M.T.S. VLISSINGEN KREEG EEN HOUTEN HULPGEBOUW Erepromotie te Mr. Dr. B. J. M. van Tilburg Spaendonck Gillette KRiMP^ De tachtigjarige Paus is jong 4- Ik gesf hem een Gillette Rocket Apparaat om vijandelijke raketten weer naar huis te sturen Zi h< School voorziet meer dan ooit in een bestaande behoefte Groeiend aantal leerlingen Fruittelers moeten waakzaam blijven bij ziektebestrijding On DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 10 Najaarsvergadering V.V.V. Walcheren Overvolle agenda Frankrijk experimenteert ijverig Moeilijkheden Regering en de NAVO Groter samenwerking Baantje voor Tsjang Kai Sjek Schoonheid is het mooiste geschenk... max Factor's -j--. Bevorderaar van sociaal inzicht Op tournee door fruitcentra Plv. dijkgraaf van Elisabethpolder ondergoed Over het verzachte Eucharistisch vasten voerer Nieir kar< 10 Uitga vi Ve Relge Ad redactef J. M. Mr. Dr| Rechti Weatendj p. kwa bij Die bereke Bureau In aanwezigheid van tal van autoriteiten vond de officiële opening plaats van het nieuwe - houten - hulpgebouw der Middelbaar Technische School te Vlissingen. In één der leslokalen werd het gezelschap ontvangen en toe gesproken door de vooizitter, ir. C. Kapsenberg. In zijn toespraak merkte hij op, dat de Vereen. De Zeevaartschool thans een unieke gebeurtenis meemaakt. Aanvankelijk stelde de vereniging zich ten doel het bevorderen van het zeevaartkundig onderwijs, doch in 1944, na de oorlog, besluit men het middelbaar technisch onderwijs eveneens op te nemen. In september 1947 werd met deze MTS gestart en het onderwijs vond plaats in het gebouw der Zeevaart school. Doch door het groeiende aan tal leerlingen werd splitsing noodza kelijk zodat thans 2 scholen werden geformeerd met elk aan het hoofd een directeur. Dank zij de grote fi nanciële steun der gemeente Vlissin gen kon men reeds in september '47 starten, een jaar voordat de rijkssub sidie verstrekt werd, wat grote be tekenis heeft gehad voor de school en zijn ontwikkeling. Het leerlingen aantal is uitgegroeid van 24 tot 165 en thans worden pogingen in het werk gesteld om naast de opleiding ook bouwkunde en elektrotechniek op te nemen. Ir. A. G. v. d. Hoek De officiële opening vond plaats door ir. A.G. van den Hoek, w.i. in specteur Nijverheidsonderwijs als ver tegenwoordiger van de staatssecreta ris van O.K. W. Ir. v.d. Hoek wees er op. dat Nederland bezig is zich te industrialiseren, waartoe grote nood zaak bestaat. Door de oorlog etc. kregen wij een achterstand op ande re landen zodat het thans meer dan ooit geboden is deze achterstand in te halen. Het percentage van onze bevolking, dat de capaciteiten bezit om middelbaar technisch onderwijs te volgen, is gering doch daardoor moet men zorgen, dat juist zij hier toe in staat worden gesteld. Ir. v.d. Hoek was voorts van mening, dat er thans voldoende M.T.S.'en zijn en er een goede spreiding is. Men moet (Advertenties) er voor zorgen dat er niet meer scho len bij komen. Wat de lesgeving be treft deelde hij mede, dat de tech niek zich midden in een evolutie be vindt. De leerstof kan onmogelijk worden aangepast aan de ontwikke ling der techniek. Men moet goed overwegen welke stof van belang is en alle vakken grondig analyseren. Het deltaplan werd door spreker eveneens aangehaald en hij betoog de, dat door dit plan Zeeland naar industrialisatie wordt toegedreven. Technische scholing De directeur der MTS, Ir. C.J.A. Bax gaf als zijn mening, dat deze school in een ware behoefte voorziet. De agi arische bevolking wordt meer dan ooit voor het feit gesteld, dat haar zonen of in de industrie gaan of emigreren. Doch ook bij emigra tie is een technische scholing onmis baar geworden terwijl er bovendien ook nog een voortschrijdende mecha nisatie met alle problemen dienaan gaande in de landbouw valt waar tc nemen. Een grote taak voor de MTS zag spreker in het Deltaplan. Hierna begaf het gezelschap zich naar „Britannia" waar de toespra ken werden voortgezet. Namens Ge deputeerde Staten van Zeeland bood de heer A. Schout gelukwensen aan en wees er op, dat de leerlingen na afstudering direct zullen worden op genomen door het Delta- en Drieëi- landenplan. Gelukwensen bood hij ook aan het gemeentebestuur van Vlis singen, omdat Vlissingen thans een keur-inrichting van scholen krijgt, waarop én Vlissingen én de provin cie terecht trots mogen zijn. Permanente school Burgemeester Kolff was eveneens zeer verheugd over de totstandko ming van deze school, waaraan de gemeente belangrijke bijdragen toe- Het doet er niet toe dat hij ol een apparaat heeft. Ik geef hem zo'n nieuwe Gillette - dan is hij weer bij. De Gillette Rocket in mooi etui, is een snelwerkend apparaat dat met één draai open is. Er is een dispen ser bij (met een vakje voor de niet meerte gebruiken mesjes) en 4 blauwe Gillette mesjes. Alles wat hij nodig heeft om de gehele dag fris en schoon geschoren te zijn, ook 's-avonds nog. kent. Deze grote kosten vormen voor Vlissingen echter een goede belegging en ongetwijfeld zal men later hier van profiteren, aldus de burgemees ter. De eerste stappen voor de bouw van een permanente M.T.S. werden reeds gezet want 't gemeentebestuur heeft het schoolbestuur reeds een per ceel grond ,,aan de hand" gedaan, waarover met de architect wordt be raadslaagd. De direteur van het ETI, drs. M. C. Verburg wees erop, dat Zeeland steeds een slecht klimaat voor indus trie-vestiging is geweest doch dat in de laatste decennia hierin verbete ring is gekomen. In de toekomst zag spreker 2 scholen voor U.T.S. in Zee land welke een doorstroming zullen geven naar de M.T.S. Een dezer scho len is reeds aan Zeeuwsch-Vlaande ren toegezegd, doch hij hoopte dat ook aan deze zijde der Schelde een dergelijke UTS zou komen. Van groot belang achtte hij het de bevolking wakker te maken voor industrialisa tie. Cadeau De loco-burgemeester van Middel burg, L. J. van 't Westeinde bracht gelukwensen namens zijn gemeente bestuur over, terwijl wethouder A. Poppe hoopte op het tenietdoen van hiaten welke in de opleiding bestaan, zodat men in Vlissingen mag komen tot een L.T.S. een U.T.S. en een M.T.S. Gelukwensen werden voorts gesproken door de directeur der Zee vaartschool en de voorzitter van het M.T.S.-corps, welke een bureaulamp aan de directeur aanbood. (Advertenties) Voor f 3.90 twee grote potten BRYLCREEM in leuke verpakking met GRATIS kansen op extra cadeauxI Volgende week dinsdag houdt (Van onze Parijse correspondent) De inlichtingendiensten van Ame rika, Engeland en Frankryk beschik ken over nauwkeurige gegevens be treffende de actie-radius der Rus sische raketten, in feite moderne VI- wapenen met ingebouwde, elektro nische hersenen. Het staat vast, dat deze projectielen een draagwijdte hebben van ongeveer 2000 kilometer, zodat niet alleen geheel vry Europa en de Engelse eilanden, maar ook de len van Groenland, Alaska, Japan, Indonesië, India, het Midden-Oosten en Noord-Af rika met deze wapenen kunnen worden bestookt. Staat het westen machteloos? Het tegendeel schijnt waarheid te worden. Franse ingenieurs hebben een apparatuur gebouwd, die de Rus sische raketten terug stuurt. Met koortsachtige activiteit wordt ge werkt aan de vervolmaking van het systeem. Vermoedelijk zal Moskou zich dus tweemaal bedenken als de raketten als boemerangs gaan wer ken. Ergens" in het midden van Frankrijk zijn zeven ingenieurs, ge holpen door een zestigtal deskundigen en vaklieden momenteel doende de laatste hand te leggen aan dit mach tige afweerwapen. De hele omgeving is afgezet. Onschuldig uitziende fotografen knippen iedereen. Niemand kan het gebied in of uitreizen zonder speciale toestemming. Ongeveer duizend man onder leiding van de knapste speur ders waken over het wel en wee van net kleine groepje specialisten. En het geheim blijft hier inderdaad ge heim. Nauwkeurige gegevens ontbre ken maar het schijnt, dat de opzien barende vinding gebaseerd is op de uitzending van bepaalde stralen, die zelfs automatisch bestuurde raket ten dwingen af te wijken van de geprojecteerde baan. Deze afwijking zou slechts tien graden bedragen doch minutenlang aanhouden, zodat uiteindelijk een ogenblik ontstaat, dat de projectielen hun neus weer op hun startbasis richten. Daarna moet het apparaat worden uitgeschakeld. De proeven, welke met deze appa ratuur in de Sahara zijn genomen moeten uitstekend zijn verlopen. Men stuit nog op ernstige moeilijk- heden. Indien het apparaat niet wordt uitgeschakeld blijft de raket rondcir kelen en dreigt tenslotte tot ontplof fing te komen. Maar in de ogenblik ken, dat de apparatuur niet werkt kunnen andere projectielen binnen dringen. Een nadelige bijkomstigheid is voorts, dat de uitgezonden stralen tij delijk alle radarschermen buiten wer king stellen. Tenslotte is de werkingssfeer van het apparaat maar enkele kilometers, zodat een enorm aantal apparaten nodig zou zijn. Men is echter optimis tisch en hoopt de grote uitvinding nog belangryk te kunnen verbeteren. In modern ingerichte werkplaatsen zou de aanmaak van één anti-raket wa pen ongeveer een derde deel van de tijd vragen welke nodig is om een te automobiel te constueren. Massale in- D om burg de V.V.V. Walcheren haar j zet van deze afweerschermen is dus najaarsvergadering. I theoretisch mogelijk. Tot oordelen bevoegde technici zijn nog een stap verdei gegaan en dur ven reeds beweren, dat dit afweer- scherm straks het oorlogs liegtuig van de vijand ook kan dwingen een andere koers te vliegen. De genomen proeven hadden tot resultaat, dat De agenda is tamelijk zwaar. De voorzitter der propaganda-centrale Walcheren, de heer G. den Boer, houdt eerst een inleiding, waarna de heer Oskamp, directeur der prov. V.V.V., een bespreking houdt over de propaganda voor Walcheren. Daarna volgen inleidingen door drs. Verburg van het Eti en de heer Ruijtenschildt van de A.N.W.B., resp. over ,.De toekomst van Walcheren na j de voltooiing van het Drieilanden- plan" en over ,,De betekenis van het watertoerisme in de Zandkreek na de voltooiing van het Drie-eilanden- plan". men bemande toestellen op een hoog te van 600 meter kon dwingen af te wijken van de vliegrichting. Theoretisch moet het volgens deze deskundigen mogelijk zijn de stralen dusdanig te versterken, dat het bin nenvliegen, zo niet onmogelijk, dan toch uiterst moeilijk wordt, terwijl men in de buurt van belangrijke wooncentra en militaire objecten vij andelijke vliegtuigen kan verhinderen boven de objecten te vliegen. De toekomst zal leren hoeveel tijd men nodig heeft om de opzienbarende vinding ook praktisch doeltreffend te maken. De regering is voornemens blijkens minister Luns in zyn M.v.A. de ver dieping en uitbreiding der samenwer king in de NAVO zowel op militair als op niet-militair gebied te bevor deren. Op militair gebied, omdat zij van mening is, dat de politieke en mili taire toestand in de wereH een ver slapping op dit terrein te enen male niet gedoogt. Op niet-militair terrein, omdat zij ervan overtuigd is dat mili taire samenwerking zonder een grote mate van coördinatie op buitenlands politiek en economisch terrein tussen de leden-staten, nimmer een afdoend antwoord kan zijn op de dreigingen, waarvoor de vrije volkeren zich nog steeds zien geplaatst. „Generalissimus Tsjang Kai Sjek kou, in 't kader van 'n regeling van 't Formosaanse vraagstuk, een hoge re geringsfunctie in China kunnen krij gen". Dit heeft, blijkens een bericht in de ,,New York Times", de com- munistisch-Chinese premier en mi nister van Buitenlandse Zaken Tsjoe en Lai verklaard. Tsjoe zei dit, toen hem door ver slaggevers de vraag werd gesteld wat er met Tsjang Kai Sjek zou ge beuren, indien een oplossing van het Formosaanse vraagstuk zou worden gevonden. (Advertentie) CREME PUFF maakt verder zoeken naar het Ideale geschenk overbodig. Deze meesterlijke creatie van Max Factor staat op het verlanglijstje van elke vrouw. crème make-up basis I rPHjU IlllT en poeder in éènt Creme Puft (handelsmerk) betekent Max factor Hollywood creamy powder make-up MAX FACTOR HOLLYWOOD - IMP. MARFAC N.V., HUDDESTRAAT 5, A'DAN i Advertentie) Tijdens de promotie van mr. dr. Barend Joseph Maria van Spaendonck, eerste secretaris van de Algemene Katholieke Werk geversvereniging, tot doctor honoris causa in de economische we tenschappen, aan de Katholieke Economische Hogeschool te Til burg, trad prof. dr. F. J. H. M. van der Ven als pro-motor op. In een uitvoerig betoog behandelde spreker de gronden waarop de senaat zijn besluit tot het verlenen van dit ere-doctoraat heeft ge baseerd. Voor alles was het, zeide hij de unieke persoonlijkheid van Mr. van Spaendonck, die aan de activiteiten Een goeie morgen'''' begint met Gillette! Uitgaande van de Plantcnziektekun- dige dienst en de rijkstuinbomvvoor- liclitingsdienst in Zeeland wordt er een toernce gemaakt door de Zeeuw se fruitcentra, waarop de fruitkwe kers wordt verteld over de ervarin gen met de ziektebestrijding in 1956 en waarop adviezen worden gegeven voor deze ziektebestrijding in 1957. Op tal van plaatsen worden deze bijeenkomsten gehouden waarop word. gesproken door de heer J. Hert- gers van de Piantenziektekundige dienst en assistenten van de rijks- tuinbouwvoorliehtingsdienst. De eerste bijeenkomst werd in ho tel ,,De Zwaan" te Kapelle gehouden en meer dan 100 fruitkwekers wa ren hier samen gekomen en hebben daar een zeer leerzame avond bij- woond. Op deze voorlichtingsavond is ver teld over de gunstige resultaten wel ke in het afgelopen seizoen werden behaald wat voor een groot deel werd veroorzaakt door het feit, dat men de natuur mee had. Naar aan leiding hiervan echter waarschuw den zowel de heer Hertgers als de heer Huissen de kwekers nu niet zorgeloos te worden en te denken, dat men er is want er kan veel ge beuren in een jaar, waarin men de natuur niet mee heeft. In 1956 bereikte zelfs de fruitteler welke zijn ziektebestrijding maar ma tig uitvoerde, nog een goed resul taat, maar onverwacht kunnen de be lagers van het fruit de kop weer opsteken. Uit de inleiding bleek, dat de ziek tebestrijding in de winter in Zee land nog al eens achterwege wordt gelaten. Toch geeft de winterbespui- ting voor de teler een grotere ze kerheid. Zeer uitvoerig is verder gesproken over het fruitspint, een cultuurplaag die ook Zeeland al jaren kent. Door de weersomstandigheden werd deze dit jaar sterk in de ontwikkeling ge remd maar men mag niet vertrouwen dat dit het komende jaar weer zo zal zijn. Ook werd een uitvoerig overzicht gegeven van de meeldauwbestrij- ding welke het afgelopen seizoen ook matig is geweest maar toch voor Zeeland nog een grote plaag is. Als belangrijk middel om dit te gen te gaan werd het uitknippen ge noemd en verder kan men hiervoor spuitzwavel niet missen. Dit geeft wel nadelen maar het is onontbeer lijk. Verder werd gewezen op het weg snijden van de zieke plekken als bo men zijn aangetast door stambasis- rot. Deze nieuwe ziekte bedreigt voor al de Cox Orange Pippin in de Zeeuw se boomgaarden en er is weinig te gen te doen. Alleen de zieke plek ken zeer ruim uitknippen kan nog helpen en verder zijn er ook proe ven genomen met voorbehoedende be spuitingen bij nog gezonde bomen. Gelukkig echter kon ook worden mee gedeeld, dat de aantasting door stam- basisrot dit jaar minder ernstig was dan in voorgaande jaren. Naar aanleiding van deze onder werpen volgde een zeer interessan te en leerzame discussie waarin nog vele waardevolle opmerkingen naar voren werden gebrachj en waarin duidelijk naar voren kwam het gro te belang van deze voorlichtings avonden. Bij K.B. is in de provincie Zee land benoemd tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Elisabeth- polderen 'Walcheren), C. A. Polder dijk, te Nieuw- en Sint-Joosland. maathoudend vormhoudend elastisch en Oók na talloze malén wassen/ Sommige mensen denken wel eens voor zichzelf dat ook de Paus iets te veel met de moderne verslapping meegaat. Toch is daar niets van waar. In deze veran derende tijd heeft hij, als.ik goed geteld heb, in belang rijke toespraken tot-en-met encyclieken, van 1939 tot 1955 totaal 176 documenten vervaardigd. Men kan gerust zeg gen, tot wie heeft hij in zijn pontificaat op duidelijke, Hartelijke en uiterst deskundige wijze nog niet gesproken: 2o heeft hij in zijn Apostolische Constitutie („Christus Dominus" 6 jan. 1953), nieuwe gebiedende richtlijnen i.v.m. het nuchterblijven vóór de H. Communie, en dit speciaal in het belang van priesters, missionarissen, fabrieksarbeiders, mensen in de continu-bedrijven, huis moeders en zieken: maar ook rekening houdende met de hele mensheid van nu die door de tegenwoordige lever.s- smstandigheden aan gezondheid en kracht heeft inge boet. Laten wij voor de mensen die er een beetje moeite mee hebben om ook pauselijke vernieuwingen goed te verwerken, iets vertellen van wat hij hierrond geschre ven heeft. In de geest van Christus, en uit ware eerbied voor zijn hoge Majesteit, heeft de Kerk reeds in de alleroudste tijd de gewoonte van het nuchterzijn inge voerd en zeker vanaf het einde van de vierde eeuw op verscheidene concilies wettelijk voorgeschreven, (o a Cone. v. Hippo 399). Er waren en zijn dan ook zeer rrnstige gronden om dit te onderhouden; de hoge eei- bied tegenover Christus met wie wij in de offerende ;n geofferde liefde één worden; bovendien geven wij er door blijk, dat wij het voeden van onze ziel veel voor namer achten dan dat van het lichaam; de eigen ervaring leert ook, dat de geest in zijn werk minder gehinderd wordt wanneer het lichaam niet door voed sel verzadigd is, en dat de ziel dan beter in staat is tot het liefde-gesprek. Ondanks zware straffen voor overtreders heeft de Kerk toch ook in de loop der eeuwen overwogen dat het soms nuttig is deze wet van het nuchter zijn vanwege bijzondere omstandigheden van bepaalde christenen enigzins te verzachten: reeds In 1415 (Conc. v. Constanz) zijn er verzachtingen van wege ziekte en andere bezwarende omstandigheden na verlol van het recht of de Kerk. Onze Paus nu hand haaft en bevestigt de wet en gewoonte van het nuchter blijven in het algemeen en spoort ertoe aan dit nauw gezet te blijven onderhouden, zodat alleen zij, die het nodig hebben en voor zover zij het nodig hebben, van de nieuwe concessies gebruik kunnen maken. En te voren gewoon ontbijten mag dus nooit en niemand. Om aan de bestaande honger naar de H. Eucharistie van alle mensen van iedere leeftijd en in voor ieder van hen verschillende omstandigheden te voldoen, heeft hij het vasten voor sommige groepen verzaacht, opdat toch maar een steeds veelvuldiger en vruchtbaarder ontvangen van de H. Communie mogelijk zij. Wij moeten nooit vergeten dat de H. Vader hier om te doen is. Hij spreekt verder over het gebrek aan priesters waardoor vele gelovigen soms lang moeten wachten voor hun H. Communie; over de grote aan tallen fabrieks- en transport-arbeiders en mensen in openbare diensten met nachtarbeid en dat alles met vermoeiend karakter, over moeders in haar drukke huis houden; over mensen, die pas laat kunnen communiceren of die er ver voor moeten fietsen of rijden, en over de zieken en bejaarden, opdat voor hen het vasten toch geen ernstig en onoverkomelijk bezwaar zou zijn, dat iet werkelijk voor hen lastig maakt zich met Christus in de Eucharistie te verenigen, Voor hen heeft hij nu nieuwe wettelijke verzachtende voorschriften gegeven, voor deze precies omschreven categorieën dus. Ais u mij tot nu toe gevolgd hebt, moet u beslist ook even verder lezen. Iedere wet is voor iemand die geen juridische studies gemaakt heeft, tamelijk ingewikkeld en een juist begrip ervan is dikwijls moeilijk. Tevens moet er uniformiteit in de praktijk zijn. Daarom zegt de Paus dat niemand op eigen hout je mag uitmaken dat hij dus wel van de nieuwe be palingen gebruik mag maken, maar is het verlof van een biechtvader dringend vereiste. Hij kent de nieuwe wet en moet uitmaken of van de verzachting in het vasten door u gebruik mag worden gemaakt. Ook kunt u er zich slechts voor aanmelden als het abso luut nuchterblijven voor u werkelijk lastig is. Hij weet u ook te vertellen wat 1 ev. als drinkbaars kunt gebruiken, tot één uur vóór het communiceren, (gewoon-water drinken valt voor niemand meer on der het verbod; alcohol drinken is voor iedereen ver boden). Zet dan gerust op huisbezoek uw situatie aan de priester uiteen, want het geregeld en goed voorbereid communiceren, ook onder de latere H. Mis, is van zo eminent belang, dat daarom alléén de Paus gesproken heeft: inder daad, als een heilige en voor ieder van ons be zorgde Vader. van het bedrijfsleven en zijn organi saties door zijn kennis en inzicht op buitengewone wijze richting heeft ge geven. Ten aanzien van de verschei dene publikaties. die van de hand van de nieuwe ere-doctor in de loop van de jaren zijn verschenen, legde Prof. van der Ven de nadruk op het werk zaam aandeel van Mr. v. Spaendonck bij de invoering en verruiming van tal van sociale voorzieningen voor de werknemer en zijn voortdurend stre ven tot het verstevigen van de band tussen ondernemer en werknemer. Ook noemde Prof. van der Ven de grote belangstelling van Mr. van Spaendonck voor de verwezenlijking van het vrij handelsverkeer en de internationale samenwerking. Na de oorlog zou de noodzaak van internationale samenwerking uit groeien tot 'n ordeningsprobleem waar bij economische politiek en sociale po litiek elkaar raakten zeide hij. Het overleg tussen werkgevers en werk nemers groeide dientengevolge uit tot wat tegenwoordig de publiek-rechte- lijke bedrijfsorganisatie wordt ge noemd. In dit opzicht is Mr. van Spaendonck, aldus de promotor, nim mer de belangstellende en begrijpen de toeschouwer langs de weg geweest, doch een der grote krachten, die de opgang naar een geordend sociaal economisch bestel, nationaal en inter nationaal, heeft gestuwd en ge schraagd. Zelf begaafd, zeide Prof. van der Ven tot Mr. van Spaendonck. met een natuurlijke sociabiliteit, hebt gij een ontschatbare invloed uitgeoefend in ondernemingskringen ter versterking van de onderlinge solidariteit en tot bevordering van een geest van sa menwerking met de werknemers. Deze inzichten zijn niet die van een werkgevers-secretaris van de oude stempel, aldus de promotor. Uw be langstelling, vervolgde hij, was in ruime mate gericht op het welzijn van de volksgemeenschap in zijn ge heel en de wetenschappelijke theorie was hierdoor geen onnutte ballast, maar een kostbaar hulpmiddel om de maatschappelijke werkelijkheid te doorgronden en vorm te geven. Van daar. zeide de promotor, dat u bent uitgegroeid tot een figuur van nati onaal formaat in het maatschappelijk leven. Aan het slot van zijn rede las Prof. van der Ven het besluit van de senaat, waarbij Mr. van Spaendonck tot doc tor honoris causa werd bevorderd, voor. Na te zijn bekleed met het ereteken van zijn nieuwe waardigheid, werd hem een oorkonde met het grootze gel van de hogeschool overhandigd. Antwoord Mr. Dr. B. J. M. van Spaendonck wierp in zijn antwoord op de rede van Prof. van der Ven een terugblik op zijn promotie in 1918 aan de rijks universiteit te Utrecht, die hem, naai hij zeide. zes weken van voorbereiding doch vele angsten had bezorgd. De ere-promotie echter, had een voorbereiding van zestig jaar gevergd, waarbij de gevoelens van angst plaats hebben gemaakt voor een sterke emo tie. Spreker zeide voorts in zijn 38 jaren van werkzaamheid te hebben geconstateerd, van welk een grote betekenis de mensen van de praktijk voor onze gehele samenleving zijn vooral als zij gewapend zijn met een grote dosis gezond verstand, dyna miek, doorzettingsvermogen en men senkennis, dingen die het universi tair onderwijs, meende hij, iemand niet kan bijbrengen. De problemen die in het huidige bedrijfsleven aan de orde zijn. gaan ver uit, vervolgde spreker, boven de tamelijk eenvoudi ge vraagstukken met betrekking tot de regeling van lonen en arbeidsvoor waarden, die rond 1920 de voornaam ste problematiek vormden. Een goed adviseur, zeide dr. van Spaendonck, kan zich tegenwoordig niet distan- ciëren van de politiek in engere zin des woords. Op maatschappelijk gebied zijn sinds 1918 ingrijpende veranderingen doorgevoerd. Beperkingen van de ar beidsduur, betere huisvesting, zorgen voor de gezondheid en maatregelen tot sociale zekerheid in brede omvang. Mijn streven is erop gericht ge weest, aldus Mr. Dr. van Spaendonck, deze ingrijpende veranderingen in de sociaal-economische structuur te vol gen en de organisaties aan die nieu we taakstellingen aan te passen. Wanneer mijn promotor mijn uit verkiezing bestempelt als een erken ning van de zijde van de wetenschap van het grote belang, dat door de activiteiten van het bedrijfsleven en zijn organisaties wordt gediend, dan gaat hij uit van de gedachte, dat bij het bedrijfsleven en deszelfs organi saties het oude individualisme is ver drongen door een gewijzigde instel ling die rechtvaardigheid en liefde voor de naaste in de plaats stelt van egoisme en machtsstreven, besloot spreker zyn rede. BOEKENPLANK Pro Fami'li'a-reeks Onder de schuilnaam Pierre Du- foyer, werken in Frankrijk sinds een aantal jaren, een priester, een arts, een pedagoog, een vader en een moeder samen, aan het publiceren van eenvoudige, goed gedocumen teerde uitgaven voor het gezin. I» de goede vertaling van Jan van der Putten, doen thans deze boeken ooi! hun intrede in het Nederlands taal gebied. Het eerste deel: „De Kinderziel", achten wij een voortreffelijk werk. Hierin wordt aan de ouders een bre de visie gegeven op de achtergron den van de ontwikkelingsverschijnse len van hun kind van 0 tot 13 jaar. Een kolossale hoeveelheid weten schappelijke studie is hier in begrij pelijke. praktische vorm voor de da gelijkse opvoedingsarbeid toeganke lijk gemaakt. De volgende delen: „De psycholo; gie van het meisje in de puberteit" en „De psychologie van de jongen in de puberteit" verdienen eveneens grote waardering wegens dezelfde vereenvoudiging van hedendaagse wetenschappelijke inzichten. De katholieke levensvisie gaat hier harmonisch samen met nuchtere re aliteitszin. Wel wordt speciaal de pu berteit getypeerd van de jonge mens in het meer beschermde milieu. Zo als trouwens ook de tekst enige lees ervaring veronderstelt bij de ouders. Bij een herdruk zouden nog een gro ter aantal vaktermen moeten worden vervangen of toegelicht. Bovendien is het enigszins storend, dat de ver taler het begrip „adolescentie" 1» de Franse betekenis hanteert. Men kan weten, dat in Nederland met deze term een andere ontwikkelings periode wordt aangeduid, dan dit van 13-17 jaar. De Nederlandse uitgave van deze reeks kan een weldaad betekenen voor de ouders, die zich willen be zinnen op de oorsprong der dagelijkse opvoedingswederwaardigheden. Onze warme waardering en hartelijke aan beveling vergezellen deze nieuwe reeks op haar weg naar vele ge zinnen. (Uitg. H. Nelissen-Bilthoven) °za' Het! zaterdag gaarse Hongaril De brief zijn aar bassade den. Na van de De Zi besloten, proteste: De „Rol Sovjet-miz zich gistei habilitatie „die door en veroort log een sa gaarse v met onbej tionaire kr Kardinaa op het pol lerlei soor partijen en aldus het Ster" heef door midd nieuwe Ho te vormen. TERWIJL vinciën de sen reeds dit met in geschied vi Haarlem, Het stipen vier gulder HET achtj; van Doorn doordat hij aan het spe:. De jongen dat hij wilc

de Stem | 1956 | | pagina 14