Surpri rises voor Hongaren V rienden van V eere In 1957 torenfeesten te Hulst JAN, DE ZOON VAN FINN In bij ijzijn van Commissaris en (jarige) echtgenote TIMSTM Nieuw Niter geeft volle rookgenot! Probeer vandaag nog deze King Size Vereniging definitief opgericht Tweeduizend gemeente guldens voor openluchtspel Pleidooi voor jaarmarkt Seizoenstijging werkloosheid INTERESSANT NUMMER VAN HET ZEEUWSE TIJDSCHRIFT Explosie eist een mensenleven DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 10 DECEMBER 19hu Voor allen een grote koffer Ir. P. R. Bouman over Afghanistan Hoogwaterstanden Nog ruim 14 dagen 55 Een veiling per week in Kapelle Ha lekker!/ RADIO TELEVISIE-PROGRAMMA'S Bossche veemarkt grootste van Nederland U próéft dat u rookt! Zuid-Beveland In hulzenfabriek te Tilburg Z.-Vlaanderen HULST GEMEENTE HULST. De gemeenteraad vergaderde AGENDA Vandaag Morgen Hte diepe respect, dat wy van huis uit voor Sint-Nicolaas hebben, is nog veel groter geworden, toen wU ontdekten, dat de Spaanse grijsaard vloeiend Hongaars spreekt. Hij was met een nogal gezette zwarte piet naar het kamp in Biggekerke gekomen om daar zijn ongeveer zeventig Hon gaarse vrienden te verrassen. Dat is hem volledig gelukt: door zijn vriende. lijke woorden en door de geschenken, die hy meebracht, heeft hy de harten van alle Hongaarse mannen en jongens gestolen. Die koffer bleek een geschenk te Voordat de gordijnen opengingen heerste er een flinke spanning in de zaal. Wat zou dat vanavond worden? Maar al spoedig na de officiële wel komstwoorden tot Sint-Nicolaas van de kampleider, de heer G. T. de Wal, was het ijs gebroken. Na een vriendelijk speechje van Sint kwa men de cadeaus aan de beurt. Een voor één mochten de Hongaren hun pakje in ontvangst komen nemen. Op een gegeven moment klor.k het geritsel van het papier rond de pak jes nog boven het geroezemoes der stemmen, uit. Vele Hongaarse jongens wisten niet wat zij zagen: chocoladerepen, toiletartikelen, een beker enz. Zij toonden zich erg blij met dit onverwachte geschenk, dat gekocht kon worden met geld van het Middelburgse actie-comité voor Hongaarse vluchtelingen. Maar de verrassing en de dankbaarheid wer den nog roter, toen bleek, dat al len zich eigenaars mochten noemen van een grote, stevige koffer, waar in de kleren geborgen kunnen wor den, zodat alle mogelijke kartonnen dozen naar de vuilnisbak kunnen verhuizen. Ir. P. R. Bouman, oud-landbouw- consulent in Zeeuwsch-Vlaanderen, die een jaar lang in Afghanistan heeft doorgebracht zal de Zeeuwse boeren daarover een en ander ver tellen. Dinsdag spreekt hij in het Centrum te Axel, vrijdag in de Ko ning van Engeland te Hulst. De heer Bouman voldoet hiermee aan een verzoek van deCBTB, de NCB, de ZLM en van de studieclubs. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 11 december, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert 8.27 en 21.15 uur, te Ter- neuzen om 8,05 en 20.45 uur en te Vlissingen om 7.39 en 20.25 uur. (Advertentie) zijn van het Zeeuws comité en de kosten konden worden bestreden uit de opbrengst der inzameling in Mid delburg enige tijd geleden. Een toelage Toen zwarte piet royaal zijn pe pernoten in de zaal strooide en cho colademelk met koeken werd aan gevoerd, was de stemming helemaal perfect. Vol aandacht luisterden de Hongaren naar de toespraak van de Commissaris, die zei het buitenge woon prettig te vinden in hun mid den te mogen zijn, al had hij het dan nog zo druk en al was deze dag zijn vrouw jarig. „U hebt vanavond van uw Middelburgse vrienden een ca deautje gekregen en daarnaast een koffer. Ik hoop, dat in dit koffer uw kleren komen en allerlei andere din gen, die helemaal van u zelf zijn, Het is het begin van uw weg door Nederland", aldus de commissaris Na dit alles werd de film „Roman Holi day" vertoond. Naar wij vernamen zal de bevol king van Biggekerke zorgen, dat de vluchtelingen in het kamp volgende week een toelage krijgen op het zakgeld. Voorts is de situatie zo, dat op enkelen na de Hongaren een be trekking hebben gevonden Zodra de uitslag van het politieke onderzoek bekend is, kunnen zij vertrekken. Het staat wel zo goed als vast, dat een dertiental mijnwerkers naar de mij nen in Limburg zal gaan. Enkele an deren zullen bij het gemeentelijk ver voerbedrijf te Amsterdam als chauf feur in dienst kunnen treden. Een der Hongaren, die porseleinschilder van beroep is, zal eveneens zijn oude ambacht weer kunnen opnemen (Advertenties) dan hebben wij weer heerlijke feest dagen. Natuurlijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise in huis. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achteretiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van WlcT/UWan. In Veere is opgericht de vereni ging „Vrienden van Veere". Tijdens de oprichtingsvergadering in het stadhuis werden de volgende leden in het bestuur gekozen: mr. dr. W. Hugenholtz, Leiden, voorzitter; dr. W. H. van en Berge, Voorburg: dr. P. H. Ritter jr., Utrecht; dokter D. Peeraer, Antwerpen; D. A. van Hou- te, Rotterdam, leden. Tot ere-voorzit- ter werd benoemd jhr. I. F. den Beer Poortugael, burgemeester van Veere, die tevens 'n adv. stem in het bestuur heeft. De heer A. Abeleven, kunstschilder te Veere, voorzitter van de V.V.V. aldaar, werd geko zen tot contact-persoon. Bepaald werd, dat alleen belangstellenden buiten Veere lid der vereniging kun nen zijn met stemrecht, ingezetenen van het stadje kunnen donateur wor den. Vele vooraanstaande Nederlan- Met ingang van deze week zal er in Kapelle enkel op woensdag nog veiling van groenten en fruit worden gehouden De aanvoer op vrijdag was namelijk 'gisteren zo gering dat hier toe besloten kon worden. In de gemeenteraad van Hulst heeft de heer G. Strijdonk zijn her-intrede gedaan; hij volgde de heer J. van Mierlo op. In zijn dankwoord aan de voor zitter, die hem verwelkomd had, zei de heer Strijdonk, een even goed raads lid te willen zijn als zijn voorganger. Ook de voorzitter, burgemeester A. L. S. Lockefeer, sprak waarderende woorden aan het adres van het vertrokken raadslid van Mierlo en voor wat deze als zodanig voor de stad heeft gedaan. Hij wees erop dat de heer van Mierlo zich steeds goed in de stukken in werkte. geen ruimte laat. Wilde de heer van Arenthals zich daarbij neerleggen, zo niet de heer P. Warnier. Wel moest hij toegeven dat het onmogelijk zou zijn i.p.v. garantie een subsidie te ge ven omdat Ged. Staten dit bij een vroegere gelegenheid al afgekeurd hadden. Maar het Jaarmarktcomité markrgeld te laten betalen vond hij onbillijk: die soort van gemeentelijke belasting geldt in feile toch alleen voor koopvee. Daarom moest de raad de verordening maar zodanig wijzigen, dat dit jaarlijkse gebeuren vrij van marktgelden wordt. De heer J. Boel merkte nog op, dat er voor de paarden, die voer de pre miekeuring op de Markt worden aan gevoerd, toch bok geen marktgeld wordt betaald. „Die keuringen zijn ook niet op maandag" zei de voorzitter, daarom eigenlijk de ongerijmdheid van de belasting voor de Jaarmarkt onderschrijvend. Men was het er daar na dan ook gauw over eens. B. en W. zullen een wijziging van de betreffen de verordening opzetten en dan met deze zaak in de raad terugkomen. De heer Warnier bekroonde zijn overwinning door er nog een mooi meevallertje voor het Jaarmarktco- mité uit te slepen: op zijn verzoek krijgt het de op 19 november 1.1. be taalde marktgelden (f 125,50) terug. Een van de belangrijkste zaken die behandeld werden, was het voorstel van B. en W. om aan het jaarmarkt comité te Hulst een garantie van 200 gulden te verlenen. (Het comité had een subsidie gevraagd, plus vrijstel ling van de marktgelden). De heer C. van Arenthals opende de aanval op dit voorstel door het belang van de Jaarmarkt te bepleiten en daarom wilde hij tot inwilliging van het ver zoek van dit comité overgaan. De voorzitter zei dat het niet mogelijk was vrijstelling van staangeld te ver lenen, omdat de verorlening daartoe Friese 'beschuit .FABRIEKEN TE tEEUWARDEtJ DINSDAG 11 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. huisvrouw 9.35 Waterst. 9,40 Lichtbaken 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gr. 10,30 Schoolradio 11,00 V. d. vrouw 11,30 Gram. 11,50 Als de ziele luistert 12,00 Angelus 12.03 Gram. 12,15 Voor boeren en tuinders 12,30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Metropole ork. en solist 14,00 Schoolradio 14,20 Omr. ork. 14,30 Wij vrouwen van het land 14,40 Gevar. progr. 16,00 V. d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V. d. jeugd 17,40 Beurs- ber. 17,45 Regeringsuitz.Rijksdelen over zee. Fantasie en werkelijkheid bij pa- •poea's, door drs. C. Lagerberg 18,00 Licn- te muz. 18,20 Sportpraatje 18,30 R.V.U.: Toekomstverwachtingen, door prof. R.W. Broekman 19,00 Nws. 19,10 Gram. 19,15 Uit het Boek der Eoeken 19,30 Gram. 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Gij zult het aanschijn der aarde ver nieuwen, gesprek over de menslievendheid 22,30 Gram. 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Nouveauté's. HILVERSUM H 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 V. d. vrouw 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 R.V.U.: prof. dr. J. van Pinxteren: Over geneesmiddelen 11,30 Sopr. en piano 12,30 Land- en tuin bouw 12,33 Orgel en zang 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Promenade ork. 13,55 Koersen 14,00 Gram. 14,40 Schoolradio 15,00 V. d. vrouw 15,30 Sopr., alt en piano 16,00 Gram. 16,30 V. d. jeugd 17,30 Discotaria 18,00 Nws. 18,15 Piano spel 18,30 V. d. jeugd 18,40 Westindisch ork. 18,55 Paris vous parle 19,00 V. d. kleuters 19,05 Amateurprogr. 19,45 To neelbeschouwing 20,00 Nws. 20,05 Gevar. progr. 22,15 De Antwoord 22,30 Orgelconc. 22,55 Ik geloof, dat... 23,00 Nws. 23,15 Koersen 23,16 Radiojourn. 23,35-23,55 Gr. BRUSSEL 324 m: 12,00 Omr. ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Elektr. orgelspel 16,30 Symf. ork. en solist 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Boekbespr. 18,00 De jeugd musiceert 18,3o V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Zang 19,45 Gram. 19,50 Caus. 20,00 V. d. vrouw 21,00 Omr. ork. en sol. 22,30 Nws. 22.41 Solisten, koor en ork 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,45 Ork. conc. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Romantische muz. 21,50 Gram. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. DINSDAG II DECEMBER NTS: Journ. en weerber. KRO: 20,45 Bergkristall, film. FRANS BELGIë: 19,00 V. d. jeugd 19,30 De club v. d. uitvinders 20,00 Act. 20,35 Gevar. progr. Daarna: wereldnws. VLAAMS E-ELGIë: 18,55 Muz. 19,00 De gezanten van Mars 19,06 V. d. jeugd 19,30 De Liberale Gedachte en Actie 20.00 Nws. 20.30 Televisiecompetitie 22,30 Journ. en nws. Nog geen opdracht Ook over het voorstel van het col lege om een subsidie van 2000 gulden te verlenen voor het openluchtspel t.g.v. de komende torenfeesten, was de raad het zo gauw niet eens. De voorzitter zette uiteen, dat de werk zaamheden aan de toren goed vorde- Fen en dat men verwacht in het voor jaar aan de afbouw te kunnen begin nen, zodat de restauratie in de zomer van 1957 geheel gereed kan zijn, naar men hoopt met het carillon. Dat is op het ogenblik voor advies bij de Ne- derl. Klokken- en Orgelraad, Een om lijnd idee over de komende feesten hadden B. en W. nog niet, zo zei de voorzitter, maar een openluchtspel komt er in ieder geval. De heer Warnier wilde opmerken, dat het bericht in een krant (niet ons blad, red.) als zou de gemeente Hulst reeds opdracht gegeven hebben tot het schrijven van een openluchtspel, wel wat erg voorbarig geweest is. „Dat moet toch nog gebeuren" zei hij. Voor het overige vond hij het feest nog al duur. Uiteraard moest de voorzitter be amen dat er nog geen opdracht tot het schrijven van een openluchtspel was gegeven. Wat de kostbaarheid van het feest aangaat, merkte hij op dat het stadhuisfeest „toch ook wel een paar losse centen gekost heeft" en de torenfeesten moet men van de zelfde allure achten. Die kosten kon den trouwens nog meevallen. Daarop zei de heer Warnier weer „wat helpt dat, als we subsidie geven zijn we het geld toch kwijt". Er ont spon zich daarna een discussie over de mogelijkheden om de financiering wat meer in het oog te houden. Ten slotte waren er drie voorstellen: dat van B. en W„ een van de heer Wil- lemstein om de subsidie aan het Ste delijk Feestcomité te geven (en dat dan te laten uitmaken welk deel aan het openluchtspel en welk aan de ove rige festiviteiten besteed diende te worden) en tenslotte een voorstel van de heer Warnier, om i.p.v, een subsi die een garantie te geven., Bij de eer ste stemming behaalde het college al de overwinning; met de stemmen van de tegenvoorstellers en de heer van Arenthals ging het eerste voorstel er door. Samenwerking In de rondvraag werd er nog het een ander gezegd over het geschil tus sen B. en W. en het Reinaertcomité. De heer L. de Wilde vroeg of er, naar uit de pers bleek, inderdaad een breuk was. De voorzitter antwoordde hierop, dat, wat de heer de Wilde in de krant gelezen had, inderdaad juist was. „Dus alles wat daarover in de krant staat is waar?' hield de vragensteller aan. ,.Ik neem niet alles wat er staat voor mijn rekening" aldus de voorzit ter, „men heeft onze brief aan het Reinaertcomité weergegeven, maar die kop erboven is natuurlijk .krants'. Overigens is er in het bericht niets bij- of afgedaan". De heer Van Arenthals ging er nog even verder op in. Hij vroeg zich af. of het niet wenselijk was een grote vergadering te beleggen van B. en W. en de buurtcomité's. opdat er klaar heid kome. „Dat schrijven vertroe belt de zaak nog meer" meende hij. „Of wij willen schrijven." flat is onze zaak" 'merkte de voorzitter weer op. Het laatste woord over deze kwestie kwam van de heer Warnier ,die een betere samenwerking aanbeval tus sen de personen, die onenigheid heb ben met B. en W. Het college moet zich geen dingen laten vertellen, die niet waar zijn. Met een beroep op degenen, die bij het geschil betrokken zijn, om meer begrio te tonen, zette hij een punt achter deze zaak. ders woonden de oprichtingsverga dering bij. Na eer.- uitvoerige discussie werd besloten, dat men zich niet zozeer zou mengen in actuele vraagstukken het bestuur zal zich niettemin be raden over de noodzaak van een sluis in de dam bij Veere als gevolg van de uitvoering van het Deltaplan dan wel zich bezinnen op de histo rische en culturele betékenis van Veere. De vereniging telt thans 44 leden. Men zal eind mei van het vol gende jaar weer bijeenkomen ten einde een nieuw bestuur te kiezen uit de dan te houden vergadering. De stand der werkloosheid in onze provincie was per 1 december: 757 ingeschreven mannelijke werkzoe kenden tegen 570 per 1 november. De onderverdeling was: Rayon Goes 102 (86); Middelburg 307 (232); Terneuzen 287 (216) en Zierikzee 61 (36). Hiervan waren geheel werkloos 404 mannen tegen 242 op 1 november. Het aantal werkloze vrouwen en meisjes bedroeg 70 (52). Het aantal aanvragen van werk gevers liep terug van 887 (voor de mannen) tot 308 en van 287 (voor de vrouwen en meisjes) tot 255. De Bossche veemarkt is de groot ste van Nederland. Het blijkt, dat de totaalaar.voer in 1956 al ongeveer 800 stuks ligt boven het aantal van de Rotterdamse veemarkt. Rotterdam heeft bovendien twee dagen markt en de Bossche veemarkt wordt al leen „p woensdag gehouden. Advprienties) mtiA '.aansis 1Jzen dijke F eestvergadering van de K.A.V. Vandaag is het tien jaar geleden, dat de K.A.V,, afdeling IJzendijke, werd opgericht. Natuurlijk zal dit feit niet ongemerkt voorbij gaan. 's Morgens zal een H. Mis opgedragen worden voor de levende en overle den leden van de vereniging. In het Jeugdhuis zal des avonds aan de 95 leden van de K.A.V, een koffiemaal tijd worden aangeboden. Daarna wordt een feestvergadering gehouden. Mej. Kessel uit Breda zal tijdens deze vergadering een lezing houden. Sketches, muziek en declamatie zul len op deze feestavond natuurlijk niet ontbreken. (Advertenties) Nu kunt u een filter-sigaret roken en toch genieten, echt genieten als van een gewone sigaret. Steek op zo'n nieuwe Long Run met het acetaat filter. Dank zij dit filter proeft u de rijpe geurige tabakken, volledigWat een intens genoegen deze filter-sigaret LONG RUN King Size Filter 85 ct Van het Zeeuwse tijdschrift, dat van de zomer hopeloos ten achter scheen geraakt, is nu, vrij vlug ach ter 't dubbelnummer over Zeeuwsch- Vlaanderen van onlangs, de vijfde af levering verschenen. Ze is van „compositie" beter dan het voorgaande, dat de indruk wekte, moeizaam „volgezwoegd" te zijn. Het opent met eer. interessant arti kel over de mij. „de Bathpolders", welke mij. onlangs honderd jaar be stond. Ir. Geuze vertelt boeiend en goed gedocumenteerd over de eigenaardi ge historie van deze onderneming, welke door eer. Engelse ingenieur werd opgezet en gefinancierd door Brits hotelpersoneel! Het werd voor hen geen lucratieve zaak, want de watersnood van 1906 joeg de mij. op de fles en de aan- 1 deelhouders kregen geen cent, terwijl de obligatie-houders het met 16 pro- Zaterdagmiddag heeft zich in een spinhulzenfabriek aan de Ringbaan oost te Tilburg een hevige explosie voorgedaan, die aan een ter plaatse werkende lasser het leven heeft ge kost. Twee lassers, de 33-jarige A. van Iersel, wonende Twentsestraat te Tilburg en de 28-jarige J. Schelle- kens, eveneens uit Tilburg, waren bezig met laswerkzaamheden. Ver moedelijk door het wegspringen van vonken ontstond nabij een droogoven een begin van brand, waarop vrijwel onmiddellijk aansluitend een explo sie optrad van de in de oven aan wezige gassen. De gevolgen waren zeer ernstig. Van Iersel werd door weggeslingerde delen van de oven aan het hoofd getroffen en op slag gedood. Zijn collega Schellekens kwam er zonder kwetsuren af. Het slacht offer was gehuwd, maar had geen kinderen. Aan de oven werd aanzien lijke schade toegebracht, terwijl ook het fabrieksgebouw zelf ernstig heeft geleden. De brand, welke terstond na de explosie ontstond, kon door de brandweer met twee hogedrukstra- len in korte tijd worden bedwongen. Niettemin wordt de totale schade, waartegen het bedrijf verzekerd was, voorlopig geraamd op f 100,000. cent moesten doen. Na deze debacle is de mij, met meer succes door Zeeu wen voortgezet. Een zeer goed artikel is ook dat van notaris J. Brants te Haarlem over Jean Louis Pissuisse, de ver maarde cabaretier, die Vlissinger van afkomst was. Typerende en karakte ristieke dingen vertelt schrijver over deze zanger van formaat die een Europese bekendheid verwierf, doch door fouten in zijr. karakter tenslotte een verbitterd mens werd. In 1927 viel hij onder de kogels van een me deminnaar op het Rembrandtplein te Amsterdam. Een navrante bijzonder heid is wel dat zijn collega en vriend Max Blokzijl, die in de tweede we reldoorlog zich aan landverraad schuldig maakte, twintig jaar later ook de kogel kreeg. Een lezenswaardig artikel schreef de onvermoeibare drs. M. Verburg over de werkgroep Delta-zaken en de Zeeuwse visie, dit als antwoord aan het westen. De resultaten van een uitgebreid onderzoek over de bejaardenzorg, heeft drs. L. Turksma, socioloog bij het Eti, neergelegd in zijn artikel over de bejaardenzorg in Zeeland. Opvallend is het, dat deze schrijver reeds als vast aanneemt, dat het tweede katholieke bejaardenhuis op Z.-Bevelar.d te Lewedorp zal komen en dat er een katholiek verpleeghuis komt bij „St.-Joanna" te Goes. Mr. W. de Bruine, thans verbon den aan de provinciale bibliotheek, haalt de gevestigde mening neer dat alleen Ani Smit de grondslag heeft gelegd van de Scheldewerf „Met de stukken in de hand" toont hij aan, dat het eigenlijke pionierswerk door dr. B. Tideman is gedaan. Kruiningen VEILIG VERKEERSDAG Ook in deze gemeente zal een jeugd- veilig-verkeersdag worden gehouden en wel op vrijdag 14 december. Er zal te Hansweert en te Kruiningen een verkcersbrigade worden gevormd uit de schoolkinderen. Tevens zal 'n filmvoorstelling worden gegeven voor de kinderen. Des avonds is er een film voor vol wassenen in het dorpshuis. Yerseke SLUITING BADINRICHTING. Tengevolge van de beperking op de olieleverantie zal de badinr. in het wijkgebouw voorlopig op don derdag niet meer in gebruik gesteld worden. De andere dagen blijven on gewijzigd. VERHOGING OESTERBEDRIJF. Door de vier verenigen op oester- gebied is aan het bestuur van het Bedrijfschap verzocht medewerking te willen verlenen voor de verhoging van de walprijzen voor consumplie- oesters. Algemeen klagen de kwekers dat de prijzen, vooral van de kleine soorten te laag zijn. Een eventuele verhoging zal echter pas na de feest dagen ir. kunnen gaan. Lewedorp VOOR DE HONGAREN. De opbrengst van de Rode Kruis- actie alhier ten bate van de Hongaar se vluchtelingen bedraagt f 614.50. De actie stond onder leiding van de heer Bilterijst, kassier van de Boeren leenbank. De Burgemeester van Hulst maakt bekend, dat van 14 tot en met 21 de cember a.s. in deze gemeente de jaar lijkse massale bestrijding van ratten zal plaats hebben. Rattenvergif is voor belanghebben den in deze gemeente gratis verkrijg baar op het kantoor van gemeente werken op alle werkdagen, telkens van 9 tot 12 uur v.m„ zolang de voor raad strekt. Hulst, 7 december 1956. De Burgemeester van Hulst. 944—0 A. L. S. LOCKEFEER. Sluis Van de Belgische ambassadeur te Den Haag was een brief binnengeko men, waarin dank werd betuigd voor de gelden, die werden afgedragen voor de nagelaten betrekkingen van de mijnramp te Marcinelle. De waterleidingmaatschappij zal na gaan in hoeverre het mogelijk is niet- aangesloten percelen 'te doen aan sluiten. Ter verkrijging van bouwterrein werd grond aangekocht in de Zuid- dijkstraat van de Ned. Hervormde kerk. Er zullen dertig woningen op gebouwd kunnen worden. Dit plan is zeer urgent in verband met de noodzakelijke vervanging van de noodwoningen De helikopterdienst kreeg 2 cent per inwoner, hoewel de heer van Hal het daarmee niet eens was. Een verzoek van Shell Nederland om vergunning voor uitbreiding van de benzinepomp-installatie in de Nieuwstraat werd ingewilligd. In de rondvraag vroeg de heer van Hal naar de stand van zaken inzake de nieuwe straatverlichting. De voor zitter. burgemeester P. F. van Hoo- tegem. deelde mede, dat binnen en kele dagen de eerste masten zullen aankomen. AXEL Het Centrum 8 uur: Cel 2455. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: De wending van het noodlot, als "bij- film Minnelust. GOES Grand: De levensroman van Richard Tauber. HULST Bioscoop 8 uur: De post meester. MIDDELBURG - Electro: De hel van Dien Bien Phoe. Schouwburg: Botsen de jeugd. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: In de sloppen van een wereldstad. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De hofnar. VLISSINGEN Ariënsgebouw: Verga dering KVP. Alhambra: Gas-oil. Luxor: Verboden vrouwen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De Postmeester. SAS VAN GKNT Olympia 8 uur: De gravin gaat barrevoets. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De Hofnar ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Lucia van Lammermoor. Een momentele verslapping van dit ingespannen, vooruitziend leven ver oorzaakte bijna altijd pijn. Iets dat op aanhoudende verslapping geleek, betekende „een stellige dood". Zoals gewoonlijk in de beschaafde wereld met honden het geval is, was Jan niet kieskeurig geweest, wat zijn voedsel betrof. Maar bij Mill, Mixer, Snip, Blackfoot, Tough, Crit, Speedy en nog meer honden vergeleken, was hij altijd een ongelooflijke lekkerbek geweest. Nu hij zich zo snel en vol komen in zijn nieuwe leven schikte, bewees hij zijn geschiktheid om te blijven leven, waar wellicht negen van de tien honden, die evenals hij waren opgevoed, bezweken zouden zijn. door A. J. Dawson. Lady Desdemona, zijn moeder, bij voorbeeld, zou stellig geen maand, misschien zelfs geen week Jan's te genwoordige leven uitgehouden heb ben. Finn zou t veel langer verdra gen hebben, door zijn ervaringen ih Australig en zijn bekendheid met de wilde verwanten en hun manieren. Maar zelfs Finn, ondanks zijn grote kracht en zijn bijzondere kennis, zou deze vuurproef niet zo goed doorge maakt hebben als Jan, tenzij hij, even jong als Jan dit leven had moe ten leiden. En zelfs dan zou het twij felachtig geweest zijn, of hij niet be zweken was. Het verschil tussen het klimaat van Australië en het Noord- Westelijk grondgebied Is niet veel groter dan het verschil in hardheid en inspanning tussen Fin's leven in de Tinnaburger-bergen als leider van een troep dingo's, en Jan's leven in Noord-West-Canada, als leerling in een span voor een slede. De physieke kracht van Finn, de wolfshond, in wiens aderen het onver mengde bloed van vele geslachten van eerste klasse wolfshonden vloei de, zou gelijk hebben kunnen staan met de inspanning van Jan's nieuwe leven; maar zijn trots, zijn hoofse ma nieren, zijn fijne beschaafdheid zou den waarschijnlijk oorzaak geweest zijn, dat hij het niet had kunnen uit houden. Hij zou op waardige wijze gestorven zijn, daar kunt ge zeker van zijn; maar het zou hem de dood hebben gekost. In Jan's geval nu, terwijl hij veel van de hoffelijkheid van zijn vader geërfd had, ook veel van de edele waardigheid van zijn moeder, behoorden toch die eigen schappen niet zo tot zijn wezen als dat met zijn ouders het geval was. Zij maakten een deel van zijn ka rakter uit, en zij hadden zijn wijze van handelen gevormd. Maar zfi wa ren nog niet „Jan". De eigenlijke „Jan" was een bij zonder krachtige jachthond van ge mengd bloed, met zorg opgevoed, met verstand afgericht en van zijn geboor te af, begiftigd met een ontzaglijk grote levenslust, veel groter dan een wolfshond of bloedhond van echt ras gewoonlijk bezit. Jan had meer van een „heer" dan een „edelman"; ln de eerste plaats was hij een hond, een jachthond, en in de allereerste plaats had hij zijn leven lief. en voel de hij er zich meester van. En nu hij, volgens de schikkingen van sergeant Moore, Tom Smith, Jean en Jake, zijn plaats tussen Snip en Blackfoot in een sledespan moest innemen, was het goed, buitengewoon goed voor Jan, dat dit alles zó was en niet anders. Jan's avondeten, nadat hij de eer ste dag in het tuig had gelopen, was een maal, dat hij nooit vergat. Het stukje gedroogde vis, dat Jean hem toewierp, was anderhalf maai zo groot als wat de andere honden kre gen. Want Jean - een rechtvaardig en vriendelijk man in dergelijke ge vallen - erkende terecht, dat Jan veel groter en zwaarder was dan de door- snee-huskies (Jan had drie en een halve duim meer schofthoogte en was veertig a vijftig pond zwaarder dan een van zijn makkers van het span). Zijn eten van de vorige avond had Jan die morgen pas verorberd. Toch, het werk van de middag in een koude van dertig of veertig graden vorst, had hem heel erg hongerig gemaakt, en hij verslond de vis - die hij twee dagen tevoren ver smaad zou hebben - met graagte. Hij had één hap ingeslikt en was op het punt een tweede af te scheu ren, toen Snip met een angstwekken de snauw zich tussen Jan en zijn voedsel plaatste. Jan, die hard aan het leren was, beantwoordde deze aanval met een vreselijk gebrom, terwijl hij trachtte Snips slagtanden af te weren. En in datzelfde ogen blik - het was niet meer dan een ogenblik - stal Bill, de leider, het gehele overblijfsel van Jans avond eten, en at het op. Jean sloeg dit alles gade en tracht te niet tussenbeide te komen. Maar, terwijl hij het aan Jan overliet met Snip af te rekenen, kwam hij op BUI af met zijn zweep, die van een dubbele riem voorzien was en gaf de stoutmoedige held een afranseling zo als hij nog geen enkel lid van 't span ooit gegeven had. Toen dat gedaan was, draaide Jean zich om en gaf hij Snip een stomp met de knop van de zweep bovenop zijn neus en wel zo hevog, dat Snips snuit vier en twintig uur lang pijn deed en hem elke minuut van die tijd herinnerde dat hij Jan niet moest plagen - ter wijl zijn meester in de buurt was. Jean had gemakkelijk een tweede rantsoen vis voor Jan kunnen afzon deren, daar zij binnen weinige dagen een station aan de Hudson-baai zou den bereiken, waar nieuwe voorraad zou aangeschaft worden. Maar Jean was daarvoor te verstandig. Hij vond het beter, dat Jan hongerig zou blij ven. want hij wilde dat Jan snel le ren zou. Als Jan goed afgericht was, dan betekende dat dollars voor hem. en zelfs een massa van die specie Als Jan niet was afgericht, of maar langzaam leerde, dan zou het ge- i volg daarvan zijn, zoals Jean heel I goed wist, dat Jan dood ging - en j niets meer zou opleveren dan een stuk hondenvoedsel, dat in het ge heel geen dollars waard was. Daar om lachte Jean de grote jachthond toe. „Zie je, Jean", zei hij. „Je moet opletten en gauw aanleren, hé? Ja, ik geloof dat je vlug zult leren". Deze Jean was een man, wiens karakter de geleerde der beschaafde wereld in verlegenheid zou gebracht hebben. Sommige in de Oude Wereld en in de landen ten zuiden van die nog oudere wereld, waarin Jan nu reisde, zouden Jean in alle oprecht heid volkomen en onverbeterlijk „ver achtelijk" hebben genoemd, op grond van verscheiden feiten uit zijn leven, waarvan Jan en de andere honden "iets wisten en wat de mannen met wie Jean omging, even weinig kon schelen. Toch begon Jan spoedig van Jean te houden en eerbied voor hem te koesteren. En Jake, zoals vele an dere mannen uit het Noorden, die met Jean te maken hadden, vertrouwde hem en had ontzag voor hem. Het meest van belang was, wat Jean betrof, was zijn kundigheid. Hij was een kundig man. Hij was bijzon der geschikt in zoverre, dat hij oleef volhouden, waar vele van zijn soort bezweken zouden zijn. Begrippen zo als men die kent in zachter klimaat en omgeving, hield hij er niet op na. Hoffelijkheid, zoals de meeste onder ons dit begrijpen, verachtte hij een voudig; welvoegelijkheid óók in vele opzichten. Barmharigheid medelijden vriendelijkheid, teergevoeligheid, be zwaren en wat wij een „besef van eer" noemen: van dat alles had Jean eenvoudig geen begrip. Had hij wel licht een van die eigenschappen in zijn jeugd gekend, dan was hij ze vergeten in de strijd, die hij op rij pere leeftijd had moeten voeren. En terwijl hij eerlijkheid, zoals wij die begrijpen, verachtte en de andere eigenschappen van onze „fatsoenlijk heid" was vergeten was zijn leven een uitdaging op grote schaal van al die andere voorgeschreven beperkin gen, die wij de Wet noemen. De enige wet, die Jean kende, was zijn streven, om nooit verslagen te worden en al tijd. zoveel hij kon, een geldelijk voordeel te trekken uit alles wat hij deed. Als bode en vrachtrijder voor eigenaars van ongeoorloofde brande rijen bezat hij weinig gelijke, en geen meerdere. Jean had in de loop der jaren een beruchte naam gekre gen waar het betrof een moeilijke en gevaarlijke onderneming te volvoeren die iemand met achting voor de Wet nooit op zich zou nemen. Men zou zich geen onderneming kunnen voorstellen, die Jean zou af slaan als „vuil werk", als hij er maar dollars in zag En men zou hem on mogelijk kunnen verbijsteren of in de war brengen tussen 55 en 65 graden Noorderbreedte. Jean won de achting van zijn mak kers - mensen en honden - omdat hij „handig" was. En Jan vond, in het nieuwe leven dat hij was begon nen, dat dit het „en en al" was, dat van mens of hond gevraagd werd: dat hij „handig" was, dat hij nooit zou .verzaken' en nooit .uitgeput raken' (wordt vervolgd) Y T

de Stem | 1956 | | pagina 2