Vogelshow te IJzendijke St.-Nicolaas werd triomfantelijk in Terneuzen verwelkomd reputatie in Hulster jaarmarkt negen jaar opgebouwd Ook een beurs er aan verbonden Zwarte Pieten-orkest had heel veel bekijks Technische school te Hulst in goud KORENDAG TE MIDDELBURG GOED GESLAAGD Zeeuwse fanfares Walcheren Zuid-Beveland Belangstelling van heinde en ver ZEEUWSCH- VLAANDEREN Kath. Thuisfront vierde tienjarig bestaan DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 Prachtige stoet maakte zegetocht Middelburg Chr. H.B.S. voor Walcheren in noodschool Onderscheiding EHBO voor 80-jarige arts Hoogwaterstanden MIDDELBURG GOES Véél vee, levendige handel maareen magere kas Daadwerkelijke steun verzocht Oude schoolmaar met zeer moderne ideeën Nieuwbouwplannen TERNEUZEN Gevecht in de nacht HULST Internationaal AGENDA Vandaag Morgen Honderden kinderen, en volwassen- nen hebben Sint Nicolaas bij zijn in tocht in Terneuzen op enthousiaste ■wjjze begroet en hem een intocht be reid, waar het bestuur van de mid denstandsvereniging Klimop" die de Goede Heilige had uitgenodigd, zelfs van is geschrokken. Toen tegen drie uur, vanaf het dak van het kantoorgebouw van de Pro vinciale stoombootdienst reporter Wim Blok voor de microfoon vertelde dat hij eerst de boot van de Rijkspolitie te water met aan boord het volledige „Zwarte-Pietenorkest" zag naderen en even daarachter de Provinciale boot met Sint Nicolaas en zijn beide knech ten, werd Terneuzens jeugd wild-en- thousiast. maar dit enthousiasme groeide tot een storm van hoera-ge- roep toen het orkest Sint Nicolaas voorafgaand de ponton verliet en op de Scheldekade kwam. De politie had beangstigend veel werk om alles in goede orde te doen verlopen. Toen Sint Nicolaas dan eindelijk in zijn prachtige open auto was gezeten (een zwarte piet op scooter met Sint Ni- colaas-wapen reed voorop) en de der tig Zwarte Pieten een vrolijke mars inzetten en peperbollen begonnen te strooien was er met de jeugd geen huis meer te houden. Primeur Dat Zwarte Pieten-orkest was voor Klimop" een primeur om de vingers van af te likken. In hun rijke kleurige kleding van zwarte, rode, gele en groene wanbuizen en kuitbroeken en gekleurde lange kousen, een veer op de zwierige baret en glimmende ge zichten en instrumenten, hadden zij een enorm succes. Langs een korte omweg, die was af gezet door twee dichte rijen nieuws gierigen, ging de tocht naar de Markt, waar de hoge gast werd verwelkomd door de voorzitter van Klimop", de heer W. Bliek en namens het gemeen tebestuur door wethouder M. de Vos. Zij beiden gaven uitting aan hun gro te vreugde om deze komst en hoopten dat Sint Nicolaas in de rijk-voorziene ,,Klimop"-winkels vele mooie geschen ken zou willen kopen voor de goede burgers van de stad Terneuzen. Een laaiend-enthousiaste jeugd ver gezelde Sint Nicolaas op zijn zegetocht naar het ziekenhuis, waar de directri ce en een aantal zusters de Goede Heilige haar opwachtingen maakten. Op zijn korte rondgang werd hij toe gezongen door een aantal patiënten en nadat Hij Zijn goede gaven had achter gelaten, ging het verder door een ge deelte van het Oranjekwartier" en de „Bloemenbuurt". Op dit gedeelte werd hij zo ongeveer door geheel Terneu zens jeugd vergezeld en ook de trot toirs stonden vol lachende en wuivende Ouders met kinderen. De politie kreeg het van tijd tot tijd zo zwaar te ver duren dat het er op ging lijken dat zij de juichende kinderen geen baas meer kon, maar tenslotte verliep alles precies volgens programma en regel, zodat het wachtende verkeer niet al te veel tijd verloor. Rusthuis Dit jaar had Sint Nicolaas wel een speciale reden het rusthuis „Schelde- oord" aan de Emmalaan te bezoeken Precies op de dag vierde het echtpaar L. W. de Jong-de Doelder zijn 65-ja- rig huwelijksfeest. Na verwelkomd te zijn door de directice en de Voorzitter van de diaconie de heer P. Kaan, be gaf Sint Nicolaas zich met zijn gevolg naar de feestzaal waar diamanten bruid en bruidegom te midden van kinderen, klein- en achterkleinkinde ren en vele vrienden feest vierden. Op geestige wijze feliciteerde de Goede Sint de beide feestelingen en wist zich door zijn vele geheime be zoeken aan Terneuzen nog heel wat bijzonderheden uit het leven van bei den te herinneren. (Advertentie) De Nederlandse Verfindustrie staat in de wereld aan de top. Aan de top van de Nederlandse Verfindustrie staat "Schabora". U bent dus goed af als Uw schilder "Schabora-verf" verwerkt. Agent voor Brabant: West Brab, Verf Ind. Nobelen, Ginnekenweg 134, Breda, Tel. 9395 Zeven katholieke kerkkoren uil net dekenaat Middelburg, n.l. die van Middelburg, Vlissingen, Goes, Zie- rikzee, 's-Heerenhoek, vezande en Kwadendamme, namen deel aan de Korendag in de Zeeuwse hoofdstad. De gezongen H. Mis begon om 12 uur en werd gecelebreerd door pas toor Snel. De vaste gezangen kwa men massaal door er. de wisselende werden waardig verklankt door de koren van Middelburg en Vlissingen; kapelaan Roosenberg had de leiding en als organist fungeerde de heer A. Theunis uit Vlissingen. De pre dikatie werd gehouden door pastoor Holtkamp. de voorzitter van de bond en was natuurlijk afgestemd op de kerkzang. Na de maaltijd heeft de secreta ris vau de St.-Gregorius-vereniging uit Breda, de zeereerw. heer Kuy- pers, op boeiende wijze gesproken over de taak van de koorzanger, diens eigen verhouding tot God en Piiiksterconcours te Kapelle, solistencoiicours te Op de te Goes gehouden vergade ring van de bond van harmonie- en fanfare-verer.igingen in Zeeland, werd besloten om in 1D57 het Pink sterconcours te Kapelle te houden; „Ons Genoegen" aldaar zal als gast heer fungeren. Aanvragen waren ook binnen geko men van Heinkenszand, Yerseke en Wemeldinge. Het jaarlijkse solistenconcours, zal in maart 1957 te Midlelburg plaats hebben. .Excelsior" aldaar zal voor bureaulisten en een piano zorgen. het doorgeven van zijn intentie aan de. gelovigen. Daarna had in de parochie-kerk de middag-uitvoering plaats. Eerst zor.g ieder koor, hetzij Gregoriaans, hetzij meerstemmig zijn eigen num mer, waarna in het korte Lof, dat volgde, het Tantum ergo op impone rende wijze werd gezongen evenals de slotzang. Zowel 's morgens als 's middags gaven veel parochianen van hun be stelling blijkt. Een enthousiaste kindermenigte be reidde Sint Nicolaas te Terneuzen een onvergetelijke ontvangst toen een statige boot uit de nevels van de Schelde opdoemde en Hem aan land bracht. Voorafgegaan door zijn dertig man sterk Zwarte Pieten-orkest" en omstuwd door honderden blije kin deren hield hij, op uitnodiging van de middenstandsvereniging „Klim op", een zegetocht door Terneuzens straten. Hij overhandigde hen een kleine ver rassing en zijn kapel, de dertig besten uit zijn driehonderd man sterke or kest, zoals Hij zei, brachten, binnen een serenade, waarvoor de oudste zoon. de heer L. de Jong, van haite dankte. Ondertussen begon de avond te val len, En toen de stoet terugkeerde was de Noordstraat een feestelijk verlichte winkelstraat geworden met heel veel kijkende en kopende mensen die Hem voor het laast zeer enthousiast toe juichten. Dr. J. B. Drewes, chef-directeur van de afdeling voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft op het terrein aan de Espenlaan te Middelburg de houten noodschool voor de christe lijke h.b.s. voor Walcheren officieel geopend. Dit gebouw is de grootste houten noodschool in het land en dient ter overbrugging van de jaren, die ver strijken zullen, voordat op hetzelfde terrein een definiteve h.b.s. zal ver rijzen. Deze school zal plaats moeten bieden aan 500 leerlingen. Na een overzicht te hebben gege ven var. de enorme groei van het middelbaar onderwijs in de laatste jaren deelde dr. Drewes mede, oat de kosten van deze noodschool f 175.000.bedragen. De heer Laport deelde mede, dat het bestuur in 1958 een aanvraag zal indienen om aan de h.b.s. een middelbare meis jesschool te verbinden. Gelukwensen werden aangeboden door dr. H. J. de Boer, inspecteur van het v.h.m.o. Namens het pro vinciale bestuur sprak de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten. Hij verklaarde dat door de moeilijke geografische liggir.g er in Zeeland meer middelbare scholen nodig zijn dan ir. andere provincies. Namens het gemeentebestuur voerden wet houder J. W. Koegeler het woord. De heer D. N. van Gelderen, arts te Middelburg, heeft uit handen van de voorzitter der Kon. Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongeluk ken, dr. E. Oterdoom te Amsterdam als blijk van waardering voor zijn twintig-jarige activiteiten op bet ter rein van de E.H.B.O. in Zeeland de dr. C. W. Tilanus jr.-medaille ont vangen. Deze onderscheiding de hoogste onderscheiding voor burgers werd hbm ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag uitgereikt in een samenkomst van het district Zee land der Kon. Vereniging, die on der leiding stond van de heer A. C. Schipper. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 27 november, de volgende hoogwaterstanden te Hansweert om 10.14 en 23,09 uur; te Terneuzen om 9,53 en 22.42 uur en te Vlissingen om 9,25 en 22.18 uur. St. Nicolaar aangekomen Zaterdagmiddag arriveerde St.- Nicolaas met zijn gevolg per stoom boot aan de Rouaanse Kade, waar hij op tie gebruikelijke wijze werd ver welkomd en vanwaar hij omringd door zijn vele zwarte knechten en or.der buitengewoon grote belang stelling, vooral var. de jeugd, zijn gebruikelijke rondgang door de stad aanving. Een en ander bracht een buiten gewoon groot aantal mensen naar de binnenstad. Intocht van St. Nicolaas Kwam andere jarer. de Sint stee vast per stoomboot aan: zaterdagmid dag arriveerde hij per trein. De be langstelling was er niet minder om er. evenmin de hartelijkheid der ont vangst. Het comité-Langevorststraat maakte zijn opwachting en de heer Knöps maakte zich er de tolk van. Nadat de Sint zijn zegje had ge zegd en zijn knechts de puntjes op de „i" met pepernoten zetten, be steeg hij onvervaard een luxe auto en reed zo, omstuwd door honderden kinderen naar de Lange Vorststraat, waar hij alle winkels bezocht en op r.og royaler wijze dan zijn Pieten, groot en klein bedacht. Gedurende een paar uur kostte het waarlijk moeite zich een weg te banen door deze winkelstraat. Kivadendamme Pauselijke onderscheiding Op de jaarvergadernig var.' het zangkoor is de heer L. Remijn on derscheiden met de gouden Bene Merenti-medaille, daar de heer Re- mijn langer dan 50 jaren actief lid van het zangkoor is. Met een har telijk toespraakje herdacht de pas toor dit feit en speldde hem daarna de medaille op. W olphaartsdijk BOUW NIEUWE SCHOOL De gemeenteraad besloot medewer king te verlenen tot de bouw van een school met de bijbel", waar voor een aanvraag was ingediend. De nieuwe school komt achter het gemeentehuis te staan. I De oude school, een voormalig pak huis, is vorig jaar afgekeurd, ook omdat ze in 1953 onder water heeft gestaan. I De nieuwe school krijgt drie loka- I len, DE TE HELST GEHOUDEN JAARMARKT heeft opnieuw een licht ge worpen op enkele voor de stad en de streek verheugende omstandigheden: in de eerste plaats op het feit dat de veehandel, welke reeds lang grote betekenis bezat, in het Land van Hulst een peil heeft bereikt waarop ze voor de economische ontwikkeling van dit gebied hoogst belangrijk begint te worden. Bovendien is aangetoond dat de Hulsterse Jaarmarkt kans heeft een gebeurtenis van grote importantie te worden, een gebeur tenis die langzamerhand bekendheid begint te krijgen in veehandelaars kringen in het gehele land en zelfs daarbuiten. Want de Belgen tonen ook al geweldige interesse. het belang van de Hulsterse Jaar markt volkomen overbodig maken. De Jaarmarkt staat er dus goed voor, zo bezien. Volgend jaar is het voor de tiende maal dat ze gehou den wordt en dit jubileum kan de al zo spoedig opgebouwde reputatie voorgoed bevestigen. Tenminste als het Jaarmarktcomité niet zo moet blijven sukkelen in financieel opzicht. Want, het is merkwaardig, deze bloeiende markt, die een leven dige handel, een groeiende aanvoer, een steeds opgevoerde kwaliteit en een overgrote belangstelling kent, moet op dubbeltjes draaien in plaats van op guldens en tientjes. Er moet zuinig-aan worden gedaan. De geld prijzen (voor zulk vee!) bedroegen tot voor kort een rijksdaalder tot vijf gulden en nu zijn ze verhoogd ze bedragen nu warempel vijf, zes en zeven gulden. Nu zijn die prijzen na tuurlijk min of meer symbolisch, maar in dergelijke bedragen zit toch in deze tijd weinig symboliek meer verborgen. Of toch, de symboliek van de nog altijd geringe daadwerkelijke mede werking van overheidswege. De ko mende Jaarmarkt van St.-Jansteen gaat straks prijzen van vijftien tot Eén van hen hoorden we verklaren dat hij zelden zulk „schoon vee" bij een had gezien en dat was niet over dreven. Een Belg prijst op 't Hol lands niet wat zijns inziens in eigen land niet bepaald stukken minder is. Er was niet alleen veel vee (onge veer 25 pet. meer dan vorig jaar!) maar er was ook bijzonder goed vee, dat een levendige handel veroorzaak te en dat daarom menige Belg die zonder invoervergunning zat onop houdelijk „spijtig, spijtig" deed uit roepen. De handel begrijpt dus de beteke nis van deze Jaarmarkt opperbest en niet alleen de in deze streek ge concentreerde handel. Want tegen over de handelaar uit de omgeving van Hulst die speciaal naar de markt van Zwolle reed om extra goed voor de dag te komen staat de Friese han delaar die Nederland onlangs door reed om er bij te zijn. Dit zijn feiten die iedere verdere argumentatie rond Zaterdag 1 december viert de R.K. Technische School „St. Bernard" te Hulst haar gouden bestaansfeest, een bijzonder jubileum dat velen die in die lange tijd iets met de school te maken hebben gehad, opnieuw naar Hulst zal brengen. De Technische Schoot uan Hulst heeft, vooral gedurende de laatste jaren, een uitmuntende naam gehadEr wordt gewerkt volgens voor uitstrevende methoden en waar het gaat om de toepassing van moderne ideeën en de onderwijsvernieuwing in 't algemeen, daar is deze school nooit de laatste geweest. Integendeel, menigmaal gaf ze het voorbeeld. Zo is men bij de aanvang van de nu lopende cursus ook begonnen met het 3-jarige cursusstelsel, dat nog lang niet algemeen is in ons land. klaar liggen Het heeft niet zo mogen zijn dat het nieuwe schoolgebouw, dat aan de laatste eisen zal voldoen, bij wijze van jubileumgeschenk kon worden beschouwd. Het gouden be staansfeest moet nog in de huidige school worden gevierd. Het zal er evenwel niet minder om zijn. Er is een comité van oud-leer lingen gevormd, dat de school een huldeblijk zal aanbieden en ook zal een groot aantal oudleraren het feest meemaken. Een van de eregasten is de heer H. G. Burgers, ruim 80 jaren oud en de eerste directeur van de Tech nische School te Hulst, die thans te Nijmegen woont. Sedert zijn direc- teurstijd is er heel wat veranderd in het technisch onderwijs en het heeft intussen ook een veel gunstiger naam Daarbij krijgt de leerling eerst een jaar algemeen oriënterend onderwijs en daarna twee jaren vaktechnisch gericht. Het bestuur heeft al jarenlang zijn uiterste best gedaan om het school gebouw aan te passen aan de eisen die aantal leerlingen en aantal vak ken er aan stellen, doch zo hard kon men niet vernieuwen en uitbreiden, de school bleef altijd te klein en men zit daarom nog altijd met ongeduld te wachten op de uitvoering van de bouwplannen die gereed liggen: een geheel nieuwe school in „Nieuw Hulst", waarvoor de grond al gekocht is en waarvoor de schetsplannen al gekregen. Een Technische School is de plaats waar de toekomstige vak man wordt gevormd, de man die een plaats krijgt in de toekomstige maat schappij welke steeds meer geme chaniseerd zal worden, waarin vak kundige technici van grote waarde zijn. Bestuur, directeur en leraren van de school begrijpen dat dit de taak van deze onderwijsinstelling is en het leerplan (dat nadat de nieuwe gebouwen gereed zullen zijn, opnieuw uitgebreid wordt) is daar geheel op ingesteld, ook psychologisch. Een aquarium Zaterdagmorgen begint het feest met een H. Mis in de Basiliek, om tien uur. Daarna bieden de oud-leer lingen in de school hun huldeblijk aan, waarna de genodigden de van de werkstukken der leerlingen inge richte expositie kunnen bezichtigen. Diezelfde tentoonstelling zal zondag en maandag voor ieder te bezichtigen zijn. Zaterdagmiddag vindt de receptie plaats. Voor de scholieren zelf is er op dinsdag een feestmiddag belegd en ze hebben dit dan ook verdiend, want t.g.v. het jubileum van hun school maakten ze, onder leiding van hun leraren, een pracht van een tro pisch aquarium, dat in het huidige moderne leerplan meteen een functio neel element is. twintig gulden verstrekken. Maar daar krijgt men dan ook een stevige startsubsidie. Gemeente geeft.... en neemt Het gemeentebestuur van Hulst heeft nu de kans de Jaarmarkt voor goed stevig in het zadel te zetten. Daartoe zijn twee dingen nodig: dat men ten eerste de aangevraagde sub sidie verleent (men heeft bescheiden- lijk slechts 200 gulden gevraagd) en dat men deze niet wijzigt in een ga rantie. Een dergelijke manier van steunen heeft een bijsmaak: ten eer ste moeten de organisatoren er eigen geld in steken dat ze liever in de eigen handel investeren en boven dien is het niet dat gebaar dat de overheid tot daadwerkelijke helpster stempelt. Ten tweede is het weinig galant om de Jaarmarkt aan de andere kant weer te belasten met (intussen flink verhoogde) marktgelden. Deze be droegen voor de afgelopen maandag gehouden Jaarmarkt 125,50. Dit is een niet geringe belasting, welke ondanks het rekenkunstje waarmee men zou kunnen aantonen dat een daardoor ontstaan tekort via de ga rantie weer kan worden opgeheven de indruk vestigt dat de gemeen telijke overheid geld wil verdienen aan een evenement dat voor de stad van het grootste belang is en dat haar, integendeel, enkele vlot-ge- schonken lapjes van honderd waard zou moeten zijn. Het Jaarmarktcomité heeft de gemeente Hulst nu verzocht, tegelijkertijd met het verzoek om subsidie, van de marktgel den vrijstelling te verkrijgen en het zal nu mede aan de beslis sing op dit verzoek liggen of de Jaarmarkt van Hulst inderdaad wordt tot wat ze uit zichzelf èn door de kracht van het particu lier initiatief van energieke handelaren kan worden: een evenement van de eerste orde, dat invloed kan uitoefenen op de Nederlandse veehandel Toen het sluitingsuur voor de calé's was aangebroken, wilden vier dron ken zeelui, opvarenden van de „Prinses Wilhelmina", een café niet verlaten. Toen zachte woorden niet meer baatten, ^werden meer spreken de motieven gebruikt en kwam het tot een gevecht tussen de matrozen en cafébaas en enkele andere klan ten. Lanzamerhand ging men over tot het aanwenden van bierglazen en werden, toen ook deze niet helemaal hielpen, de biljartk«us in stelling gebracht. Bij het rinkelen van de voordeurruit begon men er aan te denken, de assistentie van de politie in te roepen, die met drie agenten uitrukte en het vechtende kluwen vakkundig met de gummiknuppel te lijf ging. - Het gevecht eindigde met nogal wat bloedende handen en gezichten; maar de zeelui betaalden de schade en gingen fris en welgemoed na deze goed bestede avond weer aan boord. Sas van Gent De Sint op gemeentehuis ontvangen Onder grote belangstelling van groot en en klein vond het jaarlijkse bezoek van St.-Nicolaas aan onze ge meente weer plaats. Onder het spe len van St.-Nicolaasliedjes door de muziekvereniging „De Verenigde Vrienden" ontscheepte circa 3 uur de Sint van de Oostkade, waarna hij op het gemeentehuis werd ontvanger.. Door de burgemeester werd de Sint welkom geheten, waarna in de vorm van een gedicht alle verbeteringen, welke het afgelopen jaar ir de ge meente hadden plaats gevonden, werden toegelicht, en hem ook het verlanglijstje voor de toekomst ken baar gemaakt werd. Nadat de Sint de burgemeester en de bevolking bedankt had voor de hartelijke ont vangst, en de jeugd r.og enkele goe de wenken gaf werd de tocht door de gemunte voortgezet voorafgegaan door het muziekgezelschap. Na de rondgang door de gemeente werd de stoet ontbonden aan het Olympia Theater waar eerst voor de kleu ters en daarr.a voor de overige leer lingen van alle scholen een film werd gedraaid. Verder staat nog een lezing op 't programma door de heer P. Brand, over een onderwerp dat iedere Huls tenaar sterk zal interesseren: het be leg van de stad door Aartshertog Al- brecht van Oostenrijk, in 1596. Wie in het vorige seizoen de lezingen van de heer Brand gehoord heeft, zal ze ker niet verzuimen deze avond van de 9e januari vrij te houden. I Jtendijke CABARET-REVUE. In het Hofzicht Theater zal van avond in een cabaret-revue het be kende gezelschap Kees Manders op treden met medewerking van enkele radio-sterren, zoals Zwart Riek e.d. Sint-Kruis ARBEIDSJUBILEUM Het echtpaar Van Hee vierde zijn 35-jarig arbeidsjubileum bij de fami lie Dhont. De feestdag begon met een H. Mis uit dankbaarheid in de i parochiekerk te Aardenburg, terwijl de dag verder in eigen kring werd doorgebracht. Aan de jubilaris werd een diploma wegens 35-jarige trouwe dienst vanwege de NCB uitgereikt. Aardenburg LEZINGEN VOOR LEDEN VAN OUDHEIDKUNDIGE KRING De Oudheidkundige Kring ,,De Vier Ambachten" heeft voor dit sei zoen al weer enkele interessante avonden georganiseerd. Donderdag a.s 's avonds om half acht in de Graanbeurs, spreekt prof. dr. F. de Smidt uit Gent over opgravingen en historie rond de St.-Baafskerk van Gent. BIJEENKOMST K.A.V. De afdeling Aardenburg van de K.A.V. kwam in het r.-k. jeugdge- bouw bijeen voor een algemene ver gadering. Een groot algemene ver was aanwezig toen mevr. A. Dierick- Robesin de bijeenkmost opende en de nieuwe geestelijk adviseur en de dio cesaan leidster mej. A. Keseel wekom heette. Zij memoreerde nog eens de schone dag van 13 september jl. toen de K.A.V. in het bisdom Breda haar tweede lustrum vierde. Ook kon weer een nieuw lid worden ingeschreven. De diocesaan leidster mej. A. Kes- sel dankte alle leden van de K.A.V. voor het mooie cadeau, dat bij dit lustrum was aangeboden en hield een .causerie over „Mensen zijn belang rijker dan dingen". Aan het slot van de avond sprak de geestelijk adviseur kapelaan B. de Vos. Hij hoopte, dat de afdeling haar werk van naastenliefde bij diverse gebeurtenissen zou blijven uitoefe nen, waarna deze gezellige avond met het sluitingslied werd besloten, GOUDEN ECHTPAAR DE ROO Dezer dagen vierde het echtpaar de Roo zijn gouden huwelijksfeest. Door omstandigheden werd hiervan geen feestdag gemaakt. Beiden zijn echter nog goed gezond en leven rustig in hun huisje in de Westmo lenstraat. David, die vroeger land arbeider was, is thans 81 jaar en heeft nog steeds zijn liefhebberij in het verzorgen der tuintjes. Zijn echtegenote is 72 en nog bijzonder kras voor haar leeftijd. Ook zij bood steeds de helpende hand, wanneer het werd gevraagd. Met een pontificale H. Mis in de Utrechtse kathedraal en een receptie van het hoofdbestuur heeft Katholiek Thuisfront zijn tienjarig bestaan ge vierd. De receptie, in de middaguren van zaterdag, was buitengewoon druk be zocht. Namens de legeraalmoezeniers bood mg,, kolonel H. van Straelen het bestuur een houten beeld van de H. Joseph aan, vervaardigd door de beeldhouwer René van Seumeren. Tegen het einde van de receptie reikte de voorzitter van Katholiek Thuisfront, de heer R. Staffhorst, ere medailles uit aan de heren D. Möller, A. Niesten en Tom Bouws. En wat het feest ook in de aandacht bracht; de grote jubileumloterij die gisteren werd gehouden! Dat het bestuur van de vogelvereniging ,,De Vogelvrienden" te IJzendijke wel iets aandurft bleek reeds uit de vorig jaar gehouden vogeltentoon stelling, die op smaakvolle wijze ingericht en goed georganiseerd door tal rijke bezoekers bezocht werd en waar men kon genieten van een bonte verzameling vogels van verschillende variëteiten. Het was dan ook niet te verwachten, dat men het bij deze eerste goed geslaagde tentoonstelling zou laten. Zo zal er ook dit jaar weer een vogelshow georganiseerd worden, maar deze keer zal het grootser, uit gebreider, zelfs internationaal wor den. Ter gelegenheid hiervan werd een ere-comité opgericht, waarin burge meester Van Bonninghausen, de wet houders Doens en Termote, pastoor De Grauw, notaris De Kok en dieren arts Westendorp zitting namen. Waren er vorig jaar alleen vogels van de IJzendijkse leden, nu zullen ook de zeldzaamste en mooiste exem plaren geëxposeerd worden van kwe kers uit Zeeuwsch-Vlaanderen, de Zeeuwse eilanden, Noordbrabant en België. Vooral uit het land van onze zuider buren waar het vogelkweken voor ve len een geliefkoosde sport is, werden reeds verschillende toezeggingen ge daan voor inzendingen. Door het deelnemen van deze Bel gische vogelvrienden belooft de ten toonstelling een imposante krachtme ting te worden tussen hen en de beste Nederlandse kwekers. Fantastisch Nu het voor de eerste keer is dat er in onze provincie een dergelijke groots opgezette tentoonstelling wordt gehouden zal het voor hen die van mooie en goede vogels houden een enige kans zijn om al de verschil lende kleuren en variëteiten bij el kaar te zien. Vooral de afdeling tro pische vogels belooft door de talrijke toezeggingen fantastisch te worden. Voor degenen die van mening zijn dat het kanarievogeltje steeds geel is en dat het ene „Pietje" op het andere lijkt als twee druppels water, zal het interessant zijn de meer dan 20 ver schillende soorten kanaries op de show te zien. Natuurlijk zal een deskundige jury aan de ingezonden exemplaren, naar gelang de kwaliteiten, prijzen toeken nen. Prijzen Door een toegekende subsidie van de gemeente en de opbrengst van een te houden verloting zal het de Vogel vrienden mogelijk ,-ijn voor 250. aan prijzen beschikbaar te stellen, terwijl bovendien de beste inzendin gen met een beker of lauwerkrans beloond zullen worden. Wat verder voor de bezoekers aardig zal zijn is de vogelbeurs die aan de tentoon stelling verbonden zal zijn, waardoor men dus niet alleen kan kijken maar eventueel ook kan kopen. Natuurlijk wordt door de actieve secretaris van de vereniging, de heer Verhoosel, alle moeite gedaan zoveel mogelijk leden van de ..Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers" over de tentoonstel ling in te lichten, om hen in de ge legenheid te stellen zich voor 25 de cember op te geven als inzender. Volières De vogelshow zal niet gehouden worden in het clublokaal van de ver eniging zoals vorig jaar, maar in de grote zaal van het jeugdgebouw, waarin grote volières gebouwd zul len worden, terwijl een aparte afde ling zal gehouden worden voor de grotere vogels als fazanten, kwartels e.d. Om zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid te stellen de expositie te bezoeken zal deze twee dagen duren en open zijn van 's morgens 10 uur tot 's avonds 8 uur. Het zal voor velen zeker zeer in teressant zijn op 5 of 6 januari een bezoek te brengen aan de vogelten toonstelling. AXEL Centrum 8 uur: Het grote spel DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Eeuwig blijft de liefde. GOES Grand: De purperen vlakte. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Geef mijn kind terug. IJZENDIJKE Hofzicht-theater; Revue Kees Manders m.m.v. Zwarte Riek. MIDDELBURG Electro: De mooiste vrouw ter wereld. Schouwburg: Het verloren continent. OOSTBURG Ledel 8 uur: De twee wezen SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Om streden huwelijk. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Keer terug VLISSINGEN Alhambra: Rock around the clock. Luxor: Heb je hem door? Geef HULST Bioscoopgebouw 8 uur: mijn kind terug. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The Americano TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het teken van Venus.

de Stem | 1956 | | pagina 2