Technische school Hulst vierde gouden feest .Brieven en Notulenboek Grindweg Stoppeldijk', wordt opengeslagen Raad van Sas van Gent verleende subsidies Moderne inrichting met vooruitstrevende methoden Een aquarium als cadeau Zeeuw hield inleiding op bodem verzorgingsdag NFO GOES MISTE BIJNA DE BUS! Wel oudniet verouderd! Tollen moesten alle kosten dekken RONSONOL DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 3 DECEMBER 1956 Over bladvoeding TELEFUNKEH Hoogwaterstanden Het Zeeuwsch-Vlaamse tand een eeuw geleden HALF UUR GAANS Gemeentebegroting goedgekeurd Om vijf voor twaalf redde de raad haar Priesterwijding bij de paters Assumptionisten Twee ongelukken te Halsteren ZEEUWSCH- VLAANDEREN De Sint bezocht de stad Zuid-Beveland GOES Burgerlijke stand AGENDA Vandaag Morgen wir Zaterdag heeft de katholieke Technische School „St. Bernardus" te Hulst op feestelijke wijze en onder grote belangstelling het 50-jarig be staan gevierd. Bij die gelegenheid is uit velerlei omstandigheden ge bleken wat al vaak ook in woorden is geuit vanzelfsprekend bij dit jubileum eveneens dat deze technische school een voorbeeld mag heten als het gaat om vooruitstrevende onderwijsmethoden en een goede geest. Dat de school is blijven leven in de harten van wel allen, die er hun vorming kregen bewees het feit dat er talrijke oud-leerlingen waren, waaronder inderdaad oude oud-leerlingen en waaronder ook oudere scholieren die thans elders in het land aan een technische school leraar zijn of het intussen in enkele gevallen reeds tot directeur van zo'n school gebracht hebben. Nadat 's morgens in de Basiliek een plechtige H. Mis uit dankbaar heid was opgedragen verzamelden zich de vele gasten in de hal van het gebouw, waar namens de oud-leerlin gen een huldeblijk werd aangeboden. Het was een bronzen gedenkplaat die dichtbij de gedenksteen die bij het 25-jarig jubileum in 1931 is aan gebracht in de wand van de hal is bevestigd. Daarop worden de namen van de stichters van de school ver meld, waarmee hen hulde wordt ge bracht. De plaat werd onthuld door de heer J. van Waesberghe, zoon van de voorzitter van het eerste school bestuur en eigenlijke initiatiefnemer, de toenmalige burgemeester F. van Waesberghe. Tevoren had de heer M. van Kerk- voort, oud-leerling en thar.s leraar aan de technische school te Terneu- zen, de hulde en de dankbaarheid welke ons geslacht verschuldigd is je- de oprichters van de school, treffend onder woorden gebracht. Ook huldig de hij het tegenwoordige bestuur, de directeur en leraren, die de school hebben gemaakt tot wat ze nu is: een hoogst moderne onderwijsinstelling, uitgerust met wat de huidige markt aan machines en gereedschappen te bieden heeft. Na de onthulling wijdde de voor zitter van het schoolbestuur, de heer B. A, Th. M. Truffino, enkele gevoel volle woorden aan de eerste directeur van de school, de 821jarige heer Bur gers, die helaas wegens het overlijden van zijn vrouw het jubinleum niet kor. bijwonen. Nieuw gebouw dringend nodig 's Middags werd een receptie ge houden, tijdens welke door velen onder woorden werd gebracht welk een belangrijke plaats de Hulsterse Technische School heeft veroverd. De heer J. v. d. Waeter, voorzitter van het feestcomité, kon er talrijke gasten verwelkomen: de heer H. P. A. Kneepkens, adjunct-ir.specteur van het N.O., die de minister van O.K.W. vertegenwoordigde, deken A. Koop- mans, burgemeester en wethouders, vertegenwoordigers van de gemeenten Graauw en St. Jansteen en vele an deren. Hij memoreerde dat de school de eerste ambachtsschool beneden de Westerschelde was. Namens de le raren bood hij het bestuur een fraaie ets aan. Een daverend applaus oogstte de leerling Richard v. d. Lavoir zo te zien wel de kleinste van de school, maar geenszins de minst dappere: hü stak namens alle leerlingen een klin kende speech af om het door hem zelf vervaardigde jubileumgeschenk (Advertentie) aan te bieden een buitengewoon fraai tropisch aquarium, dat de schoolhal siert en daar een bijzonder levendig cachet aan geeft. De voorzitter, de heer Truffino, zet in zijn jubileumtoespraak, dat het bestuur getroffen is door de grote belangstelling. Hij schilderde de om standigheden van de school rond 1906, toen de school gesticht werd, een tijd van niet alleen grote technische ont wikkeling, maar ook van sociale ver anderingen, een tijd van evolutie en spanning. De heer Truffino lichtte het stre ven van het bestuur toe, daaraan <?n- middellijk vastknopend wat een zich steeds aanpassend en „bij" blijvend onderwijs vereist: beter outillage in een groter en moderner ruimte. Een nieuwe school dus. Ter verwezenlij king daarvan riep hij de medewer king van het ministerie in. De heer Kneepkens die namens de minster gelukwensen aanbood, roem de de sfeer van vriendschap, gastvrij heid en vreugde van de school, bij zondere hulde brengend aan de di recteur, de heer Th. Winnubst, onder wiens leiding een stroom van onder wijsvernieuwingen is doorgevoerd. Thans is de driejarige cursus weer ingevoerd. Bij het overwinnen dei- voorkomende moeilijkheden zegde hij zijn steun toe, er echter meteen op wijzend, dat het probleem: een nieuw gebouw, niet zo erg eenvoudig is, in tegendeel. Voor kerk en parochie Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester A. L. S. Lockefeer, die de strijd om een r.ieuw schoolgebouw meestreed, door erop te wijzen, dat de regering voor deze streek wel eens iets extra's mag doen. De grond is al gekocht. Deken A. Koopmans dankte direc teur en leraren voor wat zij voor de vorming van de jeugd deden voor al de beide godsdienstleraren en bovendien bracht hij de jubilerende school dank voor het vele. dat ze voor de kerk en de parochie heeft gedaan. Vervolgens sprak een vertegen woordiger van de Stichting Instituut Technisch Onderwijs, de heer C. J. Buurman namens 't Leerlingenstelsel Zeeland, de heer Oosthoek namens de Stichting Vakopleiding Auto. en Motorrijwiclbedrijf, wethouder J. Blommaert van St. Jansteen, de heer C. van Steenderen, directeur van de Nijverheidsschool te Waalwijk, na mens de r.-k. Vereniging van Leer krachten bij het N.O. en de hee» I. Lar.su, oud-Clingenaar, oud-leerling, oud-leraar en nu directeur van de Technische school dr. Poels te Nijme gen. Hij bracht tevens de gelukwen sen over van de oud-directeur, de heer M. Burgers. Tenslotte kwam de directeur, de heer Winnubst aan het woord, die memoreerde hoe de school in 1906 met 31 leerlingen, die in een van de drie vakken werden onderwezen, startte. De derde cursus schilderen, moest in 1922 worden beëindigd. In 1943 kwam er een textielopleiding bij en de heer Winnubst dankte de di recties van de grote textielbedrijven in de streek voor hun hulp daarbij. In 1950 werd de opleiding tot auto monteur beëindigd wegens centrali satie daarvan en in 1951 werd de on derwijsvernieuwing ingevoerd. Nu is weer de driejarige cursus begonnen. Na afloop van deze receptie bleven de genodigden in de Koning van En geland bijeen, waar het feest verder ongedwongen werd voortgezet. Op de bodemverzorgingsdag die te Utrecht gehouden is door de Neder landse Fruittelers Organisatie is o.a. het woord gevoerd door een fruitte ler van Noord-Beveland, de heer C.P. Zuydweg, die gesproken heeft over (Advertentie) zijn ervaringen met bladvoeding. Het toedienen van bepaalde voor de vruchtbomen noodzakelijke voedings elementen door middel van bespui tingen op het blad, is een methode van plantvoeding die, volgens deze inleider, in Nederland nog niet alge meen gebruikelijk is. doch op Noord- Beveland wel tamelijk veel wordt toegepast. In de fruitteelt is men er daar in 1950 mee begonnen en in de laatste jaren neemt daar ook in de landbouw het toedienen van stikstof volgens deze methode hand over hand toe. Op Noord-Beveland gaven vol gens deze spreker, de bedrijven waar gedurende een aantal jaren geregeld deze methode was toegepast, een vol le, zelfs een zeer goede oogst, ter wijl de bedrijven waar dit niet gebeur, de een kleine oogst opleverden. (Advertentie) Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag d december, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 4.06 en 16.22 uur; te Terneuzen om 3,27 en 15.42 uur en te Vlissingen om 2.56 en 15.13 uur. Vooral in deze dagen is een plotselinge ontmoeting met mensen van een eeuw geleden bijna een verademing. Het Is b(jna met een beetje heimwee, dat men in de geest terugkeert naar een tijd waarin Terneuzen voor een Hulstenaar verder was dan thans Marseille (om maar eens een zij straat te noemen) en waarin het land boven de Westerschelde een Zeeuwsch-Vlaming voorkwam als een gebied dat geheimzinniger en onbeken der moest zijn dan ons, In deze tijd, de Zuidpool toeschijnt! In die tijd, zo ongeveer een eeuw geleden, waarin we door het toevallig onder onze ogen gekomen zijnde „Brieven- en notulenboek Grindweg Stop peldijk" wat rondgeneusd hebben, hield de wereld aan de einder op en bij de Schelde begon de eeuwigheid. In die tijd kon het gebeuren dat een onder aan een dijk in het Zeeuwsch-Vlaamse polderland wonend oud vrouwtje, dat in haar familie een dienstplichtig soldaat had, plotseling haar uuisje uit kwam omdat er boven op de dijk waarempci een militair liep. Ecu soldaat „Soldaat!" riep ze. „Man van w(jd Hoe gaat 't onze Nulles?" Want ze redeneerde onbewust: onze Nulles is wijd en deze soldaat kómt van wijd, dus die kennen elkaar. netjes over in het notulenboek. Car bonpapier was onbekend en trouwens ook onnodig, want er was tijd genoeg om een afschrift van al die documen ten te maken, compleet met steeds weer die hele naam van de commis sie en met alle fraaie krullen en dik- en dunne sierletters. Die commissie bestond uit een aan tal heren, wier namen geen onbeken de klank hebben en wier nazaten in vele gevallen nog in de streek wonen. Het waren Emanuel J.F.P.J. Vo gelvanger, Alphonsus G.V. Hombach, Judocus Mei, Charles C.P. Picrssens, mr. Fréderik van Deinse, Josephus A. van Heteren, August P. van Waes berghe. Johannes Vereecken, Willem P. Staal. Philippus P. Th. Pierssens, Ludovicus J. F. van Wesberghe en Willem Seydlitz, die respectievelijk door de polders Stoppeldijk, Willem III, Lamswaarde c.a. en Groot Cam- bron, en door de gemeenten Stoppel dijk en Hulst gecommitteerd waren om die weg aan te leggen. Het typeert de gemoedelijke, ge ruste, ja naar onze begrippen geza pige sfeer, die we ook in dat notulen boek aantroffen. Daarin kan men al les terugvinden over de aanleg van de grindweg naar Stoppeldijk. De se cretarissen van de „Commissie ter bevordering en aanleg van een grind weg vanaf de weg van het Zaamslag- se Veer door de polder Willem III, langs de Veerstraat, de Zuiddijk en de Havenpolder naar de provinciale weg van Hulst naar Walsoorden, met een zijtak naar Rapenburg" hadden alle tijd. Dat blijkt trouwens al uit de lintwormige naam van de commissie. Ze schreven alle brieven, aan de be sturen van gemeenten en polders, van provincie en instellingen, en ook die aan Zijne Majesteit de Koning der Nederlanden (om subsidie en la ter om verlenging van het tolrecht) Elke aansteker een betere aansteker met: De nieuwe de zuiverste, de zuinigste ftanstekerbenzine in fles of bus f 1.20 Een Ronson produkt 1 Met een voorstel tot machtiging I van burgemeester en wethouders voor het jaar 1957 tot het aangaan van j een of meer kasgeldleningen tot een 1 gezamenlijk bedrag van 500.000. ging de raad akkoord. Daarna wer den de volgende verzoekschriften om subsidies uit de gemeentekas goed gekeurd: de katholieke stichting ter verzorging van de Mater Amabilis- scholen in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen 14,per jaar voor de in de gemeente woonachtige leerlingen, het gemeentebestuur van Middelburg voor leerlingen afkomstig uit de gemeente Sas van Gent, die de opleiding van kleuterleidster volgen aan de rijkskweekschool een bedrag van 150,per leerling per jaar; de ,,Sasse Kunstkring" 100,in- plaats van de gevraagde 150,en de katholieke nationale bond EHBO, afd. Sas van Gent 300, Het verzoekschrift van het bestuur van het St.-Michaëlklooster om een subsidie van 800,— als bijdrage tot instandhouding van het kleuterver- blijf „Zonnehuisje" werd afgewezen met 6 tegen 5 stemmen. Voorstellen tot vaststelling van een nieuwe ver ordening op de heffing van keurlonen in de gemeenten Sas van Gent, West- Naar aller gevoelen zou de Goese x'aad, die bijeengeroepen was op een agenda van drie punten, in ennkele minuten gereed zijn geweest. Het kwam anders uit want de debatten om de Goese stadsbusdienst me rendeels achter gesloten deuren ge voerd namen uren in beslag. Het raadsstuk omtrent deze kwestie was een steeds meer voorkomende onhebbelijkheid aan de pers ont houden, maar ter vergadering bleek, dat de ondernemer een extra subsidie had gevraagd en de meerderheid van B. en W. daar geen idee in had, wat betekende, dat de busdienst niet lan ger op de been en de baan zou blij ven. Een minderheid in B. en W., wethouder Bouwman, wilde gedurende twee jaar f 125 extra subsidie per maand geven aan de exploitant, de heer Tissing. wat neerkomt op f 3000 totaal en dan was er nog een tussen voorstel van de financiële commissie, om dit gedurende één jaar te doen. Bij de bespreking kwam al spoedig aan het licht dat de raadsleden het zouden betreuren, wanneer de bu» ver dween. speciaal voor de bejaarden en gebrekkigen. De heer Van Riesen (VVD) wees op de grote stapel adhesiebetuigingen, die was binnengekomen, ook uit Kloc- tinge, H(j wilde daarom tot hilari teit van de vergadering genoemde buurgemeente voorstellen ook een sub sidiesteentje bij te dragen. De heer Vroome (KVP) zou het zeer betreuren, als de bus moest verdwij nen en de heer Polderman (CH) stem de daarmee in, wijzende op de groei van Goes. De heer Heyboer (CH) wil de controle. Wethouder Bouman licht te het minderheidsvoorstel van B. en W. toe. Tegen middernacht werd dit door B. en W. overgenomen en door de raad m.a.s. aanvaard. Het verzoek van de boekhandelaren hun zaken woensdagmiddag 5 dec. a s. geopend te mogen houden, werd z.h.s. aan vaard. Bij de aanvang der vergadering werd de heer J. Laport. (AR-vacature van drs. J. J. Knibbel als raadslid beëdigd. dorpe en Philippine, alsmede samen werking met de keuringsdiensten van Terneuzen en Hoek en regeling van een verdeling van de kosten van de keuringsarts en hulpkeurmeester over de verschillende keuringskringen wer den zonder stemming aangenomen. Ook met de voorstellen tot vaststel ling van de instructie voor de direc teur veearts en de hulpkeurmeester van de vleeskeuringsdienst „Sas van Gent" ging de raad akkoord. Met het verzoekschrift van het be stuur van de bijzondere r.-k. lagere school „St.-Petrus" te Sas van Gent, Zandstraat, voor aanschaffing van nieuw meubilair, een elektrische boenmachine en een nieuwe methode voor het verkeersonderwijs ging de raad akkoord. Het voorstel tot hef fing van gelden voor het hebben van een standplaats met een woonwagen of een ligplaats met een woonschip binnen de gemeente Sas van Gent werd goedgekeurd en wel tegen het staangeld van 1,50 per week en 30,per kalenderjaar, terwijl het voorstel tot vaststelling van een vor dering op de lijkschouwingsdienst der gemeente en tot heffing en invorde ren van rechten wegens het doen schouwen van lijken in de gemeente voor 10,per lijkschouwing werd goedgekeurd. Het voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bouwkas van Nederland se Gemeenten voor het jaar 1957 werd aangenomen. De vaststelling van de begroting van de stichting „Het Sasse Zwem bad" voor 1957 gaf een nadelig sal do Van 15950,Ook met de vast stelling van de gemeentelijke instel ling voor sociale zorg voor 1957 was de raad akkoord. Daarna kwam de gemeentebegroting voor 1957 aan de orde. Na de nodige vragen door de raadsleden en uitleg van de voorzit ter werd ook de begroting, welke werd gesloten met een batig slot ge wone dienst van 7255,46 en onvoor zien van 8820,aangenomen. De heer Bochstael sprak zijn waardering uit voor de keurige wijze waarop de begroting door b. en w. was samen gesteld en bracht ook nog enkele an dere punten naar voren o.a. 't ouden van dagentehuis, dat hij ook gaarne in de toekomst in vervulling zou wil len zien gaan. Ook de heer De Groff sprak waarderende woorden over de samenstelling van de gemeentebe groting en ook zijn zienswijze was o.a. om in de toekomst een tehuis voor ouden van dagen te zien ver rijzen. ten. Anders kostte het meer. Een hele tabel voorzag in alle voor komende gevallen. Ieder wist waar aan hij zich te houden had en beetje bij beetje druppelde het geld. dat de provincie voorgeschoten had, weer binnen. Niet erg snel overigens, want later moest men bij de Kroon ver lenging van tolrecht aanvragen. Het verkeer scheen dus niet bijster druk te zijn geweest. Er kwamen nog geen Belgen om boter en er ging niemand over die toch zo fraaie nieuwe grind weg een eindje rijden, want het toe risme moest nog uitgevonden worden en wie niet noodzakelijk op reis moest wel, die bleef op eigen erf, waar de horizon even wijd is als waar ook.... (Advertentie). Onbruikbaar Nodig was het wel. Want in het verzoek aan het provinciaal bestuur om een renteloos voorschot van 32.680.— wordt uiteengezet, welke voordeicn er aan verbonden zijn, als die weg eens begrind zal zijn; het neusje van de zalm Ten eerste een verkorting van de weg van Hulst naar Terneuzen van bijna een half uur gaans", hetgeen dus van belang is voor de passagiers van de stoom bootveerdienst op Vlissingen. Ten tweede zal er een kortst mogelijke verbinding zijn tussen de Landen van Hulst cn Axel. Ten derde is er dan aansluiting op de provinciale weg naar Walsoorden, waardoor men die haven kan bezigen voor de verzen ding van landbouwvoortbrengselen, vooral in het ongunstig jaargetijde wanneer (het is overbekend) de we gen die de commissie wenst begrind te zien, als 't ware geheel onbruik baar zijn. En ga nu eens na, moderne kilo- meterverslindende benzinemens van deze tijd: in 1863, toen men een grindweg het modernste comfort op verkeersgebied achtte, praatte men van ,,als het ware geheel onbruik- i bare" wegen. Wat moet dat wel ge weest zijn Niet meer dan een karre- I spoor door modderige bry. De commissie haalde ook nog het voordeel aan van een vereniging van Stoppeldijk met de provinciale weg, hetgeen voor de bouw van een kerk en enkele nieuwe huizen van veel belang moest worden geacht. Geen wonder, dat de provincie voor al die argumenten zwichtte en het geld op tafel legde; voor die tijd een enorm kapitaal. Maar ook de belang hebbenden deden hun best. Want de Stoppeldijkpolder betaalde maar liefst f 819,21, de Willem III-polder f.150,-. de Lamswaarde c.a. 125,de Groot Cambron 80.de eigenaar van de Meestoof Stoomzigl 75.en de gemeenten Stoppeldijk en Hulst resp. 300.— en 100.—. De tollen Dat was in totaal een dikke zes tienhonderd gulden. De rest moest ko men uit... tolheffing. De volgende stap was dus tolrechten te verkrygen om de rente en aflossing van de aan- legkosten er, cent voor cent, weer uit te krijgen. En kwamen twee tollen, echter verdeeld over drie verschillen de tolbomen, een met één en een met twee bijbomen. Ze stonden aan de Kraai, ,,bij Burm", zoals de tolver ordening zegt, bij de zijtak naar Ra penburg en bij Stoppeldijkveer. Wie daar passeerde moest betalen oftewel in goed Zeeuwsch-Vlaams: lammeren. En hoe Voor een lospaard of muil ezel anderhalve tot vier en een halve cent, al naar gelang welke tol het betrof, een kudde schapen, van niet meer dan 50 stuks, kostte wel een kwartje bij iedere tolboom, elke bok, geit of voor een kar gespannen hond moest een halve of een hele cent op brengen. Ook de diligence en de postwagen moesten er passeren en de tolhouder deed de boom niet open alvorens hij drie cn een halve of negen cent had gekregen, als er tenminste niet meer dan zes personen in die diligence za- V Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal op zaterdag 8 december in de kapel var. het kloos ter van de paters assumptionisten te Bergeijk 't Hof het H. Priesterschap toedienen aan de fraters Berthold de Kruyff, Antonius Timmermans, Sta nislaus van de Berk. Damiaar. van der Zanden. Petrus Moors. Stephan Saerens, Antonius Gauthier en Jozef Moonen. allen van de Congregatie van de paters assumptionisten. Op de provinciale weg Halsteren steenbergen onder Klutsdorp had een tweetal ongelukken plaats waarbij de schade gelukkig beperkt bleef tot materiële. Beide ongelukken hadden ongeveer op dezelfde wijze plaats. Allereerst botste J. A. uit Breda ach terop J. H. uit Gouda toen eerstge noemde achterom keek of hij de Bre- danaar in kon halen. Gelukkig was de snelheid gering zodat slechts lich te materiële schade werd toegebracht aan beide voertuigen. Het tweede ongeluk gebeurde toen de bestuurder van de vrachtwagen van de fa. v. d. K„ uit Wouw de stilstaande tractoi "an de B. uit Lepelstraat in wild» halen. De vrachtwagenbestuurder had zich blijkbaar miskeken want in plaats van er langs, reed hij tegen de tractor. OPGERICHT 1714 De jaarlijkse intocht van St.-Nico- laas had helaas eveneens te lijden van het zondagsrijverbod. Anderen jaren zag men uit de gehelfe omtrek belang stellenden naar Hulst komen, maar ditmaal moest de Sint het doen met de verering van de Hulsterse jeugd. Maar die was dan ook weer ouder wets. Toen de Sint vanaf het station zijn rijtoer door de stad maakte, be geleid door de Kon. Stedelijke Har monie, werd de stoet die achter hem kwam steeds groter. Voorafgegaan door vier herauten en zijn eigen zwar te pieten, allemaal te paard, bereikte St.-Nicolaas de Markt, waar burge meester A. L. S. Lockefeer hem ver welkomde en waar ook de voorzitter van het St-Nicolaascomité. de heer Ant. Lockefeer, hem toesprak. Nadat de Sint zelf nog het woord gevoerd had, begon de tractatie van de jeugd, deze maal perfect georganiseerd en wel zó. dat vooral de kleinsten kans kregen hun deel te bemachtigen. Graauw GEVAARLIJKE WEGEN Dat onze polderwegen onder deze weersomstandigheden geen eldorado voor automobilsten zijn. ondervond de heer B. van Terhole. die door de van Alsteinpolder reed en de weg afgleed aan de rechterkant. Bij de poging om de wagen weer op het rechte spoor te brengen, maakte de auto zo'n slipper, dat deze kantelde en met de wielen omhoog in de sloot kwam te liggen. De bestuurder, die alleen in de wa gen zat, bracht het er gelukkig, zonder letsel af. maar de wagen liep aanzien lijke schade op. Er kwam een kraan wagen aan te pas om het geval de weg op te brengen en naar de garage te slepen. Koet vacht NIEUW HOOFD DER R.-K. JONGENSSCHOOL. Met ingang van 1 november ls aan de heer C.C. de Volder eervol ont slag verleend als hoofd van de lage re school alhier. Als opvolger werd door het schoolbestuur benoemd de heer Jos. Geerards, die reeds vele jaren onderwijzer is aan deze school. WINKELACTIE LOOPT AF De winkelactie van de plaatselijke winkeliersvereniging loopt ten einde. Het is de laatste week. Als slot van deze actie zal op 8 en 9 december een cabaretgezelschap twee mogelijk drie bonte avonden verzorgen in het pa tronaat. De door de winkeliers afge geven bonnetjes gelden als toegang voor deze avonden, tenminste indien de kaart volgeplakt is. Brand De brandweer werd geal- larmeerd voor een brand in garage Cito in de Eikenlaan. Eer ze echter gearriveerd was, had men reeds met eigen middelen het vuur bedwongen. Ossenisse N.K.L.B. VERGADERDE In café L. Hermans kwam de plaatselijke afdeling der NKLB in vergadering bijeen. Nadat zaken van meer huishoude lijke aard waren besproken hield de bondsbestuurder Vink een inleiding over de Landbouwarbeidswet, welke dit jaar in juni van kracht geworden is. Na de voorgeschiedenis te hebben geschetst, gaf hij een overzicht van de voornaamste bepalingen, welke van ingrijpende aard zijn: zoals de beperking van kinderarbeid, de cu mulatiebepalingen en de regeling van arbeids- en rusttijden. Walsoorden ONGEVALLEN BIJ BIETEN VERLADEN Er gebeuren de laatste dagen ver schillende ongevallen bij de bieten- verlading aan de haven te Walsoor den. Gelukkig zijn ze nog steeds van minder ernstige aard geweest. De schipper van het schip „Aiwa II" kreeg de kraanhaak tegen het hoofd. Het kwam zodanig aan, dat medische hulp noodzakelijk bleek. Een der knechten van het schip „Maria' kreeg een andermaal een dergelijke haak tegon het hoofd en werd gewond. Het laden en lossen met kranen in de late namiddag begint gevaarlijk te worden, wanneer dit zonder goede verlichting gebeurt. EINDE BIETENCAMPAGNE De bietencampagne, die een aparte drukte met zich brengt gaat medio december teneinde lopen, althans wanneer de weersomstandigheden enigszins meewerken. Voor de coöp. fabriek Sas van Gent zullen nog on geveer 4,5 millioen kg bieten onze haven moeten passeren. Honbenisse DUBBELE BOTSING De vrachtauto van de firma S. kwam van richting Kuitaart naar Kloosterzande gereden. Een klein eindje buiten Kuitaart moest hij een tractor met een wagen bieten passe ren, doch daar er van tegenoverge stelde richting een vrachtauto van de melkfabriek te Kloosterzande kwam. moest S. afremmen en door de glad heid van de weg begon de vrachtauto te glijden en reed tegen de auto van de melkfabriek. Om alles nog wat in gewikkelder te maken reed er ook nog een luxe auto op de gebotste wagens. Gelukkig liep alles met materiële schade af. 's Avonds gebeurde op bijna de zelfde plaats weer een ongeluk. Hierbij moest de bestuurder van een luxe auto plotseling remmen omdat ineens het silhouet van een onverlichte boeren wagen voor hem opdook. Door het plotseling remmen begon ook deze wagen van achter te glijden en botste op een auto, die van tegenovergestelde richting kwam. Beide auto's waren zwaar beschadigd. Ook hierbij liep het met materiële schade af. GEBOREN: Maria d.v. Q. v.d. Vrie en D. Nijsse; Albertus z.v. B. Warren en J. Schreuder; Louis z.v. A. Veld hof «en M. Kagenaar; Peter z.v. J. Sturm en J. v.d. Schraaf; Adrianus z.v. J. Brand en M. Bordui. HUWELIJKSAANGIFTEN: A. Hoo- gesteger, 26 j. en J. v. Hekken, 19 j.; L. Verhulst. 26 j. en J. Tamminga, 23 j.; J. van Willegen, 26 j. en D. Robijn, 27 j.; J. Langeraar, 34 j. en J. Aar- noudse, 31 j. GEHUWD: A. de Crom, 23 j. en A. van Stee, 23 j.; G, Haasdonk, 27 j. en M. Liplijn, 21 j.; W. van Zweden, 22 j. en M. v.d. Velde, 23 j. OVERLEDEN: J. Olivier, 58 j., echtg. van M. Schuite; L. Oele, 85 j., echtg. van M. Vermeule; G. Geschiere, 66 j., echtg. van P. v.d. Plassche; P. van Liere, 6 mnd., z.v. J. v. Liere en L. v.d. Dries. MEISJE LIEP HERSENSCHUDDING OP Zaterdagavond werd in de Ganze- poortstraat een dochtertje van de heer Steenhard uit de Marijkestraat aange reden door een auto, bestuurd door mej. B. Het meisje smakte van haar fiets en liep behalve wonden aan haar gezicht een hersenschudding" 8{7. De te hulp geroepen dokter liet haar jnaar de ouderlijke woning brengertr j 's-Heer Arendskerke „GEMEENTERAADSLID" De heer W. Wiskerke uit Nieuw- dorp. die onlangs werd benoemd t.ot hd van de gemeenteraad van 's Heer Arendskerke, heeft zijn benoeming niet aangenomen. COLLECTE VOOR HONGARIJE De collecte voor de Hongaarse vluchtelingen heeft te 's Heer Arends kerke f 1639,40 opgebracht. BENOEMING Tot hoofdcommies, chef van de af deling financiën, onderwijs en per soneelszaken, ter gemeentesecretarie van Capelle a.d. ÏJssel is benoemd de heer J. J. Geldhof, thans werk zaam ter gemeentesecretarie van 's Heer Arendskerke. Hoedekenskerke RAADSVERGADERING Dinsdag 4 december des avonds 7.30 uur komt de gemeenteraad in open bare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: De voor stelling van een nieuw ambtenaren reglement; de vaststelling van de verordening op de havengelden; de benoeming van een lid van het bur gerlijk armbestuur; de onbewoon baarverklaring van 2 woningen A 136 en A 137; de vaststelling van de grondprijs in het nieuwe uitbreidings plan te Kwadendamme en de verkoop van een perceel grond. Rilland „BETSIE" De voetbalvereniging „Rillandia" gaf in de zaal Colpaart een uitvoering voor leden en donateurs. Voor een goed bezette zaal werd door een to neelclub uit Goes een klucht in drie bedrijven opgevoerd, getiteld „Bet- sie". De Goessenaren hadden eer van hun werk. Na afloop volgde een gezellig bal. DE KLINGE Kinema v. Dijk: 7,30 uur Reis in het verleden en De man, dia hield van roodharigen. AXEL Het Centrum: 8 uur Raspoetin. GOES Grand: Gas-Oil. HULST Bioscnopgebotiw: 8 uur Man nequins voor Rio. Oscar Neef«: 3 uur Schieting. Café Apollo: Dansen. KOEWACHT i. a. Wouters: 3 uur Kal- koenschieting. KOEWACHT A. de Nijs: 3 uur Schie ting. MIDDELBURG Electro: Rock around the clock. Schouwburg: Jacht op het groene vuur. SAS VAN GENT Olympia: 8 uur You're never too young. TERNEUZEN Luxor: 8 uur Zeg nooit vaarwel. VLISSINGEN Alhambra: Dokter op zee Luxor: De blanke Indiaan. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Dria mannen in de sneeuw. OOSTBURG Ledelpleln 10.30 uur: Na jaarskeuring. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Nana. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Morgen zie ik je weer. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: La Tra via ta. Gister j gelezen; Dit ja over he tot geb< De la commuj intentie wanneet aan dei zou verl In veï gebeurdf digheid lentie n Vanda en klooi dagelijkl het voljf Ril El Ff BI Sp| P5 Fn Arl SW—Hl mondia Haarlem; wijekers; Roda Spoi EDO—Sl Schev. Hol Volendamf vogelsBil Zwolse Heracles- denzaal; Go Ahead| Be Quick; R T koor f 3.S met GR 19) Maar de ï1 en er was hem. Toen kws K.N.W.B.P. een Italiaai dan wel ee vermoorde men meer ten met di achter hun de brenger Dick Vaug aan kapitei „Kijk een ingehouden 'n halve bk speurder. IV winkel nem „Waarom

de Stem | 1956 | | pagina 2