Regering van afgetreden De gedroste Hongaren naar jeugdherberg te Axel Brand in de haven van New York Verzet in laait op Hongarije de LH Zeven executies op Nieuw- Guinea, zegt Indonesië Goud- en dollarreserves van sterlinggebied zeer gedaald Kamer wenst versterking van NAVO Straaljager nabij Vessem neergestort m Pile Militaire ingreep Neemt Dulles ontslag ACTIE IN ALGIERS DAGBLAD VOOR ZEELAND DE DOOD OP DE WEG Hongarije stemt toe in komst Hammarskjoeld Turkse troepen niet in Irak A oers van het pond blijft gehandhaafd De terugtrekking uit zone Suezkanaal Den Haag ontkent Onder dit ministerie Geen nationale voetbalpool Veel kritiek op de UNO Aanhoudend zacht Piloot ongedeerd Typisch Russisch antwoord..... Sociale Zaken vermurwd door het warme Zeeuwse hart Blije mensen naar „Bleye Haghe" Nasser vervolgt Joden Agrarisch congres van de K.V.P. 96e JAARGANG No. 22320 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. V. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M Veicauteren, L. J v. 't Westende. Abonn.pnjs by voorultbet 1 6.5Ü p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbesteii.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage i 0.3.5 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f OSo per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: 1 KNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 O OS!BURG. Nieuws -■ De Israëlische radio heeft gisteren gemeld, dat de Syrische regering van Sabri el Assali is afgetreden onder druk van een militaire groep Volgens de Israëlische zender meldde radio-Bagdad, dat de militaire groep onder leiding van kolonel Sarradj eigenlijk alle bevoegdheden van de regering aan zich heeft getrokken. Sabri el Assaldi, wiens regering in juni van dit jaar werd gevormd, dien de het ontslag van zijn kabinet in bij de president, Sjoekri el Koewatli, al dus het radiobericht. Kolonel Abdoel Hamid Sarradj is hoofd geweest van de inlichtingen dienst van het Syrische leger. Van betrouwbare Arabische zijde is vorige maand te Bagdad vernomen, dat hij deel uitmaakt van een driemanschap, dat Syrië in „Sovjet-stijl" bestuurt. De twee andere driemannen zijn Sa- lah Bitar en Chalid Bakdasj. Bitar is minister van buitenlandse zaken en leider van de nationalistische partij Al-Baath Alarbi en Bakdasj is secre taris-géneraal van de communistische partij. SINT WILLEBRORD. Een 53-ja- rige bromfietser werd bij het over steken van de Dorpstraat door een juist passerende autobus gegrepen en gedood. DE HOGE Raad der Nederlanden heeft het beroep in cassatie van de loodgieter S. v t Maastricht, die door het gerechtshof in 's Hertogenbosch was veroordeeld tot twee weken hechtenis, omdat hij brand zou heb ben veroorzaakt in de St.-Servaas- kerk te Maastricht, verworpen. DE maatschappij Chris Salvesen te Leith (bij Edinburgh), een van de grootste ondernemingen op het ge bied van de walvisvaart in de we reld, zal een deel van haar vloot aan een Japanse onderneming verkepen. De aankoopprijs bedraagt ongeveer drie miljoen pond sterling. WEGENS mishandeling de dood ten gevolge hebbende werd de 23-jarige timmerman J. de W. uit Zeist die op 24 november van het vorig jaar mevrouw B. K.-V. te Zeist doodde met een pistoolschot door het Am sterdams gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar en terbeschikkingstelling van de regering. NADAT de gemeente Amsterdam een Krediet heeft verstrekt van 6.500.000 gulden voor de te houden tentoonstel ling Het Atoom, heeft de stichting van deze internationale tentoonstel ling een beroep op het bedrijfsleven van Amsterdam en omgeving gedaan om mee te werken aan het tot stand brengen van een garantiefonds ten bedrage van 200.000 tot 250.000 gul den. VOOR honderdduizenden Belgische Cranks en rond een half miljoen Fran se franks had een Poolse koopman kortelings te Amsterdam, thans in Zürich woonachtig diverse men sen in het buitenland benadeeld. We gens overtreding van het deviezen- sluit werd hij bij verstek ver oordeeld tot een half jaar gevange nisstraf. DE BEPERKTE groep der Benelux- ministers zal morgen te Brussel ver gaderen. Op de agenda staat het on derzoek van de harmoniseringspoli- hek inzake landbouw voor de drie landen. UE WERKNEMERS bij Bruynzeel in ouriname, die sedert twee weken «taken wegens looneisen, zullen van daag het werk hervatten. Hongarije heeft dinsdag avond de secretaris-generaal van de Verenigde l\'aties, Dag Hammarskjoeld, uitgenodigd een bezoek aan het land te brengen. In deze uitnodiging was niet de beperking vervat: „op later datum", hetgeen - zoals wij gis teren meldden - een storm van kritiek in de algemene vergade ring van de Ver. Naties tot ge volg had. Die kritiek was gisteren in de voort gezette zitting toen men evenwel nog niet wist, dat Hongarije in de komst van Hammarskjoeld had toe gestemd wederom niet mis te verstaan. „Drastische actie", had de woord voerder van de Ver. Staten bepleit. Daarmee doelde hij op uitstoting uit de V.N. van Hongarije. Zo ver zal het nu niet komen. Zowel het Turkse ministerie van buitenlandse zaken als het depar tement van defensie, benevens nog een woordvoerder van de Iraakse regering, hebben de berichten van radio-Moskou, als zouden er twee Turkse bataljons naar Irak zijn gezonden, tegengesproken. Het Franse dagblad Le Monde maakt melding van geruchten in diploma tieke kringen, volgens welke Foster Dulles binnenkort ontslag zou willen nemen. Als een van de kandidaten, die de meeste kans zouden maken hem op te volgen als minister van buiten landse zaken van de V.S., wordt gene raal Gruenther genoemd, die een vriend van president Eisenhower is en goede betrekkingen met de Euro pese regeringen onderhoudt. De Britse minister van financiën heeft medegedeeld, dat de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied in november jl. zijn gedaald met 279 miljoen dollar tot 1.965 miljoen dol lar. De minister deelde voorts mede. dat Engeland in de afgelopen maand een tekort in de Europese Betalings Unie heeft gehad van 24 miljoen pond sterling tegen een tekort van 13 miljoen pond sterling in oktober. De daling in de reserves en de te korten in de Europese Betalings Unie zijn begonnen, nadat kolonel Nasser het Suezkanaal had genationaliseerd. Deze dalingen waren volgens de mi nister niet veroorzaakt door een ver zwakking in de Britse handelspositie. Hij noemde deze „essentieel gezond". Voorts verklaarde de minister, dat de koers van het pond sterling op de huidige pariteit van 2.80 dollar zou gehandhaafd blijven. Engeland zal zich nu onmiddellijk met het internationale monetaire fonds in verbinding stellen teneinde een deel van het Britse quotum in de middelen van het fonds op te nemen. Voorts heeft de regering om uitstel gevraagd voor de betaling van rente op de Amerikaanse en Canadese oor logslening. Benzine duurder De Britse minister kondigde voorts als noodmaatregel aan een verhoging van het invoerrecht op benzine met 11 cent per liter. Het publiek zal nu 1 shilling en 5 pence per gallon meer moeten gaan betalen voor benzine. De nieuwe benzinebelasting, die on middellijk is ingegaan en alleen zal worden geheven tijdens het bestaan de olietekort, zal de Engelse schat kist gedurende de resterende vier maanden van het lopende belasting jaar aan extra inkomsten ten be drage van 30 miljoen pond sterling helpen. Op het New-Yorkse eiland Manhat tan aan de East River heeft zich, zoals wij gisteren reeds meldden, een hevige ontploffing voorgedaan, toen enkele tanks met acetyleen en vaten met verf, die op een in brand geraakte pier stonden, explodeer den. Voordat de brandweer een aanvang had gemaakt met het blus sen van de pier, waren er vrij veel mensen in de omgeving en kostte de explosie 14 mensen het leven. De foto geeft een beeld van het brandende havenfront. Uit alle delen van Hongarije komen berichten, dat de tegenstand tegen de Sovjet-troepen op vele, verspreide plaatsen opnieuw is opgelaaid. In de afgelopen 48 uur is in de om geving van Boedapest fel gevochten. Het geluid van hevige ontploffingen werd gehoord, gepaard met vuren door kanonnen en géweren. Gemeld wordt, dat sterke bewapen de nationalistische eenheden zich in het district Borsod bevinden. De hier door de arbeidersraad in het leven geroepen „Onafhankelijke Republiek" is bezig met het instellen van be stuursdiensten. Volgens sommige berichten wordt het moreel der Sovjetrussische troe pen steeds slechter. De Russische sol daten zijn over het algemeen zeer jong en voor indrukken vatbaar. Dui zenden vrouwen te Boedapest hebben een betoging gehouden ter nagedach tenis van de gevallenen van de Hon gaarse opstand. Zij legden bloemen bij het, graf van de onbekende Hongaarse soldaat. Eén van de betoogsters werd door een kogel van een Russische soldaat in het been getroffen, nadat het op het plein voor het graf tot een hand gemeen tussen Russische militairen en Hongaarse vrouwen was gekomen. De uranimummijnen te Kovagos- zollos staan onder een laag water van dertien meter en bepaalde gedeelten der mijninstallaties zijn opgeblazen. Nog in de afgelopen week zijn per sonen uit Hongarije weggevoerd. Twaalfhonderd Hongaren, die in een bepaalde trein werden weggevoerd, konden worden bevrijd. Hetzelfde ge schiedde met 400 inzittenden van een andere trein met gedetineerden. Het Britse hoofdkwartier te Port Said heeft gisterenavond bekendge maakt, dat ongeveer 2.0000 mili tairen zich vandaag op het troepen transportschip Dilwara zullen insche pen, hetgeen de eerste stap is in de ontruiming van Egypte. Ook de Fran sen zijn bezig zich in te schepen. De beide Indonesische persbureaus (PIA en' Antara) publiceren berich ten, volgens welke „Nederlandse troepen in West-Irian onlangs zeven personen hebben geëxecuteerd. Volgens PIA was het bericht af komstig van het parlementslid Papa- re. die in de Indonesische volksverte genwoordiging is benoemd als verte genwoordiger van de provincie West- Irian." In de berichten worden de namen genoemd van zeven personen, afkom stig o.a. van Ambon, Ceram en de Kei-eilanden. Antara weet voorts te melden, dat ,,de bevolking van West-Irian jaar lijks met tien procent vermindert als gevolg van oorlogen tussen de ver schillende stammen, die daartoe dooi de Nederlanders worden aangezet". Als bron van de berichten noemt An tara ,,West-Irianers, die o.a. op Hal- maheira wonen en die mededelingen hebben gedaan aan de plaatselijke autoriteiten." Van officiële zijde in Den Haag zijn deze berichten tegengespro ken. Men wees er op. dat ook in het verleden herhaaldelijk van Indonesische zijde berichten zijn gelanceerd van gelijke strekking, die niet op waarheid bleken te be rusten. Wat de ..vermindering van de be- volkmg met 10 procent per jaar °e" treft, merkte men van officiële zijde nog op. dat ..oorlogen" een wel heel zwaar woord is voor de onderling strijd tussen de stammen. Zij zijn al eeuwenlang gevoerd en nemen ge stadig af. naarmate de gebieden on der geregeld bestuur worden ge bracht. Naar wij vernemen, is het niet te verwachten, dat er onder het huidige ministerie een na tionale voetbalpool ten bate van de sport of voor welk ander doel ook, tot stand zal komen. Tijdens de kabinetsformatie is gebleken, dat dit op zodanig principieel verzet zou stuiten, dat daardoor de totstandkoming van een kabinet in hoge mate bemoeilijkt zou zijn. De ernstige situatie in de wereld be heerste vanzelfsprekend ook het de bat dat de Tweede Kamer is begonnen over de begroting van Buitenlandse Zaken. Militaire politiek en economi sche versterking van de NAVO was een van de wensen die door vele sprekers naar voren werden gebracht. Prof. Gerbrandy (A.R.) ging zelfs zo ver, dat h|j de NATO aanwees ais de aangewezen instantie om in te grijpen tegen de agressie in Hongarije. „Er zijn daarvoor voldoende redenen aanwezig", aldus de A.R.-woordvoer der, „maar iets anders is en hier over wil ik geen oordeel geven of men met een interventie niet van kwaad tot erger zou komen. Maar waar is nu eigenlijk de autoriteit, die deze beslissing moet nemen?" Meningsverschil over het militaire ingrijpen van Engeland en Frankrijk kenmerkte de bijdrage van de P.v.d.A. aan het debat. De heer Ruygers bleek bezield van schone idealen en schaar de zich achter dr. Drees, die al eens eerder in de kamer heeft verklaard, dat geweld had moeten en kunnen worden voorkomen. Zijn partijgenoot de Kadt echter antwoordde niet zon der sarcasme: „Na het aan de macht komen van Hitier, dat op dezelfde wijze voorkomen had kunnen worden hebben sommigen blijkbaar nog niets geleerd...." Do heer de Kadt had verder veel kritiek op de Amerikaan se houding, die oorzaak is geweest van veel moeilijkheden in het Midden- Oosten. De liberale spreker Korthals sprak over de houding van de Ver. Staten als over een „getuigenis van pijnlijke zelfgenoegzaamheid". VV;? Weersverwachting van het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot van avond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen, maar ook enkele verspreide opklarin gen. Matige tot vrij krachtige wes telijke wind. Zacht weer. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij straffe westen wind. Zwaar bewolkt tot betrok ken. Af en toe een weinig regen. Plaatselijk mist. Vandaag; zon onder 16.32 uur. Maan onder 19.42 uur. Morgen: zon op 8.34 uur. Maan op 11.11 uur. Bij al het strijdgewoel van de laat ste tijd is ook de strijd in Algerië nog niet tot een einde gekomen. Op de foto ziet men manschappen van een Frans infanteriedetachement die met een helikopter landen en het gebied in de buurt van Ain Te- mouchen omsingelen. Tijdens deze actie zijn verscheidene rebellen gevangen genomen. Gisterenmiddag" om even voor twee uur is in de omgeving: van de gemeen te Vessem in Noord-Brabant een Republic F-84 „Thunderstreak"-straal Mr. Blaisse (K.V.P.) deed een be roep op de Ver. Staten om alsnog red dend op le treden voor versterkingen van het Pact van Bagdad. Ook voor de Ver. Naties hadden de kamerleden bijna geen goed woord over. Deze or ganisatie is in haar kracht verlamd door de politieke tegenstellingen en het spel van de Sovjet-Unie. aldus drs. Korthals. Over het algemeen was men niet tevreden met het te weinig positieve beleid, dat minister Luns ten opzichte van Indonesië aan de dag heeft gelegd. Nederland bepaalt zich te veel tot verdedigen i.p.v. tot de aanval over te gaan. was de vrijwel algemene klacht. In dit verband her innerde de Chr. Historische afgevaar digde Calmeyer aan een gesprek dat hij met een Amerikaans Senator heeft gehad over de toestand in Indonesië, waaruit bleek dat deze Senator slechts een vaag idee had, waar Indonesië ergens lag. Volgens diplomatieke kringen te Belgrado hebben de Sowjet-Unie en Hongarije geantwoord op de Zuidsla- vische nota's, waarin werd geprotes teerd tegen de schending der Zuid- slavisch Hongaarse overeenkomst, welke voorzag in een vrijgeleide voor oud-premier Imre Nagy en een groep vluchtelingen, die asiel hadden ge vonden in de fuidslavische ambas sade te Boedapest. Nagy werd door leden van de Russische veiligheids politie gearresteerd. In hei Hongaarse antwoord zou zijn gezegd dat Nagy c.s. ..uit vrije wil naar Roemenië zijn vertrokken, zodat de overeenkomst niet is geschonden." In de Sowjetrussische antwoord In de Sowjetrussische antwoord nota zou in feite zijn verklaard dat het met Nagy c.s. gebeurde uitslui tend de Hongaarse regering aangaat en dat deze zaak buiten de bevoegd heid van de autoriteiten te Belgrado valt. heide, op circa negen kilometer van de vliegbasis. De vlieger werd op ongeveer drie kilometer van de plaats waar het toe stel was neergekomen ongedeerd aan getroffen. Het vliegtuig schoot na de aanra king met de grond een heel eind door en bleef op korte afstand van een ploegende landbouwer liggen. Wrak jager van de vliegbasis Eindhoven van stukken lagen wijd en zijd verspreid. «4 I." 1111, n f 11 li 1 m onki irAtannfrn - de Koninklijke Luchtmacht veronge lukt. De bestuurder, tweede luitenant vlieger H. Vendrig, deelde aan de verkeerstoren op de basis mede, dat zijn machine in brand stond en dat hij haar zou verlaten met de schietstoel. Aldus geschiedde. Op de grens van Vessem cn Middel- beers kwam het toestel aan de grond in de ontginning van de Landschotse Op de vliegbasis zelf heeft even later een „Thunderstreak"-straaljager van de Koninklijke Luchtmacht met moeilijkheden te kampen gekregen De vlieger zou een vlucht gaan onder nemen, maar merkte vóór de start, tijdens het proefdraaien van de straal, motor, dat er iets niet in orde was. Hij verliet het toestel. Een begin van brand is door de brandweer van de basis geblust. (Van onze redacteuren.) De zaak van de twintig Hon garen, die jl. vrijdag uit het kamp te Biggekerke waren ge drost, heeft maandag en giste ren, tot in de hoogste regionen, de gemoederen danig bezig ge houden. Zo men weet. wilde de minister van Sociale Zaken deze Hongaren voor de keuze stellen: of naar het kamp-Big- gekerke terug of anders weer naar Oostenrijk. Van de zijde van het Zeeuwse pro vinciaal bestuur en het comité Hulp aan Hongarije heeft men met kracht gestreefd naar een milder en verstan diger alternatief. Men wilde n.l. de twintig jonge mannen onderbrengen in de jeugdherberg Bleye Haghe te Axel. Deze is behoorlijk ingericht. De jeugd herberg is pas vier jaar oud. Zij be vat een groot dagverblijf cn vier slaapzalen met 26 bedden: de negen tien Hongaren zullen worden verdeeld over twee slaapzalen. Buiten ligt een groot sportterrein. In Axel zijn kerken voor de ver schillende gezindten en bovendien woont er een geboren Hongaarse, nl. mevrouw Penders, de echtgenote van de Ned. Hervormde predikant aldaar. Pas wanneer de Hongaren op dit aanbod niet wilden ingaan, zou men mogen denken aan terugzending naar Oostenrijk. De regering kon zich tenslotte met dit plan verenigen; de Commissaris der Koningin, die met de Hongaren ging praten, vond ze bereid naar Axel te gaan. De Hongaren, zo deelt de Commis saris mee, hebben getoond begrip te hebben voor de problemen en wen sen van de regering, zodat zij op de gestelde verlangens zijn Ingegaan en zelf popelen aan het werk te kunnen gaan, waartoe inmiddels de nodige voorbereidende maatregelen worden genomen. Toch goed einde Hiermede is aan een zeer onver kwikkelijke zaak een goed einde ge komen. Een en ander had niet scheef behoeven te gaan, indien men bij So ciale Zaken en bij het directoraat der Arbeidsvoorziening terstond een minder starre houding had aangeno men. De twintig die gisteravond in de jeugdherberg te Axel hun intrek na men kon men niet voor rebelse natu ren houden. Natuurlijk, ze keken even onwennig rond, maar dat duur de hooguit een half uur. Toen was het ijs al gebroken. Ze speelden ta feltennis met iemand, met wie ze geen woord konden wisselen, ze schaakten en... praatten, want ze hadden veel op hun vluchtelingen- hart. Ze wilden het verklaren, die zo genaamde desertie uit het kamp te Biggekerke. Neen, ze waren niet on tevreden. maar die kou, die natte Hollandse kou, waarin ze niet kon den slapen. Daarom konden zij in het kamp in de vochtige polder niet aarden. De onvriendelijke omgeving deed de rest. Dankbaar Maar hier. Ze keken dankbaar rond. Hier was het warm en hier was het allemaal mooier, en de ontvangst was hartelijk. Hier hadden ze het al na een half uur naar de zin. Die ont vangst was dan ook hartelijk. Burge meester P. L. /an Oeveren van Axel begroette hen en mevr. Pennings- Nuszpl, echtgenote van een Axels predikant en Hongaarse van geboor te, vertaalde die speech, bijgestaan door mevr. Schillemans-Steckbauer uit Hulst, eveneens een Hongaarse. De meesten dezer jonge mannen. jongens nog, brachten als eerste wens naar voren, dat de verkeerde indruk, die vooral door de commu nistische berichtgeving over hun zo genaamde desertie uit Biggekerke was gewerkt, nu weggenomen zou worden. Ze bleken een beetje ver schrokken van de manier, waarop de communistische propaganda deze kwestie naar het beproefde recept had uitgebuit. Of ze gevochten had den? Ja, allemaal hadden ze meege vochten, de meesten in Boedapest. Sprekend over de stunt, die de communistische pers van hun vlucht uit Biggekerke had gemaakt, zeiden zij veelbetekenend: „We wensen de Nederlandse communisten toe. slechts één jaar samen te leven met de Russische communisten... twaalf jaar is niet eens nodig." Later op de avond kwam de Com missaris der Koningin zich nog op de hoogte stellen en hij kon constateren, dat de twintig jongelui, die eens zo veel zorgen gaven, het uitstekend maakten. Joodse vluchtelingen, die uit Caïro en Alexandrië in Haifa zijn aangeko men. hebben verklaard, dat Joodse eigendommen, kostbaarheden en za ken door de Egyptische overheid ver beurd zijn verklaard. Voort zouden vele familieleden en vrienden naar concentratiekampen zijn gestuurd, waarna men niets meer van hen had vernomen. De toestanden in de kam pen zouden „verschrikkelijk" zijn. Dit is de jeugdherberg te Axel, die zo plotseling door twintig Honga ren, die iets anders wensten dan het Duwkamp te Biggekerke in het centrum van de belangstelling is komen te staan. Het bestuur van de Katholieke Volks partij heeft besloten, gelet op de ern stige vraagstukken waarvoor het agra risch bedrijfsleven thans gesteld is, en tevens op de grote betekenis van het regeringsbeleid met betrekking tot die vraagstukken, een landelijk agrarisch congres te organiseren. Dit congres zal worden gehouden op het einde van januari of in het begin van februari 1957. i mm MÉÉH i 4< VV v

de Stem | 1956 | | pagina 1