FLANEREND tussen Baronie Markiezaat en Zwitsaletten Hoe Hulst zijn grens wijziging had verwacht lissingen gaat duelleren (op eigen grond) met de Spechten Landbouwschap onderzoekt positie Schouwse boeren Priester-jubilea in 1957 LANGE STERKE NAGELS Plan-1953ging tot vier maal de huidige stadsgrootte Moeilijke opgave voor Middelburg Kerstmis voor onze soldaten DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 I I I I I I I v i §11 Opstel-pret Dromen van Rome Van een jongetjes stout jongetjegrappige tweemaal feestmarsen en walsen op de borst en een bloem van water voor Steenbergen Zuster der zieken Muziek op de borst HANS STREULI Zwitsers president Overstromingen in Oost-Java Nieuwe rechters in Polen De oliebuisleiding Kirkoek-Banyas Huisarrest voor vele Indonesische officieren Wordt het wéér zo n wonderlijke voetbalzondag Oostburg - Clinge: derby in 4e klasse H Woningen voor landarbeiders Griekse reder helpt bij olievoorziening De Frans-Tunesische betrekkingen 207 »=>r; .1 t I '-yi Voor het geval we elkaar I vóór de jaarwisseling niet meer tegenkomen en het is onwaarschijnlijk, dat we het wèl doen, want in deze apotheo- sedagen schrijft een mens vi sitekaartjes, notities in zak- agenda's en op kalenders in plaats van krantenstukkies voor dat geval bij voorbaat lectori salutem; den lezer heil en zegen in het nieuwe. Wel, op de valreep zullen we het ouwe zes en vijftig, dat weg zakt in de vergetelheid der eeuwen, maar niet al te zeer bekladden, maar een jaar om hymnen over te dichten was het, in internationaal opzicht, nou niet, vond u wel? Als we alléén al aan november rien- 1 ken Wat mij, in deze dagen van zéér I diepe bezinning, maar altijd teleur- I stelt, is dat de mens toch maar een 1 erg stout jochie is. Nu ben ik niet zo [voor zóete jochies, die overal voor zitten. altijd een schone zakdoek I bij zich hebben, nóóit hun knieën ka- potvallen en altijd netjes-gekamde haren hebben, maar zo bont als het symbolische jongetje Mens het maakt is het toch veel erger. Want hij is niet alleen een erg ongezeggelijk 1 knaapje, hij is ook vals en geniepig en gemeen. Hij spant draden over straat om oude mannen te laten vallen, hij I bindt de kat de bel aan en hij gooit sneeuwballen met stenen erin. Hij beult zijn kleinere broertjes af en j staat dan nog in de deur te roepen: I je hebt er niks mee te maken en je mag niet binnenkomen ook; ik doe wat ik wil. want hier woon ik. Wat mij verdriet doet, is, dat de |mens eigenlijk nog maar héél weinig J veranderd is sinds de dagen van Dzjenghis Khan of, nóg verder terug, I van Nero of, nóg verder, van de Egyp- ltische slavendrijvers. Hij kan nog I steeds een probleem niet anders op lossen dan door degene, die anders ■denkt dan hij, af te ranselen en bleef [het nog maar daarbij. Nee. als ik Ihem een cultuurhistorisch rapport [moest geven met Kerstmis 1956. zou |ik hem geen acht plus geven. Het gaat heel vreemd in zo'n we reld. Er zit een heer, een nette man, |in een kamer te werken aan een boek. De heer legt na enige tijd zijn pen neer, knipt het licht uit en gaat in de kamer bij zijn vrouw thee drin- |ken Als zij vraagt, of hij tevreden over wat hij tot stand heeft ge- ibracht, vandaag, knikt hij, wat ver moeid, maar niet onvoldaan. Morgen schrijft hij verder. Na enige tijd krijgt een uitgever het boek en publiceert het. Het heet „Het Kapitaal". Het Bs wel goed bedoeld, maar je mist er (wél de bovennatuur in. De ideeën [worden gelezen, besproken, leiden tot discussies, vergaderingen, verenigin gen. Sommigen zijn het er mee eens. fanderen niet. Sommigen zeggen: dit en dat wel, maar dit nou weer niet. Wet bijvoorbeeld dat zwarte, som bere gedoe van: na het leven is alles afgelopen. De debatten gaan voort, yerergeren en het resultaat is, altijd weer, dat degenen, die anders den ken, beschoten worden met kanonnen en doodgegooid worden met bommen, iet is allemaal in zo'n lieve, stille kamer begonnen, waar een heer zijn gedachten op papier schreef. Vandaar naar Boedapest; het schijnt de weg [te zijn, die de mens altijd weer wil [afleggen Men zou op de duur bang worden, leen klein stukje proza voor de krant te dichten, ook al ben je dan Karl ^larx niet. Dat is nou overdreven, naar te beweren dat we érg tevre den zouden zijn over het jongetje linens zou een lelijke leugen zijn. En- 'fin; hij zal toch wel eens óóit zijn verstand krijgen? Laat ons hopen, dat hij in zeven en vijftig zich, al is het maar een beetje, zal schamen over al die voorbije stoute jaren. En altijd weer, wanneer het Leven nij om enigerlei reden mistroostig heeft gestemd, ga ik trachten het 'evenwicht te herstellen bij iemand, die zomaar vrolijke bloemetjes uit (zijn mouw schudt. Dat is dan Toon |of vVim of Moestafa. maar ook wel Jeens de leraar, die mij een massa ma- Iteriaal heeft gegeven voor het boek- Tje „Grapjes in Groepjes", dat gij volgende zomer wel zult willen ko pen, denk ik. Die leraar vindt in proefwerken van Westbrabantse jon gelieden zóooveel aardigs, dat men 'n png naar een cabaret uitspaart door uur met hem te praten. Zo las hij bijvoorbeeld in een opstel deze zin. die aantoont, dat de jon gens en meisjes bet óok allemaal niet meer kunnen bijhouden met die tech niek: „Op de rivieren voeren in de vorige eeuw veel radArboten".. En jzn las hij in een ander opstel: „In de stad zie je vaak een soort handwagen |rijden, voortgeduwd door een man netje, waar middenin een houten Isehot is opgesteld ten behoeve van ainplakbiljetten". Zielig mannetje, [jongens! Maar goed; het was maar om U lekker te maken. Zo staan er een hé- poboel in het hoofdstuk „Uit de school geklapt". O, dat boekje wordt niet duur, maar elk exemplaar, dat ver kocht wordt, brengt mij vijf cent op Jen vele kleintjesin een gezin ma ken het leven duur voor zo'n man tut de middengroep Dank U bij voor paat. Au moeten we even naar Ouden- boech om bij voorbaat de jubilerende B-afdeling in het Westbrabantse ome te feliciteren met haar diaman ten jubileum. .mi' miaa™ de nacht wak- te r en ik mompel „Oudenbosch", want m in i, v *!at er ven stuk van mijn hart ligt ,n de heldere dorps- IfleTncnCï1tP'J^.gegroepeerd is rond fle koepelkerk. Nereens kan zienr,1'll °Ver het Brabantse land uit zien als wanneer men op een stille fó^en'l"^ de .k?epel heklommen en zich gaat koesteren od het «arme arduin van een der nissen daar toog m de lucht. Het mag nu mis- eftürenn veT,rr' T" ik bpb daar aar hef 'f. ,0™d' zomaar kijkend ar het vlag-landschap van koren ei en groen. oren- léel" wat bed®nken, dat de NCB tel wat gedaan heeft voor de boe ide scholen10/161? geschaPen om °P est kan foT te Iere"' hoe me" ilfevn™? ?n mesten. Coöpera- mituur van Jeu§dorganisaties, de «anZ alf ,?e geest gebracht bij e vah de cultuur van de grond al een heleboel wisten. Het zal, denk ik, in Oudenbosch wel een groot feest worden. Als we even kunne, komme we. Maar voor de koepelnissen zal het nu wel een beetje fris geworden zijn. Dan gaan we tussen de nummers door maar eens aan bij een van de vele vrien den, die ieder van ons daar wel heeft onder de vele broeders en paters. Want ook in dat opzicht lijkt Ouden- bosch op Rome. al ziet men er dan geen kardinaalsrood en al lopen de geestelijken er niet zo vlug als in Rome zélf. Als gij naar Rome reist, moet ge daar eens op letten; hóe snel de geestelijken daar lopen. Dit ter zijde. Het is net, of het heilig vuur daar feller in hen brandt dan elders. Voor een man, die het allemaal al eens gezien heeft en die nu een be vriend pater-in-Rome als begeleider bij zich heeft, is het een ontzaglijk vermoeiende bezigheid, zo van de Ca tacomben naar het Forum en van de Porta Pia naar de Fontana di Trevi te rennen; dat wel. Het is maar goed. dat Oudenbosch dat voordeel heeft boven het echte Rome, dat de gees telijken er geen gevleugelde voeten hebben als Mercurius. En zo, bij het scheiden van het jaar, vindt men nog wel meer re denen voor feestbetoon. We draaien de spotlights en richten ze op Sprundel. Daar werd zuster Emili- ana, de wijkverpleegster, gehuldigd. Hoeveel zieken en bejaarden zou zo'n zuster verzorgd hebben in haar leven? Hoeveel keren de regen in het gezicht gevoeld hebben of de hitte voelen branden door haar warme toog als ze naar haar pa tiënten ging? Dat is óok belangrijk werk. We zeggen wel: de UNO is belangrijk; zeker. En Hammar- skjoeld heeft een ontzaglijk verant woordelijke taak, zeker, die mij met gloeiende bewondering voor Dag vervult, maar wat zo'n zuster doet mogen we óok niet onderschatten. En héél leven hélemaal alleen voor een ander in de Weer zijn aan wie je toch niet door banden van ver wantschap of spontane vriendschap gebonden bent misschien over treft het al het andere in betekenis. San Juan de la Cruz zei, da-t we alleen maar naar de liefde beoor deeld zullen worden; dan moet het voor zo'n zuster wel héél gemak kelijk zijn, later, om met een hatid- drvk van Sint Petrus door te lopen. En wij blijven onvermoeibaar de kleuren van het eigen land zien. al gooit het stoute jongetje afschuwe lijke inktkladden in het schrift der geschiedenis. De kleuren, dat zijn van daag die van de nieuwe uniformen der accordeon-club in Oud-Gastel. Wij zeiden de vorige maal: „Link; lachen is nu kunst", dat is geen naam voor een cabaret. Maar wij zeggen vandaag: Con Amore, dat is een uit stekende naam voor een accordeon club. En nu vooral niet van die high brow-gedachten van: harmonica, das- nix. Ik weet het wel; je kunt er geen Mozart op gaan spelen Maar men moet alles in zijn verband laten. Men kan niet zeggen: Maurice Chevalier is niks, want hij zingt geen oratoria. Er wordt maar teveel geklierd over kleinkunst en grote kunst en feite lijk bestaat dat verschil niet eens. Er is alleen maar goeie kunst en rommel. Er zijn uitstekende humoristische prentjes van een halve vierkante de cimeter en er zijn enorm-slechte schil derijen van vier vierkante meter. Er zijn uitstekende cabaret-liedjes naast mislukte simfonieën. Góede accorde- onmuziek naast slecht-uitgevoerde kamermuziek. Men zou het accordeon bezwaarlijk kunnen missen in de met pijpenrook doorwolkte gelagkamers uit Coolen's „Peelwerkers"; evenmin als men het draaiorgel kan wegnemen van onze kermissen zonder dat zij dood-geüniformeerd worden tot blin kende vermaakcentra vol loeiende geluidsversterkers en zing-mannen. Wij roepen daarom: leve het accor deon. leve de accordeonist, die zegt de dichter Beversluis walsen en dansen op zijn borst draagt. En moge (Advertentie) Bestrijd UW PIJNEN met: Hans Streuli is gekozen tot presi dent van de Zwitserse Bondsrepu bliek voor 1957. De verkiezing geschiedde op een gemeenschappelijke vergadering van de twee raden van het Zwitserse par lement. Hij kreeg 175 van de 182 stemmen. Thomas Holenstein werd met 187 van de 196 uitgebrachte stemmen tot vice-president voor 1957 gekozen. Streuli, die 64 jaar is. was hoofd van het federale departement voor financien. Bij de overstromingen in Oost-Java zijn 66 personen omgekomen en 184 zwaar gewond. Meer dan tweehon derd mensen worden vermist. men dat daar in Oud-Gastel nog lang con amoure. con molte amoure, doen. En de HKI schenkt aan Steenber gen een fontein voor het park. Dat is óok een beter bericht dan alles, wat de voorpagina melden moet Een fontein siert een gemeenschap op. De grote steden hebben hun fon teinen. De reiziger keert er telkens weer terug om rust te vinden voor zijn vermoeienis, kijkend naar het gla zen spel van het water. De kleine steden beginnen ook hun fonteinen te krijgen. Ze heffen hun bloemen van water naar de hemel. De wan delaar kijkt en denkt: mooi is dat. Er zijn nog een heleboel mooie din gen, denkt hij; om ons heen, in het huis, in de wereld, in het land. in Steenbergen. Vlakbij. Je moet alleen maar effe kijken. Deze fontein zal Steenbergen de mooiste kleine plaats, denk ik, uit ons hele wandelgebied nog pret tiger maken om te bezoeken. Het is een goed land. waar industrieën uit louter vriendschap en sympathie aan gemeentebesturen fonteinen cadeau doen. Door zulke gebaren vergeet men Kadar en het stoute jongetje YORICK. Paters van het Goddelijk Woord (S.V.D.) 50 jaar priester: 10 februari, Pater Franc. Heines, uit Reuver, Missie huis S. Franc. Xav. Teteringen. 25 jaar priester: 31 januari, Z.H. Exc. Mgr. Ant. Thijssen, uit Baarlo, Apost. Vicaris van Ende, Flores, In donesia. Pater G. Teeuwen, uit He- rongen. assistent-provinciaal. Missie huis, Teteringen; Pater J. Bot, uit Westwoud, deken te Badjawa, Flores. Indonesia; Pater H. van Eijck, uit s Bosch, Seminarie Hokeng, Flores, Indonesia; Pater J. Krol, uit Groen- lo, Riangkamié, Flores, Indonesia; Pater H. Mötter, uit Rotterdam, Waibalun, Flores, Indonesia; Pater N. Kuijper, uit Heiloo, Ndona, Flores, Indonesia; Pater W. Maas, uit Helmond, Lei (Palue), Flores, Indonesia: Pater Ant. Cranssen, uit Ecnt Atambua, Indonesia; Ti- mor; Pater Sim Schaper, uit Gro tebroek, Tubaki, Timor, Indonesia; Pater Dr. H. van Straelen, uit Soest, Prof, Kath. Universiteit, Nagoya, Japan; Pater L. Jungblut, uit Vaals, Khandwa, India. 30 oktober, Z.H. Exc. Mgr. Dr. Franc. Simons uit Te- gelen, Bisschop van Indore. India. 25 jaar professie: 7 november, Broeder Blasius den Brok. uit Her pen, missiehuis Deurne; Broeder Fredericus Meekes. uit Groenlo, La- lian, Timor, Indonesia; Broeder Vi- talis Vermeuien, uit Den Haag, Ende, Flores. Indonesia. uithoek van de wereld. Slechts Franse en Engelse handelsmaatschap- De Poolse Staatsraad heeft woens dag drie rechters van het opperge- rechtshof ontslagen en twee nieuwe rechters van de burgerlijke en de strafkamer van het Hof benoemd, aldus meldt radio-Warschau. Er werden voorts achttien nieuwe rechters in het land benoemd. (Advertentie) (Advertentie). Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in „Woman and Beauty": „Nagels die breken NA O •n splijten hebben \WEKEN behoefte aan een spe- N ciale olie. genaamd NuNale. die onder de nagelriem doordringt, snelle groei bevordert en broosheid voor komt. "Nu ook in Neder land - 1.80 per flacon wuinht hroK* nagels sterk De Verenigde Staten hebben Syrië verzocht de nodige maatregelen te nemen, om een spoedig weer inge- bruiknemen van de oliebuisleiding van Kirkoek (in Irak) naar Bayas (in Syrië), welke op vier plaatsen af gesneden werd, mogelijk te maken, zo wordt van welingelichte Ame rikaanse zijde vernomen. De Ame rikaanse ambassade te Damas cus heeft kort geleden de Syrische autoriteiten laten weten, dat haar medewerking op dit gebied zeer op prijs zou worden gesteld. Amerikaanse deskundigen zijn van mening, dat door het met spoed naar Syrië zenden van vervangingsmateri aal. de oliebuisleiding, waardoor da gelijks bijna 550.000 barrels ruwe olie van de Irak Petroleum Company vloeiden, binnen twee maanden op ongeveer 30 40 percent van haar capaciteit zal kunnen werken. Zij schatten echter, dat het nog wel een jaar zal duren, vóór de oliebuislei ding. waarvan verscheidene pomp stations opgeblazen zijn, weer op volle capaciteit zal kunnen werken. De Indonesische minister-president Ali Sastroamidjojo heeft in het parle ment medegedeeld, dat aan twee ko lonels, drie majoors, drie kapiteins en zes luitenants van het Indone sische leger huisarrest is opgelegd in verband met de mislukte staats greep van de vroegere wnd. chef staf van de landmacht, kolonel Zul- kifli Lubis. Bovendien werden een luitenant-kolonel, twee majoors, vier kapiteins en vier luitenants overge plaatst. De premier deelde voorts mede, dat kolonel Lubis nog steeds voort vluchtig is. Elders in ons blad valt te le zen, dat het ontwerp grenswij ziging voor Hulst ter inzage ligt. In de toelichting daarop wordt o.a. herinnerd aan het vo rige plan, dat van 1953 dateert en dat een vergroting zou be tekenen met viermaal het hui dige Hulsterse grondgebied. In- tegenstelling daarmee belooft 't thans ter inzage gelegde plan slechts een uitbreiding van het grondgebied van de Reinaert- stad tot anderhalf maal. Een wonderlijk verloop zoals men in deze competitie gade slaat, zal zich beslist niemand ook niet de alleroudsten on der ons kunnen herinneren. Het is heus niet alleen de fa- meuse 8-0 nederlaag van NAC bij BW, welke we op het oog hebben. Er is eenvoudig geen peil meer op te trekken. De ene zondag schittert een ploeg, om de daaropvolgende min of meer als een kaartenhuis in elkaar te ploffen. De voetbalschare breekt er zich mèt de deskundigen het hoofd over, maar tot een aannemelijke slotsom wist men nog niet te komen. Wel schijnt, zoals in de periode Lotsy met het Nederlands Elftal is gebeurd, de psycho logische factor een woordje mee te spreken. Lazen we niet ergens van die tandarts in Den Bosch, die de gave van het woord in zodanige mate machtig is. dat hij BW tot zulk een enthousiasme weet op te voeren, dat er een soort leeuwen het veld betreedt? We hebben de voorbije weken heel wat clubbestuurders en arbiters ho ren klagen over het feit, dat er zo bitter weinig van werkelijk voetbal terecht komt. Men is er volgens die mensen in de eerste plaats op uit, de tegenstander het spelen te beletten en dan, coute que coute tot scoren te geraken. Juist: tot scoren. Het is om de doelpunten te doen. Dat is natuurlijk niet van deze tijd alleen. Daar ging het vroeger óók om. Maar anders beweren zij. En men zou in derdaad nu en dan willen beweren, dat die weeklachten gegrond zijn. Maar er moet, naar onze mening, nog een andere oorzaak wezen Zou het niet mogelijk zijn, dat de drukke ja ren die achter ons liggen, de grootste rol er in spelen? Het wil ons voor komen van wel. Als voorbeeld geven wij het bij NAC, daar de heer Ver- legh ingevoerde, rouleer-systeem. Dat w<il zeggen: de spelers van het eerste elftal nu en dan een weekje rust geven. Waar dat overigens toe lei den kan, is zondag in Den Bosch te zien geweest! De beste man uit de Bredase voorhoede kennelijk „in de ijskast" voor de derby overmorgen tegen S.C. Enschede zat daar op het rustbankje. Het gevolg is met zwarte letters aan de wand geschre ven. Gaat dus ook dit „systeem" mank? Feit is intussen, dat die roulering geboren is uit nood. Dat wilden we in dit verband alleen maar doen uit komen. En tegelijkertijd als een ver klaring voor de „gekke" uitslagen, waarmee de vaderlandse voetbalwe reld wekelijks geconfronteerd wordt. Opgepast Natuurlijk zullen er massa's gaan „gokken" op een nederlaag van NAC tegen Lenstra c.s Kijk maar eens wat er in werkelijkheid gaat gebeuren. Haalde verleden zondag het Tilburgse Noad geen punt weg uit het verre En schede? Overigens is het DE DERBY in den lande, zodat een uitverkocht huis voor de hand ligt. Willem II, dat helemaal naar Gro ningen (GVAV) reist, schijnt aan het terugkomen te zijn. Dus wie weet? EVV treedt bij Sparta aan. Een gelijk spel schijnt daar voor de hand liggend PSV is te gast bij Noad. Wat dacht U van een kleine overwinning voor de thuisclub? Het zou tot de „wonderlijke dingen" behoren als Eindhoven van Feijenoord won, c.q. deze Rotterdammers een gelijk spel afdwong. Kunt u het zich voorstel len? Verder zien we Rapid het bezoe kende Amsterdam vloeren en MW hetzelfde doen met Elinkwijk De vraag is echter of Ajax het op eigen t grond tegen Fortuna zal kunnen en I DOS het Venlose VVV met succes j kan weerstaan. Als u het ons vraagt: J nee! Tiveede divisie B Van de twee koplopers heeft RBC ditmaal de weinig benijdenswaardige rustdag. Maar Longa komt op het tapijt, tegen Baronie. Dat wordt een interessant duel, want vorige zondag hebben de groenwitte Bredanaars vriend en vijand verrast met die zege op Hilversum. Dosko speelt thuis tegen De Valk. Na die zware wedstrijden, welke de Bergenaren slechts verlies brachten, kan er nu weer eens worden gewon nen. Wilhelmina't Gooi wordt een spel van gelijkopgaande krachten, waarin terreinvoordeel vermoedelijk doorslaggevend zal blijken. ONA heeft nog niet van Zeist gewonnen, maar Hilversum klopt ongetwijfeld NEC. Een puntenverdeling voorzien we bij DHCUVS, doch TOP heeft geen schijn van kans contra ZFC. Amateurs (IC) Het gaat er echt spannend toe in de hoogste regionen der amateurs. Verleden zondag is het Vlissingen ge lukt opnieuw aan de kop te komen. Overmorgen moet een nieuwe lastige klip worden omzeild tegen bezoeker De Spechten, een der ernstige bedrei gers Die wedstrijd is vooralsnog niet in een overwinning omgezet. Alliance krijgt Kimbrla tussen de krijtlijnen. Vorige zondag deed deze Roosendaalse club uitstekend werk door bij De Spechten een draw uit het vuur te slepen. Zo bezien moet het nu met de volle winst eigen ter rein kunnen verlaten. Brabantia heeft geringe kansen contra Maurits en nog kleiner moeten die van WH '16 tegen Roermond worden aangeslagen. Maar ook hier geldt: wat weten we er al lemaal nog van? De tweede klassers Het is nu ai zover, dat er IN 2 A drie koplopers zijn, met een gelijk aantal 14) punten, t.w. Sarto, Boxtel en Wilhelmina '08. Bedreigers van dit trio zijn Schijn- del en Gemert, met resp. 12 en 11 punten. Het grote treffen is deze zondag SartoWilhelmina. Een pun tenverdeling lijkt voor de hand lig gend Boxtel heeft het gemakkelijk tegen JVC, iets moeilijker: Schijndel contra Veloc. Wit Zwart wint van Oss, maar hoe DESBaardwijk gaat aflopen, weten we heus niet te voor spellen. Veel spanning zal intussen ook GemertODC geven; wellicht wordt dit een overwinning voor de thuisclub. IN 2 B neemt Taxandria nog altijd op fameuze wijze de leidersplaats in (9 wedstrijden; 18 punten; doelgemid- delde: 34-9). Middelburg bleek zondag tot veel in staat, maar we durven toch niet veronderstellen, dat het met winst van Taxandria terug kan reizen. Goes zal Internos wel geen kans geven, evenmin als RAC dat doen zal met bezoeker Axel. Hulst, reeds naar de vijfde plaats opgerukt, rekent bepaald af met Uno Animo. Bij BSCWVO is een draw niet uitgesloten, doch Rood Wit zou ons bepaald tegenval len. als het niet méér tegen bezoeker Roosendaal bereikte. De derde klassers De twee leiders IN 3 B zullen niet opzien tegen de ontmoetingen die voor de deur staan: ConcordiaGu- dok en St. MichielsgestelSCB; dat worden ongetwijfeld overwinningen voor de bezoekers. Anders zullen de nummers drie en vier: GSBW en Nevelo, die tegenover elkaar komen te staan, er over den ken. Laten we het op een puntenver deling houden. Hieronymus is niet bij voorbaat verloren contra SET, even min als Reusel Sport tegen VOAB. Zwaluw VFC en GW zijn vermoede lijk met een winstverdeling content. IN 3 C blijft de spanning te snij den. Veerse Boys, sinds zondag aan de leiding, zal moeite genoeg hebben om dit predikaat bij Virtus te kunnen behouden. WSC, mede-koploper zal niet zonder slag of stoot RKDVC aan zijn zegekar kunnen binden en super- spannend zal het toegaan bij Heus- denRKC. Wordt het hier stuivertje wisselen? VES heeft een zacht eitje aan De Schutters, in tegenstelling tot Dongen, dat „uit" speelt bij RWB. Ook is het lang niet zeker dat Hero, op bezoek in Zierikzee, vandaar met winst kan retourneren. 3D maakt geen uitzondering: ook daar onafge broken hoogspanning. Nu heeft RCS het dit keer niet erg zwaar: Meto is er te gast, maar Terneuzen moet op passen met Hontenisse en zelfs Corn. Roys, al heeft het Biervliet als tegen stander. Hetzelfde geldt voor ODIO. dat Zeeland Spot te gast heeft. Van alle thuisclubs heeft RKFC het 't ge makkelijkst, nu Steen op de Raayberg verschijnt. Zal Zeelandia contra Grenswachters voor een tweede uit schieter zorgen? De vierde klassers En nu dan nog de vierde klassers. Ook in deze regionen geen krimp of gebrek aan spanning. IN 4 E draait Vlijmense Boys uiter aard de hand niet om voor het tref fen tegen Ons Vios. Evenmin als Hil- varia tesen dat bij Oisterwijk en Zigo contra Were Di. SVG heeft echter nog niet van TAC gewonnen. En misschien is dat óók het geval met Nieuwkuik contra Oirschot Vooruit. IN 4 F drie wedstrijden: DVVCBoeimeer RKVVUZundert en TVCWit Zw. RKVVU en TVC geven we gewonnen, maar gevreesd moet worden, dat DV VC er contra Boeimeer „onderdoor" gaat. IN 4 G hebben van de kop groep alleen SC Gastel en N. Borg- vliet het gemakkelijk nu zij resp. te gen DEVO en DHV moeten opereren Halsteren echter heeft bij Steenber gen nog niet gezegevierd. Kaaise Boys is bij RSV nog lang geen winnaar, maar NSV geven we gewonnen con tra Burgh. De grote wedstrijd IN 4 H is Oost burgClinge. Hoe dat daar af gaat lopen? Breskens moet bij Hansweertse Boys een nog tamelijk lastige klip omzeilen. Luctor kan Yerseke (vrijaf) voorbij streven, door de ontmoeting bij 's Heer Arensdkerke in volle winst om te zetten. Sluiskil heeft een kans je tegen RIA en ook Aardenburg is niet bij voorbaat verloren bij Koe wacht. Wellicht is het interessant om ter vergelijking nog eens even het plan 1953 te bekijken, dat overigens al een voorgeschiedenis had. Deze zaak is aan het rollen gegaan in de oorlogsjaren toen er een plan is opgesteld dat erin voorzag het krap in zijn grond zittende Hulst wat meer armslag te geven. Het had die wel nodig, want met zijn toen 187 hectaren (het zijn er r.u „al" 192) was het de stad niet mogelijk zijn toe komstige groei op te vangen. Zoals het vele plannen vergaat, verging het ook dit: het verhuisde naar een la, waarin het zacht en kalm overleed. Na de oorlog maakte de door Ged. Staten ingestelde Grenswijzigingscom missie een nieuw plan en dit werd door het college met de betrokken gemeenten besproken. Nadat Ged. Staten het als "zeer noodzakelijk" hadden bestempeld, belandde het ten slotte bij het Ministerie var. Binnen landse Zaken, waar het lange tijd in behandeling én in studie is geweest, in welke tijd het menigmaal een raadslid (van Hulst uiteraard) deed vragen hoe het er nu mee zat. Nu is het zo ver dat er schot in de zaak gaat komen. De grenswijziging zal nu wel vrij spoedig plaats vinden en daarmee zal een innige wens van Hulst in vervulling gaan. Immers, die 192 ha die de gemeente groot is, laat momenteel geen armslag meer toe. Een groot deel is er nog van be zet door de wallen en vesten, zodat er buiten de historische verdedigings stelsels niet veel grond meer over blijft. Meer armslag Het enkele jaren geleden gemaak te plan voorzag nu in een wijziging van de grenzen, zodanig dat Hulst iets van zijn onmiddellijke buren toe gewezen zou krijgen. De gemeente St. Jansteen, Clinge, Graauw en Lan- gendam, Hontenisse en Vogelwaarde houden de stad gevangen in een nog al innige greep; hun grenzen reiken overal tot bijna aan de wallen. Vol gens het plan-1953 zou Hulst op vrij ruime wijze uit die omarming wor den verlost, waardoor het meer kans en gelegenheid zou krijgen voor: woningbouw, de zo noodzake lijke scholenbouw, industriële expan sie en recreatie. Dit plan gaf nieuwe grenzen te zien, welke ten noorden tot voorbij het Hooghuis gaan, verder het ge hucht Schuddebeurs bij Hulst inlij ven, (ha^ Groot Eiland valt er bui ten) in het zuiden langs de Hogeweg gaan, de Tragel kruisen juist buiten de bebouwde kom (waardoor deze dus onder Hulst komt te ressor teren) en op Clings en Graauws grondgebied een lijn vormen langs waar het woonwagenkamp staat, weer aansluitend op Schuddebeurs. Dit nu zou betekend hebben een vergroting van het Hulsterse grond gebied met ongeveer vier maal de huidige oppervlakte! Het huidige plan steekt hierbij dus wel zeer po ver af. Oostburg-Schoondijke In de aar.vang wezen we op de tweede grenswijzigingskwestie Oost- burgSchoondijke, Het gaat hier om een slechts twee en een halve hec tare groot gebied dat Oostburg nodig heeft t.b.v. zijn uitbreidingsplan en dat een logische aanpassing is aan de komende rondweg die ten zuiden van Oostburg op de weg naar Aarden burg en Sluis zal aansluiten. Deze zaak draait nog maar kort: van begin 1953. Het arfument „ten behoeve van het uitbreidingsplan" zei de Schoon- dijkse vroede vaderen niets, maar aan de andere kant wilden ze er niet op tegen zijn. Het stukje grond, aan de overzijde van de Tragel, waarop Oostburg intussen zijn rioolwaterzui veringsinstallatie heeft gebouwd (waartoe het een gedeelte van de straks aan zijn eigen grondgebied toe te voegen gronden heeft onteigend) maakt van het tracé van de komende rondweg een logische nieuwe ge meentegrens. Schoondijke heeft er zich volledig mee akkoord verklaard op voorwaarde dat het hierbij blijft en dat Oostburg geen nieuwe grens- komt. Anders oordeelde men het niet wijzigingsplannen beraamt. En ook al. leen dan wanneer de rondweg er noodzakelijk. En tenslotte wilde Schoondijke een gekapitaliseerde schadevergoeding toegezegd krijgen voor de mogelijk te lijden schade. Dit laatste is formaliteit. Het ziet er wel naar uit dat er aan de grenswijziging tussen deze twee gemeenten heel wat minder haken en ogen vast zitten dan aan die van Hulst en zijn buren Door het Landbouwschap, daartoe in staat gesteld door een subsidie van de coördinatie-commissie hulpverle ning landbouw, zal een onderzoek worden ingesteld naar de econo mische positie van de landbouwbe drijven op Schouwen en Duiveland, na de ramp van 1953. Aan dit onderzoek zal medewer king worden verleend door het land bouw economisch instituut en het boekhoudbureau van de Z.L.M. Teneinde de bouw van landarbei derswoningen te kunnen bevorderen werd een commissie ingesteld. Deze commissie zal nagaan welke moge lijkheden hiervoor thans aanwezig zijn, mede in het kader van de nieu we regeling ter subsidiëring van de bouwkosten. Als vertegenwoordigers van de ge westelijke raad in de commissie wa terbeheersing en ontzilting werden De Griekse reder Stavros Niarchos heeft een onmiddellijk uit te voeren programma tot verbetering van de olievoorziening van West-Europa ge organiseerd. Op het ogenblik zijn reeds 35 tank schepen van in totaal 880.000 DWT aangewezen voor het voorzieningspro gramma van de Westeuropese lan den. Er zullen thans nog zeven sche pen van de Niarchos-vloot van teza men 200.000 DWT vóór het einde van het jaar ruwe olie rond de Kaap naar West-Europa brengen. In januari wordt deze vloot nog met vijf tank schepen uitgebreid, zodat van dat moment af 47 schepen van tezamen 1.6 miljoen DWT van de Niarchos- vloot ter beschikking staan voor de olievoorziening van West-Europa. Daartoe zal ook de Eugenia Niar chos" (47.150 DWT) behoren, een zusterschip van het tot nu toe groot ste tankschip ter wereld, dat in de vaart is, de Spy ros Niarchos". De Eugenia Niarchos" zal op 12 de cember door een Britse werf worden afgeleverd en onmiddellijk voor het nieuwe programma gebruikt worden. benoemd de heren A. Geluk te Noordgouwe, C. de Putter te Axel en C. Vercauteren te Hulst. Op voorstel van de commissie grondgebruik zal aan de landbouwor ganisaties worden verzocht een aan tal deskundigen te willen aanwijzen, die kunnen worden ingeschakeld bij de taxaties van gronden welke aan de landbouw worden onttrokken. Door de raad van het Landbouw schap werd besloten over te gaan tot instelling van drie adviescommissies en een arbitragecommissie, zulks ter behandeling van geschillen op het terrein van de aan- en verkoop van vee. Suikerbietenprijs te laag Voorts is de raad van mening, dat, wil de overheid een drastische in krimping van het suikerbietenareaal voorkomen, een hogere bietenprijs in het vooruitzicht zal moeten worden gesteld. Volgens Tunesische kringen heeft premier Bourguiba verklaard, dat hij de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk zal hervatten. Deze betrekkingen zijn sinds 22 ok tober opgeschort als protest tegen de arrestatie van vijf Algerijnse verzets leiders, die met een vliegtuig op weg waren van Marokko naar Tunis. Zoals ieder jaar zal ook deze maal door Katholiek Thuisfront het moge lijk worden gemaakt dat die militai ren, die geen Kerstverlof kunnen krij gen, toch op hun eigen wijze het Kerstfeest zullen kunnen vieren. Schepen van de Koninklijke Mari ne, kazernes, vliegbases, wacht- en grensposten, niets zal worden verge ten, terwijl het Kerstfeest voor onze militairen over zee reeds lang door Katholiek Thuisfront is verzorgd. Grote zendingen kerstpakketten wer den daartoe naar Oost en West ver zonden, opdat deze tijdig zouden kun nen worden uitgereikt.

de Stem | 1956 | | pagina 11