Gemeente Sas van Gent kocht belangrijk meesterwerk aan Veel belangstelling voor de 18-maanderskeuring Hulst Kerstavond voor hulp aan de Hongaren Alléén voor HALVE PRIJZEN De schoolland verzorging te Vlissingen en Souburg Walcherens vreemdelingen verkeer heeft toekomst Provinciale subsidie voor de Zeeuwse bedrijfsjeugd Schoonmaakbeurt deed veel uit de doeken vrijdag en zaterdag 7 en 8 dee. Alle COUPONS Men LANG STER NAGEL Vervalsing Opening hoeve van oorlogsinvalide in Duivendijke f)Acrh. v/tcr \jsty ABDIJSIROOP'/i. ZEEUWSCH- VLAANDEREN Kampioenen te Graauw en Hoek Walcheren MIDDELBURG IN WOLLEN EN ZIJDEN STOFFEN effen of fantasie dessins 90 - 130 en 140 cm breed U betaalt dus de HELFT van de COUPON WAARDE! Stoffen-afdeling le etage. VROOM c DREESMANN BREDA - BERGEN OP ZOOM irrestaties in VLISSINGEN Optimistische verwachtingen Exploitatie-tekort van f 3757 Oesterverzending liep iets terug Hoogwaterstanden Vcsauto kantelde nabij Oostburg HULST OOSTBURG Zuid-Beveland Stijging der wolprijsen AGENDA Vandaag NEL o\r: DE hamsterwl tJITBREl DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 Enkele maanden geleden deed zich aan het gemeentebestuur van Sas van Gent een gelegenheid voor om in het bezit te komen van een tot dusver in handen van een particulier zynd schildery dat, naar deskundigen verzekerden, een produktie is van de bekende schilder Hendrik de Meyer, voorstellende het vertrek der Spaanse troepen uit de toenmalige vesting van Sas van Gent, nadat deze door prins Frederik Hendrik door belegering in 1644 was veroverd. Deze bijzondere gelegenheid werd door het gemeente een grondige schoonmaakbeurt, een plaats krygen in het gemeentehuis, bestuur met beide handen aangegrepen en het schilderij zal dan ook, na een grondige schoonmaakbeurt, een plaats krygen in het gemeentehuis. der PZNEM, Westkade 47 te Sas van Gent. Het kunstwerk stelt voor de oude vesting van Sas van Gent met in het midden op de voorgrond de vaart 't Sas en daarachter de schut sluis. Links van de sluis ziet men de toren van de hervormde kruiskerk en rechts een torenwerk, waarvan men de herkomst niet kent. Het kan een zgn. hoge kat (hijskraan) zijn of een molen, waar de wieken af zijn. Dit torenwerk vindt men terug op meer afbeeldingen van Sas van Gent uit die tijd. Maar het blijft een onopge lost probleem. Op de voorgrond is een aantal per sonen afgebeeld, waaronder men aan treft prins Frederik Hendrik te paard Die schoonmaak, welke in handen werd gegeven van de heer J. F. de Krijger uit Philippine, die als zoda nig enkele jaren werkzaam is geweest bij de rijksrestaurateur, J. Traas te Den Haag, bracht verschillende fou ten en bedrogplegingen aan het licht. Men vond een hond op het doek, die eerst niet te zien was. Zo kwam ook een hekwerk te voorschijn en tenslotte een signatuur van A. Cuijp, een 17e eeuwse meester van hogere kwali teit dan De Meijer. Dit moest een vervalsing geweest zijn. Het resultaat van het schoonmaak werk was een bijzonder mooi en ge slaagd schilderstuk. Hendrik de Meijer een „meester" Hendrik de Meijer, geboren in 1620 en gestorven in 1690 was een tijdge noot van Prins Frederik Hendrik. Hij kreeg bekendheid als landschap schilder. Hij produceerde o.a. de overgave van de vesting Hulst, thans geplaatst in het Rijksmuseum te Am sterdam. In het Gemeentemuseum te Den Haag hangt een schilderwerk, voorstellende de inscheping van Ka- rel II te Scheveningen naar Engeland, terwyl in Museum Booijmans een blik op Bergen op Zoom van zijn hand wordt tentoongesteld. Voorts vindt men werken van zyn hand o.m. te Dessau, Hamburg, Kopenha gen en Leningrad. Hij wordt dan ook met „meester" betiteld. Torenwerk: een mysterie Het doek. dat dus straks een plaats krijgt ten gemeentehuize kan men vanaf heden tot 11 december bekij ken in de etalage van het kantoor Zaterdagmiddag zal te Duivendijke op Schouwen, de hoeve van de oor- logs-invalide J. Boos officieel wor den geopend. Deze hoeve werd ten gevolge van de watersnood in februari 1953 ge heel verwoest en met aanvullende hulp van de Wereld Veteranen Fe deratie weer opgebouwd. De heer Boot heeft aan zijn hoeve de naam „W.V.F.- hoeve" gegeven. Bij bedoelde plechtigheid zullen naast vertegenwoordigers van de W.V.F., welke federatie zijn hoofd kwartier te Parijs heeft gevestigd, de Commissaris van de Koningin in Zeeland, en vele andere autoriteiten aanwezig zijn. Na de opening zal een bezoek wor den gebracht aan de gemeente Ouwer- kerk. In deze gemeente werd in no vember 1953. ter gelegenheid van de IVe Assemblee der W.V.F., door de bekende Amerikaanse oudstrijder en filmspeler Harold Russell, die de hoofdrol speelde in de film ,.De beste jaren van ons leven", een boom wor den geplant als eerste van een groot aantal bomen, dat door de W.V.F. aan de Gemeente Ouwerkerk werd aangeboden ter vervanging van de door de watersnood verloren gegane beplanting. (Advertentie) en de Spaanse bevelhebber uit die tijd, Don Andrea de Parade. Voorts ziet men vaandeldragers, ruiters en voetvolk. Alles tezamen is het een zeer geslaagde compositie. De over gave in 1644 is een belangrijke ge beurtenis geweest en ter verduide lijking daarvan vindt men dan ook bijzonderheden bij het schilderij aan, verzameld door het gemeentebestuur. (Advertentie) Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met GISTERAVOND VOND TE HULST de door de fokkersverenigingen DES en VVZF georganiseerde keuringen van achttienmaanders plaats, een ge beurtenis die weer een hele drukte veroorzaakte. Van buiten Zeeland was er veel belangstelling en die compenseerde volkomen het geringe bezoek van de eigen mensen, die het dezer dagen immers te druk hebben. De algemeen voorzitter van het Nederlandse Trekpaard, de heer J. Stols uit St. Philipsland, toonde tezamen met de secretaris, de heer Oomen, zijn belangstelling. Ook de landbouwconsulent, de heer Haanen. en dr. Grooten huis van de Gezondheidsdienst waren aanwezig. De r.-k. landbouwwinter- school van Hulst maakte er een praktische les van door onder leiding van de directeur, ir. J. P. M. v. d. Wolf de keuringen bü te wonen. KAMPIOEN bij de hengsten werd Nestor v. d. Melo (eig. E. Verstrae- ten, Graauw), een machtig paard met volgens de jury beste achterbenen. Minder imponerend, maar evenzeer van beste kwaliteit was de reserve kampioen Paul (eig. Jac. de Putter, Axel) Bij de merries werd het Amanda van Willemskerke (D. J. Tollenaar, Hoek) die het tot kampioene bracht, een best paard, dat in prima condi tie was. Reserve werd Coquette v. d. Melo (Wed. C. Steyaert-Plasschaert, Graauw), even minder en ten opzichte van de kampioene in iets mindere conditie. De verdere uitslagen laten we hier onder volgen. Merries Grote maat: Eerste prijs: Amanda van Willemskerke, D. J. Tollenaar, Hoek: tweede prijs: Carla v. d. Linie hof, P. Suy, Absdale; Trixie, Jac. Dieleman. Zaamslag; derde prijs: Ol- ga van Oudenpolder, Adh. Gh. van Waes, Zuiddorpe; Paula van Oude polder, idem; Nicoline, J. A. van Acker en C. Plasschaert, St. Jan steen; vierde pri's: Ivonne van Quin- ta, Gebrs. R. F. en J. R. d'Hert, Graauw; Marie. D. v. Doeselaar-De Koeyer, Hoek; Ina van Addy, Osw. Kerckhaert en Zn., Wesfdorpe; Erva van Graauw, Gebrs. Van Mol, Graauw; Annie van Nico, P. C. Man- gold, Axel. De jury achtte dit een beste cate gorie, met een beste kop en verder nog goede paarden in de rij. Middenmaat: eerste prijs: Connie, Osw. Kerckhaert en Zn., Westdorpe; tweede prijs: Lady v. d. Melo, Wed. C. Steyaert-Plasschaert en Zonen, Graauw; Irene v. d. Melo, eig. idem; derde prijs: Quarinne, R. Buysse, Graauw; Carla van Eversdam, C. van Overloop, Zuiddorpe; Mina van Vic tor, Em. de Ridder, Zuiddorpe; vier de prijs: Carla van Gema, M. Diele man, Zaamslag; Mia van Melo, Fr. Bruggeman. Graauw. Een goede ca- i tegorie met een goede kop, blijkens i de jury. Kleine maat: eerste prijs: Coquette v. d. Melo, Wed. C. Steyaert-Plas schaert en Zonen, Graauw; tweede prijs: Lena van Oudenpolder, A. G. J. van Waes, Zuiddorpe; Avina van het Hoogland, A. Serrarens, Ossenisse; derde prijs: Certina van Melo, Pr. Bruggeman, Graauw; Ina v. d. Ma- riahoeve, Gebr. v. Campen, Graauw; Ivonne v. h. Hoogland, A. Serrarens, Ossenisse; vierde prijs: Sonja van Branca, M. Dieleman. Zaamslag; Mascha van Groenendijk, A. Serra rens, Ossenisse; Vera van 't Plaatje, Fr. v. d. Waart, St. Jansteen; Ju liana v. d. Wieringermeer, L. J. M. Borm, St. Jansteen. In deze categorie staken de twee koppaarden goed uit boven overigens over heel de linie beste paarden. Sluiskil Waarschuwt voor spook- gedoe de politie Sluiskil, oord waarin velerlei talen en landsdialecten klinken, wordt de laatste dagen, vooral in de avond en nacht, opgeschrikt door levende we zens, die zich als spookfiguren op minder oirbare wijze dan Sint-Nico- laas trachten aan te dienen. Dat zij buiten het maken van angstaanjagen de geluiden ook de kunst verstaan om door magische krachten, zoals men beweert, alleen thuis verblijven de dames naar buiten te lokken, is natuurlijk een verzinsel. In panische angst moeten dan buren, zelfs in 'n geval, medische hulp geroepen wor den. Het lijkt echter tevens wenselijk ook het politieapparaat te verwittigen. Zij zijn het tenslotte die alles in het werk stellen, orde en rust te hand haven, maar dan met spontane me dewerking van de burgerij. AANVANG NIEUWBOUW Gestadig en zeker ontplooit het nieu we Sluiskilse gedeelte zich tot een fris en aantrekkelijk dorpscentrum. Met de lang verwachte aanbouw op het eind van de Vogelschorstraat van een zestigtal te bouwen woningen is de firma van der Poel begonnen met de voorbereidende werkzaamhe den. VOOR VORSTLIEFHEBBERS Is de hoop van de toekomstige nieuwbouwbewoners gevestigd op een zachte winter, de ijssportliefhebbers daarentegen zullen de wens uitspre ken, dat het kwik diep beneden zero zal dalen, teneinde te Sluiskil weer sinds lange jaren ijspret te kunnen beleven. Het vorig jaar opgerichte be stuur tot ijsvermaak zal trachten ,,het Bosje" tot een unieke ijsbaan te her scheppen. Lichtmasten, banken, con sumptietent en indien mogelijk tijdens de avonduren, muzikale opluistering zullen het Bosje in aloude luister doen herleven. Woensdagavond 12 december a.s. is er in de concert- en gehoorzaal te Middelburg een avond, waarvan de baten geheel ten goede komen aan de hulp aan, Hongaarse vluchtelingen fn Zeeland. Tijdens deze avond, die wordt verzorgd door de Oecumenische Jeugdraad Middelburg, zal 't lekespel Kerststemming bij de vluchtelingen" worden opgevoerd. Ook de r.-k. Kerk werkt aan deze avond mee. De Middelburgse kunstschilder Piet Rijken ontwierp de (hier boven afge beelde) affiche voor deze avond. Rij ken koos als hoofdmotief een vrou wengelaat, waarin al het leed, de vluchtelingen aangedaan, is vastge legd. Als achtergrond dienden de ruïnes von Boedapest. Er is echter ook Licht. L^ht van de Ster van Beth lehem. die de schilder links boven plaatste. Hengsten Grote maat: eerste prijs: Nestor v. d. Melo, E. Verstraeten, Graauw; tweede prijs: Leon van Stoppeldijk, A. Haak, Zaamslag, M. Ysebaert, Axel en J. Koster, Boschkapelle; Ka- rel van Zuiddorpe, eig. zelfde comb; derde prijs: Leo van 't Hagelkruis, Jac. de Putter, Axel; Karei, J. F. de Waal, Hulst; Quarré van Meliskerke, A. Haak, Zaamslag, M. L. Ysebaert, Axel en J. Koster, Boschkapelle.' In deze goede categorie zag men twee beste koppaarden. Kleine maat: eerste prijs: Paul, Jac. de Putter, Axel; tweede prijs: Karei van Doornhof, Jac. de Putter, Axel; Byou, R. Ruysse, Graauw; der de prijs: Costaud van Roosendaal, Jac. de Putter, Axel; Klaas v. d. Ma- riahoeve, Gebrs. v. Campen, Graauw. Deze categorie kenmerkte zich door drie beste koppaarden. Rechercheurs van de veiligheids dienst der Zuidafrikaanse politie heb ben gisteren kantoren van verschil lende organisaties in Zuid-Afrika doorzocht. Niet minder dan 140 per sonen zijn op beschuldiging van „ver raad" aangehouden. Onder meer zijn kantoren van het „Nationale Afrikaanse Congres" en het „Indiase Congres" doorzocht. De actie vloeijt voort uit een diepgaand onderzoek dat de veiligheidsdienst in het afgelopen jaar heeft gedaan. Er worden nog meer arrestaties ver wacht. BEKENDMAKING GEMEENTE MIDDELBURG Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 3 december 1956 besloten heeft medewerking te j verlenen als bedoeld in artikel 72 en volgende der Lager Onderwijswet 1920 aan: 1. de vereniging voor Gereformeerd Onderwijs te Middelburg tot het bou- i wen van een rijwielbergplaats op het schoolplein achter de school voor 50 rijwielen en tevens de schutting ter j plaatse te verhogen tot het dak van de bergplaats, alsmede het aanbren- gen van een achter uitgang vanaf het schoolplein naar de Volderijstraat, dit ten behoeve van haar school aan de j Herengracht; I II. de vereniging ,.De Christelijke Burgerschool" te Middelburg, tot uit breiding van haar schoolgebouw voor uitgebreid lager onderwijs aan de Olmenlaan met 2 leslokalen. Middelburg. 4 december 1956. Burgemeester en wethouders voorn., N. BOLKESTEIN, burgemeester J. PH. KOENE, secretaris. Op de najaarsvergadering van de V.V.V., gewest Walcheren, te Dom burg, heeft de directeur van het Eti, zich zeer optimistisch uitgela ten over de toekomst van het vreem delingenverkeer op Walcheren. Mede door de mogelijkheden wel ke de Delta-werken openen en niet minder door de stijgende welvaart cn de vergroting van de vakantie duur, schatte drs. Verburg dat over 25 jaar het aantal overnachtingen zal stijgen tot 8,5 miljoen. De baten welke het vreemdelingenverkeer voor Walcheren afwierp tot 'n bedrag van 6.75 miljoen zonder dan stijgen tot 60 miljoen. Zou het bedrijfsleven daarvan één procent willen offeren, dan hadden de V.V.V.'s ze voor propaganda ter beschikking en dan kon men de vleu gels wijd uit slaan. Spreker pleitte sterk voor de uit breiding van het „assortiment in de recreatie. De directeur der prov. VVV, de heer Oskam, deelde nog mee, 'dat dank zij wat ruimere bij dragen van de aangesloten afdelingen de folder van Walcheren in 75.000 exemplaren kan verschijnen. Van een film over Walcheren, die hard nodig is, kan wegens gebrek aan middelen nog niets komen. De heer Brand uit Domburg, die de vergadering leidde, wees op de grote aanwas van het duin, dat zelfs 1 de paden er achter „overspoelt". Hij meende dat de plannen voor Walcherens zee-wering herzien moe ten worden, omdat anders nog meer natuurschoon verloren gaat. Volgens het jaarverslag van de stichting Schooltandverzorging te Vlis singen en Souburg is het aantal deel nemende scholen te Vlissingen, 16 met 3171 leerlingen en te Souburg 4 scholen met 847 kinderen. Te Vlissingen namen echter wegens be zwaren van de ouders 488 kinderen niet aan het onderzoek deel en te Souburg 374. Uit bovenstaande cijfers mag ze ker niet worden geconcludeerd, dat de kinderen, die niet aan de school- tandsverzorging deelnemen verstoken zijn van tandheelkundige verzorging. Een groot aantal van deze kinderen wordt behandeld door de gezinstand arts. Er wordt echter naar gestreefd, het aantal deelnemende kinderen zo hoog mogelijk op te voeren. Hoewel er ouders zijn, die geen toestemming voor behandeling wens ten te geven, kan toch over het al gemeen gezegd worden, dat de school tandverzorging een succes is gewor den. De samenwerking met de zie kenfondsen en de hoofden der scho len was uitstekend, terwijl niet on vermeld mag blijven, dat de school- tandartsen met opgewektheid hun taak verrichten. In het exploitatie-tekort wordt door de gemeente Vlissingen en Souburg bijgedragen naar evenredigheid van het aantal inwoners per 1 septem ber van elk schooljaar. Over het schooljaar 1955-1956 bedroeg het ex ploitatie-tekort f 3757.- Hiervan kwam voor rekening van de gemeente Vlissingen f 3035,- (per 1 september 1955 bedroeg het aan tal inwoners 26826) en voor rekening van de gemeente Souburg f 722,- (per 1 september 1955 bedroeg het November is voor de oesterver zending iets minder gunstig geweest dan vorig jaar. Dit was het gevolg van de dreigende internationale toe stand begin November, want opeens liepen de orders toen terug. Het her stel kwam echter vrij vlug. In to taal werden 2.719.000 oesters ver zonden tegen 2.990.000 in november 1955. De onderverdeling was: Nederland 193.610 (206.189) stuks; België 2.310.275 (2.576.413) stuks; En geland 32.900 (59.700) stuks; Duits land 119.480 (94 084) stuks: andere landen 62.876 (53.880) stuks. aantal inwoners 6379). Teneinde het bezwaai van een aan- tal ouders in Souburg, dat hun kin deren zich voor het onderzoek naar Vlissingen moeten begeven, zoveel mogelijk te ondervangen, werd be sloten de Souburgse kinderen m.i.v. 1 maart 1955 per speciale bus te doen vervoeren naar en van het Me- i disch centrum te Vlissingen, hetgeen gebleken is in de praktijk te vol doen. Vermeld moge nog worden, dat Vlissingen tot de eerste gemeenten in ons land behoorde, die deze taak van medisch sociale zorg begon op basis van de officiële subsidieregeling van het ziekenfonds. De heer H. Reddingius. die sinds september 1948, het tijdstip van de aanvang der schooltandverzorging in Vlissingen en Souburg, deel uitmaak te van de sc m 'ol-ai isen heeft om gezondheidsredenen zijn taak neerge legd. Hij is opgevolgd door de heer H. Knoop. Tentoonstelling van kleinvee Vrijdagavond om half acht zal bur gemeester Kolff van Vlissingen in het Concertgebouw een door de Wal- cherse tentoonstellings Combinatie georganiseerde landelijke tentoon stelling van pluimvee, sierduiven, konijnen en fazanten, openen. Er zijn inzendingen uit alle provincies, onder welke vooral tal van mooie sierduiven, de meeste afkomstig uit zuid-Limburg. Ereprijzen zijn be schikbaar gesteld door leden van het Koninklijk Huis, de Minister van Landbouw, burgemeesters van Wal- cherse gemeenten, van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij De Schelde, de middenstandsverenigingen en vele particulieren. De tentoonstelling zal voor het pu bliek geopend zijn op 7, 8 en 9 de cember. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 7 december, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.41 en 18.06 uur; te Ter- neuzen om 5.09 en 17.31 uur en te Vlissingen om 4.38 en 17.04 uur. Ged. Staten stellen de Statenleden voor om een subsidie van ten hoogste tien gulden te geven voor iedere in Zeeland wonende leerling van de vor mingsinstituten voor leerplichtvrije jeugd, aldus luidt in het kort het voor stel, dat ged. staten thans aan de prov. staten hebben gedaan. Aangezien ge noemde instellingen momenteel door 278 leerlingen worden bezocht, kost dit de provinciale kas een bedrag van f 2780,- per jaar, hetgeen ged. staten willen afronden op f 3000,-. Hiermee zullen de verzoeken van het Nationaal centrum vorming be drijfsjeugd te Rotterdam en van de Nationale stichting voor Mater Ama- bilisscholen te Utrecht, alsmede van het Landelijk curatorium katholieke levensscholen voor jongens en jonge mannen te Den Haag, voor een deel zijn ingewilligd. Gevraagd was om een bijdrage van 20 pCt. der subsidiale exploitatielas ten ad f 33.600 of f 6720. Met het oog op de financiële positie van de provin cie willen ged. staten niet verder gaan dan f 10 per leerling. In Zeeland wer ken nu de volgende instellingen: Vor mingsinstituut te Goes (Zonnebloem- werk) met 60 cursisten; idem te Mid delburg, twee cursussen, met 36 cur sisten; Mater Amabilisscholen in de kanaalzone van Z.-Vlaanderen, een streekcursus voor Sas van Gent, West dorpe, Zuiddorpe. Philippine en Sluis kil, met 8 cursisten; Mater Amabilis- school met jongerencursus te Hulst met 86 cursisten en eenzelfde school te Goes met 48 cursisten. In het subsidiebesluit willen ged. staten de bepaling opnemen, dat het door de provincie per leerling toe te kennen bedrag niet hoger zal zijn dan het bedrag per leerling, dat door de gemeenten, waaruit de leerling af komstig is, zal worden verstrekt. Gistermiddag omstreeks twee uur had weer een aanrijding plaats op de rijksweg tussen Oostburg en Draai brug en wel juist buiten de bebouw de kom van Oostburg. Een veeauto, bestuurd door de heer E. S. de C. uit Groede en rijdende in de richting Draaibrug, week plotseling naar links uit met het gevolg, dat de personen auto bestuurd door de heer O. N. uit Aardenburg, die achter de veeauto aankwam met deze in botsing kwam. De botsing was zo hevig, dat de vee auto omkantelde en in de naast de weg gelegen sloot terecht kwam. De personenwagen waarin drie personen zaten, werd zwaar beschadigd. De bestuurder kreeg snijwonden in het gezicht, terwijl zijn echtgenote die achter in de auto zat per ambulance wagen naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. De derde inzittende van de personenwagen, die naast de chauffeur zat, kwam met de schrik vrij. evenals de inzittende van de vee wagen. Dokter Looze uit Oostburg en dokter Beek uit Zuidzande verleenden ter plaatse de eerste hulp. Lijvige raadsagenda voor vrijdag Vrijdagavond komt de raad van onze gemeente bijeen ter behandeling van een lijvige agenda. In de eerste plaats zullen de geloofsbrieven wor den onderzocht van het nieuwe raads lid de heer C. Strijdonk, die in de plaats van de heer J. van Mierlo komt. Deze laatste heeft wegens ver trek naar elders het raadslidmaat schap neergelegd. Er komt een voorstel aan de orde om het Jaarmarktcomité een garantie te verlenen en ook een om een sub sidie te geven aan het te organiseren openluchtspel dat ter gelegenheid van het herstel van de toren op de Ba siliek zal worden opgevoerd. De agenda bevat voorts wijzigingen van verordeningen, grondzaken en enkele administratieve kwesties. Graauw GROTE BELANGSTELLING VOOR E.H.B.O.-CURSUS. Het pestuur van de plaatselijke EHBO heeft wel zeer intensieve en praktische reclame gemaakt voor de nieuwe EHBO-cursus, die in een lo kaal van de oude lagere school werd geopend. Niet minder dan 35 cursisten waren aanwezig, een zeldzaam groot aantal voor zo'n crusus. Behalve deze nieuwe cursisten, waren ook alle le den bij deze opening aanwezig. Voor zitter van Campen deelde mee. dat de burgemeester was gevraagd de nieu we cursus te willen openen, maar deze moest zeer tot zijn grote spijt, verstek laten gaan. In zijn plaats kreeg mevrouw Schlüter het woord. Zij onderstreepte ten overvloede nog eens de mooie doelstellingen van de EHBO-ers, die in navolging van de Barmhartige Samaritaan, daar waar nodig hun evenmens in nood wilden bijstaan. Ook dokter Casparie uit Hulst, die de cursus zal leiden, zei verbaasd te zijn over een dergelijk aantal deel nemers. Hij hoopje, dat allen zouden volhouden tot het eir.de toe en hun best zouden doen om de lessen .net zoveel mogelijk vrucht te kunnen volgen. Hierna ving hij aan met de eerste les. Vooraan zullen elke dins dagavond de lessen worden gegeven. Koewacht LEZING VOOR R.-K. VLASSERSSCHOOL De vereniging van oudleerlingen en cursisten der r.-k. Vlassersschool al hier opende haar winterprogramma met een lezing door Pater Mak van Sluis. Deze gaf een zeer interessan te lezing voor zijn reis en verblijf naar Canada met het emigranten schip. Van de kant der leden was er een grote belangstelling. ST.-NICOLA AS JAARMARKT Evenals voorgaande jaren is de St. -Nicolaasjaarmarkt ook in onze gemeente weer gevierd. Vrijwel le der had hiervoor een vrije dag. In het dorp was er dansgelegenheid en tevens voor elk wat wils. Er wa ren twee schietingen, waar niet min der dan 160 schutters aan deelna men. Tegelijkertijd was er een prijs kamp op het biljart met een deel name van 50 spelers en een prijs- kaarting met 54 deelnemers. Stoppeldijk PAROCHIEKERK KRIJGT NIEUWE KLEUREN Met de beschildering van de pa rochiekerk is thans een aanvang ge maakt. De donkere kleuren, die het kerkgebouw een vrij sombere aan blik gaven, zullen plaats maken voor kleuren in een lichtere toon. Voor het werken in de gewelven wordt gebruik gemaakt van een hoge verplaatsbare stelling. Aangezien met een groot aantal schilders gewerkt wordt, zal dit om vangrijke karwei binnen vrij korte tijd geklaard zijn. DE HOUTWORM. De winkelactie van de midden standers van Stoppeldijk, Boschka pelle en Hengstdijk loopt deze week af. Aan deze actie zijn twee toneel avonden verbonden, die gehouden worden op zaterdag 8 en zondag 9 december. Deze avonden worden ver zorgd door het Reizend Zeeuws- Volkstor.eel onder regie van Drs. L. Lockefeer. Op het programma staat ..Houtworm", een door de regisseur geschreven spel. dat bij de eerste op voeringen te Hulst een groot succes bleek te zijn. Vogelwaarde NIEUWE VERLICHTING. Ook een gedeelte van Stoppeldijk kan profiteren van de nieuwe ver lichting, die in de Bossestraat is aan gebracht. De houten lichtmasten in het begin van de Bossestraat zijn ver vangen door moderne stalen masten en de verlichting is al even modern geworden. Ook in hef dorp Bosch kapelle is de nieuwe verlichting al voor een groot gedeelte gereed. Te vens zullen langs het ongebouwde gedeelte tussen Stoppeldijk en Bosch kapelle nog een drietal lichtpunten worden geplaatst. De nieuwe Bosse straat zal dus in de toekomst een lichtend voorbeeld voor de gehele gemeente worden. AANRIJDING IN DE BROUWERIJSTRAAT In de Brouwerijstraat, vond een aanrijding plaats, die gelukkig alleen materiële schade veroorzaakte. Een personenauto, die zich aan de rech terzijde van de weg bevond, wilde zijn auto parkeren op een parkeer- strook die links van genoemde straat ligt. Er achterop komende bestel wagen bestuurd door G. J. H. S. v.d. L' uit Heemstede botste tegen de personenauto met het gevolg, dat beide wagens beschadigd werden. i Jzer ";k/> TONEELGROEP K.A.B. Na het succes, dat de toneel groep van de K.A.B. oogstte met het stuk: ,,'n Duvel, die op 't lest nog in de hemel kwam" kreeg het bestuur de uitnodiging het stuk te komen spelen in Sasput, Hoofdplaat, Schoondijke en Biervliet. Zo zal dan zaterdag a.s. gespeeld worden in Biervliet in de zaal van de heer P. du Puy - de Baerdemae- ker Het spel in vier bedrijven van David le Feber, waarin vooral de heren Geernaert en van Hijfte door hun bijzonder fraai spel uitblonken, zal vast en zeker ook in Biervliet in de smaak vallen. s-Heerenhoek CONFERENTIES VOOR GEHUWDEN. Donderdag- en vrijdagavond zal pa ter H. van Breugel CssR een twee tal conferenties houden voor gehuw den. De conferenties worden gege ven in de parochiekerk des avonds om half acht. Zaterdagavond zal er een speciale conferentie zijn voor de meisjes en jongemannen vanaf 17 jaar. NAAR AFRIKA. Dinsdag 11 december vertrekt onze plaatsgenoot Jan Raas per vliegtuig van Schiphol naar Afrika. Hoewel 's-Heerenhoek nog geen plaatselijke afdeling kent van de K.A.J. maakt Jan Raas deel uit van een team dat door de K.A J. en het Kardinaal van Rossum Instituut wordt .uitgezonden naar de missie van de paters van Mil Hill in Kenya. Zaterdag 8 december zal Adrie Schiama uit Amsterdam namens de K.A.J. afscheid nemen van Jan Raas en voor belangstellenden doel en werking uiteenzetten van de uitzen ding van Kajotters naar het buiten land. Een en ander zal geïllustreerd worden met enige geluidsfilms, waar onder één van het gebied, waarheen de Kajotters a.s. dinsdag vertrekken. MISSIEFILM Zondagavond presenteren de Pa ters van de H. Geest de prachtige en bekende geluidsfilm „Het teken des kruises". De baten zijn bestemd voor de missie. Voor de kinderen is er 's middags in de Jeugdhoeve een speciale voorstelling. Ovezande LEDENVERGADERING KAB. Door de KAB werd in zaal Doene een ledenvergadering gehouden, die druk werd bezocht. Tijdens deze ver gadering werd vastgesteld, dat de jaarvergadering zal worden gehouden op zaterdag, 16 febr. a.s. Tevens werden enige mededelingen gedaan omtrent het Kanunnik van Schaik- fonds. Getracht zal worden een aan tal thermometers in de gezinnen te plaatsen, waarvan de opbrengst is bestemd voor priesterstudenten. Door burgemeester Andriessen werd een inleiding gehouden over: ,.De Katholiek in het bedrijf". Ge wezen werd op de belangrijke taak van de katholieke arbeider in het be drijf, de onderneming of waar hij ook werkzaam moge zijn. Men moet ook op het werk apostel zijn eri in staat zijn het Geloof te verdedigen. De uit eenzetting werd met grote aandacht gevolgd. Men kon op een zeer ge slaagde bijeenkomst terugziën. LUTOë-AMATEURS" TRADEN OP. Door de plaatselijke toneelvereni ging „Luctoë-amateurs" werd twee avonden in de zaal Verbeek een uit voering gegeven. Opgevoerd werd 'n comedie-stuk in 3 bedrijven, getiteld „Kapitein Fenijn". De uitvoeringen werden zeer goed bezocht en het stuk werd op goede wijze vertolkt. Gezegd kan worden, dat de 'toneel club goede vorderingen maakt en te ruggezien kan worden op twee geslaagde avonden. Gedurende de laatste weken- is er, met als gedeeltelijke oorzaak: de on zekere internationale toestand, een duidelijke tendentie tot stijging der wolprijzen. De merino kamwol de grondstof voor de kamgarenjabricage is in Australië en Zuid-Afrika aan zienlijk opgelopen. Op de thans in Londen gehouden wolveilingen'zijn de prijzen voor de meeste soorten wol tien tot vijftien procent hoger; verge leken met die van de vorige Londense veilingen in oktober. GOES Grand: Middernachtzone. MIDDELBURG Electro: Arsenicum en oude kant. fERNEUZEN Luxor 8 uur: Morgen zie ik je weer. VLISSINGEN Alhambra: Het moeder hart spreekt. Luxor: De eed aan de bloedvlag. Ariënsgebouw: Sinterklaas avond K.A.V. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur- Faust. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Julia is wonderbaar. JTNGELAND een ned Midden Oosti durend begri operatie, die een dictator nieren de les en de zijnen sen van de de als een schrik heeft men de Berlijn met h telkens nieuw voornemens t Het is faliek; Het geval - anders aanpak dat de U.S. doortastend o sputter wel zc den en Parijs kaanse gezinc geschat. In Ei positie ook ve dan verwacht na een onvol halen. Er blijf resultaat ovei zal nu moeten kan betekener waarnemers, naar grensinc: dat het iets ui ook niets waa penarsenaal, Egypte hadder Naast deze staat heel wat kant: verstoor Amerika, een „voelt" dan oc stopt kanaal, economie in o Het risico, dat de prijs w geweest. Wie hier st wil, ga zijn ga gans niet zeke de historie ge< nen voor hen Mollet de socialist aa berlain redde vrede," toegeji durft hem nu man noemen? plotseling spiegelt zich cijfers. Bij de werd niet min meer terugbets november 1955 een overschot is dus een vers ioen. Zulk ee dingsgolf strek gezond houden Angst is nu raadgeefster. Intussen kan diging tot spar worden door h den van ons g< ook wel te bes voor de aantas eveneens aanlei voor een vluch als dit gevaar i de mensen nie' nen geven. j-JET Tweede boxse hee van de Kolen schap gepleit van dit orgaa: bronnen en het heeft dit gedas (Ad •choonheidsspec Ann Seymour set „Woman and Bea „Nagels die brek •n splijten hebb- behoefte aan een ciale olie. ge NuNale, die on nagelriem door •nelle groei be\ •n broosheid komt. "Nu ook in Ifcnd - 1.80 per 22) Met de leden deed alleen in keerde zich minst v teneinde nen werken, ogenblik spieren waren tie, Sourdough terpoten als eei ermee, alsof ze katapult waren, als een timmei een plank in t\ Op hetzelfde o Moore met 'n s naar voren. ..Hier, verdomr tegen O'Malley,

de Stem | 1956 | | pagina 2