WEER STAKING IN HONGAARSE MIJNEN DE De Kamer vraagt spoed met voorbereidende stukken van het Deltaplan Over vijf jaar de helft van liet aantal leraren onbevoegd les te geven DE DOOD OP DE WEG BEMIDDELAAR VAN CYPRUS DAGBLAD VOOR ZEELAND In n.o.-Hongarije leger van 25.000 verzetsstrijders Zuidslavische nota Zaak-Nagy geen binnenlandse aangelegenh eid België gaat het anders doen Maximum-snelheid in plaats van zondagsrijverbod Zeventig kilometer per uur Hongaar bedankt minister Te wapen... ANTON HUNINK Aanhoudend zacht j Grote Drie bijeen? Hammarshjoelds bezoek aan Hongarije Pleidooi voor Z.-Vlaanderen en w.-Brabant Philippijnen lid van de Veiligh ei ds raad Raad van leraren naar minister Lijdensweg van salarisregeling Osservatore oefent kritiek op V.N. en op Rusland Amerikaanse colonne ongehinderd door Oost-Duitsland Burgemeester verdacht van malversaties 96e JAARGANG No. 22323 Uitgave K. V. Uitgevers Mij. NeerJandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Uootegem, Mr. Dr. A J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L J v. 't Westende. Abonn.prijs bi) vooruitbet I 6.50 p. kwartaal, p. post 1 7.20, P- week (ultsi. bij niet postbesteli.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 10.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. B„rCa„ voor da Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - COSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Terwijl totaal uitgeputte verzetsstrijders, die sinds dagen niet meer gegeten hadden, de Hongaars-Oostenrijkse grens overschrijden, hebben zich in het noordoosten van Hon garije 25.000 verzetsstrijders verenigd. Zij zijn samenge trokken in de gebieden van Matra en Buekek, waar zij tot nu toe nog niet door de Russen zijn aangevallen. De ver zetsstrijders trekken hun strijdkrachten vooral langs de voornaamste wegen en spoorwegen vil Hongarije naar de Sowjet-Unie samen, om wegvoeringen te voorkomen. In de afgelopen twee dagen echter zijn de deportaties in de eerste plaats via Roemenië ge leid, klaarblijkelijk om ze zo on opvallend mogelijk te doen ver lopen en om geen hinder van het opstandelingenleger te hebben. Aldus meldt het onafhankelijke Weense blad Neuer Kurier. Het blad meldt ook, dat trans portvliegtuigen met politieke gevangenen voortdurend van het nabij Boedapest gelegen vliegveld van Ferihegyi ver trekken. In industriegebied Het centrum van het gewapend ver zet is gelegen in het industriegebied van Borsod. Volgens het vakvereni gingsblad zijn gisteren in de mijnge- hieden opnieuw stakingen uitgebro ken, waardoor de kolenproduktie on- DRIE RUSSEN nl. Michael Soes- lof (vertegenwoordiger van 't Krem lin in Boedapest, toen Russische troepen Hongarije binnentrokken om de opstand te onderdrukken) een vice-premier en een secretaris van de communistische partij hebben geen. toestemming gekregen Italië binnen te komen ter bijwoning van het congres der Italiaanse communis tische partij. De rest van de Rus sische delegatie mag Italië wel bin nen. DE POOLSE minister van buiten landse zaken, Dabrowski, is om „ge zondheidsredenen" afgetreden. VOLGENS betrouwbare kringen te Tokio zal de Japanse premier, Itsjiro Hatojama, aan het einde van de huidige parlementszitting op of omstreeks veertien december af treden. rustbarend is gedaald. De stakingen zijn een protest tegen arrestaties on der de mijnwerkers. Nepakarat veroordeelde die stakin gen natuurlijk, als zijnde „tegen het volk gericht en anti-nationaal". De arrestaties onder de mijnwerkers rechtvaardigen de staking niet, zo voegde het blad hieraan toe. Radio-Boedapest berichtte, dat 22.000 mijnwerkers uit het gebied van Pees hun mijnen gedurende de opstand hebben verlaten. Nepakarat deelde ook nog mede, dat op steeds meer fabrieken des nachts wordt gewerkt, dit tengevolge van het gebrek aan stroom, omdat des nachts het verbruik minder hoog is. Volgens radio-Boedapest zijn in de afgelopen dagen in parken en woon huizen in de hoofdstad bij elkaar wel twintig wagonladingen wapens en munitie gevonden. In de optische fabriek te Boedapest is. nadat Hongaarse legermilitie de fabriek had omsingeld en had ge poogd een lid van de arbeidsraad te arresteren, een staking uitgebroken. Arbeiders wierpen handgranaten naar de militie, waarop deze wegtrok. Sowjettanks en Hongaarse militie hebben de Donau-, Ganz- en Mavag fabrieken omsingeld en een aantal arbeiders gearresteerd. Op alle drie fabrieken wordt gestaakt. Versterkingen De Russische troepen in Boedapest hebben donderdag j.l. versterkingen ontvangen. Er werden vele vracht auto's met infanteristen die stalen helmen, i.p.v. hun gebruikelijke mut sen. droegen waargenomen. Gemeld wordt, dat aan een groot aantal Russische militairen in de Joz- sef Bem-kazerne arrest is opgelegd op beschuldiging van „verbroedering" met de Hongaarse bevolking. Zij wor den nu als „onbetrouwbaar" be schouwd. Arbeidersraad Eon delegatie van de centrale arbeidersraad heeft het parle mentsgebouw bezocht voor het overhandigen van een lijst met de namen van meer dan honderd ar restanten aan premier Kadar. De raad wil, dat de arrestanten in vrijheid worden gesteld, of dat de voornaamste punten uit de ten lastelegging worden gepubliceerd. Nader werd gemeld, dat een groep arrestanten op 15 december terecht zal staan. Hulp Rode Kruis Er bestaat een tekort aan zee.p in Hongarije. Er worden thans zestig vraehtladingen zeep uit het buiten land ingevoerd. Radio-Boedapest meldt, dat er genoeg vlees, vis en ge vogelte beschikbaar is voor het aan richten van kerstfeestmaaltijden, doch dat er geen ingrediënten o.m. ha zelnoten zijn voor de traditionele kerstkoeken. Een honderdduizendtal Hongaren zal noodvoorraden van het Internationale Rode Kruis ontvangen. Hun namen zullen worden vermeld in, aanplakbil jetten, die in de straten van Boeda pest zullen worden aangebracht, op dat de burgerij kan nagaan of de be trokkenen het hun toegedachte ont vangen, aldus is vrijdag te Genève bekend gemaakt. Voorts zullen 173.000 kinderen in Boedapest dagelijks een rantsoen melk en levertraan ontvan gen, terwijl elke dag aan 50.000 tot 150.000 schoolkinderen een warme maaltijd zal worden verstrekt. „AFP" meldt, dat radio-Boedapest heeft omgeroepen dat de verdeling van hulpvarleningsgoederen onder de inwoners van Boedapest voor enkele dagen zal worden gestaakt, dit we gens een „reorganisatie van het Hon gaarse Rode Kruis". De stroom vluchtelingen is, samen vallend met de nieuwe onheilstijdin gen der laatste twee dagen, weer ge staag toegenomen: gisteren waren het er circa 2500. waaronder nu in het totaal bijna 120.000 Hongaren, sjnds het begin van de opstand, naar dit land zijn uitgeweken. Zuid-Slavië heeft in een nota aan Hongarije ontkend, dat de zaak-Nagy een Hongaarse binnenlandse aangele genheid is. Zuid-Slavië staat op nale ving van de overeenkomst met Hon garije, waarbij aan de oud-premier vrijgeleide naar huis werd verzekerd. De Hongaarse regering zegt, dat Nagy op eigen verzoek naar Roeme nië is gegaan, nadat hij de Zuidslavi sche ambassadi in Boedapest, waar hij asiel genoot, had verlaten. Volgens Zuid-Slavië echter is Nagy door leden van de Sowjetrussische geheime dienst ontvoerd. Zoals reeds in onze editie van gis teren is gemeld, gaat België bet zon dagsrijverbod opheffen. Minister Rey verklaarde, dat de regering zich heeft laten inspireren door het Amerikaanse voorbeeld. „Tijdens de oorlog", zei hij, „zijn er aanzienlijke benzinebesparin gen „gedaan door een maximumsnel- (Advertentie) tegen de R-in-de-maand, met een bord stevige winterkostmet een worstmmm... zoals u nog nooit hebt geproefdSmeuïg, sappig, mals... de lékkerste Gel derse Rookworst - van Anton Hunink! Proefhoe anders... hoe stukken lekkerder... maar let vooral ophet loodje met de naam! Hoe verser - boe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER 4 Weersverwachting van het KN i MI te De Bilt, geldig tot zater- J dagavond. opgemaakt vrijdag- avond 23.15 uur. Zwaar bewolkt en overwegend droog weer met nevel of mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind Weinig verandering in tem- peratuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte westenwind. Bewolkt en nevelig. Vrij verspreide mist. hoofdzakelijk des morgens Op klaringen, vooral des middags. Vooruitzichten voor het week eind: aanhoudend hetzelfde weer. Vandaag: zon onder 16.31 uur Maan onder 22.56 uur. Morgen: zon op 8.38 uur. Zon onder 16.31 uur. Maan op 1217 uur. Maandag: zon op 8.39 uur. Maan onder 0 01 uur. ••••••••••••It* heid in te voeren. Specialisten zijn van oordeel dat. dit een benzinebesparing kan betekenen van 20 tot 31 procent. Onder meer omdat het velen zal aan zetten de trein te nemen, in plaats van de auto. Dezer dagen zal het Staatsblad het besluit publiceren, dat de maximumsnelheid van 70 km per uur invoert. De naleving van dit besluit zal natuurlijk moeilij ker te controleren zijn dan het rij verbod. Op overtredingen zijn dan ook zeer strenge straffen gesteld, o.m. de inbeslagneming van de auto. Indien het besluit ovet>v de maxi mumsnelheid goed wordt nageleefd, zal het rijverbod op zondag vóór Kerstmis worden afgeschaft. Het „Handelsblad van Antwerpen" merkt laconiek op: Het is zeer goed mogelijk dat deze maatregel in Ame rika gunstige resultaten had: 't voor uitzicht van op een eindeloos lange autoweg aan een slakkegangetje te moeten rijden, heeft allicht vele Amerikanen aangezet de trein te ne men. Maar hoeveel wegen zijn er in België, waarop men 70 km kan rij den? Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat er tegen het einde van ja nuari in de V.S. misschien een bijeenkomst van de westelijke Grote Drie zal worden gehou den. De Hongaarse delegatie bij de V.N. heeft in een verklaring voor de pers meegedeeld, dat zij met de se cretaris-generaal „in contact blijft" over diens reis naar Boedapest. Zoals bekend, heeft de Hongaarse delegatie nog niet officieel geantwoord op het voorstel van Hammarskjoeld om dit bezoek op zestien december te laten beginnen. In genoemde verklaring gaat de Hongaarse delegatie in t>p hetgeen de Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge donderdag tegenover de pers had gezegd, n.l. dat de Hongaarse af gevaardigde bij de V.N. de Algemene Vergadering had bedrogen door de indruk te wekken, dat zijn regering wel bereid was Hammarskjoeld op de genoemde datum te ontvangen De Hongaarse delegatie noemt de verklaring van Cabot Lodge van elke grond ontbloot en zij zegt, dat hierin beledigingen voorkomen aan het adres van de diplomatieke vertegenwoordi gers van Hongarije. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat is ook het Deltaplan gisteren in de Tweede Kamer bespro ken, al is de Deltawet aan een behandeling in de Kamer nog lang niet toe. Met het dichten van het Haringvliet is men echter alvast begonnen, zo merkte de heer Engelbertink (KVP) op, die wilde weten of er voldoende coördinatie mogelijk is tussen de verschillende instanties, die plannen hebben met dit gebied. Kunnen de lagere publiekrechtelijke organen tijdig hun ver langens kenbaar maken? Ook de gemoedelijke Zoutlandse burgemeester Kodde, die als partij genoot van ds. Zandt voor het eerst kwam spreken, had alle belangstel ling voor dit bij uitstek Zeeuwse pro bleem. Hij overtrof zijn beide partij genoten Zandt en Van Dis verre in redenaarstalen' en bleek met een fors pleidooi over de zondagsrust vast in de Staatkundig-Gereformeerde leer te zijn. „De overheid is er vanwege de verdorvenheid des volks", zo klonk het dreigend door de Kamer. „Hoe kan zij dan zelf dit Bijbelse gebod zo met voeten treden"' Hij zei, dat hij als lid van de herverkavelingscom missie van Walcheren altijd al achter het Deltaplan aan had gehold. Straks is het al een heel eind gevorderd, wanneer het eindelijk in de Kamer in behandeling komt. Of de minister dus spoed wilde maken met zijn voor bereidende stukken. Zuinigheid bedriegt wijsheid Van het allergrootste belang vond hij het, dat wil weten, wat er met de Westerschelde gaat gebeuren. Ook hij was een van degenen, die de rege ring verweet geen betere verbindin gen met Zeeuws-Vlaanderen te schep pen. Hierbij kreeg hij krachtige steun van mr. N. van den Heuvel (KVPI en van de nieuwe C.H.-afgevaardigde Van der Pjjl. die uitvoerige bereke ningen maakte, waaruit men kon le ren dat de minister financieel een zui nigheid toepast, die de wijsheid be driegt. D, verbouwing van de oude veer boot van de Moerdijk kost twee mil joen. Maar dat is weggegooid geld, omdat de capaciteit toch te gering blijft. Een nieuwe veerboot die acht miljoen kost en mettertijd toch ge bouwd za] moeten worden, kan er nu zogenaamd niet meer af. De financiële nadelen van de hui dige situatie met wachtende files is nauwelijks te ramen. Vrijdagmiddag droeg de minister van maatschappelijk werk, me j. dr. M. A. M. Klompé in Weesp een ge heel ingerichte woning over aan een Hongaarse vluchtelingenfami lie, die hiermede de eerste schreden naar een normaal bestaan weer heeft gezet. Op de foto zien we de heer des huizes die staalgieter van beroep is op charmante wij ze de minister dankzeggen. De Philippijnen zijn gekozen als lid van de Veiligheidsraad. Het vorig jaar werd met Zuid-Slavië een afspraak gemaakt tot het verdelen van de nor male zittingstermijn van twee jaar. In de plaats daarvan komen dus nu de Philippijnen, die bij de eerste stem ming in de Algemene Vergadering van de V.N. 51 stemmen kregen, één meer dan de vereiste meerderheid van twee-derde. Tsjecho-Slowakije, de tegen-kandidaat van de Sovjet- Unie, kreeg twintig stemmen. De Sovjet-Unie noemde dit „grove in breuk" op de rechten van de Euro pese landen. Japan vraagt toelating In een brief aan de secretaris-gene raal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft Japan officieel verzocht o'm de toelating van Japan als lid van de V.N. op de agenda van de Veilig heidsraad te plaatsen. De raad van leraren van het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs is gisteren met haar actie om ook voor de lera ren, directeuren en rectoren een salarisverhoging te verkrijgen, zoals die gegeven wordt aan ho gere ambtenaren vanaf de rang van referendaris, opnieuw in de openbaarheid getreden. Des ochtends heeft de raad op een persconferentie een uitvoerig overzicht gegeven van wat ge noemd wordt „de lijdensweg van de salarisregeling van de leraren V.H.M.O." Des middags begaf het college zich naar Den Haag voor een persoon lijke bespreking met de minister van O., K. en W„ mr. J. M. L. Th. Cals, dit alles in verband met de komende debatten over de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer. Op een persconferentie werd ge- heeft dit jaar de salarissen van de hogere ambtenaren aanzienlijk op te trekken, maar hoe zij daarvan de le raren heeft uitgesloten, omdat de sa lariscorrectie van 1953 voor de lera ren geschied zou zijn terwille van een juiste functionering van de dienst in verband met het personeelstekort. De raad is van mening, dat de motivering „in flagrante strijd is met de feiten". In 1953 speelde volgens de raad ten departemente het lerarentekort nog geen rol. Thans wordt aan hogere ambtenaren een verhoging verleend op grond van het feit. dat de rijks dienst wegen.: personeelstekort niet goed kan functioneren. Dit argument kan echter volgens de raad minstens zo sterk gelden voor het V.H.M.O., het kweekschoolonderwijs en het M. N.O. Want bij het onderwijs bestaat nu reeds een ontstellend tekort aan bevoegde krachten en de raad ver wacht niets minder dan een debacle, „die door deze discriminatie van de leraren sterk in de hand zal worden gewerkt, waardoor aan ons land in al zijn geledingen onherstelbare schade zal worden toegebracht." Onbevoegde krachten Deze stelling werd toegelicht met gegevens uit het interim-rapport van de commissie-V.H.M.O.. die heeft ge steld. dat het aantal leerlingen bij het memoreerd hoe de regering besloten V.H.M.O. van 83.300 in 1950 vier jaar later tot bijna 100.000 was opgelopen. Een welbewust aan de lage kant ge houden raming stelt het aantal leer lingen in 1963 en volgende jaren op ongeveer 175.000, dus meer dan ander half maai zoveel als in 1954. Deze cijfers geven te denken, wan neer men ziet, zo zegt de raad, dat, volgens het rapport, 963 bij dit on derwijs in 1950 werkzame leraren on bevoegd waren (hetgeen betekende, dat 12 procent van het totaal aantal gegeven lesuren per week onbevoegd gegeven werd), en dat dit aantal in 1954 tot 1279 onbevoegde leraren was opgelopen, zodat toen 14 procent der lesuren per week onbevoegd gegeven zijn. Voor 1962-'63 berekende de com missi e. dat er een tekort van onge veer 3601 bevoegde leraren te wach ten is. terwijl het totaal aantal be voegde leraren ca. 7000 zal bedragen, m.a.w. dat een derde der lesuren door onbevoegden gegeven zal worden. Als ander voorbeeld werd aange haald. dat het vorig jaar op 382 van de 390 scholen voor V.H.M.O. reeds 2473 lesuren per week zijn gegeven door personen die zelfs niet de a.akte of het kandidaats-diploma voor het betrokken vak bezitten. Het percen tage onbevoegden onder de nieuw- aangestelde leraren is van 34 procent in 1950-'51 regelmatig opgelopen tot 61 procent in 1954-'55. De raad acht deze cijfers en met na me de vooruitzichten die zij aange ven voor het Nederlands onderwijs ernstig, niet alleen voor het onder wijs zelf. doch voor het gehele maat schappelijke leven in Nederland. Maa- als men weet, dat de scha de voor de overheid op 7,7 mil joen wordt berekend, dan kan men nagaan wat er door parti culieren wordt verloren wegens omrijden door België, eindeloos wachten, enz. Realiseert de minis ter zich wel, dat. het*bedrijfsleven in Zeeuws-Vlaanderen zelf wel wa'. bij wil dragen in de kosten, zo vroeg de katholieke woordvoer der Van der Heuvel. De belangen van West-Brabant werden vooral door de KVP bepleit. De heer Van den Heuvel bracht de noodzaak van de verbinding van Mark en Vlie', en Roville-Rodevaart. Hij vestigde de aandacht op de be langen van hef watervrij maken van de Biesbosch. Recreatie daar is een uitstekend doel, maar die moet men binnendijks zoeken, anders wordt het gehele terrein slechts toegankelijk voor eigenaars van luxe jachten, al dus de heer Van den Heuvel. Veiligheid Heusden en Altena De mogelijkheden zijn binnendijks veel groter. Hij betreurde het. dat de werken in het Spijkerboort in 1957 niet kunnen worden uitgevoerd, dit met het oog op de flora en fauna. Hij vroeg zich ook af, of met de veilig heid van de bewoners van het land van Heusden en Altena op deze ma nier niet minder rekening wordt ge houden dan met de recreatiemogelijk heden van een beperkt aantal water sportliefhebbers. Voor de kering \yn een hoge stormvloed is westelijke be dijking immers onvoldoende. De heer Engelbertink noemde het subsidiëren van waterschappen die belangrijke werken moeten uitvoeren „bijna het zwakke punt in het beleid van de mi nister". De 20 miljoen die het vorig jaar op de begroting kwamen om zwakke plekken in de buitenwaterkeringen te versterken, zijn niet aangewend. Ook in dit verband werd weer west-Bra bant genoemd. De heer Visch 'KVP! vroeg de aan dacht voor de Rotterdamse plannen om toch weer de nieuwe vlieghaven in de Zestienhovense polder tot een doubleur van Schiphol te maken. De hoofddirecteur van de Rotterdamse gemeentewerken heeft onlangs weer verklaard dat men „het inter-Euro- pees luchtverkeer niet uit het oog verliest". De heer Vermooten (PvdA) had weinig waardering voor het gebrek aan vooruitziend beleid met betrek king tot de veerhaven van Breskens, waar door dc verlegging tal van moei lijkheden zijn ontstaan voor het be drijfsleven. Ook hij wees op het dui delijk gebrek aan verkeerscapaciteit in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het zondagsrijverbod De opvattingen over het invoeren van een rijverbod op zondag zijn in de Tweede Kamer noga) verschillend be oordeeld. De heer Van den Heuvel had waardering vnor de wijze waarop de overheid heeft ingegrepen, maar hij vroeg of de minister al iets kon mededelen omtrent de bezuinigingen, die het verbod heeft opgeleverd. Als het er af kon, dan zouden volgens hem de ondernemers van tourwagen- ritten en verhuurinrichtingen van au to's zonder chauffeur een douceurtje uit de opgespaarde benzinepot wel verdienen. Een andere suggestie kwam uit de VVD-hoek. Daar wilde de heer Corne- lissen d< maatregel afschaffen, en er de Belgische voor in de plaats zetten: een maximum snelheid van 70 km. Dit zou volgens hem evenveel uit sparen als niei rijden op zondag, ter wijl niemand dan de dupe zou wor den. De Griekse eerste minister, Con- stantinos Karamanlis brengt een officieel bezoek aan Joego-Slavië en zou o.o. met het Joegoslavische staatshoofd Tito over het Balkan pact hebben gesproken. De foto geeft een beeld van een informeel ogenblik in het Witte Paleis te Bel grado als de Griekse minister Ka ramanlis de Joegoslavische presi dent Tito van een vuurtje voorziet. Tito heeft bij deze gelegenheid voorgesteld te bemiddelen in de Cypriotische kwestie. Gisteravond heeft de Osservatore Romano in een hoofdartikel, onderte kend door de hoofdredacteur Graaf Daila Torre, een scherp verwijt ge richt zowel aan de Ver. Naties als aan de Sowjet-Unie in verband met het feit, dat voor Egypte en Hongarije verschillende maatstaven zijn aange legd. Aanleiding tot dit artikel is de weigering van de regering Kadar in Hongarije om waarnemers van de Ver. Naties toe te laten. Deze weigering, aldus de Osservatore, houdt in een toegeven van alle gruwelen, die de communisten in .Hongarije hebben aangericht. Het blad constateert, dat de mens heid een plechtige morele veroorde ling van het Russisch optreden ver wacht alsmede maatregelen, die deze veroordeling onderstrepen. Er is een groot verschil in het optreden der Ver. Naties in het Midden-Oosten en in Hongarije, aldus de Osservatore. In het Midden-Oosten werd het terug trekken der troepen bevolen. Men verzocht niet waarnemers te zenden en een internationale politiemacht. Men wachtte niet op toestemming. Men handelde onmiddellijk en men deed dit omdat men wist, dat men met beschaafde mogelijkheden te maken had! De colonne vrachtauto's van het Amerikaanse leger, die woensdag naar West-Berlijn terugkeerde toen de Rus sen de auto's wilden doorzoeken, is gisteren zonder hinder van de Russen te hebben ondervonden, door Oost- Duitsland naar- West-Duitsland gere den, aldus hebben Amerikaanse auto riteiten vrijdag in West-Berlijn be kendgemaakt. De plaatsvervangende Russische bevelhebber in Oost-Berlijn, kolonel Kotsjoeba, zette uiteen, dat de eis van de Russische officieren bij de slag boom tot controle van de inhoud van de vrachtauto's op een misverstand heeft berust, aldus deze Amerikaan se bekendmaking. Gisteren is de burgemeester van Urk, G. K.. voor de officier van Justi tie te Zwolle geleid. Hij wordt er van verdacht malversaties met overheids gelden te hebben gepleegd. Het zou hier gaan om een bedrag van tussen de vijftig en zestigduizend gulden. De burgemeester is tevens gemeentese cretaris. De malversaties zouden reeds in 1951 zijn begonnen. Het zou onder an dere het plaatser van valse handte keningen betreffen. Het onderzoek is in handen van de rijksrecherche te Arnhem. De burgemeester is gistermorgen vroeg te Énkhuizen gearresteerd. Hij had daar in een hotel gelogeerd, na dat hij een vergadering van het Zui derzeemuseum had bijgewoond. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. De gemeenteraad van Urk heeft gis teravond een besloten spoedeisende vergadering gehouden in verband met de arrestatie van de burgemeester. Na afloop van deze vergadering deelde de loco-burgemeester desgevraagd mede dat de malversaties waren ont staan doordat de burgemeester man daten vervalste. Op het ogenblik is het bedrag 60.000,Het gezin van de burge meester is uit Urk vertrokken. Op zijn bezittingen is voorlopig beslag ge legd. BAARN Een 82-jarige heer werd, bij het oversteken van de weg. door een auto aangereden. Tijdens het vervoer naar het zie- kenhuis overleed het, slachtoffer

de Stem | 1956 | | pagina 1