verzet smeult voort Pools Said! Uit Port van tot pogingen lynchpartijen Prawda Irak roept hulp van Turkse troepen in troepen vertrekken onverwijld Brits-Franse Hongaarse regering Iaat geen waarnemers toe Uitbreiding rijverbod op zondagen Besprekingen te Belgrado over het Balkanverdrag WELK WEER VANDAAG DEMONSTRATIE BIJ DE V.N. DAGBLAD VOOR ZEELAND Veertien doden bij explosie te Brooklyn DE DOOD OP DE WEG Vrijere buitenlandse politiek bepleit Droom van een pijp Landbouwherstei opgeh even Volgens het Russische persbureau Tass: Debat Alg. Vergadering der VN. arrestaties Hammarskjoeld mag op later tijdstip komen Zacht weer J mMSn: zon op 8 33 uur' Maan Israël wil nieuwe oliehaven Laatste bisschop van Boelgarije in gevang Ook geen diesel meer Sastroamidjojo onder druk in Hongarije Frankrijk geeft benzinebonnen voor toeristen Russen blijven in Roemenië Journalistiek op z'n Russisch 96e JAARGANG No. 22319 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P V M. Veicauteren, L. J v. 't Westende. Abonn.prijs bh voorultbet t 6.5Ü p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (ultsi. bij niet postbesteii.) t 0.50 Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 4 DECEMBER IS 30 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ipgezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bij een steiger in Brooklyn heeft zich na een brand een ontploffing voorgedaan, die volgens mededelin gen van de politie 14 mensen het le ven heeft gekost. Of de ontploffing aan boord van een schip heeft plaats gevonden, of op de steiger zelf, is nog niet bekend. Er lagen verschei dene schepen gemeerd bij de plaats waar de brand, gevolgd door de ont ploffing, uitbrak. Latere berichten meldde, dat er meer dan honderd personen werden gewond. Volgens berichten in de Poolse pers, die door het Sowjet- russische partijblad Praivdazijn aangehaald, hebben in enige Poolse steden en dorpen onruststokerspogingen gedaan, lynchpartijen op touw te zetten. Het Poolse blad „Trybuna Ludu" verklaarde, dat straat- schenderstrachten het volksbewind van de (communis tische) verenigde arbeiderspartij te ondermijnen. Het blad maakte voorts melding van beledigendeaanvallen op eerlijke partijwerkers. AMSTERDAM. In de Vijzel straat is een 17-jarigé kantoorbe diende onder de aanhangwagen van een vrachtauto geraakt. De wielen gingen over hem heen. De jongen moet op slag dood zijn geweest. Er zijn mensen, die volledige vrijheid eisen om alle soorten politieke partijen, waaronder de bourgeois - partijen, op te rich ten, aldus „Trybuna Ludu". Naar het blad „Trybuna Ro- botnicza" meldde, zijn er in Si- lezië anti-Russische redevoerin gen gehouden. Het blad merkte naar aanleiding hiervan op, dat het tijd wordt, dat „straatschen ders" tot de orde worden geroe pen. Barcikowski trad af Naar radio-Warschau meldt, is Wa- claw Barcikowski, de voorzitter van de Poolse democratische partij na de communistische en de boerenpar tij de grootste partij in Polen met andere leden van het centrale comité van de partij afgetreden. Barcikowski verklaarde in een brief aan het centrale partij-comité, dat hij meende te moeten aftreden, omdat hij behoorde tot de groep men sen, die moreel en politiek verant- 7 7 woordelijk zijn voor de fouten en te- wintermaanaen zal kortkomingen van de thans afgeslo ten periode. Hij had reeds eerder om ..gezondheidsredenen" ontslag ge nomen als lid van de staatsraad als president van hof. Gedurende de I door het KNMI een weerbericht j uitgegeven worden, dat speciaal be- j stemd is voor de bouwvakken. Drie j maal daags zal -voor ons land, dat hiertoe in zones verdeeld is, een j bericht worden opgesteld. Onze fo- j tograaf toog op de eerste dag, dat deze regeling van kracht is naar Nieuw West in Amsterdam, waar bij een metselaar kniptedie, voor zijn arbeid te beginnen, eerst het bericht opnam, om te zien „of het de moeite loont1'. genomen om het gevangeniswezen te reorganiseren. Een onlangs gedaan onderzoek heeft aangetoond, dat in vele gevallen de gevangenen worden gemarteld. Poolse schrijvers hebben opheffing van de censuur op dagbladen en tijd schriften geëist, aldus meldt radio- Warschau. Zij verzochten de Poolse regering ook, de lijsten van verboden boeken voor openbare leeszalen nietig te verklaren. Het monopolie van de staat voor de uitgeverij zou moeten worden afgeschaft. Verzocht wordt voorts om nieuwe wetten voor de pers en het auteursrecht. Trybuna Ludi, liet hierboven reeds aangehaalde Poolse partijblad heeft een artikel gewijd aan de betrekkin gen met het buitenland. ,,Tot dusver verhinderde het samenvallen van de Poolse buitenlandse politiek met die van de Sowjet-Unie, dat Polen volle dig gebruik maakte van de grotere mogelijkheden, die het in vergelij king met de andere socialistische landen bezit. Wij denken aan Frankrijk, waarte genover de Poolse diplomatie enige waardevolle initiatieven heeft geno men. Maar het gaat niet alleen om Frankrijk, wij moeten ook denken aan andere westelijke landen, zoals Italië, Groot-Brittannië, België. Ne derland, de Scandinavische landen en Griekenland, waar Polen over een grote mate van goodwill beschikt, die niet van gisteren dateert. Wij moeten ook de tradities van vriend schap tussen het Amerikaanse volk en het Poolse volk niet vergeten, die teruggaan tot het ontstaan van de V.S.", aldus Trybuna Ludu. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST^Dubbele^PTOrt^7^Telefoon^02^—^(Bu^^ea^^TERN^ZEN^Noordstraat 56, Tel. 2601 O O Op een speelplaats in New York heeft men deze grote rioolbuis neer gelegd, die in alle eenvoud een „droom" van een stuk speelgoed vormt: Je kunt er opklimmen, waarbij de pijp ogenblikkelijk ver andert in een ontoegankelijke berg; je kunt er met je fiets doorrijden, waarbij de driewieler omgetoverd wordt in een sneltrein, die door een berg raast, je kunt er alles mee doen, wat je kinderfantasie je ingeeft..-. J 55 De Rijksdienst voor landbouwher stei is met ingang van 1 december opgeheven. De werkzaamheden van deze Rijksdienst hebben nagenoeg een einde genomen. Volgens liet Sovjet-russische persbureau Tass heeft de Iraakse regering Turkije verzocht troepen te sturen ter onderdrukking van een „nationale beweging", welke het aftreden van de regering en uit treden van Irak uit het verdrag van Bagdad zou eisen. Tass haalt „welingelichte kringen" te Damascus aan. volgens welke reeds twee bataljons Turkse troepen naar Irak zijn gezonden. de staatsraad en j~\ /O 11. het hooggerechts- Cairo meldt Advocaten en schrijvers De vereniging van Poolse advoca ten heeft er zich over beklaagd, dat de rehabilitatie van de rechters, die in het verleden van hun functie zijn ontheven, te traag verloopt. Ook hebben de advocaten geëist, dat er krachtige maatregelen worden BIJ K.B. is mr. E. N. van Kleffens, i minister van staat, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 1ste j klasse, benoemd tot hoofd van de ge- combineerde Nederlandse permanen- 5 te vertegenwoordiging bij de Noord- Atlantische Raad en bij de organisa-1 tie voor Europese economische sa- menwerking te Parijs, zulks met de rang en titel van buitengewoon en ge- volmachtigd ambassadeur in speciale zending. DE POLITIERECHTER te Amster- dam, heeft een 30-jarige Surinamer veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek we gens het in bezit hebben van 80 gram Indische hennep. Van dit verdovende materiaal worden sigaretten ge draaid, die bekend staan als Mari- huana-sigaretten. Er was vier maan den geëist. DE bevoorrading met kolen van de tuinbouw en ook van de bloemkweke- rijen onder warm glas verloopt niet m alle opzichten zoals het gewenst is. De vrees bestaat, dat er een ern stig tekort zal ontstaan, zodra de vorst in hevige mate optreedt en naast de algemene kolenschaarste ook het vervoersprobleem rol gaat spelen. nog een EEN GERECHTSHOF in Nicosia heeft twee meisjes van 17 jaar ver oordeeld tot respectievelijk twee en zeven jaar gevangenisstraf. Zij had den voor de Grieks-Cyprische ver zetsbeweging bommen vervoerd. Dit is de eerste maal dat Cyprische vrou wen voor dergelijk verzetswerk ver oordeeld zijn. LOUIS J. Horowitz, de voormalige di recteur van de Thompson-Starett bouwonderneming, die vele bekende •.ebouwen Amerika op zijn naam ïeeft staan, o.m. het Waldorf Astoria I01!.."1. New York, is op 82-jarige leeftijd m West Palm Beach (Flo- ïicia) overleden. De Hongaarse regering heeft gis teren meegedeeld, dat zij een bezoek aan Boedapest van t.e secretaris generaal der V.N., Dag Hammars kjoeld, ,,op een later tijdstip" toe juicht, maar geen waarnemers van de V.N. in het land zal toelaten. Een telegram van deze inhoud, af komstig van de waarnemende minis ter van buitenlandse zaken, Istvan Sebes. werd ontvangen kort voordat de algemene vergadering van de V.N.die herhaalde verzoeken om toelating van waarnemers heeft ge daan, bijeen kwam om opnieuw het Hongaarse vraagstuk te bespreken. Namens veertien landen heeft de Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schuermann, op de algemene vergadering een resolutie ingediend, waarin de Hongaarse en Sowjetrus- sische autoriteiten wederom wordt verzocht instemming te betuigen met toelating van waarnemers der V.N., niet later dan 7 december. Volgens de resolutie moeten, inge val de regering-Kadar blijft weigeren genoor te geven aan de verzoeken om toelating van waarnemers, onmiddel lijk waarnemers naar de Hongaarse worden gezonden om zich uit Kooi^ei4 n van vluchtelingen een Hongarije™'"1611 Va" de toestand in Natuurlijk betwistte de leider van de Hongaarse delegatie, de minister van buitenlandse zaken Imre Hor- vath, het recht der Algemene Ver gadering zich met de „louter binnen landse Hongaarse aangelegenheden" in te laten. Even natuurlijk was het, dat mr. Schuermann betoogde, dat de alge mene vergadering niet kon instem men met de „schaamteloze tarting van haar bevelen" en dat zij haat eer zal verliezen, wanneer zij niet alles in het werk stelt om het Hon gaarse volk in zijn beproeving bij te staan. De Belgische, Deense, Ameri kaanse en Canadese afgevaardigden, die aan het woord waren geweest, op het moment, dat wij deze pagina moesten afsluiten, steunden krachtig de Nederlandse resolutie. Het Hon gaarse aanbod, om Hammarskjoeld op een „later tijdstip" in Boedapest te ontvangen, noemde Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse afgevaardig de. „bijzonder onbevredigend". Tsjecho-Slowakije was voor het standpunt van de regering Kadar. Weersverwachting van het K.N. j vanavond, opgemaakt maandagavond 23.15 uur: Veel bewolking en overwegend droog weer, maar ook enkele op- klaringen. Matige wind tussen west en noordwest. Aanhoudend zacht. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige westenwind, t Zwaar bewolkt tot betrokken, i Uver het algemeen plaatselijk t des ochtends nevel en mist. Hier l en daar motregen. „„Vandaag: zon onder 16.33 uur Maan onder 18.40 uur. op 10.42 uur. H.M. KONINGIN Juliana is zondag per fiets ter kerke in Baarn gegaan, daarmee zich scharende in de rij van diegenen, die wel begrip hebben voor het zondagsrijverbod. Uiteraard had Zij wel ontheffing van dit verbod. Een voorbeeld ter navolging derhal ve. Radio-Caïro heeft melding gemaakt van de arrestatie van hoge religieuze leiders en een aantal Iraakse officie ren. De Iraakse premier, generaal Noeri al Said, had de arrestatie be volen van de religieuze leiders, onder wie Sjeik Sahrawardi en Sjeik El Rawi van de Sjia-sekte. De gearres teerde officieren hadden geprotesteerd tegen het tanken van Britse vliegtui gen op het vliegveld Habannija tijdens de Brits-Franse operaties tegen Egyp te. De officieren waren geïnterneerd in een kamp bij de Iraaks-Turkse grens, aldus radio-Caïro. De regering van Israël heeft, naar Agence France Presse uit Tel Aviv meldt, in principe besloten tot de aanleg van een nieuwe haven tussen Tel Aviv en Gaza en wel te Eshdut Yam. Dit zou de haven voor Jeruza lem aan de Middellandse Zee worden. Die haven zou ook een uitgangspunt voor de ontworpen oliebuisleiding kun nen worden. In bevoegde kringen te Tel Aviv wees men er op, dat de plan nen voor de aanleg van deze haven van Israëlisch-Amerikaansê oorsprong zijn. Ghome-Iskenderum Gisteren zijn besprekingen begonnen tussen Turkse en Perzische deskundi gen over de mogelijkheid van de aan leg van een buisleiding, waardoor de in het gebied van Ghome, nabij Tehe ran, gewonnen olie rechtstreeks naar de haven Iskenderum aan de Middel landse Zee vervoerd zal kunnen wor den, zo meldt het officieuze blad „Za- eer". Deze olielciding zou een lengte van ongeveer 2.000 km krijgen. Bij L. Smit en Co's. Internationale Sleepdienst te Rotterdam en Svitsers Bjernings-Entreprise te Kopenhagen is van de UNO het verzoek binnen gekomen een team van experts naar Egypte te sturen. Vandaag vertrekt reeds een door de UNO gecharterd vliegtuig van Schiphol met de Deense en Nederlandse experts via Athene naar Egypte. Na mgr. Bossilkoff, bisschop van Nicopoli, die de communisten in 1952 ter dood veroordeelden, en mgr. Ro mano Romanoff, apostolisch vicaris van Sophia, verblijft thans ook de laatste bisschop, mgr. Cyrillus Kur- teff, in gevangenschap. Over zijn ver blijfplaats is niets bekend. Mgr. Kur- teff, apostolisch Exarch voor de ge ünieerde Bulgaren der Byzantijnse Ritus, genoot tot nu toe nog een vol ledige vrijheid, daar de kerkvervol ging in Bulgarije zich jarenlang al leen concentreerde op de gemeenten van de Westerse Ritus. Wel werd de bisschop in 1952 uit zijn bisschoppe lijk paleis gezet en verbleef hij in een huis naast de kathedraal van Sophia. Zijn armoede gold als spreek woordelijk De Britse minister van buitenlandse zaken Selwin Lloyd, heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britse en de Franse rege ring tot de conclusie zijn ge komen, dat de terugtrekking van de Brits-Franse strijd krachten uil het gebied van Port Said thans zonder ver wijl kan Morden uitgevoerd. De twee regeringen hebben de bevelhebber van de verbonden strijdkrachten, generaal Keight- ley, bevel gegeven met de bevel hebber van de strijdkrachten van de Verenigde Naties, gene raal Burns, overleg te plegen over een tijdschema voor de al gehele terugtrekking met in achtneming van de betrokken militaire en praktische vraag stukken. In diplomatieke kringen te Londen werd vernomen, dat de terugtrekking vóór Kerstmis kan zijn voltooid. Christian Pineau, de Franse minis ter van buitenlandse zaken, legde in de Nationale Vergadering te Parijs een soortgelijke verklaring af als zijn Britse ambtgenoot. Hammarskjoeld heeft aan generaal I Burns opdracht gegeven zodanige maatregelen te treffen, dat de UNO- politiemacht half december de ver- 1 antwoordelijkheid voor haar taak in I -nnjflCf q Hpppmhpr in het Midden-Oosten volledig op zich zonaag, y aecemoer, m, kan nemen. De bevelhebber van het politieleger van de Verenigde Naties is verzocht zich verantwoordelijk te stellen voor de veiligheid van Franse en Britse bergingseenheden, die ter beschik king van de Verenigde Naties staan, aldus Lloyd. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft zich hiermee akkoord verklaard. ren op basis van de zes beginselen, die op 13 oktober door de Veilig heidsraad zijn goedgekeurd. Deze beginselen waren: 1. Het kanaal moet zonder discri minatie ter beschikking staan van de scheepvaart. 2. De soevereiniteit van Egypte moet worden geëerbiedigd. 3. Het beheer van het kanaal moet los staan van de politiek van welk land ook. 4. De wijze van het vaststellen van tolgelden moet worden geregeld in overleg tussen Egypte en de gebrui kers. 5. Een redelijk deel van de gelden moet worden besteed voor de ontwik keling van het kanaal. 6. De geschillen moeten worden ge regeld door arbitrage. In de Staatscourant van gis teren is een beschikking gepu bliceerd van de minister van Economische Zaken, waarbij het verbod tot het gebruik van benzine als brandstof voor mo torrijtuigen op zondag wordt uitgebreid tot alle aardoliepro- dukten. Deze uitbreiding van het zondagsrijverbod gaat a.s. i Het „anti-communistische i Front van Indonesië" heeft gis- tsraet moet ook terug...teren een verklaring uitgegeven va°nvedre 'Ke*™8 T het®6 M^n-naar aanleiding van het aftre- Oosten herhaalde Lloyd, dat zijn re- j den van dr. Hatta, waarin er bij gering van oordeel is, dat Israël zich; premier Ali Sastroamidjojo op van Egyptisch grondgebied zal terug- 1 J J 1 trekken. „Wat de strook van Gaza aan gaat, ons inziens dient Israël zich daaruit ook terug te trekken en dient de strook onder verant woordelijkheid van de Verenigde Naties te vallen." Of Israël dit inderdaad van plan is, valt intussen ernstig te betwijfelen. Want gisteren hebben de Israëlische autoriteiten alle transacties met Egyptisch geld in de zone van Gaza verboden. Het Israëlische geld is nu het enige officiële betaalmiddel. De wisselkoers is ten gunste van het Is raëlische pond gewijzigd. Waarnemers zien in deze maatre gel een stap in de richting van inlij ving van de strook van Gaza bij Is raël. wordt aangedrongen het man daat van de coalitie-regering aan de president terug te geven. Volgens deze verklaring is de rege ring er niet in geslaagd de eenheid van het Indonesische volk te bereiken en heeft zij gefaald in de strijd tegen de corruptie. Het nationalistische blad ..Suluh In donesia" citeert echter president Soe- karno, die heeft gezegd, „dat er geen conflict bestaat tussen hem en Hatta". In een nota aan de regering heb ben de chefs-staf van de Indonesische strijdkrachten verzocht onmiddellijke verbetering te brengen in de toestand, zowel in het leger „als op ander ter rein". Toekomst van het] Nieuwe Opstand leffnnnl kanaal Ook over de toekomst van het ka naal heeft Lloyd gesproken. Hij zei. dat Hammarskjoeld zo spoedig mo gelijk onderhandelingen zal bevorde- Om aan de moeilijkheden van auto rijdende toeristen in Frankrijk tege moet te komen, heeft de Franse rege ring een voorlopig systeem van ben zinetoewijzing voor hen ingesteld. Iedere toerist dient, om zich van benzinebonnen te verzekeren, van de plaats van grensovergang af te rijden naar de dichtsbijzijnde prefectuur, de Franse provinciale griffie, waar hem. om zijn einddoel te bereiken, voldoen de benzinebonnen zullen worden ver strekt. Men werkt met grote spoed aan een eenvoudiger systeem om toeristen aan benzinebonnen te helpen. Dit systeem zal. naar verwacht wordt, vóór de Kerstdagen in kannen en kruiken zijn. De Griekse premier, Konstantine Karamanlis, en zijn minister van bui tenlandse zaken, Evangelos Averoff, worden vandaag te Belgrado ver wacht voor besprekingen met maar schalk Tito en andere Zuidslavische leiders. Volgens Griekse diplomatieke krin gen zal o.m. gesproken worden over het Balkanverdrag tussen Grieken land, Zuid-Slavië en Turkije, dat reeds meer dan een jaar vrijwel een dode letter is, als gevolg van het geschil om Cyprus. Vorige week verklaarde Karaman lis nog in het Griekse parlement.dat het „nutteloos" zou zijn het verdrag nieuw leven in te blazen, zolang de kwestie-Cyprus niet is opgelost. Waarnemers te Londen hebben ech ter de indruk, dat de betrokken lan den Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije met het oog op de ge beurtenissen in het Midden-Oosten, met name de ontwikkeling in Syrië! graag een oplossing voor de moeilijk^ heden willen vinden. De jongste gebeurtenissen hebben nl. de noodzaak aangetoond, om van Cyprus een hechte basis te maken. De Grieken en Turken zouden deze me ning delen. Roemenië heelt erin toegestemd, dat Sovjet-troepen op Roemeens grondge bied gelegerd blijven, aldus een door radio-Moskou uitgezonden communi qué, na besprekingen op het hoogste niveau tussen Roemenië en de Sovjet- Unie in het Kremlin. Beide afvaardigingen beschouwden het raadzaam de legering van Russi sche soldaten in Roemenië voort te zetten, maar er zal nog wel verder over deze kwestie worden gesproken. De handel tussen beide landen zal worden uitgebreid en bepaalde schul den van Roemenië aan de Sovjet-Unie zullen worden uitgesteld. De Russische hulp aan de Arabische staten heeft de verontwaardiging van vele Israëlieten gewekt en le den van de Joodse studentenver eniging hebben dan ook betogingen gehouden voor het hoofdkwartier van de Verenigde Naties. Zij reik ten pamfletten uit, waarin drie eisen waren vervat: Israels soeve reiniteit over een ongeschonden staat, neutralisering van het schier eiland Sinai en een aandeel in de controle over het Suezkanaal. De New Yorkse politie greep pas in, toen de studenten trachtten een Russische vlag te verbranden. Op de foto ziet men twee studenten, die de Russische partijsecretaris Kroes- tjev en de Egyptische president Nasser verbeelden, terwijl hun me ning over de Ver. Naties niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. Volgens door Hongaarse vluch telingen ontvangen berichten zijn 1.500 studenten van de stad Saros- patak, in het noordoosten van Hongarije, tegen de Sovjettroepen in opstand gekomen. Zij zouden zich van het stadhuis en de voor naamste gebouwen hebben mees ter gemaakt. Sarospatak is een oude universiteits stad en het belangrijkste centrum voor Calvinistisch onderricht in Hongarije. Volgens te Wenen ontvangen berich ten worden Hongaren, van wie men vermoedt dat zij Kadars regime vij andig gezind zijn, 's nachts in Boeda pest gearresteerd. Het totale aantal vluchtelingen is gisterenavond met 2900 nieuw aange- komenen tot 109.600 gestegen, van wie tot nu toe 35.294 buiten Oostenrijk onderdak zijn gebracht. Boycot uitwisseling De Verenigde Staten hebben, in verband met het Sovjetrussische op treden in Hongarije, besloten de uit wisseling van verscheidene groepen met de Sovjet-Unie, welke de steun van de Amerikaanse regering had, voorlopig niet te laten doorgaan. Dit betekent o.m.. dat de Verenigde Staten, in tegenstelling tot de plan nen, niet zullen deelnemen aan de Moskouse handelsbeurs in de komen de zomer. De uitwisseling van onge veer tien groepen gaat door de maat regel voorlopig niet door. Het Russische blad „Izwestia" heeft in zijn editie van zondag geschreven, dat „kapitalistische slavenhandelaren" onder de Hongaarse vluchtelingen in het westen militairen ronselen voor het vreemdelingenlegioen, dan seressen voor nachtclubs, mijn werkers ter vervanging van na de ramp te Marcinelle wegge lopen Italiaanse mijnwerkers in België, agenten voor de West- duitse spionagediensten en goedkope werkkrachten voor Zuid-Amerika, Cartada en Australië „waar hen een sla venleven wacht...." „Het door de burgerlijke pro paganda. beloofde paradijs is in feite een concentratiekamp, waar honger en epidemieën heersen", aldus het blad. Verder beschuldigde de „Iz westia" de Oostenrijkers ervan de steeds talrijker wordende Hongaren, die naar hun land willen terugkeren, niet toe te staan de grens weer te over schrijden.

de Stem | 1956 | | pagina 1