Prov. begroting '57 sluit De ontvangstcommissie stond gereed NORA Plastic speelgoed monteren: VELP0I Plannen voor geïsoleerd eiland Kwekers hebben klachten over de oesterregel' ig Middelburg gaat voor vijf miljoen huizen bouwen R.Z.V.T. had succes met „Houtworm" in Hulst DIRECTEUR TH. WINNUBST VERLAAT T.S. TE HULST Wegenproblemen in west Zeeuwscli-Vlaanderen Hard nodig Ondanks stijging der uitgaven voor Ionen5 wegen en veren Raad van Rilland-Bath besprak de riolering Hogere uitkering provinciefonds Maar de helikopter kwam niet Bestuurswijziging Rijkskieskring Middelburg Huishoudelijke artikelen TERNEUZEN Uitvoering niet naar hun zin Kraakporselein op de agenda Spel in de taal van de streek voor hen die meet eisen RADIO TELEVISIE Hoogwaterstanden ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Benoemd te Beverwijk Van Waterlandkerkje naar St. Kruis en van Oostburg naar St. Margriet OOSTBURG Luxe wagen contra bietentransport Zuid-Bcveland GOES AGENDA Vandaag Morgen He DE LAATS Leerli over tien DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 DECEMBER 1936 Ged. Staten van Zeeland hebben gisteren de leden van de Provinciale Staten een sluitende begroting kunnen overleggen. Het eindbedrag der be groting is ditmaal 4.345.300 (vorig jaar 3.766.300), met een post „onvoor zien", groot f 56.678. Bij het ontwerpen der begroting deed zich de wel buitengewoon gun stige omstandigheid voor, dat de uit kering uit het provinciefonds f 570.000 hoger kon worden geraamd dan voor 1956. G S. wijzen in hun toelichting op de grote onzekerheid ten aanzien dei- personeelskosten; intussen is er f 237.600 meer geraamd dan voor 1956, het totaal is f 1.543.390. Ook de kosten voor het wegonderhoud stijgen sterk, wegens toenemend gebruik en hogere loon- en materiaalkosten. Ook de lrngte der wegen neemt steeds toe; in 1957 is dit 246.86 km tegen 219.20 km in 1956. De extra-bijdrage der provin cie aan het wegenonderhoudfonds moest daarom worden gebracht op f 700.000 tegen f 500.000 in 1956 Een belangrijke stijging van de te korten der noordelijke veren betekent het slotstuk van de grootste verschil len met de begroting voor 1956. Volgnummer 170 (bootdiensten) is in het ontwerp geraamd op f 599.000 tegen f 485.500 in het vorige jaar. Onder dit volgnummer aldus G.S., is een stelpost van f 100.000 uitge trokken voor een aandeel der provin cie in de tekorten van de veren over de Westerschelde. Het onzerzijds hiervoor gedane voorstel is door de minister van Verkeer en Waterstaat niet aanvaard Een daarvoor in de plaats door deze bewindsman gegeven suggestie was naar onze mening voor Zeeland niet te dragen. De regeling ten aanzien van de tekorten van deze veren is mede een onderdeel van de financiële verhouding tussen het Rijk en de provincie. Daarin hebben wij aanleiding gevonden ons omtrent deze zaak te wenden tot de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën. Nu intussen de geraamde tekorten dezer veren zelfs zonder de zo hoog nodige vlootuitbreiding voor 1957 moesten worden geraamd op bijkans f 3.500.000 moet ernstig rekening worden gehou den met een belangrijk hogere last. dan door de stelpost wordt uitgedrukt. Uit het ontwerp blijkt evenwel, dat de middelen niet toelieten de stelpost te verhogen. T.a.v. de uitgaven zijn de belang rijkste verschillen met de begroting 1956 dus dat naast de personeelskos tenstijging en de hogere bijdrage voor het wegenonderhoudfonds. voor de noordelijke veren f 113.500 meer moet worden uitgetrokken. Alles tesamen een meerdere uitgave van f 671.115. Gelukkig is de last aan rente en af lossing f 100.000 minder. Ontwikkeling op andere terreinen G.S. wijzen er maatschappelijke-, verder op dat de gezondheids- en culturele sector een belangrijke ont wikkeling doormaakt. In de komende zittingen zullen be slissingen van de Prov. Staten worden gevraagd tot het verlenen van bijdra gen en subsidies met betrekking tot de volksgezondheid, streeklaborato- rium, opleiding kleuteronderwijzeres, vormingswerk voor de leerplichtvrije jeugd, enz. Diverse mededelingen Ger. Staten doen nog verschillende mededelingen. Zo is het fonds voor restauratie van wandtapijten thans f 86.250 groot en dat voor de restau ratie van monumenten f 19.950. Een bij het college levende gedachte de geschiedenis van de watersnoodramp 1953 te doen verschijnen, heeft nog geen vol doende vorm verkregen. De gewone dienst 1955 zal een batig slot van f 186.800 opleveren. De groot te van het batig slot 1956 is nog niet bekend. Gisterenmiddag zou de grote 12-per- soons Sikorsky-helikopter van de Sa bena. waarmee voor het eerst de we kelijkse dienst Brussel-Axel-Rotter dam werd uitgevoerd, een hartelijk welkom worden bereid. Daartoe had zich een klein gezelschap aan de Heli haven te Axel verzameld: het gemeen tebestuur, het bestuur van de Kamer van Koophandel, rijkspolitie, de in spectie der I. en A. waren er verte genwoordigd om, tezamen met ver scheidene andere genodigden de eer ste landing van het grotere toestel mee te maken en om deze toch voor Zeeuwsch-Vlaanderen ook belangrijke gebeurtenis (ze betekent toch een uit breiding van de Zeeuwsch-Vlaamse luchtverbinding! 1 een officieel en iet wat feestelijk cachet te verlenen. Toen het gezelschap echter in de Jeugdherberg bijen was. hoorde men dat de piloot van het te Rotterdam staande toestel het niet verantwoord achtte op te stijgen, omdat er in dat gedeelte van het land te veel mist was. Het was natuurlijk wel even teleur stelling. maar men troostte zich toen Tijdens de gemeenteraadsvergade ring van Rilland-Bath, deelde de voorzitter mede, dat naar aanleiding van een verzoek door Ged. Staten aan de Prov. Waterstaat opdracht is gegeven voor de berekening van een rijwielpad aan te leggen vanaf de kom der gemeente naar het station. Van G.S. is bericht ontvangen dat de gemeentebegroting 1957 is goedge keurd en dat de Hoofdweg naar Bath verbeterd zal worden met een ver harding van 5 m. breedte. Er werd een nieuwe verordening op de keuring var. waren goedge keurd. De School met de Bijbel kreeg gel den toegewezen voor het aanschaffen van verduisteringsmateriaal voor de vertoning van films. Het verzoek van dit bestuur om gelden beschikbaar te steller, voor uitbreiding van het schoolgebouw, werd afgewezen. Eveneens zijn de plannen om de Openbare school uit te breiden, voorlopig uitgesteld tot het moment dat er meer bekend zal zijn, welke scholen uitbreiding be hoeven. Aan J. C. de Bruine werd een be drag van f 11.20 per maand toege kend voor reiskosten van zijr. doch tertje, dat de ULO-school te Bergen op Zoom bezoekt. Aan de Chr. Landbouwwinterschool te Middelburg werd een subsidie ver leend van f 100,— per leerling per jaar. Een verzoek van de voetbalver eniging „Rillandia", om subsidie werd afgewezen. De tweede wijziging ge wone dienst begroting 1957 werd vast gesteld. Besloten werd om over te gaan tot aanstelling van een gemeentelijke grafdelver op een salalis van f 200. per jaar. Benoemd werd de heer A. Imanse. Vervolgens besloot men om het restant vruchtbomen, staande in de boomgaard bij de Ned. Hervormde kerk te laten rooien en het gehele perceel bouwland te verpachten. Tenslotte kwam in behandeling een voorstel om het rioleringsstelsel in de bebouwde kom Rilland vrij te ma ken van polderwater, door de aanleg van een afvoersloot vanaf de Hoofd weg door het land van mevr. Boon manSerrarens naar de nieuwe wa terleiding in de Reigersbergse polder. Een en ander in het kader var. de plannen voor het aanleggen van een persleiding voor afvoer van riool water naar de Westerschelde. De kosten zijn geraamd op f 30.000,—. De heer J. Koppejan. opzichter van de Reigersbergse Polder en de heer de Jong, districtsopzichter kwamen ter vergadering en gaven hieromtrent uitvoerige inlichtingen aan de raad. Besloten werd om dit object uit te voeren. maar met de gedachte dat het de Sa bena tot eer strekt zelfs onder deze omstandigheden de voorzichtigheid niet uit het oog te verliezen en dat zij liever een aantal autoriteiten voor niets een reisje naar Axel laat maken, dan enig risico voor haar passagiers te nemen. En deze gelegenheid bewees ten slotte eens te meer dat het met de verbindingen die Zeeuwsch-Vlaande ren met overig Nederland heeft, nog altijd niet is zoals met het daar graag zou hebben. Het bestuur van de Rijkskieskring Middelburg K.V.P. onderging, in ver band met het aftreden van de heer A. Lockefeer als onder-voorzitter eni ge wijziging. Benoemd zijn thans twee onder voorzitters n.l. de heren Th Andries- sen te Ovezande en drs. Th. A. Adriaansens te Hulst. Mr. Mes bleef voorzitter en de heren Lanser en Buk- kens resp: secretaris en penning meester. Tweede secretaris is de heer Poppe. (Advertentie) vnntt NOORDSTRAAT 70 De kwekers van consumptie-oesters ontvingen van het Bedrijfschap voor Visserijprodukten een opgave van 't bedrag, dat zij in oesters aan de Stichting-Aankoop-Oesters kunnen le veren. Dit bedrag komt ongeveer overeen met een-derde van het hun toegekende leveringscijfer. De sorte ring van de te leveren oesters is aan de kwekers overgelaten, terwijl ten hoogste 75 pet. van de walprijs zal worden uitbetaald. Over de toegewezen cijfers zijn vele klachten bij de kwekers, ze beant woorden niet aan de capaciteit van de bedrijven. Hoewei het Bedrijfschap de gege vens voor het vaststellen van het basiscijfer ontvangen heeft van het Bestuur der Visserijen zijn deze niet geheel juist. De laatste 3 jaar hebben zowel kopers als verkopers aan laatst genoemde instantie opgaven ver strekt, die niet met de waarheid overeenstemden. Het komt nu voor, dat b.v. kwekers van zaai-oesters en bakkengoed voor leveranties van de ze soorten oesters een cijfer hebben De raad, die een tocht van drie en 'n half uur lang:s de gemeentelijke eigendommen had gemaakt, begon daarna nog aan een raadsvergadering. Blijkbaar enigszins vermoeid, pas seerden de eerste 17 punten, bijkans zonder discussie, de hamer van de voorzitter, waarbij echter opgemerkt moet worden, dat ze ook niet zo bijs ter belangrijk waren. Pas punt 18 der agenda: het voor stel om B. en W. een aanvullend kre diet te verlenen van f 593.000 voor de bouw van 336 woningen op 't Zand, waardoor de totaal-som op ongeveer 5 miljoen komt. werd nader onder de loep genomen. Wethouder van 't Westende zette uiteen, dat door verandering in de opzet er komen nu ook woonruim ten voor zeven personen de bouw som hoger kwam te liggen. Men blijft er echter mee binnen de z.g. curve- prijs, zodat weigering van toestem ming niet te vrezen is. De gemiddelde huurprijs blijft net (Advertentie) Het Reizend Zeeuws Volkstoneel, heeft het blijspel Houtworm" van zijn eigen artistiek adviseur drs. L. Lockefeer ook te Hulst opgevoerd en het heeft er veel belangstelling ge trokken. De toeschouwers hebben zich kostelijk vermaakt, want er viel ge noeg te lachen om de vreemde be levenissen van de jonge toneelschrij ver, die een weddenschap heeft aan genomen om in drie weken een blij spel af te leveren. Dat toneelstuk moet dan gebaseerd zijn op Molière's ,,De vrek" maar dan met mensen uit het eigen land. In zo verre karakteriseert de schrij ver van ..Houtworm" zichzelf; hij is in zijn eigen streek ondergedoken om er de typen op te vissen die een moderne vrek en diens dorpsgenoten moeten uitbeelden. Het is dan ook niet een Vlaams toneelstuk gewor den, maar een volkomen Zeeuwsch- Vlaams, zelfs oost Zeeuwsch-Vlaams. Een grappige intrige, een dorpscafé, het bijbehorende bier (bakken vol), wat liefde, ziedaar de ingrediënten waarmee het stuk is opgebouwd. Natuurlijk hadden de leden van het R.Z.V.T. daarmee geen moeite, sfeer van eigen streek, eigen taal en hier en daar op maat gemaakte tekst, want natuurlijk bleek het voor deel dat de schrijver de speelsters en spelers al kende, nog voordat het stuk gereed was. Vandaar ook prima spel. Jo de Block was weer de man die het spel droeg: hij kan heel wat zwaar dere rollen aan. Naast hem Cyriel Boone, die de kijkers - na een vo rige niet zo geweldige re-entree in de toneelwereld - verraste met een kostelijke rol van de kastelein - vrek - qua mimiek bijna een Molière waar dig - verder een voor zijn rol ge knipte Camiel Roctus, een Koos van Dorst die daar een goed tegenspeel ster voor was en verder allemaal op het stuk ingeschoten rollen. Cyriel Pluijm was een bijna levensecht re chercheur en daarom vonden we 't jammer dat zijn tekst weinig bete kenis had: de scène waarin hij op informatie uit is, stelt deze man der wet .min of meer voor als een mo derne versie van de in vele vroegere toneeldraken voorkomende sul - van een - veldwachter. Spel en mimiek waren een sterker tekst waard. De overbekende typische streek eigen uitdrukkingen, waarvan het stuk uiteraard wemelde en die (o.i. veel meer dan de intrige van het stuk) de humor ervan uitmaakten, hebben het tot een succes gemaakt. nog beneden de f 10 per week. Nadat de raadsleden gelegenheid hadden ge kregen het nieuwe plan in tekening te bezichtigen, werd het zonder hoof delijke stemming aanvaard. Hoge prijs Bij het voorstel om een partij por- celein, die al enige jaren geleden in bruikleen is afgestaan door een par ticulier, ter versiering van het stad huis, aan te kopen, was nog een zit ting met gesloten deuren nodig. De prijs voor deze produkten lag n.l. zo hopg. dat die uit .de raads stukken voor de pers was gehouden en toen rar. v. Empel bezwaren be gon te maken" tegen deze weëlde-uit- gaaf hoewel ze in twintig jaar zou worden afgeschreven vond de bur gemeester het raadzaam in comité te gaan. gedachtig het spreekwoord, dat voorzichtigheid de moeder der por seleinkast is. Tenslotte kregen B. en W. de zegen van de raad op dit voorspel. Ter ere van het feit. dat dit de laatste zitting in 1956 was, werd koffie met boterletter geserveerd en dit was dan het smakelijkste punt der agenda. Bij de aanvang' der zitting werd burgemeester dr. Bolkestein gelukge wenst met zijn herstel. Deze dankte voor de blijken van medeleven en complimenteerde op zijn beurt de heer Kaland met zijn genezing van een langdurige ziekte. Minister Suurhof naar Oostburg De minister van sociale zaken en volksgezondheid, G. J. Suurhof, zal op dinsdag 20 december naar Oost burg komen, om er de officiële ope ning te verrichten van de nieuwe streekwerkplaats voor minder vali den aan het Ledelplein aldaar. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 5 december de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 4.38 en 16.58 uur; te Terneuzen om 3.59 en 16.18 uur en te Vlissingen om 3.28 en 15.49 uur. gekregen voor levering van consump tie-oesters, terwijl zij deze niet kun nen leveren. Aangezien de totale le vering van de kwekers op 100 pet. is gesteld, heeft de één te veel en de ander te weinig toegewezen ge kregen. Bovendien is het Bedrijfschap uitgegaan van het aantal stuks wat voor enkelen ook zeer nadelig is. Aangezien de walverkoop goed ver loopt speelt één en ander geen rol, maar bij een andere gang van zaken zou de uitvoering van de regeling voor de meeste kwekers funest zijn en zou het vertrouwen in enige toe komstige oesterregeling voor goed verspeeld zijn. POVERE POGING DOOFDE SNEL „Rock 'n rolV' te Middelburg Enkele jongelui, kennelijk niet woonachtig in de Zeeuwse hoofdstad, hebben op de Middelburgse Markt, nadat zij een bezoek hadden gebracht aan de film ,,Rock around the Clock" een povere poging gedaan hun mu zikale bewogenheid aan anderen door te geven. Arm in arm zwierden zij over de Markt, „rockend en rollend". Het Middelburgse publiek was zo verstandig zich als bedaagde toe schouwer te ontpoppen. Met een mee warige blik werd het schamele groepje bekeken, dat onder het wa kend oog van een politieagent toch maar de zebrapaden koos om de rijbanen over te steken.... Het Middelburgse publiek heeft dus positief gereageerd. Men hoeft dit niet te proberen in ons goede Zeeland. Men is niet in staat, die extatische vreugde, die dit soort mu ziek voor enkele extreme cultuurge- nieters met zich mee schijnt te bren gen. op te brengen. En het is ver makelijk, zulk een schamele poging als een nachtkaars te zien doven, louter door een wat meewarige be schouwing. En de grote spiegelruit, die zater dagavond bij V en D sneuvelde, had met deze rock 'n roll-demonstratie niets uitstaande. Dit gebeurde enige tijd voordat de voorstelling was be ëindigd, doordat voor enkele jonge lui. die zich daar op het trottoir ophielden, de Lange Delft nog niet breed genoeg was.... Benoemingen bij de Provineiale Directie Bij Koninklijk besluit, zijn de in genieur 1ste klasse in vaste dienst bij de Provinciale Directie Zeeland van de Cultuurtechnische Dienst, ter standplaats Goes, ir. W. van Win koop en ir. G. Frieling met ingang van 1 januari 1956 bevorderd tot hoofdingenieur in vaste dienst, is de ingenieur 1ste klasse in vaste dienst bij de Provinciale Directie Zeeland van de Cultuur-technische Dienst ter standplaats Zierikzee, ir. L. Eelkema met ingang van 1 janu ari 1956 bevorderd tot hoofdingeni eur in vaste dienst, is aan prof. dr. I. Samkalden te Wageningen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de raad van beroep, bedoeld in artikel 15 van de herverkavelings- wet Walcheren 1947. en is als zo danig benoemd prof. mr. H. Drion te ,'s-Gravenhage. Pauselijke onderscheiding De heer H. Ledune, directeur-gene raal van de ACZ de Carbonisation te Sluiskil, is wegens zijn grote verdien sten op sociaal, charitatief en cultu reel terrein, door Z.H. de Paus be noemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. De versierselen van de orde werden hem gisteravond te zijnen huize door pater Gardiaan van de Capucijnen te Sluiskil overhandigd in aanwezigheid van pastoor van Campen en enkele intieme vrienden. Sluiskil K.A.V.-contact Onder presidium van mevr. van Acrde-Wiflems, werd in het jeugdge- bouw de Ark een contactavond geor ganiseerd die ten volle geslaagd mag heten. Een overweldigende opkomst van de katholieke arbeidersvrouwen deed het jeugdgebouw schier te klein zijn. De Overste van het Sluiskilse Capucijnenklooster, de moderator, als mede mej. Kessels uit Breda, die een causerie hield over „Mensen zijn geen dingen" werden in een welkomst praatje als gasten toegesproken. Mej. Kessels, prominente spreekster, wist de aanwezigen te boeien. Verheugend uitte zij zich over het feit dat er te Sluiskil een zeer goede verstandhou ding bestaat tussen de katholieke en protestantse gemeenschap, waarvan eerstgenoemde ditmaal bijeen in het Ned. Hervormd jeugdgebouw. Erken telijkheid betuigde spreekster voor de grote blijken van belangstelling tij dens het 10-jarig bestaan der K.A.V., daarbij hopende, dat het ledental in stijgende lijn zal mogen blijven gaan. Het was een gezellige sfeer, waarin de verdere avond geamuseerd verliep. Cl ine GROOT ALARM, KLEIN BRANDJE Geheel onverwachts brak brand uit in het zwingelschuurtje van de vlas ser J. R. Voetgangers in de Graven straat merkten dat er iets niet in orde was. Direct werd alarm gesla gen. De plaatselijke brandweer was spoedig ter plaatse en wist de brand te beperken tot het zwingelschuurtje. Daar de brand zich in het begin ern stig liet aanzien was de brandweer uit Hulst gealarmeerd, doch deze hoefde niet meer in actie komen. Dank zjj het actieve werk van de plaatselijke brandweerlieden, werd de schade zeer beperkt en kon erger worden voorkomen. Hoger dijkgeschot „Vrije van Sluis" Uit de begroting van het water schap ..Het Vrije van Sluis" blijkt, dat voor 1957 het dijkgeschot zal moeten worden verhoogd van f 50.- tot f 56 per h.a. voor ongebouwd en dat de 10 procent voor het ge bouwd gebracht zal worden op 11 procent. (Advertentie) PLASTIC LIJM Naar toevalligerwijze juist tijdens de viering van het gouden bestaan van de r.-k. Technische School te Hulst ,St.-Bernardus" bekend is geworden, gaat de directeur, de heer Th. Win- nubst, over enige tijd de school ver laten. Hij is n.l. benoemd tot directeur van de in aanbouw zijnde technische schooi die de stichting tot bevordering van het r.-k. Nijverheidsonderwijs te Beverwijk e.o. laat verrijzen. Deze school krijgt, gezien de vele mogelijkheden in dit industriegebied van Noord-Holland, een grote capaci teit en de heer Winnubst zal bij de (figuurlijke) opbouw van deze nieuwe school dan ook voluit zijn krachten kunnen ontplooien. Intussen zal zijn vertrek voor de Technische School van Hulst een zeer groot verlies betekenen. Onder zijn lei ding is er in deze onderwijsinstellir#» zeer veel bereikt en ze heeft mede dank zij het werken en streven van de scheidende directeur in vele opzichte» een uitstekende naam gemaakt. Wanneer de heer Winnubst de school zal verlaten is nog niet precies te zeg gen: hij zal uiteraard de zaak zodanig zien te regelen, dat door zijn vertrek geen onoverkomelijke moeilijkheden zullen ontstaan, alhoewel het voor het bestuur toch altijd moeilijk zal blij ven een gelijkwaardige kracht te vin den. De heer Winnubst, die geboren werd te Hoorn en leraar is geweest aan technische scholen te Rotterdam en Hengelo (Ov.), was sedert 1 april 1948 aan de school te Hulst als direc teur verbonden. Wanneer men Breskens binnenrijdt op een moment, waarop het bicten- vervoer juist te hoop gelopen is b.v direct na een mistperiode of na een paar dagen, waarin het rooien door slecht weer bemoeilijkt is geweest dan krijgt men een goede indruk van de betekenis van West Zeeuwsch-Vlaan deren als landbouwgebied. Dan staat er een rij van tractoren met aanhangwagens, die menigmaal vanaf de haven tot ver buiten het dorp reikt. Want de los- en laadinstallaties op de kade kunnen de plotselinge stroom dan niet aan en de onafgebroken rij van bietenwagens groeit gestadig .totdat na vele uren koortsachtig werken de vloed weer geruimd is. hoorlijke wegen en ook vele polder wegen zijn lang niet slecht, dank zij het werk van het Waterschap het Vrije van Sluis, dat ondanks de hoge kosten kans ziet het verbete- ringswerk gestadig voort te zetten. Eén gebied echter - en dat is juist een gebied waar veel bieten wor den verbouwd - zit nog in een be trekkelijk isolement. Dat is de streek bezuiden Oostburg, Waterlandkerkjc en ten oosten van Aardenburg, het gebied waar St. Kruis, het Eiland, de Biezen enz. gelegen zijn. Vooral in deze tijd van het jaar tobt men daar met de verbindingen. Het ver voer van de bieten wordt er bemoei lijkt, niet alleen door de lange af standen naar Breskens. maar boven al door het feit dat men, alvorens de grote weg bereikt is. h^l ..binnen land" moet zien te verlaten langs Dat benadrukt de belangrijkheid van 't West Zeeuwsch-Vlaamse land bouwgebied, waar onafzienbare vel den bieten verbouwd worden, het geen in dit jaargetijde een grote drukte veroorzaakt. De bietenteelt heeft een groot nadeel; de periode, waarin de oogst moet worden ge rooid en vervoerd, is meestal een aaneenschakeling /an nat, mist en modder. Aan het materiaal en voor al aan de wegen, waarover het bie- tenvervoer gaat, worden dan ook zware eisen gesteld. Nu bezit v-est-Zeeuwsch-Vlaande- ren de laatste tijd een net van be- polderwegen die niet op een zo in tensief gebruik berekend zijn. Men heeft er al lange tijd uitge zien naar verbetering en men had daarbij mede op het oog een verbe tering in de verbinding van de rich ting IJzendijke naar Aardenburg. wel ke route via Oostburg loopt maar voor veel verkeer - vooral vracht vervoer t.b.v. de landbouw - een flinke omweg betekent. Er zijn plannen gemaakt voor een weg Waterlandkerkje - St. Kruis en voor een weg Oostburg- St. Margriet. Beide plannen wor den door de Provinciale Waterstaat uitgewerkt. Eerstgenoemde weg zal in DACW-verband worden uitge voerd cn de laatste in het tertiair wegenplan, hetgeen betekent dat de weg Oostburg- St. Margriet het eerst aan bod zal komen. Naar de burgemeester van Aarden burg ons vertelde is evenwel nog niet bekend wanneer met het werk zal kunnen worden begonnen cn men moet nu ook nog maar afwachten in hoeverre de aangekondigde inves teringsbeperking op deze plannen van invloed zal kunnen zijn. TerwiUe van een uitgestrekt poldergebied, dat een landbouwstreek van zeer grote uetekenis is (west-Zeeuwsch-Vlaande- ren's snelle opbouw en spreekwoor delijke welvaart is op deze vrucht bare akkers verdiend!) is het te ho pen dat de uitvoering van beide zo noodzakelijke wegverbeteringen niet te lang op zich zal laten wachten. EN ZWARTE PIET STROOIDE Honderden kinderen stonden samen gedromd in de Molenstraat, toen Sint Nicolaas zijn intocht hield. Met de harmonie voorop en achteraan de Zwarte Pieten, die strooiden, trok de Goed Heilig Man door het dorp. Op het gemeentehuis werd de Sint ver welkomd door burgemeester Vercau- teren, d!e verslag uitbracht van wat er het afgelopen jaar in de gemeente was gebeurd en er meteen ook maar zijn wensen aan vastknoopte. Ook de fanfare had een wens, namelijk nieu we uniformen. En toen kwam de Sint al met goede gaven: een spaarpot voor de kapel meester van de fanfare, een muzi kantje in uniform voor dc burgemees ter ensnoep voor alle kinderen die hem zo hartelijk hadden ontvan gen. Grnauir SINT NICOLAAS KWAM TOCH PER AUTO Op de Oude Kaai arriveerde de goede Sint om zijn jaarlijks bezoek aan onze gemeente te brengen. Niet tegenstaande het rijverbod op zondag maakte hij de trip naar hier per auto, een luxe, die dan ook alleen de Sint zich kan permitteren in deze tijd. Op de Oude Kaai besteeg hij ech ter zijn traditionele paard en verge zeld van zijn twee Picterbazen, voor afgegaan door de fanfare en om stuwd door de opgetogen jeugd, be gon hij zijn rondrit door het gehele dorp. Hierna nam hij" zijn intrek in het patronaatsgehouw om te recipiëren en zijn goede gaven met kwistige hand aan de jeugd uit te delen. Die jeugd liet zich niet onbetuigd; de stampvolle zaal zong de goed heilig man enkele mooie liedjes toe, nadat hem door de voorzitter van 't' comité en de heer Dalmijn namens de be volking een hartelijk welkom hier in Graauw was toegesproken. De Sint wist de juiste toon te tref fen en hoewel hij evenals ieder an der van ons zeer bezorgd was over de toekomst in verband met de ver schrikkelijke dingen, die daar in Hon garije gebeuren, toch meende hij, dat een lach op deze dag zeker op zijn plaats was. Hij prees de activi teit van de bewoners, die het hem hebben mogelijk gemaakt ook dit jaar weer een bezoek aan onze gemeente te kunnen brengen en sprak de hoop uit ook in 1957 weer hier te mogen komen. Hontenisse JUICHENDE KINDERBEGROETING VAN ST.-NICOLAAS St.-Nicolaas werd bij zijn bezoek aan Kloosterzande met muziek afge haald te Walsoorden, waar hij aan wal stapte, onder luide toejuichingen van de velen, die toegestroomd wa ren om de Goed Heilig man te zien. Vriendelijk wuivend reed Sint door de Walsoordensestraat, voorafgegaan door de Kloosterse Harmonie. Zo reed Sint naar de Kruisweg, waar de schoolkinderen hem reeds tegemoet kwamen en hem juichend volgden naar de school, ondertussen grabbelend naar alles, wat de vele Zwarte Pieten boven hun hoofden uit- strqpiden. Het bezoek van St. Nicolaas aan de kleuterschool was wel één van de mooiste momenten voor hem. De blijdschap en ook het beetje vrees dat uit de ogen en de verlegen stem metjes van de kiêintjes bleek, was soms ontroerend. Ook de kinderen van de grote school deden hun uiterste bost toen zij en kele liederen voor de Sint mochten zingen, vooral toen zij allen een grote zak lekkers kregen. Hierna reed Sint naar het Hof te Zandeplein waar hij voor het gemeen tehuis werd toegesproken door de burgemeester die hem natuurlijk har telijk bedankte voor zijn bezoek aan de gemeente. Toen de landbouwer W. M. uit Aar. denburg met twéé wagens bieten van af de dijk de Rijksweg Aardenburg- Oostburg opreed, werd hij ter hoogte van de boerderij van O. P. aangere den door een achterop komende luxe wagen, bestuurd door de landbouwer S. uit Hoofdplaat. De echtgenote van de heer S. werd licht gewond. De wa gen werd vrijwel geheel vernield. Dokter de Bruyckere verleende de eerste hulp. De gemeente- en rijkspo litie uit Oostburg hebben het onder zoek in handen. Directeur Gasthuis eervol ontslagen Naar wij vernamen heeft de raad op aandrang van het Gasthuisbestuur eervol ontslag verleend aan dokter G. Scherphuis als directeur van het Gast huis. Moeilijkheden van interne aard schijnen hier de oorzaak van te z(jn. Heinhcnsznnd SINT NICOLAAS DEED ZIJN INTOCHT Door een grote schare glunderende kinderen met hun ouders werd St.- Nicolaas met zijn knechts, als gast van de winkeliersver. WINBELA, in gehaald. De feestvreugde werd nog meer leven ingeblazen, toen de mu ziekvereniging Euterpe zich met vro lijke marsmuziek bij de stoet aan sloot. In de raadszaal stonden B. en W. die bij monde van hun voorzitter de Sint bij aankomst een welkom toe riepen. Burgemeester Derckx trok daarna de (figuurlijke!) stoute schoe nen aan en vertelde de stokoude Bisschop welke verlangens er in zijn gemeente leefden: o.a. een nieuw sportvelden-complex, woningen en verbetering van de Dorpsstraat. Bij de daarna volgende tocht door het dorp liet Euterpe de Sint-Nico- laasliederen schallen en was de straat voor de jeugd, waar de zwarte pieten een regen van pepernoten over hen uitstrooiden. In een eivolle zaal ging Sint ook bij de kinderen van de KAB-leden op bezoek. In aanwezigheid van het KAB-bestuur en hun geestelijk advi seur, pastoor Witkamp, werd de Sint begroet door voorzitter.' J. Koens. De kindervriend onderhield zich daarna geruime tijd met de jeugd. Met stralende gezichtjes en een arm vol heerlijkheden namen zij daarna afscheid van de goed-heilig man. Leivedorp Ph. Loerakker sprak voor leden K.A.B. Als opening van het winterseizoen gaf de KAB afd. Lewedorp een cul turele avond in de zaal van v.d. Dries. Voor een geheel gevulde zaal opende voorzitter A. de Kooning, waarbij hij in het bijzonder welkom heette de geestelijk adviseur en de heer Ph. Loerakker uit Utrecht, algemeen lei der van de Culturele Dienst van de KAB. De voorzitter releveerde de speci ale verdiensten van de vader van de heer Loerakker en verzekerde dat speciaal de ouderen een dankbare her innering hebben aan de naam Loer akker. Daarna memoreerde de heer de Kooning het gebeurde in Hongarije. Hierna verkreeg de heer Loerakker het woord. Deze behandelde het on derwerp: Cultuur en cultureel leven in onze KAB. Op zeer suggestieve wijze deed spreker uit de doeken wat onder cul tuur moet worden verstaan. Met de huidige technische revolu tie zal het zaak zijn het steeds groter wordende probleem „Vrije tijdsbeste ding", stevig onder de loep te ne men. Met tal van voorbeelden gaf spreker duidelijk onze negatieve hou ding aan t.a.v. film, radio, televisie enz. en de gevaren daaraan verbon den. Alleen door hier een positieve houding tegenover te stellen, kan de enorme waarde, welke uitgaat van deze technische uitvindingen tenvolle tot zijn recht komen. Hij deelde daaromtrent mede. dat het in de bedoeling ligt door het ge ven van cursussen in elke afdeling te komen tot een kader en vorming van clubs. Met aller medewerking zal dan niet langer sprake zijn van een probleem, maar zal men komen tot een harmo nische vorming van de maatschappij en dus ook van de mens. Een dankbaar applaus beloonde spreker voor zijn hoogstaande rede. Verschillende één-aktertjes, onder leiding van de heer B. Geys en muzi kale leiding van ONTA met dirigent P. Bos, vulden verder deze avond. Verseke ST.-NICOLA AS VIER ING Onder grote belangstelling verwel komd door Mozart" arriveerde St.- Nicolaas per politievaartuig „Gier" in de haven. Hierna volgde een rit door het dorp waarbij o.m. de ouden van dagen en zieken bedacht werden. In zaal Nolet had een St.-Nicolaas- viering plaats voor de kinderen van de parochie. Dank zij de medewer king van vele parochianen werd de kinderen een aangename middag be zorgd. Ook vele ouders en belang stellenden waren aanwezig. Door pas toor Kuipers werden na afloop als toegift enkele filmpjes vertoond, die zeer in de smaak vielen. GOES Grand: Opstand der Khyber- horden. HULST Binscoopgebouw 8 uur: Drie mannen in de sneeuw. MIDDELBURG Electro: Rock around the clock. OOSTBURG Ledelplein 10.30 uur: Na- jaarskeuring. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Nana. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Morgen zie ik je weer. VLISSINGEN A'hambra: Achter de schermen van Scotland Yard. Luxor: De eed aan de bloedvlag. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Da Traviata. GOES Grand: Opstand der Khyber- horclen. MIDDELBURG Electro: Rock around the clock. OOSTBURG Ledel 8 uur: Mister Ro berts. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Morgen zie ik je weer. VLISSINGEN AOiambra: Achter de schermen van Scotland Yard. Luxor: De eed aan de bloedvlag. De jaa zande, oud j door de bo als bezadigl noemde. Het is landbouwei| lijkheid is de hoogcon, Met ve; bij uit ove Een daar| de Tweede gewoon na nend, dat gering zou leg van het ze bewindsi In verban de afdelinn plaats van te komen, cent per lil gers op, d ook moet a machtsmidd staan en a zijn. In he, mogelijk tot ten, wat ec men zichzel verwonden. 1956 betreft een extra u regering va hiertoe kar spreker, ge; lands schat Lang heef de kwestie boer en lat consequentie de kostprijs gende eigens weer gecom door hogere Wil men er 'n 400 m bouw moete zal zich, na met hand e Overigens v dat men de tijden van o ren. Onze t tonen, dat d en dat de 1 recht hebbe inkomen en andere bevol De bijeenk) van de heer overzicht ga dat de bond memoreerde N.C.B die zijn 60- jari landse kim van f 1000 jongeren-afd. Wat de o, heeft Zeelarh. kant gezeten ging baart oi ker. De toek zag de heer rig, omdat d Amerika toe de--' landbou' cent vond hi. Scherp pro het feit, dat het rij-verbo gemaakt voo kerk wonen, men de land ten groep ma het uitzender door de rijks; relatie het 1 De secreta; bracht hiero waarin o.m. de afdeling 3 werd over he lagere landbc hoek, ondank meer onderwi Appels De Franse met ingang v; dienen voor c o.a. uit Nedei ingevoerd mo da Renette; f Delicious, Ri( Pippin, Jonat en Goudreinet sen zijn voor Het kwantum worden uitge^ noemd maar berichten ca. dragen. Bij de perer met name gei dat er enkele de Franse m hiervan tegem Minister Ca 1967 en 1969 leerlirigenscl derwijs voll* seerd. Hij l kort een we ten-Generaa De bewindsm,, gekomen na u waarvan hij d< aan de Tweed boden. Reeds theoretisch wijzers geraar kelijk zal wore thans veel te overschot zal de ramingen Voor het ulo jaren een gro 183.000 in 1957 De minister z dere aandacht icn, die er toe studie voor ui

de Stem | 1956 | | pagina 2