Dreigend propaganda-offensief tegen „Bagdad-landen" Pensioenwetten door de Kamer aanvaard V.S. GAAN EUROPA MET OLIE HELPEN Arbeidersraad van Miscolc proclameert eigen republiek Dertien Hongaren keerden kamp van Biggekerke de rug toe Moskou spreekt van „samenzwering'' tegen Syrië Ongerustheid in Turkije RADARNET IN WERKING Uitstekende resultaten bij doorwerkproef Agressieve aan adres beschuldiging van Amerika Kameraden kapitalisten DAGBLAD VOOR ZEELAND Nu 100.000 vluchtelingen Tel de balonnen anion hunink AARZELING Na tegemoetkoming minister: Plaatselijk neerslag Noodkreet van Horeca Nederlanders naar Egypte Voor bergingswerk in Suez-kanaal EMIGRANTEN MET „VERLOF" Arrestaties in Oost-Duitsland erkend Regering Kadar niet Na koele ontvangst in ongezellige sfeer Provinciaal bestuur was overal buiten gelaten Naar Middelburg gelift Economische salto in België Atoombom wat is dat Siamese tweeling gescheiden r~ 96e JAARGANG No. 22317 Uitgave N. V. Uitgevers Mi). Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H. A Bruna Redactieraad: J. M A C. v. Dongen, C J. v Hootegem, Mr. Dr. A J J M Mes. Mr. H M L. de Rechter, P V M Veicauteren, L. J v. 't Westende Abonn prijs hu vooruitbet t 6.5U p. kwartaal, p post t 7.20, p. week (ultsi. bij niet postbesteil.) t 0.50 Incasso wordt berekend Losse oumm 13 ct Postrek 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend In de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m'm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwst In Wenen is officieel bekendgemaakt dat vrijdag de 100.000e Hongaarse vluchteling over de Oostenrijkse grens is gekomen. Meer dan één procent van de Hongaarse bevolking heeft nu een toevlucht in Oostenrijk gezocht. Onder de lOi.OO vluchtelingen be vinden zich bijna 30.000 kinderen on der de 14 jaar. De Liga van Rode Kruisverenigin gen zal met ingang van 1 december de zorg voor 20.000 vluchtelingen op zich nemen. Per 1 januari zal dit aantal worden verhoogd tot 25.000. Deze vluchtelingen zullen in tien kam pen in drie Oostenrijkse provincies ondergebracht worden. De grote SUS-loterij, waarover men elders in dit blad het no dige kan vernemen, heeft ook ditmaal de kinderen niet verge ten. Voor wie aandachtig de krant van vandaag doorleest zal dit duidelijk zijn. In ieder ge val zitten vandaag alle jongens en meisjes, wier ouders op een katholiek blad zijn geabonneerd balonnen te tellen. De heel pien tere kinderen, n.l. zij, die tot tien kunnen tellen, krijgen een pracht van een prijs. ZODRA de belastingdruk wat kan worden verlicht, zal eerst aan de ungehuwden worden gedacht. Dit heeft minister Hofstra beloofd in zijn me morie van antwoord op de Rijksbe groting van Financiën. HET RIJVERBOD in België voor de zonadgen is enigszins gewijzigd. Niet om 0 uur, maar om 5 uur 's zondags morgens gaat het in. DRIEHONDERD mensen, die in een benarde positie kwamen te verkeren toen een dijk doorbrak bij het vissers dorpje Pila aan de Adriatische kust in Italië, .konden ternauwernood door militairen en brandweerlieden wor den gered. DJAKARTA heeft vrijdagmiddag met veel feest en vlagvertoon Sinterklaas verwelkomd. Dit ondanks het voorstel van enkele bladen „dit koloniale er fenisje" maar af te schaffen. ZOWEL de A.N.W.B als de K.N.A.C. tesamen met andere verkeers- en vervoersorganisaties hebben bij de re gering krachtig geprotesteerd tegen de verhoging van het invoerecht op ben zine. WINSTON CHURCHILL is gisteren 82 jaar geworden Uit alle delen van de wereld kreeg hij brieven en geluks telegrammen. En sigaren natuurlijk. NEDERLAND en Amerika gaan de onderhandelingen hervatten over een luchtvaartovereenkomst. Indertijd moest dit overleg in nogal onprettige sfeer worden afgebroken. (Advertentie) stórm loopt 't! Om die smeuïge, sappige Anton Hunink worst. Mmm... de éérste hap bewijst: dit is de lekkerste GelderseRook- worst! Maar lét erop dat u de echte krijgt: kijk goed of de naam „Anton Hunink" op het loodje staat! Hoe verser - boe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Moskou heeft nu een waar trommelvuur van verdachtma kingen en dreigementen ontketend tegen de „Bagdad-landen", Irak, Turkije en Israël. Deze landen zouden, gesteund door Frank rijk en Engeland, een aanval op Syrië willen ondernemen. Zowel radio-Moskou als de „Pravda" richten zich ook op agressieve toon tegen de Verenigde Staten, die hun zesde vloot in de Mid dellandse Zee zouden willen gebruiken om „zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de Arabische staten". De Russische scheldkanonnade is losgebarsten nadat Amerika en de andere westeli.ike landen duidelijk van hun ongerustheid hadden doen blijken over de aanzienlijke wapenleveranties van de Sovjets aan Syrië. Radio-Moskou nam het woord „samenzwering" al in de mond. Een oude grenskwestie wordt als aanleiding gebruikt om tegen Turkije van leer te trekken. Zowel in laatstgenoemd land als in Irak is door het dreigende propaganda-offensief, waaraan Syrië, uiteraard, ijverig meedoet, grote ongerustheid ontstaan. De Syrische minister van Buitenlandse Zaken zei in een radio-rede, dat „troepen van Israël, Turkije en Irak langs de Syrische grenzen waren samen getrokken". Het Turkse ministerie van defensie heeft vrijdag een beroep op de Turken gedaan om kalm te blijven. Het leger, zo werd gezegd, is voor zijn taak berekend. Het resultaat van de besprekingen die de Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, vrijdag in Lon den met zijn Britse collega, Selwyn Lloyd, heeft gevoerd over de terug trekking der Frans-Britse troepen uit Port Said, zal wellicht niet voor maandag bekendgemaakt worden. Pineau zal eerst met de Franse rege ring overleg moeten plegen, zo heeft een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Parijs bekend gemaakt. In gewoonlijk goed ingelichte krin gen in de Franse hoofdstad gelooft men, dat dit nadere overleg nodig is, omdat de Franse regering zeer kri tisch staat tegenover de voorwaar den die Lloyd aan de terugtrekking zou willen verbinden. Men vreest, dat de denkbeelden van Lloyd niet geheel zullen overeenstemmen met de opvatting van de Franse regering. In Londen wint de mening veld, dat de Britse regering bereid zal zi.in haar troepen uit Egypte terug te trekken zonder dat zij zal staan op voorafgaande strikte garanties ten Weersverwachting van het. K.N M„ geldig tot zaterdagavond, op gemaakt vrijdag 23.15 uur- Veel bewolking met plaatselijk enige regen, hier en daar vooraf gegaan door sneeuw. Matige tot t krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Van het noorwesten uit stijging van temperatuur. Vandaag: zon onder 16.31 uur- maan onder 15.59 uur. i Morgen: zon op 8.29 i i iviorgen: zon op 8.29 uur; zon t onder 16.31 uur, maan op 8.29 J uur; maan onder 16.45 uur. i Maandag: zon op 8.30 uur; maan t op 9.22 uur. i Van onze parlementaire verslaggever Als een nachtkaars is het debat over de pensioenen van overheids dienaren gisteren uitgegaan, nadat minister Struycken de Tweede Kamer was tegemoetgekomen in haar voor naamste bezwaar. Hij maakte een amendement overbodig dat de amb tenaren, die na 1 januari in dienst komen, gelijke premiebetaling voor een weduwen- en wezenpensioen wil de toekennen als degenen die nu reeds ambtenaar zijn. Mr. Struycken deed dit in de ver wachting, dat de Kamer de rest zou aanvaarden. Men begreep dat verdere eisen de verbetering van pensioenen met ingang van 1 januari in gevaar zouden brengen en vroeg slechts hoofdelijke stemming over het aan- passingsontwerp. Met 94 tegen 9 stemmen werd ook dit aangenomen. Tegen stemden de heer Welter (KVP) de drie Staatkundig Gereformeerden en vijf communisten. Waarschijnlijk zal in 1957 het eindrapport voor de commissie der pensioenvoorziening worden uitgebracht. Aan de hand daarvan kan een wetsontwerp tot al gehele herziening der ambtenaren- pensioenen worden ontworpen. Daar bij zal ongetwijfeld de mogelijkheid om het overheidspensioen waardevast te maken ernstig worden bezien. De minister heeft in die richting al toe zeggingen gedaan. Hij heeft tevens beloof'1 enkele kwesties die nog als schoonheidsfouten de huidige voor lopige regeling ernstig ontsieren, met de staatscommissie te zullen opne men. Daartoe behoorde onder meer de achteruitgang van een weduwe- en wezenpensioen voor weduwen met meer dan twee kinderen en de on billijkheid waarop de heer Van der Zanden (KVP) had gewezen, dat van iedere gulden premie hogere ambte naren meer profijt hebben dan de la- De eerste zondag van het rijverbod lieeft in de steden geleid tot een om- zetvermindering in het hotel-, café- en restaurantbedrijf met 56 procent en buiten de centra tot een vermin dering van zelfs 86 procent. Dit zegt het bedrijfsschap Horeca in een conceptschrijven aan de minis ter. In deze brief, die eerst verzon den zal worden na nóg een enquête, die morgen gehouden wordt, stelt het bedrijfsschap voor het zondagsrijver bod in te trekken en te vervangen door een maatregel die het automo bilisten onmogelijk maakt, zich bui ten de eigen provincie te begeven, anders dan voor aantoonbare zaken- belangen. Als de situatie beter wordt, zou dan kunnen worden overwogen op werkdagen toestemming te geven voor het bezoeken van de aangren zende provincies. De economische politierechter in Rotterdam heeft twee overtreders van het zondagsrijverbod gestraft met boeten van 80 en 100 gulden. gere. De minister merkte hierbij op, dat ook de Kamer pensioen altijd uit gesteld loon heeft genoemd. In zijn verdediging van het ont werp zei mr. Struycken, dat hij het gegeven paard, dat hem als pas be noemd minister was getoond, nauwe lijks in de bek had kunnen kijken. Toch meende hij deze regeling als een best paard aan de kopers te kunnen aanprijzen. Een aantal Hongaarse vluchtelin gen stond deze middag op de tribune om eens kennis te kunnen nemen van de parlementaire gang van zaken in Nederland. aanzien van het toekomstige beheer over het Suezkanaal. Men gelooft dat de regering door instemming met een spoedige ontruiming voldoende steun van de V. S. en de wereldopi nie hoopt te verkrijgen om enige van de doelen van haar politiek ten aanzien van het Midden-Oosten te kunnen bereiken. Buff er"-troepen Deense troepen van het V.N.-poli- tieleger hebben vrijdag stellingen be trokken in het niemandsland tussen de Brits-Franse en de Egyptische troepen ten zuiden van Port-Said. Aanvankelijk hadden de Egyptcna- ren de Denen niet willen laten pas seren, doch deze moeilijkheid was spoedig uit de weg geruimd. Ver moedelijk had de Egyptische bevel hebber nog geen instructies uit Cairo ontvangen, toen de Denen arriveer den. Sleepboten en bergingsvaartuigen van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst te Rotterdam worden mo menteel in gereedheid gebracht en naar het Suez-kanaal gedirigeerd om de wrakken te gaan opruimen die het kanaal versperren. Zodra de defi nitieve opdracht van de Verenigde Na ties binnen is, zullen drie bergings deskundigen naar Egypte vertrekken. Ook een Deense firma treft voorbe reidingen voor het opruimingswerk. Waarschijnlijk zullen in de loop van de volgende week 150 man, onder v/ie minstens 16 duikers, per vliegtuig naar de kanaalzone worden gebracht. Wellicht zal de Nederlandse maat schappij nog Duits bergingsmateriaal moeten bii charteren om haar werk met dg nodige nelheid te kunnen doen. Momenteel heeft men nog geen duidelijk beeld van de omvang van dit werk. Ongeveer 800 naai' Amerika en Ca nada geëmigreerde Nederlander# zijn gisteren met het m.s. ..Maasdam" van de Holland-Amerikalijn in Rotterdam aangekomen om de aanstaande feest dagen in het oude vaderland te vieren. Deze speciale reis werd van Halifax af meegemaakt door Sint-Nicolaas en Zwarte Piet. Vrijwel de gehele laat ste week heeft men aan boord het feest van de goedheiligman gevierd. Met het doorwerken op het proef object te Rijswijk (Z.-H.), waarvoor van rijkswege subsidie werd verleend zijn in de periode van november 1955 tot en met april 1956 rond 16.500 man uren gewonnen. Deze uren zouden als verlet uren gegolden hebben, indien geen speciale maatregelen getroffen waren om het doorwerken mogelijk te maken. Dit blijkt uit een tussentijds ver slag, dat dezer dagen aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid over de proefnemingen is uitge bracht. In het gewonnen aantal uren werd uiteraard niet de volle produktie be reikt, doch ongeveer 80 pet. daarvan. Daar staat tegenover, dat door de ge troffen maatregelen bepaalde werk zaamheden, o.m. het binnenschilder- werk, in een vlotter tempo konden worden uitgevoerd dan anders m lijk zou zijn geweest. Naar scha: ig werden daardoor nog eens 3.000 man uren gewonnen. Z.K.Hi Prins Bernhardt heeft vrij dagmiddag het radarsysteem van de Nieuwe Waterweg geopendAlvo rens hij aan boord van de Eras- mus'* het radarnet in werking stel de, bracht hij een bezoek aan een blokpost vanwaar hij telefoneerde met een binnenkomend schip, (Zie ook elders in ons blad. Op last van de procureur-generaal van de Duitse Democratische Repu bliek is een groep Oostduitse intellec tuelen, onder leiding van de hoog leraar dr. Wolfgang Harich, er op uit geweest ,.de democratische constitu tionele orde in samenwerking met de Westelijke geheime diensten omver te werpen" en zij zouden betrekkingen hebben onderhouden met de „Hon gaarse reactionaire Petoefi-club." In diplomatieke kringen te Praag lopen op het ogenblik geruchten dat er in de Tsjechische hoofdstad op grote schaal en om onbekende rede nen Arrestaties worden verricht. De Amerikaanse regering heeft vrijdag een noodplan in werking gesteld, dat bedoeld is om west-Europa te helpen het ernstige olietekort, dat het ge volg is van het sluiten van het Suezkanaal, te boven te komen. Met goedkeuring van president Eisenhower werd aan vijftien Amerikaanse oliemaatschap pijen toestemming verleend haar inspanningen om mede in dit olietekort te helpen voorzien, te coördineren. In een mededeling van het bureau voor defensiemobilisatie weid verder gezegd, dat het bestaande probleem in feite een vervoersvraagstuk is. Het (Advertentie) Volgens te Wenen ontvangen berichten heeft de arbeiders raad van Miscolc, een belangrijk weg- en spoorwegknooppunt in noord-Hongarije, tegenover de Russische garnizoenscomman dant de omliggende provincie Borsod tot „onafhankelijke repu bliek" verklaard, die niet de door de Russen gesteunde regering- Kadar erkent. De Russische bevelhebber zou hierop hebben ge zegd: „Dat kan mij niet schelen, zolang mijn militairen met rust worden gelaten." (Van onze Zeeuwse redacteur.) De nogal koele ontvangst die een aantal Hongaarse vluchte lingen mannen en jongens in het Zeeuwse Biggekerke heb ben gekregen, is voor dertien van hen reden geweest om het kamp daar de rug toe te keren en terug naar Utrecht te gaan. Dat de ontvangst „nogal koel" was, is erg voorzichtig uitgedrukt. Want eigenlijk leek het nergens naar. Het provinciaal bestuur was overal buiten gelaten, evenals de Stichting Zeeland en het comité Hulp aan Hongarije. Van hartelijkheid was geen sprake en een extraatje voor de vluchtelingen kon er niet op overschieten. Bij de ontvangst in het kamp stond er zelfs geen kopje koffie voor de Hongaren klaar. Ook de afgelegenheid van Bigge kerke, waar iedere ontspannings mogelijkheid ontureekt en de bevol king teruggetrokken van aard is, werkt niet opwekkend. Ook dit zal meegewerkt hebben aan het besluit van de negen jongemannen (later gin gen er nog vier) die reeds gistermor gen Biggekerke met de stille trom verlieten en op weg gingen naar Utrecht. Te voet gingen ze op stap en van een vrachtautochauffeur kregen ze een lift naar Middelburg, waar de mannen strandden en de politie zich over hen ontfermde. Een tolk werd er bijgehaald even als enkele ambtenaren van de pro vinciale griffie en de stichting Zee land. De grieven werden openhartig doen met een bord soep cn met brood, 's Avonds hadden ze weer brood gekregen met de boodschap er aan de vluchtelingen en hun een Hon gaarse maaltijd liet bereiden. Afwisseling nodig Aan deze maaltijd zou dokter Huyg- hens uit Westkapelle, die aan het Rode Kruis verbonden is, nog eens met de mannen praten en ze probe ren te bewegen naar Biggekerke te rug te gaan. De kampcommandant drong op dit laatste sterk aan, want, indien de negen niet terugkeren, vreest hij dat er vandaag nog veel meer gaan lopen. Op zichzelf is dit wel juist, maar het bewijst ook hoe goed gezien het was van de Zeeuwse autoriteiten om het plaatsen van Hongaren in de af gelegen Zeeuwse kampen te ontra den. Lectuur kan men deze mensen niet verschaffen; schriftelijk contact met hun betrekkingen in Hongarije is on mogelijk, zodat ze wel een omgeving mogen hebben, die wat afwisseling biedt. De goedbedoelde adviezen zijn echter in de wind geslagen cn de bij, dat ze daar de volgende morgen i gevolgen openbaren zich al gauw. ook nog mee moesten doen. Verschil- 1 gespuid. Ze klaagden er over dat ze wio eergistermiddag het hadden moeten fungeerd gastvrijheid verleende lenden die wat hongerig waren, ver orberden 's avonds al hun portie. De ligging vonden ze ook niet goed. Zo waren er meer dingen, die op zich allemaal niet zo zwaar behoeven te wegen, maar die deze jonge emotio nele Hongaren teveel waren gewor den. De ouderen in het kamp moe ten het niet met hun jonge collega s eens zijn geweest, maar konden hun vertrek niet verhinderen. Het negen tal weigerde pertinent naar Bigge kerke terug te gaan en de politie zat met haar gasten een beetje verlegen. Het provinciaal bestuur kon niets beslissen omdat het overal buiten is gelaten, waarom contact is gezocht met Den Haag. Later vernamen wij dat de heer Du- mon Tak, die een Hongaarse huisge note heeft zij had ook als tolk ge- Niet terug Van de familie Dumon-Tak verna men wij gisteravond nog dat de negen Hongaren niet gevoelig zijn gebleken voor de op hen uitgeoefende drang om zich te verzoenen met het kamp Biggekerke. Zij wilden alles, maar onder geen beding terug naar het oord dat hen afstoot. Het negental dat doodmoe was, is toen verdere gastvrijheid verleend in de woning van genoemde familie, zodat zij er de nacht konden doorbrengen. Naar aanleiding hiervan heeft Sociale Za ken eindelijk de hulp ingeroepen van de Commissaris der Koningin. Deze heeft zijn bemiddeling toegezegd. De vier Hongaren die later uit Bigge kerke naar Middelburg zijn gekomen, werden op het ooiitiebureau geplatast; voor hen zou onderdak gezocht wor den in een hotel. De provincie Borsod ligt enkele ki lometers van de Tsjechoslowaakse grens en ruim honderd km van de Rusissche grens verwijderd. Volgens andere berichten zoeken de Russen in grotere provinciesteden winterkwartieren op. Zij zouden er naar streven, zo weinig mogelijk aan stoot te geven en zich niet te mengen in plaatselijke aangelegenheden. Rus sische troepenconcentraties zouden al leen te Boedapest en langs de Oos tenrijkse grens voorkomen. Radio-Boe- dapest maakte bekend, dat sinds don derdagavond achttienhonderd perso nen, die op weg waren naar de Oos tenrijkse grens, door de politie zijn tegengehouden. Het waren vooral jon geren beneden de dertig jaar, van wie er verscheidene werden aangehouden wegens „terroristische of criminele activiteit". De Belgische regering zou voorne mens zijn af te zien van de heffing van tien procent op de buitengewone winsten, die door de bedrijven wor den geboekt. De heffing zou worden vervangen door de creatie van sociale voordelen. aantal tankschepen, dat beschikbaar is om olie te vervoeren, is niet vol doende, om overal in de wereld hand having van het olieverbruik in nor male omvang mogelijk te maken. Er werden geen cijfers genoemd, maar gewoonlijk betrouwbare krin gen raamden, dat onder het noodplan de Verenigde Staten ongeveer 1.1 miljoen barrels olie per dag uit het westelijk halfrond aan west-Europa zullen leveren. Naar alle waarschijnlijkheid zullen er in bepaalde verbruiksgebieden en kele tekorten blijven bestaan, die niet zullen kunnen verdwijnen zo lang het Suezkanaal gesloten blijft en de buis leidingen nog niet hersteld zijn. Russische olie De Sovjet-Unie heeft aangeboden de leveranties van olieprodukten aan Frankrijk te vergroten van de voor 1956 voorziene omvang van 350.000 ton tot 650.000 ton in 1957. 875.000 ton in 1958 en 1.9 miljoen ton in 1959, zo wordt in bevoegde Franse kringen vernomen. Dit voorstel werd door de Sovjetrussische delegatie gedaan tij dens de handelsbesprekingen tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie welke op het ogenblik gevoerd worden. Het werd door Frankrijk aanvaard. „Het spijt me, maar ik heb nog nooit van een atoom- of waterstofbom ge hoord." Dat zei vrijdagmorgen de vroegere luitenant Jamamoto van het voormalige keizerlijke Japanse leger tot verslaggevers in Tokio, toen hij en drie van zijn lotgenoten van een schip stapten, dat hen van de Philippijnen naar huis had gebracht. In oktober van dit jaar hadden zij zich aan /ie Philippijnse overheid over gegeven na elf jaren in de rimboe van het Philippijnse eiland Mindoro te hebben geleefd. Jamamoto vertelde dat hij en zijn drie vrienden de enige overlevenden waren van een zelf moordcommando, dat in 1944 op dracht kreeg een Amerikaans vlieg veld op Mindoro aan te vallen. De aanval was echter afgeslagen en zij hadden zich, levend van wat de natuur opleverde, in de wildernis verborgen gehouden. Een van de meisjes overleden In Bonn zijn twee zesjarige zusjes die met het schedeldak aan elkaar waren gegroeid, gescheiden. Lotti is kort na de moeilijke operatie gestor ven, maar Rosemarie zal naar de me ning van de deskundigen normaal kun nen opgroeien. De tweeling, die in Hamburg het levenslicht zag. heeft verscheidene ja ren in de kliniek van prof. Roettgen in Bonn gewoond. De operatie is mo gelijk gemaakt door bijdragen van de bevolking. De financiële middelen van de ouders, die nog twee kinderen heb ben, waren zo krap, dat de moeder een tijd lang de tweeling op jaar markten tentoongesteld heeft. Voor de eerste maal in mijn leven heb ik het genoegen ge had. oprecht en zonder over drijving „kameraden kapitalis ten'' te kunnen zeggenDit merkte de Russische partijse cretaris Kroestjev op na een receptie in Moskou, die ter ere van een Chinese delegatie ge geven werd. Onder de Chinezen bevonden zich rijke kooplieden, die Mao te hard nodig had dan dat hij hun bezit heeft durven ..naasten". Op deze mensen doelde Kroestjev en hij voegde aan zijn opmerking toe, dat de Chinese partij de kapitalisten in het land steunt, „omdat zij nuttige dingen voor het volk doen en hun plicht jegens het land en de revolutie vervullen". Kroestjev prees de Chinezen, „die bescheiden zeggen dat zij bij de opbouw van het socialis me gebruik maken van de Sov jet-ervaring, inplaa.ts van op te scheppen over hun eigen prestaties". En dat kon Tito natuurlijk in zijn zak steken... De leider van de Chinese dele gatie antwoordde Kroestjev, Hij nam een vaas met bloemen in de hand en zei: Natuurlijk hebben wij dxngen tot stand ge bracht. maar onze ervaringen zijn als de bloemen en blade ren. Zonder de steel zijn er geen bloemen en de steel is de grote Russische oktoberrevolu tie".

de Stem | 1956 | | pagina 1