JAN, DE ZOON VAN FINN Ambachtsschool wordt een volwaardig vormingsinstituut £}agb!ad StSïctn Meningen en Commentaren Hoe maken we Moskou bang Eigenwijze kapitein China herziet vijfjarenplan AT EEN ONDERLiJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 5 DECEIVIBER 1956 POLITIEKE DELINQUENTEN WAARDEVAST GELD DE, president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft in een voordracht te Brussel ge waarschuwd tegen de opvatting, dat door nauwere economische sa menwerking tussen de Europese landen alle moeilijkheden voor ons werelddeel uit de weg kunnen wor den geruimd. Een andere factor, die al te veel uit het oog wordt ver loren, is minstens zo belangrijk: het scheppen van waardevast geld. De geleidelijke ondergraving van de waarde van het geld die wij sedert de oorlog hebben doorgemaakt, be dreigt de maatschappelijke struc tuur. betoogde dr. Holtrop terecht. Indexionen, indexobligaties en in- 'expensioenen zijn tekenen van een gevaarlijk geldpessimisme, dat de grondslagen van onze welvaart aan tast. Want de grondslag van die welvaart is te vinden in een steeds intensievere kapitaalaanwending, welke slechts mogelijk is indien beschikt wordt over belangrijke be sparingen. In de Westeuropese lan den zijn de grote bronnen van die besparing de ingehouden winsten der ondernemingen, de accumulatie van pensioenpremies bij levensver ZUIDELIJK TONEEL A/ogal warm.... Commissie-Faber in rapport: Valicaan is op graven gebouwd Import van polio-vaccin GROTE BRAND IN RANGOON Vier scenario's van Alfred Hitchcock Geschrokken van Hongarije RAMPZALIGE KNOEIERII In UwT huisapotheek WITTE KRUIS LIET is opvallend, dat „zeer vele leden" door de Minister van Justitie moesten worden beant woord naar aanleiding van vragen over het gratiebeleid betreffende de politieke delinquenten. Dit vraag stuk leeft klaarblijkelijk bij de volksvertegenwoordigers van alle politieke partijen. Daar kan men maar één redelijke verklaring voor geven: over het algemeen is de Tweede Kamer dus niet over de gehele linie gerust over wat in het jongste verleden aan (gratie-) beleid werd vertoond. Maar als dat waar is, dan zal de Kamer nu waarschijnlijk nog iets minder ge rust zijn. Want Minister Samkalden heeft betoogd, dat hij zich in begin sel bij het gratiebeleid van zijn beideambtsvoorgangers kan aan sluiten. Voor wie zich ernstig verdiept heeft in de situatie van de politieke delinquenten, is dat heel zacht ge zegd een bittere teleurstelling. Her haaldelijk en in alle politieke kam pen is betoogd, dat juist onder de levenslang gestraften (per 1 no vember nog 149) gevallen worden aangetroffen, die zeer dringend aan een nader en diepgaand onderzoek moeten worden onderworpen. Wan neer nu de Minister te kennen geeft, dat „voorlopig dit gratiebeleid niet los kan worden gezien van het gra tiebeleid ten aanzien van de com- Imune delinquenten," dan treedt hij I inderdaad onvoorwaardelijk in de voetsporen van zijn ambtsvoorgan gers. Althans voorlopig. Maar de in de loop der jaren ge vormde problemen hebben zich zo indrukwekkend opgehoopt, dat het nauwelijks meer verantwoord kan worden geacht om ook maar één dag te wachten. Zeker, er zijn onder de politieke delinquenten mensen, wier misda den ons nu nog met huivering en afschuw vervullen. Maar er zijn ook gevallen, waarbij men thans de vraag stelt, of ze destijds niet be oordeeld zijn met ogen, die werden vertroebeld door de dichte mist van de na-oorlogse toestanden en op vattingen. Bovendien komen er geestelijke kwellingen voor, die tij dens het uitspreken van het oordeel door de rechter onmogelijk waren te voorzien en die thans oorzaak of aanleiding kunnen zijn voor onmid dellijk ingrijpen. Het is daarom met voldoening, dat we uit de M.v-A. nog het vol- n gende hoop gevende zinnetje kon den puren: „Uiteraard behoort deze aangelegenheid tot de onderwerpen die zijn bijzondere aandacht heb ben." Om meer dan één reden ver trouwen we, dat de onrust in de Kamer zal overslaan op de Excel lentie, die hier het verlossende woord kan spreken en in de meest letterlijke zin de verlossende daad kan stellen. Dan zullen er in 1957 misschien meer dan 90 tijdelijk ge straften voorgoed naar het hun toch al zo deerniswaardig vreemd ge worden gezin kunnen terugkeren. zekeringmaatschappijen en sociale fondsen, en de vrijwillige persoon lijke besparingen. Deze beide laat- sten zullen zich in een wereld met een steeds verminderde waarde van het geld niet kunnen handhaven. De president van onze Staatsbank levert hiermede ook kritiek op be paalde aspecten van het beleid van de Nederlandse regeringen. We kennen hier ook de voortsluipende inflatie. Wel tracht een politiek van prijsstabilisatie die af te remmen, maar tegelijkertijd zijn het juist de overheid en overheidsinstellingen, die prijsverhogingen op verschillend gebied entameren. De woorden van dr. Holtrop zijn ook in Den Haag zéér de overdenking waard. LIET Zuidelijk Toneel onder lei- ding van Louis Saalborn heeft bij wijze van proef voor het seizoen 1956-1957 een rijkssubsidie gekre gen. Minister Cals wil daarmede, gelijk hij in zijn memorie van ant woord uiteenzet, steun verlenen aan het streven tot voorziening in de toenemende behoefte aan aan vaardbaar beroepstoneel in de zui delijke provincies op een wijze, die zowel artistiek als sociaal gezien voor de culturele ontwikkeling dier provincies Noordbrabant, Lim burg en Zeeland bevorderend zal zijn. De minister beschouwt dit gezelschap dus als een toneelgroep voor het gehele zuiden van het land. Helaas is gebleken, dat men daar in Limburg nog niet zo over denkt. Men heeft in die provincie reeds een Stichting Beroepstoneel Limburg, die het kleine gezelschap van dr. Gabriël Beckers patroneert. Zij meent een taak te vervullen, welke het Zuidelijk Toneel niet zou aan kunnen, namelijk het spelen ook tot op de kleinste plaatsen. Blijkens een publikatie in de Volks krant is Gabriël Beckers bang, dat de minister zal aandringen op een samengaan met Brabant. Het avon turieren door de provincie zou daardoor in het gedrang komen, want zo meent hij Brabant heeft uitsluitend belangstelling voor een gezelschap in coördinatie- abonnementsverband, terwijl Lim burg hiervan voorlopig slechts veer tig voorstellingen kan gebruiken, maar daarentegen enige honderden voorstellingen in de provincie kan stellen. We geloven, dat de heer Beckers verkeerd is ingelicht over de doel stelling en de werkwijze van het Zuidelijk Toneel. Het stelt zich ook wel degelijk ten doel in kleine plaatsen te spelen en het doet dit metterdaad. Dit kan dan ook geen enkel motief opleveren, om het „samengaan met Brabant" te schu wen. De subsidiepot is ook niet on uitputtelijk. Waar eenheid en sa mengaan mogelijk zijn, dient dit dan ook te worden nagestreefd. We hopen, dat men in Limburg ook nog eens tot dit inzicht zal komen. Advertentie) AUTO-VISIE RIJNSTRAAT 36 - OEN HAAG TEL 724908 De Amerikaanse marine heeft be kendgemaakt, dat bij laboratorium proeven temperaturen van minstens twee miljoen graden Fahrenheit (ruim een miljoen graden Celsius) zijn bereikt. In het afgelopen voorjaar hadden de Kussen bekendgemaakt, dat zij temperaturen van ongeveer een mil joen graden Celsius" hadden bereikt. Amerikaanse technici zijn van oor- eel, dat de proeven er ,,eens toe zul len leiden, dat men kernfusie (het proces dat zich in de waterstofbom voltrekt) voor vreedzame doeleinden kan gebruiken". Het probleem is nog, materialen te vinden voor de wanden van de reactors, die tegen dergelijke hoge temperaturen bestand zijn. Het vakonderwijs zal aan de leer lingen de grondbeginselen van de ge kozen vakrichting op gedegen wijze moeten bijbrengen en tevens ruime aandacht moeten schenken aan de algemene vorming, opdat zij een juist beeld krijgen van hun functie in het maatschappelijk leven... Dit zegt de commissie Faber", die de regering werkvoorstellen heeft ge daan met betrekking tot de vernieu wing van het lager nijverheidsonder wijs. Dit op grond van wat indertijd in het zogenaamde rapport-Goote is gezegd. De duur van de ambachtsschool, na het voorbereidende jaar, blijft in het algemeen op twee jaar gesteld. Ge durende het eerste jaar aldus de commissie - Faber wordt gestreefd naar sterke beperking van de diffe rentiatie, voornamelijk voor de op leidingen in metaalbewerking. Gedu rende het tweede jaar kan een ver dere splitsing in vakrichtingen plaats vinden. Het aantal vakrichtingen van het ogenblik hoeft niet te worden uit gebreid. Voor alle scholen zal zoveel moge lijk een uniforme leergang moeten worden vastgesteld. In haar toelichting zegt de commis sie: „Wij leven thans in deze zich voort durend wijzigende situatie en het is onze taak de jonge mensen hierop voor te bereiden. De school en zeker de technische school, ziet daarbij haar taak verbreed van een voorma lig opleidingsinstituut naar een vor mingsinstituut, waar jonge mensen worden voorbereid, niet uitsluitend op hun toekomstig beroep, maar op hun toekomstig leven, op de weg naar volwassenheid. De overgang van lagere school naar lagere technische school moet echter vloeiend verlopen. Van beroepsonder wijs is nog geen sprake, het aantal lessen per week houdt nog het mid den tussen dat van de lagere school en het aantal dat in latere jaren op de L.T.S. wordt aangehouden. Zijn arbeid met de handen bepaalt zich tot het opdoen van ervaring met ver schillende materialen en tot de ver vaardiging van eenvoudige en tevens zinvolle werkstukken, die zijn belang stelling hebben. Alle overige leervak ken zijn zoveel mogelijk harmonisch Tijdens graafwerkzaamheden voor de nieuwe garage, die het Vaticaan binnenkort zal bezitten, zijn weder om belangrijke archaeologische ont dekkingen gedaan. De vondsten be vestigen, dat de oude Romeinen ge woon waren hun doden bij te zetten langs de grote wegen, die naar de stad voerden. De graven, die thans blootgelegd zijn, dateren uit de eer ste eeuw na Christus. Bijzonder belangrijk achten de ar- chaeologen de ontdekking van een grafschrift, met daarop de woorden: servus Tiberi Claudi Neronis. Daar lag dus een slaaf van Nero begraven. Andere vondsten bewijzen dat zich onder het Vaticaan één groot kerk hof uitstrekt. De meest ruchtmakende ontdekking werd enkele jaren geleden gedaan, toen het bewijs werd gele verd, dat de H. Petrus begraven ligt juist onder het Confessio-altaar in de St. Pieter. met deze arbeid verweven of ontle nen hun startpunt hieraan. De erva- ting moet worden doorgegaan. Deze keuze is echter nog een hoofdkeuze, b.v. richting hout, metaal, verf of 'n andere vakrichting. Pas na een twee de jaar worden de beroepsgrenzen wat nauwer omlijnd, zoals timmer man, meubelmaker, automonteur, elektriciën, fijnmetaalbewerker, enz", ringen met verschillende materialen vergemakelijken na een jaar het ant woord op de vraag in welke vakrich- Werktijdenbesluiten naar de SER De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft een drietal ontwerp-werktij- denbesluiten om advies naar de S.E. R. gezonden, te weten: Een algemeen werktijdenbesluit voor die groepen van personen, ten aanzien van wie de arbeidswet 1919 nog niet in werking is getreden (de zogenaamde restgroepen), een voor bioscooppersoneel en een voor het personeel van bad- en zweminrichtin gen. Overtreedt „Lotisico" de loterijwet De Hoge Raad der Nederlanden heeft de zaak behandeld tegen de 54-jarige directeur van de N.V. Eer ste Nederlandse Maatschappij tot Verzekering van Risico in loterijen, de heer P.S.F. De kantonrechter te 's-Gravenhage had in juni 1955 de heer F. veroordeeld tot 11.sub sidiair drie dagen hechtenis. De ver dediger bestreed opnieuw het tenlas- tegelegde. De procureur generaal zal op 18 december a.s. conclusie nemen. Het ligt in de bedoeling binnenkort de belemmeringen uit de weg te rui men, die tot nu toe ingevolge de wet op sera en vaccins de import van vaccin tegen kinderverlamming on mogelijk maakten. Bovendien heeft de regering van deskundige zijde voorstellen ontvangen om in Neder land tot produktie van een vaccin over te gaan. Dit deelt minister Suurhoff mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over een wetsontwerp tot wijziging van zijn begroting voor 1956. Tengevolge van een brand in een arbeiderswijk van Rangoon, de hoofd stad van Birma, zijn meer dan tien duizend personen dakloos geworden. Enige mensen liepen verwondingen op. Tweeduizend hutten werden in de as gelegd. „Wat kunnen we nog uitvinden om de Russen bang te maken Het is van het grootste belang, dat wy, Amerikanen de psychologische oor log, momenteel in volle gang weten te winnen...." De redactie van het blad „This Week'", die deze vraag van een lezer ontving zond ze door aan Alfred Hitchcock, de beroemde filmregis seur, specialist in de beklemmende detectives. Hitchcock, die de kwestie een uur lang heeft bestudeerd heeft tenslotte vier korte draaiboeken ge schreven en het Amerikaanse State Department een doorslagje aangebo den. Uiv rekening is geopend Op een ijskoude decembermorgen stopt de auto van de Amerikaanse ambassadeur voor het ministerie van buitenlandse zaken te Moskou. De ambassadeur stapt uit, loopt langs de erewacht en verklaart tot de naar hem toesnellende dochter van Chepi- lov, dat hij een onderhoud heeft met de minister. Hij loopt door de lange gang. Zijn voetstappen klinken hol. Zo maar van zelf glijdt er een brief uit zijn tas. De ambassadeur loopt door. Iemand raapt de brief op en snelt er mee naar de geheime politie. Een uur iater zijn alle grootheden van 't Krem lin gearresteerd. Wat er in de brief moet staan: „President Eisenhower heeft mij verzocht u mede te delen, dat uw bankrekening op de schuil naam Trotsky op de Manhattan Bank is geopend. Volgens uw verzoek wordt de grootst mogelijke discretie in acht genomen, zodat de president u ver zoekt zo vriendelijk te willen zijn mede te willen delen aan Kroetsjef, Boulganin, Joukov en Kaganovitsch, dat voor hen gelijksoortige maatrege len zijn genomen." Enmocht de nieuwe ploeg Kremlinbewindhebbers nog niet be vallen dan kunnen we weer zo'n brief verliezen. De andere scenario's De inlichtin een diensten van de Westeuropese landen en de U.S.A. weten al geruime tijd, dat vele Sov- jet-maqhthebbers bang zijn voor hun eigen piloten. Waarom? Omdat en kele tientallen piloten weten hoe ze 'n Naar het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart moet de stranding van het Amerikaanse stoomschip „Transunion" in het Oostgat by de Nolle op 29 december van het vorig jaar worden geweten aan „het on voorzichtig, onjuist, eigenwijs en kop pig gedrag van de kapitein". „Dit onverstandige en koppige ge drag" van de gezagvoerder geeft de raad het vermoeden, dat de door de zeeloods verkregen indruk, als zou de kapitein onder invloed van gebruikte alcohol verkeren, wel juist kan zijn. Dit zou de schuld van de kapitein nog verzwaren, zo wordt gezegd. Het Amerikaanse schip is op de bewuste datum eerst dicht bij het Nollelicht bij Vlissingen gestrand en daarna in het Oostgat op weg naar zee nog tweemaal aan de grond ge lopen. Het was ruw weer en de kapitein zou de zich aan boord bevindende Bel gische zeeloods J. Cornelissen moeten meenemen tot Dover, omdat inmid dels de loodsafhaaldienst was ge staakt. De gezagvoerder weigerde evenwel de loods mee te nemen toen hij hoorde, dat dit ruim 65.zou kosten. Hij verzocht de loods de loodsboot terug te roepen en het schip te verlaten. Hij zou zelf zijn schip door de Wielingen naar buiten brengen. Hoewel hij ernstig was ge waarschuwd dit niet te doen, heeft hij getracht het schip naar zee te brengen, waarbij het driemaal vast- Rep. atoombom moeten lanceren. Voor veel geld en weinig goede woorden moet er zo'n Russische atoompiloot gevon den kunnen worden als hoofdrolspe ler. Hij raast met zijn toestel boven Moskou, juist op het moment, dat de Groten aan het vergaderen zijn in het Kremlin. Zijn handlanger belt vervol gens op uit een telefooncel, dat alle leiders van het Kremlin zich binnen vijf minuten in een gereedstaande vrachtwagen moeten bevinden. Zo niet, dan wordt Moskou verwoest door de atoombom. Voor weinig kosten kunnen we op deze wijze getuigen zijn van een Franse regeringscrisis in Rusland. Daarna kunnen we wel zien of we de leiding naar Siberië brengen of ergens anders opbergen. Het derde scenario van Hitchcock is gebaseerd op het lijk van Stalin, maar zijn vierde draaiboek doet tenslotte de deur dicht. „Indien", aldus schrijft hij, „alle bo venstaande middelen onverhoopt niet mochten slagen, moeten we onze toe vlucht nemen tot het ergste, tot het vreselijkste wapen, dat we bezitten: de Rock and Roll. We vliegen 's-nachts met wat ge luidloze vliegtuigen boven de Rus sische hoofdstad rond en met gigan tische luidsprekers zenden we de Rock and Roll van Elvis Pristley uit. Dat houden we vol tot het ochtend gloren en als dan heel Moskou niet stapel gek is geworden en niet ge reed staat met de witte vlag, mogen we gevoeglijk aannemen, dat de Rus sen "sterker zijn dan wij en nieuwe initiatieven geen zin meer hebben." Het tweede vijfjarenplan van China zal niet verder worden uitgevoerd en in de plaats hiervan wordt een geheel nieuw plan opgesteld door -de Chinese economisten, zo wordt van gezagheb bende zijde te Peking vernomen. Het besluit hiertoe is genomen in een in de vorige maand te Peking gehouden voltallige bijeenkomst van het centrale comité der communisti sche partij. Dit is de tweede maal, dat de Chi nese volksrepubliek haar economische programma wijzigt. In 1953 vond de eerste wijziging plaats, toen gebleken was. dat de buitenlandse hulp een minder grote omvang zou hebben dan was beloofd. De annulering van het tweede vijfjarenplan schijnt ech ter een veel belangrijker besluit te zijn dan dat van 1953. Het was met grote zorg opgesteld. Bij de voor bereidende besprekingen tijdens het achtste congres van de communisti sche partij had Tsjoe en Lai er de nadruk op gelegd, dat de zware in dustrie moest worden ontwikkeld. De investeringen voor de industriële uit rusting zouden dan ook 35 a 40 pro cent van het nationale inkomen uit maken. In het licht van de jongste gebeur tenissen in Polen en Hongarije hebben de Chinese politici gemeend, dat som mige van de beginselen, waarvan bij de opstelling van het tweede vijfjaren plan was uitgegaan moesten worden herzien. Dit gold in het bijzonder de gevolgde methoden die karakteristiek waren voor een oorlogseconomie". Deze methoden leidden tot een ern stige wanverhouding tussen de voort durende uitbreiding van de produktie- middelen en de stagnerende levens standaard van de bevolking. Twintig kinderen zijn overleden en dertien liggen ernstig ziek in een zie kenhuis in Macedonië (Zuid-Slavië) als gevolg van ondeskundigheid bij het toedienen van streptomycine- injecties bij de behandeling tegen hersenvliesontsteking. Alles wordt in het werk gesteld, het leven van de dertien zieke kinderen te redden, maar er is niet veel hoop, aldus de bekendmaking. Wi TEGENSTELLING j 0 t Supporters van rock 'n' roll- koning Elvis Presley zijn zo teleurgesteld door zijn optre- den in de film: Hou veel van me," daf ze de draaiprent t 1 maar hebben omgedoopt in: S S „Heb een hekel aan me". Beheer Spaarders, die hun geld veilig dachten bij de eerbiedwaardige no taris Matthews te Westchester, zijn tamelijk bedrogen uitgekomen. Matthews ging met de centen naar de paardenraces en vergokte het daar. Deze gewoonte kwam uit, toen een van de spaarders een deel van zijn geld wilde terug hebben en de man tot antwoord kreeg: „Ik heb nog precies één dollar. Als ik u daarmee uit de brand kan helpen..." De man werd daarmee NIET uit de brand geholpen, want hij had bijna 20.000 dollar te goed. Bekomst De generaal, die onlangs bepaalde, dat de echtgenotes van in Japan ge legerde Amerikaanse marine-men sen maar naar de Verenigde Staten terug moesten, heeft zijn bekomst. De vrouwen zijn vertrokken, maar hij ging zowat tegelijkertijd mee. Ook de generaal werd namelijk naar Amerika terug gehaald om daar ver moedelijk in een heel onplezierig baantje te overwegen, hoe verkeerd hij wel gedaan heeft. Weg De heer Richards uit Newport ontwaakte, waste en kleedde zich, at een flink stukje en ging naar buiten om te zien, dat zijn garage met auto en al was verdwenen. Het hele spul werd enkele tien tallen meters verder achter een haag terug gevonden. „Het waaide wel hard, maar dit had ik toch niet kunnen denken," zei onze Ri chards. Hij had. de wind echter onderschat, want in werkelijkheid had er 's nachts een orkaan ge woed, die op verschillende andere plaatsen ook nog grote schade had aangericht. Verzoening In Prestytan maakte een meneer zich zo kwaad op zijn vrouw, dat hij haar in de neus beet. Er waren veertien krammetjes nodig om het geheel weer in zijn fatsoen te bren gen. Er dreigde politie-werk van ge maakt te worden, toen de verzoe ning al weer een feit was. De man had er zo'n spijt van, dat hij onmid dellijk een televisietoestel kocht. „Dan verveelt ze zich niet in de tijd, dat ze moet binnen blijven om weer een beetje toonbaar te wor den," zei hij. Zijn echtgenote maakte op: ..Als ik nóg eens iets nodig heb..." Taal Tegen de ruit van een eet- kraampje in Philadelphia is een papier geplakt met de aan kondiging: „Hier spreekt men de taal, die rock 'n' rollers be zigen". horen Witte Kruis-poeders tegen de pijntjes van elke dag. Witte Kruispoeders in huis houden de dokter uit huis! Ook m tablet- en cachet-vorm DONDERDAG 6 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Gr. 8,50 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Gram. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11,00 V. d. zieken 12,00 Angelus 12,03 Instr. octet 12,20 Gram. 12.25 Wij van het land 12,35 Land- en tuinb. me- ded. 12,38 Ritm. muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Zang en piano 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Viool en piano 15,45 Gram. 16,00 Bijbellezing 16,30 Clave- cimbel en viool 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17.40 Koersen 17,45 Marinierskapel 18,30 Boekbespr. 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal perspectief, caus. 19,30 Gram. 20,00 Ra diokrant 20,20 Gevar. progr. 21,45 Gram. 22,00 Tijdschriftenkron. 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram, 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym, 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgendienst 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 V. d. vrouw 11,15 Lichte muz. 11,45 Aleijadinho, een Braziliaans beeldhouwer uit de 18e eeuw, caus. 12,00 Zang en piano 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Zang en piano 12,50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13.20 Theater- ork. en soliste 13,55 Koersen 14,00 Gram. 14,15 Cabaret 14,45 Alt-mezzo en piano 15,15 Voor de zieken 16,00 Gram. 16,15 Voordr. 16,30 Jazzmuz. 16,50 Gram. 17,00 V. d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.: Neder land en de wereld. Het maandelijks over zicht van de werkzaamheden der Ver. Naties, door mr. C.W.A. Schürmann 18,00 Nws. 18,15 Sportproblemen 18,25 Lichte muz. 18,55 Gesproken brief uit Londen 19,00 V. d. kind. 19,05 Cabaret 19,25 Fan- fare-ork. 19,45 V. d. jeugd 20,00 Nws. 20.05 Operaconc. 20,40 Voordr. 20,55 Ra- diofilharm. ork. en solist 21,45 Muziek waarvan wij houden 22,10 Gram. 22,25 Journ. 22,35 Viool en piano 23,00 Nws. 23,15 Koersen van New York 23,16 Onze buitenl. correspondenten melden 23,25- 23,55 Jazzmuz. BRUSSEL 324 m: 12,00 Amus. ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Orgelspel 14,00 Eng. les 14,15 Gram. 14.30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Schoolradio 15,30 De houten prins, muz. pantomime 16,35 Pianorecital 16,50 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Meis jeskoor 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Rep. 19,40 Gram. 19,45 Groot symf. oiik. 19,50 Pol. caus. 20,00 Gram. 20,10 Mo derne tijden 20,40 Verz. progr. 21,30 Mo derne muz. 22,«0 Nws. 22,11 Internat. Radio Universiteit 22,30 Nederlandse lie deren 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 14,15 Gram. 14,30 Kamerork. 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Pianorecital 19,30 Nws. 20,00 Hoorspel 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. TELEVISIE-PROGRAMMA'S DONDERDAG 6 DECEIVIBER NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,15 Film en kookpraatje 20,40 Spaans ork. en Open doekjes 21,25 Spaanse dan sen en Epiloog. Frans België: 17,00-18,20 V. d. kind. 20,00 Act. 20,40 Relais v. Frankrijk. Hier na: wereldnws. Vlaams België: 16,30-18,00 V. d. jeugd 18.55 Muz. 19,01 Filmverhaal t.g.v. Sinter klaasviering 19,45 Nws. 20,05 Discussie 20,05 Discussie 20,25 V. d. vrouw 20,55 Film 22,15 Close-up 23,00 Journ. en nws. (Advertentie) Zijn verbitterde woede was van te voren zorgvuldig opgezweept en eiste nu tot offer bloed, warm Zijn gapende kaken schoten reeds op de keel van de ter- uer af, toen O'Malley's zware laars hem van achteren raakte. .,Als je die hond nog eens aan- luTA' mannQIje, sla ik je je kaken suik kwam met schor gebrom van Qe lippen van de sergeant. Nu was O'Mal'ay een goed-gedis- ciplineerd man, en de sergeant was zijn superieur in rang. Maar de be slissing werd hem uit de handen ge nomen. Jan, die voor de komst van ?vf ,s®r2eant dertig pas van hen af n het zand had gelegen, was nu op gestaan en stond onbeweeglijk, met door A. Dawson. overeind staande nekharen, Sour dough gade te slaan. Op het ogenblik, dat de slagtanden van de husky Micky's nekvel aan raakten, vloog Jan als een storm ram op hem af schouder tegen schou der, met zo'n schok, dat de husky omviel en met alle vier zijn poten in de lucht lag; een houding, waarin geen der kazernehonden Sourdough nog ooit gezien had, en waarvoor ze gaarne een dag rantsoen gegeven zouden hebben om hem in aan te treffen, want dat is de enige houding waarin zelfs een Sourdough aangeval len kan worden. Maar het scheen wel. alsof Jan I het beneden zich vond (hetgeen zeer roekeloos was) om van deze schit- terende gelegenheid gebruik te ma ken. Zijn eigen grote zwaarte, en zijn snelle geruisloze bewegingen wa ren verantwoordelijk voor Sour dough's volkomen nederlaag. Terwijl O'Malley zijn terrier met beide ar men oppakte, blij dat het kleine dier er zonder opengescheurde keel af kwam, stond Jan met stijve poten op Sourdough neer te kijken met een uitdrukking, die bij vechtlustige schooljongens gepaard gaat met de vraag: „Heb je genoeg gehad?" Zulk een vraag toonde slechts een onpeilbare onkunde van Sourdough's karakter aan. De grote husky had nog geen schram gehad, en van vech ten kreeg hij niet genoeg, zolang er nog leven in hem was. Vroeger was hij boos geweest. Vroeger hed J?n veracht en gehaat. Maar nu f - hem op zijn rug doen rollen, alsof hij een hulpeloze welp was ge weest. Jan had dreigend naar hem gekeken, naar Sourdough, toen hij, de erkende meester van alle honden en de schrik van de streek, met alle vier zijn poten in de lucht lag. Een vlarn van haat laaide op in het hart van husky. Zijn vals gegrom, toen hij weer overeind sprong, was werkelijk vrees aanjagend. Zijn lippen trokken zich in een halve maan over zijn ro de tandvlees terug, lieten grote, gele hoektanden zien, en gaven hem een uitdrukking van schrik inboezemende wreedheid. In het volgende ogenblik reet hij een zes duim lange gleuf in Jan's linker schouder, waar het vel en de haren uitgetrokken waren, alsof een machinezaag het gedaan had; daar na was hij teruggesprongen als een ware wolf, en trokken zijn stalen spieren zich alweer samen voor de volgende aanval. Nu was Jan volstrekt niet van plan geweest om te gaan vechten, toen hij Sourdough omgooide. Zijn enige doel was geweest om zijn vriendje, Micky Doolan van een wisse dood te red den. Maar de aanraking van Sour dough had zijn vechtersbloed aan het koken gebracht, evenais de gehate lucht van de husky. Zelfs nu nog zou hij onmiddellijk gehoorzaamd hebben, als Dick Vaughan hem te rug had geroepen. Maar Dick Vaug han was nergens te bekennen. Ser geant Moore stond gretig, zelfs enigs zins verlangend toe te kijken, zon der echter het minste plan te heb ben om zich te mengen in de ont moeting, die hij met. zveel moeite had voorbereid. O'Malley hield zijn terrier stevig vast in zijn armen, en riep nogal onthutst: „Kom hier, Jan! Schei uit, Jan! Kom hier, Jan!" Maar hoewel O'Malley een heel ge schikt mens was en als vriend van Dick altijd opgewekt gehoorzaamd moest worden in gewone omstandig heden, was hij toch Dick niet. Hij was nauwelijks een zwakke schaduw van de souverein. Toen kwam die woeste aanval, die als een geul over Jan's linkerschouder liep. Het is een betwistbaar punt of daarna zelfs Dick Vaughan's stem door de wolk van woede, die Jan benevelde, zou zijn heengedrongen. Hij werd verschrikkelijk in zijn toorn. Men zag nu minder van de bloed hond in hem dan wel van zijn va der. de koninklijke Finn, de vechten de wolfshond van de Tinnaburra- vlakten; het sprak uit zijn prachtige houding, uit de vorm van zijn grote staart, die als een kromme oosterse sabel omhoog stond, in de woede die uit zijn rode ogen straalde en de uit daging die in zijn geblaf trilde. Maar hij miste nog de onnavolg bare vechtkunde van zijn vader, evenals hij de bliksemsnelle listig heid van de half-wolf Sourdough mis te. Voor hij de husky nog aangeraakt had, was zijn andere schouder al opengereten, en één van zijn oren le lijk geschuurd. Het zou verstandiger van Sourdough geweest zijn, als hij dadelijk een do delijke greep gezocht had, in plaats van eerst deze voorafgaande kastij ding uit te delen. Toen Sourdough duidelijk Jan's onbekwaamheid in de taktiek der wolven inzag, onderschat te hij de voordelen van diens grootte, gewicht, uithoudingsvermogen, kracht en geheel onoverwinnelijke dapper heid. De listige Sourdough bedroog zich feitelijk geheel in Jan. Daar hij nog nooit ridderlijkheid, edelmoedig heid of hoffelijkheid van een hond ondervonden had, dacht hij die eigen schappen ook aan Jan niet toe. Hij kon zich niet indenken dat de aanval, die hem had doen vallen, niets an ders geweest was dan een edelmoe dige poging om Micky Doolan te red den. Dus dacht hij, dat het een uit daging tot een gevecht geweest was; voor de husky betekende een gevecht een poging om te doden, met alle ge oorloofde en ongeoorloofde middelen. Daarom kon Sourbourgh ook de wa re beweegreden, waarom Jan zo roe keloos was geen gebruik te maken van het zichtbare voordeel, dat zijn val opleverde, niet begrijpen. Hij dacht, dat het zwakte was en plotse linge angst, doordat Jan inzag, wat hij impulsief gedaan had. Ja, Sourdough had geen goed in zicht in Jan, en hij geloofde nu, dat hij meer dan genoeg tijd zou hebben om de grote hond te verwon den en kreupel te maken, met zijn wolfachtige taktiek en hem daar na, als hij een hulpeloze vijand was geworden, kalm af te maken. De slu- wen worden dikwijls door hun eigen sluwheid misleid. In dit geval was Sourdough's sluwheid verantwoorde lijk voor de taktiek, waarmee hij, zonder te weten, zijn vijand een drie dubbel pantser verschafte, en hem juist tot zijn taak voorbereidde. De tweede uitval van Sourdough kostte Jan een gescheurd oor, maar gaf hem een duidelijk visioen van zijn gevecht in Sussex met Grip, die de vechtmethode van een wolf had. Sourdough's derde aanval kostte Jan weer 'n brandende geul in zijn schou der. maar tevens voleindigde deze laatste aanval de les, waaruit num- mero twee bestaan had. en maakte een eind aan Sourdough's genotvol vechten. Zijn slimheid bewees hem zulke slechte diensten, dat zijn vier de aanval hem bijna het leven kostte. Met een bloedige vreugde in zijn ogen en open, kwijlende kaken, schoot hij op Jan toe om hem zijn vierde snede te geven, verlangend naar het vreugdevolle ogenblik, dat die her haalde verwondingen Jan zover zou den brengen, dat hij er rijp voor was om de dodelijke aanval de greep aan de keel te ontvangen. Maar Jan had zijn lesje geleerd. Op het juiste ondeelbare ogenblik ver anderde hij van houding, zodat Sour dough na zijn aanval niet genoege- lijk m de open ruimte terecht kwam, maar met zijn schouder tegen 'n nog grotere schouder, die pal stond als een granieten borstwering om de schok op te vangen, zodat de husky op de grond lag. Dat bracht hem wél wat van zijn stuk, maar het was nog niets, vergeleken bij het feit, dat op hetzelfde ogenblik Jans kaken zich als een schroef om de ene kant van zijn nek, vlak bij de schedel, in het korte haar sloten. Dit was een ern stig moment voor Sourdough; want behalve de kracht van die kaken was er een gewicht van honderd vijftig pond aan spieren, botten en elastische pezen achter en op die kaken. (wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5