Hammarskjoeld toch op later tijdstip in Boedapest welkom pas Goud Mogelijk nieuw onderzoek tegen Abdulgani KOMEN EN GAAN IN ISRAEL voor Italië Onenigheid onder de Franse socialisten Veroordeling gebroeders Messina Fel debat in Lagerhuis Zij moest 25 jaar wachten „HENK, JE KIST STAAT IN BRAND Doe bij Europese integratie eigen landbouw niet tekort DE DOODOP DE WEG Engels beroep op Amerika Regering van Syrië niet afgetreden VOOR ZEELAND De 16e december komt Kadar niet gelegen... Nieuwe betoging; Hong aarse vrouwen Het Pact van Bagdad Twaalf maanden dienstplicht in West-Duitsland Kolonel Lubis gearresteerd Opklaringen Belgische Ford en G.M. sluiten drie weken Amerikaans konvooi terug naar Berlijn Waarschuwing in Tweede Kamer 96e JAARGANG No. 22321 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie. Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H_ A Bruna. Redactieraad: J. M. A- C. v. Dongen. C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr H M_L.de Rechter, P. V. ML Vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn.pnjs bu voorultbet t 6.5U p. kwartaal, p. post t 7.30, p. week (uitsl. bij niet postbesteil.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra, inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuw 55 55 Eén dag heeft de wereld in de illusie geleefddat Dag Ham marskjoeld, secretaris-generaal van de Verenigde ISalies, inderdaad met spoed naar Boedapest zou kunnen reizen. Thanq blijkt, dat dergelijke haast de Hongaarse regering niet convenieert. De Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Horvath, had te New York een onderhoud met Hammarskjoeld gehad, kort nadat in de algemene ver gadering van de Verenigde Na ties bekend was geworden, dat Hongarije Hammarskjoeld zou toelaten. De beperkende bepa ling „op een later tijdstip" had de regering Kadar in de Ver enigde Naties zwaar onder druk gezet laten vervallen. Ham marskjoeld deed daarop aan Horvath het voorstel om Hon garije op zestien december te bezoeken. Gisterenavond riep radio-Boedapcst om. dat zij van gezaghebbende zijde vernomen had, dat de Hongaarse re gering aan Hammarskjoeld had mee- NIJKERK. Een twintigjarige militair botste met zijn motor te gen een stilstaande, onverlichte wagen. De militair kreeg een sche- delbasisfractuur en overleed in het ziekenhuis te Ermelo. OLDEBROEK. Bij het per rij wiel oversteken van een rijweg werd een 65-jarige wielrijder door een passerende personenauto ge grepen en op slag gedood. ROTTERDAM. Een 43-jarige wielrijder werd, rijdend op een plein, door een auto overreden. Het slachtoffer overleed ter plaat se. gedeeld, dat ,,zjj niet in staat is hem zestien dezer te Boedapest te ont vangen, doch dat hij welkom is op een later tijdstip." De voorgestelde datum van zestien december „komt de Hongaarse rege ring niet gelegen." Terwijl bekend was, dat Ham marskjoeld ,.op het hem geschikte moment" naar Boedapest zou kun- een Sowj et-tank, die zijn vuurmon den op het gezantschapsgebouw had gericht, gaan staan, en wachtte daar, tot haar asielaanvrage was ingewil ligd. De betogers zongen herhaaldelijk het Hongaarse volkslied en riepen leuzen als „Vertrek Russen", „Weg met Kadar", „Waar is Nagy?" De vechtwagen reed later de straat uit, waarbij hij voortdurend door Hongaren werd omgeven. Een man schopte tegen de monding van het tankkanon, dat rechtstreeks in zijn richting wees, terwijl een andere op de tank spuwde. Ook andere Sowjet-tanks reden heen en weer in de straat, waarin zich het Britse gezantschapsgebouw bevindt. Gewapende Hongaarse poli tie trok uit haar dichtbij gelegen hoofdkwartier naar de straat, en deed een vruchteloze poging de de monstranten te verspreiden. Zij ar resteerde vier personen, doch een hunner, een vrouw, werd weer door de menigte bevrijd. Later verzamelden zich bijna dui nen vertrekken (en men dus nog j zend personen, mannen, vrouwen en niets wist van de vertraging, waar- kinderen, op het Vrijheidsplein, voor voor nadien de Hongaarse regering het gebouw van het Amerikaanse ge weer zou zorgen), zette de algemene zantschap te Boedapest, waar zij vergadering van de Ver. Naties de i zongen en leuzen riepen, debatten voort. Een dozijn Sowjet-tanks en even- Met 54 tegen 10 stemmen, bij 14 veel met infanterie bemande pantser onthoudingen, werd de veertien-lan- j wagens stonden rondom het plein op- De Engelse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, heeft opnieuw een beroep gedaan op de Verenigde Staten zich als volwaardig lid aan te sluiten bij het Pact van Bagdad. In Washington is een confe rentie gaande tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Fos ter Dulles, en de ambassadeurs van vier landen van het Pact van Bagdad, t.w. Irak. Turkije. Perzië en Pakistan. Het parlement van de Duitse Bonds republiek heeft gisteren in tweedeen derde lezing het ontwerp van wet op de dienstplicht van twaalf maanden aangenomen. De sociaal-democratische oppositie had zich heftig verzet, daar naar het inzicht met een beroepsleger aan de verplichtingen kan worden vol daan en een algemene dienstplicht niet nodig is. De eerste 15.000 dienstplichtigen zul len op 1 april 1957 moeten opkomen. (Advertenties) DE overstromingen, die zich de vo rige week te Medan, de hoofdstad van Sumatra, en honderden omliggende desa's hebben voorgedaan, hebben honderdduizenden mensen getroffen. Zeventien personen zijn verdronken en zeven worden er nog vermist. EEN 43-jarige bedrijfsleider uit Den Haag is overleden, doordat zijn auto, die hij van achteren had opgecrickt, van de crick afgleed en op hem te recht kwam. Het ongeluk werd eerst enkele uren na het gebeurde ontdekt. HET JAPANSE Hogerhuis heeft het 224 tegen 3 stemmen het akkoord met de Sowjet-Unic bekrachtigd, waarbij de staat van oorlog tussen de twee landen wordt beëindigd. PROF. MR. P. J. OUD is gisteren ze ventig jaar geworden. Te zijnen huize in Den Haag is hij door een kleine delegatie van de VVD gehuldigd. DUIZENDEN Duitsers, die in en rond om Szczecin (Stettin) wonen, zullen toestemming krijgen zich naar West- Duitsjand te begeven, aldus heeft het Poolse persbureau PAP medegedeeld. DE PREMIER van (communistisch) China, Tsjou en Lai, die thans een bezoek aan India brengt, heeft aldaar verklaard, dat India en China vol komen gelijke standpunten innemen in hun verzet tegen kolonialisme en oorlog en in hun verdediging van na tionale vrede. IN CUBA is weer eens een (poging tot) revolutie. In het gebied van Mi- cuero is het tot een eerste treffen tus sen regeringstroepen en opstandelin gen gekomen. denresolutie aangenomen, waarin Hongarije werd verzocht om waarne mers toe te laten en waarin besloten werd onmiddellijk waarnemers naar naburige landen te zenden om daar inlichtingen over de toestand in Hon garije in te winnen. Met rouwvlaggen Russische tanks hebben gisteren te te Boedapest een einde gemaakt aan nieuwe betogingen van Hongaarse vrouwen. Tweemaal werd met ma chinegeweren geschoten. Ruim duizend vrouwen met zwarte rouwvlaggen en Hongaarse nationale vlaggen trokken in de richting van een standbeeld van de dichter San- dor Petoefi, de held van de revolutie van 1848. Zij wilden bloemen leggen bij het standbeeld, zoals zij dat dins dag bij het graf van de onbekende Hongaarse soldaat hadden gedaan. Ongeveer een half uur voordat de plechtigheid zou worden gehouden, stelden vijf Russische tanks zich ron dom het standbeeld op. Later kwa men nog twee pantserauto's met Russische soldaten bij het monument aan De vrouwen, die inmiddels in de onmiddellijke omgeving van het beeld waren gekomen, werden door met karabijnen gewapende Hongaar se soldaten teruggedreven. Ook op andere plaatsen in de stad werden betogingen gehouden. Asiel Een vijfentwintigtal demonstran ten heeft asiel gevraagd en ge kregen in het gebouw van het Britse gezantschap te Boedapest. De Britse gezant, L. A. C. Fry, werd door een menigte van ongeveer tweeduizend personen merendeels vrouwen toegejuicht, toen hij kort daarna met zijn auto voor het ge bouw verscheen. Een kleine groep betogers was voor gesteld, waarbij hun geschut op de betogers was gericht. De Russen gre-1 pen echter niet in. Daarna kwamen i ongeveer tweehonderd man Hongaar-1 se politie in twee vrachtauto's ter plaatse. De politiemannen mengden j zich onder de betogers en drongen deze met de kolven van hun automa tische karabijnen achteruit. De Sint is weer aan komen stomen, Vervulde weer wensen en dromen j Doch één ding stond vast, t Was een welkome gast. Zonder TIP hoefde hij niet aan te komen. Inz. Hl* L. K., Gouda, ontv. 1 fl. TIP -f Lfl. Bootz' Oude Genever. De Indonesische minister van justitie, Muljatno, heeft giste ren verklaard, dat wederom een onderzoek moet worden inge steld, indien nieuw bewijsmateriaal wordt aangevoerd voor de beschuldiging tegen minister Roeslan Abdulgani, dat hij betrok ken zou zijn geweest bij een corruptiezaak. aan corruptie. Beschuldigingen leid- jden destijds bijna tot zijn arrestatie door legerofficieren. Enige dagen geleden echter heeft de Indonesische journalist Moch- tar Lubis, hoofdredacteur van het onafhankelijke blad „Indonesia Raya", foto-copieën getoond van politierapporten en andere docu menten, die, naar hij verklaarde, de beschuldigingen in zijn krant steunden, dat hooggeplaatste re geringsambtenaren, onder wie Roeslan Abdulgani, betrokken zijn geweest in corruptiezaken. Lubis staat terecht op beschuldi ging van smaad. Zaterdag jl. over handigde hij de foto-copieën aan rechter Maengkom. In Israël is het op het ogenblik zeer druk met komende en gaande men sen. Door Nassers uitwijzing van Egyptische Joden komen er weer vele vluchtelingen in Israël aan. Anderzijds worden de zwaargewon de Egyptische krijgsgevangenen naar Egypte gebracht. In de haven van Haifa kwam een schip met uit gewezen Egyptische Joden aan (foto rechts), terwijl op het vlieg veld Lydda bij Tell Aviv gewonde Egyptische krijgsgevangenen in een Italiaans vliegtuig worden geladen voor repatriëring. Voor de eerste maal sedert de regering van de socialistische premier, Guy Mollet, negen maanden geleden aan het be wind kwam, hebben leden van de socialistische partij (S.F.I.O.) haar ernstig aangevallen. Zeventien afgevaardigden van de Nationale Vergadering, een senator, vier leden van de Assemblée van de Franse Unie en drie gemeente raadsleden hebben namelijk aan Pierre Commin, plaatsvervangend secretaris-generaal der partij, een brief gezonden, waarin tegen de re gering spolitiek ten aanzien van Al- gerië en het Midden-Oosten wordt ge protesteerd. Tot de ondertekenaars behoren Ju les Moch, permanent gedelegeerde van Frankrijk in de ontwapenings commissie der V.N., Daniël Mayer, voormalig secretaris-generaal van de SFIO en voorzitter van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Nationale Vergadering, en Alain Savary. die als staatssecretaris in het kabinet van Molet is afgetre den. De socialisten veroordelen in hun brief de Brits-Franse actie in Egypte j zej jjy Een speciale commissie uit de mi nisterraad heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken enige tijd geleden niet schuldig bevonden Het Belgische hof van beroep te Brussel heeft gisteren Eugenio Mes- j sina tot zes jaar en vijf maanden ge vangenisstraf veroordeeld, zeven maanden minder dan het vonnis, dat] een rechtbank te Doornik in juli over hem had uitgesproken. Zijn broer Carmelio werd tot twee jaar gevan genisstraf veroordeeld, hetgeen veer tien maanden meer is dan het oor spronkelijke vonnis. Eugenio Messina was schuldig be vonden aan het overhalen tot on tucht. terwijl hem voorts illegaal wapenbezit en grensoverschrijding met een vals paspoort ten laste wa ren gelegd. Carmelio Messina, die in juli werd vrijgelaten, omdat hij de tien maan den gevangenisstraf al in de vorm van voorarrest had uitgezeten, was i tijpolitieic kan worden vastgesteld', niet aanwezig bij de uitspraak te 1 Brussel. Hem was ten laste gelegd, dat hij onwettig een vuurwapen had bezeten en met een vals paspoort België was binnengekomen. Zijn straf werd niet alleen met veertien maan- den verhoogd, maar hij werd boven- I dien tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. omdat hij getracht had een Frans meisje tot ontucht over te ha-akkoorden len. Een verzoek van de procureur-ge neraal om de onmiddellijke aanhou ding van Carmelio te gelasten, werd door het hof ingewilligd. De boete, die Eugenio was opge legd. werd van 114.000 Belgische franken tot 108.000 frank verminderd. De boete, waartoe Carmelio was ver oordeeld, werd evenwel van 8.000 tot 20.000 frank verhoogd. tigd werd de vertrouwenskwestie te stellen, is besloten alle gekozen ge meenteraden in Algerië te ontbinden. Deze raden, waarin de Europeanen de meerderheid hebben, zullen wor den vervangen door benoemde „bij zondere afvaardigingen" met een ge lijk aantal Mohammedanen en Euro peanen. Deze nieuwe organen zullen de gemeente besturen en lijsten voor. bereiden voor komende verkiezingen. Het is een der maatregelen, die een eerste stap vormen in de richting van een departementale en gemeentelijke bestuurshervorming in Algerije. In het Britse Lagerhuis heeft de minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, gezegd, dat aantijgin gen als zou Engeland Israël hebben aangezet om Egypte aan te vallen „volkomen onjuist zijn." „Er bestond tussen ons vooraf geen afspraak", en noemen deze een „rampzalige operatie". De ondertekenaars eisen onder meer, dat er een buitengewoon con gres van de socialistische partij bij een wordt geroepen, waarop de par- Vertrouwenskwestie Saar Dit conflict valt juist aan de voor avond, waarop de Nationale Verga- j dering zich zal bezig houden met de bekrachtiging van de Frans-Duitse inzake het Saargebied. Premier Mollet is gisteren door de ministerraad gemachtigd hieraan de vertrouwenskwestie te verbinden. Ontbinding Algerijnse gemeenteraden In deze zelfde vergadering van de ministerraad, waarin Mollet gemach- Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Opklaringen en overwegend droog t weer. Krachtige tot matige wes- J telijke wind. Iets minder zacht J Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: i Matige tot sterke westenwind J Betrokken met lichte regen ol t motregen. Later opklaringen van- 4 uit het noordwesten. t Vandaag: zon onder 16.32 uur J Maan onder 20.47 uur. Morgen: zon op 8.36 uur. Maan 4 op 11.36 uur. I In de Syrische hoofdstad zijn de berichten over het aftreden van Sabri el Assali van elke grond ontbloot ge noemd. Deze heeft tegenover de pers ver klaard, dat de spanning is vermin derd en de hoop op een verbetering van de toestand groter is geworden na het besluit van Engeland en Frank rijk om hun „agressietroepen" uit Egypte terug te trekken. Radio-Israël, waarvan het bericht der aftreding afkomstig was, zoals wij dat gisteren hebben -weergegeven, heeft naderhand gemeld, dat Sabri el Assali van president Sjoekri el Koe- atli het verzoek ontvangen heeft, voor lopig in functie te blijven. Te Melbourne werd Olympisch goud veroverd door de Italiaanse wie- lerplieg op de 4000 meter ploegen- achtervolging. Op de foto ziet men het Italiaanse team met medailles in het wielerstadion. V.l-n.r. Va lentino Gasparella, Leandro Faggin, Antonio Domenicali en Franco Gan- dini met de ploegleider Costa in het midden. (Man met pet is niet geïdentificeerd Speciale zitting In Djakarta vordt vernomen, dat het Indonesische kabinet de kwestie op een speciale zitting zal bespreken. Enkele dagbladen meldden, dat de Masjumi wellicht vice-premier Roem uit het kabinet zal terugtrekken. Roem is voorzitter geweest van de speciale commissie, die Roesan Ab dulgani heeft gezuiverd. Deze be richten zijn echter tegengesproken door de voorzitter van de Masjumi, Natsir. Inmiddels is Roeslan Abdulgani dinsdag in Genève aangekomen voor het leiden van een conferentie van alle hoofden der Indonesische diplo matieke vertegenwoordigingen in Europa. Kolonel Lubis Volgens berichten in Djakarta zou kolonel Zulkifli Lubis, voormalig waarnemend chef-staf van het Indo nesische leger, die beschuldigd wordt een complot te hebben gesmeed om de regering omver te werpen, zijn ge arresteerd. Lubis verliet zijn woning ongeveer een maand geleden. Hij was door de chef-staf, generaal-majoor Nasution, ter verantwoording geroepen wegens politieke activiteiten, maar Lubis verscheen niet. Hij bleef sindsdien onvindbaar, maar in een open brief, gepubliceerd in de Djakartaanse kranten, verwierp hij alle beschuldi gingen, die tegen hem zijn inge bracht. De Poolse immigrant Emilio Sokolowsky, die dezer dagen op de aankomst van het K.L.M.-vliegtuig in Buenos Aires stond te wachten, stond te trappelen van ongeduld. Hij had daar ook wel reden toe. want aan boord bevond zich zijn vrouw Maria Sobolowska, die hij in ruim 25 jaar niet gezien had. Op 11 februari 1931 werd in het Poolse plaatsje Wilno het huwelijk voltrokken tussen Emilio en Maria. Het wittebrood duurde echter maar kort, want na 6 dagen vertrok de bruidegom naar Argentinië en het duurde tot 1956 alvorens hij het geld bij elkaar had om zijn bruid naar het nieuwe vaderland te laten overkomen. Hij kwam hiervoor bij de K.L.M., betaalde in Argentinië de passageprijs en zie daar, eindelijk brak de langverwachte dag aan, waarop het paar herenigd kon worden. Maria had in Polen trouw op hem gewacht, nimmer het vertrouwen in haar man, die al die jaren overwegwachter op het station van Salta, in de provincie Buenos Aires was geweest, verloren en samen gaan ze nu vol goede moed een nieuwe toekomst tegemoet in Argen tinië. De debatten gaan over een motie van de regering, waarin zij goed keuring voor haar politiek vraagt en waartegen de Labouroppositie een amendement indient, dat neerkomt op een motie van afkeuring. De uit eindelijke stemming hierover vindt vanavond plaats. Fel was de aanval op de regering van Aneurin Bevan (Labour), die het Britse optreden in Egypte ..imbeciel" noemde. ,,De rege ring beweert, dat haar optreden de Verenigde Naties sterker heeft gemaakt," aldus Bevan. „maar Hitler en Mussolini zouden, als ze eraan gedacht hadden, hebben kunnen beweren, dat zij een we reldoorlog ontketenden om de Verenigde Naties te doen ont staan." Charles Waterhouse. de leider van een groep conservatieven, die steeds tegen de terugtrekking van de Britse troepen is geweest, verklaarde, dat hij van plan is zich vanavond van stemming te onthouden. De twee grootste automontagefa- brieken te Antwerpen, de Ford Mo tor Company en de General Motors Continental zullen hun assemblage- werkplaatsen sluiten van 10 december tot 2 januari. Zij zien zich niertoe verplicht door de traditionele terugloop in de ver koop aan het einde van het jaar, wel ke nu nog verscherpt wordt door de beperking van het benzineverbruik. De beide fabrieken beschikken thans over zeer ruime stocks, terwijl de eventuele kopers zich terughoudender tonen dan anders het geval was. Gedurende drie weken zullen aldus nagenoeg 3.000 werklieden zonder werk zijn. Door de fabrieken werd voor hen een speciale dagelijkse ver goeding voorzien. Een konvooi van Amerikaanse mi litaire vrachtauto's, dat zoals tot dus ver iedere week is geschied, van Ber lijn naar West-Duitsland zou rijden, is gisteren naar West-Berlijn terugge keerd. De Russische functionarissen van de controlepost te Dreilinden had den geweigerd de tien wagens door te laten als zij de inhoud van elk der wagens niet mochten controleren, een procedure die tot dusver nog nimmer is gevolgd. Sinds de ontheffing van de blokkade van Berlijn in 1949 zijn de Ameri kaanse konvooien zonder enig inci dent van Berlijn naar Hehnstedt in West-Duitsland gereden. Bij het onderzoek naar de ongeval len, die dinsdag met twee F-84-F Thunderstreaks van de Koninklijke Luchtmacht nabij Eindhoven zijn ge beurd, is, naar de luchtmachtvoorlich- tingsdienst ons bericht, een merkwaar dige samenloop van omstandigheden aan het licht gekomen. Te 13.55 uur taxiede de tweede-lui tenant vlieger Henk van Dommelen op de vliegbasis Eindhoven naar de startbaan. Zijn toestel raakte, om nog niet bekende redenen, in brand. Hij kreeg van de vlieger die achter hem taxieue over de radio de waarschu wing: „Henk, je kist staat in brand'.' Luitenant van Dommelen verliet on middellijk zijn toestel. De brand was niet ernstig en werd snel geblust. Te zelfdertijr bevond zich een for matie vah twee Thunderstreaks in de lucht. Een van de vliegers was de reserve tweede-luitenant vlieger Henk Vendrig. Bij het horen van de waar schuwing voor luitenant van Domme len trok luitenant Vendrig de con clusie, dat deze waarschuwing voor hem bestemd was en afkomstig was van de tweede man van zijn forma tie. Hij nam geen risico en sprong onmiddellijk Zoals bekend is, geschiedt de radio communicatie in de militaire lucht vaart in het Engels, evenals in de burgerluchtvaart en heeft ieder vlieg tuig een eigen roepnaam. Het is, aldus de Luvo. geenszins uitgesloten, dat door het plotseling gewaarworden van een acuut en gevaarlijk verschijn sel. alsmede door de menselijke drang bij het geven van de waarschuwing, de tweede vlieger van de taxiënde formatie in een opwelling van direct te willen handelen, op zijn moeder taal, het Nederlands, is overgegaan, in plaats van de officiële procedure te volgen. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft ir. v. Meel (KVP) bij de behandeling van de begroting 'an Buitenland se Zaken de regering gewaar schuwd om bij de Europese in tegratie de Nederlandse land bouw niet te kort te doen. De vrees, dat dit zou kunnen ge beuren was bij de katholieke woord voerder ontstaan door het ontwerp verdrag, waarin het plan van minis ter Mansholt is verwerkt en waarin Engelse en Franse verlangens de voorrang kunnen krijgen, terwijl het protectionisme dier landen in dit ont werp om de hoek komt gluren. Ne derland zou tegen veel te hoge prij zen brood en voedergranen moeten gaan invoeren. De heer Weiter heeft de Ameri kaanse politiek geschetst als een dub belhartige. omdat men behalve met de NATO ook nog een Amerikaanse wereldpolitiek denkt te kunnen voe ren. Minister Luns heeft voorlopig af scheid van de kamer genomen met een bescheiden poging om de rol van Sint-Nicolaas te spelen. Hij kondigde aan, dat de eerste uitkering aan de rechthebbenden op het Japanse smartegeld binnen enkele dagen te gemoet kunnen worden gezien. De uitkeringen zijn op grond van ramin gen van het aantal gegadigden voorlopig op f 385,- per rechthebben de vastgesteld. Er zullen nog wel enige rrtaanden heengaan met de al gehele afwikkeling. Men wil zes hon derd betalingen per dag verrichten. Deze zullen belastingvrij zijn. De minister maakte voorts bekend, dat binnenkort de benoeming van een staatssecretaris van buitenlandse za ken te verwachten is. Vandaag zal hij de grote politieke vraagstukken behandelen. Verklaring min. Luns In de Tweede Kamer heeft minister Luns nog een verklaring afgelegd be treffende de in Indonesië tegen Ne derlanders gevoerde politieke pro cessen. De Nederlandse regering heeft aan de Indonesische regering verzocht voor dit geschil de rechtsmacht van het Internationale Hof te erkennen, aldus de minister. Elders in dit nummer geven wij een uitvoeriger bericht over deze kwestie, waarover Nederland een protest heeft ingediend bij de V.N.

de Stem | 1956 | | pagina 1