Kringvergadering Goes toonde de Rode Kruis in vooruitgang St.-Genesius uit Graauw bracht „De Vrome Leugen De opleiding van kleuter onderwijzeressen THALIA UIT AXEL EN FELIX TIMMERMANS VEEL „BEAU MONDE" VEEL SHOW EN KOPPELS VAN NIEUWE SNIT Zuid-Slavië kansloos door Engeland verslagen (3-0) ZIJDEN ERE-WIMPEL OOK NU NAAR ST. PHILIPSLAND Y rachtvliegtuig voor één man "sida Zesdaagse van Brussel draait weer HINK-STAPPER markten waterstanden aderen uzen vorm burg laag Ledenwerfactie Waterbeheersing en ontzilting J. Willems sterk speler Subsidievoorstel van Ged. Staten Spoedig ontwerp van wet voortgezet onderwijs Paul Spaak meent: V.N. WERD EEN POLITIEKE CLUB ,En waar de ster bleef stille staan SPORTltTt KORT OVERDONDERENDE „ROL"-BEZETTING Curiositeits- ploegen Olympische Spelen W Verlicht Baby's KOU terwijl hij slaapt! Voetbal-interland te Londen Alweer Mattheros BLOMMAERT EN FREIJSEN WONNEN JES Aid. Zeeland K.N.V.B. 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 13 OND. 'uzen van de dio- in het Parochie- feestvergadering; i leidster mejuf- treda sprak over ensen zijn belang- waaruit de aanwe teidene gedachten haar huisgezin. Is deelde na haar dat zij a.s. za- gedurende het K. Moeders wil is n zestal minuten erwerp zal spre- lankte spreekster ijke bewijzen van eleven die zij hard op 13 september de K.A.V. haar rde. •k, de voorzitster deling, dankte de gstelling, die werd üiekte en het over- wrouw van Grem- zielerust werd ge adering werd ten- gehouden. adering terneuzen" ergadering van de n bleek uit het fi- n de penningmees- ïg voor 1955 sloot ildo van 251,15. ;rden herkozen de leden de heren J. t en J.Versprille, gebracht de op- lerenkapel. Mede- de verloting dit heeft opgebracht. >n zijn bepaald op 1957. Hieraan zal worden verleend ns' Dilettantento- ^gskuur het staatsbeheer zijn toezicht wer- oeiers, ondergaat enallee in de kom een verjongings- en de kruinen ge- weggekapt en al n de oude reuzen deskundig verwij- •at belangstelling fraaie cachet van weer nog enige de bevolking die srgroeid is. tentie) •xwsch volks HULST zondag Josephpatronaat laams blijspel Lockefeer. latsen bij Louis Nieuwstr., Hulst. ngelaars ging De Clingse besloten om voor slechts een be- nningen uit te ge- vastgesteld op uitgifte van deze hebben eind de- junningen, welke eldig zijn, zullen afgegeven. Voor wederom de heer Cuitaart aangewe- van paling met ïeer K.Bracke zal de zwaarste vis n 1957 een behoor- ïikking stellen. De iromtrent nadere en. sint komt zal onze parochie aas en zijrï beide midden zien. Zon- t hoge gezelschap n ongeveer 2 uur begroeting plaats •ikstraat nabij het aarna een rond- p volgt. zullen de kinde- 1de brengen waar- je Man zeker van doet. n.k.l.b. den ledenvergade- Kath. Landarbei- aanvullende be aats. In de vaca- ivevicr werd ge- n. Verdurmen. n benoemd de he en Ed. v. Wa- as komt 1 uur zal St.- knechten in Wals- ^oorafgegaan door aonie zal de stoet idijk en Klooster tehuis zal burge- gem het hoge be- )ok zal St.- Nico- een bezoek bren- Antoniusgesticht, verrast zullen bouwkas landse enten. commissie van de ieriandse gemeen- nengesteld uit mr. zitter) A. van der en W. Gaanderse Schouwburg: Freule zevende sluier, ïouwburg: St. Paulus oude kant. Concert- Kolassi en J. Bon- 'enkwartier. Jlympia: 8 uur: Hof- 8 uur Phffft. jmbra: Rock around Simba. Vlaamse Opera: 8 de glimlach. Onder leiding van de kringcommissaris, mr. J. Heyse, werd te Goes de 'kringvergadering van het Rode Kruis gehouden. Deze deelde mee dat dit iaar de inzameling ƒ52.700 heeft bedragen, wat ruim 78 pet. het streef bedrag is. Spreker had goede hoop dat Zeeland ook deze keer weer het hoogste ligt en het campagnebord zal krijgen. Een vaststaand feit is het dat de afdeling St. Philipsland voor de derde keer in successie winnares is gewor den van de landelijke zijden ere-wim- nel daar zij 2302 inzamelde oftewel bijna 434 pet. van het streefbedrag (v j 391 1/2 pet.). Omtrent de leden werfactie kon de kringsecretaris met genoegen mededelen dat deze ook in Zeeland zich gunstig ontwikkelt, dank zit de medewerking van plaatselijke vrouwenorganisaties, welke huis-aan- huis bezoeken afleggen en de vele propaganda-avonden, waarop de to neelgroep „De Rode Kruisspelers" uit Middelburg onder de regie van de heer J. Wever met het stuk „Het Wit te Legioen" van Maarten van Vucht en het „Pirogo-cabaret" uit Goes op treden. alsmede de traditionele film vertoningen. De grootste De afdeling Zuid-Beveland oost is in het kader van de ledenwerving thans de grootste geworden, want zij telt momenteel ongeveer 2700 leden (v.j. 700), waarvan Yerseke er on langs 500 verwierf. Kruiningen incl. Hansweert evenzo 500, Wemeldinge en Krabbendijke, elk 300. Rilland-Bath 250 en Waarde 150. Tijdens de propa- Advertentie). ganda-avonden, in deze maand gehou den, werden elders in dit gewest ruim 600 nieuwe leden erbij geboekt. Ver reweg de meeste afdelingen, en spe ciaal de grotere, gaan hun huis-aan- huis-acties pas in het begin van het volgend jaar ontketenen, omdat de diverse collecten voor Hongarije eerst dienden te worden georganiseerd. De boottocht met chronische invali de patiënten in de afgelopen zomer boekte ook in Zeeland een groot succes, 'n Zeventigtal Zeeuwse pa tiënten maakte via de binnenwateren van ons land een onvergetelijke reis, terwijl de ontvangst in de meerplaat- sen allerhartelijkst was. Voor Hongarije Als vanzelfsprekend kwam in deze vergadering ook de hulp aan de Hon gaarse vluchtelingen ter sprake. De wnd. kringeommissaris, de heer mr. M. Tydeman te Westkapelle, bracht uitvoerig verslag uit omtrent zijn be zoek aan de Jaarbeurshallen te Utrecht in de afgelopen week, als zijnde het opvangcentrum dezer vluchtelingen. Onder leiding van dr. Vrijlandt, de gew. cdt. van het R.K.K. in Utrecht, werden zowel de Juliana- als Margriethal door de helpsters en helpers in de kortst logelijke tijd vóór de aankomst van de eerste groep omgetoverd in prachtige slaap- eet- en recreatiezalen en was men vol bewondering voor alles wat men daar tot stand had gebracht. Na uitvoerige bespreking werd be sloten, dat de hetzij op initiatief hetzij onder auspiciën van het Rode Kruis voor de Hongaren gecollecteerde gel den zo spoedig mogelijk zullen wor den overgemaakt op girono. 777, daar het hoofdbestuur deze gelden thans dringend nodig heeft voor hulpverle ning in Hongarije zelf. Op het eind dezer vergadering werd besloten om een telegram te zenden aan genoemde dr. Vrijlandt, waarin de vergadering haar bewondering uit spreekt voor diens werk. G. S. willen subsidie verhogen Van 1945 af krijgt de commissie Waterbeheersing en ontzilting al sub sidie van de provincie. Eerst f 4000 per jaar en later f 5000. Thans heeft zij wederom gevraagd de subsidie te herzien. Blijkens de overgelegde begroting wordt van de provincie verwacht een bedrag van f 7000.- Gezien het belangrijke werk van de commissie en de algemene stijging van lonen en prijzen, achten G.S. het verzoek allesins gemotiveerd. Zij stellen de Staten voor de gevraagde f 7000 te verlenen. T>5 Ged. Staten schrijven aan Prov. Staten, dat als gevolg van het be sluit van de minister om in Zeeland slechts een opleiding voor kleuteron derwijzeressen te subsidiëren die aan de christelijke kweekschool de andere opleidingen in hun voort bestaan worden bedreigd. De gemeente Middelburg, het be lang van de opleiding aan de rijks kweekschool inziende, heeft daarom na gepleegd overleg met de andere hierbij betrokken gemeenten, een overleg waarbij een lid van G.S. als toehoorder aanwezig was, besloten deze opleiding voor haar rekening te nemen. Zij heeft hierbij de verwach ting, dat zowel de betrokken gemeen ten als de provincie haar subsidie aan de opleiding zullen blijven ge ven. De opleiding zal dan aan de eisen voldoen, die het Rijk stelt voor het verlenen van subsidie. Zoals hierboven reeds vermeld, kan dit plan echter alleen voortgang vin den, indien ook de provincie haar subsidie in enigerlei vorm zou blij ven verlenen. G.S. menen, dst hiertoe reden is. Er wordt met bedoelde opleiding in een behoefte voorzien, omdat er nog steeds een tekort aan gediplomeerde kleuterleidsters is, welk tekort op andere wijze niet zal kunnen worden weggewerkt. Het valt namelijk sterk te betwijfelen of meisjes van elders bereid worden gevonden in Zeeland hun werkkring te zoeken. Moet de opleiding aan de Rijkskweekschool worden stopgezet, dan zouden de cur sisten gedwongen worden de dichtst bijzijnde openbare opleiding in Rot terdam te gaan volgen. Zeer waar schijnlijk zouden slechts weinigen zich deze moeite en opoffering wil len getroosten, terwijl de mogelijk heid dan tevens groot is, dat zij, die dit wel doen hun werkkring ook in Holland zullen gaan zoeken. Zeeland zou hiermede dus heel weinig gebaat zijn. Voor de r.-k. opleidingen ligt dit iets eenvoudiger, omdat de dichtst bijzijnde opleiding van deze richting zich in Bergen op Zoom bevindt. Uiteraard zullen echter, indien ge subsidieerd wordt, beide richtingen de mogelijkheid moeten hebben hier van te profiteren. G.S. schrijven verder, dat de op leiding aan de Rijkskweekschool naar raming ƒ18.000. kost en zij stellen nu voor om, inplaats van 60.voor iedere leerling uit Zeeland, een sub sidie van 108.te geven. De te genwoordige subsidie aan de oplei ding Chr. kweekschool vervalt na tuurlijk. De r.-k. toneelclub St. Genesius te Graauw gaf haar eerste winteruit- voering. Opgevoerd werd het toneel spel in 3 bedrijven van Jac. Ballings. ,,De Vrome Leugen". Het geheel is licht verteerbare kost, die men genieten kan zonder ook maar één moment te vergeten zijn sigaar aan te houden. Geen moei lijk te volgen complicaties en een goedkoop slot. Het stuk wordt ge speeld in zoet vloeiend Vlaams dia lect, doorspekt met een macht van spreekwoorden en zegswijzen die men in de Zeeuwsch - Vlaamse omgangs taal geen onbekende kan noemen. Het is uitermate geschikt om het doorsnee publiek volop te laten genie ten, wat men hier dan ook prompt heeft gedaan. Wel jammer dat men niet meer publiek heeft kunnen trekken. En toch hebben de thuisblijvers iets ge mist! Gieleke. de schaapherder (de heer Jo. Willems) was onverbe terlijk; het hele stuk werd door zijn spel gedragen. Het was de Vlaamse schaapherder ten voeten uit, waar toe de voortreffelijke grime, verzorgd door de heer Frans de Potter van St. Jansteen, zeker niet weinig bij droeg. Gieleke was, naast Doka, de enige, die wat taal betreft geen en- Kele keer derailleerde en steevast zijn Vlaamse dialect sprak. Hij speel de subliem met als hoogtepunt het toneel in het begin van het derde bedrijf, waar hij door de pastoor be trapt werd op een schitterende imi tatie van de parochiegeestelijke op de kansel. Hier zagen we dan ook het sterkste trio tegelijk voor 't voet licht, alle drie van de oude, geschool de garde. Ook de pastoor en Doka speelden hun rol prima, al leek ons de pastoor soms te weinig geinte- resseerd. Doka sprak een tikje te zacht, waardoor ze achter in de zaal niet te volgen was. Zij had naar on ze mening een beetje meer vitaliteit moeten vertonen, nu was ze bepaald een zeer oude vrouw naast de levens lustige van vitaliteit stralende 67-ja- rige herder. Elske voldeed niet slecht, maar sukkelde hopeloos met haar dialect. Het was zelfs zo, dat in het tweede (Van onze Haagse correspondent.) Op het gebied van het onderwijs stelt minister Cals, in zijn memorie van antwoord op de Rijksbegroting, een spoedige indiening van een wetsont werp voor het voortgezet onderwijs in het vooruitzicht. In het ontwerp zullen kwesties als het verlengen van de cursusduur voor de 5-jarige H.B.S. en een herziening van de status van het lyceum aan de orde komen. Ook zal daarbij het Ulo uit de lager-onderwijswet worden ge nomen. Van een onvoldoende salariëring van de docenten kan volgens de minister niet worden gesproken, al behoort de verbetering van beperkte omvang niet tot de onmogelijkheden. Verder is een aanvulling van reglement rechtspositie leraren het V.H.M.O. te verwachten. het bij De Amerikaanse Slick Airways" heeft vergunning van de regering ontvangen de ongeveer twee meter lange en meer dan 470 kilogram we gende Robert Hughes uit Illinois naai New York waar hij voor de televisie zal optreden met een vrachtvliegtuig te vei.oeren, omdat geen deur van een passagiersvlieg tuig wijd genoeg is om Hughes, wiens omvang in het middel drie me ter bedraagt, door te laten. Volgens het Belgische blad „Le Reuple heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, in een uiteenzetting voor een parlementscom missie verklaard, dat de algemene vergadering van de V.N. niet langer een diplomatieke maar een zuiver po litieke vergadering is geworden. „Wij zijn daar, met de andere blanken, in de minderheid", aldus Spaak. „Voor de Europeanen en de blanken in het algemeen is de sfeer uiterst moeiliik geworden." Spaak zou volgens „Le Peuple" zich afgevraagd hebben of België er nog belang bij heeft in de V.N. te blijven In elk geval was het stelsel geheei en al pndoeltreffend gebleken en was de Veiligheidsraad door de veto's ge blokkeerd, zo zou Spaak gezegd heb ben. Spaak zei verder niet aan een derde wereldoorlog te geloven omdat iedereen de atoomoorlog vreest. De toneelvereniging; Thalia heeft dit winterseizoen gemeend eens te moeten breken met een oude ge woonte. Tot nog toe bracht de to neelvereniging slechts stukjes voor het voetlicht, die passend waren voor gewone amateurs". Op voorstel van het bestuur heeft men nu echter be sloten eens iets ,,van de hoogste plank" te presenteren. De keuze viel op het kerststuk ,,En waar de ster bleef stille staan" van Felix Tim mermans. De steeds beter wordende spelers kring en de deskundige leiding van pastoor Meeus, die het stuk zal re gisseren, maakte een dergelijke keus zeker verantwoord. De Vlaamse verteller Felix Tim mermans, gaf in dit stuk persoon aan de eenvoudige Vlaamse gemoe delijkheid en net diep geloof. Met een glimlach en een traan wordt het leven uitgebeeld van drie jene verklanten Pietje Vogel, Suske Wiet en Schrobberbeeck, die met een ei gen gemaakte ster driekoningen gaan zingen, hopend énkele centjes te ver garen, teneinde op hun manier ach ter een jeneverfles Kerstmis te vie ren. Hoe geheel anders verlopen ech ter de plannen. Velen van hen, die het stuk zullen komen zien kennen reeds het verloop. Toch zullen zij echter komen, om de fijne uitbeel ding van de humor en het fijne bij na kinderlijke geloof van de drie armste schooiers onder Gods kost gangers, die in de Kerstnacht wor den geleid naar de Kerststal: ,,Want waar de ster bleef stille staan, daar zijn ze alle drie binnengegaan". Wie de ,,Fé" kent uit zijn vele ver halen, weet dat ook in dit toneel stuk het publiek weer getroffen wordt tot in het diepste van het gemoed. Het is dan ook een zeer goede keus geweest van Thalia om in de tijd van voorbereiding op Kerstmis met een dergelijk stuk voor de dag te Komen. Van de spelers zal het veel vei gen. De liefde en toewijding, waar mede ieder zich tot nog toe kweet van zijn taak, houdt echter een gro- JppHc ADe zeer velen, die JfffN e?n PIafts hebben besproken, zullen dus zeker niet in hun ver wachtingen worden teleurgesteld. NAAR WIJ VERNEMEN zijn de be- stuurderen van Willem II en Noad overeengekomen de afgelaste wed strijd van jl. zondag te doen spelen op Tweede Kerstdag. De voor deze datum vastgestelde bekerwedstrijd Noad - Rheden wordt verschoven naar Nieuwjaarsdag. bedrijf de furie iegen Bruno, door haar in zeer beschaafd Nederlands werd voorgedragen. Hier was haar spel echter zo goed, dat ze haar te genspeler Bruno voldoende kon op trekken om te zorgen, dat dit toneel zeker niet het slechtste was van het hele stuk. Kozijn Joop vertolkte goed de rol van de dom-verwaande, kortzichtige maar bovenal vrekkerige boer, die maar één levensdoel scheen te heb ben: de vermeerdering van zijn aards bezit en het pochen daarop. Zijn doch ter Nathalie was zo mogelijk voor meer dan 100 pet. imbeciel, getuige het feit, dat alles, maar dan letter lijk ook alles wat er zich rondom haar afspeelde, haar volkomen on beroerd liet, ze reageerde op niets en op niemand en gaf alleen automa tisch antwoord als haar daarom op de man af werd gevraagd. Zelfs de momenten, waarop men over haar sprak, gingen haar absoluut Voor bij zonder reactie nog geen blik zelfs in de richting van de sprekers. Dat de pientere Gieleke zich nog een mo ment door zo'n meisje kon laten im poneren, dat lijkt ons een totale on mogelijkheid. En toch was dat het geval. Nathalie liet hem niet onver schillig, anders was hij niet tot vier keer toe bij haar aan haar huis ge komen om mee aan te zitten. Dat hij daar telkens weer over zijn trou wen sprak, maar zorgvuldig ver meed ook maar één keer zich te la ten ontvallen, wie zijn uitverkorene zou zijn, bewijst alleen zijn schran derheid. Om hem ook maar één mo ment tot nadenken te kunnen bren gen, had Nathalie meer persoonlijk heid moeten tonen. Rest ons nog Wi- nus, een jonge speler, waaraan de regisseur zeker heel veel aandacht heeft besteed. Hij speelde zijn moei lijke rol niet onverdienstelijk, maar lag ook vaak met zijn taal overhoop. Een woord van lof mag de heer Koe ne als regisseur zeker niet onthou den worden. (Van onze speciale verslaggever.) BRUSSEL, woensdagavond. Men heeft vanavond de Brusselse zesdaagse met een met zorg ge kozen ceremonieel op gang gebracht. Onder het dak van het Palais des Sports, dat als een enorme, met spanten geaderde vleu gel, de mensen behoedde voor de kou, onder dat dak was weer de verwachting van iets bijzonders, van iets nieuws en onge dachts. Net als bij een mode-show. Zo was het ook een beetje. Want behalve op de tribunes van het paleis, waar de „beau-mon- ae" in de meest modieuze toiletten paradeerde, gaf men ook op de baan gedurfde combinaties te zien: koppels van nieuwe snit. De zakeiyke leiders van deze zesdaagse, stuk voor stuk slimme mannen met grote sigaren, zagen zelfs hun grootste kans in het brengen van curio siteiten. Daarom presenteerden zy Schulte-Coppi met zoveel vertoon alsof het modehuis Dior niemand minder voor de keus verantwoordelijk was. Zij koppelden Wim *an Est aan de in triomf op de piste gehaalde Impanis, formeerden een jonger duo met Post - Plantaz, brachten uit de „eigen stal" alle volwaardige, bekende en onbekende gezichten bijeen, omringden dit alles met grootse superlatieven, gingen terugstaan en zeiden: "ik, zo doen wij dat". Op de hoogste gaanderijen, waar kenners zaten met „kom maar op- gezichten", werd sceptisch geglim lacht: de Brusselse zesdaagse zal niet verschillen met de vorige en andere, ondanks de overdonderende rolbezet ting, ondanks de periodieke races achter Derny's, ondanks het zwaar dere kaliber startpistool en ondanks alle overige zeldzaamheden. Als deze aflevering maar hetzelfde is. Niet meer en niet minder maar hetzelfde... Zó begon het Zo begon het in ieder geval. Pre cies zoals bij andere zesdaagsen. Voor UITSLAGEN Waterpolo Zuid-SlaviëRusland 32 Ver, Staten-Gr. Brittanr.ië 53 Hockey Singapore-Afghanistan 50 Voetbal Engeland-Zuid-Slavië 30 (Advertentie) Voor 75.000 toeschouwers behaalde woensdag het Engelse voetbalelftal voor de eerste maal sedert 1939 een overwinning op Zuid Slavië in het Wembleystadion. Viermaal hebben beide landen tegenover elkaar ge staan. Twee wedstrijden in Belgrado werden door de Zuidslaviërs gewon nen, resp. met 2-1 en 1-0 en één ont moeting te Londen eindigde in gelijk spel (2-2)Ditmaal werd het 3-0 De voetbalkunstenaar, Stanley Mat thews, had ook in deze wedstrijd weer het belangrijkste aandeel in de overwinning. Hij was het die bij twee van de Engelse doelpunten, de kan sen schiep. Eerst had de rechtsbin nen, Brooks, die van Matthews in de 12e minuut de bal kreeg toege speeld, deze maar voor het inschie ten. En nadat Tommy Taylor, inval ler voor linksbinnen Haynes, de stand op 20 had gebracht, na fraai voor bereidend werk van Finney, toonde Matthews zijn meesterschap twee mi nuten voor het einde nogmaals. Deze keer was het Taylor die het werk van Bil jartvereniging StEloyte Oostburg De biljartvereniging „St.-Eloy" mag zich ir. een steeds groeiende belang stelling verheugen. Gestart in 1951 met 11 leden, telt de vereniging thans 25 leden. 'Elke dinsdagavond wordt in de Kathoneke Krir.g voor de competitie gesneeld. Gezien het grote verschil in sterk^ te der deelnemers is de competitie verdeeld in een A-klasse en een B- klasse. De stand aan de kop halfweg de competitie is in de A-klasse: 1. E. Magnus met een gemiddelde van 5,6; 2. E. Hinneman 5,5; 3. J te Beek 5,4; 4. O. Barra 3,6. De 4 hoogstgeplaatste in de B- klasse zijn: 1. M. Smit met een gemiddelde van 2,2; 2. R. Dhaer.ens 1,6; 3. E. Morn- hout 1,6; 4. E. Lecluyze 1,5. (Libre titel le kl. te Hulst). In de wedstrijden om het kam pioenschap van Zeeuwsch-Vlaande- ren, libre le klas. die in de Bruyn's restaurant te Hulst zijn begonnen, werden in de eerste ontmoetingen al opmerkelijke resultaten geboekt. De jonge J. Blommaert speelde een uitstekende wedstrijd tegen de kampioen van Hontenisse G. Penne- man, die met pech kampte en ver beneden zijn normale prestaties Dleef. De titelhouder Pr. Freyser won met groot verschil van Joh. Fruytier; de ze kwam nl. niet op dreef en zijn bekende serie américaine kregen de toeschouwers niet te zien. De twee verliezers zijn intussen biljarters die op hetzelfde biljart niet voor series van ver over de honderd terugschrok ken en in de volgende wedstrijden krijgen de vele belangstellenden voor deze kampioenschappen wellicht nog iets ar.ders van hen te zien: De uitslagen: Jo Blommaert G. Penneman Pr. Freyser Joh. Fruytier 400 171 400 68 29 78 13,79 29 38 5.90 14 135 28,57 14 29 4,85 het vertrek, dat om half elf plaats vond, had men een voorprogramma gegeven met zenuwachtige wieier- groentjes. De echo's waren nog hoi, de oliekachels nauwelijks ontstoken, de suppoosten nog niet helemaal zeker van het gewichtige in hun blik en het grammofoongeluid van rock-en- roll zanger Presley als een stem des oordeels. Later werd het ernstiger. Grote- mensen-werk. De motoren daverden voor het eerst. Niet voor de gangma- king van zesdagenrenners, maar voor de grootheden, die naar de grote prij zen dongen, die vooraf vielen te ver dienen. Het ging erop lijken. In be paalde hoeken klonk het eerste ap plaus, voorzichtig nog, alsof het niet mocht, maar steeds sterker, tot het zó groots was als tijdens de heetste six-days momenten. Alles nog goed?" Maar de zesdaagse, de échte lag nog verborgen in de rennersverblij- ven en onder de ban, waar de favo rieten in auto's aankwamen en waar mecaniciens moeilijke dingen deden aan de fietsjes. Daar was het te zien hoe gewoon zo'n zesdagen eigenlijk is. De deelnemers komen aan, zoals ar beiders na hun vakantieweek. Zij geven hun vakmakkers een hand en vragen of het hun goed is gegaan; met de vrouw óók nog alles goed? Best. O ja, ik heb die en die nog gezien, je moet er de groeten van hebben. Precies als iedereen, alleen in wat meer vreemde talen. De show komt binnen wel, waar de ploegen worden voorgesteld, waar het startschot knalt en waar de eerste rondjes worden gedraaid, allemaal met iets van dat plechtige erin, dat hoort bij het begin van een karwei dat zes dagen lang zal duren. Zes dagen Matthews mocht voltooien en onhoud baar voor keeper Beara vloog de bal voor de derde maal in het Zuidslavi- sche doel. Kansloos Beara was trouwens bij- alle drie doelpunten kansloos. Zonder zo'n voortreffelijke keeper zou de neder laag van Zuid Slavië nog groter zijn geweest. Vele malen greep hij tijdig in en een strafschop in de 75e minuut tengevolge van een fout van Stanko- vic, genomen door de Engelse back Byrne, wist Beara prachtig te stop pen. Het Engelse team toonde zich ech ter gedurende de gehele wedstrijd de sterkste. De aanvallen, waarin voor al Matthews, Finney en Clayton uit blonken, waren doelmatiger dan die van de tegenstanders. Deze lieten eveneens technisch goed spel zien, maar na de 2-0 achterstand bleken zij geintimideerd en verknoeiden zij enkele goede kansen. L. Westdorp kampioen 3e klasse libre Door de biljartvereniging ,,DOS" te Ovezande werden de persoonlijke kampioenschappen 3e klasse libre ge organiseerd in het café van de heer Doene, waar de organiserende ver eniging haar clublokaal heeft. De wedstrijden hadden een zeer spannend, prettig en sportief ver loop. Met een toepasselijk woord werden aan het eind van de wed strijden door de burgemeester de prijzen uitgereikt, terwijl de voorzit ter der vereniging H. van Steenber gen, de spelers geluk wen6te met de door her. bereikte prestaties. Na mens het district van de K.N.B.B. sprak de heer J. Eggermont en reikte aan de winnaar een medaille uit. De uitslag was als volgt: 1. L. Westdorp 10 578 137 4,21 29 2. Ko de Jonge 9 579 163 3.55 24 3. E de Nooijer 8 524 147 3.56 34 4 J. Briars 5 514 180 2.85 18 5. P. Oostdijk 5 479 182 2.63 16 6. A. Witkam 3 496 180 2.75 28 7. A. Delmotte 2 413 185 2.23 16 Program zondag 2 dec. le KLASSE A. Noormannen 1-Domburg 1, Roburl- Kruiningen 1, Vogelwaarde 1-Lewed. Boys 1, Volharding '32 1-Schoondij- ke 1 le KLASSE B. Zierikzee 2-Burgh 2; Brouwershaven 1-Renesse 1. 2e KLASSE A. Zuidzande 1-Aardenburg 2, Groede 1-Zeeland Sport 4, IJzendijke 1-RCS 3 Biervliet 2-Noormannen 2. 2e KLASSE B. Hansw. Boys 2-Sluiskil 2, Cortgene 1-Rapenburg 1, Philippine 1-Kwaden- damme 1, Patrijzen 1-Yerseke 2, Vo gelwaarde 2-Corn Boys 3. 2e KLASSE C. Brouwershaven 2-Renesse 2, Drei- schor 2-SVWOK 1, Zierikzee 3-Zonne- maire 1. 3e KLASSE A. Zeeland Sport 5-Walcheren 2, Pa trijzen 2-Vlissingen 5, 's Heer Arends- kerke 2-Schoondijke 2, Zuidzande 2- Lewed. Boys 2. 3e KLASSE B. Koewacht 2-Hulst 3, Ria W 2-Axel .3 DE ZWEEDSE stalen speer, waarmee de Noor Danielsen het wereldre cord op 85,71 meter bracht en een gouden medaille behaalde, is het eigendom van de Pooi Janusz Sid- lo. Nadat de technische commissie deze speer goedgekeurd had voor de Spelen, was Sidlo verplicht haar ter beschikking var. alle deelne mers te stellen. De eigenaar van de speer, werd met 79,98 meter tweede O VOOR DE AUSTRALISCHE toe schouwers in het Olympisch sta dion is het woensdag niet de dag geweest van Kuts, ondanks diens „doublé", maar var. Shirley Strick land, die een spectaculaire zege be haalde in de finale van de 80 me ter horden. De 31-jarige Australische, moe der van een jongetje van 3 jaar, liep de laatse race van haar car rière ir. perfecte stijl en stond geen ogenblik de leiding af, ofschoon de Duitse Gisela Kohier daartoe alle krachten inspande, WOENSDAG is te Melbourne een be roep gedaan op schoolkinderen om in het Wendouree-meer te duiken naar de zilveren medaille van de Russische roeier Victor Ivar.ov, wel ke hij dinsdag in het water liet vallen. Toen de voorzitter van het internationaal Olympisch comité, Avery Brundage, hem de zilveren medaille voor de tweede plaats in het nummer twee zonder stuur man had overhandigd, liet de Rus in zijn nervositeit de plak in het water vallen. O OVER PARRY O'BRIEN de Olym pische kampioen kogelstoten gaat het merkwaardige, verhaal, dat hij soms in de nacht opstaaat om met de kogel te oefenen. Zijn physie- ke vorm verzorgt hij verder, door de regels van de voeding en hygiëne strikt in acht te nemen. Natuurlijk rookt hij ook niet Bovendien oefent hij zich in het gewichtheffen om zijn spieren te versterken. DE WOENSDAG is niet gunstig ge weest voor Emil en Dana Zatopek. Ze zijn alle twee Olympische titels en Europese records kwijtgeraakt. Want terwijl Dana vierde werd bij het speerwerpen, zal Emil op de tribune toe te zien. VOOR DE HALVE FINALES van de 400 meter thebben zcih o.m. drie Spence's geplaatst: de gebroeders Malcolm en Melville Sp»r.ce uit Jamaica, en M. C. Spence uit Z. Afrika. Dit heeft al heel wat ver warring gesticht bij de verslagge vers, zoals te begrijpen is. AUSTRALISCHE officials hebben beslag gelegd op enkele clandestien opgenomen filmjournalen die be stemd waren voor de Ver. Staten en Japan. Zij zijn van mening dat het organisatiecomité grote schade zou hebben geleden als men ei in geslaagd was deze films naar lan den overzee te smokkelen. Er be- sataan nl. tv.- en film-contracten voor vertoningen buiten Australië, waarvan men hoopt dat ze 250.000 dollar zullen opbrengen, een welko me en bijkans onmisbare bijdrage in de organisatiekosten van de Spelen. Op de eerste vier dagen van de spelen zijn ongeveer 20 personen, die geen toestemming hadden voor het maken van films en foto'a, uit het stadion verwijderd. Program voor heden Op het programma van 29 no- t vember staat een aantal atletiek- J wedstrijden, waarvan twee fina- J les: de 3000 meter steeple en de 400 meter. Voorts o.m. vijf onder- i delen van de tienkamp, series 1500 J meter en series en halve finales 200 meter dames. De beslissing zal ook vallen in de teamwedstrijd op degen. Wedstrijden in basketball, hockey voetbal, boksen (voortzetting der kwartfinale zeilen, waterpolo en een aantal zwemnummers comple teren het menu. De Braziliaanse atleet Adhemar Ferreira da Silva heeft bij de hink- stap-sprong op de Olympische Spe len in Melbourne met 16,35 meter niet alleen een nieuw olympisch record gevestigd, maar ook de titel behouden, die hij in 1952 in Hel sinki veroverde. De foto toont Da Silva tijdens zijn record-sprong, die hem het Olym pische goud opleverde. 's HERTOGENBOSCH, 28 nov. 1956. Op de Bossche veemarkt van heden werden aangevoerd: 5.713 stuks vee, zijnde: 2.868 runderen, 282 vette kalve ren, 424 nuchtere kalveren, 16 fok- zeugen, 413 slachtzeugen, 44 lopers, 1,350 biggen, 299 schapen, 17 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien f 720-1105 guiste koeien 650-815, zware soorten boven notering kalfvaarzen 660-1010, klamvaarzen 615-685, guiste vaarzen 615-725, pinken 455-565, graskalveren 250-385, nuchtere fokkalveren 110-160, nuchtere slacht- kalveren 44-68. zware soorten 78-100, lopers 68-80, biggen 32-53, drachtige zeugen 250-310, schapen 70-90, vette lammeren 75-95, alles per stuk. Aanvoer slachtvee: 815 stuks. Prij zen extra kwaliteiten vaarzen f 3,10- 3.15, le kw. 2,95-3,05 2e kw. 2,70-2.75, 3e kw. 2,55-2,60, vette stieren 2,80- 2,90, worstkoeien 2,35-2,50. Vette kalveren prima soorten 2,70-3,- vette kalveren middenklasse 2,40-2,65, vette kalveren lichte soorten 2,10-2.30, nuchtere slachtkalveren 1,35-1,50 zwa re soorten 1,68-2,00, slachtzeugen 1,73- 1,77, jonge slachtvarkens 1,82-1,90 al les per kg levend gewicht. Verdere mededelingen: minder aan voer van rundvee. Melk. en kalfkoei en handel redelijk, prijzen bleven op gelijk niveau. Guiste koeien handel ruina prijshoudend. Korter aanvoel* van jongvee, handel williger en even vaster in prijs. Normaal aanbod van ■yette kalveren, handel rustig en nau welijks prijshoudend. Nuchtere slacht kalveren, handel kalmer en niet ge heel prijshoudend. Ruim aanbod van schapen en vette lammeren, stille han del, prijzen minder, weinig aanvoer van fokzeugen, trage handel, prijzen moeilijk te handhaven. Korte aanvoer van lopers en biggen, handel willig, prijzen iets hoger. Korter aanbod van slachtvee, handel over het geheel stroef met weinig verandering in prij zen. Grote aanvoer van slachtzeugen, vlotte handel, prijzen even vaster, af loop wat trager. TERNEUZEN, 28 november 1956. Groenten: Per 100 st. in centen: Sla 6,90-16.90. Per stuk in centen: Bloem kool A 67 B 28-52 C 10-23 D 10-12. Knolselderij 2-11. Per bos in centen: Peen 10-11 Per kg in centen: Bintjes I 10,10-11, Andijvie 13-32. Kroten 16-17 Rode kool 9-18. Sav. kool 11-18 Witte kool 12-13. Breekpeen 8-16. Prei 10-28 Knolselderij 12-16 Spruiten 42-66. To maten A II 27. Uien 11-14. Witlof I 86-89 II 56-59 afw. 60. Rapen 8-9. Boe renkool 18-21. Waspeen 15,30. Veldsla 41-43. Fruit: Cox' Orange Pippin hl II 22 k 56 f 20-23. Golden delicious hh II 13-17 k*30-36 f 21-23. Goudreinette hh II 10 f 20-25 f 14-18. Jonathan hh 70-75 46-10 65-70 40.60 60-75 31.80 55-60 14-20,20 hh II 6-14 k 25-26 f 12-14. In- grid Marie k 26 f 20 St Remv hh 75- 85 26-29,40 65-75*27 60-65 23-25 k 24-26 f 18,50-24. Gieser Wildeman hh 45-50 23-24 f 23. Mannheim 223 (+009), Kaub 170 (+002), Trier 179 (+029), Koblenz 187 (+009), Keulen 171 (+023), Ruhrort 366 (+022), Lobith 979 (+014) Nijmegen 751 (+006), Arnhem 785 (+011), Eefde 327 (+019), Deventer 234 (+018), Namen la Plante 192 (+030), Maastricht hoofdsluis 4385 (—004), Borgharen 4013 (+056), Bel- feld 1165 (+027), Grave 475 (—016).

de Stem | 1956 | | pagina 3