POLITIEKE BRIEVEN AMSTLEVEN levensverzekering IDaigbtad QeStcm India en Pakistan in de hockey-finale te Melbourne JAN, DE ZOON VAN FINN Meningen en Commentaren Vluchtelingen onder hoede van Rode Kruis Intromat Na krappe overwinningen: AT EEN ONDERLIJKE f ERELD RADIO TWEEDE BLAD DINSDAG 4 DECEMBER 1956 DE EUROPESE INTEGRATIE KLIP OMZEILD BLUNDER Fransen weg uit Fe, an Administratieve problemen? lost ze vrijwel alle op! 35 r QOFxAcueT van den Akkem.v. Taai verweer van Duitsland Beste Eduard, j Bestedingen afremmen- J Maar is de welvaart J J er nog wel? - Bezits- j 5 vorming heeft j maar weinig aandacht J Eduard Sockarnostrijd van Egypte is ook onze strijd Oneerlijk duurde niet lang Nieuwe helikopter van de Sabena TELEVISIEPROGRAMMA'S Eerste ruwe olie rond de Kaap IN MINISTER LUNS heeft in zijn 1 Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer het standpunt onzer regering ten aanzien van de Euro pese integratie nader toegelicht. De regering is er kennelijk ook van overtuigd, dat de internationale gebeurtenissen van de laatste we ken de behoefte aan de Europese integratie nog hebben vergroot. Mi nister Luns wijst er op, hoe kost baar thans de grondstoffenaanvoer voor Europa is gebleken. Het Euratom-project heeft hier door bijzondere actualiteit gekre gen. De regering steunt daarom het denkbeeld van het Comité Monnet om Euratom zo gauw mogelijk, liefst dit jaar nog te verwezenlijken. Maar op een gelijktijdig doorvoe ren van de Europese gemeenschap pelijke markt schijnt zij niet te staan. In tegenstelling met in Bel gië levende opvattingen ziet zij deze markt met Euratom niet onverbre kelijk verbonden. Dit houdt wel verband met de moeilijkheden, welke Frankrijk nog steeds aan de totstandkoming van de Europese markt in de weg ligt. Op politieke gronden blijkt de Ne derlandse regering bereid aan ver schillende Franse voorwaarden voor de uitvoering van de gemeenschap pelijke markt tegemoet te komen zoals aan de „harmonisatie" van de sociale lasten. Het voldoen aan die voorwaarden werkt echter vertra gend op de doorvoering van de een- heidsmarkt. Vandaar dat de rege ring aan Euratom als naastliggend doel meer reliëf geeft. QP de laatste ministersconferentie van Klein Europa te Parijs was men tengevolge van Frans-Duitse meningsverschillen ten aanzien van Euratom en de gemeenschappelijke markt in een impasse geraakt. Kan selier Adenauer en premier Mollet hebben daarna in de Franse hoofd stad de hoofden bij elkaar gestoken om de .gerezen moeilijkheden te bo ven te komen. Met wederzijdse te gemoetkoming schijnt dit gelukt. Het Duitse bezwaar tegen een monopolie van Euratom voor de aan- en verkoop van splijtstoffen is ondervangen door een beperking van dit monopolie tot een bepaald aantal jaren, waarna men opnieuw over het voortbestaan zal beslissen. Ten aanzien van de harmonisatie der sociale lasten op Frans niveau is overeengekomen, dat Frankrijk, wanneer deze in de eerste over gangsetappe naar de gemeenschap pelijke markt niet voldoende tot stand is gekomen, veiligheidsclau sules zou mogen inroepen. Na de eerste etappe van vier jaar moeten de minister met algemene stemmen beslissen over de overgang naar de tweede etappe, welke Frankrijk daardoor kan ophouden; nochtans niet langer dan twee jaar, omdat daarna voor .dit besluit een gekwa lificeerde meerderheid voldoende zou wezen. Tenslotte kreeg Frankrijk ook nog gedaan zijn systeem van invoerhef fingen en uitvoersubsidies te mogen handhaven, totdat zijn betalings balans voldoende evenwicht zou vertonen. Met dergelijke toegevingen van Duitse zijde moet het nu onderhand toch moglijk zijn Frankrijk tot een vlotte medewerking aan de Euro pese integratie te bewegen. de voorlopige onderbrenging van een groep Hongaarse vluchtelingen in Zeeland is het een nare geschiedenis geworden. Het is een publiek geheim, dat er in Den Haag een zeker touwtrekken heeft Plaats gevonden over de zorg voor deze vluchtelingen. Sociale Zaken won deze wedstrijd. Dit is toen aan bet organiseren geslagen en ook in Zeeland werden twee kampen als loorgangsoorden aangewezen. Het Provinciaal Bestuur en andere be trokken Zeeuwse instanties hebben gewaarschuwd, dat daarvan moei lijkheden te verwachten waren. Ambtelijk Den Haag wist het zoals altijd beter. Ook de Fede ratie voor Vluchtelingenhulp heeft nog gewaarschuwd tegen het ge bruiken van het kamp-Biggekerke. Vergeefs. De voorspelde moeilijk heden bleven helaas niet uit. Van Zeeuwse zijde heeft men andere denkbeelden aan de hand gedaan. Den Haag bleef het beter weten. De directeur-generaal van de ar beidsvoorziening is tegenover „de deserteurs" zelfs met grof geschut gaan werken: Of terug naar Bigge- kerke óf terug naar Oostenrijk. Gelukkig is dit onzalige denkbeeld later wat verzacht. En er wordt gestreefd naar een zo kort mogelijk verblijf in het afgelegen kamp. Het is echter weer eens gebleken, hoe bepaalde ambtelijke Haagse kringen volkomen kunnen falen in het aanvoelen van lokale omstan digheden en psychologische fac toren. (Advertentia) Volgens inlichtingen die het Neder landse Rode Kruis uit Wenen heeft ontvangen, zal het internationale Ro de Kruis de zorg op zich nemen voor 50.000 Hongaarse vluchtelingen die in kampen in Oostenrijk zijn onderge bracht. Het Nederlandse Rode Kruis zal voor het kamp „Judenau", dat 1 500 mensen herbergt zorgen. Zondag hebben de Franse troepen in de Libische provincie Fezzan hun bases aan de Libische militaire auto riteiten overgedragen. De Fransen ontruimen Fezzan in overeenstem ming met het verleden week door de Nationale Vergadering bekrachtigde Frans-Libische verdrag. Administratiesystemen en boekhoudmachines BEZUIDENHOUTSEWEG 80 - 's-SRAVENHAGE - TEL 73011 77 TILBURG TEL. 26349. India en Pakistan zullen el kaar in Melbourne donderdag de kampioenstitel hockey gaan betwisten. In de halve eindstrijd wist India een krap pe 1-0 overwinnig op Duits land te behalen, terwijl Paki stan Engeland met 3-2 de baas bleef' Engeland en Duitsland zullen dus om de bronzen me daille slag moeten leveren. Het Duitse hockey-team heeft wel voor een grote verrassing gezorgd door slechts met 1-0 van de vermaar de ploeg van India te verliezen. Sinds in 1928 hockey aan het Olympische program is toegevoegd heeft India steeds beslag weten te leggen op de titel. In het huidige toernooi had het in drie wedstrijden 36 maal gescoord zonder ook maar één doelpunt af te staan. Ook in de halve finale is de verdediging onverslagen gebleven, maar de voorhoede stuitte op een on verwacht taaie weerstand van de Duitsers die hun beroemde opponen ten aan een zeer zware proef hebben onderworpen. In de eerste helft kreeg India slechts weinig scoringskansen want de Duitse verdediging dekte voortref felijk en herhaaldelijk gebeurde het dat een speler van India, als hij de ene Duitser was gepasseerd, prompt een andere tegenstander op zijn weg vond, voordat hij iets met de bal had kunnen doen. Ik ben er dan toch weer, zoals je ziet. De vorige week was ik on dergedoken in een vloed van werk zaamheden en ik vleide me maar met de gedachte, dat jij het ook niet erg zou vinden eens een week over te slaan. Er is anders genoeg te doen in de wereld, om er je ge dachten over te laten gaan. Ik vind het erg onbehagelijk worden, nu Londen en Washington elkaar zo koel aankijken, de oliestroom uit het Midden-Oosten traag is gaan vloeien en Rusland de kans schoon ziet, om zich in dat zemnoknoop- punt van de Westerse welvaart te nestelen. Voor Hongarije, waar niet zo veel olie te halen is, betekent dat een verslappende belangstel ling. Meneer Hammarskjoeld be- vlijtigt zich voor zijn UN O-legert je, maar door Kadar laat hij zich zon der zelfs maar kwaad te worden voor het hoofd stoten. Zo zit de toestand vol narigheid en ik denk, dat we daarvan in ons lieve vader land ook nog wel meer zullen gaan merken. Toen dit aVes nog niet bekend was, zat de S.E.R. er al op te studeren, hoe de uitschieters van onze welvaart konden worden af geknipt. maar zal straks de wel vaart er ook nog wel zijn? Het ad vies, dat dezer dagen dan is losge komen, heeft nogal opluchting ver wekt, omdat er ditmaal geen Krach is geweest tussen de betrokken par tijen. „Eenstemmigheid," een pret tig woord. Die eenstemmigheid is echter wel gekocht met een paar naar mijn smaak zwakke punten. Het alweer uitstellen van de huur verhoging, die we al een paar jaar lang als dringend noodzakelijk is afgeschilderd, kan ik geen teken van sterkte vinden. Dito het ver schuiven van de afschaffing van be paalde consumentensubsidies, die als noodmaatregel opgezet nu toch wel helemaal uit de tijd raken. De industrie wordt in haar investe- ringsdrang beknot, wat wel eens een beknotting van toekomstige welvaart zou kunnen betekenen. Prijsstabilisatie wordt als centraal punt gesteld en doorberekening in de prijzen van bepaalde compen saties is er niet bij. Echter gaat de overheid verder met het verhogen van spoorwegtarieven, posttarieven, luistergelden, suiker- en melkprijs, I straks wellicht ook gas- en elektri- r f citeitstarieven. Neen, veel lijn be speur ik in dit alles toch niet- Wat denkt men er bij jullie in Den Haag over? Zal de regering, zal de Ka mer alles maar met huid en haar overnemen? Ik wacht in spanning op jouw mening. Saluut, Picter, De schaduwen van het SER-rap port waren al vooruitgeworpen tij dens de behandeling van enige be langrijke begrotingshoofdstukken in de Tweede Kamer. Zowel bij de financiële beschouwingen als bij Sociale Zaken en Economische Za ken werden de debatten geremd door het nog niet verschenen ad vies. En nu het er is, zal de regering zich er eerst over moeten beraden alvorens haar voorstellen bij de Kamer in te dienen. Door zijn een stemmig advies staat de SER wel sterk. En wordt het de regering wel moeilijk gemaakt om in belangrijke mate van het advies af te wijken. Men kan zich zelfs de vraag stellen of er niet een afhankelijkheid van de SER gaat ontstaan. Op zichzelf is de eenstemmigheid van werkgevers en werknemers en Kroonleden in de SER natuurlijk een zeer belangrijke, tot verheuge nis stemmende, zaak. Alleen in ons land kan men zich zulk een situatie indenken Maar men vergete niet, dat van elke kant van de tafel of fers gebracht zijn om tot die een stemmigheid te raken. Sterke in vloed van socialistische zijde valt in het rapport overigens niet te miskennen. Op het politieke vlak is de zaak zeker nog niet klaar. Beste Pieter, ik ga liever nog niet in op de details van het advies. Daarvoor zou ik het eerst beter moeten bestuderen. Maar over twee zaken zullen we het zeker eens zijn. n.l. dat onze betalingsbalans beper king der bestedingen vereist en dat het gewenst is. dat én de overheid (met name ook de lagere overheid, in het bijzonder de gemeenten) èn het bedrijfsleven èn de consument tot die beperking bijdragen. Volgens het SER-advies zal de beperking bij de consumenten het geringst zijn, als men die beperking in haar geheel ziet. Dit lijkt echter voor de consument mooier dan het is, want het betrekkelijk gunstige beeld voor de consumenten wordt in niet onbelangrijke mate beïn vloed door een grotere consumptie van een deel van de consumenten, nn.l. de bejaarden, die van de ouder- PlCter domsvoorziening gaan profiteren. Overigens is de situatie, sedert de dag waarop de studie van de SER aanving, er niet beter op ge worden. Onze ruilvoet wordt o.a. geleidelijk aan ongunstiger En de betalingsbalans voor 1956 zal wel slechter uitvallen, dan in het advies is geraamd. De cijfers zijn n.l. al weer verouderd. Daar komt dan nog bij, zoals jij ook al opmerkte, de internationale situatie. Nu ondervinden we al in vloed van de olie-beperking en de gestegen olie-prijs. Zijn er nog meer consequenties te verwachten? Zal er een situatie kunnen ontstaan die aan het Korea-tijdperk doet her inneren? We weten het allemaal niet. We weten helaas wel, dat een zeer belangrijk middel tot beste dingsbeperking, n.l. de bezitsvor ming door sparen, helaas niet die grote aandacht heeft bij de regering, die ze vooral n u behoorde te heb ben. In plaats daarvan wordt wel licht te gauw aan belastingverho ging gedacht. We wachten af. Niet geheel zon der vertrouwen overigens. Want een man als Zijlstra heeft de vo rige week nog eens benadrukt, dat we ook nu aan onze export moeten blijven denken. Dit met het oog op beperking van investeringen. Maar nu moet ik wel eindigen, al heb ik je niet geheel beantwoord. Met hartelijke groet t.t. 20) Het was heel natuurlijk, dat men hem een „bloedhond" noemde; en het kwam bij niemand in Regina op, dat zijn hoogte, zijn vlugheid en zijn ruige zwart-en-grijze vacht allesbe halve de kenmerken van een bloed hond zijn. Op één uitzondering na was ieder een in het hoofdkwartier der K.N. W.B.P. trots op Jan. Zelfs de ka zernehonden waren zich bewust, dat het overwicht van de grote hond was toegenomen. De oudste officie ren van het corps spanden zich in om Jan te prijzen en te strelen en kapitein Arnuth liet een lichte stalen halsband voor hem maken, van bui ten glimmend vernikkeld, met een slot en een sleutel, en een inscriptie: ..Jan, van de K.N.W.B.P.. Regina". door A* Dawson. Maar Jan's triomf bezorgde hem de dodelijke haat van één man en de eerbied, die men hem in de ka zerne bewees, voegde nog bitterheid bij de afgunstige antipathie, waar mee hij het harde, oude hart van Sourdough vervulde. Sergeant Moore zei niets, maar er gloeide haat in de sombere ogen, telkens wanneer die op Jan's gestalte rustten. ,,Ik geloof, dat hij Jan met een mes zou steken, als hij durfde", zei French, de man uit Devon. „Luister naar mijn raad Dick, en houdt Jan uit de buurt van de sergeant. De man is half gek. Zijn oude Sour dough is alles wat hij van kind of kraai in de wereld heeft en hij ver geeft jouw hond nooit, dat hij ge daan heeft wat Sourdough niet kon". »,Och"> zei Dick met een goedige glimlach. ,,Ik geloof, dat hij een te flinke man is om een goede hond kwaad te doen", „Dat heb ju nu juist mis", zei O'Malley. ,,Ik verzeker je, dat die drommelse sergeant zich niet lang zou bedenken, als hij de gelegen heid schoon ziet om Jan vergif in te geven. En als hij Sourdough kan leren om Jan dood te bijten, zou hij dat liever hebben dan een officiers aanstelling. Man, je moet eens op hem letten als hij de hond ziet. Daar staat moordlust op zijn gelaat te le zen". Het was een feit, dat de lof, die men Jan toezwaaide, de bekendheid, die aan zijn verrichtingen gegeven werd, en vooral het respect, dat men de grote hond in de K.N.W.B.P. be toonde de oorzaak waren van wer kelijke ellende voor sergeant Moore. FaP11.eer een man op middelbare leeftijd zo volkomen afgezonderd wordt van elke vriendschappelijke, menselijke invloed, als met sergeant Moore het geval was, worden zijn geest en aandoeningen licht allerzon derlingst verwrongen en verdraaid, zijn oordeel vreemd; en zijn inzich ten cn gevoel van proportie nemen de zeer misleidende eigenschappen aan van hol en bol geslepen spiegels, die alles, wat ze weerkaatsen, op overdreven wijze verwringen. Sourdough was, evenals zijn mees ter, nors, somber, afstotend en ver stokt eenzelvig. Hij was tevens een bijzonder lelijk en onaantrekkelijk schepsel, dat niemand ooit had zien stoeien. Maar vóór Jan's komst was hij onbetwistbaar heer en meester van de K.N.W.B.P.- honden geweest. „Een knorrige, oude jongen, die Sourdough", zeiden de manschappen gewoonlijk van hem, „maar, alle machtig, hij is niet mak; je kunt hem niet voor de gek houden. Hij vliegt een grijze beer aan, als die niet ruim baan maakt. Ja, hij is een harde noot om te kraken, die Sourdough! Je kunt hem niet in het ootje nemen." Hoewel er geen spier in zijn ma honiehouten gezicht (waarvan het vel van de kin tot de schedel met fijne groefjes doorploegd was) vertrok, was sergeant Moore toch innig ver heugd met zulke opmerkingen. Hij genoot ervan. Hij groeide in al die hulde van Sourdough's onbuigzaam heid. „Ja, je bent een taaie, oude sok", had men hem wel eens te gen zijn hond horen brommen, „je bent een lieverd. Er is geen zacht haartje op je te vinden, niet waar Sourdough? Ze weten he., allemaal. Ze mogen piepen, maar ze moeten baan maken als Sourdough aan komt". Soms locg hij de hond, of nam zijn eten weg, alleen om het ge not te hebben van het beest te ho ren grommen hetgeen hij dan ook dadelijk deed tegen zijn eigen baas. „Wat 'n lieverd!" zei hij dan vol bewondering. „Je zou me naar mijn keel vliegen, als ik je er kans toe gaf. hè. Sourdough? Ik neem het je niet kwalijk, oude jongen." Het ene, beslissende, doelpunt van de match viel na rust toen de links buiten Raghbir Singh Bhola een prachtige ren besloot met een wiskun dig zuivere pass naar de linksbinnen Udham Singh Kallar, die in de slag cirkel zijn kans verbeidde, en de bal meteen in het net schoot. Halverwege de tweede helft moest de rechtsbuiten van India Charles Stephen met een blessure het veld verlaten, zodat India de ontmoeting met 10 man beëindigde. En in deze periode hadden de titelhouders soms moeite de verwoed aanvallende Duit sers in bedwang te houden. Op het nipperte Ook in de tweede ïalve finale tus- sen Pakistan en Gr. Brittannië, was de strijd fel, en het krachtsverschil gering. De Britten zijn er, in een ge weldig offensief tijdens de laatste 20 minuten van de match, bijna in ge slaagd een gelijk spel te forceren. De Pakistani leken van plan hun meerderheid op overtuigende wjjze te demonstreren. Zij liepen hard van sta pel, behendig combinerend, en nog geen vijf minuten na het begin open de hun naar voren gekomen rechts back Mamoud Atif de sco Maar vijf minuten later zorgde d Britse linksbuiten Doughty voor de g ijkma- ker. Pakistan was echter duidelijk sterker, en nadat de midvoor Rah man Habib uit een strafbully had ge scoord, bracht de linksbinnen Ahmed Nasir de stand op 3-1. In de tweede helft verloren de Pa kistani de goede cadans, en als de Britten toen wat beter gecombineerd hadden, zouden zij verder zijn geko men dan de ene goal die door hun linksbinnen Conroy uit een strafbully gemaakt werd. Dc Britse voorwaart- sen deden individueel nog tal van bril jante dingen, maar zij hadden te doen met een verdediging die geen fouten maakte. En zo bleef het 3-2 voor Pakistan, dat hiermee wraak nam voor de nederlaag tegen Gr. Brittannië in een wedstrijd voor de derde plaats in het Olympisch toer nooi te Helsinki in 1952. President Soekarno van Indonesië heeft verklaard, dat de strijd van het Egyptische volk cok de strijd van het Indonesische volk is", daar Egyp te evenals Indonesië vecht tegen het imperialisme. Sprekende op een bijeenkomst in het paleis in Djakarta, die was ge organiseerd door een comité ter hulp verlening aan Egypte, deed Soekarno een beroep op de bevolking de Egyp- tenaren bij te staan in hun strijd te gen agressie „omdat dit betekent, dat wij onszelf helpen, want de strijd van beide volkeren is gelijk" De bijeen komst werd bijgewoond door de Egyptische ambassadeur in Djakarta, Al Fahmi Amrousi. Het gerechtshof te Amsterdam heeft met bevestiging van het rechtbank- vonnis, de 26-jarige vertegenwoordi ger J. W. G. B. uit Eindhoven we gens verduistering een gevangenis straf van tien maanden met aftrek opgelegd. Deze verdachte, die al eerder was veroordeeld en ter beschikking ge steld van de regering, vluchtte in de afgelopen zomer weg uit de van der Hoevenkliniek in Utrecht, waar men trachtte hem te genezen. Hij kreeg in Eindhoven een betrekking als ver tegenwoordiger bij een radiofirma. De eerste de beste keer, dat men hem met een bestelauto, waarin^ ra dio's, een wasmachine, een stofzuiger en wat grammofoonplaten op reis stuurde, verkocht hij alles voor 500 gulden op het Waterlooplein in Am sterdam. en werd door de politie ge arresteerd toen hij later op de dag in Breda aan een handelaar in twee dehands auto's probeerde de bestel wagen voor 1000 gulden van de hand te doen. De handelaar, die de zaak niet vertrouwde, had de recherche opgebeld. STEMMEN Bij de Amerikaanse belastin gen heeft men enkele mannen in dienst genomen, die een bijzonder bars stemgeluid heb ben. Het is hun taak mensen op te bellen, die veel belas tingschuld hebben en om die dan te vertellen hoe het er bij staat en wat er allemaal gebeurt, indien ze niet gauw betalen. Minimum Een 28-jarige oud-marinier uit Oklahoma is veroordeeld tot een gevangenisstraf van minimum-for maat. Hij werd op heterdaad betrapt, toen hij rijn oude mariniers-uniform droeg, terwijl dat niet mocht. De man kreeg precies tien minuten cel straf. „Het is meer voor de vorm," zei de rcbter achteraf. Dik Voor de recher van Wimbledon is aan het licht gekomen, dat de dikte van de bestuurster oorzaak was, dat een auto omkantelde en in de berm van de weg terecht kwam. De be klaagde vertelde het niet graag. Ze snikte en zei, dat ze een hekel had aan haar postuur. ,,Ik zat alleen in de wagen en hield even geen reke ning met mijn gewicht. Daarom nam ik een bocht tekort," zei ze. Dat bleek te veel voor de auto, die prompt opzij sloeg. Drinken Bij een onderzoek, dat door de politie van Wolverhampton werd verricht, is gebleken, dat een 57- jarige vrouw in negen weken tjjds 137 flessen rum heeft opgedronken. De lege flessen stopte ze onder bed. Ze haalde er slechts een tevoor schijn als haar man probeerde haar te overreden met drtnken te stop pen en dreigde ermee te gooien. AI ,w„ ,11-, at ze njej ]jeer een nor. p-"' "ïaltUd. Dezer dagen is ze ge. stn* De dokters weten we! Vuurtje Een heel klein brandje, dat in enkele minuten geblust kon worden, heeft toch geweldige gevolgen ge had. Het woedde namelijk in een opslagplaats in Soho. waar televisie films werden bewaard. Men schat, dat films werden vernietigd, waar aan vele mensen in totaal vijf jaar hadden gewerkt. Sneeuw In Engeland schijnen verschillende mensen al aan het zorgen te zijn voor een passende versiering van hun kerstboom. Met name zoekt men watten, die als „sneeuw" op de tak ken kan worden gehangen. Daar steekt niet veel kwaads in, maar pas geleden is aan het licht geko men, dat velen dokters-recepten zien los te krijgen, waarin verbandwatten worden voorgeschreven. Die worden dan voor dat on-medische doel ge bruikt. Zie je dat? De rode platvoet schrijft ook al nieuwe spelling! Met aan boord de Belgische minis ter van verkeerswezen, E. Anseele, en de burgemeester van Antwerpen, L. Craeybeckx, is gisteren uit Brus sel op het twee maal zo groot ge worden helicopterveld te Rotterdam de nieuwste helicopter van de Sabena aangekomen. Het gezelschap werd begroet door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, en tal van Belgische en Nederlandse autoriteiten. Het nieuwe toestel, de S-58. dat in maart aanstaande ook op de dienst Rotterdam-Parijs zal wor den ingelegd, biedt plaats aan twaalf passagiers. Tot nu toe vloog de Sabe na met hefschroefvliegtuigen, die ze ven passagiers konden vervoeren. WOENSDAG 5 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Idem 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d. vrouw 9,30 Gram. 9.35 Waterst. 10,05 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,05 Mensen en minuten, hoorsp. 12,05 Gevar. muz. 12,30 Land en tuinb. meded. 12.33 Zigeunerkwint. 12,53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Metropole ork. 13.50 Gram. 15,00 Conc. v. d. jeugd 15,45 Gr. 16,00 St. Nicolaasfeest in de Jordaan 17,30 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Gram. 18,00 Gemengd koor 18,20 Gram. 18,30 Viool, orgel, clavecimbel en cello 18,45 Spec trum v. h. Christelijk organisatie- en verenigingsleven 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20.20 Sinterklaas- progr. 21,05 Barcelona Zandblad, hoorsp. 21,50 Gevar. progr. 22,45 Avondoverden king 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7,20 De Ontbijtclub 8,00 Nws. 8,18 De Ontbijtclub 8,50 V. d. vrouw VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10,20 Gram. 10.45 Idem 11,30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12.38 Gram, 13.00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,18 Dansmuz. 13,50 Medische kron. 14,00 Gram. 14,30 V. d. jeugd 16,00 V. d. zieken 16,30 Gram. 17,10 Idem 17,25 Lichte muz. 17,50 Rege- Advertentie) ringsuitz.: Rijksdelen overzee. Jeugduitz. De brievenbus gaat o-pen. Corresponden tieclub o.l.v. Regina Zwart 18,00 Nws. en comm. 18,20 Pianospel 18,30 Caus. 18,45 Bezoek aan een kindertehuis. VPRO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20,05 Gram. 21,00 De legende van St. Nicolaas 21,35 60 extra minuten voor boven de zes tig 22,35 Ritm. strijkork. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13.00 Nws. 13,11 Klassieke muz. 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,15 Licht ork. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17.20 Voordr. 17,45 Gr. 17,50 Boekbespr. 18.00 Caus. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,10 Volkszang 20,00 Hoorsp. 21.00 Requiem 22,00 Nws. 22,11 Klankb. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 15,15 Omr. koor 15,30 Gram,, 16.05 Lichte muz, 1,7.00 Nws. 17.10 Gram. 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,10 Folkloristisch progr. 22,55 Nws. WOENSDAG 5 DECEMBER KRO: 17.00 V. d. kind. AVRO: 20,30 Filmpremières en film-surprises 21,00 Klokslag negen, thriller. Frans België: 19.00 La Pensee Socialiste 19.30 V. d. kind. 20,00 Act. 20,35 Les En- fants du Paradis, film 22,10 Literair, progr. Hierna wereldnws. Vlaams België 17,45 Requiem v. Mozart 18,55 Muz. 19,01 Juniorsclub 19,31 Nws. 20,00 Film 20,25 Cabaret 21.10 Filmrep. 21,20 Intern, voetbalwedstrijd Engeland- Denemarken 22,15 Journ. en nws. Het vlaggeschip „Caltex Rotterdam" van de Nederlandse Pacific Tank vaart Maatschappij, de rederij van de Caltexgroep, is dit weekeinde met de eerste rond de Kaap naar Neder land gebrachte olie op de Caltexraffi- naderij te Pernis aangekomen. Het schip vervoerde een lading van 30.007 ton. De „Caltex Rotterdam" was op 26 oktober van de Iraanse oliehaven Bandar Mashur aan de Perzische Golf vertrokken, dus nog vóór de slui ting van het Suezkanaal. De reis door het Suezkanaal duurt normaal achttien dagen. Deze keer heeft men er om de Kaap ongeveer 37 dagen over gedaan. Later scheen het wel of niemand in de kazerne tijd had om op Sour dough's onverstoorbare norsheid te letten; iedereen had het veel te druk met het prijzen van dat goed-ver- zorgde beest uit Engeland, waarover de sergeant ongeveer zo dacht, als de ruwe oude pioniers denken over de nieuwelingen, maar met bitter heid en minachting. „Sourdough zal je mooie vacht wel eens bederven, mijnheertje, de eer ste de beste keer, dat je in mijn buurt komt," mompelde de sergeant in zichzelf, wanneer hij toevallig zag, dat Dick bezig was Jan te borste len, als hij met Paddy klaar was. Wel een half dozijn waren zijn po gingen, om Sourdough in Paddy's hok te krijgen, als Jan er in was en Dick Vaughan ergens anders be zig, verijdeld. Het scheen wel alsof er altijd een van Dick's kamra den in de buurt was, om zijn weg te versperren; en de sergeant moest vermijden dat er gezegd kon wor den, dat hij een gevecht tussen zijn hond en de kostbare hond van een of ficier, die ieders lieveling was. had uitgelokt. „Ze zijn bang. Sourdough, dat is het hem; ze zijn bang, dat jij dat uit zijn kracht gegroeide beest zult oppeuzelen, en hem weer bij stukjes en beetjes op het binnenplein zult uitspuwen. Laat ze maar wachten. We zullen hun nog wel reden geven om bang te zijn." Hij meende het en hij hield woord. Sinds het voorval van de Italiaan se moord was er een ware manie bij de manschappen ontstaan om de honden te leren het spoor te zoe ken. Er kwamen steeds meer kazer nehonden bij, en elke man, die een hond had of krijgen kon, gebruikte al zijn vrije tijd om hem te leren speuren, maar meestal gelukte het hun niet. O'Malley was een van de eersten om te bezwijken voor de nieuwe ma nie, en besteedde geweldig veel zorg en geduld aan de opvoeding van een gekruiste Ierse terrier, die weldra in staat zou zijn elke niet-Ierse hond in Canada te verslaan, dat zou hij! O' Malley, die intussen kalm Jan's Engelse landaard vergat, leende graag de grote hond voor een uur tje om hem te helpen met zijn op voedkundige pogingen ten behoeve van Mickey Doolan, de terrier. In zo'n geval waren Dick Vaughan en [Jan even gemakkelijk en goedhar- tig. Ze hadden met hun tweeën al méér bijgedragen tot de herleving van de dressuur der kazernehonden dan één van de meesters der leer lingen. Op een dag in de late herfst ge beurde het, ongeveer om vier uur 's- middags, dat Dick Vaughan in Re gina was toegevoegd aan een hoog geplaatst personage uit Ottawa, O'Malley had Jan's diensten als hulp geleend, en was druk bezig om Mic ky Doolan lessen in het spoorzoe ken te geven op de prairie, een hal ve mijl van de kazerne af. Toeval lig van zijn werk opkijkend, zag hij sergeant Moore te voet aankomen, zoals gewoonlijk met Sourdough ach ter hem aan. Hij wist niet, dat de sergeant hem van de kazerne uit met een kijker had bespied, en dat hij 'n kwartier lang bezig was ge weest om het nooit minzame humeur van Sourdough te verergeren. O'Malley zwoer later, dat de ser geant, toen hij op gelijke hoogte met kleine Micky Doolan kwam (een tien tal passen van de Ier af) tegen Sour dough fluisterde en hem aanhitste: „Tss sss! Pak hem dan, jongen!" Dit moge zijn zoals het was, Sour dough keerde zich om, zoals zijn ma nier was, en gaf een geweldige hap in de nek van de arme Micky. Toen O'Malley toesprong om zijn lieveling te beschermen, sprong 'dat flinke, kleine dier, in plaats van voor de tiran Sourdough weg te kruipen, wat deze van alle honden verwachtte grommend vooruit, en trachtte de onverdiende beet terug te geven. „Kom hier, kom hier, uilskuiken!" schreeuwde O'Malley. Maar het was te laat. Een boos aardig vuur schitterde in de rode ogen van de grote husky, terwijl hij op de terrier toesprong. Een enkele duw van zijn enorme schouder deed het diertje op zijn rug tuimelen, waardoor zijn keel aan Sourdough's geoefende slagtanden werd bloot ge geven. (wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5