VERZET IN BOEDAPEST OPGELAAID Arbeiders in botsing met aanhangers van Kadar en Russen Meerderheid voor Britse regering Zwakke houding van Amerika funest voor Y.N. VERWATERD OLYMPISCH IDEAAL WEG BENZINE....! Toenemende spanning In de zak Amerika helpt met olie OLYMPISCH GOUD Leiders uit Tibet in India Twee Amerikaanse protesten Reactie op de weigering van Hongarije DAGBLAD VOOR ZEELAND Kard. Mindszenty wil aftreden Belgische verklaring VS. zullen basis op IJsland blijven gebruiken Minister Luns zeer pessimistisch in de Kamer Grootste schok van mijn leven Rusti "g weer Rusland weigert bijdrage kosten UNO-macht Geen distributie van benzine in België Vertrek Hongaarse Olympische ploeg uitgesteld Eden volgende week terug in Londen 96e JAARGANG No. 22322 Uitgave N. V. Uitgevers Mi). Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur*. J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn-prijs bij voorultbet f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (ultsi. bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor Cod, Konïnpin en Vaderland VRIJDAG -7 DLCLIyIl>ER Advertentieprijs voor de gehele oplage i 0A5 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 C OSTBURG. Nieuwstraat 41, Te. Kardinaal Mindszenty voelt zich na acht jaren gevangenschap niet meer opgewassen tegen de taak, die op zijn schouders rust; hij is voornemens zo meent men in Rome met zekerheid te weten de H. Stoel ontslag te vragen als aartsbisschop-primaat van Hongarije, zodra zijn land vrij is. Onmiddellijk na zijn bevrijding door de verzetsstrijders had kardinaal Mindszenty reeds zijn ontslagaanvra ge ingediend. Dit verzoek werd even wel door de H. Stoel afgewezen. Verscheidene malen is reeds aan de kardinaal, die zich nog steeds in de Amerikaanse legatie te Boedapest be vindt, aangeboden hem veilig uit het land te brengen. Tot dusver heeft kardinaal Minds zenty elk aanbod afgewezen, omdat hij weigert het land te verlaten al vorens Hongarije vrij is, daar hij er van overtuigd is op het kritieke mo ment der bevrijding van groot nut voor het volk te kunnen zijn. Elders in deze editie wordt ver haald, hoe kardinaal Mindszenty, naar hij zelf vertelt, een maand lang dag en nacht door de communisten is ge marteld. Het Engelse Lagerhuis heeft gisterenavond een motie van vertrouwen in het beleid van de Britse regering ten aanzien van het Midden- Oosten met 312 tegen 260 stemmen goedgekeurd. Een motie van afkeuring van de socialistische oppositie aan gaande dit beleid werd ver worpen met 327 tegen 260 stemmen. „NIEUW-CHINA", het officiële or gaan van communistisch China, meldt, dat de vice-voorzitter en drie leden van de staatscommissie voor het opstellen van plannen voor de uitvoering van het nieuwe Chinese vijfjarenplan, zijn ontslagen. DE BOYCOT-actie van Indonesië tegen schepen, varende onder Britse en Franse vlaggen, of met lading be stemd voor Engeland en Frankrijk, zal zeer binnenkort worden beëin digd, nu de Engelse en Franse troe pen zich terugtrekken uit Israël. PREMIER Tsjou en Lai van com munistisch China, die een bezoek aan India brengt, heeft gezegd, dat hij zich met zorg afvraagt, of de Ver. Staten in het Midden-Oosten de plaats van Engeland en Frankrijk willen in nemen. IN NICOSIA r,ijn twee Grieks-Cy prische scholieren van nog geen zes tien jaar veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf. Zij hadden in juli te Paphos een bomaanslag gepleegd op Britse veiligheidstroepen. OP GROND van de door de regering opgelegde beperking met twintig pro cent van het gebruik o.m. van stook- KT fr' a directie van Unilever N.V. te Rotterdam besloten met in gang van 15 december het hoofdkan toor te Rotterdam des zaterdags te sluiten. De hierdoor verloren gegane arbeidstijds wordt op de overige werkdagen ingehaald. TERWIJL de nominale waarde van gewone aandelen op de Amsterdamse effectenbeurs in november slechts een geringe stijging heeft ondergaan, is de koerswaarde scherp gedaald, nl. van 16.480 miljoen gulden tot 14.783 miljoen. Deze waardedaling treft vooral de internationale con cerns: Kon. Olie, Unilever, Philips en A.K.U. DE HEER B. Brandsen te Amster dam, die benoemd was verklaard tot lid der Tweede Kamer in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van de heer J. Haken, heeft zijn benoe- mmg niet aangenomen. Thans is tot hd benoemd verklaard de heer C. Borst (C.P.N.). Ongeveer zevenhonderd ongewapende arbeiders le Boeda' pest hebben gisteren verhinderddat drie van hun kame raden uit een fabriek in een oostelijke voorstad van de Hongaarse hoofdstad toerden gearresteerd door de Hon gaarse politie. De arbeiders legden het werk neer en ver zamelden zich voor de fabrieken om de politie te beletten het gebouw te betreden. Hoewel Russische tanks en pant serauto's voor de fabriek patrouilleerden, toeken de Hon garen niet, zodat de politie onverrichterzake moest terug keren. De fabriek, waar de politie trachtte de drie arbeiders te arresteren, was de textielfabriek „Danubia". De ruim vijfhonderd arbeiders van deze fabriek wer den bijgestaan door ten minste honderdvijftig arbeidsters van een nabij gelegen suikerfabriek. De politie werd verhinderd de fa briek binnen te gaan. Toen kwamen twee vrachtauto's met Hongaarse mi litairen en later Russische tanks en pantserauto's de politie versterken. Nadat de tanks de menigte een half uur lang met hun geschut hadden be dreigd, trokken tanks, pantserauto's en de Hopgaarse militairen en poli tiemannen zich terug. geveer honderd nationalistische betogers een even groot aantal aanhangers van Kadar op de bou levard tegenkwamen. De nationa listen trachtten onder het roe pen van „Weg met Kadar" de rode vlag te bemachtigen, die de aanhangers van Kadar met zich meedroegen. Het kwam tot een heftig handgemeen, waarin zich ook vele anderen mengden. Op een bepaald ogenblik klonk een schot, waarop een Russische pantser wagen, die de voorstanders van de regering-Kadar begeleidde, met zijn machinegeweer over de hoofden van de massa vuurde, die een goed heen komen zocht. Later verenigden de nationaliteiten zich weer onder 't roe pen van ,,Weg met Kadar" en Rus sen vertrekt". Weer werd het vuur geopend, waardoor een man werd ge dood en verscheidene werden ge wond, aldus de ooggetuigen. Een eind verder op de boulevard kwam nog iemand om. Nadat iemand had gemeld een sluipschutter op het dak van een huis te hebben waargenomen, vatten met leden van arbeidersraden van fabrie ken in Boedapest. Algemeen was ook de ontgooche ling dat het bezoek van Hammars- kjoeld aan Boedapest wordt uitge steld. Er waren woensdag hier en daar aanplakbiljetten gezien, waarop de bevolking werd aangespoord de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties hartelijk te verwelkomen. Radio-Boedapest meldde nog. dat de arbeiders van de grote fabriek ter plaatse, waar spoorwegwagons wor den vervaardigd, het werk hebben neergelegd, nadat een lid van de ar beidersraad was gearresteerd. Een der cipiers van de straf inrichting Merxplas in België verving tijdelijk St.-Nicolaas en was in vol ornaat visites door het dorp aan het majcen. Op een kilometer of vijf van de ge vangenis zag hij een bekend ge zicht, nl. dat van een der ge vangenen, die hij des ochtends nog had 'bewaakt. Bezwaarlijk kon de H. Man op dat moment zelf de jacht inzetten. Hij waarschuwde de politie, die de ontsnapte gevangene even later in de kraag greep. „In de zak met stoute jon gens", zei Sinterklaas. Volgens de Belgische minis ter van economische zaken, Jean Rey, is de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, erin geslaagd de Verenigde Staten ertoe te brengen Europa „onvoorwaar delijk" met olie te helpen. Een lid van de Rooms-Katholieke oppositie in de Belgische Kamer had Rey gevraagd of het waar was, dat er voorwaarden verbonden waren ge weest aan het Amerikaanse hulpaan bod. De minister antwoordde: „Ja, er waren zeer betreurenswaardige poli tieke voorwaarden aan het Ameri kaanse aanbod verbonden". De Ver enigde Staten hadden voorgesteld te zullen helpen als Engeland en Frank rijk zich uit Egypte zouden terugtrek ken, aldus Rey. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de V.S. de luchtmachtbasis te Keflavik op grond van een nieuwe overeenkomst met de IJslandse regering mogen blijven gebruiken. (Van onze parlementaire medewerker) De rede, die minister Luns in de Tweede Kamer heeft ge houden over de internationale problemen, was zo mogelijk nog pessimistischer dan de beschouwingen van de Kamer. Hij was tommyguns bewapende Hongaarsevooral teleurgesteld over de inzichten van de Ver. Staten ten FersferAmge/i jmiiitiemannen op straathoeken P"st aanzien van v Midden-Oosten, waarbij fundamentele verschil- en hielden de daken der naburige huizen scherp in het oog. j len zijn gebleken met de opvattingen van de westerse bondge- De Hongaarse militie arresteerde j noten, verscheidene burgers en voerde hen Op verschillende plaatsen in de stad hebben Hongaarse en Russische militairen, voorzien van pantserwa gens, post gevat. Bij het graf van de onbekende soldaat stonden vijf tanks en drie pantserauto's, bij de in gang van de grote staalfabriek van Czepel tien tanks en vier pantser auto's. Ook rondom het parlements gebouw is de bewaking versterkt. Tenminste twee personen zijn ge dood sommige berichten gewagen van. zeker twintig bij een schiet partij na het uitbreken van een hand gemeen tussen voor- en tegenstan ders van de regering-Kadar op de Leninboulevard te Boedapest. Ooggetuigen deelden mee, dat on- weg. Eerste hulpverleningsauto's re-j den met grote snelheid door de stra- ten en brachten gewonden naar een j café bij het station. Verbittering 55 Donderdagavond heerste er een sfeer van toenemende gespannenheid in de Hongaarse hoofdstad. Hiertoe droegen ook de berichten bij over het arresteren, in de nacht van woens dag op donderdag, van ruim vyftig j De minister zei dit naar aanleiding van zijn beschouwing over de Suez- j kanaalkwestie, waarin hij alle begrip j aan de dag legde voor het ingrijpen i van Engeland en Frankrijk. De wijze i waarop Amerika en Rusland, nadat I de Engelsen en Fransen op 30 oktober in de Veiligheidsraad met een veto een doodsteek aan Israël hadden voor komen, gezamenlijk optrokken, noemde de minister „de grootste schok die hij in zijn loopbaan had onder vonden". Hij sprak enige malen over meten met twee maten en over het snel ach teruitgaan van de politieke moraal in de Ver. Naties, waarvan de laatste tijd herhaaldelijk is gebleken. „Zou dit doorzetten, dan worden de V.N. met ontbinding bedreigd". nieuw fiasco zijn voor de V.N., aldus minister Luns. Een lichtpunt zou volgens de minis ter kunnen zijn, dat de NATO mis schien uit dit alles versterkt naar voren zal komen. Er zijn tekenen, dat de houding van de V.S. ten aanzien van het Bagdad-pact thans wat meer op het belang van de wereldvrede is gericht. Minister Luns zei, dat aan de Euro pese integratie thans ook door de Nederlandse regering met volle kracht wordt gewerkt. De Franse eis voor een speciaal regime van im- en export zul len met soepelheid tegemoet worden getreden, maar het is uitgesloten, dat Frankrijk autonoom zou kunnen be slissen. Indonesië De minister was het niet eens met degenen, die zijn politiek tegenover Indonesië niet voldoende positief had den genoemd. Alle kansen op toena dering met Indonesië, voor zover nog aanwesig. worden benut. Op dit mo ment meer aanvallend optreden tegen dit land in de V.N. achtte de minister i nutteloos. Labiel akkoord Hjj besteed de mening dat de zaak i Ambon vergeleken zou kunnen wor- Dat Engeland en Frankrijk de V.S. niet tevoren hebben gewaarschuwd voor hun optreden in de Suezkanaal- zone, was volgens de minister slechts toe tc juichen. Hadden zij Eisenhower tevoren wel ingelicht, dan zou daar na de kloof tussen Amerika en deze beide landen nog veel dieper zijn geweest, wanneer tegen de zin van Amerika toch zou zijn ingegrepen. Het akkooru, dat de Secretaris-Ge neraal van de V.N. met kolonel Nas ser heeft gesloten over het toelaten van een politiemacht der V.N., noem de hij zeer labiel, daar het steunt op afspraken met allerlei vage begrippen. De komende weken zullen ons eerst kunnen leren of het thans gevormde leger' al of niet een blijvende functie zal hebben. Indien de troepen moeten worden teruggeroepen, dan zal dit een den met de positie van Hongarije. De minister maakte een duidelijk onder scheid tussen de aanval van de Sov jet Unie op Hongarije en de Engels- Franse interventie in Egypte. De Rus sen deden een aanval op de vrijheid en de democratische rechten van een volk. De Europese ingreep was een verdediging van het naakte volksbe staan. De vertegenwoordigers van ons land in het buitenland doen wat zij kunnen om aan het beleid dat door dr. Drees op 9 november is uiteenge zet uitvoering te geven. Een poging om het recht van zelf beschikking voor Ambon in de Veilig heidsraad te brengen achtte de minis ter nutteloos, na de pogingen, daar toe reeds in 1950 ondernomen, die zonder succes zijn gebleven. Remili- tarisatie van de Ambonezen wordt niet overwogen. De minister herhaal- Weersverwachting van het K.N. J M.I geldig tot vanavond, opge- maakt donderdagavond te 23.15 uur: l Veel bewolking en geen regen 2 van betekenis. In de ochtenduren nier en daar mist. Overwegend zwakke wind Weinig verandering in temperatuur. 2 Verwachting van het Belgisch l Weerkundig Instituut I Zwakke tot matige wind uit west l tot noord. Aanvankelijk nog be- 2 trokken met kans op enige neer- 2 slag. Later breder wordende op- klaringen. 2 Vandaag: zon onder 16.31 uur Maan onder 21.55 uur. I j Morgen: zon op 8.37 uur. Maan l I op 11.57 uur. 2 De geestelijke en de wereldlijke lei ders van Tibet hebben op uitnodi ging van de Indiase regering een bezoek aan India gebracht. O.a. be zochten zij het Boedhistisch con vent te Delhi. Het laatste deel van hun meer dan 800 kilometer lange reis naar de Indiase grens hebben zij op pony's afgelegd. Op de foto ziet men de geestelijke leider, de veertiende Dalai Lama (midden), gevolgd door zijn wereldlijke tegen voeterde tiende Pansjen Lama, bij hun aankomst op Indiaas grondge bied aan de voet van het Himalayagebergte. De Sowjet-Unie heeft vierkant ge weigerd bij te dragen in de kosten voor het onderhoud van de politie macht van de V.N. in Egypte en ge- eist, dat ,,de agressors" (Engeland, Frankrijk en Israël) deze kosten vol ledig betalen. In de lichtkring van het Olympisch vuur, dat toch ook uitstraalt over het zwembad te Melbourne, hebben Rusland en Hongarije waterpool gespeeld, zodanig gespeeld, dat het toch reeds verwaterde Olympisch ideaal de complete verdrinkingsdood zeer nabij was. Vier Russen en één Hongaar wer den tijdens dit waterpolo in het wa ter door scheidsrechter Zuckerman naar de kant gestuurd. Het publiek, eerst objectief, koos de zijde van de Hongaren, toen bleek, dat de Russen er een Boedapest-in-het- klein van wilden maken. Dat gal aanleiding tot een demonstratie, zo als men te Melbourne nog niet had meegemaakt. De Hongaarse speler Zador werd eén minuut voor het einde door een daverende vuistslag op zijn oog getroffen. Zo'n effect had deze voltreffer waarvan Pri mo Camera alleen maar in zijn stoutste fantasieën had kunnen dro men, dat dergelijke welgemikte sto ten inderdaad bestonden dat de dokter verklaarde, dat Zadok in de eerste wedstrijd (en) niet voor zijn land zal kunnen uitkomen. Het publiek nam dit niet, rende naar het bad en daagde de Russen uit om maar eventjes uit het water te komen. Officials wisten met de grootste moeite de orde te herstel len. Zó algemeen was de verwar ring, dat men niet in de gaten had, dat arbiter Zuckermann, een Zweed, één minuut te vroeg het einde floot. Aanvoerder Gyarmati van de Hongaren verklaarde na afloop, dat de Russen, telkens als de Hongaren een goal maakten, zeiden: „Jullie zijn fascisten". Bij het torenspringen voor dames cn heren ging het al evenmin spor tief toe. Amerika diende na afloop een protest m, niet tegen de uitslag, maar tegen de wijze waarop die uit slag verkregen was. ,,Het was geen strijd meer van de ene tegen de andere concurrent, maar van jurylid tegen jury lid", aldus de Amerikaanse opinie, die algemeen gedeeld werd. Her haaldelijk uitte het publiek zijn misnoegen over sommige leden van die jury. Vooral was men verstoord op het vrouwelijk Russisch lid, dat steevast het laagste aantal van alle punten noteerde, wanneer het een Amerikaanse zwemmer gold. En .om dan nog even op dat wa- £n m dan hef resultaat van een terpolo" terug te komen: de Rus sen verloren met 4-0 en boden na afloop hun excuses aan. Scheidsrechter Zuckerman was briljant in zijn commentaar: ,,Zo mag men geen waterpolo spelen...", verklaarde hij. Olympische waterpolowedstrijd Gyarmati, aanvoerder van de Hon gaarse ploeg, bekijkt de blessure aan het gezicht van Zadok. (telefoto ANP) de dat de souvereiniteit over Nieuw- Guinea bij Nederland behoort, al zou hij het persoonlijk een natuurlijke ont wikkeling vinden wanneer tezijnertijd door voortdurende contacten in het Pacificgebied. tenslotte de bewoners van Nieuw-Guinea tot saamhorigheid zouden komen en wellicht tot poli tieke eenheid met een van de gebie den daar. Ten aanzien van de sanering van de Indische pensioenen stelde de minister een ..genereuze" oplossing in het vooruitzicht. Er is een regeling ontworpen, waar bij de aanpassing van het pensioen bij de algemene ouderdomsvoorziening is geregeld, in die zin, dat beide voor lopig volledig worden uitgekeerd. Een nog verder gaande tegemoetkoming dan wat individueel voor oorlogs slachtoffers naar omstandigheden voor ieder wordt gedaan, noemde hij niet redelijk. De 17-jarige Engelse zwemster Ju dy Grinham liet in het zwemsta- dion te Melbourne een tijd van 1.12,9 voor haar afdrukken op de 100 meter rugslag en vestigde hier mee een nieuw Olympisch record. Tot de beste drie op de 100 meter rugslag behoorden (v.l.n.r.) de Amerikaanse zwemster Carin Cone (zilver) en de Engelse meisjes Judy Grinhatn (goud) en Margaret Ed wards (brons) die men op de foto na de prijsuitreiking ziet. De Belgische minister van economi sche zaken. Rey, heeft meegedeeld, dat de Belgische regering heeft beslo ten geen benzinedistributie in tê Hij zei verder, dat het zondagsrij verbod zal worden opgeheven, indien het besluit inzake de beperking van de snelheid wordt nageleefd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zakan heeft gisteren bij de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen „ongerechtvaardigd militair Sowjet- optreden in Boedapest", dat het le ven van Hongaarse burgers voor de Amerikaanse legatie in gevaar had gebracht. Het mondelinge protest is door de plaatsvervangende onderminister van buitenlandse zaken Robert Murphy, te Washington, uitgebracht aan de Sowjet-zaakgelastigde, Sergei Striga- nof. Berlijn Voorts heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken be kendgemaakt, dat de Amerikaanse autoriteiten in Berlijn zullen protes teren bij de Sowjet-autoriteiten tegen het niet-doorlaten van een Ameri kaans konvooi bij een Russische con trolepost op de hoofdverkeersweg van Berlijn naar West-Duitsland. Volgens de woordvoerder van het State Department, Lincoln White, werd het konvooi niet doorgelaten toen de leider van het konvooi toe stemming voor een inwendig onder zoek van de wagens van het kon vooi weigerde. De Russische eis was Het vertrek van de Olympische ploeg van Hongarije, waarvoor twee vlieg tuigen waren gecharterd, is uitgesteld om de atleten enkele dagen langer tijd te geven voor zichzelf uit te maken of ze het aangeboden politiek asiel in Australië al dan niet zullen aanvaar den. Tot nu toe hebben ongeveer 20 atle-' ten zich met de Australische autori teiten in verbinding gesteld en inlich tingen gevraagd. Dit betekent niet, dat ze ook allen zullen achterblijven maar aan de andere kant zouden anderen misschien nog politiek asiel kunnen vragen, voor de vliegtuigen Melbour ne verlaten. Onder meer heeft Janos Somogyi, de snelwandelaar, wel formeel om politiek asiel gevraagd. volgens de konvooileider niet in over eenstemming met de geldende pro cedure voor de doorlating van kon vooien bij de controlepost. aan- be- De Verenigde Staten hebben gekondigd. dat zij onmiddellijk sprekingen zullen beginnen om te be palen welk optreden van de Verenig de Naties het meeste succes zal oog sten tegenover de klaarblijkelijke Hongaarse weigering Hammarskjoeld op 16 december te ontvangen. De mededeling was vervat in een verklaring van de permanente ver tegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties, Ca bot Lodge, welke bedoeld is om de aandacht van de V.N.-assemblee te vestigen op de ernst van het bericht dat de regering Kadar niet heeft in gestemd met Hammarskjoelds voor gestelde bezoek van drie dagen aan Boedapest. ..Uit de gang van zaken blijkt dui delijk, dat de Hongaarse woordvoer der Horvath, die ais de minister van buitenlandse zaken van dat land wordt aangeduid, hetzij niet spreekt uit naam van de Hongaarse regering, of - indien dat wel zo is - zo handelt om de secretaris-generaal en de as semblee te bedriegen en om de tuin te leiden", aldus Cabot Lodge. Premier Sir Anthony Eden en Lady Eden zullen de volgende week vrij dag in Londen terugkeren. Zoals bekend, houdt de premier op Jamaica een rustkuur. Gisteren werd bekendgemaakt, dat Eden goede vor deringen maakt in de richting van een algeheel herstel. In politieke kringen wordt verklaard, dat Sir Anthony maandag 17 decem ber weer in het Lagerhuis zal ver schijnen. Een automobilist in het Bel gische Oelegem, die voorlopig niet de dupe wenste te worden van het benzinetekort, maakte zijn waterput zorgvuldig leeg en goot er 2500 liter benzine in. ..Ziezo", dacht hij, „ik ben ge steld...." Toen hij een dag of wat later bij de put kwam, stelde hij tot zijn ontzetting vast dat de put leeg was. Geen druppel zat er meer in. „Diefstal", dacht de man, maar bij nader inzien bleek er geen dief te zijn. De hamsteraar had er alleen niet aan gedacht, dat benzine vrij gauw vervliegt en, anders dan water, dóór een gemetselde putwand dringt.

de Stem | 1956 | | pagina 1