Pravda beschuldigt de V.S. van provocaties tegen Syrië Nederland neemt niet meer dan 2000 vluchtelingen op aren bij Koningin Hatta wil aftreden als vice-president FABRIEKSPERSONEEL STAL VOOR F 60.000 Raadgevers en technici Aanpassing pensioenen P. v. d. A.-A AN VAL OP DE VRIJE LOONVORMING TERWIJL MOSKOU ZIJN WAPENS STUURT: Russisch rookgordijn voor I kwalijke intrigues Aardig diertje DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuw licht op zaak-John YENEZOLAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT DE DOOD OP DE WEG NASSER WIJST JODEN UIT Praagl onldekl weer een „centrum voor spionage" Duitsland heeft nog genoeg benzine Wel tijdelijke opvangcentra Morgen in Kamer Roemers: Landarbeiders de dupe Symbolische delegatie Blijf smeekt het parlement Enkele buien Uitvoer benzine Douane moet beslissen Kruik ging zo te water tot ze barstte lang Nehroe vraagt toelating waarnemers in Hongarije 96e JAARGANG No. 22314 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt eike werkdag Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna Redactieraad. J. M. A C. V. Dongen, C J v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M Mes, Mr H M L. de Rechter, P V. M Veicauteren, L. J v. -t Westende. Abonn.pnjs tuj voorultbet t 6.50 p. kwartaal, p. post i 7.30, p. week (ultsi. bij niet postbesteil.) t 050. Incasso wordt berekend Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland oMa® WOENSDAG 28 NOVEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 035 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor d. Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel'98. Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Uubbele Poort 7, Telef'ion 102 - (Bubureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 O OSTBURG^Nieuwstraat^41^Te^^^^^^ Een getuige in het proces-John, dat te Karlsruhe wordt gevoerd, heeft dinsdag een nieuw licht laten schij nen op Johns vlucht naar Oost-Ber- ïyn. De getuige, de 49-jarige Theodor Breuning, een vriend, patiënt en fi nancieel adviseur van dr. Wohlge muth, vertelde dat John reeds op een vroeger gemaakte afspraak naar oost Berlijn zou zijn gegaan om zijn broers en een groep ondergrondse werkers uit de oorlog te bezoeken. Hij zei de geschiedenis van Johns tocht naar oost-Berlijn van Wohlge muth te hebben gehoord, van wie hij de indruk kreeg dat de tocht reeds op de 8e juli was afgesproken. Wohl gemuth zou naar zijn zeggen hem ver teld hebben dat John met een voor wendsel op 20 juli naar hem toegeko men was en dat ze samen naar oost- Berlijn waren gereden. Pas later had Wohlgemuth vernomen dat John be sloten had in oost-Berlijn te blijven. Een Venezolaanse Superconstella- tion, met 18 passagiers en 7 beman ningsleden op weg van New York naar Venezuela is dinsdagmorgen op ongeveer 45 kilometer van het vlieg veld van Caracas tegen een bergwand gevlogen. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. AMSTERDAM. Een tienjarig meisje Amsterdo -L yr* een vrachtauto werd gepasseerd, begon met haar fiets te slingeren. Het kind kreeg een klap van het achterwiel van de auto en was op slag dood. SITTARD. De 23-jarige M. uit Born kwam met zijn bromfiets in botsing met een motor. Hij was op slag dood. De motorrijder werd ernstig gewond. Het wordt steeds duidelijker, dat de Sovjet-Unie bezig is van Syrië een communistisch wapenarsenaal in het Midden-Oosten te maken. Moskou schreeuwt moord en brand over de Brits-Franse agressie", beschuldigt Irak van handlangersdiensten aan het imperialisme en heeft inmiddels ook een uitval gedaan naar Ame rika. In de „Pravda" van gisteren heet het, dat de V.S. uit de val van het Brits-Franse prestige politieke munt slaan door hun in vloed in het Midden-Oosten te vergroten. Het blad spreekt van „provocaties" tegen Syrië en van ophitsing tegen dit land door de Amerikanen. Een Arabische diplomatieke koerier, die uit Damascus in Bagdad aan kwam, deelde mee, dat het hoofd van de geheime dienst van het Syrische leger dit land momenteel bestuurt met de volledige steun van de commu nisten. Dagelijks arriveren er Russische raadgevers en technici. De Sovjets krijgen langzamerhand het bevel over eenheden van de Syrische strijd krachten. Tanks, pantserwagens, luchtdoelkanonnen, jachtvliegtuigen en bommenwerpers worden in groten getale uit Rusland aangevoerd. naar beëindiging van het Brits-Jor daanse verdrag van 1948 en aan de legering van Britse strijdkrachten in Jordmië. De Franse minister Pi- neau heeft zich ln bittere termen uitgelaten over de houding van Ame rika tegenover de situatie in het Mid den-Oosten. Eisenhower zal zondag a.s. met Dulles over de internationale toestand spreken. In Washington heeft men al zijn grote ongerustheid uitgesproken over deze gang van zaken. Het lijkt er trouwens op. dat Nasser ook van de al te grote ijver van Moskou ge schrokken is. Hij heeft althans te ken nen gegeven, dat hij nog altijd bereid is. met de Britten en Fransen over het Suez-kanaal te onderhandelen. Minder welwillend dan deze uitla ting is zijn gedrag tegenover de Brit- ALS ERNSTIG kandidaat voor het burgemeesterschap van Amsterdam wordt momenteel genoemd mr. G. van Hall, directeur van het bankierskan toor Labouchère en Co. N.V. te Am sterdam. Hij is lid van de P.v.d.A.- fractie in de Eerste Kamer. DE EERSTE rekruten voor het nieu we Westduitse leger zullen op 1 april 1957 onder de wapenen worden geroe pen Voorlopig zijn het slechts 10.000 tot 15.000 man. GENERAAL TEMPLER, sinds novem ber van het vorige jaar hoofd van de Britse imperiale generale staf, is tot veldmaarschalk benoemd. OP NIEUWJAARSDAG zullen de kantoren en stations van de telegraaf- f" telefoondienst van 8-9 uur en van 13-14 uur voor het publiek zijn open gesteld. ONLANGS zijn er in de Sovjet-Unie twee stakingen geweest en wel in fa brieken te Moskcu. De stakingen wer den, volgens „France Soir" gehouden uit protest tegen een loonsverlaging. SPOEDIG verwacht men een defini tieve regeling inzake de betrekkingen tussen Kerk en Staat in Polen. De besprekingen die momenteel gaande zijn, verlopen bevredigend. HET PARLEMENT van de K.S.G. is in Straatsburg bijeengekomen, om on der meer de gespannen toestand op de kolenmarkt in ogenschouw te ne men en aan de Hoge Autoriteit sug gesties te doen. DE RIJKSDAG in Japan heeft de overeenkomst bekrachtigd, die pre mier Hatojama vorige maand met zijn Russische ambtgenoot Boelganin heeft gesloten. DE FRACTIEVOORZITTER van de K.V.P. in de Apeldoornse gemeente- laad, de heer H. Th. Balfoort, is tij dens de raadsvergadering plotseling onwel geworden en kort hierop over leden. De Tsjechische Staatsveiligheids dienst heeft volgens een officiéél com muniqué een spionagecentrum ontdekt dat „werkte voor rekening van de Amerikaanse inlichtingendienst". Het centrum zou onder leiding hebben ge staan van een oud-student in de medi cijnen Wladimir Maticka, die in 1949 naar West-Duitsland was gevlucht. Drie vrouwen maakten deel uit van de staf en een man was speciaal be last met het ontwikkelen van micro films. De groep ontving instructies via een „brievenbus" die men in de trein Praag-Neurenberg had ingericht. se en Franse burgers in Egypte. Het bericht als zou de regering in Cairo deze mensen voor de keuze hebben gesteld van uitwijzing of deportatie, is weliswaar in de Zwitserse hoofd stad gedementeerd, maar volgens Londen zijn er een groot aantal be wijzen dat Britse burgers gedwongen worden het land te verlaten. Vast staat dat de Egyptische rege ring straffe maatregelen neemt tegen de Joden in Cairo en elders. Zij moe ten bewijzen, dat zy niet met Israël of het Zionisme sympathiseren! Aan 25.000 Joden is al aangezegd dat zij het land moeten verlaten, zonder meeneming van hun bezittingen. De Israëlische regering heeft zich bereid verklaard al deze mensen gastvrijheid te verschaffen. Aantijging Terwijl in Port Said de ..operatie draaideur" begonnen is en Britse Hoepen door eenheden van het po- litieleger worden vervangen, heeft minister Fawzi van Egypte de Fran sen ervan beschuldigd, dat zij nieuwe wapens aan land brengen. Naar aan leiding van deze beschuldiging vroeg India in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, onmiddel lijk waarnemers naar Egypte te zen den om zich van de feiten op de hoogte te stellen. Menon deed een felle aanval op Engeland en Frank rijk. De Jordaanse regering heeft te kennen gegeven, dat zij zal streven In gezaghebbnede kringen te Bonn is men van mening dat de bondsrepu bliek Duitsland geen tekort aan ben zine zal hebben (men dekt voor 30 procent de behoefte uit eigen bodem). Men hoopt dat hetgeen men door de toestand in het Midden-Oosten minder krijgt dan anders, door een grotere Amerikaanse import zal worden aan gevuld. Nochtans is de mogelijkheid niet uitgesloten dat dieselolie aan dis tributie onderhevig zal worden. De Belgische minister van Econo mische Zaken Jean Rey, heeft dins dag medegedeeld, dat over enkele weken waarschijnlijk in België tot l enzinerantsoenering zal moeten wor den overgegaan. Britse en Franse bewoners van Egypte, die aanzegging hebben ge kregen het land te verlaten, stappen hier aan boord van het stoomschip „Achilles" in de haven van Alexan dria. Velen van hen hebben prak tisch hun gehele leven in Egypte gewoond en verloren nu hun huis en al hun bezittingen. Nederland ral niet meer dan 2000 Hongaarse vluchtelingen opnemen. Wel zullen er nog 3000 vluchtelingen worden toegela ten, wanneer vaststaat dat deze binnen korte tijd door andere landen worden overgenomen. Men moet rekening houden, aldus de regering, met het ernstige tekort aan woonruimte in ons land en met de omstandigheid dat er binnen afzien bare tijd weer 10.000 mensen uit Indo nesië worden verwacht. Met de emi- gratielanden zal overleg worden ge pleegd omtrent de inrichting van opvangcentra in Nederland. waar (Van onze Haagse correspondent.) Morgen zal de Tweede Kamer de gelegenheid krijgen het hare te zeggen over de regeringsvoorstellen voor de aanpassing van de pensioenen van het overheidspersoneel aan de algemene ouderdomswet. Tegelijkertijd hiermee komt een aantal wijzigingen in de pensioenberekening zelf aan de orde. De ambtenarencentrales zijn nogal ont stemd omtrent datgene wat de rege ring voor hen heeft uitgedokterd en het is te verwachten dat van die stem ming ook wel het een en ander zal doorklinken in de opmerkingen die de Kamer zal maken. De nieuwe minis ter van Binnenlandse Zaken. mr. A. A. Struycken, gaat dan ook een zware dag tegemoet. Omdat hij zelf met de wordingsgeschiedenis van de huidige voorstellen maar weinig te maken heeft gehad zal hij zich (zeldzame ge beurtenis in de parlementaire geschie denis) door een hoofdambtenaar laten assisteren. Dinsdagmiddag heeft H.M. de Koningin op paleis Soestdijk een deputatie van de Hongaarse vluch telingen ontvangen die met het laatste transport naar Nederland kwamen. Op de foto ziet men de Koningin, die met een Hongaarse deputatie en enkele leden van het Rode Kruis het défilé van de bus sen gade slaat. Hongaarse vluchtelingen in afwach ting van hun emigratie kunnen ver blijven. In totaal zijn er reeds 2800 betrek kingen aangeboden voor de vluchte lingen in ons land. De organisaties van algemene zie kenfondsen zijn bereid, de Hongaren op te nemen in de vrijwillige verze kering, zonder beperkende bepalingen. Op giro 999 van het Nationaal Hulp verleningscomité is nu al bijna twee miljoen gulden gestort. In Wenen wa len tot en met vrijdag uit Nederland goederen aangevoerd voor een waarde van één en een kwart miljoen gulden, met een totaal gewicht van 250 ton. In Boedapest is het Rode Kruis bezig een organisatie op te bouwen, die met de distributie van de goederen zal worden belast. In de Hongaarse hoofd stad zijn naar schatting vijftien- tot twintigduizend huizen verwoest. Tussen de Nederlandse en Oosten rijkse autoriteiten zijn onderhandelin- gaancle om op korte termijn voor Ne derlandse rekening een groot opvang centrum voor vluchtelingen in te rich ten. Hel aantal Hongaren dat de Oosten rijkse grens heeft overschreden, is nu al tot 83.000 gestegen. Op elke 100 in woners telt Oostenrijk 1 vluchteling.. Driehonderd Hongaren hebben gis teren een rondrit door een gedeelte van Nederland gemaakt en 0.4. een bezoek gebracht aan Soestdijk. Een zestal van hen mocht de Koningin de hand drukken. Een andere groep bracht een bezoek aan Zandvoort. Vrij wel allen zagen voor de eerste keer de zee. (Van onze Haagse correspondent) De vrjjere loonpolitiek was een be langrijk punt bij het debat over de begroting van Sociale Zaken, dat gis teren in de Tweede Kanier werd ge houden. De socialisten willen er nog steeds niet aan en hebben gemeend in de veranderde economische toe stand nieuwe argumenten te kunnen vinden. De heer Roemers (PvdA) ging zelfs zo ver, dat hij de landarbeiders het slachtoffer noemde van de politiek, die in het afgelopen jaar heeft ge leid tot enige verhoging van de lonen en wat meer vrijheid pér bedrijfstak. Hij dreigde zelfs met een motie, wan neer de minister geen duidelijk ant woord zou geven op de vraag, wat er voor de landarbeiders moet wor den gedaan. Ook de heer Van dei- Ploeg (KVP) was van mening dat maatregelen niet uit kunnen blijven. Hij meende echter als oorzaak van de bestaande moeilijkheden te moe ten aanwijzen, het feit. dat de rege ring de prijzen van de landbouwpro- dukten te sterk heeft geleid. Het is dan ook logisch dat in de landbouw ook de lonen door prijsverhoging wor den opgetrokken. Ook de AR-spreker Van Eibergen, toonde zich om prin- ?5 Zuid-Afrika zal voortaan slechts door een „symbolische delegatie" bij de Ver. Naties vertegenwoordigd zijn. De Zuidafrikaanse regering heeft dit be sluit genomen uit protest tegen „voort durende inmenging van de Ver. Na ties in de binnenlandse aangelegen heden van de Zuidafrikaanse Unie". Vice-president Hatta van Indonesië, zal op één december aftreden. In een brief aan de voorzitter van het Indonesische parlement, mr. Sarto- Verv achting van het K.N.M.I tot woensdagavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: t Vrij vee* bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de ^ust later harde wind, aanvan kelijk tussen zuidwest en west, later tussen west en noordwest! Iets lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 16.34 uur- maan onder 14.23 uur. Morgen: zon op 8.24 uur; maan op 5.07 uur. Met ingang van 25 november is, zo als men weet. de uitvoer van alle aardolieprodukten, dus ook van ben zine, onderworpen aan een uitvoerver gunning. Slechts kleine hoeevelheden zijn hiervan uitgesloten. Dit komt er volgens de KNAC op neer dat de doua nier naar eigen inzicht kan handelen. lsij net beoordelen van de hoeveelheid cie naast de tankinhoud mag worden uitgevoerd, zal de ambtenaar zijn be slissing mede baseren op het reisdoel en het benzinegebruik van het desbe- ti effende motorrijtuig. Zes dozen met pillen en poeders, door een chauffeur 's mor gens op zijn wagen gevonden en bij de politie gedeponeerd, zijn er de oorzaak van geworden, dat twee complotten zijn opgerold, waarbij hoofdzakelijk Rotterdams personeel van het filiaal van een Amsterdams bedrijf betrokken was. Er zijn in totaal 19 ver dachten gearresteerd. pillen en poeders en bracht ze naar de politie. De recherche ging toen in de fabriek een- een kijkje nemen en dit leidde tot de arrestatie van de 36-jarige magazijnbediende H. van M. en zijn 24-jarige vriendin J. van der W. Dagenlang hebben zij hun onschuld volgehouden, maar de bewijzen sta pelden zich zo op, dat er aan toege ven niet meer viel te ontkomen. Met medewerking van anderen waren zij eerst begonnen kleine hoeveelheden in aktentassen mee te nemen. Later werden ze brutaler en smokkelden grote hoeveelheden in manden met afval naar bulten. Bij het eerste complot ging het om een waarde van ongeveer 20.000, aan farmaceutische artikelen, bij het tweede om een kwart miljoen scheer mesjes en 80 tot 100 elektrische scheerapparaten, met een gezamen lijke waarde van 37.000,—. In de nacht van 24 op 25 oktober jl. kreeg men op het politiebureau Hoflaan een seintje van een nacht waker, dat hij een man en een vrouw op verdachte wijze had zien rond scharrelen. De pol tie ging er op af, maar vond geen spoor meer. De vol gende morgen vond de genoemde chauffeur in zijn wagen de dozen met Toen deze zaak opgehelderd was. kwam de recherche terug op twee vroeger gedane aangiften van dief stal. Eindelijk kreeg men een 31-ja- rige kantoorbediende aan het praten, waardoor het tweede, oudere complot kon worden ontmaskerd. De helft van het aantal scheerapparaten en twee derde van alle scheermesjes, die door de fabriek te Amsterdam naar het Rotterdamse bijkantoor werden gestuurd, werd door personeel en hel pers ten eigen bate verkocht. Men vond helers in een 54-jarige grossier J. M., de 54-jarige drogist G. A. en de 42-jarige kapper J. van der G. iio, heeft Hatta dit voornemen be kend gemaakt. Onmiddellijk na de publikatie van Hatta's brief is in politieke kringen in Djakarta de suggestie gedaan, dat de vice-president na één december de leiding zal worden opgedragen van de regering. Hatta, die vice-president is ge weest sinds hij in augustus 1945 sa men met Soekarno de Indonesische onafhankelijkheid uitriep, wordt door vele Indonesische politici beschouwd als de enige leider, die in staat is een oplossing te vinden voor de huidige chaotische binnenlandse situatie. Hatta zelf heeft kort geleden ver klaard, dat Indonesië niet veel had bereikt sinds de Nederlanders zes jaar geleden de soevereiniteit heb ben overgedragen. Het militaire verbod op ..provoce rende en destructieve" berichten in de Indonesische pers werd ingetrok ken. Het verbod werd in september af gekondigd door de chef-staf van de landstri, krachten. genera al-majoor Nasution. Het leidde tot scherpe re acties bij politici en journalisten. cipiële redenen voorstander van een loonbeleid, waarbij niet de overheid, maar werkgevers en werknemers in vloed krijgen op de loonvorming. De socialisten bleken nu ook voor standers geworden van de kinderbij slagregeling die gelijke tred houdt met de lonen. Verder werd van ver schillende zijde aangedrongen op een spoedige regeling van de positie vail weduwen en wezen, desnoods voorlo pig met een noodwet. De KVP-er dr. De Korte, sprak vooral over de taak van de particuliere beroepskeuzebu reaus die al jaren vrijwel onmogelijk wordt gemaakt door het uitblijven van een behoorlijke subsidieregeling, hoewel de minister reeds jaren gele den zekere toezeggingen heeft ge daan. De heer Van der Ploeg zei over de hulp aan de Hongaren, dat de nood van deze mensen norm moest zijn bij de hulpverlening méér dan wat Nederland denkt te kunnen doen". De Indische premier Nehroe heeft in een persoonlijke bood schap aan Kadar dringend ver zocht, zo spoedig mogelijk waar nemers van de Verenigde Naties in Boedapest toe te laten en Hammarskjoeld eveneens in de gelegenheid te stellen Hongarije te bezoeken. Kadar heeft nu toegegeven dat Nagy niet vrijwillig naar Roemenië is ge gaan. De Hongaarse regering, zei hij. vond het beter dat „Nagy een poosje verdween", omdat het gevaar be stond dat contra-revolutionairen hem zouden vermoorden Als de orde hersteld zou zijn, zou den wellichte!) ook niet-communisti- sche deskundigen in de regering wor den opgenomen. Een aantal Hongaarse arbeiders is nu aan het werk gegaan. In de mees te fabrieken zou echter nog slechts onderhoudswerk kunnen worden ver richt. De Russen zouden momenteel be- zi„ zijn mensen uit het gebied van Sopron, in het noordwesten van Hon garije, te deporteren. Het Zuidslavische partijblad ,.Bor- ba" heeft de Russische „Pravda" be schuldigd van onnauwkeurigheid, ver draaiing en kwaadwilligheid, in haar jongste kritiek op Tito en Zuidslavië. De polemiek, die tussen de twee bla den gaande is, blijkt in hevigheid toe te nemen. Gisterenavond laat werd nog ge meld dat de arbeiders van Boedapest van Kadar het volgende hebben ge- eist: 1. Het opnemen van contact met Nagy; 2. Toestemming voor de raad om een eigen krant uit te geven. 3. Wijziging van het regeringsde- j creet inzake de samenstelling van de bedrijfsraden. De premier beloofde, dat hij de punten 2 en 3 met zijn regering be spreken zou. Wat de kwestie-Nagy be treft verklaarde hij. dat hij de eerste twee of drie weken niets kan doen. Twee Amerikaanse jonge tjes hebben een boa constrictor, ter lengte van 75 centimeter, uit de Steinhart-dierentuin te San Francisco gestolen. Zij zijn hier waarschijnlijk toe gekomen na lezing van het kaartje bij de kooi, waarin de slang zich bevond en waarop stond: jon ge boa constrictors zijn over het algemeen volgzaam van aard en zij kunnen zich ontwikkelen tot aardige huisdieren". Een ooggetuige heeft gezien dat een der jongetjes zich van de slang meester maakte en deze onder zijn bloese liet glijden, waarna hij zich met zijn buit uit de voeten maakte.

de Stem | 1956 | | pagina 1