WYBERT JAN, DE ZOON VAN FINN fPagbïad Penitent KINGS CROSS Ronson steentjes: 'n levensbehoefte voor uw aansteker! \Tm AT EEN ONDERLIJKE ERELD Je proeft 't iedere dag: Fokkers vliegt eerste vliegtuig voor de film R.-k. Huisvestingscomité stelt jeugdactie in Meningen en Commentaren KIJKJE VOORAF Uitreiking der Nobelprijzen RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 BEDENKELIJKE SUPERIORITEIT INTEGRATIE INZICHT FRANS-DUITS COMPROMIS Abdulgani vier uur verhoord Eerste miljoen gepasseerd TELEVISIE-PROGRAMMA'S 1VJEN zegt wel eens, dat ons land zo veel degelijker is dan de aangrenzende Benelux-partner en daarom zal het wel verwondering wekken te vernemen, dat in Neder land de huwelijken minder solide blijken te zijn dan in België. Be- nel'ux-Nieuws brengt vergelijkende cijfers over het aantal echtscheidin gen in de drie landen. We zien daar, dat vlak na de eerste wereldoorlog waarin België ook betrokken was de Belgische percentages het hoogst lagen. Dan komen er echter jaren, waarin Nederland aan de (treurige) kop komt te staan en Luxemburg tweede wordt. De jaren 1946-1950 vertonen voor de drie landen de volgende stijgingen: Ne derland 112, België 78 en Luxem burg 24 procent. Dan dalen de cij fers weer wat. In 1951-1953 zijn voor Nederland ruim 250 echtschei dingen per 100.000 echtparen gere gistreerd, voor België een kleine 200 en voor Luxemburg goed 150. In 1905-1909 waren die cijfers zo ongeveer 70, 60 en 40. Nu is dat dus drie-en-een-half maal zo veel. Mo gelijk heeft tot deze tragische „su perioriteit" van ons land veel bij gedragen „de grote leugen" in de praktijk van onze echtscheidings wetgeving: een niet weersproken bewering van overspel was al vol doende. om een huwelijk voor de wet ontbonden verklaard te krij gen. Het zal ons benieuwen, of we bij een andere wetgeving dit „over wicht" zullen verliezen. We zouden er ons van harte om verheugen. F)E Belgische minister Spaak heeft als voorzitter van de Brusselse werkcommissie der Messina-groep in een KSG-commissie meegedeeld, dat 15 januari a.s. de verdragen voor Euratom en de gemeenschap pelijke Europese markt getekend zullen worden. Vóór 15 mei zouden zij dan door de parlementen der zes hierbij betrokken landen moe ten worden goedgekeurd. Hiermee komt de Europese inte gratie dus in het naaste zicht. De besprekingen tussen Adenauer en Mollet te Parijs hebben blijkbaar de mogelijkheid geschapen tot een compromis, waarop men kon voort- werken en een eindstadium van de onderhandelingen en redactiesa menstellingen bereiken. Intussen heeft de president van de Nederlandse Bank, dr. Holtrop, in Brussel een erg nuchter en kri tisch geluid laten horen over^ deze integratieplannen, waarbij hij Be nelux waarschuwde voor de geva ren, welke aan de daarmee eventu eel gepaard gaande inflatie-harmo nisatie verbonden kunnen zijn. Vooral Nederland, dat zijn export overzee waarborgen moet, dient hier op zijn tellen te passen. Wat er nu te Brussel uit de bus komt, zal stellig de sporen dragen van concessies aan Frankrijk, dat erg op dergelijke harmonisatie is gebrand. Daarom zal men in Neder land wel goed doen bij alle geest drift voor de Europese integratie toch degelijk te onderzoeken, of de Brusselse verdragen de Neder landse welvaart inderdaad zullen handhaven en bevorderen. QVER het Frans-Duits compro mis, dat de weg vrij maakte voor de afwerking van de verdra gen voor Euratom en de gemeen schappelijke markt, meldt een cor respondent van „De Tijd" nog enke le merkwaardige bijzonderheden over het Franse streven in Europa ,een harmonisatie tot stand te bren gen ten aanzien van de sociale las ten. In de praktijk komt dit hierop neer, dat deze sociale lasten zou den moeten worden opgetrokken tot het Franse niveau. De Duitse minister Erhard acht dit economisch onuitvoerbaar, omdat tenslotte de produktiviteit moet uitmaken, wat in ieder land sociaal mogelijk is. De Fransen willen nu o.a., dat West-Duitsland de periode van be taalde vakantie gelijk maakten aan die in Frankrijk, maar zij hebben deze eis laten varen, omdat Ade nauer kon wijzen op meer officiële vrije dagen in de Bondsrepubliek dan in Frankrijk. De egalisatie zou de Duitse economie dus zwaarder belast hebben. Frankrijk wilde ook, dat West-Duitsland een 40-uren-week invoerde of althans overurentoeslag verstrekte, als er langer gewerkt wordt. Adenauer moet zich hiertoe in beginsel bereid verklaard heb ben onder reserve van het oordeel van de werkgevers, die er over heb ben te beslissen. Deze voorbeelden geven wel aan, hoe door het harmonisatiestreven van Frankrijk de inflatie in Euro pa versterkt kan worden, wanneer de produktiviteit niet mee omhoog gaat. Het zal oppassen blijven met deze harmonisatietendens. (Advertentie) ;o St 80Ct Een groot carillon geschonken door Nederland zal een dezer dagen in Washington de nieuwe ambtstermijn van president Eisen hower en vice-president Nixon in luiden. Dezer dagen vond een repe titie op het klokkenspel plaats door een van Amerika's bekendste bei aardiers, Charles T. Chapman, die we hier (rechts) zien, terwijl hij de beiaard bekijkt in gezelschap van de perssecretaris van de Nederland se ambassade in Washington, de heer A. de Vries. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Roeslan Abdulgani, is maandagavond vier uren lang door de procureur-generaal. Suprap- to, verhoord in verband met de door een dagblad tegen hem geuite be schuldigingen betrokken te zijn in een corruptieschandaal. Aan persvertegenwoordigers deelde de procureur-generaal mede, dat hij de minister had ondervraagd tenein de te weten te komen, of er inder daad nieuwe feiten zijn, die destijds door de speciale ministeriële com missie, welke zich reeds eerder met een onderzoek in deze kwestie heeft bezig gehouden, doch de minister van tegen hem uitgebrachte beschul digingen had vrijgesproken, over het hoofd waren gezien. Zoals bekend, heeft Mochtar Lubis, hoofdredacteur van het dagblad In donesia Raya", die terecht staat we gens smaad van de regering, aan de landrechter fotocopieën en andere do cumenten overgelegd, welke naar zijn beweren zouden bewijzen, dat de in zijn blad geuite beschuldigingen te gen minister Roeslan Abdulgani op feiten zouden hebben berust, en dat de minister 1.500.000 rupiahs zou hebben ontvangen van een vroegere ambtenaar van de staatsdrukkerij, Lie Hok Tay, die thans op beschul diging van corruptie in arrest wordt gehouden. Inmiddels werd gisteren in Djakar ta gemeld, dat de Islamitische rege ringspartij Masjumi het aftreden van Abdulgani zou eisen, doch dat de PNI, de nationalistische partij waar toe minister Roeslan Abdulgani be hoort, zich hiertegen tot het uiterste zou verzetten. Het eerste vliegtuig, dat Neder lands grootste vliegtuigbouwer An thony Fokker in 1911 op 20-jarige leeftijd bouwde, de bekende „Spin", zal een rol te vervullen krijgen in de speciale film over het leven van Fok ker, die door de regisseur Gerard Rutten, in opdracht van de N.V. Corona filmmaatschappij te Amster dam, wordt vervaardigd. Het betreft hier een kopie van de eendekker, waarmede Fokker aan het eind van de zomer van 1911 in zijn woonplaats Haarlem demonstreerde. Het origi neel werd in de oorlogsjaren door de Duitsers naar een museum te Berlijn overgebracht, waar het door bom bardementen verloren ging. De her bouwde ,,Spin" is eigendom van de stichting Nationaal Luchtvaartmuse um, welke met zijn collectie voor het eerste in de openbaarheid hoopt te treden tijdens de volgend jaar op Schiphol te houden tentoonstelling „Het Atoom". De organisatoren van deze expositie hebben aan het N.L.M. verzocht, in een speciale afdeling een overzicht van de ongelooflijk snelle ontwikkeling van het vliegwezen te geven, waaruit het publiek kan zien, dat hetgeen nog maar een halve eeuw geleden in de kinderschoenen stond, thans reeds tot wereldindustrie is uitgegroeid. Ook de „Spin" zal weer op deze afdeling prijken. (Advertentie) Aan de hand van bevindingen en ervaringen, die de presidente der kinderuitzending binnen het Huisvestingscomité, mevrouw van Iersel-de Vink uit Tilburg vorige week tijdens een vierdaagse reis door Oostenrijk opdeed, heeft het r.-k. Huisvestingscomité te I)en Bosch, dat gisteren met f 37,38 zijn eerste miljoen overschreed, besloten naast de reeds bestaande activiteiten voor de Hongaarse vluchtelingen enige nieuwe projecten ten uitvoer te leggen. „Voor mijn Hongaarse vriend" luidt de naam van een pakkettenactie specifiek voor de jeugd. Deze eerste nieuwe actie van het Huisvestings comité, dat het uitvoerend orgaan is van de plicht van iedere Katholiek om in de kerk de caritas te beoefe nen, roept de schoolgaande jeugd op een pakket voor een Hongaars leef tijdgenootje te maken, waarin nood zakelijk dingen moeten worden ver pakt, die de maker van het pakket op deze leeftijd ook graag zou ont vangen, of die erg nodig zijn. Het Huisvestingscomité denkt bij het sa menstellen van deze pakketten bij voorbeeld aan sokken of kousen, on dergoed, vlees of groenten in blik, chocola en cacao. Voor een vereni ging of een groep uit een bepaalde stad of een bepaald dorp oppert het verder het idee de gaven dezer jeugd in uniforme dozen te verpakken. Van zelfsprekend schrijft iedere jongen en elk meisje duideiijk op het pakket voor welke leeftijd en welk geslacht hij dit pakket bestemt. Naast de reeds zo milddadig ge geven financiële steun, middels welke het Huisvestingscomité in zo korte tijd zonder propaganda de miljoen bereikte, vraagt een volgende actie het oudere Katholieke volksdeel drin gend om zendingen kleding niet of weinig gebruikt echter daar deze an ders niet verzonden kan worden. De zendingen kleding wollen on dergoed, wollen heren en damestrui en, pullovers, herenkostuums en lui ers alsmede de jeugdpakketten van de actie „Voor mijn Hongaarse vriend" wacht het Huisvestings comité gaarne in op zijn adres: He kellaan 6 te Den Bosch. Tenslotte heeft het Huisvestings comité honderdduizend gulden vrijge maakt voor de aankoop van linnen goed, kleding en niet aan bederf on derhevige levensmiddelen. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft te Stockholm de Nobelprijzen voor natuurkunde, scheikunde, ge neeskunde en letterkunde uitgereikt. Aanwezig waren de drie winnaars van de prijs voor natuurkunde, de Amerikanen Shockley, Bardeen en Brattain, de twee winnaars van de prijs voor scheikunde, de Engelsman Hinsehelwood en de Rus Semjonof, en de drie winnaars van de prijs voor geneeskunde, Cournand, de Duitser Forssmann en de Amerikaan Dickin son Richards. De prijs voor letter kunde werd namens de winnaar, de Spanjaard Juan Roman Jimenez, in ontvangst genomen door Benitez. Na de uitreiking werd een diner gehouden in de feestzaal van de Zweedse academie, waaraan onge veer 150 genodigden deelnamen. De feestavond, die gewoonlijk wordt ge houden in het stadhuis van Stock holm, is dit jaar niet doorgegaan in verband met de internationale toe stand. w I DOOF Op de politie-hondenten- t toonstelling, die binnenkort in Blackpool zal worden ge- j houden, zal de hond Delia I verschijnen met een hoorap- S paraat. Niet lang geleden werd Delia na jaren van trouwe j dienst opeens doof. Haar eige- naar kocht een boorapparaat J en zette het de hond op z'n kop. Het hielp. Delia kon weer alle bevelen van haar baas verstaan en uitvoeren. Ze zal dus ook aan de wedstrijden J van Blackpool kunnen mee- l doen. Vermist De politie van Twickenham zoekt al een poosje naar een man, die eigenlijk op slag dood had moeten, zijn. Het is de chauffeur van een personenauto, die met een gewel dige vaart tegen een boom vloog, vier keer over de kop sloeg, een gevel omver reed en pas midden tussen de ruïne van een in elkaar gestort huis tot stilstand kwam. Eer de omstanders dat allemaal hadden verwerkt, moet de bestuurder on gedeerd uit de auto zijn geklommen en op de vlucht zijn gegaan. In het wrak was niemand meer te vin den. Getuigen verklaarden later, dat zij een man zagen weg lopen, die alleen een bloedneus had. T och t je In tien minuten tijd kunnen pas sagiers, die op het vliegveld La Guardia bij New York landen, in het hart van Manhattan staan. Dat gebeurt door een helikopter, waarin ze voor een prijs van dik tien gul den een plaatsje kunnen reserveren. De mensen staan er een beetje ver baasd van te kijken want tot dus ver had men per taxi al minstens 45 minuten nodig. Ongeval Honderden auto's kwamen stil te staan en zeven bus-lijnen vielen stil, toen er simpelweg een elektrische draad brak en op het wegdek viel. Dat gebeurde in Holloway. ,,Een on betekenend mankement, dat binnen de kortste keren verholpen kan wor den", zeiden de mannen van de elektriciteits-maatschappij, die na enige uurtjes kwamen opdagen. In middels hadden de automobilisten echter al heel andere dingen gezegd. Record De automobilisten van New York hebben dit jaar al voor een record bedrag aan processen-verbaal ge kregen. In totaal betaalden ze bijna 40 miljoen gulden. Dat is heel wat meer dan ooit in het verleden. Men schrijft dit toe aan het systeem om politie-wagens te laten rondrijden, die er uitzien als gewone wagens, maar waaruit om de haverklap agenten tevoorschijn springen, die allerlei verkeersfouten beginnen op te schrijven. De meeste New Yorkse automobilisten vinden dit systeem „onsportief", maar intussen zitten ze er toch mee. Tribune De bezoekers van een cricket wedstrijd in Transvaal, die de eer hadden als eersten op de pas ge bouwde tribune te mogen plaats nemen, denken niet al te vrien delijk aan dit gebeuren terug. Praktisch allen moesten met pijn lijke gezichten naar de EHBO lo pen om splinters uit zeer ongele gen plaatsen te laten verwijderen. De tribuneboufuers hadden ver geten het hout te schaven en hier of daar staken ook de spijkers nog flink omhoog. Alleen de mensen met staanplaatsen hebben zich wild staan lachen. Je moei niet denken dal ik persoonlijk iet» tegen jou heb, jongeman! Ik heb een hekel aan al die knapen van jou leeftijd! (Advertentie) DONDERDAG, 13 DECEMBER 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8.50 V.d. huisvr. (9,35-9,40 Waterst.) NCRV: 10,00 Gew. muz. 10,30 Morgend. KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Franse chansons 12.00 Angelus 12,03 Gram. 12,25 Wij van het land 12,35 Land- en tuinb. meded. 12,38 Lichte muz. 12,55 Zonnewij zer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Piano- voordr. 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Me- tropole-ork. 14,30 Gram. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Viool en altviool 15,35 Gram. 16,00 Bijbelle/. 16,30 Kamermuz. 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 E-eursber. 17,45 Kon. Mil. kapel 18,10 Lichte muz. 18,30 Fries progr. 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal per spectief 19,.30 Verz. progr. 20,00 Radio krant 20,20 Gevar.progr. 21.45 Gram. 22,00 Periodieken-parade 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijd. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 Kook- praatje 11,15 Kamerork. 12,00 Metropole ork. 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Metropole ork. 12,50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13.20 Koperork. 13,40 Gram. 13,55 Koersen 14,00 Marie Antoinette, hoorsp. 14,45 Cello en piano 15,15 V.d. zieken 16,00 Van vier tot vijf 17.00 V.d. jeugd 17,45 Regerings- uitz.: Nederland en de wereld: Drs. A. A. J. Warmenhoven: Financiering van de techn. hulpverlening 18,00 Nws. 18,15 Sportprobl. 18,25 Amus.muz. 18,55 Ge- spr. brief uit Londen 19,00 V.d. kind. 19,05 Jazzmuz. 19,40 V.d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Qmr.ork. en sol. 21,05 Omgangstaal en boekentaal, caus. 21,20 Pianorec. 21,35 Spaanse melodieën 21,50 Gevar.progr. v. d. mil. 22,40 Radiojourn. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Koersen 23,16 Onze bui tenlandse correspondenten melden 23,25- 23,55 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Amus.muz. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Orgelspel 14.00 Eng. les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14.45 Gram. 15,00 School radio 15,30 Brahms-conc. 17,00 Nws. 17,10 Zang en gitaar 17,15 V.d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Zang 19,45 Gram. 19,50 Pol. caus. 20.00 Filmmuz. 20,20 Verz.progr. 21,20 De vuurdoop 22,00 Nws. 22,11 Intern, radio universiteit 22.30 Omr.koor en sol. 22,50 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL. 484 m. 12,00 Gram. 12,30 Idem 13,00 Nws. 14.15 Gram. 15,30 Idem 16.05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Zang en piano 17,55 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gram. 20,30 Hoorsp. met muz. 22,30 Nws. 22,40 Gram. 22,55 Nws. DONDERDAG, 13 DECEMBER 1956 NTS: 20,00 Journ. en weerber. AVRO: 20,15 Een gespr. over film 20,35 Viool en gitaar 20.40 Okito-show 21,05 Amerikaan se tekenfilm 21,25-22,00 Zwanenzang, één- akter. FRANS BELG.: 17,00-18,20 V.d. jeugd 20,00 Act. 20,40 Zang 21,40 Act. 22,20 Luchtvaartkron. 22,50 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 18.55 Muz. 19.00 De gezanten van Mars 19,06 V.d. vrouw 19,30 Nws. 20,00 Filmrep. 20,20 Van uitvinders en patenten 20,50 Komedie 22,15 Boks wedstrijd 22,40 Journ. en nws. (Advertentie) Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met 27) En Blackfoot maakte dan duidelijk zijn verontschuldigingen door snel zijn schouder, snuit of poot, die Jan raak te, te likken en zich met vernieuwde berouwvolle kracht aan zijn taak te wijden - het was een merkwaardig hpt'CffPhp|anS hand?lwÜze bracht dan liet gehele span in de war maar wee de hond, die zich niet op zto juiste Plaats bevond als Jan gereid was. Hij kon er zeker van zijn een pijnlijke huid op te lopen "Bd,de.,hemel> die Jan is een prachtdier", zei Jean menigmaal ,,Als Jan er bij is, heeft men geeti zweep nodig, zeg ik je. Hij is de beste hondenaanvoerdèr, die ik ken Hem leren. Ik verzeker je, dat hij door A. J. Dawson. mij leert hoe men honden sturen moet. Ja, bij de hemel, hij is een prachtdier, die Jan!" En bij een andere gelegenheid: „Ik zeg je. dat Bill het span niet meer leidt. Neen, Jan is de hondentem mer. Als wij hem houden, dan zet ik hem de volgende maand vooraan! Deze Jan leidt zijn span over de poorten van de hel heen - hij laat zich niet ophouden om sintels op te rapen, dat verzeker ik je. Die hond is een prachtdier! En je zult zien, dat ik nog eens driehonderd dollars voor hem krijg". Als men hem zag, zoals hij daar door de poort van Fort Frontenac liep, in een houding waaruit waak zaamheid sprak van de top van zijn neus tot het puntje van zijn staart, zou Jan voor de vriendelijke Sussex- familie, die hem vroeger in het ge makkelijke en regelmatige leven der oude wereld had gekend en lief ge had, een geweldige openbaring zijn geweest. Daar moest U, om iets an ders dan gastvrije beminnelijkheid van Jan te ontvangen, al zeer duide lijk getoond hebben dat gij een vijand of een boosdoener was; hier moest U het recht hem te naderen eerst dui delijk tonen, zó duidelijk, dat er voor hem geen twijfel meer overbleef om iets beters te zien dan het optrek ken van zijn lip, het opsteken van zijn nekharen en een grom, die zijn slagtanden deed zien. Daar zou een vreemdeling over hem heen kunnen komen, zonder hem te zien opsprin gen, dadelijk bereid om zich wakker te verdedigen. Daar sloeg hij mens of dier slechts terloops vriendelijk gade. Hier voelde hij Uw geringe bewegingen en scheen elke snelle ge dachte, die bij U opkwam, te ken nen en scheen voorbereid op alles wat daaruit zou voortkomen. Met littekens, veroorzaakt door een twintig wonden en gehard tot een toestand, waarin hij, zelf zwoegende moeite heeft andere flink aan het werk te houden, is zijn strijd om zijn overwicht te behouden even groot als hij niet werkt. Jan had zijn leven liever dan ooit tevoren en elk levensuur was een genot. Zo ging het al zijn makkers in het span. De levensvreugde was sterk in hen alle. Hoofdstuk XVIII MUITERIJ ONDER HET SPAN Jean was er zeker van, dat hij Jan te Fort Frontenac zou verkopen. En dat dit niet gebeurde, kwa mdoor toevallige omstandigheden, waaraan hij niets kon doen. Jean vroeg drihonderd dollars. De zogenaamde koper - een man, bijna even handig in zijn beroep als Jcan zelf - had er slechts tweehonderd bij zich; maar bezat bovendien een onoverwinnelijke afkeer iets schuldig te zijn of te lenen. (Hij was evenals Jean op de hoogte van de toestanden der wildernis, maar verschilde in een ander opzicht merkwaardig met hem, daar hij veel gevoel en een sterk ontwikkeld, laat mij zeggen,een ou derwets eergevoel bezat). „Juist, hij is driehonderd waard", zei de man die geboortig was uit Nieuw-Engeland toen hij Jan aan 't werk had gezien. „Dat verzeker ik je", zei Jean lakoniek. „Maar ik heb het geld op het ogen blik niet, anders zou hij mijn hond zijn." Jean grijnsde. „Nou, waar niet is, verliest de keizer zijn recht", zei hij. Hiermee gingen zij van elkaar; dit laatste gesprek tussen hen had plaats toen Jean met zijn span wegtrok, naar het Noordwesten, na een korte voordelige tijd van rust, waarin Jean een beetje rommel had geruild te gen een voorraad goed voedsel en een flinke stapel dollars. Zoals Jean beloofd had, zette hij Jan aan het Hoofd van het span, en het valt te betwijfelen of de sle dehonden in hun kronieken een twee de voorbeeld vermelden van een hond die, geheel buiten het vak staande, reeds na een enkele maand zulk een promotie gemaakt had tussen hus kies en geharde veteranen. Er viel niet aan te twijfelen, of Jan verdiende ten volle de onder scheiding. Gedurende zijn gehele le ven was hij, en dat met recht, als een buitengewone hond beschouwd. In de laatste maand had hij getoond een werkelijk buitengewoon dier te zijn. Enige van zijn overwinningen dankte hij waarschijnlijk aan de on gewone gave van Dick Vaughan als opvoeder en kenner van honden; iets dankte hij ook aan die andere eerste klas hond, Finn, aan Finn's eigen buitengewone leven en aan de op leiding die hij zijn zoon gegeven had op de Sussex Downs. Iets was hij óók verschuldigd aan de .baas op Nuthill en aan Betty Murdoch voor de uitnemende, lichamelijke grond slag. die zij gelegd hadden door de wei-doordachte zorg, die zij aan Jan hadden besteed. Maar het meest mis schien was hij verschuldigd aan het bloed, dat door zijn aderen vloeide. Het zou een fout zijn, de rol, die Jean speelde in Jan's verbazingwek kend snelle ontwikkeling te onder schatten. Andere typen van mensen zouden Jan evenveel geleerd hebben, als zij Jeans kennis en ervaring van de blanke wereld, die hij zo goed kende, hadden gehad. Maar wei nigen zouden zo vlug onderricht heb ben gegeven. In de wildernis is de natuur sneller en volmaakter als on derwijzer dan de meeste mensen zijn. En Jean had, afgezien van zijn ver keerde neigingen, veel overeenkomst met de natuur in de wildernis. In dit geval wat hij beter ten minste voor Jan. Niet door de een of andere deugd, die hij bezat, maar om zijn begeerte naar iets, waarvoor de natuur vol komen onverschillig is naar dol lars. Deze begeerte was een prik kel om te zorgen dat Jan bleef, die hij was. De natuur geeft geen grein tje om het behoud van enig indivi dueel leven, maar slechts de in standhouding der soorten. De natuur zou Jan vlug en goed onderricht hebben gegeven, maar het is zeer wel mogelijk, dat, in het een of andere stadium van zijn opvoe ding, zij zou hebben toegestaan, dat het stuk leven, hetwelk „Jan" werd genoemd, in een andere vorm over ging; misschien door de buik van een ander dier. Jeans geldzucht en zijn reeds getoonde meesterschap in de listen van het leven in het Noor den, maakten hem veiliger bewaker en beter onderwijzer voor Jan dan de Natuur. Maar Jean deed nu en dan foutenf geen grove gebreken maar van die kleine tekortkomingen, die zijn beurs zouden kunnen schaden. Hij maakte er een. toen hij Jan aan het hoofd zette en Bill aanstelde tot leider in plaats van Blackfoot. Jean verlang de zo spoedig mogelijk de opvoeding van Jan te voltooien, maar toch wiKj de hij Bill niet verliezen die eert zeer nuttige hond was en even* min de gezondheid en de kracht van Blackfoot benadelen. Bill, teruggebracht tot de achter* ste plaats der honden, maakte heli leven van Backfoot; die vriendelijke verstandige, oude hond, met het bloed van het Newfoundland-ras in de ade ren, tot een hel op aarde; en dat was natuurlijk niet goed voor Black* foot. Maar dit was niet het ergste* Als leider van het span kon Bill Jans overgedienstige ijver verdra* gen en kon hij het zelfs zo aanleggen, de werkelijke meerderheid van de grote hond te erkennen, terwijl hij door tact een heftige uitbarsting wist te vermijden. Tn zoverre was Bül een kracht gebleven, dat hij de dis cipline handhaafde en de werkkracht van het span aanvuurde. Als ach terste hond in het span werd hij opeens een uitgeslapen en verbitter de oproermaker; in de eerste plaats was zijn doel Jans nederlaag te bewerken en in het algemeen da eensgezindheid in het span te ver breken. Indien hij niet bezig was zijn wraakzucht bot te vieren op da arme Blackfoot, naar wiens achter poten hij voortdurend hapte, gaf Bill al zijn krachten om onder zijn mak kers bandeloosheid en wanorde te verwekken. Jean sloeg Bill hevig, vaak ge ducht, en tussenbeide sprak hij: „Best, Bill, dat zal Jan je wel alle maal gauw afleren!" (wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5