Boedapest geïsoleerd, gevechten in westelijk Hongarije on COMMUNISTEN HEBBEN HET MASKER AFGERUKT „V.N. STAAN VOOR EEi ZWARE VUURPROEF" Malenkov naar Boedapest „Drama Weinberger" werd berecht Indonesië geteisterd door natuurrampen Jan Raas uit de 's-Heerenhoek gaat missie INTENSIEF EENHEIDS OVERLEG IN PARIJS Canadees lijnvliegtuig vermist Zuiveringsoperaties langs de Oostenrijkse grens r DAGBLAD VOOR ZEELAND Aartsbisschop van Westminster AUTO TE WATER, DRIE DODEN DE DOOD OP DE WEG TALRIJKE ARRESTATIES Resolutie werd ingediend Minstens 40 mensen gedood Twee havenwerkers verongelukt Weinig verandering In Kenya is werk aan de winkel Egyptenaren vielen Britse patrouille aan Dulles sprak met Lloyd en Pineau Korps Mariniers 291 jaar Baby sit... 96e JAARGANG No. 22325 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlindla. Versclujnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. £i. M. L. de Rechter, P V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prfn bij voorultbet t 6.50 p. kwartaal, p. post t UO, p. week (ultsi. bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 11 DECEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd, 'bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - C OSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Een foto vail mgr. William Godfrey, die door Paus Pius XII benoemd is tot opvolger van kardinaal Griffin als aartsbisschop van Westminster. Maandagmorgen om half acht is, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, een bestelauto van een aannemersbedrijf te Stadskanaal onder Hoogezand in het Oude Win- schoterdiep geraakt. In de auto be vonden zich twintig werknemers van het bedrijf. Ze waren op weg naar hun werk te Kropswolde. De auto verdween vrijwel geheel onder water. Door van alle kanten direct toege schoten hulp mocht het gelukken alle inzittenden uit de auto te halen. Drie van hen bleken buiten kennis te zijn. Er werd langdurige kunstmatige adem haling toegepast, doch het gelukte niet de levensgeesten weer op te wekken. De slachtoffers zijn J. Idema. 44 jaar. gehuwd, één kind; J. Leeuwinga, 44 jaar, gehuwd, geen kinderen; G. Goe- ree, 50 jaar, gehuwd, drie kinderen. STADSKANAAL: Een bestelauto, die arbeiders vervoerde, reed in het Winschoterdiep. Drie personen werden hierbij gedood. (Zie ook elders op deze pagina.) KAATSHEUVEL: De 78-jarige W. V. werd bij het oversteken van de weg door een auto gegrepen. Hij overleed ter plaatse. (Zie ook elders in dit blad.) Ofschoon fle berichten nit Hongarije uiterst schaars zijn, is het toch duidelijk, dat de communistische regering in samenwerking met de Sovjet-troepen, een beslissende aan val is begonnen op de democratische krachten in het land. In verschillende plaatsen is het tot hevige botsingen geko men tussen vrijheidsstrijders en de troepen van Kadar. Radio-Boedapest zond een mededeling uit, waarin „alle aanhangers van het volksregiem, die in staat zijn wapens le dragen", opgeroepen werden zich onmiddellijk te mel den, „voor het afslaan van de openlijke aanval van de le- genrevolutie". De politie heeft een cordon getrokken rond Boedapest, zodat niemand de stad in of uit kan. De regeringsradio constateerde iet wat onthutst, dat er een vergissing in het spel moest zijn, omdat door de ijzeren ring rond de hoofdstad de voedselvoorziening in gevaar komt. In westelijk Hongarije zou hevig worden gevochten. Berich ten uit Belgrado gewagen van schermutselingen in het gebied van Pees, bij de Zuidslavische grens, in Szombathely, bij de Oostenrijkse grens en in de streek van Komarom, bij de Tsje chische grens. tra-revolutionairen, Langs de gehele Oostenrijks-Hon gaarse grens zijn de Russen bezig met grootscheepse zuiveringsopera ties. Er zouden reeds 1700 arrestaties zijn verricht. Volgens sommige ge ruchten zou kolonel Pal Maleter, de ,,held van Boedapest", zelf de ver zetsgroepen "leiden. De enige zinspe ling van de regeringsradio op de af gekondigde staking, lag vervat in een verzoek aan de spoorwegambtena ren. onmiddellijk het werk te her vatten", In Boedapest zijn gisterochtend geen dagbladen verschenen. Hongaar se troepen en afdelingen van het Sov jet-leger hebben op grote schaal huis zoekingen verricht naar verboden wa pens. Volgens mijnwerkers uit noord- Hongarije zijn te Salgotarjan, bij de I Tsjechische grens, tachtig personen om het leven gekomen tijdens beto- j gingen waaraan 10.000 mensen deel- namen. De vrijheidsonderdrukking in Hon- I garije wordt door de regering Kadar met het typisch stalinistische jargon goedgepraat. ,,De verstandige ele menten in de arbeidersraad", zo heet het, waren machteloos tegen de con- EEN VOORAANSTAANDE Joodse lei der in Zuid-Afrika is door de rege ring uit het land gewezen, omdat hij zich gekeerd had tegen de rassenpoli tiek van de overheid. DE EOKA, de ondergrondse verzets beweging op Cyprus, heeft in een „oorlogscommuniqué" bekendgemaakt dat door haar optreden in november meer slachtoffers onder de Britse strijdkrachten zijn gevallen dan het Brits-Franse optreden in Egypte aan doden n gewonden heeft gekost. HET EERSTE congres over de aan wending van atoomenergie in de landbouw is gisteren in Wageningen begonnen. De bijeenkomst is belegd door de Europese contactgroep van de F.A.O. PROF. IR. J. JAGER Gerlings, een van de bekendste bosbouwkundigen in Nederland, heeft gisteren te Wa geningen zijn tachtigste verjaardag gevierd. EEN 42-JARIGE Zwitserse journalist zou door Tsjechische grensbeambten zijn gearresteerd, omdat hij een 18-ja- rig meisje uit Tsjecho - Slowakije trachtte te smokkelen. Het meisje had zich verborgen in een speciaal aan gebrachte schuilplaats onder de zit bank van de auto. MAANDAGMIDDAG is een vierjarig jongetje van de familie R. te Maas tricht, bij het spelen, in het water van het bassin aan de Boschpoort geraakt en verdronken. GUY MOLLET, de Franse premier, heeft maandag de eerste twee ver trouwensvota over haar begroting voor 1957 gewonnen. die de functies van de volkspolitie wilden overne men". Het Weense blad ,,Neuer Kurier" meldt, dat twee' van zijn verslagge vers aan de Hongaarse grens met Zuidslavische partisanenleiders heb ben gesproken. De Zuidslaven zeiden, dat ze op eigen initiatief naar Hon garije waren gegaan om daar ver zetsstrijders op te leiden. Russische soldaten hebben zondagnacht met twee machinegeweren geschoten op een Oostenrijkse trein, die de Hon gaarse corridor, tussen Wenen en Rat- tersdorf, passeerde. Twee Sovjet-of ficieren kwamen later excuus maken. De Russische wachtposten hadden de trein voor een vluchtelingentrein aan gezien Zieke Hongaren, die door de Russen naar hun land werden teruggestuurd, hebben briefjes meegesmokkeld van jonge landgenoten, die door de Rus sen werden gedeporteerd en thans in de Sovjet-Unie worden vastgehouden. Uit deze brieven blijkt duidelijk, dat de berichten over deportaties op grote schaal inderdaad niet overdreven ge weest zijn. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft een be roep op alle arbeiders in de wereld gedaan, hun solidariteit met de col lega's in Hongarije te demonstreren. In diverse landen is bezwaar gemaakt tegen sympathie-stakingen. De arbei ders, meent men, kunnen ook anders zins hun solidariteit betuigen. In Djakarta heeft de overheid een grote demonstratie verboden, die door 56 organisaties zou worden gehouden uit protest tegen de Sovjet-terreur in Hongarije. In een resolutie hebben de initiatiefnemers nu gezegd, dat zij de houding van de regering uiterst be denkelijk achten. Tegen de anti-En gelse en anti-Franse demonstratie j van enkele weken geleden werden immers géén maatregelen genomen... Zestien landen, waaronder Nederland, hebben nu bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de resolutie ingediend, waarin de Sovjet-Unie verantwoordelijk wordt gesteld voor het bloedvergieten in Hongarije en nogmaals wordt aangedrongen op onmiddellijke terugtrek king van de Sovjet-troepen. In de resolutie wordt gezegd, dat de gebeurtenissen van de laatste tijd „duidelijk de wil van het Hongaarse volk hun vrijheid en onafhan kelijkheid te herkrijgen, hebben aangetoond". De Amerikaanse vertegenwoordiger Lodge verklaarde, dat, nu al het an dere is mislukt, de Algemene Vergadering de „plechtige climax" heeft bereikt. De Fransman Broustra zei, dat de Verenigde Naties thans de zwaarste vuurproef van haar geschiedenis ondergaan. De Sovjet-Unie is besloten druk te blijven uitoefenen totdat er een regering te Boedapest zetelt, die haar gehoorzaamt India heelt voorgesteld, dat Hammarsk.joeld onmiddellijk over de Hon gaarse crisis gaat onderhandelen met de Russische en Hongaarse vertegen woordiger bij de Verenigde Naties en toestemming tracht te krijgen voor een bezoek aan Moskou en Boedapest. In Boedapest deed maandag hard nekkig het gerucht de ronde dat de Sovjet-vice-premier Malenkov vrijdag en zaterdag jl. opnieuw de Hongaar se hoofdstad heeft bezocht en van daag terug zal komen. Dit zou dan geschieden om Kadar te helpen het hoofd te bieden aan de 48-uurs sta king, die de afgelopen nacht om 12 uur van kracht is geworden. Men herinnert eraan dat het eerste bezoek, dat Malenkov zou hebben ge bracht, samenviel met een onbuig zame houding van Kadars regering tegenover de arbeiders en dat zijn tweede mogelijke bezoek vlak aan de ontbinding van de centrale arbeiders raad vooraf ging. Volgens hetzelfde bericht heeft Malenkov besprekin gen gevoerd met Zoltan Tildy, voor zitter van de partij der kleine boeren en minister van Staat in Nagy's voormalige kabinet. Reizigers die maandag uit Boeda pest in Wenen aankwamen, vertel den dat men aanneemt dat de over grote meerderheid der Hongaarse ar beiders ondanks de afkondiging van de staat van beleg en de arres tatie van de arbeidersleiders zal staken. Volgens hen zullen de arbeiders niet hun toevlucht nemen tot gewa pend verzet, maar een campagne vèn ..burgerlijke ongehoorzaamheid" be ginnen om van hun verzet tegen de regering te getuigen. In het afgelopen weekeinde zijn vele streken van de Indonesische Archipel door overstromingen, stormwinden en aardverschuivingen geteisterd. Zowel van Oost- en West-Java, als uit midden Sumatra stromen de onheilsberichten de hoofdstad binnen. Minstens veertig personen werden gedood en 7.500 huizen werden ver nield of beschadigd door orkanen in het gebied van Banjuwangi, in de pro vincie Oost-Java. Als gevolg van aardverschuivingen is het rail- en weg verkeer in het getroffen gebied ver broken, waardoor het werk van de reddingsgroepen gehinderd wordt. In het gebied van Djember, eveneens in Oost-Java, zijn 200.000 hectaren sawah overstroomd. De ruim 300 km lange Brantas-rivier is als gevolg van de hevige regens buiten haar oevers ge treden. Volgens berichten worden 200 vissers van Oost-Java en het nabij gelegen Madura vermist. Berichten over overstromingen, on dergelopen rijstvelden en verbroken verbindingen komen ook binnen van midden-Sumatra. Nog slechts een week geleden verdronken zeventien perso nen. toen overstromingen Medan, de hoofdstad van noord-Sumatra, troffen. In West-Java zijn ten minste vier rivieren als gevolg van de voortdu rende regenval buiten haar oevers ge treden. In het district Tjiamis werd een aantal huizen door de woest kol kende Tjitjendo-rivier meegesleurd. De schade loopt in de miljoenen ru- piahs. In de Lekhaven te Rotterdam heeft zich maandagmiddag omstreeks drie uur bij het laden van een binnenschip een ongeval voorgedaan, dat het leven heef. gekost aan twee havenarbeiders, terwijl een derde licht werd gewond. De slachtoffers waren de 43-jarige W. G. en de 25-jarige L. P. Arbeiders waren bezig een hijs ijze ren pi.ipen, die een gezamenlijk ge- wichF hadden van 2500 kilo in het binnenschip „Vios" te laden. Op on geveer tien meter hoogte boven het schip gleden de pijpen uit de strop, drukten de houten luiken van het schip in en kwamen op de twee ha venarbeiders terecht, die op slag wer den gedood. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond, opge maakt maandagavond 23.15 uur. Veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen of motregen en ook hier en - aar mist. Matige, langs de kust tijdelijk vrij krach tige zuidwestelijke wind. Weinig 1 verandering in t mperatuur. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige tot vrij sterke wind uit het zuidwes- ten Zwaar bewolkt tot betrokken Lichte regen of motregen. Lichte daling van de temperatuur. Vandaag: zon onder 16.29 uur maan onder 18.36 uur. Morgen: zon op 8.33 uur, maan op 10.41 uur. Jan Raas uit 's-Heerenhoek begint van daag aan een nieuw levensavontuur. Nog voor de middag stapt hij op Schiphol in sen vliegtuig van de K.L.M., dat hem in drie dag-etappes naar het hartje van Afrika, Kenya brengt, waar hij de fa thers van Mill Hill terzijde gaat staan als bouwkundig tekenaar en timmer man in hun missie-werk. Gistermorgen, kort voor hii naar Holland ging, hebben we de 24-jarige jongeman in de ouderlijke woning aan de Stooflaan te 's-Heerenhoek gespro ken en na enige aarzeling ook aan het woord gekregen. Als goed Kajot- ter had het hem zeer geïnteresseerd, wat er in het Kajottersorgaan zo al geschreven was over de noodzaak om de missionarissen een hand toe te steken als vakbekwaam arbeider. Eveneens had hij met belangstelling gevolgd hoe enkele van zijn collega's de grote stap reeds hadden gezet. Idealistisch van aard had hij terstond er veel voor gevoeld hun voorbeeld te volgen, maar als voorzichtige Zeeuw had hij eerst de consequenties goed willen overdenken eer hij een de finitief besluit nam. Een nieuwe oproep in ons blad had de doorslag gegeven. Spontaan had nij zich toen gemeld, waarna alles vlug zijn beslag kreeg. Omdat Jan Raas de Engelse taal niet machtig was, volgde h«j de laat ste drie maanden, tegelijk met de Amsterdammer Antoon Wiegman die machinebankwerker is, een cursus te Tilburg. Een andere KAJ-er, Frans v d Laak uit Tilburg, is op 8 september jl. al naar Kenia gegaan, in gezel schap van father Bührs, onder wie het drietal gaat werken te Mawego. Jan Raas, die zich contractueel voor twee jaar aan de Mill Hill-mis- sie verbonden heeft, zei vol goede moed op weg te gaan. Hij weet dat het geen plezierreisje gaat worden of een vakantieuitstapje, maar dat schrikt hem niet af. Veel hoopt hij voor de missie te kunnen doen, met alleen door zelf behulpzaam te zijn bij de bouw van kerken en scholen, doch ook door de jonge inlanders te helpen vormen via het ambachts- onderwijs en het praktische werk. De wakkere jonge Zeeuw komt be slagen op het ijs. Hij kreeg eerst een opleiding aan de Goese ambachts school; werkte als timmerman en als betonwerker bij de sluizenbouw te Vlissingen. Enkele jaren volgde hij ook een cursus als bouwkundig teke naar en dat er pit in hem zit, be wijst ook de reis, welke hij heden aanvangt. Zijn vader, de loco-burgemeester van 's-Heerenhoek, zijn moeder en enkele van zijn zeven zusters en broers gingen gisteren ook al op reis, om hun zoon en broer op zijn goed- Zeeuws uit te zwaaien. Angelo Lamarca, de Amerikaanse taxi-chanjfeur, die op Long Island, bij New York, de baby Peter Wein berger uit zijn kinderwagen roofde, is door het gerechtshof van Nassau County veroordeeld tot de dood op de elektrische stoel. De foto links toont het echtpaar Weinberger in de getuigenbank wachtend op de uitspraak van de jury. Foto rechts: Lamarca wordt na zijn veroordeling door politiemannen weggeleid. Egyptenaren hebben maandagoch tend vroeg in Port Said een Britse patrouille aangevallen met handgra naten en automatische wapens. Een der Britten werd licht gewond. De patrouille reed in twee jeeps. Bij de Arabische wijk van de stad werden vanuit een hinderlaag, vijf handgranten naar de jeeps geworpen. Toen de patrouille een uitval deed in de richting van de aanvallers, werd zij vanaf een dak beschoten met een lichte mitrailleur. Er werden onmiddellijk versterkin gen naar de plaats van de overval gezonden, die de straten afzetten. Bij huiszoekingen zijn zeven mensen aan gehouden. Generaal Burns, de bevelhebber van de V.N.-troepen, is maandag uit Cairo in Port Said aangekomen. Hij zal met de Britse generaal Stockwell besprekingen voeren over de laatste regelingen voor het vertrek van de Brits-Franse troepen. De Zuidslavische eenheden van het V.N.-politieleger, die het door de Is raëliërs ontruimde gebied in de Sinai bezetten, kunnen slechts enkele kilo meters per dag oprukken, omdat de wegen bezaaid zijn met Israëlische mijnen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft maandagochtend op de Ameri kaanse ambassade in Parijs besprekin gen gevoerd met zijn Britse collega, Selwyn Lloyd. 's Middags sprak hij met de Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau. Een Franse woordvoerder verklaarde dat er „volkomen overeenstemming tussen de Amerikanen en Fransen is bereikt over de noodzaak het Suez- kanaal zonder meer vrij te maken". Hij zei ook, dat bijna alle vraagstuk ken, en in het bijzonder de eenheid en betekenis van de NAVO, waren aangeroerd. Ook de ministers van de Westeuropese Unie hebben maandag in Parijs vergaderd. In Nederlandse delegatiekringen wordt vernomen, dat bij de bespre king van de jongste ontwikkelingen geen verwijten zijn gericht tot de Britse en Franse gedelegeerden over de interventie in Egypte. De confe rentie heeft zich wel uitgaande van de thans ontstane situatie be raden over de vraag, hoe zal moeten worden gereageerd. Daarbij kwam de eenstemmige wens tot grotere eenheid tot uiting en werden de mogelijkheden besproken om door onderling politiek overleg hiertoe te komen. Een vliegtuig van de „Trans canada Airlines", dat zondag middag plaatselijke tijd met 64 mensen aan boord uit Vancou ver in oostelijke richting was vertrokken, wordt vermist. De laatst opgegeven positie van het toestel, dat voelballers vervoerde, was hij Hope in Brits-Columbia, 130 km ten oosten van Vancouver. Het weer was zeer slecht. Men vreest, dat het vliegtuig in de bergen is neergestort. Ter gelegenheid van het 291-jarig bestaan van het Nederlandse Korps Mariniers, heeft de korpscomman dant, generaal-majoor H. O. Roms- winckel op de begraafplaats Croos- wijk te Rotterdam een krans voor de gevallenen gelegd aan de voet van het daar opgerichte monument. De passagierslijst van de „Ja para" (van de Rotterdamse Lloyd) die van Rotterdam naar Indonesië onderweg is, bevat alleen namen van Amerikaanse protestantse zendelingen met hun families en van katholieke missionarissen. Maar, aldus een rapport van de kapitein, de onderlinge verstandhouding is zo uitnemend, dat wanneer er 's zondags aan boord een pro testantse kerkdienst wordt ge houden, de katholieke geeste lijken gedurende die tijd op de zendelingen-baby's passen.

de Stem | 1956 | | pagina 1