Weer een Russische misdaad Acht maal ja in het Hongaars Hatta afgetreden Ontspanning in het Midden-Oosten KAMP BIGGEKERKE WORDT IETS GEZELLIGER GEMAAKT OP WEG NAAR SUEZ Kentering in Polen DE DOOD OP DE WEG Een boek over tovernarij Ondanks vrijgeleide werd Jozsef Dudasde opvolger van Pal Ma/eler gearresteerd Zuid-Slavië publiceert openlijk het verraad aan Imre Nagy DAGBLAD VOOR Nieuwe hetze tegen kard. Mindszenty Nieuwe spanningen in geteisterd Boedapest Het zondagrijverbod Controle op benzine langs de grens Dulles en Eisenhower verklaren: Breuk in de NAVO1 Uitslagen-topvoetbal Zouthamsteraars... ZACHT Geen Russische olie naar Engeland en Frankrijk GedeserteerdeHongaren willen echter - op twee Voorlopig compromis met Zeeuws comité na - niet terug wordt geheeld 96e JAARGANG No. 22318 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. TeL: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. R. A Bruna Redactieraad: J. M A C. v. Dongen. C J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr. H. M L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prtjs bi) voorultbet f 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.30, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 3 DECEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen I 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie, volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56^Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuvstraat 41, T Het Westduitse persbureau D. P. A. ver neemt uit diplomatieke bron in Wenen, dat de voorzitter van de Hongaarse revolu tionaire arbeidersraad, Jozsef Dudas, in bet parlementsgebouw in Boedapest door de Russen is gearresteerd Dudas, die sedert de verdwijning van kolo nel Pal Maleter de belangrijkste figuur van het Hongaarse verzet was, had zijn schuil plaats in de heuvels bij Boedapest verlaten om met premier Kadar besprekingen te voeren, nadat hij een vrijgeleide ontvangen Het officiële Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" heeft zaterdag de brieven gepubliceerd, die de Zuidslavische en de Hon gaarse regering gewisseld hebben toen oud-premier Nagy van Hongarije op de Zuidslavische ambassade in Boedapest vertoefde. De briefwisseling leidde tot de Hongaarse belofte, dat Nagy en zijn aanhangers ongemoeid gelaten zouden worden, als zij de am bassade verlieten. Die overeenkomst is, zoals bekend, geschon den. Nagy en een veertigtal metgezellen werden bij het verlaten van de ambassade door de Russen aangehouden en weggevoerd. De Zuidslavische regering heeft tot publikatie van de brieven besloten, omdat geen antwoord is ontvangen op de Zuidslavische protesten tegen de schending van de overeenkomst. had. De Russen grepen liein donderdag op het ogenblik, dat hij het parlementsgebouw betrad. Hij is nar-- een onbekende stemming overgebracht, aldus dit bericht. Dudas was in 1945 parlementslid voor de Hongaarse kleine boerenpartij. In februari 1947 werd hij, tegelijk met de secretaris generaal van de boerenpartij, Bela Kovacs, gearresteerd en op beschuldiging van anti- Russische activiteit naar de Sowjet-Unie deporteerd. In het begin van dit jaar keer de hij naar Hongarije terug. men door progroms van reactionai ren." De Zuidslavische regering zegde uit humanitaire overwegingen De „Rode Ster", het blad van het Sovjet-ministerie van defensie, heeft zich fisteren uitgesproken tegen re habilitatie van kardinaal Mindszenty, „die door de volksjustitie ontmaskerd en veroordeeld is, toen hij na de oor log een samenzwering tegen de Hon gaarse volksrepubliek organiseerde met onbeperkte steun van de reac tionaire krachten uit het Westen." Kardinaal Mindszenty kwam weer op het politieke toneel, toen ook „al lerlei soorten reactionaire politieke partijen en groepen" werden gevormd, aldus het blad. Volgens de „Rode Ster" heeft de kardinaal getracht door middel van tussenpersonen een nieuwe Hongaarse regering te Wenen te vormen. Uit de documenten blijkt, dat een aanhanger van Nagy, Zoltan Szanto, op 2 november voor zichzelf en an dere communisten had geïnfor meerd naar de mogelijkheid van asiel op de Zuidslavische ambassade, ,,als hun levens in gevaar zouden ko en in overeenstemming met het inter nationale recht asiel toe, aldus „Tan- joeg." Toen de Russen op 4 november in grepen, vluchtten Zoltan Szanto, Im re Nagy en nog 14 communistische leiders naar de ambassade. De regering van premier Kadar en de Zuidslavische regering kwamen overeen, dat de kwestie-Nagy zo spoedig mogelijk op vriendschappe lijke basis geregeld moest worden. Hoe .vriendschappelijk" die basis was, blijkt duidelijk uit de arrestatie, zoals thans Dudas weer gearresteerd is. In Boedapest De dag van gisteren Is voor de Hongaarse hoofdstad er weer een vol dramatische spanning geweest. Arbeidsafgevaardigden uit tal van dis tricten waren naar Boedapest geko men, waar zij gezamenlijk zouden overleggen over verder te nemen maatregelen. De Russen hadden de bijeenkomst echter ten strengste ver boden, zo wist radio Brussel te mel den, en patrouilleerden met vele tankwagens door de straten van de stad, waar zij hier en daar met bruut geweld samenscholingen uiteenjoe- gen. Zelfs de Russische tanks waren echter niet in staat zo veel ontzag in te boezemen, dat niet op talrijke TERWIJL in de drie zuidelijke pro vinciën de stipendia voor de H. Mis sen reeds eerder waren verhoogd, is dit met ingang van 2 december ook geschied voor de bisdommen Utrecht, Haarlem, Groningen en Rotterdam. Het stipendium bedraagt daar thans vier gulden. HET achtjarig zoontje van de familie van Doorn te Veenendaal is gestikt, doordat hij een fopspeen, waarmee hij aan het spelen was, in zijn keel kreeg. De jongen had er water in gedaan, dat hij wilde opzuigen. IN DE spoorlijn Amsterdam-Rietlan den zijn twee van de zes enorme sta len hulpbruggen aangebracht, waar mee de eerste belangrijk fase in de werkzaamheden voor de autotunnel onder het IJ tot een goed einde is gebracht. IN DE nacht van zaterdag op zondag is tussen Lage Zwaluwe en Dordrecht een as van een goederentrein gelo pen, waardoor zowel een wissel als het spoor licht werden beschadigd. Er ontstond gedurende enkele uren ver traging in het personen- en het goe- derenverkeer. EEN viermotorig Frans transport vliegtuig met tien personen aan boord dat een oogje in het zeil had gehou den bij een in moeilijkheden ver kerend Panamees schip in het westen van de Middellandse Zee, wordt sinds zaterdag vermist. ZESENTWINTIG zwaar gewonde Egyptische krijgsgevangenen, die gis teren per vliegtuig naar hun land zou den worden teruggezonden, zijn terug gebracht van het vliegveld Lydda naar het ziekenhuis, nadat het Internatio nale Rode Kruis twee Italiaanse trans portvliegtuigen had meegedeeld niet naar Lydda te komen. Er werd geen verdere uitleg gegeven. punten openlijk communistische kranten en andere communistische lectuur verbrand werden. Het falen van het huidige commu nistische beleid wordt in de officiële Hongaarse pers nu openlijk toegege ven. Deze pers zegt het wel niet met evenveel woorden, maar duidt er op. dat vroegere leiders de greep op de arbeidende massa hebben verloren. ..Fris bloed van idealistische, com munistische jongeren", aldus het pa rool van deze pers. Er zijn er echter maar weinigen, die zich hiertoe ge roepen voelen. Op diverse plaatsen blijven guerilla-strijders verzet bie den. Automobilisten, die de Belgische grens passeren, ontvangen thans van de Belgische douane een provisorisch ingedeelde kaart, waarop merk en nummer van de auto wordt geno teerd en de inhoud van de benzine tank wordt genoteerd. Bij het terug keren moet opnieuw de inhoud van de tank worden genoteerd en er worden ook regelmatig steekproe ven genomen door de inhoud van de tank te peilen. Het betreft hier een Belgische voor zorgsmaatregel tegen abnormale uit voer van benzine en dieselolie. De Nederlandse douane ls tot heden langs de Belgische grens niet tot een dergelijke maatregel overgegaan. In Amsterdam, Den Haag en Rot terdam werden gisteren weer enige auto's in beslag genomen, waarvan de eigenaar het zondagrijverbod had overtreden. In Rijswijk hield de po litie een auto aan, voorzien van gas flessen. Zij bleek de auto niet ten on rechte in de gaten gehouden te heb ben, want de gasflessen waren alleen ter misleiding van de politie aange bracht. De wagen liep normaal op benzine. In Zeist is zaterdagochtend het hu welijk voltrokken tusen vier paren naar Nederland uitgeweken Hon gaarse studenten. De foto geeft een beeld van het moment, waarop in het Zeister stadhuis achtvoudig het ja-woord in het Hongaars klonk. Geheel links de burgemees ter van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes. die het huwelijk geheel in het Hongaars voltrok. De bruidjes hadden hun boeketten ge kregen van de Commissaris der Ko ningin in Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg. Onplezierig avontuur ^gZeUT^i schonk ieder paartje een cassette. Prof. dr. W. K. Hrrschfeld van de rijksuniversiteit te Utrecht, faculteit der diergeneeskunde, die zich zater-1 dagavond na afloop van het «promo- tiediner van dr. Grotenhuis, van Zee land in de richting Utrecht spoedde, werd onderweg door de mist misleid in de buurt van Dordrecht. Hij moest I daardoor omrijden, en kwam in I Utrecht aan op dc rotonde om vijf minuten voor vijf. Hij dacht nog net I Vice-president Hatta van de eenheid van het Indonesiche volk de hogeschool te bereiken, maar moest i „„.„„j.,,. I sinds beide lezers in augustus 1945 toen wachten voor een overweg, 200 j republiek Indonesië is zaterdag I - - - meter daarvandaan. Inmiddels sloeg afgetreden. Hij is elf jaar in het vijf uur. Politieagenten dacnten j funrfie geweest Het aftreden een mooie buit te hebben, maar hij j runcue geweest, net aitreaen stapte uit zijn auto, liet zijn vrouw j van de sterit anti-communisti- achter het stuur zitten en is toen zijn sche vice-president, die wel eens auto verder gaan duwen. Met zijn i gezelschap is hij tot het ochtendgloren j „net geweten van de natie is op de hogeschool gebleven, heeft toen i genoemd, heeft onder Indonesi- een relatie opgebeld, die een Merce-1 des-diesel bezat en is daarna naar politici grote bezorgdheid huis gebracht, na onüerweg nog vijf verwekt, ofschoon dit aftreden niet onverwachts ls gekomen. De kans op handhaving van de vrede in het Midden-Oosten achten Dulles en Eisenhower, die in Augusta in de staat Georgië, waar Eisenhower met vakantie vertoefde, een conferentie hebben gehad, „redelijk goed". keer te zijn aangehouden.. De uitslagen, zoals de ploegen uit de ere-divisie die gisteren behaalden, luiden als volgt: MVVAmsterdam 20 EindhovenRapid JC 02 GVAVElinkwyk 1—2 SpartaFeijenoord 04 NAC—Willem II 2—1 NOAD-BVV 0—0 AjaxSpel. Enschede 12 DOS—PSV 2—8 VVVF ortuna 2—3 Voor verslagen en actie-foto's mogen wy U verwijzen naar onze sportpa gina's. Tot vrijdagavono Tiad een speciale parlementaire delegatie getracht dr. Hatta te bewegen zijn besluit te her zien met het oog op de ..verwarde binnenlandse toestand", die reeds had geleid tot een vergeefse poging van een groep legerofficieren de re gering omver te werpen en tot ver deeldheid tussen de politieke partijen, die zijn vertegenwoordigd in de rege ring van Ali Sastroamidjojo. De po gingen van de delegatie hebben ech ter geen succes eehad. Met uitzondering van de commu nisten, die Hatta voortdurend heb ben aangevallen, hebben vertegen woordigers van alle Indonesische po litieke partijen de beslissing van Hatta betreurd. De ..twee-eenheid" Soekarno-Hatta, gepropageerd als het symbool van de Zondagochtend is de zeesleper „Ge le Zee" en de drijvende bok „Arend1' naar het Middellandse Zeegebied vertrokken om daar, als de V.N. opdracht geeft, de wrakken in het Suezkanaal op te ruimen of te ber gen. We zien hier de beide vaar tuigen aan het begin van de grote reis; de bemanning wuift de acht- terblijvers een tot weerziens toe. De Franse minister van fi nanciën, Paul Ramadier, heeft in de Nationale Vergadering verklaard, dat de hamstergolf, welke in Frankrijk volgde op de Brits-Franse interventie in Egypte „volkomen belachelijke normen had aangenomen. Onder meer had men zout ingeslagen m de mening, dat dit een be scherming kan vormen tegen atoomstraling.... Weersverwachting van het K.N. M.I., opgemaakt zondagavond om S 23.15 uur: i Over het algemeen veel bewol- king maar overwegend droog weer. Matige tot krachtige westelijke wind. Zacht. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige westenwind. Meestal zwaar bewolkt tot nevelig. Plaat- selijk kans op enige neerslag, 's- Morgens hier en daar mist. I Vandaag: zon onder 16.33 uur. J Maan onder 17.42 uur. J Morgen: zon op 8.32 uur. Maan op 10.06 uur. Radio Moskou heeft zaterdag een verklaring van het persbu reau Tass omgeroepen, waarin berichten, als zou de Sovjet- Unie onderhandelen over de verkoop van olie aan Frankrijk en Engeland, worden tegenge sproken. „Al deze berichten zijn een puur verzinsel om de open bare mening in de wereld te misleiden", aldus Tass. Het plan kwam toen ter tafel om de negentig mannen en jongens uit het kamp-Biggekerke te halen en ze huisvesting te verlenen in de jeugd herberg te Middelburg en in die te Vlissingen. Vreemd genoeg doch daar is men in deze zaak al aan gewoon ge raakt heeft dit plan in Den Haag geen genade kunnen vinden. Geen splitsing 's Middags is toen de directeur- generaal van de arbeidsvoorziening, de heer Mansholt naar Middelburg gekomen om in een langdurige be spreking met het dagelijks bestuur van het comité de starre visie naar voren te brengen, dat splitsing van het Biggekerks-contingent, niet toege staan kon worden. Voor het testen van de vluchtelingen zou het absoluut Zo men weet was vrijdag jl. de Commissaris van de Koningin door het departement van Sociale Zaken gevraagd te bemiddelen inzake het onderbrengen van de Hongaren, die donderdagmiddag naar het voor malige Duw-kamp te Biggekerke waren gevoerd. Dit in verband met aan de dag getreden ontevredenheid onder de vluchtelingen, welke er toe had geleid, dat overdag dertien van hen waren gaan lopen en 's avonds nog zes anderen de benen hadden genomen. Hierop volgde toen zaterdagmorgen op de provinciale griffie een vergadering van het provinciaal comité Hulp aan Hongarije, waarvan de Commissaris der Koningin de voorzitter is. nodig zijn, dat de mannen bij elkaar bleven. Hoewel dit logisch nogal aanvecht baar lijkt, bleef de heer Mansholt op dit standpunt staan en wilde dat de negentien deserteurs", dadelijk naar Biggekerke terugkeerden, op straffe van terugzending naar Oostenrijk. Daartegen is door net comité krach tig geprotesteerd en men wees op het figuur dat men hiermee tegenover West-Europa zou slaan. Men kwam toen tot een compromis van ongeveer de volgende inhoud: De weggelopen Hongaren zouden tot maandag te Middelburg en te Vlissingen in een pension mogen blij ven. Van de zijde van Sociale Zaken hoopte men dan, dat ze inmiddels wel weer tot andere gedachten zou den zijn gekomen. (Een officiële ver klaring van het Departement zegt trouwens, dat het verblijf in de woonoorden op basis van vrijwillig heid is geregeld.) Het provinciaal comité kreeg de vrijheid om in samenwerking met de gemeente Biggekerke het kamp wat geriefelijker te maken, waarmee in middels is begonnen. Bovendien zeg de de heer Mansholt toe, dat bij het testen van de vluchtelingen, de be woners van het kamp te Biggekerke voorrang krijgen, zodat zij binnen veertien dagen hun definitieve be stemming kunnen bereiken. Aan wie de schuld De heer Mansholt heeft nog enkele journalisten gepolst over de ont vangst op jl. donderdag en kreeg toen te horen, dat die inderdaad niet al te prettig was. De verantwoording daarvoor schoof hij echter op de federatie voor vluch telingenhulp; het departement zou daar niets mee te maken hebben. 's Avonds heeft de heer Mansholt, vergezeld van een tolk nog een be zoek gebracht aan het kamp om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie en met bewoners en kampleiding te spreken. Daarbij is wel gebleken hoe zeer de eerste ongunstige indruk er toe heeft bijgedragen, dat er dingen gebeur den, zoals ze nu bekend zijn. Dank zij ook de aangebrachte ver beteringen heeft een van de dames- tolken kunnen bewerken, dat een ploegje Hongaren, dat eveneens wilde eclipseren, op dit voornemen terug kwam. Inmiddels is gister nog weer eens onderhandeld met de negen tien die het kamp ontliepen. Op twee na bleven zij er bij niet te willen terugkeren. Aan een zekere rebelse geest, zo vertelde men ons, moet men dit niet toeschrijven, maar aan hun vastge vestigde mening, dat zij te Bigge- kerk niet kunnen aarden. Voorts be roepen zij zich op bepaalde beloften, welke hun te Utrecht werden gedaan. de Onafhankelijkheidsverklaring te kenden, bestaat niet meer. Volgens vooraanstaande politieke figuren is deze eenheid de laatste jaren slechts schijn geweest. Het was een publiek geheim, dat de beide staatshoofden tegengestelde in zichten hadden in een aantal belang rijke kwesties. Nog slechts enkele da gei* geleden plaatste Hatta zich dia metraal tegenover Soekarno, toen hij zeide, dat een analyse zou aantonen, dat alle politieke anarchie, die thans bestaat, het gevolg is van een natio nale revolutie, die niet op tyd werd beëindigd. Soekarno heeft herhaalde malen verklaard, dat de Indonesische revo lutie niet voltooid zal zijn voordat „West-Irian" deel is geworden van het Indonesische grondgebied en voordat de koloniale economie plaats heeft gemaakt voor een nationale economie. Bij de behandeling van de resolutie kon een van de parlementsleden een vertegenwoordiger van een der kleinere partijen zijn emoties niet langer bedwingen en hij barstte in tranen uit. Een lid van de Islamie- tische partij P.T.T. Djalaluddin, waarschuwde het parlement, dat ,,er iets zou kunnen gebeuren na het af treden van Hatta". Hij ging echter niet op de bijzonderheden daarvan in. Ondanks oproepen van de leiders der Poolse communistische jeugdver eniging, die zegt twee miljoen leden te tellen, verlaten talrijke studenten en jonge arbeiders de organisatie om eigen verenigingen op te richten. In tellectuelen en „vooruitstrevende ka tholieken". die samenwerken met het communistisch regime, hebben een Unie van Poolse Democraten opge richt. De huidige structuur van het politieke apparaat van het leger zal gewijzigd worden. Alle Russische „ad viseurs" bij de staatsveiligheidsdienst zijn teruggetrokken. Verscheidene duizenden functionarissen van ge noemde dienst zullen „op volkomen andere gebieden" te werk worden ge steld. In een verklaring, die na afloop van deze conferentie werd uitgege ven, \iees Dulles blijkens berich ten, die wij van de BBC opvingen op de noodzaak om de breuk in de NAVO te herstellen. Hij benadrukte dit door te wjjzen op het Russische optreden in Hongarije. Dat Amerika inderdaad geneigd ls de NAVO weer tot een krachtige een heid te maken, blijkt uit een verkla ring van de Noorse minister van bui tenlandse zaken, Lange, die, terugko mend uit New York, waar hij de ver gadering van de Verenigde Naties had bijgewoond, reeds tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten in vloedrijke personen op deze noodzaak had horen duiden. Anderzijds wordt dit ook duidelijk uit het feit, dat Dul les zelf op 8 december voor bespre kingen naar Parijs gaat, juist aan de vooravond van een conferentie van de Noord-Atlantische Raad. In het Midden-Oosten In liet Miden-Oosten zijn gedurende de afgelopen week geen nieuwe span ningen opgetreden. Sommige berich ten blijven gewagen van dagelijkse zendingen Sowjet-wapens, waaronder straaljagers en bommenwerpers, naar Syrië. Dag Hammarskjoeld, se cretaris-generaal van de V.N., heeft wederom ontkend, dat zijn waarne mers in het betrokken grensgebied een „ongewone militaire bedrijvig heid" hadden geconstateerd. Daar mee is ook de Syrische beschuldiging, dat Israël zijn troepen aan deze grens versterkt met Franse en Britse eenheden van de hand gewezen. Israël heeft intussen bekend ge maakt. dat uit het gebied van Sinai tien- tot twaalfduizend man zullen worden teruggetrokken en slechts en kele troepen het schiereiland op stra tegische punten nog zullen blijven be zetten. SITTARD. Een 15-jarig meisje, dat per fiets terugkeerde van de MULO-school. werd door een be stelauto aangereden en op slag ge dood. Te Brunswijk (West-Duits- land) zijn twee uitgevers tot boeten veroordeeld op beschul diging van het aanzetten tot diefstal, lijkenschennis en die renmishandeling, door het uit geven van een boek over „to venarij", genaamd „Het zesde en het zevende boek van Mo- zes". De rechtbank gaf opdracht het boek in beslag te nemen. De uitgevers Ferdinand Masuch en Heinrich Schnell werden resp. tot boeten van negenduizend mark (ruim 8000 gulden) en duizend mark (900 gulden) ver oordeeld. Zij werden ook schul dig bevonden aan het aanprij zen van geneesmiddelen in strijd met de wet. Van het boek, dat de rechter een samenraapsel van onzin nigheden, bedoeld om misbruik van de bijgelovigheid van de plattelandsbevolking te maken", noemde, waren al negenduizend exemplaren tegen tien mark per stuk verkocht. Het boek noemt vreemdsoor tige geneesmiddelen tegen een aantal ziekten, zoals een tand, getrokken bij een levende muis, levend gebraden hamsters, fijngehakte wurmen, gemalen mensenschedel en paardemest. Beklaagde Masuch verklaar de, dat het omstreden boek als sinds eeuwen bestaat en dat hij daarom voor het opnieuw uit geven er van niet gestraft kon worden. De rechtbank ging met deze zienswijze echter niet akkoord. Zij zei in haar vonnis, dat het boek niets te maken heeft met de profeet Mozes.

de Stem | 1956 | | pagina 1