EGYPTE DREIGT MET NIEUW WAPENGEWELD \houten jugs tetkpv* Tweede Kamer pleit voor landarbeiders Zwaarste straf voor Brusselse kapper NEDERLAND moet minder uitgeven 700 miljoen Politiemacht wordt 6000 man sterk „Deze keer bepalen wij hoe er wordt gevochten Poolse pers valt Moskou aan Consumptieprijspeil zou met twee procent gaan stijgen 95.000 DAGBLAD VOOR ZEELANO Honderdduizend in Amsterdam en Harderwijk I DE DOOD OP DE WEG MOSKOU PRIJST JORDANIË Neutraal Motie vandaag Ambonezenleiders vrijgelaten m stemming Al meer dan Amerika weifelt, maar... RusL :d wil olie leveren Wind en buien Drievoudige moord werd berecht vluchtelingen Van ouderdomspremie 1.3 procent niet gecompenseerd Minder gemakkelijk bouwvergunningen Energie- vo orsiening Europa wordt steeds afhankelijker In Soerabaja Ware paniek door kuitenprikkers Van Cauwelaert pleit voor een Havenunie Bevorderingen bij Planologische dienst Privé-rmjntje 96e JAARGANG No. 22315 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitgevers My. Neerland! a. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J v. Hootegem, Mr. Or. A. J. J. M Mes, Mr. H. M. L. de Rechter. P V M Veicauteren, U J v. 't Westende. Abonn pry5 by voorultbet. t 6.5Ü p. kwartaal, p. post i 7.20, p. week (uitsi. bij niet postbesteil.) t U.5Ü Incasso wordt berekend Losse numm. 13 ct Postrek 278841 oWai» DONDERDAG 29 NOVEMBER i956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3o per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m'm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd, Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERN EU ZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OüSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Over de hoofden van de V.N.-politiemannen heen is de Egyp tische regering, gesteund door Syrië, begonnen met een dreigend propaganda-offensief tegen de aanwezigheid van de Brits-Franse troepen in het land. Radio-Cairo zond een verklaring van Nasser uit, waarin deze de wereld waarschuwde voor het gevaar van hervatting der vijandelijkheden, „nu Engeland, Frankrijk en Israël weigeren het Egyptische grondgebied te ontruimen". Egypte zal zijn onafhankelijkheid niet opofferen om de wereld vrede te bewaren, zo werd gezegd. De opperbevelhebber van het Egyptische leger zei, dat het de plicht van Egypte is, zich op een nieuwe slag voor te bereiden. „En deze keer zullen wij bepalen onder welke omstandigheden er wordt gevochten In de staatsloterij is de honderd duizend gevallen op lot nummer 2654. Het lot is verkocht in Amsterdam en Harderwijk. De vijftigduizend is eveneens uitge loot en wel op lot nummer 8550. Van de honderdduizend zijn vier series in de hoofdstad verkocht. Een collectrice in Zuid had een half lot verkocht aan een clubje op een groot kantoor, een kwart lot via het loket en de rest in tientjes en twintigjes. In het centrum had een collecteur een heel lot aan een kleine winkelier in het hartje van de Jordaan ver kocht. Lot nummer 2654 van de serie b is verkocht aan een speelclub in Har derwijk. Het is de derde maal bin nen drie jaar dat de honderdduizend in Harderwijk is gevallen. HAARLEM. Een onbekende heer van omstreeks 65 jaar, die per fiets de Schoterweg wilde oversteken, werd aangereden door een achterop komende auto. Hij was op slag dood. BUNNIR. De 67-jarige B. is op de Stationsweg te Bunnik door een bestelwagen aangereden en gedood. Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de V.N., heeft in New- York bekendgemaakt, dat het politie- leger in Egypte volgens de voorlopige plannen twee brigades 6000 man zal tellen. Binnen 14 dagen zouden er 4100 man in Egypte staan. Momenteel omvat de politiemacht ruim 1400 man schappen. waarvan er 190 in Port-Said zijn gelegerd. Men wil 1000 manschap pen in totaal naar Port-Said sturen. Frankrijk heeft bekendgemaakt, dat het meer Franse troepen uit Egypte zal terugtrekken, nu het politieleger met een aantal Zuidslaven wordt ver sterkt. En terwijl generaal Burns zijn bri gades aan het indelen is, gaat de politieke strijd onverdroten verder. De spanning tussen Irak en Syrië is nog geenszins geluwd. De Syrische regering heeft laconiek verklaard dat zij in elk geval neutraal wil blijven. Evenals Jordanië, dat met Engeland breekt en nu dopr Moskou wordt ge prezen om zijn vrijheidszin. Syrische vliegtuigen mogen geen passagiers mcei «an bocuu «ebben die als „vijandelijk" worden beschouwd. De houding van Nasser tegenover de Joden in Egypte heeft overal grote ongerustheid gewekt. Meer dan 30.000 mensen moeten het land verlaten, zonder dat hun wordt toe gestaan hun bezittingen mee te ne men. De Israëlische regering heeft de Verenigd»» Naties gevraagd, een beroep te doen op Nasser om aan de „onmenselijke politiek" jegens de Joden een einde te maken. Israel zou alle uitgewezenen met open ar men ontvangen, zo werd gezegd. De houding van de Egyptische regering zou niet op het Arabische bevol kingsdeel in Israël worden gewro ken. Het Britse consulaat in Port-Said heeft de Britse gemeenschap in die stad Steeds openlijker betuigt de Poolse pers instemming met ^e Hongaren, die tegen de horigheid aan Moskou in opstand kwamen. Een communis tisch blad in Warschau noemt de beweringen over een contra-revolu tionair complot onjuist. Een ander blad vergelijkt de opstand van Poz- nan met die in Hongarije. Het schrijft verder: ,.De zeer moe dige poging van de Russische partij om de Stalinistische terreur te ont maskeren, is slechts een halve maat regel geweest. Er is geen enkele con clusie getrokken ten aanzien van het Stalinistische stelsel voor de opbouw van het socialisme." Er zijn aanwijzingen van een drei gende scheuring binnen de Poolse communistische partij. Gomulka wordt de laatste dagen door een Sta linistische minderheid hevig aange vallen. Oost-Duitsland, Bulgarije en Alba nië hebben weer hun trouw aan Mos kou betuigd. Een partij-functionaris in Oost-Duitsland zei, dat de ontbin ding van de Kominform belangrijk was geweest, maar dat ,,de aanval len van de reactie nieuwe vormen van ontmoeting wenselijk maken, die de voortvarendheid van de marxis- tisch-leninistische ideeën versterken. In Hongarije begint het leven iets normaler te worden. De broodvoor ziening in de hoofdstad zou geen gro te moeilijkheden meer geven. In oost- Hongarije zou nog in vrijwel geen enkele fabriek worden gewerkt. De vier Ambonezen, die aan het be gin van de vorige maand zijn geïn terneerd, naar aanleiding van hun houding tegen de nieuwe uitkerings regelingen. zijn in vrijheid gesteld. Op 5 oktober werd hen het internerings kamp aan de van Alkemadelaan in Den Haag aangewezen als verblijf plaats. Het ministerie van Justitie deelt mede, dat de minister heeft be sloten hen in vrijheid te doen stellen, omdat zij hebben doen blijken hun gedrag, dat aanleiding gaf tot hun in ternering, te zullen wijzigen. (Advertentie) PREMIER Tsjou En Lai van commu- nistisch-China is in India aangekomen voor een bezoek van veertien dagen aan dit land. WILLEMSTAD (Curagao) zit zonder brood. Onder het bakkerijpersoneel is een algemene staking uitgebroken. PREMIER EDEN. die voor een rust kuur van drie weken op Jamaica ver toeft, heeft laten weten dat hij zich al veel beter voelt. TWINTIGDUIZEND leden het streefgetal heeft de Arka met haar wervingsactie rijkelijk gehaald. Dit deelde voorzitter Boot mee in een vergadering te Den Haag. BIJ DUISBURG is de 36-jarige Am sterdamse koopman P. de Grave bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Zijn auto kwam in botsing met een andere wagen. WILHELMINA Visser en Herman Jansen, het paartje waarover Gene- muiden zich vorig jaar zo druk maakte, zijn gisteren in het huwelijk getreden. ..De liefde overwint alles", zei de ambtenaar van de burgerlijke stand. DE HEER B. G, van Os van Delden. onderdirecteur van de K.L.M., gaat op 1 april d» dienst bij die maat schappij. verlaten. Sinds 1938 heeft hij voor de K.L.M. gewerkt. TER GELEGENHEID van het zilve ren jubileum van Eduard van Beinum zal een fondr in het leven worden geroepen dat zijn naam krijgt en waaruit jong' musici financiële steun kunnen ontvangen. MR. D. A. DELPRAT, oudste direc teur van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, gaat als directeur aftre den. Hij wordt in januari 67 jaar. Naar verluidt zal het nu niet lang meer durenvoordat het bergings werk in het Suez-kanaal zover zal zijn gevorderd dat althans acht of negen van de gevangen vaartuigen hun reis zullen kunnen vervolgen- De schepen liggen momenteel nog le 'wachten Nassers verklaring, dat Egypte's militaire vliegvelden tijdens de En- gels-Franse luchtbombardementen volstonden methouten Migs blijkt juist te zijn. Men heeft al thans op enkele vliegvelden de resten ran houten .straaljagers van dit type aangetroffen. De bovenste foto laat zien hoe op het vliegveld bij ..Port Said een van deze Migs in een hangar wordt gereden". De on derste foto toont de acherzijde van deze zonderlinge Mig, waarin de lassen in het hout en de spijkers te zien zijn. (Van onze Haagse correspondent.) Vandaag zal de Tweede Kamer stem men over een motie, waarin de rege ring wordt uitgenodigd iets te doen aan de achterstand in de lonen van de landarbeiders. Minister Suurhoff heeft de Kamer gewaarschuwd voor de consequenties van deze motie. Hij gaf tenslotte toe. dat de landbouwer thans, wat de prijzen betreft in ons bedrijfsleven een bijzondere plaats in neemt, maar hij verwachtte dat, wan neer de motie wordt aangenomen, het moeilik zal worden om alleen voor de landbouw uitzonderingen te blij ven maken. In de motie wordt gevraagd om de voorstellen var de stichting van de Landbouw tot opheffing van de ach terstand in overweging te nemen. „Dit zou dan in het raam van de loon- en prijzenpolitiek door het hele kabi net moeten worden bekeken", aldus minister Suurhoff. Daar de motie be halve door de P.v.d.A. ook door de K.V.P., C.H.U. en A.R. is ondertekend, zal zij wel worden aangenomen. De minister sprak van „afnemende belangstelling bij het bedrijfsleven" voor de vrijere loonvorming. Maar van verschillende zijden werd hij te gengesproken. Mr. Suurhoff zag naast de nadelen als voordeel van de vrijere loonvorming, dat de loonsverhoging over een langere tijd wordt verspreid, waardoor schokken in onze economie worden vermeden. Het experiment van dit jaar heeft dat bewezen. Maar van verschillen in het loon zelf had hij weinig terecht zien komen. Overigens kon de minister meedelen, dat zijn departement al geruime tijd werkt aan een nieuwe loonwet waarin het terugbrengen van de invloed van de overheid op de loonvorming wettelijk zal worden geregeld. Merkwaardige overeenstemming tus sen de minister en de K.V.P. was er over de mogelijkheid om via winst verdeling een andere weg te vinden naar vrijere loonvorming en bezits vorming. Spijkerhard bleek de minister voor het verzoek dat hem mede door zijn eigen partijgenoot van Lier werd ge daan om ouden van dagën, die van de noodwet trekken een hele in plaats van een halve maand extra uit te keren. Hij beriep zich op de pre caire situatie van de schatkist. sterk aangeraden zo spoedig mogelijk te vertrekken. Een aantal Engelsen hebben hun koffers al gepakt. Luns laakt Moskou In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft minister Luns een krachtige aanval gedaan op de Sovjet-Unie, die de Brits-Franse actie in het Midden -Oosten veroordeelt, maar tezelfdertijd meedogenloos de vrijheidsstrijd van een volk onder drukt. Hij laakte ook de houding van Indonesië tegenover Nederland. De Israëlische premier Ben Goerion heeft Nederland gevraagd, erop toe te zien dat de Israëlische krijgsgevan genen in Egypte naar behoren worden behandeld. Amerika zou er weinig voor voelen, afzonderlijke landen in Europa met olieleveranties te helpen. Wel zou het bereid zijn, hulp te verstrekken via de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking. Vandaag komt het bestuur van deze organisatie bij een om de toestand onder het oog te zien en zich te beraden op de hulp die het westelijk halfrond olie-arm Euro pa zou kunnen bieden. Amerika mag dan al voorzichtig aan doen met zijn olierpolitiek, de Euro pese landen hebben nog een ander aanbod gekregen. De Sovjet-Unie na melijk zou, volgens berichten uit Was hington, aanzienlijke hoeveelheden olie willen leveren, zowel aan Frankrijk en andere continentaal-Europese lan den als aan de staten in het Midden- Oosten.... Zaken doen, noemt men dat. De Franse regering zal binnenkort een besluit uitvaardigen, waarbij de aangifte van alle benzinevoorraden, groter dan 20 liter, verplicht wordt gesteld. Verwachting van het K.N.M.I., tot donderdagavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met nu en dan regen- hagel- of natte sneeuwbuien. Krachtige en aan de kust tijdelijk harde tot stormach tige noordwestelijke wind. Vrij koud. Vandaag: zon onder 16.33 uur; maan onder 14.50 uur. Morgen: zon op 8.26 uur; maan op 6.19 uur. i De kapper Jean-Marie Lefeb- vre, die in januari van dit jaar in Brussel een drievoudige moord pleegde (en dit met de grootste koelbloedigheid), is gisteren door de rechter ter dood veroordeeld. Dit betekent dat hij levenslang zal krijgen. De doodstraf namelijk wordt in België niet ten uitvoer gebracht. Lefebvre. een klein gebrild manne tje, gal tijdens het uitspreken van het vonnis geen enkel teken van emotie. Hij hield de ogen neergeslagen, maar niemand zag zijn mond vertrekken. De rechter moest na de uitspraak het publiek op de tribune tot de orde roepen. Het brak namelijk los in een stormachtig applaus Men zal zich herinneren dat Lefeb- vre zijn misdaad pleegde, om het geld eoJl6 JU,wi; van de gepensioneerde generaal Deisser en diens schoonzus- Hj'a meyi°Hw Schm>dt. Omdat ook de dienstbode. Marie Foulon. een ge- y r, y°°f d® moordenaar betekende bracht hij ook die om het leven Lefebvre stond onmiddellijk nk de drievoudige moord weer in zijn kap perszaak. luisterde belangstellend naar de verhalen over het drama en zei dat men de moordenaar ,.aan de hoogste boom moest ophangen". De regering: zal met de toelating van nog drieduizend Hongaarse vluchte lingen niet wachten op een definitie ve toezegging van andere landen, dat deze tezijnertijd de vluchtelingen zul len opnemen. Ook is de regering even tueel bereid een emigrantenschip in te schakelen voor het vervoer van de vluchtelingen naar landen overzee. Het derde transport vluchtelingen, dat zondagavond in ons land arriveer de, gaat vandaag naar de onderschei dene vakantiecentra. Volgens de laatste berichten zijn nu al meer dan 95.000 Hongaren naar Oostenrijk ge vlucht. Ongeveer 21.000 van hen zijn inmiddels naa andere landen ver trokken. De Hongaarse regering heeft Oos tenrijk verzocht, jeugdige Hongaren (beneden 18 jaar) terug te zenden. Zij zouden niet worden gestraft, evenmin als de andere vluchtelingen die bin nen een bepaalde tijd teugkeren. Con tra-revolutionairen, zo werd gezegd, hadden honderden studenten van de universiteit van Sopron met autobus sen naar Oostenrijk gevoerd. Volgens het Oostenrijkse katholieke persbureau zouden de kerkelijke auto riteiten in Hongarije zich tegen de massale vlucht uit het land verzetten. Zij zouden de geestelijkheid, op straf fe van suspensie, verboden hebben het land te verlaten. In zijn vergadering van gisteren heeft de Sociaal-Economische Raad het advies aan de regering vastgesteld inzake de beperking van de bestedingen. In grote lijnen komen de aanbevelingen neer op wat we dinsdag hierover al meldden, zij het dan dat van de premie voor de ouderdomsvoorziening niet 2.4, maar 2.6 pro cent door werkgevers en werknemers gezamenlijk zal moeten worden gedragen. Hiervan komt dan de helft, dus 1.3 procent voor rekening van de werkgevers. De rest van de premie wordt, zoals bekend, door het weg vallen van de vereveningsheffing gecompenseerd. Over de noodzakelijke beperking van de bestedingen zegt de Raad. dat in totaal 700 miljoen zal moeten wor den bezuinigd. De overheid zou voor een bedrag van 125 miljoen minder moeten investeren en haar „consump tie" met 75 miljoen moeten beperken. In de particuliere sector worden be perkingen van respectievelijk 225 en 275 miljoen geadviseerd. Doordat voor de ouderdomspremie geen volledige looncompensatie gege ven wordt, denkt men de prijzen op het huidige peil te kunnen handha ven. Een bestedingsbeperking levert de met 1.3 procent verminderde koop kracht van de arbeiders niet op. Zij leidt slechts tot een verschuiving van consumptie van de actieve beroeps bevolking naar de bejaarden. De investeringen van het be drijfsleven. aldus de Raad. zou den in 1957 verminderd kunnen worden door de volgende maatre gelen: a) Afschaffing van de investe ringsaftrek. met, dien verstande, dat wordt onderzocht of het ad- ministratief-technisch mogelijk is deze aftrek te doen voortbestaan voor investeringen van werkelijk nationale betekenis. b) Verscherping van het beleid bij het ver-lenen van Rijksgoed- keuringen voor investeringen in bedrijfsgebouwen. c) Verhoging van de directe be lastingen met 50 miljoen. bedrijfseconomisch verantwoord peil van de tarieven van de openbare nuts bedrijven en andere overheidsbedrij ven en gedeeltelijke afwenteling van de voor de landbouw te treffen maat regelen op de consumentenprijzen. Als deze maatregelen volledig zijn doorgevoerd, zal het consumptieprijs peil daardoor met 2 pet. stijgen. De Raad adviseert deze maatregelen zo geleidelijk in de loop van 1957 in te voeren, dat hierdoor in dit jaar het consumptieprijspeil gemiddeld met 1 pet. stijgt. Het spreekt verder als zijn mening uit, dat per 1 januari 1957 geen andere prijsverhogende maatregelen in werking dienen te treden dan die, welke reeds zijn aan gekondigd, nl. de wederinvoering van de omzetbelasting op suiker, de ver hoging van de accijns op gedistil leerd en de verhoging van het invoer recht op benzine. b) Een verhoging van de directe belastingen met 60 miljoen. Ten aanzien van de huurverhoging is de Raad van mening, dat deze per 1 juli 1957 moet worden doorgevoerd en dat zij met een overeenkomstige looncompensatie gepaard dient te gaan, die niet in de prijzen wordt doorberekend. Prijspeil stijgt Zoals gemeld, denkt de Raad ver der de consumptieve bestedingen te verminderen door: a) Geleidelijke afschaffing van de consumentensubsidies op melk en suiker, geleidelijke verhoging tot een (Advertentie) Straks zal Sint op de daken gaan rijden, Om zich weer aan z'n taak te wijden. En naar men beweert Wordt 't hoog gewaardeerd, Als hij „TIP", door de schoorsteen laat glijden TIP VAN BOOTZ N. J., Zaandam ont. '4- 1 Lfl. Bootz Oude Gene ver. Europa heeft zijn onafhankelijkheid op het gebied der energie-voorziening verloren. Het wordt steeds afhanke lijker van de rest van je wereld. In 1965 zullen de Europese landen reeds voor 31 procent van hun energievoor ziening van anderen afhankelijk zijn, in 1975 voor 75 procent. Dit deelde dr. Etzel, vice-president van de Hoge Auloriteit der K.S.G. gis teren in het Kolen- en Staalparlement mee. Hij verweerde zich tegen kritiek van de parlementsleden, dat de Hoge Autoriteit de regeringen te eigen machtig laat optreden bij het nemen van maatregelen om de kolenschaarste te overwinnen. Misschien, zo gaf hij toe. heeft de Hoge Autoriteit te weinig de grote trom geroerd. Het Nederlandse Tweede Kamerlid de heer Vixseboxse hield een pleidooi om de Europese gemeenschap spoedig uit te breiden tot een orgaan dat alle energiebronnen en ook het transport wezen onder zijn beheer zou krijgen. In Soerabpja zijn nu al negen per sonen gedood, die door woedende me nigten werden aangevallen, omdat zij ervan verdacht werden meisjes met naalden in armen en benen te prik ken. Zeven personen zijn in zieken huizen opgenomen met verwondingen, opgelopen tijdens botsingen in de stad waar een ware paniek heerst. De politie heeft niet kunnen mede delen, of er onder de zestien slacht offers inderdaad „kuitenprikkers" zijn. Enkele leiders van de wrekende me nigten zijn aangehouden voor verder onderzoek. De politie patrouilleert in tensief door de stad. Elke dag komen bij de politie mel dingen binnen van kinderen en jonge meisjes, die met naalden zijn gesto ken. Zij verklaarden alleen door een onbekende in arm of been te zijn ge stoken. In een rede voor het Genootschap voor Staatshuishoudkunde te Brussel uitgesprpken, heeft dr. Frans van Cauwelaert betoogd, dat de door mr. Steenberghe en hem ontworpen op lossingen voor de kwesties van Ter- naaien, Terneuzen en Moerdijkkanaal de beste zijn, ondanks de vrij zware financiële offers waarmede zij gepaard gaan. Dr. Van Cauwelaert is over tuigd, dat in het kader van Benelux een wederzijds begrip mogelijk is. „Onze landen hebben er geen enkel belang bij", zo zei hij, „de strijd tus sen hun respectieve havens voort te zetten. Het ogenblik is gunstig voor de oprichting van een Belgisch-Neder landse Havenunie, ten einde de ha vens van deze Unie te verdedigen te gen de steeds toenemende concurren tie van andere Europese havens". G.S. van Zeeland hebben bevorderd tot planoloog le klasse bij de Provin ciale Planologische Dienst de heer W. Otten en met ingang van 1 no vember 1.1. tot planoloog le klasse de heer drs. K. Broekens. In het hart van de stad Kimberley (Zuid - Afrika) exploiteert de heer Niklaas van der Westhuizen de zon derlingste diamantmijn ter wereld onder de vloer van een winkel. Het gebouw bevindt zich op de beroem de blauwe grond, het ver weerd vulkanisch gesteen te, waarin diamanten voor komen. Tot dusverre heeft de heer van der Westhuizen nog slechts kleine steentjes gevonden, maar hij hoopt op een dag in zijn wonderlijke mijn de grote diamant te vinden, die de droom is van elke delver.

de Stem | 1956 | | pagina 1