21 37i0 FILMS C.N.A. Sluiskil bereidde zijn 22 jubilarissen grootse hulde Instructeur van gaf het stuur autorijschool uit handen VLOKMATRAS De premiekeuring te Goes Begrotings-evenwicht van Hoedekenskerke bedreigd „Eiland Walcheren" had gunstig jaar Ook w.-Z. Vlaanderen krijgt Horeca-cursus Technica Nova Programma's in Zeeland 90 650 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 Produktie-record Alleen morgen ZATERDAG Totaaluitslag Snelle ontwikkeling van landbouwcoöperaties Inkrimping van veerdiensten VROOM DREESMANN Draaiende brug sloeg stuurhui weg Hoogwaterstanden Wilhelminastraat 36 - Breda - Tel. 7081 (GRIfnPIG) J Politierechter Middelburg was zonder mijter en kromstaf NEGEN JAAR Bewoond schuurtje De oesters in de Zandkreek Zuid-Beveland GOES Burgerlijke stand Z.-Vlaanderen AGENDA Vandaag Morgen In het Casino van de Com pagnie Neerlandaise de L'Azote te Sluiskil vond de huldiging plaats van twee-en-twintig ju bilarissen. In tegenwoordigheid van hoofddirectie, directie, ju bilarissen met echtgenoten, chefs van de afdelingen en fa- briekscommissie van de C.N.A. sprak ir. V. Villa, directeur van de C.N.A. te Sluiskil een ope ningswoord. Hij werste hierbij o.m. de directeur- generaal van de C.N.A. til. G. Mase- rata en de technisch-directeur, ir. G. Pajetta, geluk en natuurlijk ook de jubilarissen self. Hierna voerde dr. Maserata het woord. Spreker zei o.m., dat er een produktie-record was bereikt en wel een produktie van 307 ton ammoniak per dag. Hij wees er op, dat deze presi tatie mede te danken was aan de ju bilarissen, wier ijver en praktische kennis hij de jongere generatie ten voorbeeld wilde stellen. Het bereikte resultaat noemde spreker een mani festatie, waarop de maatschappij trots kon zijn. Dr. Maserata reikte vervol gens persoonlijk aan alle «jubilarissen een medaille uit. Op ir. Pajetta rustte de aangename taak de gebruikelijke (Advertentie) kunt U profiteren van deze speciale aanbieding uitstekende kwaliteit vulling 75% katoen 25% wol solide katoen damast kleur: terra of groen stevig gevuld prima genopt en afgerand enveloppen met inhoud te overhandi gen, terwijl onder-directeur ir. van Gena de daarbij behorende diploma's uitreikte. Uit naam van de jubileren- den sprak vervolgens de heer C. Com- piet, lid van de fabriekscommissie. Hij memoreerde onder andere de minder goede periode uit het be staan van de C. N, A. en wees er op, dat het thans behaalde produktie-re cord mede te danken was aan de voor treffelijke verstandhouding tussen di rectie en arbeiders. Hij bracht de di rectie tevens dank voor de goede so ciale voorzieningen, die de arbeiders bij de C. N. A. genieten. De dames werden, vanwege de mo rele steun, die ze zijn voor de zilveren jubilarissen, ook nog even in de hul diging betrokken. Bij de sluiting van de feestelijkheden trad ir. C. Wats naar voren. Hij verzocht de jubile- renden een bond van jubilarissen op te richten om de belangen van de gepensioneerden te behartigen. Dit ter navolging van Italië en België. Het bestuur van deze bond werd gevormd door ir. Wats .voorzitter, de heer R. de Waal, secretaris, en de heer K. de Rooy, vice-voorzitter. De namen van de jubilarissen, w.o. zeven bedienden en vijftien arbeiders, zijn: M. v. d. Hooft Sluiskil, C. de Rooy Sluiskil, J. Snap Sluiskil, E. Fij- ma Sluiskil, P. v. d. Bulck Sluiskil, C. Compiet Sluiskil, R. Andriessen Sluis kil, A. Wauters Sluiskil, W. Warnier Axel, G. den Engelsman Axel, G. Wol- fert Axel, L. Tessely Zelzate (B), D. Molducci Terneuzen, M. IJsebaert Terneuzen, C. de Ruyter Terneuzen, M. de Meester Hoek, F. van Waes Hoek, A. de Buck Sluiskil, A. Hame link. Zaamslag, J. Staelens Sas van Gent, E. Dhaene Sas van Gent, Th. Willems Zuiddorpe. De door de samenwerkende bon den van paardenfokkers op de Zeeuwse eilanden te Goes gehouden premiekeuring voor anderhalf jarige hengsten en merries had de volgen de uitslag Hengsten grote maat: David van N. Linde van Boone, Nieuwland, le prijs; Vondo uit de Kluis, van fa. Timmerman, Kattendijke. 2e prijs; Costaud en Jar. v. d. Belek van com binatie Maljaars, 3e prijs; en Rinus van Urbain van comb. Wisse en Nico van Hertha van J. Goetheer, Wol- faartsdijk, 4e prijs. Hengsten kleine maat: Guido van Moler.zicht, comb, de Kam, Wissen- kerke, le prijs; David van Zeeduin van J, Maljaars, Oostkapelle, 2e prijs en Gust van P. Wagenaar te Kloetinge en Guido van de Kruisweg van J. de Roo, 's-H. Abtskerke, 3e prijs. Merries grote maat: Kitty van 't hof Nieuwiand van J. van 't West eindeVermue, Nieuwdorp en Ro sette van Keilen van J. Lenshoek, Kloettnge, le prijs; Elonda van Ka- pelle van J. van Overbeeke te Ka- pelle; Guida v. d. Karnemelksput var. P. Janse, Goes en Julia v. Wiis. van J. v. d. Werve, Kerkwerve, 2e prijs; Erna van gebr. Stoutjesdijk, Tholen; Alice van Donkerzicht van gebr. Leendertse, Kamperland; Brunette van C, de Wit, Oud-Vossemeer; Louise van R. Scheele, Wissenkerke; Gerdie van Lady van A. Braamse, 's-Heer Abtskerke; Irene van I. Kluyfhout, Koudekerke en Hermine var. gebr. Smke, Wollaartsdijk, 3e prijs; Adie van Kruisdorp van P. van babben, Oudelande; Cultura, idem; Mirza van Veere van W. Louwerse, Veere; Anne var. 1, de Buck, Oost kapelle; Marie van Infernal, van Jac. Brooymans, O.-Vossemeer en Wiliie van Spoorzicht var. S. klote- boom, Kapelle, 4e prijs. Merries middenmaat: Xenia van Monnikenhof, van fa. Timmerman en prijs; Annie van Gabse van P. Wisse, St. Laurens; Nora v. d. Poel van W. Minnaard, 's-Heer Arendskerke; Cora van J. Vos, Koudekerke; Leny van Jac. Brooymans; Liza van W. Ver- hage, Westkapelle; Mirza van P. Goorden, Oud-Vossemeer en Nelly van P. Kodde, Koudekerke, 3e prijs; Rudie van A. Meyers, Serooskerke; Marianna van J. Wisse, Koudekerke; Martha van Wed. J. Vermue, Nieuw dorp; Rina van J. Lenshoek, Marie van W. Verhage; Ria van Keilen van J. Lenshoek; Ada van 't hof Tilburgh van wed. L. Goense, Driewegen; Genda van Molenzicht, comb, de Kam; Rika van Zimmerman van J. Lenshoek en Flora van wed. J. Bliek. Vrouwenpolder. 4e prijs. Stalgroep: Fa. Timmerman, Kat tendijke, le prijs; comb, de Kam en Lenshoek, 2e prijs en J, Lenshoek, 3e prijs. Hengsten met afstammelingen: Guido uit de Kluis van fa. Timmer man le prijs en Karei van Keilen, J. Lenshoek, 2e prijs. Kampioen Hengst: Gust van P. Wagenaar en kampioen merrie Xe nia van Monnikenhof van fa. Tim merman, Kattendijke. (Advertentie) Teneinde te komen tot een bespa- Uit het 40ste jaarverslag: van de Coöp. Landbouwvereniging Eiland Walcheren" te Middelburg de al gemene ledenvergadering werd in ,,De Eendracht" gehouden^— blijkt, dat het afgesloten boekjaar gunstig is geweest. De omzetten waren goed; in sommige afdelingen zelfs hoger. Ook de financiële uitkomsten waren boven verwachting goed. Dit gaf bovendien de mogelijkheid versterkt af te schrijven, waardoor de financië le positie van de vereniging weder om krachtig kon worden versterkt. Nochtans komt op de balans per 30 juni 1956 nog een voordelig saldo van 3430,02 voor. Voor wat betreft de aankoop blijkt uit het verslag van de directie, dat de omzet van voer aanzienlijk is ge stegen; met 60 ton of 15 pet. Ook de omzet van zaaigoed steeg weer; pootgoed was iets minder dan vorig jaar. Granen noteerden bij de afzet een Eiland Walcheren" dit niet zelf kun nen verwerken. De omzet was ca 40 pet. hoger in kilo's, doch lager in geld. door lagere prijzen der peul vruchten. Bestuursverkiezingen Tijdens deze vergadering werd de heer B.C. Janse, die aan de beurt van aftreden was, in het bestuur her kozen. Eeveneens herkozen werden de heren leden van de Commissie van Toezicht: S. de Visser en W. Lou werse te Gapinge, A. de Lange te Koudekerke, J. J. Geerse te Middel burg en A.P. Kasse te Veere. In de vacature van de heer W. de Wolf werd de heer L. Francke te Grijps- kerke gekozen. Tot lid van de fi nanciële commissie werd de heer J. Scheele te Arnemuiden gekozen. De directeur, de heer H.J. Ikkink, deelde nog mee, dat het Centraal Bureau te Rotterdam, de landelijke organisatie, een nieuw kantoorge bouw gaat stichten. In samenwer king met de Eerste Ned. Coöpera tieve Kunstmeststoffenfabriek zal een vrij grote kunstmestfabriek te Vlaar- dingen worden gesticht. In deze fa briek zullen speciaal mengmeststof- fen worden vervaardigd. In deze vergadering heeft drs. J. belangrijke omzetverhoging van ca. 20 pet. Bij de tarwe werd de aante- I Dijkgi"aaf. sècrëta^iT'va'nTerLandl ring op het olieverbruik op zondagen j kening gemaakt, dat gelukkig steeds bouw Coöperatief Centrum een le- heeft hef Provinciaal Bestuur beslo- meer telers inzien, dat tegenover de zjng gehouden over het onderwerp ten de dienst op de veren Vlissingensterk gecentraliseerde aankoop van De snelle ontwikkeling van de Land- Breskens, KruiningenPerkpolder en de meelfabrieken men slechts 'n ster- j bouwcoöperatie in Zeeland na de ZierikzeeKatsche Veer des zondags j ke positie kan innemen door ook een- laatste oorlog en haar belang voor tijdelijk in te krimpen. traal tarwe aan te bieden, waaruit land- en tuinbouw". I volgt dat dit met anders kan dan via Mede met het oog x>p de zeer ge_ coöperatieve orgahisatie. Dit jaar j voorzitter, de heer A.W. Cevaal ringe aantallen reizigers, die van on- kon de richtprijs van de tarwe wor- dle ook deza vergadering weer leid- derstaande booirr zen gebruik maken den uitbetaald. i de' deeft dank gebracht aan leiding zullen van zondag. 9 december af, de I Voor wat betreft de zaaigranen en ®ta' van het bedrijf, zulks voor volgende reizen uitvallen: i peulvruchten wordt in het jaarver- de bereikte resultaten in het afgelo- Vertrek Vlissingen 6.15. vertrek vertrek Perkpolder 7.20. Vertrek Zie rikzee 13.00. vertrek Katsche Veer 14-30. Deze prachtige matras kun nen wij U slechts 1 dag (morgen) zaterdag 8 dec. 3 aanbieden stukken lager dan de normale waarde. Jenny van Terhofdstede van Q. v. d. Breskens 6.45. Vertrek Kruiningen 6.50 Linde le prijs. Xandria van fa. Tim- meiman, Aday van gebr. Leendertse, Kampenand; Gerda van Nieuwland van N. Mol, Nieuwland en Mona van Bleyendaal van Jac. Brooymans, 2e prijs; Irene van S. Noteboom, Kapelle Dora van Eghel var. C. Mol, Waarde; Ciara van Waarde, idem; Tonny van M. Geuze, Oud-Vossemeer; Guidie van Buitenzorg van J. var. Gorsel, Tholen en Dula van H. de Pagter, Serooskerke, 3e prijs; Yvonne van gebr. Verdoek, Lewedorp; Irma van S Noteboom Mirza van J. Harthoorn; 's-Heer Abtskerke; Emma van C. ae j Wit, Oud-Vossemeer Nellie van W. j Sanderse, Serooskerke; Lizette van S Noteboom en Irene van P, Dmge- i manse, Zoutelanrie, 4e prijs. Merries, kleine maal: Ida van de Buck, Oostkapelle, le prijs; Grada v. Molenzicht, van comb, de Kam, Wis senkerke; Monica v, d. Boschhoeve, var. gebr van Tilburgh, Oud-Vosse- meei- Cora van J. van Maldegem, Kortgene; Resie van Keilen. J. Lens hoek en Roza van Keilen, idem. 2e slag gezegd, dat een recordkwantum Pen jaar. Tenslotte dankte de direc- binnenkwam van 1402 ton. Zonder het u(' de deer Ikkink, het bestuur en Coöp Peulvruchten Centrum had de ieden ,voor da steeds ondervonden medewericmg, waardoor dit tot stand - r: j kon komen. (Advertentie I persoons 80 x 190 cm 1 del ig voor slechts 2 persoons 120 x 190 cm 3 delig voor slechts Bijpassend KAPOK KUSSEN Profiteer hiervan! Haast U! r >,"*V rt)' t -y v> ',v 4. Breda Bergen op Zoom V Toen twee Kempenaren door de Mi nister Lely-brug te Sluiskil voeren, werd bij het dichtdraaien van de brug de scheepsstuurhut van. een van de schepen dusdanig beschadigd, dat ver der varen niet mogelijk bleek. Het ongeluk gebeurde, doordat de brug, nadat een motorsleep met de twee Kempenaren door de brughoof- den was gevaren, te vlug werd dicht gedraaid. Het gevolg was een hevige klap, waardoor de stuurhut totaal op zij werd gewrongen. Twee personen waren in de hut aan wezig; de schipper en zijn dochter, pe eerste kon zich op het dek in veilig heid brengen, da dochter echter kwam bij haal' sprong zo ongelukkig terecht, dat ze in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het schip zal in Gent worden gerepareerd. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 8 december, de volgende hoogwaterstanden; te Hansweert om 6.15 en 18.44 uur; te Terneuzen om 5.46 en 18.09 uur en te Vlissingen om 5.17 en 17.44 uur. Op initiatief van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Terneuzen wordt in west Zeeuwsch-Vlaanderen een cur sus ingesteld voor opleiding van ho tel-. café- en restaurantpersoneel. Een. dergelijke cursus is vorig jaar te Mid delburg gehouden en deze werd een groot succes. De behoefte aan goed geschoold personeel in de horeca-be- drijven is zo groot dat men besloot een dergelijke cursus (waarmee Zee land een belangrijke primeur had) in het westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen te organiseren. Ook daar is nl. veel behoefte aan personeel in deze bedrijfstak. De cursus zal worden gegeven in de Huishoudschool,van de NCB te IJzen- dijke er. ze wordt verzorgd door de heren J. F. Seydel uit Domburg en F. H. L. van 't Westende uit Zoutelande. Ze staat open voor allen die eraan deel willen nemen, zowel meisjes en vrouwen als jongens en mannen, of zij nu in het seizoen in de druk met toeristen bezette zaken werken of dat ze zich in het vak een goede toe komst willen veroveren. Want ook daarvoor is deze cursus uflermate ge schikt. Er zullen zelfs wel onderne mers in het horecabedrijf zijn die deze kans om een goede beroepsscho ling te krijgen, willen aangrijpen. Nog deze maand begint de cursus en wie eraan wenst deel te nemen dient zich daarom nog voor tien de cember bij de school of het Arbeids bureau op te geven. Eind maart zal de cursus aflopen. Ze houdt o.a. in: buffetroutine, warenkennis dranken en wijnen, serveerkunde, menuleer en excursies. De lessen worden op maan dag- en donderdagavond gegeven. De animo voor deelname zal ongetwij feld door het lage lesgeld vergroot worden en men verwacht dat de werk gevers hun personeel zullen aanspo ren deze cursus, die door een goede beroepsscholing meer zelfvertrouwen en arbeidsvreugde geeft (in dit vak zeker erg gewenst) te volgen. Voor he' toerisme in west Zeeuwsch- Vlaanderen is deze opleiding uiter aard eveneens van veel belang. Kies 'n radio met klankkeus! TECHMC4 NOVA TECHNICA NOVA levert u sublieme radio's als hierbij afgebeeld: een GRUNDIG met het unieke, opzienba rende klankkeusregister! Kom bij TECHNICA NOVA luisteren naar de fantastisch mooie klankmoge lijkheden. Dirigeer zélf! Alle waarborgen voor een ideale aankoop biedt u de combinatie der beide namen: Grundig en Technica Nova. I 353.- de aristocraat onder de radiotoestellen D 5 Hoe was het deze Sinterklaas «mor de kantonrechter te Middelburg Be slist geen koek en gard! Op zijn gun stigst was het uiteraard geen van beide, als men werd vrijgesproken. Voor de rest was het de garde, lou ter de garde, die de kantonrechter op deze dag, het feest van de kinderen en wellicht nog meer van de oude ren, liet gevoelen. Vrouwe Justitia doet op dit punt ge enenkele con cessie en dat is maar goed ook, want anders had de kantonrechter woens dag de toga moeten verwisselen voor mijter en kromstaf! Maar ook in dat geval zou er altijd nog de ambtenaar van het O.M. zijn geweest, om de erg stoute verdachten in de zak te stoppen. Hierin zou beslist de autorij school-instructeur J. van E., uit Vlis singen zijn terechtgekomen. Deze bad een persoon beneden de achttien jaar onder zijn toezicht een auto laten besturen. ,,'t Was precies de helft" becijferde de kantonrechter. Die helft was juist, gaf verdachte toe; het zoontje was negen jaar..,. Maar het proces-verbaal, daar klop te nou net niks van, als men ver dachte beluisterde ,,'t kind heeft niet gereden, 't kar. het net. Toen verhaalde Van E. óver zijn zoontje, dat altijd naast hem zit. En oh, dat kind is er zo op verzot het stuur vast te houden? De kantonrechter heeft misschien ook kinderen?, probeerde de instruc teur de sentimenten wakker te schudden. Pa moest zelf ook het stuur vast houden, want zo vervolgde de kwe ker van chauffeurs en chauffeuses, dat ventje is nog zo klein, 't Kan nog niet eens boven het stuur uitkijken. Maar een klein beetje-mee-vasthou- denLaat dat kir.d lol hebben" zo besloot verdachte zijn niet onver dienstelijk pleidooi. 't Mocht alles niet baten. Het was een kantonrechter in toga en niet met mijter en kromstaf, die streng zei: ,,Dat komt helemaal niet te pas. Dit is geen speelgoed voor kinderen." Dat de jongen achter het stuur iat, is geconstateerd Hierdoor wordt het kind gesuggereerd, zelf tc rijden De kantonrechter vond dit ook in peda gogisch opzicht onjuist. „Het is hoogst onverantwoordelijk" zei een verontwaardigde ambtenaar van het O.M., mr. T. Lebret, die dit in de laatste plaats van een rij-in- structeur had verwacht. De ambte naar eiste een boete van f 25. Toen begon verdachte heftig te pro testeren. „U bent niet op uw Inond gevallen" vond de kantonrechter. ..U siert net instructeurs-gildee bepaald niet". Het vonnis was conform. Bordjes Dat Nederland vol met bordjes staat is zo langzamerhand wel be kend. Zij zijn ook in Zeeland door gedrongen en de overheid moge van onze brave boeren en burgers ver wachten, dat men al die bordjes Kent. A. S.. eer landbouwer uit Waarde, kende ze niet. Hij reed op een mor gen naar zijn land over een herver- kavelingsweg, die wegens „werk in uitvoering" was afgesloten, 't Was echter de enige mogelijkheid voor S„ om met zijn landbouwwager. zijn land te bereiken. Geef zo'n man nu eens ongelijk Hij had echter ontheffing moeten vragen, formeel de juiste weg dus, maar meestal niet de eenvoudigste.... Hoe het ook zij, S. werd op die be wuste dag aangehouden door een voorman van de aannemingsmaat schappij, die het werk uitvoerde. Deze voorman toonde zich 'n bijzonder mens mens door de politie te waarschuwen. E?n politie, die blijkbaar meer begrip had voor de moeilijkheden van de landbouwer, want het duurde nog een week, eer men het verbaaltje eens kwam opmaken. S. was er van overtuigd, strafbaar te zijn, maar hij kon niet anders. De boete werd bepaald op vijftien gulden, de eis was f 20. Voorts was er tijdons deze zitting nog een verdachte, die nauw betrok ken was geweest bij een botsing tus- sensen motorrijtuigen, die zich te Goes voltrok. Dit was meer het type van de acteur. Zeer beeldend ver haalde hij ovei de aanrijding. „Ik kwam van links en hield het stuur stevig in de handen, ik gooide het stuur om...." Ondertussen betastte hij met zijn handen de vege ruimte, blijkbaar met de gedachte, hier een autostuur beklemd te houden, en draaide zo enkele malen aan het niets. Toen hij, naar schatting, zo onge veer de bocht om kon zijn, rende hij ir. de kantongerechtszaal achteruit, om zo zijn onsteltenis te tonen voor het denkbeeldige gevaarte, dat daar naderde. In Goes, in de realiteit, la gen de zaken anders. Hier was geen achteruitdeir.zen meer mogelijk. Wie weet. hoever men de klap heeft kun nen horen. In de kantongerechtszaal bleef het stil. Bij de opening van de zitting her dacht de voorzitter, mr. H. Stieger de slachtoffers der rode terreur in Hongarije. Bij het eerste agenda punt was de heer Boone (S.G.P.) van mening, dat de kosten der oplei ding tot 'n geestelijk ambt door de kerk dienen te worden gedragen. Besloten werd het St, Josephstudie- huis een éénmalig subsidie van 100.- te verlenen. Achtereenvolgens werden vastgesteld 'n ambtenarenreglement een kindertoelage-verordening, een wijziging van de bouwverordening, be! reff ende de bouw van schuilplaat sen bij woningen en een havengeld verordening. Bij de vaststelling van de 5e wij ziging van de gewone dienst wees de voorzitter op een verhoging van 4000. wegens subsidie aan het burgerlijk armbestuur. Hoewel B. en W. er ten volle van zijn overtuigd, dat het bestuur van deze instelling al het mogelijke doet om het tekort zo klein mogelijk te houden, dreigt deze post niettemin het begrotings evenwicht aanmerkelijk te verstoren, gezien het beschikbare bedrag voor onvoorziene uitgaven ad ƒ0.05 voor! 1956. De navolgende personen werden voor een jaar herbenoemd tot lid van de woonruimtecommissie: Jac. Beulens, J, Boogaard, J. Boone, C. Franse en A. Menheere. Naar aan leiding van een opmerking van één der herbenoemden, dat het lidmaat schap van deze commissie hem zeer zwaar valt, merkte de voorzitter op, dat het voor niemand een pretje is om de één of andere wijze bij de verdeling van woonruimte te zijn be trokken. Met algemene stemmen werd de heer J. Boone herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. Met algemene stemmen werd be sloten de onlangs door de gemeente aangekochte woningen A. 136 en A. 137 onbewoonbaar te verklaren, met een ontruimingstermyn van 6 maan den. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot het aanbrengen van ver beteringen aan het schoolgebouw te Hoedekenskerke en het vernieuwen van het hekwerk rond de speelplaats. Plan „Vreeland" De grondprijs in het plan „Vree land" werd bepaald op ƒ7.per m2 voor bouwgrond en 2.per m2 voor achterliggende tuingrond. Dit was alleen mogelijk door de prijs voor de bouwgrond aan de Kerke- boomgaardstraat te verhogen tot 5.- per m2 en die in het uitbrei dingsplan Hoedekenskerke eveneens tot 7.per m2. Het Biqscoopgebouw te Hulst draait deze week ,,De postmeester" (18), een film, naar de gelijknamige novel le van de Rus Puschkin. Deze ro mantische rolprent geeft grote con trasten te zien. Een meisje dat de liefde zoekt, vindt ongelukkigerwijze de dood. een bruiloft blijkt bij nader inzien heel geen bruiloft te zijn enz. Vele goede opnamen maken deze verfilming tot een goed werk, waar aan de toeschouwer veel plezier kan beleven. Als tweede film „Emiel en zijn de tectives" (a.l.) een gezellige en gees tige film. Centrum, Axel, vertoont ,,Cel 2455" (18), de reeds besproken verfilming van Chessman's boek waarin hij strijdt voor zijn leven door het ver haal van zijn misdadigersloopbaan te vertellen. Verder ,,De twee wezen" (a.l.). Olympia. Sas van Gent, draait ,.In de sloppen van een grote wereld stad" (18), weer een verhaal over jeugd in een grote stad, ontspoord door a-sociale huiselijke omstandig heden en geheel overgelaten aan zich zelf. Hier probeert een jongen een oude man, die hem eens geslagen had, te vermoorden, maar op het laatste moment brengt zijn half broertje, dat de oorzaak van de ver keerde huiselijke omstandigheden is, hem tot de werkelijkheid terug Verder ,,De gravin gaat barre voets" (18) een knappe film over het persoonlijk leven van een gevierde actrice, waarin Ava Gardner uitste kend spel levert. Een dramatisch ver haal. Tenslotte „Het schaap met vijf poten" (a.l.) een geestige Fernandel- film; hij speelt hier maar liefst zes rollen. Luxor, Terneuzen, draait „De hof nar" (a.l.), een kostelijke kolderfilm met Danny Kaye, hier als een nar, die met zijn dwaasheid de politieke situatie redt. Concertgebouw geeft „De laatste der Navajo's" (14), een spannend Indianenverhaal. Hofzicht, IJzendijke, draait „Ge kweld geweten" (18). Het geweten is van een trapezewerker, die denkt, dat haar man een moord heeft ge pleegd en daardoor psychisch zeer zwaar belast wordt. Ledel in Oostburg draait „The rose tattoo" (18), een verhaal over een Italiaanse emigrant, die in Amerika kennis maakt met een geestelijk ge stoorde vrouw. Grand in Goes geeft deze week te zien „De levensroman van Richard Tauber" (a.l.), een titel, die voor zich zelf spreekt. Electro in Middelburg draait „De hel van Dien Bien Phoe" (18), een harde film, die verhaalt van de on menselijke strijd tijdens de Koreaan se oorlog. Schouwburg geeft „Botsende jeugd" (18), het relaas van een groep kin deren op een school voor kinderen van beter gesitueerden. De jongelui willen eens breken met de sleur van alle dag en gaan daarom allerlei ge vaarlijke stunts uithalen. Alhambra in Vlissingen vertoont „Gas-oil" (18), een film met de be roemde Fransman Jean Gabin en met Jeanne Morreau. die samen een werk creëren, dat hard is en bonkig, maar tegelijkertijd aandoenlijk en menselijk. Tenslotte in het Luxor „Verboden Vrouwen" (18), de geschiedenis van enkele vrouwen, die het oudste vrou welijke beroep uitoefenen. Een van haar valt op een kwade dag uit het raam, waarop voor de anderen en kele weken gedwongen rust volgen in verband met een politieonderzoek. Dit geeft sommigen van de vrouwen tijd om na te denken en terug te keren naar een juistere levenswijze. In het plan „Vreeland" werd 600 m2 bouwgrond verkocht aan fa. Pee- ters. Voor de rondvraag deelde de voor zitter mede, dat de bouw van het nieuwe gemeentehuis gestadig vor dert en dat de raad zo spoedig mo gelijk plannen zullen worden overge legd voor de bouw van een nieuw postkantoor. Op een vraag van de heer Boone deelde de voorzitter mede. dat de be zoldiging van het niet „vol-ambtelij- ke" gemeentepersoneel met ingang van 1 januari a s. zal worden her zien. De heer Boone vroeg ook naar 'n bewoond zomerhuisje aan de Moer- tjesdijk. De voorzitter zette uitvoerig uiteen, dat destijds vergunning was verleend voor de bouw van een fruit- schuuftje. Thans is dit gebouwtje be woond, zonder dat hiervoor door B. en W. vergunning is verleend. Door de politie is reeds proces-verbaal op gemaakt. Aan de bewoners van het Lange- weegtje zal bij rondschrijven worden bericht, dat zij per 1 januari 1957 zullen worden aangeslagen in de ri oolbelasting, zodat zij zich reeds thans kunnen bezinnen op een even tuele aansluiting, welke, zolang het rioleringswerk nog duurt, kan plaats vinden op kosten van de gemeente. Uit betrouwbare bron vernamen wij, dat de uitgezette oesters in de Zand kreek in dit seizoen bijzonder goed aangeslagen zijn en zeer veel vlees hebben. Op de Yersekse bank zijn ze, in tegenstelling met anders, minder goed. Geboren: Antonie zv, J. Hoek van Dijke en A. van Ardenne; Jozina, dv„ J. Ruissen en N. Leendertse te Kapelle; Johanna, dv. J. Moerdijk en J. van den Berge te 's-Heer Arends kerke; Rudolf, zv. P. Goovers en J. Bink. Ondertrouwd: H. Meijers, 21 j„ en G. Hendrikse, 20 j. Gehuwd: M. van Hekken, 18 j., en A. de Jonge, 20 j. Overleden: C, Heesterman, 64 j„ wed. van H.W. van Nes te Kruinin gen. Rilland SCHOOLJONGEN DOOR AUTO GEGREPEN. Toen een auto. bestuurd door de heer A G. Blok alhier, over de Hoofd weg reed, stak een zoontje van de heer C.G. Rommers, dat op weg was naar de r.-k. school, de weg over bij het klooster, met het gevolg, dat hij gegrepen werd door de auto, niette genstaande dat de auto hevig rem de. Hij werd een dertig meter mee gesleurd en kwam ten slotte in de sloot terecht waar hij nog onder wa ter raakte. Omstanders haalden hem vlug er uit en met een hevige hoofd wonde werd hij in 't klooster binnen gebracht. Dokter J.A. Kamps, was spoedig aanwezig om de gewonde te verzor gen. Sluiskil SCHILDER VALT VAN DAK De 30-jarige schilder C. H. de Poo ler is tijdens zijn werk in de Veld- straat van een 4 meter hoog dak ge vallen. Met een hersenschudding en inwendige kneuzingen werd het slacht offer per ambulance naar het Elisa- beth-ziekenhuis overgebracht. IJxendijke K.A.J.-AFDELING OPGERICHT. fn onze plaats werd een afdeling opgericht van de K.A.J. Er werd gestart met 9 man. Al onmiddellijk bij de oprichting besloot men te pro beren een van de leden het volgende jaar aan de Rome-bedevaart van de K.A.J. je laten deelnemen. Voor dit doel worden de opbreng sten van de toneeluitvoeringen in Biervliet van zaterdag a.s. door de toneelgroep van de K.A.B. afd. IJzen dijke afgestaan. Ook werd reeds het plan gemaakt ten bate van de K.A.J.-Rome-bede vaart een fancy-fair te houden. Hieruit blijkt dus wel dat de'opgsr richte K.A.J. hoewel r.og niet groot, toch wel actief genoemd mag wor den. GOES Grand: De levensroman van Richard Tauber. MIDDELBURG Electro: De hel van Dien Bien Phoe. Schouwburg: Botsen de jeugd. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: In de sloppen van een wereldstad. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De hofnar. VLISSINGEN Alhambra: Gas-oil. Luxor: Verboden vrouwen. AXEL Centrum 6.30 en 9 uur: De twee wezen. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: De wending van het noodlot en Min- nelust. GOES Grand: De levensroman van Richard Tauber. HULST Bioscoop 8 uur De postmeester KEMZEKE-PAAL Dolf de Backer 3 uur: Grote kalkoenschieting. MIDDELBURG Electro: De hel van Dien Bien Phoe. Schouwburg: Botsen de jeugd. OOSTBURG Ledel 8 uur: The rose tattoo. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: In de sloppen van een wereldstad. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De hofnar. Concertgebouw 8 uur: De laatste Na vajo's. VLISSINGEN Alhambra: Gas-oil. Luxor: Verboden vrouwen. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Gekweld geweten. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur; Het land van de glimlach.

de Stem | 1956 | | pagina 2