Geen achterstelling van Zeeuwsch-Vlaanderen Ritmeesters Raad van Ovezande draagt landbouwhuishoudschool over aan NCB Erebrons voor scheidende Terneuzense muzikanten Pleidooi voor twee nieuwe boten op Vlissingen-Breskens Verbindingen in w.-Brabani moeten nog even wachten Na g geen nieuwe veerpont Smiths ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zuid-Beveland 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 2 MINISTER ALGERA IN TWEEDE KAMER Fiat 27 ct. al méér dan 20 jaar één der meest ge liefde Ritmeester sigaren Winkeliersvereniging Clinge Vooruit voerde weer actie Buitengewoon succes elektrische wekkers De Vlaamse Gaai te Clinge Tentoonstelling op 15 en 16 december Hoogwaterstanden GOES Grond voor het Streekziekenhuis Vacatures huurcommissie AGENDA Vandaag Morgen (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Algera heeft gisteren met een uitvoerige passage over Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen in de Tweede Kamer in zijn antwoord op de vragen van de Kamerleden over Verkeer en Waterstaat het feit gevierd, dat twee Zeeuwen, die bij de uitbreiding van de Staten-Generaal in de Tweede Kamer zijn gekomen, hun eerste redevoeringen hadden gehouden. De minister zei, dat hy aan geen provincie in de laatste vier jaar zoveel aandacht had besteed als aan Zeeland. Ook door persoonlijk bezoek, dat hem eenmaal zelfs als gast in het huis van de S. G.-burgemeester-kamerlid Kodde van Zoutelande had gebracht. Bij wijze van aprilgrap heeft men de minister in de Zeeuwse pers zelfs eens een dijk laten openen, terwijl de voorzitter van de Kamer van Koophandel nog een andere grap had uitge haald. Deze heeft de vraag gelanceerd of men in Friesland (geboortegrond van mr. Algera) wel op school leert, dat Zeeuwsch-Vlaanderen in Zeeland ligt. ingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat in Zeeland regelmatig deel neemt aan het beraad in de Provin ciale Staten. Wat de verbinding tussen west-Bra bant en Zeeuwsch-Vlaanderen betreft herinnerde de minister aan de auto verbinding van Breda met dit gebied waar men in Zeeland grote belangstel ling voor heeft. Hij citeerde in dit verband het boe- renspreekwoord ,,als het niet kan zo als het moet, dan moet het maar zoals het kan." Dat de Rijkswater staat niet voldoende 'n vooruitziende blik zou hebben gehad bij de aanleg van de haven van Breskens, waarbij de Veer- en de Handelshaven zijn ge scheiden. ontkende de minister. De zeer snelle ontwikkeling van het ver keer had omlegging van de grote ver keersweg noodzakelijk gemaakt. Tegen algemeen gehoorde klachten over de achterstelling van Zeeuwsch- Vlaanderen, bracht de minister in, dat de haven van Breskens in een prima staat is gebracht, dat de Braakmanpolder is ingedeeld, de ha ven van Terneuzen is verbeterd even als het rijkswegennet in Zeeuwsch - Vlaanderen. In het rijkswegenplan heeft Zeeuwsch-Vlaanderen meer ont vangen dan een evenredig deel aan kilometers elders, aldus mr. Algera. Bovendien zal het rijk nog zeer grote bedragen moeten besteden aan de nieuwe Veerhaven. Een tweede nieuwe veerpont van 8.000.000 zal niet kunnen worden gefinancierd, me de in verband met bestedingsbeper kingen, waaraan thans geheel Neder land zijn gerecht aandeel zal moeten opbrengen. De minister had dit laat ste persoonlijk en in bijzondere ma te" met zijn ambtgenoot van finan ciën besproken en er lijvige dossiers over bestudeerd. Voorts zeide hij, ten bewijze van de belangstelling van den Haag voor dit deel van ons land, dat de hoofd- (Advertentle) Een saluut aan kwaliteit Zó branden bromfietsen zullen voorlopig aan een maximum van veertig km gebonden blijven. De minis ter hield echter verdere maat regelen achter de hand, wan neer zou blijken dat hij niet ver genoeg is gegaan. (Advertenties) Bij de opening van de raad van Ovezande wijdde de voorzitter enige woorden aan het zo zwaar getroffen Honga-ije. Met algemene stemmen werd de heer L. Zuidhoff wederom benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur. Overeenkomstig verzoek van de onderwijsvereniging van de L.T.B. in het bisdom Haarlem werd beslo ten de landbouwhuishoudschool per 1 januari 1957 over te dragen aan de N.C.B., aangezien dit in verband met de wijziging van de grenzen der r.-k. bisdommen noodzakelijk is. Het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten werd voor het jaar 1957 vastgesteld op f 30.000—, Aan de Chr. zangvereniging „Kunst naar Kracht" werd een jaarlijkse subsidie van f 20.verleend. Besloten werd niet toe te treden als buitegewoor. lid van de KNAC. Overeenkomstig een schrijven van het departement van Sociale Zaken werd gewijzigd de redactie van de verordening op de keuring van waren, terwijl tevens conform het K.B. van 3 juli 1956 de bouwverordening werd gewijzigd ten aanzien van bepalingen betreffende het bouwen van schuilplaatsen bij de bouw van woningen. Premiën voor woningverbetering (Advertentie) werden toegekend aan: A. de Winter M. Rentmeester, M. Rijk en L. Oost hoek. Woningbouw In principe werd door de raad be sloten over te gaan tot de bouw van een 4-tal woningen door de gemeen te. mede in verband met een vesti ging in de gemeente van een station- nement der directe belastingen en accijnzen, omdat 2 ambtenaren in Ovezande worden geplaatst Definitief werd besloten over te gaan tot onteigening van twee per celen grond in deze gemeente zulks ten behoeve van woningbouw. Bij de rondvraag werd door de heer Mol aandacht gevraagd voor het leggen van een vepharding bij de bushalte Hollestelleweg, terwijl de heer van Steenbergen vroeg of het mogelijk is de lantaarn bij het post kantoor te veranderen in een nacht brander omdat ook 's morgens bij duister nog een aaatal mensen naar het postkantoor komen. Door de heer Remijn werd de aan dacht gevraagd voor een diepvries installatie. Door de voorzitter werd o.m. medegedeeld, dat het beheer van een dergelijke installatie in par ticuliere handen diende te_ zijn en dat de gemeente bereid is stimulerend te werken ten aanzien van dit object, maar dat het wel van belang is in de diverseorganisaties deze zaak nader te bezien om te kunnen komen tot het oprichten van b.v, een stich ting of coöperatie. Sluis bij Cadzand De minister kon de heer Vermooten geruststellen ten aanzien van de schut sluis bij Cadzand: de breedte en de drempeldiepte daarvan zijn juist de laatste weken opnieuw grondig door de Rijkswaterstaat bestudeerd. Deze dienst houdt zich thans ook bezig met de vraag, in hoeverre de belangen van de oestercultuur gediend kunnen wor den met de inlaat in het Veregat. Ook zal de minister een suggestie van de heer Kodde in overweging nemen om de waarde van de oesterbedrijven met het oog op eventuele onteigeningen reeds nu te laten taxeren, opdat een* mogelijk in de toekomst intredende waardedaling geen invloed meer kan hebben. De minister heeft voorts meegedeeld dat de waterstaatkundige verbindin gen in west-Brabant, waarnaar mr. Van den Heuvel had gevraagd (Ro- ville, Roodevaart en Markvliet) eerst kunnen worden ter hand genomen, wanneer zekerheid is verkregen over de aanleg van de Rijn-Scheldeverbin- ding. Deze beide verbindingen, die overigens niet door het rijk moeten worden uitgevoerd, wachten dus op een uitspraak van de Belgische rege ring. Ook minister Algera heeft het volste vertrouwen uitgesproken, dat het overleg met de Belgische rege ring tot wederzijdse bevrediging zal verlopen. Het Deltaplan In een zeer voorlopig antwoord op i de vragen, die»over het Deltaplan wa- ren gesteld, kon de minister meedelen dat de vrees voor rechtsonzekerheden j van de Kamer ongegrond was en dat de hoogte van de subsidies die voor uit te voeren werken aan water schappen worden gegeven, nauw ver band houdt met de technische ont werpen die daarvoor worden ge maakt. Dat er 20.000.000 op de vorige begroting voor verbetering van zwak ke plekken in de dijken niet zijn uit gegeven, acht de minister niets bij zonders, wanneer men slechts bedenkt dat deze verbeteringen een voldoen de financiële armslag waren, terwijl de omvang van de komende werken nooit is te overzien. Biesboscli De recreatiemogelijkheden in en buiten de Biesbosch en belangen van de natuurbescherming in dat gebied worden nauwkeurig bezien alvorens een plan in uitvoering komt. De minister zal de verkeers veiligheid bevorderen door een spoedige bescherming van de voetgangers, hij wil geen maxi mumsnelheid buiten de bebouw de kom invoeren, wanneer zich geen excessen voordoen. De Twee oude, trouwe leden van ,,de Harmonie Terneuzen" hebben in het repetitielokaal, waar zij vele jaren met toegewijde aanhankelijkheid hebben Voor de vijfde maal heeft de win keliersvereniging Clinge Vooruit een actie op touw gezet tijdens de St. Nicolaascampagne. Ook dit jaar is er weer een hoogtepunt bereikt, hetwelk de vorige acties verre overtrof. Het begon in 1952 met een actie die beslist de moeite waard was. De winkeliers van de vereniging Clinge Vooruit besloten om eendrachtig bij aankoop van iedere gulden een punt gratis cadeau te geven. Vijftig pun- len gaven recht op een entreebewijs voor een der bonte avonden. De eer ste keer konden er twee avonden georganiseerd worden. Elk jaar moest er een avond bij, zodat er dit jaar zes avonden gehouden worden En wat er op deze avonden ge presenteerd wordt is beslist de moei te waard. De bekendste radio-ar tiesten maken een reis naar Clinge om er aan eer. bonte avond mee te werken. Het zou te ver voeren om al de bekende sterren op te sommen, welke in de afgelopen jaren in Clin ge voor bet voetlicht kwamen. Dit jaar echter heeft Max van Praag (Advertenties) Jar. ver twee avonden verzorgd, terwijl van Ostade er eveneens twee zorgd heeft. En nu komen er vol gende week op 17 en 18 december nog twee avonden waarvan een door het gezelschap van Tom Erich en de andere door het gezelschap van de K.R.O zal verzorgd wodden. De belangstelling voor de avonden is buitengewoon. Bij iedere voorstel ling is de zaal tot in alle hoeken ge vuld. Bovendien wordt aan het einde van iedere voorstelling een massa prijzen verloot, waardoor aan ieder gratis kans wordt gegeven om een der prachtige prijzen te winnen. Van ver buiten de gemeente komen de kopers naar Clinge om er de punten te verzamelen en tegenwoor dig te kunnen zijn op één of meer gezellige bonte avonden. Het is dan ook te begrijpen, dat het actieve bestuur var. de winke liersvereniging Clinge Vooruit o.l.v. de voorzitter de heer Jos. Seghers geen enkele moeite gespaard laat om alles goed te doen verlopen. De or- gansatie vergt natuurlijk veel werk en vooral de keuze van de gezel schappen baart vele moeilijkheden. Doch ieder jaar weet het bestuur er zich doorheen te slaan en met dezelf de ijver de plannen te maken voor het volgende jaar. wekken (zo nodig!) een uur lang f 27.-, f 43.* gerepeteerd, afscheid genomen van is beloond met de ere-medaille in Ojanje-Nassau. De heer A. Hamelink (bariton) is gedurende zestig jaren een steunpi laar van de Harmonie Terneuzen" geweest. De heer J. C. "t Gilde (tuba) werd als zestien-jarige lid en heeft dit vijf en vijftig jaren in alle getrouwheid volgehouden. En de keren dat zij niet op de repetitie waren zijn op de vin gers van één hand te tellen. Het was in ,,die goeie ouwe tijd" zelfs zo, dat zij soms na een lange en harde werk dag recht van het werk, nog in hun werkplunje gingen repeteren, want zij wilden geen repetitie missen en iets waarvoor zij liefde hadden, wel daar hadden zij dan ook alles voor ovjer. Een voorbeeld voor velen. In de bovenzaal van café ,,La Belle Vue" waren verreweg de meeste le den van ,,de Harmonie Terneuzen" met hun dames aanwezig, samen met het bestuur en als eregast burgemees ter mr. Tellegen. Toen de heer J. F. Filius de beide jubilarissen (de heer 't Gilde was vergezeld van zijn echtgenote) de zaal binnen leidde, werden zij zeer muzi kaal welkom geheten, een welkom waar alle instrumenten van ,,de har monie" aan te pas kwamen. Dit werd nog eens extra overgedaan door de heren Herrebout en Stoffels en ten slotte door de voorzitter, de heer C. L. de Smidt, die hen van harte wel kom heette en hen dankte voor de wijze waarop zij beiden hun beste krachten aan ,,de Harmonie Terneu zen" hebben gegeven. Burgemeester mr. Teilegen stelde beide jubilarissen ten voorbeeld aan de jongeren en verheugde zich over de liefde en toewijding die zij beiden voor hun liefhebberij hebben'getoond. Daarna las de burgemeester het koninklijk besluit voor, waarbij aan beiden de ere-medaille werd toege kend. Toen de burgemeester hun deze on derscheiding had opgespeld, speelde de h aonie twee coupletten van het Wilh .us. Ook de voorzitter, de heer De Smidt, roemde de trouw van beiden, „maar er is een tijd van komen en van gaan en zo staan jullie je plaats af aan de jongere generatie". Ook de voorzitter verheugde zich over de welverdiende onderscheiding, maar voegde er aan toe dat dit afscheid dat hen zwaar moet vallen, niet voor goecjl is. ,,Op de laatste algemene ver gadering hebben wij besloten u het ere-lidmaatschap van de „Harmonie Terneuzen'" aan te bieden en jullie namens de harmonie de draag-me- daille te schenken". Hij hoopte ten slotte op een blijvende belangstelling van beiden.' Ook burgemeester Tellegen werd hun muziek" en deze verknochtheid brons, verbonden aan de orde van I dank gebracht en dit werd besloten j met een mars van de harmonie, waarvoor de toch nogal ruime zaal veel te klein w.as. Directeur J. Meyers roemde het feit, dat bij de beide jubilarissen het verenigingsbelang altijd nummer één is geweest. ,,Nu de harmonie er goed' voor staat, kan ik me indenken dat het moeilijk is voor jullie om af scheid te nemen. Het is dan ook mede aan jullie trouw en toewijding te dan ken dat wij in het laatste concours in de afdeling Uitmuntendheid de eer ste prijs met lof hebben gekregen en daar zijn wij jullie heel dankbaar voor", aldus de heer Meijers. De heer 't Gilde bracht dank aan Koningin en burgemeester en aan het bestuur voor deze onderscheiding. Een ogenblik was de ontroering hem beslist de baas. Hij besloot met een ,.lang leve de Harmonie", een wens, die door de leden juichend werd over genomen. Ook de heer Hamelink bracht zijn welgemeende dank en vond dat hij instrument en uniform aan een jon gere moest overdragen. „Eerlijk jon gens", zo zei hij, ,,ik kon niet meer mee in de stad, maar dit zeg ik jullie wel: Je bent nog niet van me af, want morgenavond kom ik naar de repetitie". Dit was dan het einde van het of ficiële gedeelte. De verdere avond is er zeer vrolijk feest gevierd en de jubilarissen hebben episoden uit hun muzikale tijü, al of niet berijmd moe ten aanhoren. Bij het vierjarig bestaan van de vogelvereniging De Vlaamse Gaai te Clinge zal er op 15 en 16 december a s. in de zaal bij L. van Duyse voor de derde maal een tentoonstelling georganiseerd worden. In het korte tijdsbestek van vier jaar zijn er reeds vele moeilijkheden geweest. Het is te begrijpen, dat een dergelijke klei ne vereniging met vele moeilijkheden moet kampen. Zelfs werd eenmaal op een vergadering besloten om de vereniging op te heffen, waardoor verscheidene leden, welke lid wens ten te blijven van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, lid wer den van verenigingen in naburige plaatsen. Bij een latere heroprich ting werd alles flink aangepakt en zo is men gekomen tot een leden tal van vier en twintig. De tentoonstelling zal gehouden worden in de zaal St. Cecilia bij L. van Duyse. De leden zullen hier hun vogels kunnen inzenden t.w. diverse soorten kleurkanaries, tropische vo gels w.o.' parkieten, wildzang en te vens verschillende soorten fazanten. Het ziet er naar uit, dat het een zeer goed verzorgde tentoonstelling zal worden, waar de liefhebbers naar hartelust kunnen genieten. Ook voor niet-iiefhebbers zal er genoeg te zien zijn aan diverse soorten vogels. Alle vogels zullen gekeurd worden door eon Belgische keurmeester, terwijl aan de hand van de behaalde punten prijzen zullen worden uitgereikt. De samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland hebben een schrijven gericht aan de Tweede Kamer, waarin aandacht wordt gevraagd voor de verkeerspro blemen van Zeeland. In dit schrijven wordt herinnerd aan besprekingen met een commissie uit de Raad van Waterstaat, waarin naar voren is gebracht, dat het zeker in de bedoeling lag een tweede en zelfs derde veerboot te bouwen voor het veer Vlissingen-Breskens. Op grond hiervan werd het nodig geoor deeld te Breskens een geheel nieuwe veerhaven ten westen van de be staande haven aan te leggen. Aangezien de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn memorie van antwoord te ken nen heeft gegeven, dat voors hands alleen de bouw van één nieuwe veerboot doorgang kan vinden, dringen de samenwer kende Kamers er bij de Tweede Kamer op aan, te willen bevor deren, dat op de rijksbegroting voor 1957 alsnog een post wordt uitgetrokken voor de bouw van althans een tweede veerboot. Opgemerkt wordt nog, dat de bouw van een tweede veerboot niet gezien moet worden als een definitieve op lossing van de verkeersproblemen, maar als een overbrugging van de huidige moeilijkheden en van die in de naaste toekomst. Graautc GESLAAGDE FILMAVOND Door de AssumptioniSten uit Steen bergen werd de mooie geluidsfilm Mandy gedraaid. Tevens werd een film vertoond van de Ziekenbedevaart naar Beauraing en een komische Charlie Chaplin film. De zaai heeft dus volop kunnen genieten, want al gemeen wordt de hoofdfilm als een zeer mooie en aangrijpende film ge roemd. Aan deze voorstelling had men een verloting verbonden, waaraan fraaie prijzen, o.a. een mooi kruisbeeld, wa ren gekoppeld. De netto-opbrengst van deze verloting was bestemd om de onkosten te dekken voor een zie kenbedevaart naar Beauraing. Deze onkosten bedragen voor een drie daagse bedevaart ongeveer f. 50,-- een liggende patiënt kost nog een vijf tal guldens meer. De opbrengst van deze verloting bedroeg rond de f. 90,--. zodat wel een paar Graauwse zieken tot de gelukkigen zullen behoren. NIEUW BEELD In alle eenvoud is een mooi nieuw Mariabeeld geplaatst in het door de kajotters gebouwde veldkapelletje aan de Stenen Beer. Het eerste beeld je werd enkele maanden geleden, zeer waarschijnlijk door een of meer vandalen, uit het kapelletje wegge haald en ter plaatse vernield. Het nu geplaatste beeld is van natuur steen vervaardigd. WEGOMLEGGING Doordat men op de Oude Kaai be gonnen is met de herbestrating van de vorig jaar aangelegde klinkerweg, is de verbinding Graauw - Paal voor enige tijd verbroken. De nieuwe weg door de Melopolder is reeds zover hersteld, dat men na nog een weekje werken, zeer waarschijnlijk gebruik zal kunnen maken van deze verbin ding. Koewacht HERWONNEN LEVENSKRACHT Het plaatselijk comité van Herwon nen levenskracht alhier kwam in ver gadering bijeen. Hierop werd beslo ten om financieel bij te dragen in de verpleegkosten van 25 tuberculose Hongaarse vluchtelingen, die ver pleegd worden in het sanatorium ..Berg en Bosch". Verder werd het besluit genomen op 2e Kerstdag een T.B.C. Schieting te organiseren, wel ke verzorgd zal worden door de maatschappij ,,Elk zijn recht" onder de kundige leiding van de voorzitter Eleteer van Damme. Voor deze schie ting worden door de plaatselijke mid denstand prachtige prijzen beschik baar gesteld. Stoppeldijk GESLAAGDE MIVO-ACTIE De MlVO-actie, waaraan werd deelgenomen door de winkeliers van Stoppeldijk, Boschkapelle en Hengst dijk. die zijn verenigd in de r.-k. Middenstandsafdeling Stoppeldijk, is ook dit jaar buitengewoon goed ge slaagd. Aan het publiek werden bon nen uitgereikt, waarop de plaatskaar- ten waren te krijgen voor een toneel uitvoering. Twee avonden achtereen gaf het Reizend Zeeuws Volkstoneel onder regie van drs. L. Lockefeer in het Verenigingsgebouw een opvoering en beide avonden was de zaal zeer druk bezet. De bekende toneelgroep bracht met veel succes het stuk ..Houtworm" op de planken, een door de regisseur geschreven blijspel. Met veel vaart en goede typeringen gaven speelsters en spelers een vlotte ver tolking van dit vrolijke Vlaamse spel. Na afloop van de voorstelling werd een groot aantal prijzen onder de aanwezigen verloot. Aardenhurg AUTO TEGEN LICHTMAST. In een scherpe bocht aan het einde van de Herendreef nabij de Elder- schans kwam een vrachtauto van J. R. uit Breskens door de gladheid van het wegdek te slippen, waardoor hij tegen de aldaar staande lichtmast van de straatverlichting opvloog. Deze werd ernstig beschadigd en moest door de N.V. Prov. Zeeuwse Elektri- citeits Mij. worden verwijderd. Deze mast was eerst in februari van dit jaar daar geplaatst en stond daar zo in de bocht vlakbij de weg, dat menig een vreesde, dat deze er wel eens aan zou moeten geloven, hetgeen dus vrij spoedig het geval is geweest. GOED VERZORGDE TONEELUITVOERING. VAN „RODANBORCH". De r.-k. toneelvereniging „Rodan- borch" trad in het r.-k. jeugdgebouw voor de eerste maal in dit wintersei zoen voor het voetlicht met het drama in drie bedrijven van A. Boere „Ve nijn". Door de grote toeloop op beide avonden bleek de zaal waarin het stuk werd opgevoerd weer eens te klein te zijn. Overal moesten stoelen worden bijgezet en nog moesten diverse be zoekers worden teleurgesteld. Door dat ook de zaal vrij primitief is inge richt moest men zich op het toneel behelpen. Desondanks was de uitvoe ring goed verzorgd tot in alle onder delen. Er gaan echter geruchten dat de zaal zal worden uitgebreid en wel, doordat het lokaal in het verlengde der zaal er zal worden bijgetrokken. Met het uitbreken van een muur zou dan kunnen worden volstaan en daardoor zou een veel grotere ruimte worden geschapen. De opening geschiedde door Fl. van Waes, die de genodigden, waaronder wij opmerkten burgemeester J. van Dongen en de gemeente-secretaris J. M. Paridaen met hun echtgenoten, en het publiek van harte welkom heette. Het spel bleek er vergeleken bij vorig jaar weer op te zijn vooruitgegaan. Er was een bijzondere zorg aan de uitvoering besteed tot in de kleinig heden toe. waarin onmiskenbaar de regie van Albert de Vrieze tot uiting kwam. Ook het decor zag er fleurig uit. iets wat gezien de beperkte mo gelijkheden alleen tot lof kan strek ken. De rol van hoofd van het gezin en industrieel werd vertolkt door Eugène Rijckaert, die zijn best deed om zich in zijn rol in te leven. Mevr. E. Sierens-van Pamelen, die de rol van zijn echtgenote vervulde, kweet zich goed van deze moeilijke taak en speelde heel natuurlijk evenals mej. Rita Jonckheere als pleegkind, die op viel door haar vlotheid. Mevr. A. DiericTc-Robesin heeft haar speciale mahier van optreden en deed het dan ook in haar rol van praatgrage schoon zuster weer uitstekend. Fl. van Waes als zwager en W. de Vrieze als diens zoon speelden verdienstelijk, terwijl de kleinere rollen van dienstbode en tuinman goed getypeerd werden door Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 13 december, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 10.48 en 23.36 uur; te Terneuzen om 10.26 en 23.06 uur en te Vlissingen om 10.03 en 22.43 uur. mej. M. Dierick en W. Gijs. G. de Bruijne zorgde als ongetrouwde schoonbroer weer voor de vrolijke noot, doch getuigde ook in ernstiger ogenblikken zijn mannetje te kunnen staan. In de pauze werd door mej. Rita Jonckheere nog een zangnummer ver zorgd, waarbij zij onverwacht nog as sistentie kreeg van een duo-zanger. Het bestuur der stichting prot. Streekziekenhuis heeft B. en W. ver zocht om 2.75 ha bouwterrein te ko pen ten noorden van de Heernisseweg Valckeslot. Naar aanleiding hiervan schrijven zij de raad: „Zoals u wellicht bekend zal zijn heeft het stichtingsbestuur het oog gevestigd op enkele percelen van het terre.ii Valckeslot, welke oorspronke lijk als bouwblokken waren bestemd. In verband hiermede zijn wij van mening, dat de verkoopprijs zal die nen te worden bepaald alsof de voor gestelde woningen inderdaad worden gebouwd, rekening houdende met 'n vermeerdering c.q. vermindering met enkele bedragen wegens mindere of meerdere kosten van openbare wer ken. Bij de exploitatie-opzet is er van uitgegaan, dat in het gehele be treffende complex 491 woningen kun nen worden gebouwd en dat de ge middelde grondprijs behoort te wor den bepaald op f. 1850,— per woning. Rekening houdend met een en an der stellen B. en W. de raad voor het gevraagde terrein te verkopen voor f. 203.390.—. Door het overlijden van de heer J. de Kok en het vertrek van drs. J. Knibbe, zijn er vacatures ontstaan in de huurcommissie. B. en W. stellen de raad voor in deze vacatures te voorzien door de benoeming van de heren J. Goede- mondt en J. Laport. VERKOOP VAN EEN INDUSTRIEHAL De N.V. Ijzerhandel v.d. Vliet en de Jonge, die sinds enkele jaren een industriehal der gemeente aan de Edisonstraat huurt, heeft het ge meentebestuur verzocht de hal te ko pen. De hal heeft destijds de gemeen te ruim f. 86.000 gekost en b. en w. stellen thans de raad voor om haar aan de N.V. te verkopen voor 77.369 daar in de betaalde huur reeds een aflossing stak. Heinkenszand Veilig verkeer was troef Met slagzinnen en affiches had het Verbond voor Veilig Verkeer bij de inwoners belangstelling gewekt voor de te houden veilig verkeersdag. Op de dag zelf reed een geluidsauto door de straten en gaf verkeersaanwijzin- gen. Stoere knapen van de lagere scholen fungeerden als verkeersbri- gadiertjes. De avonduren bewezen dat de belangstelling inderdaad was gewekt, want toen de verkeersfilms werden vertoond, bleek zaal 'Hoon- dert te klein. Onder de aanwezigen waren bur gemeester Derckx en zijn echtgenote. In zijn openingswoord legde de bur gemeester de nadruk op het feit dat het hedendaagse verkeersprobleem ons allen ter harte dient te gaan. In het kort schetste hij de ontwikke ling van het verkeer en gaf met enkele cijfers de ontstellende gevol gen van roekeloosheid en onbedacht zaamheid op dat gebied. Na in het kort het toekomstige verplichte verkeersonderricht op de scholen te hebben aangestipt, bracht hij dank aan de plaatselijke rijks politie i.v.m. de door hen juist be ëindigde verkeerscursus, in het bij zonder aan de docent, de wmr. Ie kl. G.H. van Engen. De toerneeleider van het verbond voor veilig verkeer sprak een propa gandistisch woord, waarna een drie tal interessante verkeersfilms wer den vertoond. Het programma werd besloten met de suggestieve kleuren film „Land onder de zeespiegel". In de middaguren werden voor de kin deren der drie scholen jeugdverkeers- films vertoond. Nisse NIEUW GEBOUW VAN BOERENLEENBANK Ook Nisse heeft een nieuw boeren leenbank-gebouw gekregen. Met de nodige plechtigheid heeft de ingebruikneming plaats gehad en een hele rij sprekers trad naar voren om bestuur en gemeente te compli menteren met deze nieuwe aanwinst. De voorzitter, de heer J. Mol open de de bijeenkomst en herdacht o.m. de verdiensten van de oud-kassier, de heer A.v.d. Poest Clement. Tenslotte bood een dochtertje van kassier v.d. Does burgemeester Jan sen de sleutel aan. die toen de deur opende en de genodigden gelegenheid kregen het nieuw gebouw te bezichti gen. Borxsele Landmijn gevonden Bij werkzaamheden aan een water gang nabij de hoeve „De witte Pauw" stootten de arbeiders op een vrij grote landmijn. Reeds eerder werden in de zelfde omgeving 'n viertal van deze gevaarlijke dingen gevonden De mijnopruimingsdienst is ge waarschuwd. zodat de mijn wel spoe dig onschadelijk zal worden gemaakt. OOSTBURG Ledel 8 uur: The rose tattoo SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De gravin gaat barrevoets. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De hofnar GOES Grand: Het complot der valse munters. MIDDELBURG Electro: De maniak. VLISSINGEN Alhambra: Het mysterie van de gesmoorde stemmen. Luxor: French can-can. GOES Schuttershof: Chopin-avond door Willem Andriessen. Grand: Ge vaarlijke ontmoetingen. MIDDELBURG Electro: Het doden masker. VLISSINGEN Alhambra: De onsterfe lijke Mozart. Luxor: French can-can. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De lustige weduwe. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Peer Gynt.

de Stem | 1956 | | pagina 2