Hoe men in Engeland het Oesterseizoen opent U koopt groen kaartje om op de New York State Thruway te mogen rijden India (voor zesde maal) toch weer Olympisch hockey-kampioen Rose Heilbron doorbreekt Britse rechtbanktraditie G.S. adviseren tot steun aan de federatie Y.Y.H. i Olympische veteraan Bij panne witte sakdoek aan portierkruk Rousseau sprint-koning DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 Rechts f Niet gering. Simpel. Volgend artikel: Kamer wil spoed met Deltaplan Een grapje over een giraffe... Abdulgani wordt opnieuw verhoord „Es ist nicht wahr" op z'n Indonesisch Kleinste zege Sport feest op nachtelijk strand Grote activiteit op sociaal terrein Vreemdelingenverkeer in Zeeland MUTATIE TEN HOVE Interimdividend van Philips zes procent Nieuwe Aartsbisschop van Westminster Kolonel Lubis niet gearresteerd MET GROOT CEREMONIEEL Verzot ofniet Olympisch' program Zwarte Piet verloor zak met cadeautjes EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN en hier kóópt u zo'n kaartje. De New York State Thruway loopt vanaf New York naar het noorden, wijkt met een ferme boog af naar het westen en reikt tenslotte tot het Ontariomeer. Totale lengte: 562 mijl oftewel 900 kilometer. Het heeft niet meer dan 2^ jaar gekost deze weg aan te leggen. Dit hield o.m. in het bouwen van een brug over de Hudson. Deze brug is bijna vijf kilometer lang. Over deze weg en over deze brug reden de heer en mevrouw Fick, toen zij van hun dochter Ottoline naar hun zoon Rutger gingen. Van Long Island naar Kitchener in Canada. De New York State Thruway is een weg, waar tol geheven wordt, zoals dat bij zovele wegen in Amerika het geval is. Oorzaak: de meeste we gen worden door particulieren aan gelegd en de investerings- en exploi tatiekosten zijn geweldig hoog. Met een kleine variant op de vis worden de wegen in Amerika dus duur be taald. Maar men heeft het er graag voor over omdat de wegen voortref felijk zijn en omdat men zich niet hoeft te ergeren aan andere wegge bruikers. Als men de New York State Thru way wil gebruiken, moet men een. groen kaartje nemen, alsof men een film of een circusvoorstelling gaat bekijken. Op grote borden staat ,,Stop get ticket". U stopt natuurlijk en gaat dat kaarjte halen. Betalen hoeft nog niet. Dat komt wel als u de weg weer verlaat. Dat kan op 49 verschillende plaat sen. Daar vindt men eenzelfde ,,plaatskaarten- en betalingsbureau". De kosten? Voor een personenauto betaalt men 1,25 dollarcent per mijl, voor een vrachtauto 5 dollarcent voor dezelf de afstand. All. men de weg dus van New York tot Ontariomeer gebruikt, kost dit voor een personenauto 7 dollar, voor een vrachtauto 28 dollar. Het laatste is voor de Amerikaanse vrachtwa genchauffeur 28 x 3.80 is ruim 106 gulden, zal de Nederlander denken. Zo denkt de Amerikan echter niet. Zijn levensstandaard in aanmerking genomen is de dollar ongeveer twee Nederlandse guldens waard. Hij be taalt naaar onze begrippen dus 56 gulden. Degene, die in een personen auto rijdt, is veertien gulden kwijt. Dat is veel. Maar voor dat bedrag rijdt men zonder oponthoud en op één prachtige lange vlakke weg van 900 km. Vooral vlak. Merkbare hoog teverschillen zijn er zo goed als niet. Heuvels worden bij de aanleg afge graven. Dat spreekt haast vanzelf. Snijden drie wegen elkaar, dan maakt men géén kruising op gelijke hoogte. Dan worden er twee viaduc ten gebouwd, waarbij het ene via duct viaduct van het andere is. Terwijl de heer Fick dit machtige pro- dukt van 900 km Amerikaanse wegen bouw bereed, zijn hem verschillende dingen opgevallen. Voor de vracht wagens b.v. geldt een maximum snel heid van 50 mijlen. Goed, zegt de vrachtrijder, dan rijd ik 50 mijlen. Niet meer en niet minder. Vrachtwa- tens halen elkaar op de Thruway dan ook niet in. Zo is het ook met de personenauto's, wie een hoger maxi mum snelheid word toegestaan en die alleen vrachtauto's inhalen. Vervolgens de service-stations waarin zijn ondergebracht: een eet gelegenheid voor 200 man, pompen voor elke soort benzine en olie en 'n volledige reparatie-inrichting voor auto's. De monteurs van deze inrichting worden op even simpele als doeltref fende wijze gewaarschuwd in geval iemand met panne" langs de weg staat. Denkt u eens in, dat uw motor sputtert of iets anders doet wat niet normaal is; dat u dergelijke moei- lijjheden met uw auto hebt dat u ze niet zelf op kunt lossen. U duwt uw wagen in de berm, bind een witte zakdoek aan de lin- ker-portierkruk en u gaat dan weer rustig achter het stuur zitten. De eerstkomende automobilist, die dit ziet, mindert vaart, neemt uw nummer op en rijdt dan verder of er niets gebeurd is- Zodra hij echter bij een service-station komt, maakt hij daar uw autonummer be kend én de afstand die u van het station scheidt. Onmiddellijk wordt dan een repa ratie-wagen uitgezonden om u te hel pen. Een wegenwacht kent men in Amerika niet. De wegenwacht bent u zelf. De naaste weggebruiker is in geval van pech verplicht uw nummer op te nemen en dit door te geven, zodat u geholpen kunt wor den. „Frcemfle" manipulaties met geld Zij verdedigen de koning van de onderwereld. Rose Heilbron, Engelands be roemdste advocate, heeft de laatste barrière in de Britse rechtspraak doorbroken; zij is de eerste vrouw in de Britse geschiedenis die benoemd is tot voorzitster van een Quarter Session, dit is een rechtbank die eens in de drie maanden zitting houdt. „DE GROOTSTE ADVOCATE" Al trokken sommige Britse rech ters tot het laatste ogenblik hun wenkbrauwen op voor een vrouw als voorzitter van een rechtbank, toch hebben zij moeten toegeven dat Rose Heilbron een buitengewoon knappe rechtsgeleerde is. Zij heeft verschei dene moordenaars verdedigd, onder wie de koning van de Londense onderwereld", Jack ,,Spo?" Corner. Toen ,,Spot" vorig jaar na een proces over een messengevecht vrij uit kon gaan, zei hij tot de journa listen: .zij is de grootste advocate uit de geschiedenis". Deze ook uiterlijk knappe rechts geleerde beschikt over een grote vechtersnatuur en over een onuitput telijke werklust. VRIJSPRAAK Rose Heilbron werd geboren als dochter van een hotelhouder in Li verpool; zij behaalde als beste van haar jaar de meesterstitel. In 1949 kreeg zij haar eerste belangrijke moordzaak te behandelen; twee jaar later bewerkte zij de vrijspraak van Anna Neary. een vrouw die ervan werd beschuldigd een andere vrouw in het bad te hebben vermoord. Haar laatste grote zaak was die van Viky Wright, die ervan werd beschuldigd haar tweeling door brand te stichten in haar woonschip te heb ben vermoord. Rose Heilbron kon, ondanks haar. drukke advocatenpraktijk, altijd een goede moeder en 'n oppassende huis vrouw blijven. Het gezin Heilbron betrekt een grote woning ergens in de buitenwijken van Liverpool. Rose Heilbron' s praktijk wordt thans geschat op 50.000 gulden per jaar! Bij het begin van de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat is nog van verschil lende zijden aangedrongen op een spoedige beslissing inzake het Deltaplan. De heer van der Zaal AR, wees in die verband op de mededeling van de Belgische regering, dat zij met Nederland overleg zal plegen in de geest, zoals het goede Benelux-part ners betaamt. De heer van der Zaal vroeg zich af, hoe dit te rijmen is met de Belgische politiek ten aanzien van de visinvoer en de invoer van tuinbouwprodukten. Is dat ook de goede geest van Benelux-partners, aldus de heer van der Zaal. Op het gebied van ue verkeersveiligheid pleitte de heer Maenen (KVP) voor een spoedige invoering van de reeds aangekondigde maatregeling ter be scherming van voetgangers. De heer Zegering Hadders (PvdA) was van oordeel, dat de invoering van de maximumsnelheid weinig effectief zou zijn, zo lang de politie niet ge outilleerd is voor een grondige con trole. Ook vroeg de heer Zegering Had ders om paal en perk te stellen aan de uitwassen van de autorijscholen. Algemeen waren de leden veront waardigd over de weinig soepele hou ding van Amerika inzake het lucht vaartverdrag met Nederland. Het resultaat van een adverten tie van De Bijenkof te Amsterdam, welke advertentie op 19 november in enkele dagbladen verscheen en waarin, als blikvanger, een foto van een fraaie giraffe stond, is, dat deze firma een levende giraffe zal moe ten leveren. In de tekst stond: „De prijs van f 7500,- is niet eens hoog en wij kun nen dit artikel zelfs binnen enkele weken franco thuis leveren. Maar wie heeft genoeg geplette haver, iepentakken, lucernehaver, gemalen voederbieten en peen om het cadeau in stand te houden...?" „Dat hebben wij wel", schreef de directie van het dierenpark in Was senaar. En de directie voegde eraan toe, dat men graag een netgiraffe van het vrouwelijk geslacht ad f 7500 franco thuis bezorgd had. De Bijenkorf stelde zich in verbin ding met Karl Hagenbeek in Ham burg en, al kost zo'n beest dan wel iets meer, toch zal het dierenpark Wassenaar binnenkort een 'netgiraffe voor f 7500,- rijker zijn. De Indonesische procureur-generaal Suprapto heeft meegedeeld, dat de mi nister van buitenlandse zaken, Roes- lan Abdulgani, na zijn terugkeer naar Indonesië van de Verenigde Naties, zal worden gehoord in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldiging, betrokken te zijn bij een corruptie zaak. Gisteren duidden wij reeds op deze mogelijkheid. De minister was in augustus jl. door een speciale ministeriële commissie daarv&n vrijgesproken. In een uitzending van het Indone sische ministerie van voorlichting, die door alle radiostations in de Archipel wordt uitgezonden, is gisteren naar aanleiding van de nota van de Neder landse regering aan de V.N. over de behandeling van de Nederlandse ar- restanteh in Indonesië, gezegd, dat „alle Nederlandse beschuldigingen van waarheid zijn ontbloot". Een woordvoerder van het ministe rie verklaarde in de uitzending dat de Nederlandse nota „niets anders is dan valse propaganda, met het enige doel de naam van de Indonesische re gering in de ogen van de internatio nale wereld schade te doen". De woordvoerder voegde hieraan toe: „De werkelijke waarheid is, dat de Neder landers de beestachtige daden van hun koloniale troepen in West-Irian wen sen te camoufleren". (Bijzondere berichtgeving). India's trotse record is niet gebroken. Het behaalde gisteren weer de gouden medaille, de zesde in successie sinds hockey in 1928 aan het Olympisch programma werd toegevoegd. Met een algemeen doelgemiddelde van 38 goals voor en 0 tegen. Pakistan, dat de zilveren medaille kreeg, vormt echter een ernstige bedreiging voor de traditionele superioriteit van het nabuurland op hockeygebied. Dat bewees het in de finale. Het verloor slechts met 1 0. Beide landen hadden elkaar nooit eerder op het hockeyveld ontmoet. Elke ploeg had lang gewacht op de kans, zich de meerdere van de an dere te tonen. Bij India speelde de midvoor en goalgetter Balbir Singh mee, in weer wil van een gebroken vinger. Hij trok al gauw zijn schoenen uit en speelde op zijn kousen verder. De Pakistaanse linksbinnen Nasir droeg volgens zijn gewoonte noch kousen noch schoenen. Beslissing Na de eerste helft was de stand nog blank. Geen van de twee ploegen had een werkelijke scoringskans ge mist. In het veld had India wellicht een klein overwicht gehad, maar de Pakistaanse voorhoede leek gevaar lijker als ze eenmaal op dreef kwam. De beslissing viel twee minuten na het begin van de tweede helft, bij een furieus offensief van India. De in 't nauw gebrachte Pakistaan se verdediging, die zich vertwijfeld weerde, moest een strafcorner af staan en het zuiver geplaatste schot van Randhir Gentle, de links achter van India, die zorgvuldig mikte, was goalie Zakir te mach tig. Tien minuten voor het einde had den de wanhopige stormlopen van de Pakistani nog geen resultaat gehad, want de verdediging van India gaf geen krimp. 1 Zij kregen nog een kans bij een strafcorner die verkeerd genomen werd, zodat de scheidsrechter de slag liet overdoen. Atif schoot hard op doel, maar iets tc hoog, en de kans was verkeken. En dat was de laatste poging. Het fluitje van de scheidsrechter kon digde het einde van de strijd aan, zeer tot opluchting van de spelers van India, die elkaar in hun geest drift omhelsden en aanvoerder Bal bir Singh op hun schouders naar de kleedkamer droegen. De hockey-wedstrijd Duitsland Groot Brittannië om de derde en vierde plaats is gewonnen door Duitsland met 3—1. De ruststand was 21. De Duitsers werden dus derde en de Britten vierde. Australië werd vijfde en Nieuw-Zeeland zes. Drie wielertitels Er gingen ook weer enkele wieler titels de deur uit. De Fransman Rousseau werd Olympisch kampioen sprint. Het was zijn tweede interna tionale titel van dit seizoen, want in Kopenhagen werd hij wereldkam pioen der amateurs. De Fransman sloeg de Italiaan Pesenti in de finale gedecideerd. Het goud in de race over 1000 meter tegen het uurwerk was wel voor Italië. Hier won Faggin voor de Tsjech Foucek en de Zuidafri kaan Swift. Hij noteerde meteen een nieuw Olympisch record. De gouden medaille van de 2000 meter tandem werd gewonnen door het superieure Australische koppel. Tsjecho-Slowakije won de zilveren medaille. Zwemrecords Men blijft royaal medailles uitde len aan de zwemsters en zwemmers, die op hun beurt doorgaan met het breken van allerlei records. Zo won Australië de 4 maal 100 meter vrije slag estafette dames in een nieuwe wereldrecordtijd van 14 min. 17.1 sec. De Ver. Staten legden beslag op de zilveren medaille, terwijl Zuid- Afrika de bronzen veroverde. De Australiër Theile werd kam pioen 100 meter rugslag heren. Hij deed dat zo vlug, dat er een nieuw Olympisch record uit de bus kwam. Zijn landgenoot Monckton werd twee de en de Amerikaan McKinney derde. Ook op de 200 meter rugslag heren werd een nieuw Olympisch record gevestigd. Dat deed de Japannner Furukawa, die tevens het goud won. Zijn landgenoot Yoshimura werd tweede en de Rus Iounitchev derde. Waterpolo In de finale-poule van het water- polotoernooi is de wedstrijd Honga rijeRusland gespeeld. De Hongaren wonnen met 4—0, nadat zij bij de rust met 20 do leiding hadden ge had. De Zuidslaven wonnen met 21 van Italië. De stand luidt thans: Hongarije Zuid-Slavië Rusland Italië Ver. Staten Duitsland 18—2 12—6 8—10 10—13 10—20 7—14 Voor het kwalificatietoernooi wa terpolo zijn de volgende wedstrijden gespeeld: EngelandSingapore 115; Roe meniëAustralië 42; Engeland Roe menië 52. De politie van Sydney is in de naoht van woensdag op donderdag gealarmeerd wegens nachtelijk rumoer en verstoring van de orde door Amerikaanse en Britse Olympische atleten. Zij hadden na afloop van de atletiekontmoeting tussen de ploegen van Amerika en het Britse rijk, de „strijd" aan het strand van Sydney voort gezet. Door het verbeteren van een serie wereldrecords was het enthousiasme van de sportlieden blijkbaar nog niet uitgewoed. Op de fuif, die na de wedstrijden werd georganiseerd, ging het al tamelijk wild toe. De Amerikanen schijnen later het hotel van de Britten te hebben be stormd, waarna allen tezamen zich nog eens uitleefden in een soort Romeins wagenrennen (zij het zonder paarden) aan het strand. Pas tegen de ochtend kwam er een einde aan het vrolijke spel. G.S. schrijven de Statenleden een verzoek te hebben gekregen van de federatie van vrouwelijke vrijwillige hulp om een subsidie, groot 1900., zowel over 1956 als over 1957. G.S. adviseren dit toe te staan op de volgende gronden: De federatie, die in 1952 werd opgericht, heeft zich sterk ontplooid en legt op sociaal gebied een grote activiteit aan de dag. Het provinciaal belang achten G. S. in hoge mate gediend met een fe deratie als deze die alle vrouwen organisaties omvat en coördinerend en stimulerend werkt. Zij heeft be wezen, zeggen G.S., in staat te zijn de vrouwen-organisaties tot gezamen lijke activiteit te brengen, indien dit nodig is om sociale noden te leni gen. Financieel kon de federatie tot dus ver rondkomen met de 500., wel ke zij in 1952 ontving van de B.B., alsmede door de administratieve hulp welke zij ontving van de stichting Zeeland. Bestuursleden namen daar bij allerlei uitgaven voor eigen reke ning. Het is G.S. duidelijk dat dit bij de toenemende werkzaamheden en be moeiingen niet langer vol te houden is, zodat ook in dit geval een beroep op de overheid moest worden gedaan De inkomsten bestaan slechts uit een gering bedrag wegens bijdragen van de aangesloten organisaties. De leden van deze organisaties verlenen hun medewerking geheel vrijwillig en gratis zodat bezwaarlijk van hen nog geld gevraagd kan worden voor de federatie. Het rijk verleent tot dusver alleen aan de landelijke federatie een bijdra ge en deze is te gering om daarvan nog mede te delen aan de provincia le federatie. Er bestaat daarom naar het G.S. voorkomt voor de provincie wel aan leiding om ook in dit geval financië le hulp te bieden. Het tekort over 1957 wordt door het bestuur geraamd op 2.520.. Deze verhoging is een gevolg van het feit dat voor 1957 de kosten van het se cretariaat over een vol jaar zijn ge raamd. Het bestuur der federatie beperkt zijn verzoek om subsidie over 1957 tot 70 pet. van de geraamde uitga ven, d.i. 70 pet. van 2.700. is 1.890. of afgerond 1.900.. ^De federatie zal dan naar midde len moeten omzien om de resteren de 30 pet. te dekken, b.v. door te trachten van de organisaties een ho gere bijdrage te verkrijgen en een beroep te doen op de steun van het rijk. Het aantal overnachtingen, dat drs. Verburg in zijn rede te Domburg over 23 jaar zag verviervoudigd tot 8,5 mil joen, gold niet voor Walcheren, maar vonr heal Zeeland. Het secretariaat van H.M. de Ko ningin meldt: H.M. de Koningin heeft met ingang van 1 januari 1957 op haar verzoek mevrouw H. P. J. Baronesse van Till, geboren Tutein Nolthenius, op de meest eervolle wijze en onder dank zegging voor de vele diensten haar bewezen, ontheven uit haar functie .van dame du palais. Baronesse van Till is benoemd tot dame du palais honoraire en tot eredame in de Huis orde van Oranje. In de gisteren gehouden buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Philips Gloei lampenfabrieken werd mededeling ge daan, dat commissarissen en de raad van bestuur besloten hadden over te gaan tot uitkering van een interim dividend op de preferente en gewone aandelen over het boekjaar 1956 ter grootte van 6 procent (onveranderd). Gisteren heeft de apostolisch dele- gaat in Engeland, Mgr. O'Hara, aan Mgr. William Godfrey, aartsbisschop van Liverpool medegedeeld, dat de H. Stoel hem heeft benoemd tot aarts bisschop van Westminster, als opvol ger van kardinaal Griffin, die in augustus van dit jaar overleden is. De nieuwe ordinarius van het belang rijkste bisdom van Engeland is 67 jaar oud. Hij was sedert 1954 aartsbisschop van Liverpool. De procureur-generaal, Suprapto, heeft ontkend, dat kolonel Lubis, die beschuldigd wordt een complot te hebben gesmeed om de Indonesische regering omver te werpen, gearres teerd ia. Lang voordat de legioenen van Caesar de kronkelende we gen van Engeland begonnen te verbeteren, wisten de inwoners van Calchester in Essex reeds dat zij met hun lekkere inlandse oesters een voordelige handel konden drijven. De eerste, die de lelijk-uitziende schelp trotseerde, om de inhoud te nuttigen en tot de ontdekking te komen dat deze een verrukkelijke zachte smaak had, is noch bekend, noch geprezen, maar zijn daad heeft grote gevolgen gehad. Sinds die, reeds lang vervlogen tijd, is de oester gastronomisch steeds bekend gebleven, vier de Colne bestaat uit een gelijk aantal wethouders van de stad Col chester en ereburgers van het dis trict. Alleen ere-burgers mogen hier oesters vangen en het ereburgerschap is erfelijk. Er zijn op het ogenblik 256 ereburgers in leven en van deze 256 werken er maar 13 op de oes terbedden. Dit is tamelijk vreemd, aangezien er slechts weinig mensen zijn die de Pyefleet oester niet de beste ter wereld vinden. Elk jaar vertrekt er uit Bright- lingsea, een kleine haven op een paar mijl afstand van Colchester in Essex, een boot met aan boord de burgemeester van Colchester, de ge meentesecretaris, de gemeentebode, wethouders en leden van het visserij- bestuur. Zij varen van de rivier af naar de „Pyefleet" -kreek, waar de boot met het oestersleepnet, de „Native", ge meerd ligt. Aan boord van de „Na tive" vindt vervolgens een ceremo nie plaats, die sinds de tijden van de Normandiërs is blijven voortleven. De gemeentebode, gekleed in witte kousen, rijbroek, een jas met kope ren knopen, en een drie-hoekige hoed. trekt onmiddellijk de aandacht met een pruik, leest: „Laat het alom bekend worden, het luidkeels roepen van „Oyez, oyez oyez!" De gemeentesecretaris, met dat de verschillende visplaatsen in de rivier de Colne en haar zijtak ken reeds sedert mensenheugenis aan de gemeente Colchester - be kend onder en genoemd bij deze naam - toebehoort; zulks krachtens en overeenkomstig onderscheidene Koninklijke handvesten, schenkin gen, vrjjheden, en burgerrechten, aan dezelfde gemeente verleend. Laat het verder bekend zijn, dat de verscheidene oestervisplaatsen van de rivier en haar zijtakken op dit ogenblik gesloten zijn, in overeen stemming met eeuwenoude gebrui ken, en gesloten moeten blijven tot het moment waarop ze wederom worden heropend". Tegenwooridg maken een handje vol aantrekkelijk uitziende oester bars in Londen dit gerecht klaar als een lekkernij voor de welgestelden. Maar dit is niet altijd -,o geweest. Sam Weller schijnt reeds gezegd te hebben: „Het is vreemd, maar oes ters en armoede gaan altijd samen". „Er stond vroeger een oesterkraam pje voor „elke zes huizen", volgens Mr Pickwmk. Misschien is dit een van de redenen, waarom de tijd van Dickens wel „de goede oude tijd" wordt genoemd. Webster's woordenboek beschrijft de oester als een „tweeschalig zeeweek- dier", maar er wordt goedig aan toe gevoegd „zeer gewaardeerd als de licatesse; een delicaat hapje". Het is niet mogelijk om oesters „betrek kelijk" lekker te vinden. Of men is er verzot op, of men is er afkerig van. Het is echter jammer, dat zovele mensen ze veroordelen zonder ze ooit te hebben geproefd, maar dat is hun zaak. Een half dozijn, geopende maar nog in hun schelpen,' opgediende oesters, geserveerd met een dunsneetje bruin brood met boter is een koninklijk ge recht. Zij hebben een vaste plaats op het menu van de grote banketten, die in Londen plaats vinden, koninklijke of niet-koninklijke. Er is cn er was sinds onheugelijke tijden een gesloten seizoen voor de Engelse inlandse oes tervangst en zelfs de koningin kan ze dan niet verkrijgen. Jaarlijks worden er proef- „Pye- fleet"-oesters gezonden naar het „Fishmongers' Company", een oud gilde van de City van Londen en wanneer die oesters voor 100 pet. wor den goedgekeurd, kan het oestersei zoen in de rivier de Colne officieel als geopend worden verklaard. Het Viiserljgenootschap vaa de rl- Laten we eens en voor al tijd vaststellen: de Zeeuwse oesters zijn de beste. Maar we willen nu ook een Engelsman aan het woord laten, die de lof van de oesters zingt, hoewel hij blijkbaar alleen maar de Britse kent. Interessant is trouwens hoe de Engelsen een oud cere monieel bij de opening van het seizoen handhaafden. In cere monieel zijn zij ons nu eenmaal de baas. zullen blijven tot de dag waarop in overeenstemming met de aloude ge bruiken het seizoen weer als geslo ten zal worden verklaard." De gemeentesecretaris vervolgt: met het voorlezen van de woorden uit de aloude proclamatie die in 1256 werd opgemaakt in Colne Water en die de grenzen van de visplaatsen aangeeft en iedereen, behalve de bur gers van Colchester en hun erfge namen nu ereburgers genoemd) verbiedt hier te vissen. „God save the Queen, the Mayor a this Corporation", oept de ge meentebode luid. „Drie hoera's voor Hare Majesteit de Koningin" roept de burgemeester. En drie luide hoe ra's schallen over het water. „Laat het verder bekend zijn, dat de hierboven genoemde visplaatsen van heden af zijn geopend tot een later vast te stellen tijdstip. Daar om is het hierbij officieel bepaald dat de voornoemde oestervisplaat sen heden zijn geopend en geopend Sommige mensen drinken champag ne bij de oesters. Anderen drinken bier. Dit officiële gezelschap drinkt, zoals de traditie voorschrijft, altijd jenever en eet bruin brood, gemaakt volgens een oud en geheim recept. Waarom? „Vraag het de oesters", is het antwoord van de vissers. Wanneer dat deel van de plechtig heid voorbij is, klauteren de hoge per sonen over op een ander schip en varen uit om de eerste vangst binnen te halen. Het sleepnet, een soort gar- nalennet, wordt over de rivierbodem gesleept, aldus de oesters opschra- pende. Een net vol oesters wordt bin nengehaald. Een eeltige hand van één van de vissers pakt de schelpen uit het net om ze één voor éen met een mes te openen; en al gauw glijden er vette Pyefleet-oesters door de ke len van de officiële personen. Het oesterseizoen is nu werkelijk geopend. Ander goud Bij het worstelen (Grieks-Romeins) toonden de Russen zich oppermach tig. Alleen de titel voor de vederge wicht was voor een Fin (Makinen) en die in het weltergewicht kregen ze ook niet, want die was voor de Turk Bayrak, Het vlieggewicht (Solo- viev), middengewicht (Kartosa), zwaarmiddengewicht (Mikolaev) en zwaargewicht (Parfenov) werden al le Russische buit. Voorst werd Rusland winnaar in de landengymnastiekwedstrijd. Het Olympisch goud voor het to- renspringen heren werd gewonnen door de Mexicaan Capilla. Oe 36-jarige ex-leger-officler uit Boedapest Karpati, heeft de traditie van zijn land, dat als sterkste op sa bel wordt beschouwd, voortgezet door de Olympische titel op genoemd wa pen voor zich op te eisen. Op het program voor vrijdag ko men de volgende nummers voor: gym nastiek dames, wielrennen ((wegwed strijd), voetbal (Bulgarije-India om bronzen medaille), waterpolo, 400 me ter vrije slag dames finale, 1500 me ter vrije slag heren finale en toren- springen dames. De 66-jarige Londenaar George S McKenzie, die te Melbourne voor de achtste maal de Olympische j Spelen bijwoont, maakt nu reeds S plannen voor de Spelen van 1960 S te Rome. J Hij kwam voor het eerst uit, als lid van de Britse worstelploeg, in de Londense Spelen van 1908, en heeft als zodanig ook de Spelen van Stockholm in 1912, van Ant- werpen in 1920, van Parijs in 1924 en van Amsterdam in 1928 mee- gemaakt. Als official diende hij t de Britse ploeg in de overige spe- i len, nu eens als kwartiermeester, t dan weer als chef van de post of directeur van de garderobe. Al- leen die van 1932 te Los Angeles miste Ihij omdat er toen geen geld was voor de uitzending van een Britse worstelploeg. Toen Sint Nicolaas gisteren in een huis te Rotterdam met gezang werd binnengehaald, vermoedde niemand, dat enige ogenblikken later het gezang zou verstommen om plaats te maken voor tranen met tuiten.... Want toen de Sint aanstalten ging maken om de presentjes uit te delen waren deze zoek. Zwarte Piet, mis schien door slaap overmand, had on derweg de zak met geschenken ver loren. Gelukkig wist de Sint raad en in hoogst eigen persoon draaide hij het alarmnummer van de politie: 9.4. De politiemannen aan de andere kant van de draad konden de goed heiligman meteen vertellen, dat hij zich geen zorgen behoefde te maken, want op de Groenedaal was de zak met geschenken gevonden. Weldra was een auto van de politie op weg naar de Sint en de tranen van de huilende kinderschaar waren to—1 spoedig gedroogd..,. POLITIE-DIPLOMA. Te Rotterdam slaagde de heer J. Marteijn uit IJzendijke voor het poli- tie-diploma A. A. GOES, 6 dec. Export- en indus trieveiling. Cox orange p. h70-75 95 100, h65-70 85—93, h60-65 64—76, h55- 60 4249, 2 24, gold delicious h80-85 76, h70-75 74—80, h65-70 63—67, h60-65 4554, 2 25, goudreinette st85-90 52, st75-85 41.40, st65-75 26.80, st60-65 19, h85-90 50, h75-85 38.90. h65-75 24.90— 25.50, h60-65 16.80—17, 2 13—14, k 24.30 fabr. 16.30—16.70, jonathan st70-75 52, st65-70 47, st6Ó-65 36, st55-60 23, h75- 80 45, h70-75 43.60, h65-70 38.40—38.90, h60-65 29.40—30, h55-60 19.30—19.70, 2 9.50, comt. de paris h65-75 37, h55-65 30, h50-55 13, 2 7.50, st. remy h70-75 26, ho5-70 25, pondspeer h85-70 19, goudreinette kr. 7.10, div. appels kr. 5.906.30, sterappel kr. 3. Verpakt fruit: jonathan h70-75 54—60, h75-80 60. Gewone veiling: cox orange p. k 55-57, f 28-46, sterappel k 11, jonathan k 21-37, f 10-14, gold, delicious k 43- 51, f 16-30, comt. de paris k 12-25, f 10, st. remy k 23-24, f 20-21, pondspeer k 20, f 19, g wildeman k 35-37, con ference k 37, f 25. WAALWIJK, 5 dec. In vrijwel de gehele branche is een opgewekte be drijvigheid te constateren. De diverse markten van huiden en leder zijn le vendig. Zoolleer is er in grotere kwan- tums verkocht. Prijzen zijn vrijwel op het zelfde niveau gebleven. Voor on dersortimenten, welke voorheen niet lonend verhandeld werden, zijn de prijzen iets verbeterd, een avans van ongeveer 20 ct per kg. Voor reparaiiecroupons is de vraag vlot en de prijzen zijn vast. Voor hal zen en liezen is meer vraag dan aan bod en de prijzen zijn zeer vast. De overleermarkt bleef vrijwel on veranderd. Er wordt vlot verkocht, daar de schoenfabrieken druk produ ceren. De grotere omzet is deels toe te schrijven aan de opgewekte bedrij vigheid in vrijwel de gehele branche, en verder aan het feit dat de meeste verbruikers, die gewoon waren voor direct gebruik te kopen, nu voor enke le weken gedekt willen zijn. De markt voor Europese huiden is opgewekt en de prijzen zijn de laatste weken met ongeveer 10 pet. gestegen. Toch blijft het voor de looiers moei lijk vervangingsprijzen te verkrij'gen. Mannheim 285 (onv.), Kaub 239 (+5), Trier 239 (+9), Koblenz 271 (-3), Keu len 285 (-11), Ruhrort 530 (-16), Lo- bith 1169 (-12), Nijmegen 948 (-7), Arnhem 943 (-9). Eefde 480 (-10), De venter 371 (-9), Namen la Plante 196 (+11). Maastricht hoofdsluis 4385 (+5), Borgharen 4106 (+8), Belfeld 140 (-T), Grave 636 (onv.).

de Stem | 1956 | | pagina 3