Davitamon IO Leidt „vrij Polen'" de ondergang in van het wereldcommunisme? In Amerika stuurt men alleen maar anjers als er iemand gestorven is 5 Hansweert Wemeldinge Weer U tegen het weer! Verhoog Uw weerstand een groot Nederlands belang T ekenende cijfers GOMULKA: ONTROUW AAN DE HARDE DOCTRINE' „alleen jullie" zware taak Nederlandse geeft weekblad uit in Canada SWEET Kanaal heeft sluizen van de de drukste binnenvaart In Nijmegen Gehuwde ambtenaresse houdt betrekking DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 Eén enkele dragée Davi- tamon 10 per dag heft vitaminetekorten radicaal op. Flacons van 50, 100 en 500 dragées Een 10 voor gezondheid hoge vitaminewaarde ORGANON OSS De huidige situatie in Polen werpt heel wat vragen op, niet alleen voor de buitenwereld, maar ook voor de Polen zelf. De communisten in Warschau vra gen zich af, of Gomulka niet te veel concessies doet aan de anti communistische groeperingen in het land; de niet-communis- ten vragen zich af, in hoeverre hij werkelijk bereid is de starre marxistische dogma's te laten voor wat ze zijn en het met een louter „economisch" socialisme te proberen. Wat Gomulka de laatste tijd heeft gezegd en ge daan zou erop wijzen, dat hij het failliet van de „harde" marxistische doctrine inderdaad erkent en zich door aanvaard baarder beginselen laat leiden dan degenen die het voetspoor van Stalin blijven volgen. Men denke slechts aan het eerherstel dat kardinaal Wyszinsky gekre gen heeft en aan de bereidver klaring van de partij om met de „progressieve katholieken" (niet de dubieuze Pax-beweging!) sa men te werken. Polen verdient momenteel bijzon dere aandacht. Al heeft het land geen bloedige opstand gekend, de rebellie tegen het Sovjetisme is er even veelbetekenend als in Boeda pest. In Warschau wordt momen teel in grote mate beslist over de toekomst van het communisme. Niet alleen over de politieke macht ervan, in staatkundige termen ge dacht, maar vooral over de wezen lijke inhoud van de leer. Zullen de communisten, onder de druk van het gezonde verstand, eindelijk wil len toegeven dat socialisme, com munisme, marxisme (noem het zo men wil) nooit de godsdienst zal kunnen vervangen, geen levensbe schouwing kan zijn, maar hoogstens waarde kan hebben als een louter economische theorie? Met andere woorden: zijn een aantal commu nisten, in zuiver ideologisch opzicht, socialisten aan het worden naar westers model We zouden niet graag het antwoord willen geven op deze vraag. Niette min: de kwestie is fascinerend ge noeg om de belangstelling te recht vaardigen die Polen momenteel krijgt. Enkele weken geleden waren in de polytechnische school te Warschau een aantal studenten bijeen. Zij stel den openhartige vragen. Of Polen nog vex-der kon gaan op de weg naar vol ledige „democratisering", zonder een Russisch ingrijpen te riskeren? Of de communistische partij inderdaad slechts voor 's lands welzijn de rem zet op het streven naar volledige on afhankelijkheid In januari krijgt Polen „vrije" ver kiezingen. Men denke hier niet aan een verkiezingsstrijd als bij ons. Alle partijen hébben hetzelfde program, dat van de Poolse Ai-beiderspartij de communistische partij dus. Zij zul len echter zelf hun kandidaten mogen aanwijzen voor het parlement. En al moeten deze kandidaten eveneens van onverdacht socialistische huize zijn, de kiezers hebben in elk geval een ruimere keus dan voorheen, toen de partij uitmaakte wie er in het parle ment kwam en wie niet. Hoewel veel studenten en arbeiders bezwaar hebben tegen de hegemonie van de communistische partij, menen zij er goed aan te doen met de con cessie van Gomulka genoegen te ne men. En wel om verschillende rede nen. Op de eerste plaats is de huidige „sterke man" van Polen een op recht politicus, die zijn eigen overtui ging nooit heeft geofferd aan de „communistische solidariteit" en bo vendien heeft Hongarije het ware ge zicht van een gekrenkt en vernedei-d Moskou laten zien. Veel Polen zijn van oordeel dat Gomulka de man is die zij op dit moment nodig hebben. Die ontdekking was overigens we derzijds. In het nieuwe Politbureau heeft Gomulka weinig vrienden die hij kan vertrouwen en veel uitgespro ken vijanden. Zijn positie steunt op de sympathie die <3e arbeiders en in tellectuelen hem toedragen. Hij doet alle moeite die sympathie nog te ver diepen, niet alleen door 18 uur per dag te werken, maar ook door ge durfde afwijkingen van de oude Sta linistische dogma's, die Moskou al leen in theorie heeft afgezworen. Elke dag ontvangt hij delegaties van arbeiders en boeren. Driemaal per week houdt hy een radiotoe spraak. Toen, enkele dagen geleden, een groep jonge mensen hem vroeg welke garanties hij geven kon tegen Stalinistische strevingen in het land, zei hij: Jullie zijn die garantie! Zon der de duizenden jonge mensen die achter mij staan, zou ik hier geen minuut meer kunnen blijven." Gomulka is een goed toehoorder. Hij kan een uur lang luisteren naar wat men hem te vertellen heeft, de blauwe, diepliggende ogen roerloos op de spreker gericht. Hij heeft een mar kant gezicht, het gezicht van een man die rotsvast in een ideaal gelooft en ervoor wil vechten. Zeker geen zacht zinnig gelaat. De velen die kort na de bevrijding uit Polen moesten vluch ten, toen het communisme daar aan de macht kwam, herinneren zich dat wel. Maar er is veel gebeurd sindsdien. Gomulka is in tien jaar tijds twintig jaar ouder geworden. Hij is 51, maar iedereen ziet hem voor een zestiger aan. Toen Tito tegen Moskou rebel leerde, weigerde Gomulka de partij van Stalin te kiezen. Dat was ver raad Op instigatie van de Russen werd hij gevangen gezet, maar nie mand durfde het aan, een proces te gen hem te beginnen. De huidige Poolse partijleider is, zegt men, een man zonder humor. Hij is ook niet agressief meer als voor heen. In de gevangenis heeft hij veel gelezen en zijn niet-communistische aanhangers beweren, dat zowel boe ken als bittere ervaringen hem wijzer hebben gemaakt. De taak die hij nu op de schouders heeft genomen is uitermate zwaar. Polen is een politiestaat die het grootste deel van zijn politiemannen heelt afgedankt. Het gevolg daarvan is, dat de vrijheid eerherstel kreeg, zonder dat zij echter gericht werd. Een revolutie, ten goede of ten slech te, wordt vrijwel altijd begeleid door anarchistische bijverschijnselen. De mensen in Polen hoeven niet meer over hun schouder te gluren voordat ze een gesprek beginnen. De industriële produktie evenwel is on rustbarend gedaald en de oogst geeft allerminst reden tot tevredenheid. Duizenden collectieve boerderijen, die niet langer onder politietoezicht staan liggen verlaten. Vee en gereedschap pen werden gestolen door boeren die opnieuw voor zichzelf wilden begin nen. Er dreigt een voedselcrisis in het land. Vooral in de voormalige Duitse gebieden is de toestand zorg wekkend. De boeren daar, uit ooste lijke gebieden afkomstig, hebben er al die jaren met tegenzin gewoond en gewerkt en de collectieve boerderijen voldeden allesbehalve aan de ver wachtingen. Huwende ambtenaressen van de ge meente Nijmegen zullen voortaan na het huwelijk haar gemeentebetrek king kunnen behouden. Aldus werd in de gemeenteraad besloten tijdens de behandeling van de gemeentebegro ting 1957. Na langdurig debat werd het voorstel met 19 stemmen vóór en 18 stemmen tegen door de raad aan genomen. Vele KVP-raadsleden stem den vóór het voorstel. De jeugd van Polen heeft haar hoop op Gomulka gesteld, de man die Kroestjev trotseerde. Zal hij ook kunnen voldoen aan het verlangen naar geestelijke vrijheid van het Poolse volk Trouwens het hele systeem van de in Boedapest waren kunnen niet alles landbouw - collectivisatie is een schreeuwend fiasco geworden. Gomul ka heeft er in zijn bekende oktober- rede op gewezen. Het verzachten van de partij-con trole in de fabrieken heeft tot ver mindering van de produktie geleid. Bazen die zich gehaat hadden ge maakt, werden eenvoudig wegge stuurd. Hier en daar kwam het bijna tot lynchpartijen. De stemming van de bevolking is nauwelijks beter geworden door de vrijlating van 36000 gevangenen en de terugkeer van 16000 Polen uit de Sovjet-Unie. Want al die mensen de den hun verhaal en die getuigenissen waren zeker niet geschikt om het communisme de verloren sympathie te doen herwinnen. Poolse journalis ten die tjjdens de Hongaarse opstand publiceren wat zij gezien hebben; dat zou de Sovjet-leiders boos maken. Maar wel reizen ze momenteel het land af om „lezingen" te houden voor arbeiders en studenten. In Bydgoszcz eindigde koi'telings een anti-Russische demonstratie met een aanval op het plaatselijke politie bureau. Legerafdelingen moesten de orde herstellen. Gomulka zit in een uiterst moeilijk parket. Hij heeft de sympathie van het volk, omdat hij zich een Poolse patriot heeft getoond. Als hij echter al te pati-iottisch gaat doen. jaagt hij de Russen tegen zich in het harnas. In een volgend artikel zullen we nog na der ingaan op de huidige betekenis van Gomulka in het licht van de ge beurtenissen in het vrij recente verle den. Kom in Amerika als atten tie bij een feestelijke gelegen heid nooit met losse bloemen aandragen, want dan kijkt men heel vreemd op. En als. jeblieft geen anjers. Dat kan eenvoudig niet, want die wor den alleen gestuurd als er iemand dood is". Dit was een van de merk waardige bijzonderheden, die ir. Fick ons over Amerika ver telde. Een van die opmerkin. gen tussendoor, die interres- sant genoeg zijn, om ze in dit vijfde en laatste artikel aan U voor te leggen. Geen land ter wereld heeft op gebied van sluizen een zo grote en langdurige ervaring als Nederland en het zou dus wel min of meer een tegenvaller zijn, indien dat belangrijk onderdeel van het Deltaplan, dat de sluizenkwestie van het Kanaal door Zuid- Beveland is, niet onder alle omstandigheden bevredigend zou zijn op te lossen. Onder bevredigend wordt dan iets beters verstaan dan ir. Maris in zijn lezing van 21 september 1956 aangaf en waar bij de scheepvaart in de grote vaarweg Rotterdam - Rijn - Ant werpen minstens vijftien jaar (wat ons inziens in de werkelijk heid wel het dubbele zou worden) een aanmerkelijke vertraging zou ondervinden. Voor wie, niet aan tijd gebonden met een jacht een plezierreisje maakt, zou dit bezwaar van weinig betekenis zijn Echter kan als drukke scheepvaartweg tussen belangrijke knoop punten van bruisende activiteit, waar tijd gelijk is aan geld, de betekenis van dit kanaal moeilijk worden overschat. betreft, kunnen de sluizen van Hans De juiste grondslag van vergelijking voor de sluizen in dit kanaal behoeft niet te zijn de grootste sluis ter we reld voor de zeevaart, namelijk de Noordersluis te IJmuiden, die met een diepte van 14,5 meter de grootste zee schepen doorlaat. Die basis ligt wèl bij de grootste sluizen voor de bin nenvaart, met name dat drietal nieu we en uitnemende sluizen, dat Am sterdam dient bij zijn verbinding met Rotterdam en met de Rijn: de sluizen van Vreeswijk, Wijk bij Duurstede en Tiel. Wat drukke scheep vaartbeweging B8&&' ikdvtrïcnXi'i) weert en Wemeldinge de vergelijking met de drie in het Amsterdam-Rijn kanaal glansrijk doorstaan. In 1953 passeerden er in het Kanaal van Zuid- Beveland 76.436 schepen, dat is per dag 209; in het volgende jaar 76.709 of dagelijks gemiddeld 210. In tonnen- maat was er een vooruitgang van ge middeld 424 op 436 ton per schip. On der de schepen van 1954 waren ook 576 kustvaarders het kanaal is dus ook geschikt vo^r kleine zeeschepen. Van welke omvang die drukke scheepvaartweg is in het overigens zo rustige Zuid-Beveland, blijkt bij ver gelijking met de cijfers over 1953 van het Amsterdam-Rijnkanaal: Tiel 36.432 schepen van gemiddeld 406 ton: Wijk bij Duurstede 37.612, gemiddeld 366 ton. Ze halen dus niet de helft van het Kanaal van Zuid-Beveland. De grote scheepvaartweg Amsterdam- Rotterdam komt er bij Vreeswijk met 68.933 schepen vrij dicht bij, maar komt door de vele kleine scheepjes daar het gemiddelde is er 240 ton toch nog niet verder dan 51 per cent van wat er in Zuid-Beveland om gaat. Van de 76.709 schepen, die in 1954 dit kanaal passeerden, maakten er 10.233 deel uit van de Rijnvaartschool, dus 13 percent. Dit wijst er op, dat de Rijnvaart hier wel een behoorlijke en natuurlijk welkome, maar geen over wegende rol speelt. Van het totaal aantal schepen was 67,5 percent Ne derlands, 20,5 percent Belgisch, van 11,5 percent te zamen voerde onge veer een gelijk aantal de Zwitserse, Franse of Duitse vlag. Gezamenlijk is dat 99,5 percent. Het overblijvende halve percent kwam voor rekening van Luxemburg met 158 en Engeland met 99 schepen en dan nog enkele hier min of meer toevallige verschij ningen: vier schepen uit Scandinavië, twee uit Honduras en één uit Polen. Uit bovenstaande gegevens blijkt duidelijk, dat het scheepvaartverkeer Hanswee.rt-Wemeldinge een Neder lands belang is van de eerste orde en dat de grote verandering, die het Deltaplan hier wil brengen, gezette overweging verdient. V iitgerwijzing Ook bij dat kunstwerk der Lage Landen, dat al naar de landstreek, waar het dienst doet, sluis, zijl of sas heet, is door de technische vooruit gang geen halt gemaakt. In enkele tientallen jaren groeide de vooruit gang uit tot een belangrijke tegen stelling, zoals bijvoorbeeld duidelijk spreekt bij het sluiswerk, dat voert van de Gelderse IJsel naar het Apel- doornse kanaal in vergelijking met dat tussen de Maas in Zuid-Limburg en het Juliana-kanaal. Om het verschil in hoogte bij Die ren in Gelderland te overbruggen was een koppeling van sluizen met drie op elkaar volgende sluiskolken nodig, waarin de schepen dus trapsgewyze Wat denkt U van het volgende: in Amerika mag je pas een glas bier drinken als je 21 jaar oud bent. Bier wordt daarbij over het algemeen niet uit de fles, maar uit een blik ge schonken. Auditorium. Een gehoorzaal zal men denken. Niets van waar. Dit woord siert de gevel van een gebouw waarin we een ijshockey-baan zullen vinden. In elke grote plaats in Nederland kan men onderwijs ontvangen op een mulo, h.b.s., lyceum of gymnasium. Elke school staat op zichzelf. In Ame rika worden al deze onderwijsrichtin- gen gegeven op één school: de high- school. In tegenstelling met ons land kan men zich op een high-school in bepaalde vakken specialiseren. Het aantal leerlingen dat deze scholen be zoekt, is groot. In een kleinere plaats (30.000 inwoners) vernam de heer Fick, dat dit aantal 3800 was. 's Avonds worden op zo'n high- school de gekste cursussen voor vol wassenen gegeven. Cursussen in ta len, kunst, geschiedenis, spreken in het openbaar, technische cursussen op het gebied van radio, televisie enz. enz. Cursussen, die gericht zijn op de praktijk en .die in diezelfde plaats van 30.00 inwoners 2000 volwassen leerlingen trekken. Ontzettend veel getrouwde vrou wen werken buitenshuis. De kinderen brengt men dan naar plaatsen, die de Duitse naam kinder gar ten" dragen. De krant wordt rondgebracht door schooljongens, die daar 2 dollar per week mee verdienen, 's Morgens voor ze naar school gaan, nemen ze een pak kranten mee en gooien die op het grasveld voor het huis. De zondags krant van b.v. de New York Times bevat enkele honderden pagina's, voor het merendeel advertenties. Er blijft echter voldoende ruimte over voor (Advertenties) Auis/ Mevrouw Laura Schippers vloog in 1952 van den Haag naar Canada. Een jaar na aankomst begonnen Mevrouw Schippers en haar man „De Nederlandse Courant voor Canada uit te geven. Dit blad is nu het voornaamste Nederlandse nieuwsblad in Canada. Mevrouw Schippers rookte na de bevrijding voor het eerst Sweet Caporal. „Ik vind het leuk, dat re nu weer in Nederland te koop rijn" regt rij „ik geniet er relf ook ro van". Originele verklaring ligt ter inzage. 'Nederland, schenkt het beste aan Canada Canada schenkt het beste aan Nederland q^POR4£ CANADA'S FIRST CIGARETTE SINCE 1887 Een zuivere Virginia voor slechts 80 cent rijzen of dalen. Bij de sluis van het Juliana-kanaal te Maastricht werd een hoogteverschil van niet minder dan acht a tien meter in eens genomen met één enkele sluiskolk. Door de vooruitgang van de tech niek was het mogelijk geworden het ingewikkelde tot het eenvoudige te herleiden. Die eenvoud was bij het Limburgse kanaal, gezien dat de scheepvaartbeweging daar zo groot is, dat ze die van het Amsterdam-Rijn kanaal nabij komt, zeer welkom. Maar zelfs met die eenvoud kan de sluis van het Julianakanaal op de duur het geregeld toenemende ver keer toch niet meer op vlette wijze verwerken. Oponthoud komt er veel vuldig voor en is van ernstige aard. Natuurlijk wordt daar iets op gevon den even natuurlijk kost dat geld. Zoals wanneer het werk al te zeer uitdijt, een werkkracht wordt toege voegd, zo verdubbelt men de sluizen. Voor het Juliana-kanaal is die ver dubbeling in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. Er zou hier bij Maasbracht enige vingerwijzing kunnen liggen voor het sluizenvraagstuk in Zuidwest. Luctor. redactionele artikelen, die het hele gezin een week zoet kunnen houden. Bij die zondagskrant zijn twee tijd schriften met actueel fotonieuws in begrepen. De Amerikaan eet veel. Daar is dan ook op gerekend, als hij in een hotel een diner gebruikt. Daarbij zal het ons vreemd in de oren klinken, dat de gehele hoeveel heid aardappelen, groente en vlees door.-'de kelner op het bord gelepeld wordt, zodanig, dat men van een „af geladen" bord eten spreken kan. Hoewel in grote lijlnen de etenswa ren in Amerika duurder zijn dan in Nederland, vallen de kosten voor een diner in een hotel wel mee. Als in ons land een uitgebreid winkelblok ontstaan is, legt men op verschillende plaatsen daaromheen autoparkeerplaatsen aan, In Amerika gaat het anders. Men begint met de parkeerplaats, die vierkant is en doorgaans plaats biedt aan 2000 tot 3000 auto's. Daar omheen bouwt men dan het winkel centrum, waar je alles kunt kopen wat je hebben wilt. Bijna overal door zelfbediening. Kitchener in Canada, waar de zoon van de heer Fick woont, (53.000 in woners), bezit een eigen televisiesta tion. Hier wordt 72 dollar per 58 se conden voor reclame-uitzendingen be taald. De 2 seconden, die de minuut vol moeten maken, worden besteed om de televisie-apparaten in te stel len op een ander reclame-object. In Amerika wint de kleurentelevisie meer en meer veld. De heer Fick heeft twee baseball wedstrijden tussen Amerika' meest befaamde ploegen de Dodgers en de Yankees gezien. Het waren wedstrij den die telden voor het kampioen schap en die door tienduizenden en thousiaste baseball-liefhebbers wer den bijgewoond, 't Merkwaardige nu was dit: wanneer de heer Fick zijn enthousiaste gevoelens kenbaar maak te, waren de Amerikanen stil. Wan neer de Amerikanen juichten, be greep de heer Fick niet waaróm. Het móet welhaast aan deze Neder landse toerist gelegen hebben. De Amerikaanse jeugd tenslotte. Over het algemeen niet, zoals wij in b.v. de film „Blackboard jungle" hebben kunnen zien. Als men weet, dat Amerika bijna geen tuinhekjes en tuinmuurtjes kent, kan men de „net heid" van de Amerikaanse jeugd misschien afwegen tegen de vernie lingen. die op de grasperken naast het trottoir worden aangericht. Wij laten nog eenmaal de heer Fick aan het woord; „Ik heb tijdens mijn verblijf in Amerika geen enkele maal ge zien, dat de jeugd één stap op deze grasgelden heeft gezet, terwijl er toch geen enkele belemmering was om het wél te doen". Eerst geweldige parkeerruimte. Dan winkels er omheen. (Advertenties)

de Stem | 1956 | | pagina 7