Waterleidingmij Zuid-Beveland blijft met sprongen omhoog gaan Rijksdienst voor landbouwherstel verrichtte belangrijk werk Een stevig rapport Sinaï betekende geen nederlaag voor ons Atoomduikboten voor vrachtvervoer sfs, Harde Russen Olympische peelden zich voetbalfinale in Waarom niet meer haast Drs S. Groen geïnstalleerd als rector Hulster lyceum HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG; 6 DECEMBER 1956 Stijgende omzetten Militaire maatregelen in Zwitserland Schoondijke-Gent via Oostburg veiliger WATERSTANDEN Samenwerking in Zeeland met afdeling watersnoodschade Oorlogsschade Lichtkronen voor Sint Baafskerk te Aardenburg Voorzieningen voor studenten Directe steun Nasser tegenover „Time Dringend Bulgaren agressief Vier wereldrecords werden gebroken Illegale coureurs Weer Nederlandse ploeg in Giro EXAMENS AANBESTEDINGEN MARKTEN De waterlevering van de N.V. waterleidingmü. „Zuid-Beveland" gaat nog steeds met sprongen omhoog, wat mede te danken is aan de grote afname van de „Midden Zeeland" op Walcheren, die in eigen gebied niet voldoende winnen kan. Het College van Ged. Staten ver leende op 22 maart 1955 concessie voor de exploitatie van een drink waterleiding op Noord-Beveland. De aanleg van het buizennet op Noord-Beveland werd met zo groot mogelijke spoed voortgezet, waardoor op 31 augustus 1955 de officiële ope ning door de Commissaris der Konin gin kon plaats vinden. Op die datum restte nog alleen het leggen van de hoofdleidingen naar en het maken van de aansluitingen van de geïsoleerd gelegen woningen en boerderijen op het eiland. Uit het pas verschenen jaarverslag van de „Zuid-Beveland" blijkt dat in 1955 omgezet werd 3.782.000 m3 wa ter tegen 3.369.000 in 1954. Door de ..Midden Zeeland" werden hiervan afgenomen 1.672.000 m3. De geldelijke opbrengst was ƒ978.000,en aan uitkering (rente en aflossing) aan de gemeenten-aan deelhouders resteerde een bedrag van 65.800,—. Bewogen jaar Na een volledig herstel van de on middellijk waarneembare schaden, tengevolge van de overstromingsramp van 1953 immers begin 1955 kon den als laatste object de beide trans portleidingen in de Kruiningse polder worden hersteld werden in 1955 diverse maatregelen genomen om aan de steeds stijgende waterbehoef te tegemoet te komen. Deze maatregelen waren o.a.: Produktievergroting te Ossendrecht. Overwegende, dat in de machine capaciteit en in de capaciteit der zui- veringswerken nog voldoende reserve aanwezig was kon worden volstaan met een uitbreiding van het bronnen- veld. Contact werd opgenomen met 't rijksinstituut voor drinkwatervoor ziening om te komen tot een uitge breid hydrologisch onderzoek van de waterwinplaats. Vernieuwing en tevens vergroting van de oude transportleiding van Os sendrecht naar Goes. De tengevolge van bodemcorrosie sterk aangetaste leidinggedeelten, welke belangrijk meer dan normaal onderhoud gaan vragen, worden niet alleen regelma tig vernieuwd, doch tevens wat capa citeit betreft vergroot door aanbren gen van buis van grotere diameter. Het geheel wordt zodoende op twee erlei wijze behartigd. Eind 1955 werd nog begonnen aan de vernieuwing van ca. 2,1 km buis langs de Kreekrakdam, welk gedeelte eveneens door een buis van 500 mm doorsnee wordt vervangen. Vernieuwing en inwendig reinigen van hoofdleidingen (hoofdzakelijk dis tributienet) op Zuid-Beveland. Met deze werkzaamheden werd in 1954 een aanvang gemaakt en zal worden voortgegaan totdat het. gehele buizen net ten volle aan de heden te stellen eisen voldoet. Eind van dit jaar was de ringlei ding in het zuidwestelijk deel van Zuid-Beveland geheel gereinigd. In de Belgische Kamercommissie van Openbare Werken is gesproken ovqr het bestemmen van 11 miljard „franks voor een tienjarenplan, dat de Waalse waterwegen moet modernise ren, ..-een Bovenschelde-Ma as verbin ding verwezenlijken en heel dit Waalse'waterwegennet een dubbele aansluiting moet verzekeren op de Schelde1 en het kanaal Gent-Terneu- zen. De C.V.P.-er Behogne vroeg, of het ook niet de tijd was om te denken aan pen kanaal Gent-Zeebrugge, nu de Amerikanen blijkbaar in de haven van Zeebrugge een zeker belang be ginnen te stellen. Dé socialist Keulenair uit Gent zei, dat Gent trouw bleef aan de gezamen lijke oplossingen, voorzien in het ver slag Van Cauwelaert-Steenberghe. Minister Vanaudenhove (lib.) noem de dit ook de beste oplossing, vooral - zoals hij zei - omdat Noord-Brabant meer en meer belang scheen te gaan stellen in de verwezenlijking van het Moerdijkkanaal. De heer Behogne vroeg toen, waar om de regering er niet meer haast mee maakt. Minister Vanaudenhove antwoordde: Dat is meer de taak van de eerste- minister en van de minister van Bui tenlandse Zaken, dan de mijne. De Zwitserse minister voor militaire aangelegenheden, Paul Chaudet, heeft verklaard, dat, als voorzorgsmaatregel, alle Zwitserse grensforten in ge reedheid zijn gebracht en voor zien van munitie. Ook zijn maatregelen genomen om de gehele winter de passen van de St.-Gotthard, Oberalp, Furka en Sim- pion open te houden om de verbin dingen te verzekeren. De minister deelde dit in de natio nale raad mede, toen hij een toelich ting gaf op de besteding van aanvul lende defensiekredieten tot een be drag van 140 miljoen gulden, waarom de regering met het oog op de inter nationale toestand wil vragen. De Nationale Raad de Zwitserse Tweede Kamer heeft eenstemmig maatregelen goedgekeurd, die de re gering machtigen manschappen van het leger op te roepen voor buiten gewone dienst. Dit was reeds gebeurd met het oog op het vervoer en het onderbrengen van een deel der 10.000 Hongaarse vluchtelingen, die naar /.witserland mogen komen, doch een dergelijke mobilisatie is nu ook toe gestaan voor de voorbereiding van de verdediging. Eind 1955 waren ruim 1800 wonin gen van een aansluiting op de hoofd buis voorzien. Meer aansluitingen In 1955 werden 2532 aansluitingen bijgemaakt. Van de 18.455 huizen langs het net zijn er 17.230 aangeslo ten, dus 93 pet. De hoogste percentages aansluitin gen, nl. 99 hebben Goes, 's-Heer Abtskerk en Rilland, Kattendijke, Krabbendijke en Waarde volgen met 98 pet. Het laagste percentage, nl. 72 pet. heeft Driewegen. In het nieuwe gebied der mij. Noord-Beveland is 93 pet. van de huizen langs het net aangesloten. Tijdens een korte plechtigheid is drs. S. P. Groen verwelkomd en ge ïnstalleerd als rector van het Jan- senius Lyceum te Hulst. Dit gebeur de in de aula van de school, waar de voorzitter van de katholieke Middelb. Schoolvereniging, de heer B. A. Th. M. Truffino, de nieuwe rector in een vlotte en geestige speech een harte lijk welkom toeriep, hem installe rend in zijn nieuwe functie. Namens het curatorium verwel komde mr. H. C. M. van Son de nieuwe rector eveneens en daarna deed de heer K. v. d. Ende hetzelfde namens de docenten. De heer Truf fino bracht de heer v. d. Er.de dank voor de wijze waarop hij het conrec torschap had vervuld. Nadat Alb. Dierick de nieuwe rec tor namens de leerlingen welkom had geheten, dankte drs. Groen voor de hartelijkheid waarmee hem de en tree bereid was en hij gaf uiting aan zijn grote belangstelling voor alle problemen die met het middelbaar onderwijs samenhangen en van zijn interesse voor de leerling, niet alleen als een individu die een diploma moet zien t,e behalen, maar als een mens wie een taak in de maatschap pij wacht. Oe rector, de moderator en ver scheidene leraren van het Tilburgs lyceum, waar drs. Groen tot voor zijn benoeming te Hulst verbonden was. woonden de installatieplechtig heid bij. Met de jongens en meisjes maakte de nieuwe rector 's avonds nog beter kennis tijdens een ge slaagde St.-Nicolaa6viering. Enige tijd geleden schreven we, dat er in een IJzendijkse raadsver gadering kritiek was geoefend op het feit dat een ANWB-wegwijzer te Schoondijke een omweg naar Gent aanwijst, nl. via Oostburg, Aarden burg enz. Men wees daarbij op het feit dat de Oostburgse burgemeester consul van de ANWB is. Naar aanleiding van deze opmer king uit het zich gepasseerd voelen de IJzendijke heeft de ANWB de zaak nog eens nagegaan en zij deelt ons als resultaat daarvan mee dat de aangegeven route volkomen ge motiveerd is. Voorheen duidde men vanuit de richting Breskens de rou te naar Gent via IJzendijke en Wa tervliet aan. doch na zorgvuldige verkenning, aldus de ANWB, moest de voorkeur worden gegeven aan de route over Oostburg en Aardenburg, daar deze zo veel beter, sneller, maar vooral veiliger is dat het na deel van de langere afstand hier mede meer dan geheel wordt ge compenseerd. Mede om de indruk - wellicht ge wekt - weg te nemen als zou Oost burg's burgemeester als consul van de ANWB het verkeer naar Gent op deze wijze via zijn gemeente wil len lokken, maken we hier graag melding van het standpunt van de ANWB welke dergelijke kwesties uiteraard niet via een consul doch volgens advies van eigen deskundi gen regelt. Mannheim 285 005); Kaub 234 (-012); Trier 230 (-014); Koblenz 274 (-018); Keulen 296 (-019); Ruhrort 546 (-012); Lobith 1181 (-015); Nijme gen 955 (-019)Arnhem 952 (-016) Eefde 490 (+002); Deventer 308 (+006); Namen la Plante 185 (+003); Maastricht hoofdsluis 4390 (-003) Borgharen 4098 (-004)Belfeld 1247 (+017); Grave 536 (-017). Zoals is gemeld, is bij Koninklijk besluit de Rijksdienst voor Land bouwherstel met ingang van 1 december opgeheven. De afwikkeling van zaken, waarmee de dienst was belast, is opgedragen aan de Cultuur Tech nische Dienst. Vooral in Zeeland heeft Landbouwherstel", zoals deze dienst in de volksmond wordt genoemd, buitengewoon belangrijk werk verricht. Aanvankelijk was de dienst belast met de registratie e.d. van oorlogs schade. Na de stormramp op 1 fe bruari 1953 moest de dienst opnieuw opgezet en uitgebreid worden, daar ten tijde van de ramp de werkzaam heden ten einde liepen. Een afdeling watersnoodschade kwam er bij voor de agrarische sector. De totale agra rische schade bedroeg, blijkens de rapporten, 82 miljoen gulden. Na de ramp bleek, dat in Zeeland 35.000 ha cultuurgrond door zout water was overstroomd. De dienst Landbouw herstel kreeg tot taak het gehele agrarische herstel te regelen. Daar toe werden vijf regionale bureaus in het leven geroepen. Van de agra- Door de Rijksdienst voor Monu mentenzorg te 's-Gravenhage zijn aan de Sint Baafskerk te Aardenburg een tweetal prachtige lichtkronen ten ge schenke gegeven, welke in de geres taureerde kerk zullen worden opge hangen. De lichtkronen die een mid dellijn hebben van twee meter zijn gemaakt van bewerkt koper en ie der dier kronen weegt 225 kg. Ge heel passend in de sfeer van de kerk, zijn zij niet bestemd voor elek trische verlichting, doch zijn zij inge steld op de verlichting met kaarsen. Zij zijn speciaal bedoeld voor de ver lichting in het achterste gedeelte der kerk, waar ook elektrische verlich ting kan worden gebruikt, doch de lampen daarvan zelf moeten onzicht baar zijn opgehangen om niet te contrasteren. rische schade tengevolge van de ,ramp waren de belangrijkste posten: grondschade 11 miljoen, schade aan Bovendien bleek, dat de eerste ja- ren na de ramp de oogsten op het land dat onder water had gestaan, beduidend lager waren dan normaal. Deskundigen hebben deze schade ge- taxeerd, waarna ieder jaar een ver- goeding voor mindere opbrengst werd toegekend, nu reeds tot een be drag van 13 miljoen gulden. Het totaal aantal getroffen agrari ërs bedroeg in Zeeland 5700. Zij heb ben door middel van de dienst Landbouwherstel voorschotten gekre gen hetgeen door de gedupeerde land bouwers zeer werd gewaardeerd. Voor de verbetering der gronden is voorts een enorme hoeveelheid gips aangevoerd, in totaal ruim boomgaarden 13 miljoen, verdronken i 200.000 ton. Uit deze globale opsom- vee 11 miljoen, schade aan machines ming blijkt duidelijk, dat landbouw- inventaris e.d. 10 miljoen en schade herstel, vooral na de ramp, van gro- aan landbouwvoorraden 10 milnoen. te betekenis is 'geweest voor de Zeeuwse agrariër^.. In 1953 heeft de Minister van O.K. en W. de „commissie-Rutten ingesteld. Hij voldeed daarmee aan zijn toe zegging om het gehele vraagstuk van de voorzieningen ten behoeve van studenten in zijn onderlinge samenhang te doen bestuderen. Het rapport, dat de commissie aan de Minister van O.K. en IV. heeft uitgebracht, omvat 14 hoofd stukken. De volgende richtlijnen hebben bij het uitbrengen van de adviezen o.m. een belangrijke rol gespeeld. Het stelsel van voorzieningen mag niet leiden tot het verloren gaan van het besef, dat de ouders zoveel mo gelijk de studiekosten van hun kin deren zelf moeten betalen. In het algemeen behoren financiële omstandigheden geen belemmering te vormen voor de studie van hen, ten aanzien van wie gebleken is of ver wacht mag worden, dat zij de ver eiste bekwaamheid voor academische studie bezitten. Het treffen van voorzieningen door de overheid mag niet zo ver gaan dat het particulier initiatief in deze wordt overgenomen. le. De normen voor het verkrijgen van directe steun zijn zo gesteld, De Egyptische president Nasser heeft een onderhoud gehad met een vertegenwoordiger van het Ameri kaanse tijdschrift ,,Time", waarin hij zijn visie op de tien dagen van de Suez-crisis" geeft. Nasser verklaarde verrast te zijn geweest door de Brits-Franse aanval, ,,die mij noodzaakte mijn tactiek te veranderen." De bouw van grote duikboten die door middel van kernener gie worden voortbewogen en dienen zullen voor het vervoer van goederen, wordt door de Westduitse marinewerven ernstig over wogen. wS't-Dibtsfandverfpèpnwi?3?®6.» *e hamburg mede. De hoogleraar heeft zal zijn moeten zh echter een gC£ruik van de2e schePen rendabel welke vergeleken kan wnrrten aeV,eeJheld goederen kunnen vervoeren delmatige afmeting worden met de ladln8 van een vrachtschip van mid- Hij vervolgde: „Wij hadden in het schiereiland Sinaï met succes te genstand geboden aan de Israëlische troepen en wij bereidden zelfs een te genoffensief voor, toen het Brits- Franse militaire ingrijpen kwam. Ik had nooit gedacht, dat de leider van een Britse regering een dergelijk besluit zou nemen. Ik zou het even min mogelijk hebben geacht dat een man als Eden de vitale belangen van zijn land, niet slechts in Egypte, maar in het gehele Midden-Oosten, op het spel zou hebben gezet. Doch met dat al bevonden wij ons in een zeer ernstige toestand. Wij hebben besloten onze gehele strijd macht in Sinaï terug te trekken en te concentreren op de verdediging van de Suez-kanaalzone en de Nijl- delta", aldus de Egyptische presi dent. Nasser voegde hieraan toe dat de Israëlische troepen in de woestijn van Sinaï ,geen werkelijke overwinning hebben behaald en dat zij, ondanks hun numerieke meerderheid Aboe Aweigla drie dagen vergeefs hebben belegerd en het eerst konden bezet ten, toen de Egyptische bezetting was weggetrokken." Volgens Nasser wisten alle Egypti sche bommenwerpers op één na - die bij het stijgen omlaag was gestort - na^r andere Arabische landen uit te wijken. dat ieder die de studie niet uit eigen middelen kan betalen, in aanmerking kan komen voor een financiële tege moetkoming van de overheid. 2e. Behalve aan enkele bijzonder be gaafden, die ook voor het eerste stu diejaar een beurs kunnen verkrijgen worde aan aspirant-studenten, die op grond van hun studieresultaten op de middelbare school voor een financiële tegemoetkoming in aanmerking ko men, een renteloos voorschot ver leend. De mogelijkheid worde ge opend dat het voorschot met terug werkende kracht kan worden omge zet in een beurs. 3e. Een studietoelage verleend in de vorm van een renteloos voorschot, mag een vast te stellen maximum bedrag (voorlopig f. 1200,-) niet te boven gaan. Het meerdere dat op grond van de financiële omstandighe den nodig zou zijn, worde a fonds perdu gegeven. t De zogenaamde werk-student wordt in het algemeen „ongewenst" geacht. De Universiteit zal echter steeds naar de meest geschikte arbeid voor werk studenten uitzien. 'Het insteUen van betrekkelijk kleine (studie-) Werkgroepen onder leiding an een hoogleraar wordt aanbevolen Met het oog op de noodzaak van preventieve gezondheidszorg voor de studenten worde een arts- aangesteld. Het is gewenst de studenten dage lijks een degelijke maaltijd te ver strekken tegen redelijke prijs. Er moeten op korte termijn voorzie ningen komen inzake de woonruimte (restauraties, aankoop of bouwen van panden). Tenslotte schenkt het rapport aan dacht aan de lichamelijke opvoeding, de geestelijke verzorging, de voor lichting en de behoefte aan een on derzoek naar de maatschappelijke be hoefte aan academisch gevormden. De commissie merkt op, dat het merendeel van de aangesneden vraagstukken om een dringende op lossing vragei*. (Bijzondere berichgeving) Rusland zal tegenstander zijn van de Zuidslaven in de finale om de Olympische voetbaltitel, die vandaag wordt ge houden. De Russen werden kandidaat doordat ze Bulgarije uit schakelden. Ze wonnen krap met 21. Er was verlenging no dig om de beslissing te forceren, want na de officiële speeltijd was het 00 1500 meter vrije slag. Ook het wereld record sneuvelde. De Russin Larissa Latynina ver overde een gouden plak door eerste te worden in het algemeen klasse ment (gymnastiek) na alle onder delen. Het goud voor het onderdeel even- wichtsbalk werd gewonnen door de Hongaarse Agnes Keleti. Die won ook het onderdeel brug met ongelijke ligging. De Olympische winnares won het onderdeel paardspringer.. Voor de vrije oefeningen dames (gymnastiek) werden twee gouden mêdailjes uitgereikt, aangezien de Hongaarse Agnes Keleti en de Rus- Nauwelijks 4 minuten, nadat voor het eerste kwartier van de verlen ging was afgetrapt, bezweek de fan tastische doelman Jachine voor een kogel van de Bulgaarse linksbinnen, tot grote voldoening van de ruim 20.000 toeschouwers. De Bulgaren gir.gen meteen in de verdediging. Acht minuten voor het einde rende de Russische midvoor Streltsov ach ter een verloren bal aan. Hij verraste de Bulgaarse verdediging en joeg de bal langs de uit positie gespeelde doelman Naydenov in de touwen. Nu pasten de Bulgaren een andere tactiek toe en hun spel kreeg een meer agressief karakter. Maar het was te iaat, want ook in de Russische ploeg was meer leven gekomen, en vier minuten later gaf de rechts buiten zijn team de leiding. De Rus sen behielden die. De sympathie van de toeschou wers was voor de Bulgaren en het vaak harde spel der Russische ver dedigers, viel, getuige het gejoel en gefluit, allermins in de smaak. Toch maakten ook de Bulgaren zich af en toe schuldig aan praktijken, die niet door de beugel konden. Hockey-duel Vandaag vindt nog een andere fi nale van betekenis plaats: De hoc keywedstrijd tussen India en Pakis tan om het Olympisch goud. Balbir Singh, de aanvoerder en beste speler van India, zal waar schijnlijk toch kunnen spelen. Balbir heeft kortgeleden een vin ger gebroken, wat hem niet belette een hoofdrol te spelen in de wed strijd tegen Duitsland in de halve finales welke met 10 door zijn ploeg gewonnen werd. Hij leed veel pijn, maar in de afgelopen 24 uur is er een aanmerkelijke verbetering inge treden. Rare schutter De Fin Pentti Linnosvuo misee de kans op een derde plaats in het sil- houetschieten, omdat hy zyn haar wilde laten knippen. Hij had de baan verlaten, voordat de winnaars waren afgeroepen, omdat hij er van overuigd was dat de Roemeen Lichiardo de derde plaats zou bezet ten. Zij bleken echter beiden 581 punten te hebben behaald. Toen be sloten was hen tegenover elkaar te plaatsen, was de Fin r.iet te vinden. Een minuut voor tijd verscheen de Fin: men had hem aangetroffen in een kapperswinkel en per taxi naar de baan gebracht. Alle moeite was r.og voor niets, want de Roemeen won de beslissende strijd. Linnosvuo nam dit zeer kalm op; hij had tevoren ai een gouden me daille gewonnen bij het vrij pistool Schieten. -Er. de kapper kon'per slot van rekening wel even wachten. De Canadees Quelette werd eige naar var. het goud voor hef schieten geweer klein kaliber in liggende po sitie en de Roemeen Petrescu won het silhouet-schieten. Bootnummers Zweden legde woensdag beslag op de eerste van de vijf gouden medailles in de zeilwedstrijden toen Lars Thorn zijn „Rush V" in de 5.5. meter klasse door de finish stuurde.' Zweden won ook in de draken- klasse met de „Slaghoken 2" De Deen Paul Elvstroem had de zevende race in de finnjollenklasse slechts behoeven te beëindigen om zeker te zijn van het goud. Hij stelde zich hiermede niet tevreden en won de race. De zilveren medaille was voor België, de bronzen voor de Ver. Staten. In de star-klasse ging het goud naar de Amerikaanse boot „Kathleen". In de sharpie-klasse zou de gou den medaille volgens een officieuze berekening ten deel vallen aan Australië. Er werden echter twee protesten ingediend en nadat die wa ren behandeld stond Nieuw-Zeeland eerste en moest Australië tevreden zijn met het zilver. Record-breuken Ir. de series van de 400 m. vrije slag dames bleven zes zwemsters onder het Olympische record. Lorraine Crapp deed hef 't laatst en 't snelst: 5 min. 0.2 sec., zij is een grote fa voriete voor de titel. De Amerikaanse Shelley Mann won hef goud 100 m. vlinderslag, voor haar landgenote Nancy Ramey en Marey Searo. Het werd dus hele maal een Amerikaanse geschiedenis. Het is een felle strijd geworden in de eindstrijd van de 100 meter rug slag voor dames, die door de 17- jarige Britse brunette Judy Grinhem is gewonnen in dezelfde tijd ais de zilveren medaille winnares, de Ame rikaanse Corin Cope: 1 min. 12,9 sec., waarmee beiden het Olympisch re cord in bezit kregen. De Engelse Margret Edwards werd derde. De Amerikaan George Breen bracht het Olympisch record omlaag op de Tijdens een zogenaamde na-Olym pische ontmoeting tussen ploegen van Amerika en het Britse rijk, welke te Sydney wordt gehouden, heeft het damesteam van Australië het wereld record verbeterd voor de 4 x 110 yards estafette. Dit team noteerde een tijd van 45,6 seconden. Een Amerikaanse ploeg liet een tijd van 7 min. 23 sec. afdrukken op het nummer 4 x 80 yards estafette, het geen ook sneller was dan ooit. Op de 4 x 220 yards estafette liet het Amerikaanse team een tijd note ren van 1 min. 23,8 sec., ook al nieuw. Het vierde wereldrecord was dat in het nummer 4 x 220 yards voor da mes. Dat deden Australische sprin ters. Het gerucht doet de ronde dat vier Ierse wielrenners, die niet officieel ingeschreven zijn voor de Spelen, voornemens zijn toch deel te nemen aan de wegwed strijd op vrijdag. Het zijn Paul Fitzgerald, Tom Flanagan, Con Carr en Ted Gerrard, allen le den van de National Athletic Cy cling Association of Ireland, die staande houdt zeggenschap te hebben'in de 32 Ierse graafschap pen, maar die niet is aangeslo ten bij de internationale wieier unie. Deze vier renners zouden voornemens zijn zich bij de an dere deelnemers te voegen als de koers wordt gehouden. Men heeft al verzekerd dat ze geen kans krijgen. Vast staat, dat wederom een Nederlandse ploeg van zeven man in de Ronde van Italië zal starten. Verder zullen enkele jongere renners, waarschijnlijk drie of vier, uitkomen in de eerste klassieke koers van het nieuwe seizoen, Milaan-San Re- mo, welke op 19 maart op de internationale kalender staat. Tenslotte is een afspraak ge maakt om Nederlandse renners aan zeven belangrijke Italiaan se wegwedstrijden, zoals die tus sen Milaan en Turijn, te laten deelnemen. MONTEUR De heer Th. Dobbelaar te Boschka- pelle slaagde in Scheveningen voor het examen 2e monteur, afdeling V. A.M. BESTRATING EN RIOLERING TE WOLFAARTSDIJK Op her' gemeentehuis te Wolfaarts- dijk vond een openbare aanbesteding plaats van: 1, aanleg van riolering en bestrating te Oud-Sabbinge; 2. aanleg van straten en riolering in het uitbrei. dingsplan Oostkerke. De uitslag was: perceel 1: Gebr. J. en C. Boonman te Breda f 178.400; B. Stegink te Vlissin- gen f 152-936; M. Wandel te Souburg f 150.990; Fa. Duijnhouwer Sr. te Goes f 141.722; Fa. Gebr Geldof te Seroos- kerke f 139.735. Perceel 2: Fa. F. Duijnhouwer Sr. te Goes f 96.990; M- Wandel t!e Souburg f 98 300; Fa. Gebr. Geldof té Seroos- kerke f 97,355; Gebr. J. en B Boon man te Breda f 96.500; B- Stegink te Vlissingen f 87.000. De gunning werd aangehouden. sin Larisa Latynina geluk eindigden. De Roemeense Elena Margarit legde beslag op de bronzen medaille. In de finale-poule van het water- polo-tournooi is de wedstrijd Rus landVer. Staten gespeeld. De Rus sen wonnen met 31. Verder werd HongarijeDuitsland gespeeld. De Hongaren wonnen met 40. De stand luidt thar.s: Hongarije Zuid-Slavië Rusland Italië Ver. Staten Duitsland 3 3 0 0 6 14—2 3 2 1 0 5 10—5 3 2 0 1 4 8—6 4 2 0 2 4 9—11 5 1 0 4 2 10—20 4 0 13 1 7—14 GOES, 5 december. Groenten: Spruiten All 6566, Bi 3944, afw. 24—32, Witlof AI 100, All 86—93, BI 8185, afw. 6080, Andijvie 1656, Groene savoyekool 1224, Rode kool 1214, Gele savoyekool 67, Witte- kool 59, Boerenkool 1018, BloeiA- kool 2426, Prei 1422, Uien 9, Was- peen 33, Knolselderie 1.509. 's-HERTOGENBOSCH, 5 dec. Op de markt van vandaag werden aangevoerd 5.974 stuks vee, zijnde: 2.603 runderen, 295 vette kalveren, 589 nuchtere kalveren, 29 fokzeugen, 426 slachtzeugen; 63 lopers, 1695 big gen, 249 schapen, 25 geiten. De prijzen waren ais volgt: melk en kalfkoeien f 720-f 1100 per stuk; guiste koeien 650-810; zware soorten boven notering; kalfvaarzen 660-1000; klamvaarzen 610-675; guiste vaarzen 610-725; pinken 455-570; graskalveren 250-380; nuchtere f okkalveren 105- 150; nuchtere slachtkalveren 42-65; zware soorten 75-95; lopers 65-78; big gen 32-52; drachtige zeugen 255-315; schapen 70-100; vette lammeren 75-90. Aanvoer slachtvee: 745 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten vaarzen 3.15- 3.20; le kw. 3-3.10; 2e kw. 2.75-2.80; 3e kw. 2.55-2.60; vette stieren 2.80- 2.95; worstkoeien 2.40-2.50, alles per kg geslacht gewicht; vetta kalveren prima soorten van 2.65-2.95; vetta kal veren middenklasse 2.30-2.55; vette kalveren, lichte soorten 2.10-2.25; nuchtere slachtkalveren 1.30-1.45, zware soorten 1.63-1.95; slachtzeugen 1.74-1.80; jonge slachtvarkens 1.83- 1.93, alles per kg levend gewicht. Verdere mededelingen: korter aan voer van rundvee. Melk- en kalf koeien stroeve handel, prijzen moeilijk te handhaven, Guiste koeien handel redelijk met weinig verandering in prijzen. Minder aanbod van jongvee, goedsoortige jonge dieren werden flauw prijshoudend verkocht. Mindere soorten handel kalmer en niet ge heel prijshoudend. Normaal aanbod van vette kalveren, kwaliteiten wer den ongeveer prijshoudend verkocht. Mindere soorten handel traag, prij zen minder. Ruimer aanbod van nuchtere slachtkalveren, handel min der, prijzen lager. Aanvoer schapen en vette lammeren gewoon, handel rustig, prijzen lager. Groter aanbod van fokzeugen, handel redelijk, prij zen bleven op gelijk niveau. Groter aanvoer van lopers en biggen, stroe ve handel en niet geheel prijshoudend of minder. Minder aanbod van slacht vee. De extra en eerste kwaliteiten vaarzen werden vlot verhandeld niet hogere prijzen. Mindere soorten han del kalmer doch wel prijshoudend. Ruime aanvoer van slachtzeugen, vlugge handel met hogere prijzen. KAPELLE, 5 dec. Industrie- en exportveiling: Appelen en Peren: Goudreinette h85 42; h75-85 36.90-38. 30; h65-75- 22.90-24.80; 2exp. 16.50- 17.10; 2 12: k. 22.10-24; fabr. 15.50-16; Jonathan h75-80 39-43; h70-75 42.70; h65-70 37.30-37.90; h60-65 28.60-27.70; 2e exp. 17.80; 2 6.50; k 19.60-20.10; fabr. 7-10; Sterappelen h55-65 31; 2 6; k. 11; Brabantse Bellefleur h55-65 20- 23; 2 7.50; k. 12; Golden Delicious h65-70 58; h60-65 39; 2exp. 21: 2 7: k. 26; fabr. 14; Laxton Superbe h75-80 50; h70-75 51; h65-70 44; h60-65 33; 2exp. 17 k. 32; fabr. 19; Comtesse de Paris h65 37.80; h55-65 30.65; 2exp. 14; 2 7.50; k. 19-21 fabr. 13; St. Remy h65-75 26-27; 2 23; k. 23; fabr. 20; Pondspeer h65-75 23; 2 20; fabr. 16; Giesre Wildeman 1 grof 51; 1 35- 47; 2 26-28; k 33-43; fabr. 17-25; Zoe te ermgaard 2 42; fabr. 30; Kleipeer 1 21-24; 2 11-13; k. 19-20; fabr. 7-17; Zwijndrechtse wijnpeer 1 31; k. 34; Zw.dr. wijnpeer 1 31; k. 34; fabr. 7-17; Beurre de Anjou 2 35; Gelders zoet 1 grof 38-40; 1 31; fabr. 14; Rem- bour Mortier k. 6.50; Wintersuikerij 1 16; Lombarts Calville 1 23; 2 28.50; kroetappelen 5.20-5.50; Verpakte ap pels: Golden Delicious st80-85 88; st 75-80 88: st70-75 82; st65-70 72; Groen- tenveiling: Aardappelen 6.50-9,-; Ro de kool 4.50-12; Boerenkool 7.50-9.50; savoye kool 8-10; knolselderie 11; bloemkool 10; prei 26-27; witte kool 7-8.50; uien 16; spruitkool 25-60; was- peen 7; witlof 36 andijvie 10. TERNEUZEN, 5 dec. Groenten: Glassla 17,7018,50; bloemkool C 27- 44; B 24; knolselderij per bos 5-8; bintjes per kg 11,40-11,80; andijvie 33; kas 64; rode kool 7-14; sav. kool 14-23; witte kool 5-13; breekpeen 4-13; prei 16-22: knolselderij 20; spruiten All 60-69; Bil 40; uien II 14-16; wit lof 76-99; afw. 64; boerenkool 16-20; waspeen 13-28; veldsla 36. Appelen: Jonathan: St. 75-80: 51; 70-75: 51; 65-70: 43, 20; 60-65 32, 10; H 75-80: 47, 20; 70-75: 42, 10; 65-70: 36, 60; 60-65: 29; K 23; F 11; Glorie van Holland: Hl: 40; K 31; F 22; Sterappelen: HII 12-13; K 22; F 11-24; Zoete appelen; 28-35; peren: Com tesse de Paris: K 18-20; F 7; St. Ré- my: F 16-24. 26-17. Met donderend geweld slaan de paardehoeven over de wedstrijdbaan en doen het zand hoog opstuiven. Ademloos vol gen alle aanwezigen de beide ruiters. Met een doffe slag, die over het hele veld hoorbaar is, botsen de tegenstanders op el kaar. Aram voelt hoé de lans van zijn aanvaller met volle kracht tegen zijn schouder te recht komt, doch ook zijn wa pen heeft doel getroffen. Hij ziet Lorca wankelen doch moet zelf al zijn krachten tot het uiterste inspannen om in het zadel te blijven. Het lukt! De strijd is onbeslist. Onder een oorverdovend gejuich voeren de beide tegenstanders hun paar den opnieuw naar de start en nadat beiden voorzien zijn van een nieuwe lans, herhaalt het zelfde schouwspel zich. Doch weer is de uitslag hetzelfde. Er schijnt geen einde te ko men aan de toejuichingen, wan neer de Hertog zich van zijn zetel verheft en de strijd voor onbeslist verklaart. Dan rijden de beide tegenstanders op el kaar toe, om elkaar de hand te reiken. De zwarte ridder slaat zijn vizier op en Aram staart in het gelaat van zijn voormaliga stalknecht!

de Stem | 1956 | | pagina 7