel goed gedaan zal hebben.... ,,Ik was in een fatsoenlijke toe stand" verweerde verdachte zich. „Het bord is opzettelijk en weder rechtelijk afgebroken", zei de offi cier. „de paal heeft het begeven door toedoen van de verdachte". Het werd, via een eis van f 25, twin tig gulden boete. Tijdens deze politierechterzitting werd ook een tweetal zaken behandeld van werknemers, die tijdens de vorstpe riode hun werkbriefjes onjuist had den ingevuld. De officier wilde lage boeten (f 25 conform) eisen, omdat deze overtredingen in de formele sfeer lagen. Mr. Andreae wees er met klem op, dat steunfraude zeer zwaar zal wor den gestraft. Als getuige-deskundige in deze za ken werd gehoord, de heer J. A. V. De eerste 12 dagen van het vorstver let worden door de werknemer be taald. Deze betaling kan worden ge zien als een soort premie. Wordt er in die 12-dagen-periode gewerkt ook al is het maar een uur dan dient dit op de werkbriefjes voor te komen. Men hoeft dan niet nogmaals aan die 12 dagen te beginnen. De pe riode wordt alleen verlengd met het aantal dagen, dat wordt gewerkt door de betrokken werknemer. Enkele uren tellen ook voor een hele dag. De commissie uit de raad, belast met het onderzoek van het schouw- burgvraagstuk, heeft B. en W. be richt, dat zij haar opdracht om de raad te adviseren over de verbete ring van het Schuttershof en de ex ploitatie daarvan slechts kan volvoe ren, indien bij het uitbrengen van het advies over deze verbetering kan worden uitgegaan van een zg. streefplan, welk plan eventueel la ter, na een beslissing hierover door de raad, verder kan worden uitge werkt. Het ligt daarom in haar voor nemen de directeur van gemeente werken te verzoeken zich met het ontwerpen van een dergelijk plan te belasten. Hoewel dit uiteraard slechts van globale aard moet zijn, zal de directeur bij zijn werkzaamheden hiervoor toch adviezen moeten in winnen op dit speciale terrein. Ten einde de kosten van een en ander te kunnen financieren verzoekt de com missie, de daarvoor nodige midde len beschikbaar te stellen. In verband hiermee stellen B. en W. de raad voor een bedrag van 2000.beschikbaar te stellen. Naar wy vernemen is dokter Scheprshuis in beroep gegaan tegen het hem verleende ontslag als direc teur-geneesheer van het Gasthuis. Inmiddels is wel gebleken, dat het conflict alleen gaat tussen het be stuur en de directeur, want de ad junct-directrice van het Gasthuis heeft een brief aan de raad gericht waarin zij ook namens het personeel vrij scherp protesteert tegen bedoeld plotseling ontslag. De minister van Economische Za ken heeft het Gasthuisbestuur toe stemming gegeven om de dagverple- gingstarieven te verhogen met 0.65 voor de volwassenen en kinderen en met ƒ0.35 voor de zuigelingen. De prijzen variëren nu van 19.05 tot 10.95. Kinderen beneden 10 jaar be talen 10.en baby's respectieve lijk 4.25 en 4. Voor de isolatie-afdeling wordt 11.20 gerekend, voor de sanatorium afdeling 12. Door de besturen der drie bijzon dere kleuterscholen zijn verzoeken om vaststelling en uitbetaling van voorschotten voor onderhoud, ver warming, enz. ingediend bij B. en W. Deze stellen nu de raad voor om de voorschotten als volgt te be palen: R.K. fröbelschool 6618. Chr. kleuterscholen resp. ƒ5098. en ƒ3045. De kath. school wordt bezocht door 183 kinderen van 4 jaar en ou der en de christelijke scholen door resp. 163 en 120. De middenstandsverenigingen wil len tegen Kerstmis op de Grote Markt 'n reusachtige verlichte kerst boom plaatsen. Wordt er voldoende geld ingezameld dan wil men de boom vol hangen met pakjes, die dan uit gedeeld zullen worden onder de be jaarden. De Hanze heeft besloten dit plan te steunen en haar leden te adviseren om ieder ƒ10.te ge ven. De drie middenstandsverenigingen hebben een circulaire verzonden aan hun leden om daags voor Kerstmis de winkels gesloten te houden, met uitzondering van de consumptieza ken. Volgende week wilde men dit dan in de gewestelijke bladen annonce ren. Dit plan kwam al ter sprake op de vergadering van de Hanze, die zich er echter, op een enkele uitzon dering na heftig tegen verzette. Men vond het funest, dat Goes juist op zo'n dag een dode stad zou worden. Het bestuur besloot dan ook de verdere actie niet te steunen en het aan de leden persoonlijk over te laten of ze al dan niet mee willen doen. Ook het plaatsen van een gemeen schappelijke advertentie door de or ganisaties werd afgekeurd. Meer voelde men voor een slui ting op 31 december a.s. doch ook hier zal wel weinig van komen, om dat de wekelijkse marktdag inplaats van op dinsdag gehouden wordt op de maandagen voor Kerstmis en Nieuwjaar. Onlangs waren twee portemonnees gestolen uit mantels van het perso neel, welke in de vestiaire van de lees zaal hingen. Men had wel vermoedens tegen een jongen, die zich op ver dachte wijze bij de leeszaal had op gehouden, maar omdat men hem niet kende, was het zoeken er naar moei lijk. Eergisteren zag een der dames de bewuste jongen en waarschuwde de politie. Die nam hem mee naar het bureau, waar hij bekende de porte monnees met een vriendje te hebben gestolen. Het geld negen gulden hadden zij, op drie en een halve gul den na, versnoept en de portemon nees weggeworpen. Hoedekenskerke VEILIG VERKEERS-ACTIE. Het veilig verkeers - team streek ook neer in onze gemeente en zo wel te Hoedekenskerke als te Kwa- dendamme, is de propaganda-trom op stevige en doeltreffende wijze ge roerd. De schooljeugd werd in de och tend-uren bewerkt en des avonds werden de ouderen onder handen ge nomen. Burgemeester Stieger sprak een openingswoord in het verenigingsge bouw te Hoedekenskerke en wethou der Steijn deed dit te Kwadendam- me in 't patronaatsgebouw. Beide zalen waren vol. Kloetinge De woonruimte-commissie B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot het benoemen van een nieuwe woonruimte-commissie. Zij stellen de volgende personen voor: R. Buitenhuis; J. de Jonge; J. Breeweg; P. Pootvliet en J. Min- naard. De drie eerstgenoemden za ten ook in de oude commissie. s-Heerenhoek WONINGBOUW OP GANG. De nieuwe regeling in de woning bouw komt dorpen, waar wat bouw capaciteit is, zeer ten goede. Zo uok hier. Onder de oude regeling konden in negen jaar slechts twaalf huizen bijgebouwd worden. Thans zijn er voor particulieren elf in aanbouw; voor 'n twaalfde is de vergunning af gekomen en bovendien is er toestem ming voor de bouw van vier wo ningwetwoningen. Gaat dit zo- door dar. komt aan de noodlottige ont volking van de dorpen een einde. FRAAIE OPBRENGST. De lijstencollecte, die in onze stad is gehouden, op initiatief van de ken, dominee en burgemeester, heeft een geweldig resultaat gehad. Er werd niet mir.der dan f 5036,09 ver zameld, hetgeen ruim een gulden per inwoner betekent. Stoppeldijk TONEELUITWISSELING. Op zaterdag 15 december zal on ze plaatselijke toneelclub de gast zijn van de toneelvereniging „Esmoreit" te Philippine. Aldaar zal de toneel vereniging „Stoppeldijk" een opvoe ring geven van „De vier jaargetij den" van Antoon Coolen. Dit stuk werd zowel in eigen plaats als te Clinge met veel succes op de plan ken gebracht en ongetwijfeld zul len ook de toneelliefhebbers van Phi lippine deze gelegenheid aangrijpen om dit prachtige stuk te gaan zien. De toneelclub van Philippine zal op haar beurt te Stoppeldijk een toneel avond verzorgen en wel op zaterdag 29 december. Hier wordt dan een op voering gegeven van het stuk „Ver dronken land". Dergelijke uitwisse lingen zijn zeker toe te juichen, aan gezien de toneelspelers hun moeite en opoffering, verbonden aan het instu deren van een stuk, op deze wijze beloond zien en anderzijds het publiek de gelegenheid krijgt eens kennis te maken met hetgeen door andere to neelclubs uit de omgeving wordt ge presteerd. Breskens PERSONEELSAVOND GEMEENTE In het verenigingsgebouw alhier, werd de eerste personeelsavond ge houden van gemeentepersoneel. Burgemeester J. Eeekhout opende de avond met een vlotte speech. De aanwezigen, w.o. gemeenteraads leden met echtgenoten, leden van de brandweer, personeel van de vismijn, leden van de Rijkspolitie en onder wijzend personeel, werden vervolgens vergast op accordeonklanken van „The Sarino's", afgewisseld met het optreden van de goochelaar Mystic Marco. Hierna traden nog voor het voet licht onderwijzer P. Kramer en J. Heyboer, die een nummertje zang ten beste gaf, dat veel applaus oogst te. GESCHUT OPGEVIST Tijdens de visvangst kreeg schip per W. van de Broecke uit Bres kens een dubbelloopsafweergeschut in zijn netten. Het stuk is in de haven van Breskens door de hulp verleningsdienst gedemonteerd. Schoondijke ERNSTIGE AANRIJDING Op het uiterst gevaarlijke kruis punt Weststraat - Lange Heeren straat, heeft een aanrijding plaats gehad tussen een uit de richting Oostburg komende bromfietser en een uit de Weststraat komende vrachtauto van de fa. v.d. Slikke uit Schoondijke. De bromfietser de heer G. S. uit Breskens werd vrij ernstig gewond. Met een open been fractuur werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. Bovenstaand kruispunt maakte reeds herhaalde malen in de raads vergadering onderwerp van bespre king uit, maar tot op heden kon geen bevredigende oplossing gevonden worden. Het snelverkeer kruist op dit punt het fietspad zonder het mins- ste uitzicht. IJzendijke TIEN JAAR K.A.V., DUS FEEST. Voor de K.A.V. was het tien jaar geleden, dat de vereniging werd op gericht. Dit feit werd op feestelijke wijze herdacht. Na een H. Mis des morgens volgde des avonds een feest- vergadering, welke werd geopend door mevr. Driessens. Zij kon o.m. kape laan v.d. Veeken, mej. Kessels uit Breda als hoofdbestuurster en de be sturen van K.A.B. en K.A. uit IJzen dijke welkom heten. Na een koffiemaaltijd sprak mej. Kessels op vlotte wijze over de ge schiedenis der K.A.V. vanaf de op richting. Op interessante wijze teken de zij de vooruitgang der vereniging, die thans bijna 100 leden telt. Ook kapelaan v.d. Veeken, geestelijk ad viseur, spral. nog een kort woord. De avond werd verder gezellig doorge bracht met zang en voordrachtjes. (Advertentie) GOES Schuttershof: Chopin-avond door Willem Andriessen. Grand: Ge vaarlijke ontmoetingen. HEINKENSZAND Zaal Vermeulen: Lezing voor de leden Vrouwelijke Kath. Actie. MIDDELBURG Electro: Het doden masker. VLISSINGEN Alhambra: De onsterfe lijke Mozart. Luxor: French can-can. ANTWFRPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De lustige weduwe. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Peer Gynt.

de Stem | 1956 | | pagina 2