Nederlandse Kajotters aan het missiefront GOUDEN BRUILOFT TE PAAL WERD TOCH GROOT FEEST Raad van St. subsidies rond Jansteen strooide met gulle hand Proef op bescheiden schaal werd groot succes ONTMOETING TUSSEN TWEE SINTERKLAZEN Tweede team Extra bus De Molenpolderweg in Yerseke heeft aandacht van de raad DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 4 Missiewerk geen monopolie van missionarissen Moeder Siene self was ziek Radboudstichting Afgeluisterd op een dak ergens in het wijde Zeeuwse land Mossel- wagens V.S.-manoevres Duitsland in Van de St. Nicolaas-boekentafel Het spel van uw kind Boven de wolken Onder de golven Het huis der donkere kruiken De dag is wreed Nieuwe roman van Rob Franquinet Ik herinner mij nog goed, dat ik eens ergens gelezen heb van een groep Franse communistische arbeiders, die tijdens hun vakantiedagen naar Joegoslavië gingen om er gratis voor de partij te werken. Onwillekeurig dacht ik bij mijzelf: ,,Als de communisten dit doen voor Stalin, waarom zouden katholieke arDeiders dit ook niet doen voor de Kerk?" Nu zijn de laatste jaren weliswaar een zeker aantal leken naar de missie gegaan om daar te helpen, maar de meesten hunner waren genees heren, verpleegsters en sociale werktstlers. Zij zijn hard nodig en bewijzen zeer kostbare diensten. We hebben echter ook dringende behoefte aan arbeiders, en vooral vaklui, zoals metselaars, timmerlui, mechaniciens en elektriciens, allen onmisbare krachten bij de bouw van steeds meer missieposten, kerken, scholen en ziekenhuizen. Tot voor kort werd hun werk uitsluitend ge daan door onze missiebroeders, maar missiebroeders zyn er niet zo heel veel en... er is bovendien moeilijk aan te komen. Zodoende waren we in veel geval len verplicht al dit soort werk te laten doen door priester-missionaris sen, die daartoe hun eigenlijke werk gedeeltelijk in de steek moesten la ten. 3 metselaars, twee timmerlui en een mechaniciën-elektriciën. Het arbeids contract zou twee jaar duren. Heen- en terugreis naar Afrika zou bekos tigd worden door de Kajotters van heel Nederland. De afspraak was dat de vrijwilligers geen weekloon zou den ontvangen, doch kost en inwo ning vrij zouden hebben en elke maand een bescheiden zakgeld zou den krijgen. Ook was overeengeko men dat het team, tenminste in het begin, gezamenlijk aan het werk zou gaan. Selectie Dank zij de Nederlandse K.A.J. hebber we een oplossing gevon den, al is het dan op (een nog) bescheiden schaal. In 1953 legden zij aan de algemene vergadering van de Nederlandse pro vinciaals de vraag voor: „Hoe kan onze organisatie (in Nederland 400000 man sterk) u bij het missiewerk be hulpzaam zijn?" De toenmalige pro vinciaal der Witte Paters gaf ten antwoord: „Stuur enkele van Uw mannen naar Afrika om de Paters te gaan helpen bij hun bouwonder nemingen". Dit idee viel bij de na tionale leiding van de K.A.J. in goede aarde en men besloot zich op de Toen alles geregeld was, ben ik naar Afrika vertrokken. Intussen toog de K.A.J. in Nederland aan het werk. Eerst moesten vrijwilligers worden gevonden. Daaruit werd een groep geselecteerd, die een meer speciale voorbereiding zou krijgen. Na een eerste schifting bleef een veertigtal mannen over en dit aantal liep "uit eindelijk terug tot negen. De negen uitverkorenen volgden in 's Heeren- l berg op het groot-seminarie der Wit- ]let idee e Eaters een soort vormingscursus die hen vertrouwd maakte met het Afrikaanse land, het volk en zijn ge bruiken en de condities, waarin zij te werk gesteld gingen worden. Ein delijk was het ogenblik daar. Zes van de negen, gewapend met hun reisbil jetten vertrokken naar Schiphol om er het vliegtuig te nemen, dat hen naar Afrika zou brengen. Het af scheid viel sommigen onder hen be grijpelijkerwijze zwaar; vooral zij, die hun verloofden voor twee jaar achterlieten, hadden het even zeer moeilijk. Tot lof van deze laatsten moet gezegd worden, dat zij het offer als echte christenmeisjes dapper brachten en blijk gaven van een onge- 'i woon sterk idealisme. zinnen. Ik verbleef juist op ons generalaat in Home, toen hun aanbod aankwam en men mij vroeg, of ik genegen was het eerste experiment te wagen. Daar ik toevallig druk bezig was met de bouw van het klein-seminarie van Kaengesa (Tanganyika) en erg krap in de broeders zat, ging ik aan stonds op het aanbod in en vertrok naar Holland om er verdere afspra ken te maken. We besloten, dat de K.A.J. zelf een keuze zou maken en mij zes vakarbeiders zou sturen: Succes Nu zijn ze dan hier en ik mag getuigen, dat zij zich helemaal *huis voelen en schik hebben in hun werk: de bouw van het seminarie van Kaen gesa, tussen de vredige bergen van Ufipa. Niet één onder hen, voor zo ver ik weet, heeft spijt gehad van zijn besluit En wijzelf voelen ons met de kerels de koning te rijk. Behalve het werk, dat zij hier met vakkennis en toe wijding verzetten, is daar nog het indrukwekkend voorbeeld, dat deze In het bekende missietijd schrift „Afrika" van de Witte Paters, troffen wij een artikel aan van de bisschop van Tan- ganyika-Karema, Mgr. James Holmes-Siedle, dat wij hier naast weergeven. Op 19 sep tember is een tweede team van Kajotters naar Afrika vertrok ken, nl. Frans van de Laak uit Tilburg, Anton Wiechman uit Amsterdam en Jan Raas uit 's Heerenhoek. Zij gaan daar Father Buers (Mill-Hill) helpen bij de bouw van een ambachts school. Een voorbeeld ter na volging, schrijven de Witte Pa ters in hun tijdschrift. jongemannen aan de Afrikaanse be volking geven. Aangemoedigd door dit succes zijn we nog een stapje verder gegaan. Enige jaren geleden waren we be gonnen met de bouw van een zieken huis in Chala, waar ik mijn residen tie heb. In de zomer van dit jaar zouden de Medische Missionarissen van Drogheda een eerste bezetting, w.o. een zuster-arts, naar hier toe starten. We kregen een brief van Mgr. Brouwers, directeur van de Voortplanting des Geloofs in Los An geles, die ons voor de tijdsduur van minstens drie jaar de diensten aan bood van twee lekenmissionarissen, beiden verpleegsters, 't Liep allemaal buitengewoon mee. Genoemde ver pleegsters zouden onderhouden wor den door de missie, doch de andere kosten zouden gedragen worden door de instelling, die hen stuurde. De verpleegsters hadden bovendien een pracht van opleiding cn inleiding ge had, zodat ze ten volle op haar taak berekend waren. Wij hebben ook dit aanbod met groot enthousiasme aan genomen.... Goede verwachtingen Wij koesteren van dit sport leken- apostolaat de beste verwachtingen. Eerstens omdat de mensen, dia wij hebben kunnen aantrekken, gerug steund worden, moreel en financiëel, door organisaties in Europa en Ame rika, wat een hele garantie betekent. Tweedens omdat zij een keur-selec- tie vormen. Leken-apostelen moeten aan bepaalde, zeer nauw omschreven eisen beantwoorden. Hun ideaal moet niet gevoed zijn geweest door zucht naar romantiek, want het zou bij de eerste malaria-aanval of bij de eerste heimweebui schipbreuk leiden. Het missionarisleven is niet enkel rozegeur en maneschijn. Het is dit allerminst. Noch voor de missiona rissen, noch voor de lekeapostelen. Ieder, die om een ander motief dan echte liefde tot God naar de missie gaat, slaat de plank mis. Derdens: de onkosten, die een uitzending van lekeapostelen meebrengt, worden grotendeels gedragen door de instan tie, die deze uitzending patroneert en dat is voor de missies, waar de lekekrachten werkzaam zijn. van kapitaal belang. Mochten er al „rij ke" bisschoppen in Afrika zijn, ik ben er nooit één tegen gekomen. Soms wordt de heenreis naar en de terugreis van Afrika betaald door de regering, zoals dat het geval is voor geneesheren en gediplomeerde on derwijzers. Dat is natuurlijk uitste kend! Voor een missiebisschop is het echter beslist onmogelijk de overtocht te financieren van mensen, die gra tis twee of drie jaar komen wer ken. Natuurlijk bekostigt hij de rei zen van zijn missionarissen, maar deze geven zich dan ook voor het leven en gaan slechts na zeven of tien jaar pas naar huis. Jodoende kunnen we lekehclpers in veel geval len alleen maar aanvaarden, wan neer zij door een of andere organi satie worden uitgezonden. De geste van de K.A.J. heeft in de pers brede weerklank gevonden en dat krn verstrekkende gevolgen hebben. Het voorbeeld van deze zes kajotters zal 'zeker navolging vinden. Hoe meer, hoe beter, want er is in de missie plaats genoeg Tenslotte: een feit als dit herinnert er ons weer aan, dat het missiewerk „in den vreemde" geen monopolie is van missionarissen alleen, maar een taak van iedere katholiek. Niet ieder een kan naar Afrika gaan, maar wel kan iedereen in de mate van het mogelijke meewerken. Het is thans een kritieke tijd en de kansen hebben nooit zo prachtig gelegen als juist nu. Meer dan ooit is elke vorm van hulp welkom en geboden". James Holmes-Siedle, Bisschop van Tanganyika-Karema. De viering van de gouden bruiloft te Paal van het echtpaar Adriaan Crombeen en Regine van Meel had één schaduwzijde. De gouden bruid zelf lag namelijk te bed en kon dus niet aan het feest deelnemen zoals zij dat zo graag had gewild. Maar ieder liad zich ingespannen om het feest tocht zo goed mogelijk te doen verlopen, ook voor de zieke bruid. ren, waarna de fanfare een muzika le rondwandeling over Paal maakte, wat aan de feestviering 'n feestelijk tintje gaf voor het hele gehucht. Ondertussen had er een schieting plaats bij P. Verras, die toch een veertig schutters had gelokt, 's Avonds om 7 uur zou op de Een extra-bus was gecharterd om 's morgens het hele feestcomité ver gezeld van een tiental bruidjes naar de kerk te rijden, gevolgd door een taxi, waarin de gouden bruidegom was gezeten, vergezeld van zijn oud ste dochter, die de plaats van moe der Siene moest innemen. Een plechtige mis met assistentie werd om 10 uur in de parochiekerk opgedragen. Na de dienst vertrok het hele gezelschap op dezelfde manier naar Paal. In de namiddag had men de geluk wensen in ontvangst te nemen van de geestelijkheid en het College van B. en W. om ongeveer 4 uur arri veerde onze fanfare onder het spe len van een paar vrolijke marsjes en bracht de gouden jubilarissen thuis een muzikale serenade, waarbij hun beste wensen werden aangeboden. Hierna was het woord aan de voor zitter van het feestcomité, die zijn speech in dichtvorm had gegoten en deze keurig voordroeg. Hij feliciteer de namens de hele Paal en kon als geschenk van de gemeente aan de jubilaris een enveloppe met inhoud aanbieden, die, naar hij hoopte door de feestelingen in gezondheid zou kun nen worden besteed en benut. Een kleindochter van de jubilaris sen dankte namens haar grootouders en ganse familie allen voor de uit gesproken wensen, de fanfare voor haar spontane medewerking en ie der, ook de hier niet aanwezigen, die door hun gulle gaven deze dag hadden gemaakt tot wat hij nu ge worden is. Een paar bestuursleden van de fan fare gingen binnenshuis ook de te bed liggende gouden bruid felicite- Mgr. Holmes Siedie, bisschop van IZarema (tweede van links), maakt een praatje met de Nederlandse Kajotters. De raad van St. Jansteen verkeerde, wat verschillende subsidieaanvra gen betreft, in een tamelijk goede bui en zo kreeg de helikopterdienst Brussel—Zeeuwsch-Vlaanderen Rotterdam een bijdrage van f 50,—. De heer P. Blommaert zou f 150,— willen geven en de heer Stevens niets. Uiteindelijk werd het bovengenoemde bedrag gegeven waaraan werd vastgekoppeld, indien het bedrijfsleven, wat in deze helikopter- dienst toch het meeste belang heeft, inplaats van f 100.bijv. f 2000 geeft, de subsidie-aanvrage in de raad opnieuw bekeken zal worden. i De Sir.t Radboudstichting te Nijme gen krijgt voor het jaar 1957 voor elke student, die in Nijmegen aan de r.-k. Universiteit studeert en die af komstig is uit deze gemeente een sub sidie van f 100.' De Stichting ..Bevordering cn Ex ploitatie van r.-k. Viassersscholcn in Zeeuwsch-Vlaanderen" te Koe wacht krijgt voor 1957 een subsidie van f 400. Het Bestuur van de katholieke Middelbare Schoolvereniging tc Hulst krijgt een subsidie van f 80, per leerlingen. In verband met de verruimde rijkssubsidieregeling voor de bijzondere middelbare scholen kan met deze subsidie worden vol staan voor het jaar 1957 terwijl deze subsidie voor het jaar 1956 f 125, i per leerling bedroeg. 1 Op verzoek van de Stichting i ..Steen Vooruit", van het Permanent Feestcomité ..Kappelebrug" en van j het Sint-Nicolaascomité te Heikant i om een bijdrage c.q. subsidie uit de Jan van Leest en Jo Maas in volle actie. Ze zaten wat te zitten op de rand van een dak. Sint en Piet. Ergens op een dak in een oud, Zeeuws stadje. Een miezerige regen tjieperde zachtjes tegen de mijter van Sinterklaas; straaltjes l'ood-gekleurd water siepelden over zijn voorhoofd om bij de wenkbrauwen af te buigen, zodat zijn ogen, waarin onmiskenbaar een mistroostige blik lag, vrij ble ven. Langs oren en over wangen biggelden de rode kraaltjes bun weg, om bij de mond hun gang te versnellen en bijna met een sprongetje in de baard te belan den. Daar vermengden ze zich met het prachtige wit van dit sieraad der ouderdom, zodat het leek. of de Sir.t met beverige hand tomatensoep had genuttigd. Lusteloos zaten ze daar naast elkaar, een toonbeeld van onaf scheidelijk, een onlosma kelijk geheel, opgenomen in de intieme schoot der daken. Het was ongeveer op dezelfde plaats, waar ik vorig jaar een gesprek met de grote kindervriend mocht hebben. Zonder dralen naderde ik daarom het tweetal, doch het was, of het mijn komst niet bemerkte. Dich terbij, zag ik, dat de Sir.t een dag blad had opengeslagen, waaruit hij Pieter citeerde. „Hier" bromde hij in zijn natte baard. ..scheerapparaten, die ik als cadeau zou moeten geven. Ze kosten r.og geen honderd gulden. Laat ze de baard maar laten staan, t Is gezond en de natuur wil het zo. Hier, 't verslag van mijn in tocht in het goede Middelburg: ....omdat de Sint door iicht wordt geplaagd, maakte hij men herir.nere zich de escapades van het vorig jaar zijn intocht niet per schimmel maar in een open koets Welke onbenul zou dat hebben geschreven! 't Had niks met m'n jicht te maken, 't Knol deugde niet" Pieter mikte ondertussen ver veeld met pepernoten op een ama teur-sinterklaas, die te voet een bezoek bij een wat ver wonende buurman aflegde. Telkens als hij de mijter van deze prul raakte, zakte het hoofddeksel een eindje verder voorover, om tenslotte met een licht smakje in de modder te blijven liggen. Dol van woede en teleurstelling begon het ama teurtje op de mijter te dansen, om het tenleste een trap te geven, waardoor 't ding ergens hoog in een lantaarnpaal bleef hangen. Vervolgens greep hij naar zijn in middels koud geworden kale hoofd, haalde een schipperspet te voorschijn, daarmee zijn ver wantheid aan dit beroep tonend, zette die op de kop en schreed 7,0 waardig mogelijk verder, 't Flatteerde hem. De rode mantel wapperde zwierig achter hem; de contrasterende witte baard en de zwart-blauwe pet gaven hem een wat bizar, maar nationaal-voëlend uiterlijk. De ware Sinterklaas op het dak, opkijkend van zijn lectuur, juich te: „Goed werk Piet! Een prutser, die de markt vertroebelt; Maar ge hoorde wat ik U las? Een on benul schreef dit, hoorje? Als er van die krantenlui komen, smijt er dan wat taai-taai tegen aan. Scheep ze desnoods af met een hand pepernoten. Ik ben niet niet voor ze te spreken. Gaan ze niet weg, trap ze dan van 't dak." Ik meende er goed aan te doen mijn povere figuur voor enige tijd achter twee schoorstenen te doen verwijlen, vanuit welke eenvoudige schuilplaats ik, zo ik mijn oren niet bedekte, genood zaakt was het verdere gesprek en handelingen te volger- In de verte tekende zich het silhouet af van een andere Sint en Piet, die ik gemakshalve verder S en P II zal noemen. Dit laatste is r.odig omdat 't silhouet naderde Een silhouet met schimmel Met een schimmel, die om de haver klap misstapte, pannen van de daken liet kletteren cn daarbij nog dingen deed, waarvan het resultaat onmogelijk als behorend tot de taken van de reinigings dienst kan worden gezien. Zover reikt zulks niet. Dichterbij, bleek het een schamel stelletje. „Kijk uit. Pieter, weer zo'n beunhaas", fluisterde de ware Sinterklaas, ,,hou je pepernoten S en P II bevonden zich thans in een dal van twee daken. S en p I maakten zich zo klein mo gelijk. De schimmel van II was nauwelijks met de achterpoten over de nok, of de schermutse lingen, die zich thans nog, zo in de aanvang beperkten tot eenvou dig stafwerk, werden geopend. Met een handige uithaal wipte de ware Sinterklaas met zijn kromstaf S II uit het zadel. Verkreukeld rolde de laatste in de dakgoot, voor de voeten van zijn wakkere belagers. „Zo lor, ge weet wat we doen met lieden, die zich op dit uur ver momd als Sinterklaas op de da ken vertonen?" „Ik heb het bereids bemerkt" zei S II, overeind krabbelend, „doch ge vergeet, dat ik erkend ben". „Waarom voert Uw schimmel dan geen geldig kenteken?" ,,'t Is een huurschimmel, verklaar de S II. „Hebt ge 'n vestigingsvergunning?" „De aanvraag is uit. Het wachten is op de goedkuering van Den Haag". „Den Haag, Den Haag? Ge wilt Den Haag toch niet gelijkstellen met Madrid?" „Dat niet, dochDen Haag is voor deze contreien toch vol doende. „Ja, zo ge lid zijt van een er kende Bond". „Ik ben ere-lid van de V.V.V.K. „Ere-Iidmaatschappen gelden niet. Voorts ken ik de B.V.V.K. niet" „Ge kent de Bor.d Van Vooruit strevende Klazen niet? Nu heb ik reden om U een lor te noemen!" „Ik zeg U nogmaals: ere-lidmaat- schappen tellen niet. Hebt ge 'n diploma?" „Dat kan ik U tonen." Vanuit zijn mantel kwam nu een beduimeld vodje te voor schijn, waarop diverse ambtena ren in de loop der jaren hur. stempeltjes hadden gedrukt. „Denkt ge dat ge 'r hiermee komt?" riep de ware Sinterklaas in opperste verontwaardiging; „Diploma's van de Landelijke Federatie var. Rustende Klazen (de L.F.v.R.K.) gelden niet!" Het was een zekere lankmoe digheid, die thans over de gehele fguur var. S II kwam. „Ik zal het U maar zeggen", sprak hij onderworpen, „het is particulier initiatief". „Wat, P.I.7I" kreet de erkende, onmiddellijk de daarvoor vastge legde initialen bezigend, ,,pee-ie, pee-ie?!" Sakkers Piet, smijt die vent van 't dak!' Dit werd de eerste keer, dat Pieter zijn meester weerstreefde. ..Daar staat niets van in de C. A.O.!" riep hij half huilend, „ik mag kastijden, maar dit is beuls werk!" Toen vonden de beide klazen elkaar, ondanks al 't voorgaande. ,,'t Is de eeuw van het perso neel", sprak de een; ,,'t Is de eeuw van de beperkende bepa lingen", zei de ander. Deze samenspraak was niet vruchteloos. Zij leidde tot de op lichting van een nieuw, over koepelend orgaan, een vereniging van Klazenpatroons. In de statu ten werd vastgelegd, dat, zo de Pieten enigerlei dienst weigeren, zij onmiddellijk zullen worden vervangen door ongeschoolde ar beidskrachten. De Pieten zr'm ondertussen ook niet stil. Hadden zij elkaar tot nu toe nimmer in een Bor.d ge troffen, thans werd opgericht „De eerste vereniging tot Behar tiging van de Belangen ran Zwarte Pieten en Strooi-Helpers in tijdelijke dienst'. Tussen de beide oganisaties vindt thans overleg plaats. Voor lopig staken de Pieten, omdat de klazen niet van zins zijn belang rijke concessies te doen. Slechts jnkele eisen werden ingewilligd. Het is daarom mogelijk, goede lezers, dat ge dit jaar Uw ge schenk wat verlaat of in 't geheel r.iet krijgt. Bedenk dan, dat alles in het werk wordt gesteld om deze vermetele zaak zo spoedig mogelijk tot een goed einde te brengen. Buig U nochtans over Uw werk en eet het brood, dat U bescho ren is. Uw kinderen zullen blij ven zingen van de stoomboot, die ginds uit het verre Spanje weer aankomt. Zij zullen het ieder jaar dóen en zo het conflict in de klazenwereld nog niet is op gelost, wees dan zolang degeen, die de illusie voor hen levend houdt. h.h. gemeentekas in de kosten verbonden aan de organisatie van St.-Nicolaas- feesten voor de jeugd, werd door B. en W. voorgesteld tot beschikbaar stelling van f 1,per kind in de leeftijd van 2 tot 8 jaar (pl.m. 600 kinderen) aan de Stichting „Steen Vooruit" onder voorwaarde dat het totaal uit te keren bedrag onder adressanten zal worden verdeeld r.aar rato van het aantal kinderen dat aan deze Sint-Nicolaasfeesten deelneemt. De heer Dobbelaer vindt dit be drag van f 1per kind echter te hoog, want volgens hem krijgen -de kinderen toch al zoveel. De heer Stevens zegt, dat f 1,nu alles zo duur is toch zeker niet te hoog is. Uiteindelijk, na heftig verweer van de heer Stevens kregen de comité's 50 cent per kind, terwijl voor de Stichting Steen Vooruit 60 cent per kind werd gegeven, omdat deze stichting een taxi voor St.-Nicolaas en een autobus voor het muziekgezel schap moet betalen. Tot lid var. het Burgerlijk Arm bestuur werd met algemene stemmen herbenoemd de heer W. B. M. Blom maart. De woningen, plaatselijk bekend Schoolstraat 5, Wilhelminastraat 111, Geslechtendijk 2 en 4 en Magdalena- straat 22, werden op advies van de Hoofdingenieur-directeur van de Di rectie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid, in de provincie Zee land, onbewoonbaar verklaard. Sog geen wachtverbod op de Tragel Bij de ingekomen stukken was een schrijven var. Ged. Staten van Zee land, waarin werd medegedeeld, dat een ingediend verzoek om ecu wacht verbod op de Tragel in te stellen op te grote bezwaren stuitte. De raad j was het hier niet mee eens en zou na advies te hebben ingewonnen bij de A.N.W.B. hier nogmaals op terug komen. Met algemene stemmen werd een Verordening op de heffing en invor dering van een belasting op de ver makelijkheden in de gemeente vast gesteld. Deze verordening blijkt nodig te zijn i.v.m. de steeds groter worden de gemeentelijke uitgaven. Door de Provinciale Waterstaat werd een bijdrage aan de gemeente gevraagd voor aanleg van een trot toir op de Absdaalseweg. De raad ging hiermede akkoord. De voorzit ter deelde tevens mede, dat nog deze maand aan de verbreding van de Absdaalseweg tot 6 meter en aan de aanleg van een rijwielpad aan deze weg zou begonnen worden. De Absdaalseweg zal t.z.t. ook doorgetrokken worden, met dien ver stande, dat de gevaarlijke bocht in Absdale komt te vervallen. In de rondvraag komt de heer Mar tinet met zijn gebruikelijke „licht- praatje" en de verlichting in Heikant is volgens hem nog niet „af". De heer v. Acker vraagt waarom de een wel en de ander niet van het gemeente lijk badhuis voor feestelijkheden mag gebruik maken. Vanaf heden zal dit voor ieder verboden worden en is dit alleen bestemd voor de baders cn de voetbalclub. De heer v. Acker vraagt waarons de bushalte aan de kerk nog niet verplaatst is. aangezien in een vorige raadsvergadering hiertoe toch besloten was. De voorzitter zegt dat de heer Polspoel, waar de nieuwe bus halte zou komen, bezwaren maakte. Hierover zou met de heer Polspoel nog eens contact opgenomen worden. D heer v. Acker richt vervolgens een verwijt aan B. cn W. en zegt dat bij verkoop van gronden met 3 maten gemeten wordt. De voorzitter bestrijdt dit, maar de heer v. Acker komt met voorbeelden voor de dag die het te gendeel bewijzen. De voorzitter zegt dat de hogere prijzen liggen in een nieuw exploitatieplan. De heer van Acker is niet te overtuigen en de eerstvolgende vergadering zal hierop terug worden gekomen. De heer van Acker vraagt hoe het staat met de definitieve aankoop van de grond van Verschueren in de Oude Galgenstraat. De voorzitter zegt dat hier nog niets naders van bekend is. De heer van Acker vindt het dan ook helemaal niet goed dat op een voorlopige koopakte van gronden, reeds nieuwe straten worden aangelegd. Havendijk een groot vuurwerk wor den afgestoken, iets waar de Pale naars vroeger altijd een soort pri meur van hadden. Rest ons nog te vermelden, dat vele vlaggen waren uitgestoken en dat de woning van het jubilerende paar met groen en bloemen was versierd, waartussen een groot aan tal elektrische lampen waren aange bracht, die 's avonds aan het ge heel een leuk cachet gaven. De Palenaars hebben eer van hun werk gehaald en getoond, dat ze werkelijk meeleven met hun buren, ongeacht van welke rang of stand deze zijn. Na een afwezigheid van bijna vijf maanden opende burgemeester Wil- lemse de vergadering met dank voor de belangsteiling tijdens zijn ziekte ondervonden. Behalve aan de raads leden bracht hij dank aan het ge- meentepersoneel en de loco-burge meester de Koeyer. Namens de raad riep de heer van Boven burgemees ter Willemse een hartelijk welkom toe en hoopte, dat hij geheel her steld, zijn werkzaamheden weer vol ledig zou kunnen hervatten. De heer Sinke, Elenbaas en Pe- kaar, werden aangewezen voor na zien begroting burgerlijk armbestuur 1957. Deze vermeldt: Gewone dienst: ontvangsten en uit gaven f 65.304,01: Kapitaal dienst: ontvangsten en uitgaven f 680,-; Ge meentesubsidie f 20.500,-. De gemeente-begroting 1957 werd rondgedeeld en zal op 21 december a.s. behandeld worden. Deze ver meldt: Gewone dienst: inkomsten f 2.666.002,05; Uitgaven f 2.655.323,60; Batig slot f 10.678,45. De aanvraag van de chr. U.L.O. voor inrichting 5e lokaal werd zonder bezwaren goedgekeurd. Op advies van B. en W. werd een verzoek voor tegemoetkoming in ver voerskosten van schoolbezoek, dat vorig jaar moest worden afgewezen, toegekend. Vastgesteld werd een krediet in rekening courant bij de bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van f 75.000,—. Na enige herstemmingen werd de heer Waverijn met 5 van de 9 stem men benoemd tot lid van het burger lijk armbestuur. De heer Sinke informeerde naar de samenstelling van dit college. Hij meende, dat dit een afspiegeling was van de verschillende kerkelijke rich tingen en zou gaarne vernemen, welke richting de heer Waverijn ver tegenwoordigde. De voorzitter ont kende een evenredige vertegenwoor diging, terwijl bovendien bleek, dat de heer Waverijn thans onkerke lijk is. De rondvraag leverde weinig be langrijks. De verbreding Havendijk werd uitgesteld tot in de geheime zitting. De Molenpolderweg heeft de aandacht van B. en W. Vooral bij de laadbruggen van de mosselschoonde- rijen ontstaat een onhoudbare toe stand. De zware mosselwagens rijden op die plaatsen op de zachte berm, zodat de omwonenden soms moeite hebben op de weg te komen, terwijl verderop de afwatering gevaar loopt, daar de berm steeds verder in de afwateringssloot gedrukt wordt. Overwogen is om de sloot op die plaatsen te dempen en riolering aan te brengen. Gezien de hoge kosten zal de uitvoering nog wel even blij ven liggen. Consulent sprak voor middenstand in Goes De rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje te Goes, sprak voor de afd. Kloos- terzande van de Ncd. r.-k. Midden standsbond over het onderwerp: re- geringspolitiek en middenstand. Hierbij waren ook aanwezig de be sturen van de afdelingen Stoppeldijk en Hulst van die bond. Na uitvoerig diverse regeringsmaat regelen te hebben belicht, wees de consulent op de drang van sommige branches om parallellisatie in hun bedrijven te gaan toepassen. Deze parallellisatie heeft zowel voor- als nadelen. Als voordelen zijn te noe men, dat de kosten kunnen worden gedrukt; zo zijn er in Amerika voor beelden van bedrijven, die op deze wijze de bedrijfskosten met 50 pet. hebben verminderd. Als nadelen zijn te beschouwen de grotere assorti menten met gevolg meer kapitaals investeringen en dientengevolge nog meer zorgen voor de zakenman. Op welke wijze deze strijd zal worden beslecht, zal afhangen van de be trokken middenstanders zelf. De heer Korstanje wees in dit ver band ook nog op het vestigingsbe leid van voor, in en na de oorlog. Het zakenleven is dynamisch inge steld. zodat deze wet op de helling dient te komen, hetgeen al ten dele is geschied. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. evende Amerikaanse leger houdt vah"S tot 11 december manoeu vres in zuid-Duitsland. De oefening is „War Hawk" genoemd. Officieren uit acht Navo-landen en Spanje zul len haar gadeslaan. Het onder deze titel verschenen deel uit de serie „Psychologisch Mozaïek" van de auteur Arnold Ar nold, kunnen wij van harte aanbe velen. Vooral de ouders van jonge kinderen kunnen in dit boek een groot aantal verstandige adviezen vinden omtrent de ouderlijke taak ten aanzien van het kinderspel. Dit alles is breed gefundeerd in de mo derne psychologie en een gezonde pedagogische overtuiging. Een en thousiast, verstandig en praktisch ge- zinsbock. Naar onze mening een der beste delen, die tot zover in genoem de serie verschenen. Aan vaders en moeders, die zich enigermate willen oriënteren inzake spel, speelgoed, speelruimte, crea tief spel, muziekbeoefening, reizen met kinderen, enzovoorts zij met klem deze uitgave aanbevolen. (Uitg. De Toorts - Haarlem) Bzd. Deze wonderlijke titel zal men pas begrijpen, als men weet, dat dit boek is geschreven door professor Auguste Piccard, de man, die door zijn bal- lonvluchten tot in de stratosfeer en zijn dienzeetochten per bathyscaaf de aandacht van de hele wereld heeft opgeroepen. Deze professor-ontdekkingsreiziger, komt uit dit geschrift naar voren als een echte wetenschapsmens, die het avontuur zoekt cn die daarover vertelt, zonder ophef, als waren zijn prestaties en zijn moed iets heel een voudigs. Hij doceert ook interessan te natuurkundige bijzonderheden en het geheel vormt een boek, dat zo wel leerrijk als onderhoudend is. In een voorwoord voltooit zijn vrouw het beeld van deze geleerde door hem vooral tc schetsen als de kinderlijk- beminnelijke mens. De uitgave is met tal van foto's en een kleurentitel- plaat door H. Nelissen te Bilthoven bijzonder verzorgd. Wanneer men bij het lezen van deze roman van Gertrud Fussenegger denkt aan de „Buddenbrooks" van Thomas Mann, dan is dit een groot compli - ment voor de schrijfster, die trouwens onlangs voor haar epische begaafd heid de Adelbert Stifter-Preis ont ving. Ook zij schildert in dit boeiende ver haal, de neergang van een familie, die der Bourdanins n.l. een Duitse fa milie in Bohemen tegen het eind der 19e eeuw, op meesterlijke wijze. Stuk voor stuk zien we de leden dier familie, met aan het hoofd de in hoogmoed verstarde ex-ritmeester Ballhasar Bourdanin. degeneren en tot de bedelstaf vervallen. Met scherp indringend vermogen geeft schrijfster karakters en situaties weer en even prachtig als weldadig treft ze de fi guren van Marie Halik, de tweede vrouw van Balthasar. Vanwege haar klein-burgerlijke afkomst kijkt de echtgenoot op haar neer, maar in adel dom van ziel en natuurlijke goedheid, gaat ze hemelhoog uit boven hem en de nietsnutten van deftige zwagers en schoonzusters. Evenmin als de „Buddenbrooks" is „Het huis der donkere kruiken" een opwekkend verhaal, maar Gertrud Fussenegger geeft tenminste af en toe nog een glimp van die christelijke geest, welke bij alle troosteloosheid en bederf nog hoop laat op uitkomst. Het kwaad noemt zij kwaad en de minderwaardigheid daarvan laat zij als onopzettelijk uitkomen door het te laten contrasteren met de daden ren de heilige huisvrouw, die Marie Ha- lik is. De roman is uitgegeven door „De Toorts" te Heemstede. Voor het Thijmfonds schreef Anton ter Heyden een sombere roman die begint met de breuk tussen de hoofd persoon van het verhaal Yvonne v d. Kamp en de officier, waarmee zij 'n verhouding had en. eindigt met de vernietiging van de samenleving door de uitbarsting van de atoom-oorlog. Het is een en al narigheid met deze Yvonne, die van kwaad tot erger komt en op een niet al te eerbare wijze een huwelijk forceert met een onb« nullige aannemer, die zich laat tiranniseren door zijn moeder en door knoeierijen beider zaak om zee helpt. Aan mislukte levens is gee'i gebrek in ,.De dag is wreed" en als er naast al die ongebondenheid, huichelarij en haat geen zondebesef en berouw stond, zou men het boek moeten afwijzen. Nu kan men vol staan met het: „alleen voor volwas senen". Onvoltooid Overspel is een roman van de in Limburg geboren, in ^arijs woonachtige schrijver Robert Fran quinet, die dit beklemmende verhaal baseerde op een rechtszaak, die hij moest verslaan. Meelijwekkend was de persoon van do verdachte; een eenzame, zelfs onbeduidend in zün eigen wereld van eenzaamheid. Deze figuur is de hoofdpersoon in deze boeiende roman van Franquinet. Scherp tekent de schrijver ons de ze eenzame, in wie plotseling een passie wordt gewekt voor een (on bekende) vrouw, die hem haar lief de betuigt. Erotiek is in de grau«e wereld, die Franquinet schept, uiter aard niet vreemd, maar zij dient op de eerste plaats gezien te wor den als een facet van de metafysieke beklemming. Op de grens van dat mysterieuze terrein, waar de geheimen van on gerechtigheid en genade elkaar gaan begrenzen, dringt plotseling een ver blindend licht door: dat der genade. Een gaaf oeuvre, voorbehouden voor rijpere lezers. (Uitgegeven bij Lan- noo, Tielt - Den Haag.)

de Stem | 1956 | | pagina 6